Nelson Mandela in ziekenhuis Noorwegen maandag naar de stembus Iran entert Italiaans schip Reagan handhaaft Z uid -Afrikabeleid 'JAL-Boeing was slecht gerepareerd' Bayer blijft gif lozen in Noordzee Bombardement in Iraaks oliestation Rijkdom veroorzaakt armoede en werkloosheid De éne hypotheek is de andere niet. De NVM-makelaar geeft u een objectief advies. NVM ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1985 BUITENLAND 3 PAGINA 7 JOHANNESBURG (AP/ANP/UPI/Rtr.) - De zwarte leider Nelson Mandela, die in Zuid- Afrika een levenslange gevangenisstraf uitzit, is voor een dag in een ziekenhuis in Kaap stad opgenomen voor de behandeling van een mogelijke nierinfectie. Dit heeft een woordvoerder van het Zuidafrikaanse gevangeniswezen meegedeeld. NEW YORK (AP) - Deskundigen die de ramp met de Japanse Boeing 747 van vorige maand on derzoeken, hebben volgens de New York Times aanwijzingen ge vonden die duiden op verkeerd uit gevoerde reparaties aan de achter zijde van de romp. Volgens de krant hebben niet bij naam genoemde autoriteiten ge zegd dat de reparaties waren ver richt aan het drukschot aan de ach terzijde van de passagierscabine, nadat het bewuste toestel bij een verkeerd uitgevoerde landing in 1978 met het staartgedeelte over de grond was geschuurd. De schok bij die landing was zo krachtig dat 30 passagiers gewond raakten. Bij onderzoek van het drukschot na de ramp, die vorige maand 520 van de 524 inzittenden het leven kostte, is gebleken dat een deel van het schot slechts met een enkele rij klinknagels was gerepareerd in plaats van met een dubbele rij. zo als het onderhoudshandboek voor schrijft. Volgens de informant van de New York Times was het her stelwerk verricht door een ploeg van de fabrikant van het vliegtuig, Boeing. Het drukschot scheidt het onder druk staande passagierscomparti ment af van het staartgedeelte. De JAL-Boeing vloog op 12 augustus tegen een berg te pletter, nadat de jumbo een deel van de staart had verloren. Overlevenden hebben verklaard dat achterin de cabine plotseling een gat was ontstaan. Volgens onderzoekers is het staart gedeelte mogelijk opgeblazen toen de druk uit de passagierscabine wegviel. De opname heeft donderdag plaatsgevonden, aldus de woord voerder, die daaraan toevoegde dat Mandela is onderzocht door een uroloog. De ANC-leider bevindt zich nu weer in de Pollsmoor-ge vangenis. Ismail Ayob, de advocaat van Maridela's echtgenote Winnie, heeft gezegd dat zij uiterst onge rust is en niet tevreden is met de officiële verklaring. Volgens een verpleegster, die niet bij naam gemoemd wenste te worden, werd de 67-jarige leider van het verboden African National Congress donderdag behandeld op een particuliere afdeling van het Woodstock-ziekenhuis in Kaap stad. Hij werd bewaakt door twee gewapende gevangenisbewakers. Ook de liften en de omgeving rond Linies leidt in Noorse peiling OSLO (UPI/DPA) - Volgens giste ren verschenen resultaten van de laatste opiniepeiling voor de ver kiezingen in Noorwegen ligt de linkse oppositie onder leiding van de Arbeiderspartij voor de eerste keer in deze verkiezingsstrijd voor op de centrumrechtse regerings coalitie. Volgens het onderzoek kunnen de sociaaldemocraten en de kleine re Liberale en Linkssocialistische partijen samen rekenen op 50,2 procent van de stemmen. De rege ringscoalitie onder leiding van de conservatieve premier Kate Wil- loch zou 45,2 procent krijgen. In to taal kunnen circa 3,1 miljoen No ren maandag hun stem uitbrengen. Tien partijen nemen aan de verkie zingsstrijd deel. Tot voor een paar weken voor spelden opinie-onderzoeken en waarnemers een comfortabele overwinning voor de regering-Wil- loch. Dit vooral vanwege de gesta ge verbetering van de economie die het land sinds het aan de macht komen van het kabinet in 1981 te zien heeft gegeven. Maar door het voeren van een felle campagne heeft de sociaaldemocratische par tijleidster Gro Harlem Brundtland het initiatief naar zich toe weten te trekken. het ziekenhuis werden in de gaten gehouden, aldus de vrouw. Mandela keerde donderdag avond weer in de gevangenis terug. Gegevens over zijn gezond heidstoestand ontbreken, maar de woordvoerder van het gevangenis wezen zei dat hij niet zou zijn te ruggebracht als hij ziek zou zijn. Uit ziekenhuisbronnen is verno men dat Mandela een inwendig on derzoek aan zijn blaas heeft onder gaan, waarvan het resultaat niet bekend is. Mandela zit al 22 jaar ge vangen na te zijn veroordeeld we gens sabotage en verraad. Ismail Ayob zei dat Winnie Man dela de autoriteiten óm toestem ming zal vragen haar echtgenoot te bezoeken. Het betreft een speciaal verzoek omdat zij het aantal bezoe ken dat haar tot aan kerstmis is toegestaan, al heeft afgelegd. Ook zal zij erop aandringen dat haar man wordt onderzocht door een arts van de familie. Volgens Ayob heeft Mandela zijn echtgenote twee maaanden geleden tijdens een bezoek verteld dat hij eerder dit jaar was onderzocht nadat er bloed in zijn urine was gevonden. Hij schreef het probleem toen toe •aan „een valpartij". Reagan De Amerikaanse president Rea gan heeft gisteren gezegd dat hij ten aanzien van Zuid-Afrika van plan is vast te houden aan zijn be leid van „constructieve betrokken heid". Tijdens een korte ontmoeting met journalisten in de perskamer van het Witte Huis zei de president dat de regering nog niet besloten heeft hoe zij zich zal opstellen te genover de druk van het Congres om sancties in te stellen tegen het blanke bewind van Zuid-Afrika. Maar inzake het beleid van „con structieve betrokkenheid" (de poli tiek om via discrete contacten Pre toria van de noodzaak van hervor mingen te overtuigen) zei Reagan: „Ik denk dat het tot nu toe de enige zaak is die enig teken van verbete ring te zien heeft gegeven in de he le situatie". De president bood voorts zijn verontschuldigingen aan voor zijn opmerking in een radio-interview twee weken geleden dat de rassen scheiding in Zuid-Afrika was afge schaft. „Het spijt me dat ik nogal slordig was en de indruk gaf te ge loven dat de rassenscheiding volle dig was afgeschaft". „Ik was mis schien wat slordig in mijn formule ringen over die kwestie, maar ik sprak van verbeteringen die daar werkelijk bestaan en doorgevoerd zijn. Ik weet dat de rassenschei ding niet volledig is afgeschaft en op sommige gebieden is er geen verbetering geweest, maar vergele ken met vroeger is er over het alge meen veel verbeterd", aldus Rea gan. Premier Lubbers is niet al te somber gestemd over de toekom stige ontwikkelingen in Zuid-Afri ka. Volgens Lubbers heeft het be zoek van minister Van den Broek van buitenlandse zaken met diens twee EG-collega's aan Zuid-Afrika geleerd dat er bij de blanken in Zuid-Afrika meer dan in het verle den de politieke overtuiging heerst dat er iets in het land moet veran deren. „Er is een hele hoop in be weging", zo zei Lubbers gisteren tijdens zijn wekelijkse persconfe rentie. UDF In Johannnesburg heeft een me dewerker van het Verenigd Demo cratisch Front (UDF) gezegd dat de regering van plan is om het UDF te verbieden. De politie meldde dat zij donder dag het lichaam heeft gevonden van Thabo Mokoena, een zwarte vakbondsleider en UDF-lid. Mo koena was ontvoerd en is daarna met stokken doodgeslagen. De vrouw van Mokoena zei dat een groep van 20 gewapende zwar ten woensdag naar hun huis was gekomen en haar man had meege- De krant Cape Times meldde dat de verkoop van wapens en munitie aan blanken met 70 procent is toe genomen in de afgelopen tien da gen. De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren de sluiting gelast van ongeveer 500 kleurlingen- scholen in het westelijk deel van de Kaapprovincie. De sluiting geldt tot nader order. „De onderwijsautoriteiten kun nen helaas niet langer de fysieke veiligheid verzekeren van de leer lingen en studenten op de scholen en colleges", zo verklaarde de mi nister voor kleurlingen onderwijs Carter Ebrahim. ANTWERPEN (AP) - De officier van justitie in Antwerpen heeft de plaatselijke vestiging van het West- duitse chemieconcern Bayer ver geefs gelast de produktie van tita- nium-dioxide te staken. De stof, die gebruikt wordt bij de vervaar diging van verf, keramiek en plas tics, is volgens milieu-organisaties de belangrijkste vervuiler van de Schelde en de Noordzee. Het bedrijf weigerde aan de op dracht van de officier gehoor te ge ven omdat het meent aan de Belgi sche milieuwetgeving te voldoen. Een woordvoerder van Bayer ver klaarde dat het overleg met de ge rechtelijke autoriteiten voortduurt. De officier van justitie nam zijn stap nadat het plaatselijke water- zuiveringsbedrijf bij metingen vaststelde dat Bayer per uur 150 kubieke meter afvalwater in de Schelde loost met een zuurgraad van 1.4. De internationale milieu-organi satie Greenpeace trachtte eerder dit jaar tevergeefs de lozing van ti tanium-dioxide door Bayer vanaf een schip in de Noordzee te voor komen. De organisatie moest na een klacht van Bayer een forse boete betalen en zag bovendien haar actieschip Sirius in Antwer pen aan de ketting gelegd. Heime lijk wist de Sirius later uit de haven te ontsnappen. De gemeenteraad van Nieuw- poort heeft onlangs besloten be roep in te stellen tegen een besluit van de regering om Bayer tot 1987 vergunning te geven titanium-dio xide op zee te blijven lozen. NOVEANT (AFP) - Een Franse passagierstrein is gisteren inr het station van Noveant ontspoord. Vier personen raakten gewond. De trein reed te hard op een traject, waar de maximale snelheid dertig kilometer per uur bedraagt. De sneltrein kwam uit Nancy en was op weg naar Thionville. (foto afp> Dumas aait tijger, tijger aait Dumas PERIGUEUX (DPA) - De Fran se minister van buitenlandse zaken is gisteren lichtgewond door een tijger. Roland Dumas passeerde bij de opening van de beurs van Périgueux in het zuidwesten van Frankrijk een kooi waarin als attractie een tij ger zat. Dumas wilde het dier aaien, maar het sloeg terug en ver wondde de minister aan zijn linkerpink. Na behandeling in een ziekenhuis zette Dumas zijn rondgang voort. BAHREIN/LONDEN (Rtr./UPI/ AFP) - Iraanse troepen hebben gis teren met een helikopter een Ita liaans vrachtschip geënterd voor de Saoedische kust in de Perzische Golf. Dit heeft de internationale verzekeringsmaatschappij Lloyds in Londen bekend gemaakt. Het schip, de Merzario Britannia, voer van de Saoedische haven Damman in noordelijke richting naar Koeweit. In scheepvaartkrin gen werd vernomen dat het schip zich 20 mijl buiten de Saoedische haven Jubail bevond op het mo ment dat het werd geënterd. Het bevond zich net niet meer binnen de territoriale wateren van Saoedi- Arabië. Het incident is het tweede van deze aard in minder dan twee da gen. Donderdag overvielen de Ira- niërs een onder Koeweitse vlag va rend vrachtschip met een Japanse bemanning dat volgens hen goede ren vervoerde die bijdroegen aan de Iraakse oorlogsinspanningen. Iraanse functionarissen hebben bekendgemaakt bepaalde goede ren uit het schip in beslag te heb ben genomen. Na enige tijd mocht het schip zijn reis vervolgen. Iran meldde verder dat Iraanse vliegtuigen gisteren een bombar dement hebben uitgevoerd op een Iraakse olie-installatie. Volgens het Iraanse persbureau IRNA werd de installatie zwaar beschadigd. President Ali Khamenei zei vol gens IRNA dat het bombardement een wraakneming was voor de 'mislukte Iraakse aanvallen' op het Iraanse olie-eiland Kharg. De Iraanse luchtaanval is voor zover bekend de eerste sinds zes maanden. De Iraanse luchtmacht, die werkt met Amerikaanse vlieg tuigen, zou enorme problemen hebben als gevolg van gebrek aan onderdelen en munitie. Irak voer de donderdag het vijfde bombar dement op Kharg uit binnen drie weken. Irak is vastbesloten het eiland volledig plat te gooien, om daar mee de belangrijkste bron van in komsten van Iran te dempen. Iran meldde voorts dat het een contract heeft getekend met een Italiaanse en Nederlandse maat schappij voor de bouw van een nieuwe petrochemische fabriek in Arak. Om welke twee maatschap pijen het ging werd niet meege deeld. Ook het geldbedrag dat met de bouw gemoeid is werd niet be kend. Een woordvoerder van het Iraan se olieministerie zei dat de nieuwe fabriek er moet komen om in de toekomst te kunnen voorzien in de Iraanse behoefte aan kunststoffen, synthetische rubbers en ander che mische produkten. Volgens IRNA zou de installatie jaarlijks 500 mil joen dollar besparen en werk bete kenen voor 60.000 r Griekenland Griekenland heeft e politieke partij. De uit de Nea De- mokratia opgestapte voormalige Griekse minister van binnenlandse zaken Konstantine Stefanopoulos heeft gisteren de oprichting aange kondigd van een nieuwe conserva tieve oppositiepartij, de 'Democra tische Vernieuwing'. De 59-jarige Kretenzer zei dat nog negen andere parlementsleden van de ND zich bij de nieuwe partij hebben aangesloten. Waarnemers in Athene verwachten dat de De mocratische Vernieuwing een koers zal volgen die nog rechtser zal zijn dan die van de ND. OSLO - De ongeveer 2,5 miljoen Noren die maandag de gang naar de stembus maken hebben niet te klagen. Noorwegen is een van de rijkste landen ter wereld en de eco nomische groei van jaarlijks circa 4 procent is hoog voor Europese be grippen. door Leo Maat Dissident De Oekrainse dichter Wassyl Stus is vorige week in een straf kamp in Perm bij de Oeral overle den na twaalf jaar kampstraf met zwaar regime, zo is bekendge maakt door de Internationale Ver eniging voor Mensenrechten in Frankfurt en door de in balling schap levende Russische dichter Lev Kopelev. Spion Een lid van de handelsdelegatie van de Sowjet-Unie in West-Duits- land is tot driejaar gevangenisstraf veroordeeld wegens industriële spionage. Jevgeny Zemlyakóv (39) is gisteren door een rechtbank in Düsseldorf schuldig bevonden aan pogingen tecnhnische concepten en telecommunicatie-apparatuur te kopen. Een deel hiervan wordt voor militaire doeleinden gebruikt en mag niet naar Oost-Europa wor den uitgevoerd. De ingenieur Zemlyakov werkte sinds december 1983 op de han delsmissie in Keulen, maar hij be zit geen diplomatieke, status. Hij heeft de beschuldiging ontkend. Jeruzalem Op een drukke markt in het cen trum van Jeruzalem is gisteren een bom ontploft. Daarbij raakte alleen de man, die de bom onder een auto wilde plaatsen, zwaar gewond. De explosie deed zich vlak bij het kan toor van de extremistische rabbi Meir Kahane voor. Tientallen aan hangers van Kahane, die op bezoek in de VS is, waren direct ter plaatse en begonnen anti-Arabische leu zen te roepen. Sinds de conservatieven na de vorige verkiezingen - in 1981 - het roer van de Arbeiderspartij overna men, is de inflatie drastisch be- perkt zonder al te dramatische in grepen in de goede sociale voorzie ningen die Noorwegen kent. De werkloosheid bedraagt zo'n 3 pro cent van de beroepsbevolking en De conservatieve premier Kare Willoch heeft niettemin reden om voor zijn baan te vrezen, want vol gens de laatste opiniepeiling kun nen regerings- en oppositiepartijen elk op 50 procent van de stemmen rekenen. Het wordt dus een Noor se kroon op zijn kant. Werkloosheid Waar het bij de verkiezingen alle maal om gaat is, net als in het buur land Zweden (dat zes dagen later verkiezingen houdt), de economie. De oppositie kondigde al meer dan een jaar geleden aan dat de bestrij- Kare Willoch (conservatieven) ding van de 'schrikbarende werk- (foto epa) loosheid' de inzet zou vormen voor verder wordt Noorwegen niet ge- de verkiezingen, plaagd door tekorten op de beta- lingsbalans of de overheidsuitga- Want hoewel het cijfer van ruim .ven. 3 procent met een Westeuropese AD VERTE Nl i He let zoeken en vinden van een huis is op zich al lastig genoeg. Het uitzoeken van de voor u meest gunstige hypotheek komt daar dan meestal nog eens bij. Dan is het goed om te weten dat de NVM-makelaar ook deskundig is in hypotheken. En dat hij u graag en geheel vrijblijvend van advies dient. Zonder dat u dat iets kost. De NVM- makelaar rekent u voor hoeveel hypotheek verantwoord is bij uw inkomen. Hij adviseert u aan de hand van het Stappen-plan wejk soort hypotheek het best voor u is. Hij na heeft immers als onafhankelijke adviseur de aanbiedingen in huis van alle banken en andere financiële instellingen. Zo helpt hij u om uit de vele mogelijkheden voor u de voordeligste te kiezen. In alle Objectiviteit, alleen rekening hou dend met uw situatie en draagkracht. Zonodig regelt hij voor u ook de gemeentegarantie. De NVM-make laar helpt u ook graag met een hypo theek, als u een huis koopt zonder zijn bemiddeling. Let daarom op zijn NVM-vignet als u een hypotheek nodig hebt. NVM-makelaars: deskundig in onroerend goed. Ook voor verkoop, huur en verhuur, ti nkoop en verzekeringen. Gro Harlem Brundtland arbeiderspartij) (foto epa) bril bekeken een zegening lijkt, is de werkloosheid in Noorwegen nog nooit zo groot geweest. Tot voor kort bestond werkloosheid in Noorwegen eigenlijk niet. Bleef al thans altijd onder de 2 procent- grens, die economen doorgaans be schouwen als de norm voor volle dige werkgelegenheid. De economische situatie van Noorwegen lijkt op het eerste ge zicht nogal rooskleurig, maar schijn bedriegt. De Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) waar schuwt al jaren dat er structureel iets mankeert met de Noorse staatshuishouding en het bedrijfs leven. De kurk waar Noorwegen op drijft is de olie- en gaswinning en het land wordt hoe langer hoe meer afhankelijk van de inkom sten uit de energie-export. In het jongste OESO-rapport wordt hard handig afgerekend met de econo mische illusie van rozegeur en ma neschijn. De snelle groei van de olie-in komsten heeft de basis verschaft voor de genereuze subsidies aan het bedrijfsleven. Maar andere kleine OESO-landen hebben in veel opzichten evengoed gepres teerd, zonder olie-opbrengsten, al dus het OESO-rapport. Concurrentie Het rapport concludeert dat Noorwegen alleen maar de werk gelegenheid in stand kan houden door steun aan de bedrijven, maar dat het steeds minder in staat is om de internationale concurrentie het hoofd te bieden. De kosten van ar beid stijgen te veel, de industriële produktie stagneert, steeds meer werknemers werken bij bedrijven, waar weinig groei in zit. Overheids steun heeft een te kapitaal-inten sieve structuur versterkt en het geografische probleem - de bedrij ven liggen her en der in het grote land verspreid - wordt niet aange pakt. De OESO vreest dat de Noorse economie in een cirkel belandt. Overheidssteun aan zwakke en zelfs verliesgevende bedrijven roept vanzelf meer behoefte aan overheidssteun op doordat het be drijven die geen steun ontvangen in moeilijkheden brengt en ratio nalisaties en reorganisaties bij zwakke bedrijven ontmoedigt. De OESO zegt met andere woorden dat de Noorse rijkdom op den duur armoede veroorzaakt. Premier Willoch gaat dus de ver kiezingen in met een slecht rap-' portcijfer van de OESO. Dat wil overigens niet zeggen dat de eco nomische maatregelen die de Con servatieven willen nemen niet door de OESO toegejuichd worden. Het is eerder zo dat de genomen maat regelen als niet krachtig genoeg worden beoordeeld. En daarmee verkeert de regeringscoalitie in de ongelukkige positie, dat hun lei ding het stempel zwak heeft mee gekregen. Spionage Behalve uit de bestryding van de werkloosheid zou de oppositie munt hebben kunnen slaan uit de omstreden buitenlandse en defen sie-politiek van Noorwegen. Ter wijl buitenlandse politiek vroeger nooit een belangrijk thema was, laaiden onder deze regering de emoties hoog op bij de discussie over de plaatsing van kruisraket ten in West-Europa en de Noorse rol daarin. Het NAVO-lid Noorwegen weer de in vredestijd kernwapens van zyn grondgebied, maar was bereid om in oorlogstijd daarvan af te stappen. Daarmee werd afbreuk gedaan aan de idee van een kern- wapenvrij Scandinavië werd en in de straten van Oslo raakte de poli tie slaags met demonstranten. De sociaal-democraten zouden op dit punt ongetwijfeld hebben kunnen 'scoren', ware het niet dat de partij in verlegenheid werd ge bracht door de ontmaskering van een hoge partijfunctionaris, de di plomaat Arne Treholt, als spion voor de Russische KGB. Hoewel de Arbeiderspartij geen enkel verwijt gemaakt werd, moet het voor de partijstrategen toch on middellijk duidelijk zijn geweest dat de Oost-Westverhouding als partyreclame gevoelig was komen te liggen. Arbeiderspartij is al sinds 1927 de grootste partij van Noor wegen en heeft de na oorlogse poli tiek gedomineerd. Van 1945 tot 1963 waren de sociaal-democraten onafgebroken aan de regering. In 1963 hield een niet-socialistische coalitie precies drie weken stand om eerst in 1965 een vierjarige pe riode vol te maken. Daarna is het steeds stuivertje wisselen geweest, waarbij de niet-socialisten toch het meest aan het kortste eind trok ken. Het zou op deze historische sta tistische gronden verbazen als de niet-socialisten opnieuw een meer derheid in het Storting, het Noorse parlement, zouden behalen. Te meer omdat tussentijds - bij ge meenteraadsverkiezingen in 1983 - de sociaal-democraten zich herstel den van de nederlaag, die twee jaar eerder was geleden. Maar het blyft tot het laatste moment afwachten; kiezers houden nu eenmaal geen rekening met statistieken.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7