Italië in rouw na winst Prost Eerste plaats LZ in vijfkamp zwemmen Polar Bears wint polo-sleutels LZ Ferrari komt er niet aan te pas Simorüs houdt onverkort vast aan celibaat Drie doden BON MAANDAG 9 SEPTEMBER 1985 SPORT PAGINA 17 LEIDEN - De start van de water- polocompetitie nadert. Dit is vooral te merken aan de grote hoeveelheid toernooien die wor den afgewerkt. Afgelopen week einde organiseerde LZ'86 het be kende Zilveren Sleutel toernooi. Zaterdag kwamen de mannen te water en gisteren was het de beurt aan de vrouwen. Zaterdag en zondag verzorgde Vivax het jaarlijkse monster toernooi. Het Zilveren Sleutel toernooi bij de mannen kende een verrassende winnaar. Het Edense Polar Bears vorig sei zoen net de promotie missend naar de ere klasse, was nu drie ere klassers en LZ'86 te slim af en nam de sleutels voor een jaar mee naar huis. Voor de twee Leidse deelne mers, behalve LZ'86, was ook De Zijl/LGB van de partij, viel er niet veel eer te behalen. Beide ploegen kwamen niet onge schonden uit de overschrijvings periode. LZ'86 zag Wilco v.d. Zeeuw (AZC) en Cees Boonstop pel (Katwijk) vertrekken. Vooral het vertrek van de eerste is een gevoelig verlies. De brigade van coach Hans Parrel kon dan ook geen potten breken. Slechts één punt wist men te vergaren. Te gen AZPC uit Amersfoort werd een 4-4 gelijkspel behaald. Polar Bears (8-3) en Zian/Vitesse (6-5) waren te sterk. Ook stadgenoot De Zijl/LGB. zonder Marc en Stan van Bel- kum, was met 9-5 te sterk. Voor De Zijl/LGB was deze laatste overwinning ook het enige licht puntje. Met de nieuwelingen Jack Frauenfelder (van Vivax) en Alex Verhoog (van Koude kerk) in de gelederen, maar zon der Ronald Hermsen die na een éénjarig verblijf in Leiden weer terug is naar HZC/de Robben, en met de nieuwe trainer coach Jan Evert Veer op de bank, werd driemaal verloren. Polar Bears en Zian/Vitesse moesten onderling uitmaken wie de sterkste was. De wedstrijd zelf gaf geen uitsluitsel (6-6). Het doelsaldo van de Edenaren was echter iets beter 11 tegen 9. Het monster toernooi van Vi vax dat in het zwembad Poel meer werd verspeeld moest het wederom stellen zonder het broodnodige zonnetje. Toch was er van goed polo te genieten. Bij de mannen kon de organiseren de vereniging net niet de finale bereiken. De nieuwe trainer Fried Elzenga zal het moeten stellen zonder Jack Frauenfelder (naar De Zijl/LGB), Dick v.d. Bosch (naar Zian/Vitesse) en Ruud Wormgoor (lager spelen). Vivax verloor in de strijd om de derde en vierde plaats van MZPC. De finale was een prooi voor Raket dat Nautilus met 11-7 versloeg. Bij de vrouwen was Waterlelie de sterkste. Gisteren traden bij LZ vier eerste klasse ploegen aan. De vrouwen van Brandenburg, DSZ en ZAR wa ren te gast bij de Leidse ploeg. LZ'86 wist van ZAR te winnen met 5-2. DS 2 en Brandenburg waren met respectievelijk 5-1 en 6-4 te sterk. DS 2 werd met drie overwinningen eerste. LZ '86 was derde. LEIDEN - LZ'86 was gisteren zeer succesvol in een vijfkamp die jaarlijks wordt gehou den met ZVZ-Zoetermeer, AZL-Leidschendam, BZV-Delft en Hippocampus-Monster. Plaats waar de eerste ontmoeting zich afspeelde was in het gezellige 5-Meibad. LZ'86 eindigde op de eerste plaats met ruim verschil met DZV dat tweede werd. Yvonne de Kier zette de zegereeks in met een overwinning op de 100 m. vlinder in 109.6 goed gevolgd door Geralda Boekwijt die tweede werd in 1.11,3. Later in het pro gramma schreef De Kier ook nog de 200 m. wisselslag op haar naam in 2.37,7. Hierbij wordt zij gevolgd door Silvia Bakker die met 2.41,4 de derde plaats haalde. MONZA (ANP/SID/Reuter/AFP) - Drie dagen lang heerste op het circuit van Monza de Ferrari-koorts, maar op de wedstrijddag werd de patient tot teleurstelling van de ruim 100.000 Italiaanse supporters doodziek afgevoerd. In de Grote Prijs van Italië, de twaalfde van zestien formule 1 races om de wereldtitel, triomfeerden niet de vuurrode bolides van Ferrari. De zege ging voor de vijfde keer in dit seizoen naar Alain Prost. De dertig-jarige Fransman reed in zijn McLaren een bekeken race. Nam aanvankelijk genoegen met een tweede plaats achter koploper Ke- ke Rosberg en belandde op het hoogste platform na het uitvallen van de Fin, zeven ronde voor het einde. Door zijn overwinning verstevig de Prost zijn leiderspositie in het WK-klassement. Na twaalf races leidt hij met 65 punten, twaalf pun ten meer dan Michele Alboseto, die met zijn Ferrari op de dertiende plaats eindigde met zes ronden achterstand, opgelopen door een langdurige pitstop. Voor het derde opeenvolgende jaar doet Prost een serieuze gooi naar de wereldtitel. In 1983 en '84 ging het kampioenschap in de laat ste race zijn neus voorbij. De Fransman bleek niet opgewassen tegen de psychische belasting, die de favorietenrol op zijn schouders legde. In beide jaren werden de laatste negentig minuten hem fa taal en snoepten Piquet (in 1983) en teamgenoot Lauda (in 1984) hem de titel af. Jan Lammers heeft op het circuit van Monza (Ita) op overtuigende wijze de race in de Renault Alpine-klasse gewonnen, de voorwedstrijd van de Grote Prijs van Ita lië in de formule 1. Het betrof de negende Grand Prix uit een serie van elf, die mee telt voor het Europees kampioenschap in deze categorie. Na Monza heeft Prost weer alle troeven in handen om als eerste Fransman het wereldkampioen schap in de formule 1 op zijn naam te brengen. In Italië stuurde hij zijn McLaren met uiterste voorzichtig heid over de snelle piste. Liet zich door Keke Rosberg, volgend jaar zijn teamgenoot, niet verleiden tot halsbrekende kunststukjes en wachtte rustig op zijn kans. Die kwam in de 27e van 51 ronden. Rosberg ging naar de pits voor een bandenwissel en Prost nam de lei ding over. Maar Rosberg weigerde te capituleren en opende na zijn te rugkeer de jacht op de Fransman. In die fase toonde Prost aan, dat hij geleerd heeft van zijn nederla gen in de voorgaande jaren. Hij bleef verstandig rijden, vergde nimmer het uiterste van zijn turbo en liet toe, dat de voortjakkerende Rosberg in de 40e ronde opnieuw de kop nam. Vier ronden later be taalde de Fin de prijs voor zijn in haalrace. Hij blies zijn motor op en viel uit. Daarmee maakte hij de weg vrij voor de 21e GP-zege van Prost. Achter hem vochten twee Brazi lianen om de tweede plaats. Piquet won die strijd. Senna, snelste in de training werd derde. Voor Ferrari was de vernedering toen al lang een feit. De Zweed Johansson werd tenslotte vijfde, Alboreto hekkesluiter. Van de vier overige races is de wedstrijd op het circuit van Kyala- Alain Prost heft de kampioensbeker na zijn winst in Monza. (foto: api mi om de Grote Prijs van Zuid- Afrika in gevaar. De Zweedse rege ring heeft Stefan Johansson verbo den in Zuid-Afrika aan de start te verschijnen. Geruchten willen dat Brazilië die politieke lijn zal vol- gen- Daarnaast heeft de vervoers- bond, die het formule 1 circus tel kens verplaatst, aangekondigd dat het zal weigeren de materialen en wagens van Kyalami naar Austra lië voor de laatste Grote Prijs te vervoeren. De stand in de strijd om het wereld kampioenschap Formule 1 na de Grand TAG, 65 punten; 2. Michele Alboreto, Italië, Ferrari. 53; 3. Elio De Angelis, Ita lië, Lotus-Renault, 31; 4. Ayrton Senna, Brazilië, Lotus-Renault 23; 5. Stefan Jo- Geralda Boekwijt was goed op dreef, hetgeen zij bewees in haar race op de 100m. wisselslag, die zij atlegde in een snelle 1.10,8. Ook bij dit nummer was er een clubgenoot die mede in de prijzen viel. Anne- marie v.d. Luvt werd derde in 1.18,5. De 100 m. vlinderslag man nen werd ook een LZ aangelegen heid dankzij het opeisen van de eerste twee plaatsen, die na een zeer spannende race door Marco Mulder werd gewonnen in dezelf de tijd als tweede aantikkende clubgenoot Alexander Willemsen 1.07,5. Alexander Willemsen toon de later in het programma zijn goe de vorm nog eens door afgetekend te winnen op de 100 m. wisselslag in 1.07,4. Bij de meisjes onder 14 was het Paulien Stastra die tweemaal brons veroverde door eerst in een persoonlijk record de 200 m. vrije- slag te zwemmen in 2.19,1 en later de 100 m. vlinderslag in 1.14,9. Dat succes herhaalde zich bij de jon gens onder 14 jaar. waar Bas Wil lemsen tweemaal brons haalde op dezelfde afstanden als Stastra, zijn tijden waren 2.23,6 en 1.19.1. Op de 200 m. vrij moest Bas Wil lemsen echter clubgenoot Jan Bart Broekhuis voor laten gaan, hij werd tweede in 2.22,8. Successen ook weer voor Nancy Kijk in de Vegte die als vanouds de 100 m. rugslag zwom in een winnende tijd van 1.21,1 kort gevolgd door club genoot Suzette de Kier, die als tweede aantikte in 1.21,9. Kijk in de Vegte werd later in het pro gramma nog tweede op de 100 vrij in 1.12,3. Traditiegetrouw haalde LZ'86 een aantal medailles weg bij de kinderen onder 10 jaar. Bij de meisjes werden door Karin Stastra en Angelique Hoogeboom de twee de en derde plaats bereikt op de 100 m. schoolslag, een score die zij later herhaalden bij de 50 m. rug slag. Bij de jongens wasf het de hansson, Zweden, Ferrari, 21; 6. Nelson Piquet, Brazilië, Brabham-BMW, 19; 7. Keke Rosberg, Finland, Williams-Hon- da, 18; 8. Niki Lauda, Oostenrijk, 14; 9. Patrick Tambay, Frankrijk, Renault, 11; 10. Jacques Laffite, Frankrijk, Ligier- Renault, 10; 11. Thierry Boutsen. Belgie. Arrows-BMW, 9; 12. Nigel Mansell, Gr.Brittannië, Williams-Honda, 7; 13. Marc Surer, Zwitserland, Brabham- BMW. 5; 14. Derek Warwick. Gr.Brittan nië. Renault, 4. tweeling Mark en Dennis Schou ten die in de medailles vielen. On danks een knieblessure wist Den nis de schoolslag naar zich toe te trekken in een persoonlijk record van 1.37.5. Mark moest hier zijn broer voor laten gaan maar nam sportief wraak op de rugslag die hij won in 39,6. De 200 m. wisselslag mannen werd een complete LZ aangegelegenheid want alle ere plaatsen gingen hier naar LZ-ers. Winnaar werd hier Antoine v. Weerde in 2.23,3 na een spannend gevecht met Hans v. Hees die met 2.23,9 maar liefst 6 seconden van zijn oude tijd afhaalde. De derde plaats werd veroverd door Niels Heck in 2.29,0. In het slotnummer van het programma, de 4 x 100 m. vrije slag estafette mannen werd LZ afgetekend winnaar in de for matie Mulder, Willemsen, Heek en van Hees. "Een uitstekende start van het nieuwe seizoen, dit beloofd wat voor het verder verloop" aldus een gelukkige trainster Barnhoorn. Aartsbisschop Simonis van Utrecht zal op de komende bis schoppensynode in Rome niet pleiten voor ontkoppeling van priesterschap en celibaat. Tij dens een vergadering van de pas torale raad van zijn bisdom in Huis ter Heide liet hij daarover geen twijfel bestaan. Alle leden van de raad, op voorzitter Simonis na, vroegen - mede op grond van bijbelteksten - aandacht voor een ontkoppe ling van priesterschap en celi baat, "opdat er ook in de wester se kerk ruimte komt voor de ge huwde priester". Maar bisschop Simonis zei 'tot in het diepst van zijn hart' overtuigd te zijn van de waarde van het celibataire pries terschap. Overigens zag hij ook wel nadelen aan deze koppeling. Tijdens hun bijzondere synode in 1980 hebben de Nederlandse bisschoppoen beloofd, dat ze zouden blijven ijveren voor het celibataire priesterschap. Simo nis zou het onverstandig vinden als juist Nederland in deze kwes tie het voortouw nam. Hij citeer de kardinaal Alfrink, die eens zei, dat een Nederlands initiatief tot verandering alleen maar 'con- tra-produktief zou werken. Niet bidden. De rooms-ka- tholieke bisschoppen van Neder land zullen de parochies niet op roepen om in het weekeinde van 14 en 15 september speciaal voor Nicaragua te bidden (wat de Raad van Kerken had verzocht). Twee redenen voeren zij daar voor aan; ze hebben onvoldoen de zicht op wat daar gebeurt en de Latijnsamerikaanse bisschop pen zijn het met elkaar niet eens in hun eigen beoordeling van de toestand. Ook het gereformeerde syno- debestuur zal niet voldoen aan het verzoek van de Raad van Kerken. Hier ook twee redenen (zij het andere): voorbede voor vrede in dat land is al in juli ge daan en komende zondag wordt al speciale aandacht geschonken aan Zuid-Afrika. Het hervormde synodebestuur is wél op het verzoek van de Raad van Kerken ingegaan. Het vraagt de kerkeraden en predi kanten, vooral in de voorbede 'de benarde positie van Nicaragua' te gedenken. Weinig belangstelling. In een notitie voor de gereformeer de synode meldt de toerustings man voor vragen van oorlog en vrede, ir. M. van Alphen, dat in veel plaatselijke gereformeerde kerken maar weinig tegenstan ders van het synodebeleid mee doen aan gesprekken over kern bewapening. Ongeveer de helft van het aan tal plaatselijke kerken (vooral in Gelderland en bepaalde delen van Holland) heeft gehoor gege ven aan de oproep van de synode tot het houden van open discus sies over dit hete hangijzer. In het algemeen ervoeren de deel nemers de gesprekken als zinvol. Vaak kwam er openheid voor de manier waarop anderen hun keu ze motiveerden. De gereformeerde commis sie voor de bestudering van het oorlogsvraagstuk zal de kerkle den niet oproepen tot begrip voor de actie 'Betaal niet mee' (uit verzet tegen plaatsing van kruisraketten een bepaald be drag op de belastingen of de energierekening inhouden). Dat blijkt uit een rapport voor de sy node, dat waarschijnlijk op 7 ok tober in de synode zal worden besproken. Twee argumenten noemt de commissie voor haar besluit: het is niet bekend wie binnen de Ge reformeerde Kerken aan de actie deelnemen, en eerst moeten de uitslag van het komende volks petitionnement (een 'voluit de mocratisch middel') en de beslis sing van de regering inzake de kruisraketten (begin november) worden afgewacht. Twee commissieleden staan, blijkens een bijlage bij het rap port, negatief tegenover het In terkerkelijk Vredesberaad (IKV). Volgens hen heeft het IKV zich, ook bij dit volkspetitionnement, laten spannen voor de kar van uitsluitend linkse en uiterst linkse politieke partijen en groe peringen. Leer. Tijdens zijn korte be zoek gisteren aan de Zwitserse dwergstaat Liechtenstein heeft de paus gezworen, dat zijn kerk de strenge leer ten aanzien van sexualiteit, echtscheiding en abortus nooit zal verzachten. De 30.000 aanwezigen bij de preek kregen ook te horen, dat de kerk samenwoning-zonder- echtverbintenis blijft veroorde- ALCANIZ (SID) - De autosport eiste zaterdag in het Spaanse Alcaniz twee doden. Tijdens wedstrijden om het nationale kampioenschap verloor de cou reur Jose Jacinto Burgos Ar- naiz de macht over het stuur van zijn Renault 5. De wagen belandde over de weg-afzetting van het stratenparkoers in het publiek en vloog daar in brand. Twee toeschouwers werden op slag gedood, negen met levens gevaarlijke verwondigen in het ziekenhuis opgenomen. De rij der liep derdegraads verbran dingen op. De wedstrijd werd na het ongeval gestaakt. De Oostenrijkse motorcou reur Herbert Zwickl (31) veron gelukte gisteren tijdens de 500 cc race om de nationale titel. Zwickl kwam op het circuit van Zeltweg ten val. Tijdens de val verloor hij zijn helm, waar na hij met zijn hoofd op het wegdek stortte. Met zwaar her senletsel werd hij per helicop ter naar de neurochirurgische afdeling van het ziekenhuis in Graz vervoerd. Daar overleed hij enkele uren later. Zwickl was in 1983 en '84 kampioen van zijn land in de 500 cc. iedereen leest de krant altijd en overal. len. De paus deed een scherpe aanval op 'agressieve ideolo gieën', "die huwelijk en gezin als achterhaald of zelfs vijandig aan de mens beschouwen". Hervormde Kerk: bedankt voor Westmaas F. A. den Harder Bergen op Zoom. Gereformeer de Kerken Vrijgemaakt: beroe pen te Pretoria (Die Vrije Gere formeerde Kerke) C. van den Berg Assen. Kies de cursus waarover u gratis informatie wilt ontvangen 1 Koud buffet 3 Schoonheidsverzorging 5 BASIC en microcomputers 6 Bloemist-winkelier* 7 Cafébedrijf* 8 Ambulante handel* 9 Middenstandsopleiding* De cursussen aangegeven met leiden op voor officiële vak- en vestlgingsdiploma's, zijn naar keuze mondeling of schriftelijk te volgen en worden uitgevoerd door Eurodidakt. De overige cursussen zijn praktische cursussen die u dagelijks In praktijk kunt brengen. Deze worden tegen het laagst mogelijke cursusgeld en onder leiding van ervaren en bevoegde leerkrachten in diverse schoolgebouwen gegeven te: LEIDEN Voor aanvraag van studiegidsen altijd bereikbaar. Bel 01717-2010 of stuur de bon even op. Zend vrijblijvend de studiegids van cursusnr(s) Postcode/plaats: In enveloppe zonder postzegel zenden aan: Stichting Bevordering Onderwijs aan Volwassenen. Antwoordnummer Sir WjnstonChurch.iiweg2 10100, 2250 VB Voorschoten 2251 CX Voorschoten

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17