Teveel fluor bedreigt vee in Rijnmond Volkspetitionnement: laatste strohalm HYPOTHEEK SGEBO Beelaerts commissaris in Utrecht 'Inkomen advocaat wordt veel te laag' Oosterscheldewerken blijken weer duurder ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1985 BINNENLAND PAGINA 5 ROTTERDAM (ANP) - Het instituut voor plantenziekten- kundig onderzoek in Wageningen gaat onderzoeken hoe ver de fluorconcentratie in de lucht moet worden terugge drongen om fluorvergiftiging bij het vee in het Lickebaert- gebied (Midden-Delfland), tussen Vlaardingen en Maas sluis, te voorkomen. Het dagelijks bestuur van het open baar lichaam Rijnmond, dat de opdracht tot het onderzoek heeft gegeven, heeft dit gisteren gezegd. Ruim vijf jaar geleden was al ge constateerd dat de te hoge fluor- concentraties in de lucht leiden, via de opname van fluoriden door het gras, tot een lagere opbrengst én een verzwakt gebit en gebeente van het vee. Het gaat om het vee van twintig boeren in het Lickebaertgebied. Zij zijn al een tijd in onderhande lingen met de verantwoordelijke industrieën over een schadever goeding, aldus een woordvoerster van Rijnmond. De veehouders moeten het gras geregeld laten controleren en hun vee bijvoede ren om de schade zoveel mogelijk te beperken. De adviezen worden gegeven door de gezondheids dienst voor dieren in Gouda en kosten 150.000 gulden per jaar. Die kosten worden nu nog betaald door de veehouders. Voor de volksgezondheid be staat geen gevaar, aldus de woord voerster. De verantwoordelijke in dustrieën in de regio Rijnmond zijn kunstmestbedrijven, afvalver- werkende bedrijven, een bedrijf dat anodes maakt voor de alumi- niumindustrie en in mindere mate de raffinaderijen. Deze bedrijven zorgen individueel niet, maar geza menlijk wel voor een overschrij ding in het Lickebaertgebied van de grenswaarden voor de fluoride- concentratie in de lucht die zijn op gesteld door het ministerie van mi- Prikklok voor PvdA'ers wekt veel ergernis DEN HAAG (GPD) De me dewerkers van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer zijn kwaad over de invoering van een prikklok, die vanaf komen de maandag de werktijden van het personeel gaat controleren. De PvdA is de eerste fractie in de Kamer, die een prikklok in voert. Volgens een brief van de ambtelijk secretaris van de' fractie aan de medewerkers wordt de prikklok ingesteld om de invoering van flexibele werktijden te begeleiden. Te gen medewerkers die na tien uur 's ochtends komen of voor half vijf 's middags weggaan, zullen maatregelen worden ge troffen. lieubeheer, aldus de woordvoer ster van Rijnmond. Het IPO gaat nu onderzoeken wat de invloed is in het Lickebaert gebied van al deze factoren, zodat grenswaarden voor voor de lucht kwaliteit kunnen worden vastge steld waarbij geen te hoge fluorop-. name bij het vee meer optreedt. De kosten van het onderzoek be dragen 15.000 gulden. Rijnmond heeft minister Wiwsemius van mi lieubeheer om een bijdrage in de kosten gevraagd. Het onderzoek zal over ongeveer vier maanden zijn afgerond. Friese PTT'er opgepakt voor steekpenningen LEEUWARDEN (GPD) - De postale recherche heeft de chef ge bouwen van het postdistrict Leeu warden, een 57-jarige inwoner van Gorcum, aangehouden voor het aannemen van steekpenningen. Het gaat om een bedrag van 25.000 tot 35.000 gulden. Bij de zaak zijn twee Friese aannemersbedrijven betrokken. Volgens officier van justitie Van der Vinne wordt nog nader onderzoek gedaan naar de precieze omvang van de affaire. De ^nan, die voor onbepaalde tijd is geschorst, is inmiddels weer op vrije voeten gesteld. De bedrijven worden verder niet als verdacht beschouwd. De zaak speelt sinds ongeveer twee jaar. Toen.viel het collega's op, dat de man plotseling allerlei nieuwe spullen bezat en dat hij op Schiermonnikoog een zomerhuisje had gekocht. Volgens Van der Vin ne kreeg de PTT'er met name meu bels ten geschenke. De waarde hiervan bedraagt ongeveer tien mille. De kwestie van het zomerhuisje is nog niet helemaal uitgezocht. Van der Vinne: "Er is gigantisch gerotzooid. Maar het is nog niet precies duidelijk hoe dat, is ge beurd". Het zou hier zijn gegaan om geschenken, korting op de ver bouwsom en een voordelige le ning. De administratie van de PTT'er en de beide aannemersbe drijven, voorzover die betrekking heeft op deze zaak, is in beslag ge nomen. "Er bestaat de gedachte", aldus Van der Vinne, "dat al deze voordelen zijn doorberekend in prijzen aan de PTT". Beide bedrij ven verrichtten werkzaamheden voor de PTT. UTRECHT (ANP) - De VVDM is verontwaardigd over de wijze waarop staatssecretaris Hoekzema defensie) heeft gereageerd op het zwartboek van de soldatenvakbond over misstanden bij de infanterie. De staatsse cretaris liet gisteren na de aanbieding van het zwartboek weten dat hij noch de door de WDM bepleite hervorming van het militair tuchtrecht, noch herziening van de militaire gezondheidszorg noodzakelijk acht, al dus de WDM. Defensie staat op het standpunt dat mishandelingen en vernederingen slechts incidenteel voorkomen, en niet een structureel verschijnsel zijn, zoals de bond stelt. Het tuchtrecht en de gezondheidszorg in het leger be hoeven daarom ook geen herziening, zo kreeg de VVDM van de staatsse cretaris te horen. "We vinden het uiterst merkwaardig dat de bewindsman zulks meent te kunnen beweren zonder zelfs maar kennis te hebben genomen van de inhoud van het zwartboek. We zullen er dan ook alles aan doen om te voorkomen dat dit boek zonder enige consequenties in een bureaula ver dwijnt", aldus VVDM-voorzitter Van Nies. De VVDM gaat volgende week de defensiespecialisten van de grote fracties in de Tweede Kamer benade ren, om via die ingang druk op de ketel te zetten. Op de ANP-foto ont vangt Hoekzema het zwartboek over de misstanden in het leger uit han den van Van Nies. Naast hem VVDM-bestuurder De Wilt. ADVERTENTIE nieuwe stijl met de lage lasten van een annuï teitenhypotheek en de zekerheid van een levenhypotheek. Rente 7,6%, 15 jaar vast géén afsluit- en acjm.kosten vraag vrijblijvend offerte SURINAME BULLETIN - De Raad voor de bevrijding van Suri name gaat een eigen bulletin uitge ven, dat een tegenwicht moet vor men tegen „de onjuiste en mislei dende berichtgeving van het mili taire regime in Suriname". De voorzitter van de bevrijdings- raad, Henk Chin A Sen, heeft de eerste uitgave van het „RBS-Bulle- tin" vrijdag in Rotterdam gepre senteerd. De bevrijdingsraad wil Surina- mers „waar zij zich ook bevinden" informeren over de ontwikkelin gen in en buiten Suriname. Vol gens de raad is dit nodig omdat het Surinaamse volk verstoken blijft van ongecensureerde berichtge ving. miljoen handtekeningen, (foto anp» Wat dat betreft maakt het geen verschil o'f men zijn kippenhok wil verbreden of massaal kern wapens wil weren. De volgende zwakke stee in de actie is dat het volkspetitionne ment zijn gewicht moet ontlenen aan het aantal ondertekenaars. De tegenstanders zullen niet na laten het aantal in twijfel te trek ken. De procedure sluit immers gesjoemel met handtekeningen niet uit. Wie wil kan honderd keer zijn handtekening plaatsen. Als de aangekondigde steek proef die ter controle zal worden uitgevoerd, ook maar één onre gelmatigheid aan het licht brengt, is het effect bedorven en de actie mislukt. Kinderen Het feit dat ook kinderen mo gen tekenen, is de volgende kanttekening die de opposanten zullen maken. Men mag niet ver wachten dat een kind alle argu menten op hun waarde weet te taxeren en de consequenties van zijn ondertekening kan overzien. Het beeld van gemobiliseerde kleuterklassen is weliswaar over dreven, maar zal niettemin on willekeurig opdoemen, zo hopen de tegen- en vrezen de voorstan ders. Het argument dat een, zij het slinkende, meerderheid tegen de plaatsing van kruisraketten is, lijkt overtuigend, maar is slechts de helft van het verhaal. De cen trale vraag in een democratie is of men bereid is een door het parlement gesanctioneerd kabi netsbesluit te respecteren. Uit opiniepeilingen blijkt, dat een royale meerderheid van de te genstanders zich bij een plaat- singssbesluit zal neerleggen. Vanuit dat perspectief is een excursie naar de verkiezings campagne van 1982 uiterst leer zaam. Het IKV riep toen de kie zers op niet op een party te stem men die voor plaatsing was, de WD, of eventueel voor haar re kening zou kunnen nemen, het CDA. Het resultaat mag bekend worden verondersteld: de ge wraakte partijen haalden een rui me kamermeerderheid. Maar het alles overheersende defect in het volkspetitionne ment is het tijdstip waarop het wordt gehouden. De pijlen wor den gericht op het CDA. Even tuele wankelmoedige christen democraten moeten over de streep worden getrokken en dat lijkt te hoog gegrepen. Met het zogenoemde 1 juni-besluit van vorig jaar kwam er een einde aan een discussie die dreigde uit te lopen op een scheuring van het CDA. Dat besluit had, zoals menig prominent christen-democraat grif toegeeft, weinig met veilig heidsbeleid te maken, maar alles met de eenheid van zijn partij. Links en rechts konden er mee leven en derhalve werd het voortbestaan van de partij er mee verankerd. De hoop dat er ondanks deze voorgeschiedenis CDA-ers door de bocht zullen gaan, is afgelopen week door de fensiespecialist Frinking de bo dem ingeslagen. Het volkspeti tionnement maakte op hem geen diepe indruk en hy zei in dat ver band namens de partij te spre ken. Kandidaatstelling Bovendien treedt er nog een complicerende factor op. De kandidaatstelling van het CDA is in volle gang. Een aantal atoom- pacifisten wordt erkend en geto lereerd, maar wie buiten dit ge nootschap aan het 1-juni-besluit gaat morrelen, steekt zijn hoofd in de strop. De conclusie lijkt ge wettigd dat, als het volkspeti tionnement pakweg anderhalf jaar eerder had plaatsgehad, de Vervolging van weduwe Rost van Tonningen ARNHEM (ANP) - De in Velp wo nende weduwe van NSB-voorman Rost van Tonningen wordt straf rechtelijk vervolgd voor het bezit van nazistische en voor joden bele digende lectuur. In de woning van de 70-jarige vrouw werden vorig jaar by huiszoeking grote hoeveel heden nazistische pamfletten en geschriften aangetroffen, die klaar lagen voor verzending. De zaak te gen mevrouw Rost van Tonningen dient op 1 oktober voor de Arn hemse rechtbank. Naar aanleiding van een klacht van de stichting Bestrijding Anti semitisme (Stiba) begon Justitie in Arnhem medio vorig jaar een on derzoek naar mogelijk strafbare feiten, gepleegd door mevrouw Rost van Tonningen. Elf politie mensen deden op 12 juli een inval in de villa van de weduwe en na men een aanzienlijke hoeveelheid belastend materiaal in beslag. De politie trof onder meer het ge schrift 'Die Auschwitz-Lüge' aan. Mevrouw Rost van Tonningen kwam twee jaar geleden ook al in het nieuws toen zij in haar woning ter gelegenheid van een oud ger- maans feest een neo-nazibijeen- komst organiseerde, waarbij onder andere ex-NSB'ers en leden van de Centrumpartij aanwezig zouden zijn geweest. Justitie greep toen niet in omdat het om een besloten byeenkomst ging en er van strafba re feiten niets bleek. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft gisteren overeenstemming bereikt over de voordracht tot be noeming door de koningin van jhr. drs. P.A.C. Beelaerts van Blokland tot commissaris van de koningin in de provincie Utrecht. Hij wordt de opvolger van P. van Dijke, die eind september met pensioen gaat en zijn ambt sinds enkele maanden combineert met dat van voorzitter van de NOS. Beelaerts van Blokland werd in 1932 geboren en behaalde in 1961 zijn doctoraal examen in de sociale geografie. Daarna was hy burge meester van achtereenvolgens de gemeenten Wolphaartsdijk, Via- nen en Amstelveen. In 1977 maak te hij de overstap naar de landelij ke politiek en werd CDA-minister van volkshuisvesting in het eerste kabinet-Van Agt. In 1981 volgde de benoeming van Beelaerts van Blokland tot burgemeester van Apeldoorn. De nieuwe commissaris van de konin gin was bestuurslid van onder meer de vereniging van Neder landse gemeenten, vice-president van de Nederlandse delegatie bij de Raad van Europa en voorzitter van het Nederlands instituut voor ruimtelijke ordening en volkshuis vesting. De nieuwe commissaris Utrecht, jhr. Beelaerts van Blok land(foto ANP) DEN HAAG (GPD) - Het volks petitionnement dat de vredesbe weging in haar slotoffensief te gen de dreigende plaatsing van kruisraketten als ultiem wapen in stelling brengt, zou zich wel eens tegen haar kunnen keren. De verwachtingen van wat door tegenstanders denigrerend een 'ordinaire handtekeningenactie' is genoemd, zijn hoog - mis schien wel té hoog - gespannen. Bij de aanvang van de actie ver klaarde IKV-secretaris Mient Jan Faber te rekenen op drie tot vier miljoen handtekeningen. Onderbetaling bij 'gratis rechtshulp' DEN BOSCH (GPD) - De Orde van Advocaten vindt de, vergoe ding van de overheid voor rechts kundige bijstand aan min- en on- vermogenden veel te gering. De in komsten van advocaten zijn daar door de laatste jaren sterk gedaald. Dat heeft de Orde gisteren gezegd tijdens een werkbezoek van de ka mercommissie van justitie aan de advocaten in het arrondissement Den Bosch. Op de begroting van het ministe rie van justitie is dit jaar een be drag van 250 miljoen gulden uitge trokken voor rechtskundige hulp aan mensen die geen raadsman kunnen betalen. Het tarief van een advocaat in civiele zaken bedraagt 236 gulden per uur. Maar de over heid geeft slechts 105 gulden per uur voor rechtshulp aan min- en onvermogenden. In veel gevallen bestaat de helft van het werk van een advocaat uit hulp aan cliënten die het niet kunnen betalen. De Orde van Advocaten heeft be rekend dat de vergoedingen van de overheid sinds 1978 met 7,2 pro cent zijn gestegen. De kosten van levensonderhoud gingen in die zelfde periode met 39,4 procent omhoog. Hoeveel advocaten door de daling van inkomsten een ander beroep hebben gekozen, is niet be kend omdat bij uittreding niet naar de reden wordt gevraagd. Wel is bekend dat veel raadslieden ne veninkomsten hebben om het in komen veilig te stellen. De orde noemt het inkomen van een advocaat 'onredelijk laag' voor een academicus. Er blijft maar wei nig over door de hoge kosten die een advocatenkantoor met zich meebrengt. Een advocaat die uit sluitend gefinancierde rechtshulp verleent, kan een jaaromzet van 125.000 gulden behalen. De be drijfskosten bedragen ongeveer 60.000 tot 80.000 gulden, zodat de raadsman een bruto-inkomen van 45.000 tot 60.000 gulden overhoudt. Daarover moet nog belasting wor den betaald. Bovendien moet de advocaat nog een pensioenvoorzie ning regelen. De Orde wil dat de overheid de vergoeding structureel verhoogt, omdat de economische positie van een advocaat zorgwekkend wordt. De Orde vreest dat de huidige si tuatie tot verlies van kwaliteit zal leiden. Ook zal het op den duur on mogelijk zijn deze vorm van rechtshulp nog te verlenen. Volgens de Orde is het niet rea listisch te verlangen dat de vergoe ding niet ineens wordt opgetrok ken naar 236 gulden per uur. Wel vindt men dan tenminste eenzelfde bedrag wordt betaald als aan de medewerkers van de door de over heid gesubsidieerde bureaus voor rechtshulp. Het uurtarief zou dan f 167,77 moeten bedragen. door Peter van Nuijsenburg Eén handtekening minder en de tegenstanders zullen niet aarze len van een fiasco te spreken. Maar dat is niet het enige ge vaar dat de beweging bedreigt. Het volkspetitionnement zelf is een machteloos wapen. Het pak ket handtekeningen dat premier Lubbers over een aantal weken minzaam in ontvangst zal ne men, verplicht hem tot niets. Het recht tot petitie is het ruimste po litieke recht dat een Nederlander kent en ook het enige politieke recht van kinderen beneden de 18 jaar, maar met deze constate ring is de koek op. De ontvanger van het verzoekschrift kan met het ontvangen volstaan en het re sultaat van maanden noeste vrij- willigersvlijt opslaan in de pa pierkelder. Om daarna over te gaan tot zyn orde van de dag. kans van slagen groter was ge weest. Het volkspetitionnement heeft veel weg van een wanhoopsof fensief. Zelfs wanneer het aantal handtekeningen de verwachtin gen ver overtreft en er geen schoonheidsfouten worden ge vonden, is de kans op een neder laag aanzienlijk groter dan op een triomf. Dat kan desastreuze gevolgen hebben voor de bewe ging zelf. Het is niet denkbeeldig dat veel activisten teleurgesteld afhaken. De ervaringen van de geestverwanten in West-Duits- land en Engeland zyn wat dat be treft niet bemoedigend. Toen de eerste raketten in die landen wa ren aangevoerd, schrompelden de eens zo massale bewegingen ineen tot wat ze waren geweest vóór de commotie rond het NA- VO-dubbelbesluit: een kleine kern overtuigde idealisten. Nu tegenvaller van 132 miljoen DEN HAAG (ANP) - Bij de Ooster scheldewerken is het kabinet op nieuw geconfronteerd met een flin ke kostenoverschrijding. Het gaat dit keer om een bedrag van 132 miljoen gulden, zo blijkt uit het achttiende voortgangsrapport, waar het kabinet gisteren over heeft beraadslaagd. De afgelopen twee voortgangsrapporten gaven geen overschrijdingen te zien, maar 'nu is het weer mis', aldus premier Lubbers op zijn wekelijk se persconferentie. Verkeer en Waterstaat krijgt daardoor een extra last van 60 mil joen op zijn begroting, voor de ove rige miljoenen moet nog een dek king worden gezocht. Deze kwes tie hoopt het kabinet te regelen bij de voorjaarsnota van volgend jaar. De kostenoverschrijdingen zijn vooral veroorzaakt door de werk zaamheden aan de onderwater drempel van de stormvloedkering. Als gevolg van technische proble men was er meer materieel en per soneel nodig dan aanvankelijk was voorzien, zo blijkt uit de voort gangsrapportage. Uit de brief van minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) bij de voortgangsrapportage blijkt dat de belangrijkste oorzaak van de overschrijdingen sinds 1976, toen begonnen werd met de Ooster scheldewerken, de inflatie is. Als de inflatie buiten beschou wing wordt gelaten bedraagt de kostenoverschrijding tot nu toe in totaal ongeveer 700 miljoen .gul den, tien procent van de kosten van het hele Oosterscheldeproject. De minister gaat er van uit dat de stormvloedkering volgend jaar op 4 oktober in gebruik kan worden gesteld. Premier Lubbers vindt niet dat de nu weer aan het licht getreden kostenoverschrijding inhoudt dat het optreden van de commissie-Le Blanc heeft gefaald. Deze commis sie is vorig jaar ingesteld om de kosten van de Oosterscheldewer ken in de gaten te houden. Lub bers zei niets te kunnen zeggen over kostenoverschrijdingen die de komende tijd nog zouden kun nen optreden. KUNSTHEUP - In de afgelopen 25 jaar hebben naar schatting meer dan twee miljoen patiënten een of twee heupprothesen gekregen. Ook in Nederland stijgt het aantal patiënten bij wie het heupgewricht wordt vervangen: in 1973 waren het er 5.393 en tien jaar later 8.589. Dit blijkt uit een beschouwing van de orthopedisch chirurg Sijbrandij (Academisch Ziekenhuis Utrecht) in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. Alphenaar Van Geest kandidaat D'66 voor Kamer LELYSTAD (GPD) D'66 schuift voor de komende kamerverkiezin gen een aantal 'veelbelovende mensen' naar voren die de nieuwe fractie moeten vormen met beken den als Van Mierlo (beoogd lijst trekker) en de huidige voorzitter van de kamerfractie Engwirda. Dit blijkt uit het stemadvies dat een D'66-adviescommissie vanmorgen in Lelystad bekend heeft gemaakt. Bij de nieuwe mensen zitten drie voorzitters van gemeenteraads fracties: Machteld Versnel (fractie voorzitter in Utrecht), Adriaan van Geest (Alphen aan den Rijn) en Paul Wessels (Gennep). Andere veelbelovende D'66-ers zijn vol gens de commissie: de Amster damse wethouder Wolffensperger, Thom de Graaf uit Nijmegen en Saskia van der Loo, voorzitter van D66-vrouwencentrum. De adviescommissie (bestaande uit de drie oud-staatssecretarissen Lambers-Hacquebard, Scheltema en Dik) had als opdracht de partij leden een stemadvies te geven met 15 namen van leden die 'het meest geschikt zijn voor het kamerwerk en samen een hecht team vormen'. Naast de nieuwelingen prijken op het stemadvies de namen van een aantal oude getrouwen: partij voorzitter Kohnstamm en kamerle den Engwirda, Groenman, Tom mei en Nypels. Verder noemt de commissie oud-kamerlid Schaper en Nuis en Eisma (ex-Europarle mentariër). Na een schriftelijke stemronde zal rond 1 november de definitieve volgorde van de kandidatenlijst worden vastgesteld. Half januari volgt de verkiezing van de lijsttrek ker. Koetshuis van Menten toch niet geveild AMSTERDAM (ANP) - Het koets huis van oorlogsmisdadiger Pieter Menten in Blaricum en de daarbij behorende grond en het (verbran de) landhuis zullen niet openbaar verkocht worden. Menten heeft het grootste deel tem zijn schulden aan de Bondsrepubliek Duitsland - een van de schuldeisers van Men ten - betaald. De verkoop van de grond met de opstallen, waarop de BRD beslag had laten leggen, is daarmee van de baan. Dit heeft ad vocaat Hampe gisteren namens de BRD bekend gemaakt. Met het schrappen van de veiling trok ook Menten het kort geding in, dat maandag in Amsterdam zou die nen met als doel de veiling op 24 september te voorkomen. De schuld van Menten aan de BRD ontstond in 1964 toen Menten als 'oorlogsslachtoffer' 550.000 Duitse marken kreeg als 'wieder- gutmachung'. AALSMEER (ANP) - 'Daar was laatst een meisje loos' zong deze matroos gisteren terwijl ze in de hallen van de bloemenveiling in Aalsmeer een emmer water gooide naar een bejaard echtpaar dat een bezoek aan de veiling bracht. Dit tot grote ontsteltenis van de beide bejaarden, die de praalwagens kwamen bekijken die vandaag meerijden in het Aalsmeerse bloe mencorso. Gelukkig voor het echt paar was de emmer leeg, zoals de ANP-foto ook laat zien. De matroos wilde met het gebaar en het liedje duidelijk maken hoe 'haar' praal wagen heet. Voorzitter van Makmur weer op vrije voeten ROTTERDAM (ANP)- De 42-jarige voorzitter van de Surinaamse stichting voor vluchtelingen Mak mur in Rotterdam wordt vrijgela ten. De Rotterdamse rechtbank heeft hiertoe gisteren besloten, na dat de officier van justitie met het oog op de stand van het opspo ringsonderzoek opheffing van de voorlopige hechtenis had gevor derd. Ook twee andere verdachten in deze zaak van 32 en 27 jaar wor den vrijgelaten. De Surinaamse voorzitter en oud-parlementariër werd op 1 au gustus in Rotterdam aangehouden op verdenking van illegaal wapen bezit. Dat gebeurde nadat de Rot terdamse politie een grote hoeveel heid wapens in een pand aan de Walchersestraat in Rotterdam had gevonden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5