Debutant TOP doet direkt van zich spreken 'De wil om te winnen zit nog in mijn shirt' Pak slaag voor Bassets Kees Koemans geeft (verliezend) DIOK hoop Van PoppeJ lost sprint belofte in MAANDAG 9 SEPTEMBER 1985 SPORT PAGINA 15 CASTR1CUM - De Bassets zullen zich hun debuut in de ereklasse van de rugbycompetitie wel even anders hebben voorgesteld. De Sassenheimers werden gisteren met 39-3 afgfedroogd door de vice- landskampioen van vorig seizoen Castricum. De Leidse studenten begonnen het nieuwe seizoen ook onfortuinlijk met een 21-13 neder laag tegen' t Gooi Castricum - The Bassets 39-3 In Castricum kenden de Bassets een zeer moeilijke eerste helft. De mannen uit Sassenheim konden het tempo van Castricum niet vol gen en stonden bij de rust dan ook achter met 23-0. In de tweede helft kregen de Bassets wat meer grip op de wed strijd hetgeen resulteerde in goede balwinst uit scrum en line-out. Ca stricum bleef echter doorjagen en ook met het balbezit uit de tweede helft wisten de Bassets zich geen raad. De enige die kon scoren was Martin Groeneveld. Uit een kick knalde hij het ovaal tussen de pa- 't Gooi - LSRG 21-13 De Leidse studenten speelden en ongelukkige wedstrijd tegen' t ooi. Na vijftien minuten in de veede helft was de stand 12-13 in eids voordeel. Door fouten en on- rvarenheid verspeelde LSRG die oorsprong. Het werd nog 21-13 oor't'Gooi. rony Miles 9ligtnu aan leiding TILBURG (ANP) - Tony Miles heeft het afgelopen weekeinde ge schiedenis gemaakt in het Tilburg- se Interpolistoernooi. Liggend op een massagetafel won hij eerst de afgebroken partij tegen Ljuboje- vic. De dag erop brak hij de inhaal- partij tegen Poloegajevski met winnend voordeel af en gisteren plaatste hij zich samen met Roma- nisjin aan de kop van de ranglijst door in een curieuze partij Kortsj- noi te verslaan. De verblufte concurrenten kun nen kiezen uit twèe mogelijkhe den: protesteren tegen de ongewo ne positie, van waaruit Miles tegen het schaakbord aankijkt of eisen, dat zij zelf ook mogen aanliggen. Of daarmee iets zou veranderen, is zeer de vraag. Miles heeft een me dische verklaring op zak, waarmee hij zich elk moment uit het toer nooi kan terugtrekken. En in beter worden heeft hij vooralsnog geen Vanuit zijn horizontale positie ob serveert Miles niet alleen het bord beter, maar ook zijn tegenstander. Kortsjnoi liet zich kennelijk door de vreemde omstandigheden van de wijs brengen, want een andere verklaring is nauwelijks te vinden voor de blunder die hem de partij kostte, nadat Miles in grote tijd nood tien zetten in één minuut had gedaan. LEIDEN - De eerste coup mocht dan nel niet lukken, het opti misme bleef onveran derd heersen. Na de terugkeer van Kees Koemans en de door braak van een aan tal jeugdspelers ge looft de Leidse rug byclub DIOK weer in de kansen, daar kon zelfs de schlemielige nederlaag tegen de regerende landskam pioen HRC niets aan veranderen. De competitie-ou verture opeigen ter rein ging gisteren dan weliswaar met 4-3 verloren (een doeltreffende kick van Mark Michielse werd onmiddellijk beantwoord met een try van Peter Over- akker): de overtui ging dat DIOK dit seizoen weer hoog kan meedraaien, kon er niet door worden aangetast. ..Integendeel, deze wedstrijd heeft het geloof dat het kan al leen maar verste vigd". keek Kees Koemans terug. ..We tellen weer mee. Er zit erg veel perspec tief in dit team". Het was geen over dreven conclusie van de in het oude huis teruggekeerde 'prop'. Zelfs met een man minder hield het ver jongde Leidse team de race met de gerou tineerde opponent heel lang vol. Ook na het snelle uit vallen van Peter de Bruyn, die met een op twee plaatsen ge broken jukbeen naar het ziekenhuis moest omdat een tegenstan der zijn gezicht voor het gras had aange zien, hield DIOK uit zicht op de eerste stunt. Die kwam er'alleen niet van omdat in de juichstemming na de succesvolle trap van Michielse de concentratie even verslapte. Pas bij de achterstand werd de man- minder situatie zichtbaar ("want dat tikt aan hoor, het ver lies van een tweede rijer", moest ook HRC-trainer Peter de Bruin beamen), voordien was het ver schil in mankracht gecamou fleerd met een inzet en een ambi tie die een aantal jaren niet meer zo groot was binnen de rugby club uit De Morsch. Daarmee werden op het veld alle redenen neergelegd, waarom Kees Koemans na een verblijf van een jaar bij HRC is terugge komen bij zijn oude liefde. Hoe wel hij het "uitstekend" naar zijn zin had in Den Haag, waar hij direct op de landstitel afdender- de en waar hij bovendien geëerd werd als „de beste prop van Ne derland" (HRC-trainer De Bruin), besloot hij toch tot een rentree bij DIOK. "Heimwee", vulde hij als reden in op het overschrijvingsformu lier. „Omdat de motivatie hier nu weer beter is", sprak de enig overgebleven international (34) Kees Koemans, fel en gecon centreerd in de line-out. De 'bes te prop' van Nederland is terug bij DIOK en maakte gisteren zijn rentree bij de Leidse club uitgerekend tegen het HRC, waarbij hij een jaar lang speel de. De aanwezigheid van Koe mans legde veel gewicht in de schaal, maar DIOK verloor toch heel schlemielig. (foto Rent Bouwman) van de club gisteren. „Die was de laatste jaren wat weggeëbt, ter wijl ik zelf de ambitie had om wèl hoog te blijven spelen. Ik voelde in mijn lijf nog de prikkels om op hoog niveau te presteren. Daar om ben ik naar HRC gegaan en ik heb het daar ook prima naar mijn zin gehad, maar hei bloed kruipt op een gegeven moment toch weer waar het niet gaan kan. De frissere kijk binnen DIOK heeft me teruggetrokken: de club is weer sterker in leiding en opbouw en de komst van Aad van der Luit heeft heel positief dooraewerkt" De Leidse sportschoolhouder fungeert dit seizoen als team manager "zeg maar praat paal") en zorgde als zodanig nu al voor "betere opkomsten tijdens de trainingenminder opgekrop te gevoelens en meer duidelijk heid", aldus Koemans, die alleen in zo'n sfeer echt goed gedijt, om dat de sportieve eerzucht nog al tijd fel in hem'vlamt. Bij alles wat hij deed en doet. Niet alleen tijdens zijn nu al elf jaar durende rugby-carrière. maar ook bij een tussentijds uit stapje naar het powerliften. In het ene jaar dat hij die sport beoefende, werd Koemans direct en met overmacht Nederlands kampioen, maar ondanks dat in dividuele succes kon hij het rug by niet missen. „Ik dacht toen dal ik het had gehad. Ik was 32, een leeftijd waarop de meesten met rugby stoppen en ik wilde wei eens wat anders, maar het bleef toch trekken. Nu ik 34 ben heb ik het gevoel dat ik ilog jaren door kan gaan. Ik voel me weer 20. De wil om te winnen zit nog altijd in mijn shirt". - Bij DIOK ontbrak die instel ling een aantal jaren na het landskampioenschap van 1980. Aad van der Luit: ..De scheiding tussen recreanten en de mensen die echt wilden presteren was een beetje vervaagd. Op grond van hun reputatie dachten spelers dat ze het wel zouden redden, maar nu is dat allemaal anders geworden. De club is ambitieuzer en er is weer sprake van gezonde concurrentie nu er zoveel jeugd doorbreekt". Met de jongeren Enno Ver boom, Raoul Bissecker, Onno Veldhuizen en Mark Michielse kan DIOK de toekomst ook weer zonnig inzien. Koemans doet dat ook en voorspelt als jeugdtrainer een opkomst van het nationale rugby „tot op het niveau van de clubs van de Britse eilanden. Want er lopen in de jeugd nu knapen rond die er met kop en schouders boven uit steken en de mensen die ze trainen weten er meer van dan vroeger": Voor DIOK is op de korte termijn de rentree van Kees Koemans ui terst belangrijk. Van der Luit weer: „Hij is natuurlijk een fan tastische aanwinst. Hij kan de andere jongens meeslepen als het fatalisme binnendrijft". Dat gebeurde vorig seizoen ge regeld. tegen HRC was er giste ren zelden sprake van verslap ping. Deed die zich toch voor. dan gooide de oiigelooflijk sterke Koemans zijn 128 kilo zware energie in de strijd om zijn al vroeg gehandicapte team op het juiste spoor te houden. Schreeu wend in de scrum, op 'dooie' mo menten veel inpratend op zijn jonge medespelers, legde hij veel gewicht in de schaal. Hij was een voorbeeld waar elke club als van zelf ambitieuzer van zou worden. De verbale en fysieke wissel werking met zijn oude en nieuwe ploeggenoten werkte heel lang, leek zelfs goed uit te pakken, maar het ging tenslotte toch nog mis. DIOK hield aan het eerste treffen met HRC (dat vorig sei zoen tweemaal zeer royaal zege vierde in de onderlinge confron taties) dan ook niet meer over dan de lof van de winnende trai-, ner Peter de Bruin: „Een prima team. Goed jagend, goed in het losse werk. Het enige minpunt is dat er niet voldoende aanvals- kracht is in de driekwarten, maar DIOK kan heel ver komen als daar verbetering in komt". Volgens Kees Koeinccns komt dat vanzelf. „Ik vond hel spel van de driekwarten juist een plus punt. We hebben verloren omdat we de vijftiende man misten en als het krachtsverschil zo gering is in een wedstrijd, kun je de klus alleen voltallig klaren. Nu we dat niet waren, zat dit erin. maar het verandert niets aan mijn mening over dit DIOK. Ik denk nog steeds dat de bloeiperiode terugkomt. Dat heeft deze wedstrijd alleen nog maar meer bevestigd". PAUL DE TOME ALBI (AFP ANP) Volgens Ben van Erp is Jean-Paul van Poppel. 22. uit Tilburg sneller in de eind sprint dan bijvoorbeeld de Belg Eddy Planckaert ..Wacht maar", voorspelde de ploegleider aan het begin van het seizoen toen zij geza menlijk hun debuut gingen maken bij de beroepswielrenners. „Jean- Paul wordt een grote, want hij is de snelste van allemaal". In zijn eerste seizoen als beroeps renner deed Van Poppel aanvanke lijk nauwelijks van zich spreken. Hij was vaak al minuten achterop geraakt als de sprinters in de prol wereld de grote versnelling scha kelden voor hun snelle duels tij dens de laatste kilometer. Van Poppel won een ritje in de vrij on beduidende Ronde van de Oise. De jonge Brabander had vooral moei te met de langere afstanden bij de profs. Van Erp begon een beetje gelijk te krijgen toen Van Poppel in de Ronde van Denemarken de Ita liaan Guido Bontempi in een sprint voor dé eerste plaats ver sloeg. Dat het geen toevalstreffer was. bewees hij een week later in de Ronde van Belgie met een over winning op Eddy Planckaert. Gis teren vestigde Van Poppel op nieuw de aandacht op zich door in een massasprint de vijfde etappe van de Ronde van de Toekomst te winnen. Na 196 kilometer onder een warme zon door het Zuidfran se land tussen Cransac-les-Ther- mes en Albi was hij nog fris genoeg om de Sovjets Abdoesjaparov en Zinovijev achter zich te laten. Het sprinttalent van Jean-Paul van Poppel bleek goed in ontwikkeling te zijn. Var. Poppel kon winnen, nadat hij in het peloton was meegezogen in de jacht op zijn toekomstige ploeggenoot Fons de Wolf. De voormalige Belgische vedette pro beerde zijn verloren seizoen nog een klein beetje glans te geven met een solo. Tachtig kilometer reed hij alleen voorop met een maximale voorsprong van vier minuten. De etappe was acht kilometer te lang voor hem. De Sovjets en de Franse ploeggenoten van de Zwitser Ben- no Wiss. die zaterdag in een ploe gentijdrit de gele trui had ver overd. leidden de achtervolging. Na de hergroepering profiteerde Van Poppel. voor wie Verhoeven de sprint aantrok. CATALONIE - Jose Recio. de Spaanse wielrenner met de meeste •overwinningen, heeft zaterdag de derde etappe van de Ronde van Ca- talonië gewonnen. Hij ontsnapte in de slotfase uit een omvangrijke kopgroep met onder andere Ste ven Rooks en Theo de Rooy. In de sprint om de tweede plaats was de Ier Sean Kelly de snelste. De Span jaard Vicente Belda behield de lei ding in het algemeen klassement met een seconde voorsprong op de Zwitser Jörg Muller en twee secon den op Theo de Roov. LEIDEN/EINDHOVEN - In het eerste duel in de landelij ke promotieklasse korfbal deed TOP al direkt van zich spreken. Het vorig seizoen nog een klasse hoger opererend PSV werd met 4-5 geklopt. Ook Pernix opende uitstekend met een 5-11 zege op Blauw Wit'51, maar Fides Pacta kwam tegen OEC schotkracht tekort en verloor met 9-10. De Danaïden bleef door een 10-11 zege op Kwiek(Hg) on geslagen. Van de bollenstreek wisten de Eindhovenaren kennelijk het be staan niet af. Sassenheim en dus ook TOP waren tenminste vol strekt onbekend in de lichtstad. Het tekende de vrijblijvendheid, waarmee PSV, vorig seizoen onge lukkigerwijs uit de overgangsklas se geduikeld, zaterdag het veld in kwam. Een debutant uit de eerste klasse kon immers nooit veel klaarmaken? Al na hét eerste kwartier wist PSV beter. Flitsend deelde TOP de eerste slagen uit, die later beslis send bleken te zijn. Anne van der Zaag, terug na een seizoen afwezig heid, Ron van der Willik en Gerco Langelaan bleken niet te stoppen en halverwege haalde ook Sjoerd van der Klaauw trefzeker uit: 4-0. Zelfverzekerd maakte TOP de eerste helft vol, terwijl PSV alleen via het dameszestal, waaruit overi gens international Arianne van Leeuwen (Fortuna) is verdwenen, tegenstand bood. De strafworp van Gert Jan Nat zijl, 5-2 na ongeveer een half uur spelen, werd echter TOP's laatste treffer. Dat kon coach Hans Oele niet bevroeden toen hij zich halver wege afvroeg "of TOP met een ho ger tempo en meer schieten niet verder weg zou kunnen zijn geko- Na afloop was de teneur vol strekt anders. "We hebben twee punten", betoogde de man uit Zoe- termeer. "En de rest is niet interes sant. Dat vergeten we maar snel". Wat Oele snel wilde vergeten, was de uiterst simpele wijze, waarop PSV alsnog greep op de wedstrijd kreeg. "Er werd wat feller gespeeld en dan is er meer techniek nodig om langs zwaaiende armen te gooi en. We reageerden eigenlijk te slap, toén het wat moeilijker ging bij ons, waardoor PSV het initiatief kon pakken. En dan gaat het snel Twijfelend tussen tactisch spel- vertragen of jagen op de bal bleef het tweede aanvalsvak van TOP het laatste half uur op de nul ste ken. PSV kwam een kwartier voor tijd op 4-5. maar slaagde er even min in door te drukken. De gelijk maker viel nog wel, maar werd we gens duwen onder de korf door ar biter Willems geannuleerd. Drie minuten later incasseerde TOP op gelucht de eerste punten. Dodelijk "M'n complimenten voor het werk, dat jullie de tweede helft hebben geleverd. Klasse! On danks alle lof, die coach Frank Be rendes zijn Fides Pacta toezwaai de. bleef de nederlaag tegen OEC bitter nasmaken. Vergeefs was na rust de inhaalrace, die de in de eer ste helft ver achterop geraakte thuisploeg nog langszij de Hel- monders bracht. Trefzeker als in de eerste minuten scoorde OEC vijf minuten voor tijd 8-9 en even later 8-10, waar tegenover Dick On derwater een laatste afstandstref- fer stelde: 9-10. Die dodelijke zuiverheid van het Helmondse afstandsschot had Fi des al in de eerste minuten erva ren. Tempoloos opgebouwde aan vallen werden vrijwel alle afgerond en na twintig minuten raakte Fides met 1-4 achter. Anderzijds lukte het Fides niet om het tempo op te schroeven, waardoor het Leidse spel uiterst mat oogde. Pas nadat OEC bij 2-5 een strafworp liet lig gen, leek Fides te ontwaken. Het Henk van der Waals speelt in de Fides Pacta aanval af aai achtervolging greep Fides in de slotfase tegen OEC naast de punte Wilma Neuteboom. Ondanks zette de tegenstander al vanuit het middenvak onder druk, met Wilma Neuteboom in de hoofdrol, en werd ook prompt voor de korf veel gevaarlijker. Na rust (3-5) zette deze ontwikke ling zich door, met als resultaat goals van Nico Pikaar, Henk van der Waals (strafworp, fraai gefor ceerd door Frank Peter de Haas), Robin Sommeling, Dick Onderwa ter en Henny Piket. De 8-7 voor sprong bleef echter nog geen vijf minuten intact en even later sloeg OEC beslissend toe. "Niet de beste ploeg won, wel de zuiverste", con cludeerde Berendes na afloop heel terecht, maar de teleurstelling klonk duidelijk hoorbaar. Wisselingen Volstrekt tegengesteld was de reactie van Pernix-coach Jaspar Engel na de ruime overwinning van zijn ploeg op Blauw Wit '51. "Het vertoonde spel was geen re den tot tevredenheid", luidde zijn oordeel. "De combinaties en acties klopten nog niet allemaal. Er zijn natuurlijk veel wisselingen (Lian Tieleman. Sandra Bakker, Erika Velders en Frits Kolff) in de ploeg geweest in de ploeg en we moeten allemaal aan elkaar wennen, maar het kan nog veel en veel beter". Toch wist Blauw Wit alleen in het eerste half uur met haar geheel eigen spel ("kort op het lichaam", karakteriseerde Engel nog vrien delijk) Pernix uit het ritme te ha len. Daan Vreeken en Lian Tiele man zorgden voor een 3-4 rust stand, een voorsprong die na rust snel naar 3-8 werd uitgebouwd door Erika Velders. Carla- en Peter Kuipers en Kees Hortensius. De Dordtse debutant vormde daarna geen reële bedreiging, te meer omdat scheidsrechter Theu- nissen streng optrad tegen het har de spel. Kees Brokaar (3) mocht nog tweemaal op de stip plaatsne men en Carla Kuipers voerde het verschil tenslotte tot 5-11 op. Koppositie Na twee duels is De Danaïden als enige eersteklasser nog ongesla gen. Kwiek werd halverwege de eerste helft door goals van Erie Pe ters en Rene de Louw. elk twee maal. op afstand gezet (2-6) en daarna kwamen de Hagenaars nau welijks nog in het stuk voor. In de slotfase kon een agressief Kwiek wat gelukkig terugkomen tot 10-11. maar na de laatste goal duurde de strijd minder dan een minuut. Renate Scheffer. Ingrid Slingerland. Frans Brand en Hen- nie Dcvilec scoorden eveneens. Gebrek aan inzet viel Zuiderkwartier niet te ontzeggen in de wedstrijd tegen OSCR. maar aan de schotvaardigheid schortte wel het een en ander. Ondanks vele kansen slaagd<p de ploeg van coach Wim Niesing er niet in een 7-10 voorsprong vast te houden: 10-10. Dirk Jan de Kreek scoorde drie maal. terwijl Aldo Spadon en Theo van Leeuwen elk twee treffers lie ten aantekenen. Fiks liep in de tweede helft (rust 2-3) onstuitbaar weg van Oranje Nassau, dat het hoge tempo van de Oegstgeestenaren niet meer kon volgen. Diederik van Veen droeg vier treffers bij aan de 5-11 over winning. een prima seizoensstart voor de ploeg van coachrNico Stee link. Ons Eiland boekte in dezelf de tweede klasse A eveneens een (eerste) overwinning. Het Gorkum- se GKV had na rust (3-3) onvol doende antwoord op de goals van René Arnoldus (2). Huib Hassel- bach en invaller John Dickhoff: 7- 4. Crescendo wist in de eerste helft de felle aanvallen van De Zwervers te pareren en sloeg in na de hervat ting keihard toe. Een 2-4 achtster stand werd door treffers van Caro- lien van Noort, John Huigsloot en Anita-. Henk- en Wijnand Alberts omgebogen in een winnende 7-5. De Algemene wist zich op het zwa re veld van KVR maar nauwelijks op de been te houden. Enrico Mud opende de score, maar daarna ke ken de Leidenaren voortdurend te gen een achterstand aan: 9-6. Na een succesvolle oefenperiode greep Fluks in het eerste competi tieduel bijna naast de punten. Avanti sprong aanvallend beter met de kansen om, maar werd me-, de door goals van Kees Zwanen burg en Tjaard Sijpkes nog met 8-5 geklopt. BRAM VAN GENT Uitstel Karpov MOSKOU (AFP'DPA) Titel verdediger Anatoli Karpov heelt zaterdag het eerste uitstel gevraagd in de schaaktwee kamp om het wereldkampioen schap legen uitdager Gan Kas parov. Hij vroeg en kreeg een 'lime-out' voor de derde partij in de tweestrijd, waarin Kaspa rov met 112-1/2 leidt De der de ontmoeting wordt nu mor gen gespeeld.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15