'Rome' zou vreemd element zijn in Wereldraad Fiolet neemt afscheid Visser 1 Hooft in laatste artikel: Was 15 jaar secretaris Raad van Kerken Botswana op kalender ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1985 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 13 GENEVE (GPD) - In de huidige situatie is een rooms-katholiek lidmaat schap van de Wereldraad van Kerken (WRK) ondenk baar. Deze kerk zou in de oecumenische beweging een "vreemd element" zijn. Dat heeft de begin juni overleden ere-president van de Wereldraad van Kerken, dr. W.A. Visser 't Hooft, ge schreven in zijn laatste arti kel, dat dezer dagen ver scheen in 'The Ecumenical Review', het theologisch tijdschrift van de Wereld raad. De fout die het Vaticaan in 1972 maakte, was niet zozeer de beslis sing om niet toe te treden tot de WRK, maar het achterwege laten van de motieven achter dat besluit. Volgens Visser 't Hooft is het vol komen terecht dat de RK Kerk niet tot de WRK is toegetreden. Visser 't Hooft betreurt in het ar tikel dat het besluit genomen werd zonder dat de bisschoppensynode of de lid-kerken van de Wereldraad gelegenheid hadden om over de kwestie te discussiëren. Het eind rapport van de studie (1969-1972) over een mogelijk lidmaatschap werd niet eens officieel gepubli ceerd door het Vaticaan. De tekst Wijlen Visser 't Hooft onoplosbaar verscheen wel in 'The Ecumenical Review' met een voorwoord van kardinaal Willebrands en WRK-se- cretaris dr. Carson Blake, die de verwachting uitspraken dat de RK Kerk voorlopig niet zou besluiten het lidmaatschap van de Wereld raad aan te vragen. Redenen daar voor werden niet gegeven. Er zou spoedig een brief uit Rome volgen met een nadere toelichting. Die brief is nooit verzonden. Vrees voor een open discussie. De jaren '71 en '72 waren jaren van heftige interne spanningen: "De vrees was dat toenadering tot kerken die hun theologen en leken een grote mate van vrijheid toestaan, zou leiden tot verdere controversen in de RK Kerk in een tijd waarin het gezag alom ter discussie stond". Visser 't Hooft was ervan over tuigd, dat een open en diepgaande discussie over deze kwestie veel misverstanden had kunnen voor komen zonder dat de uitkomst an ders zou zijn geweest. "Ik denk dat we samen zouden hebben ontdekt, dat het structurele probleem van een rooms-katholiek lidmaatschap onoplosbaar is, tenzij de RK Kerk of de Wereldraad radicaal van structuur zouden veranderen". Het belangrijkste obstakel is, volgens wijlen Visser 't Hooft, de gezagsstructuur van de RK Kerk. De Wereldraad bestaat uit meest nationaal georganiseerde kerken die hun zelfstandigheid ni$t wen sen prijs te geven voor een supra nationale eenheid van juridische aard. De WRK wil dan ook geen ge zag uitoefenen over zijn leden. Het opnemen in zo'n beweging van een wereldwijde kerk die als voornaamste principes heeft het centrale gezag en een universele rechtsmacht, zou neerkomen op het toelaten van een vreemd ele ment. "De Rooms-Katholieke Kerk zou zich nauwelijks op haar gemak voelen. De andere kerken zouden denken dat de RK Kerk de uitgangspunten van de Wereldraad toch niet accepteert", aldus Visser 't Hooft. Bij de tijd Het nummer van The Ecumeni cal Review waarin Visser 't Hoofts laatste artikel is gepubliceerd, is geheel gewijd aan twintig jaar Vati caans Concilie. Zoals bekend heeft de paus voor november een bijzondere bis schoppensynode uitgeschreven om de resultaten van Vaticanum II "bij de tijd" te brengen. Vorige maand stuurde het Centrale Comi té (algemeen bestuur) van de We reldraad de bisschoppensynode een brief waarin gevraagd werd de oecumenische openheid van Vati canum II te bevestigen en te ver sterken. Wereldraad-secretaris dr. Emilio Castro schrijft in een Ten Geleide dat het concilie niet alleen voor de RK Kerk een mijlpaal is geweest, maar ook grote invloed heeft ge had op andere kerken. Het concilie plaveide de weg voor de dialoog en maakte deuren open voor samen werking en gezamenlijke actie. Ca stro spreekt de hoop uit, dat het in de toekomst nog eens komt tot een gezamenlijke conciliaire vergade ring van de Rooms-Katholieke Kerk en de lid-kerken van de WRK, waarbij getuigenis wordt af gelegd van het gemeenschappelij ke geloof. AMERSFOORT (ANP) - Dr. H.A.M. Fiolet, secretaris van de Raad van Kerken in Nederland, zal op 9 oktober officieel zijn functie neerleggen met het uitspreken van een rede getiteld "Zonder geloofs crisis ten aanzien van de eigen kerk is oecumene niet mogelijk". De bijeenkomst wordt gehouden in de aula van de Utrechtse univer siteit. De rooms-katholieke priester Fiolet, die op 15 augustus 65 jaar werd, is van 1970 af secretaris van de raad geweest. Hij wordt opge volgd door de hervormde predi kant W.R. van der Zee, die al vorig jaar januari zijn werkzaamheden bij de raad is begonnen. Herman Fiolet trad in 1939 in bij de Orde der Franciscanen. In 1946 werd hij tot priester gewijd. Hij was enkele jaren werkzaam in het apostolaat van de Minderbroeders. Van 1962 af doceerde hij dogma tiek aan het groot-seminarie van het bisdom Den Bosch. Van 1968 tot 1973 was hij hoogleraar in de reformatorische en oecumenische theologie aan de Katholieke Theo logische Hogeschool te Amster dam. Van 1962 tot zijn benoeming in 1970 bij de Raad van Kerken was hij tevens studiesecretaris van de St. Willibrordvereniging, die hij van een rooms-katholieke vereni ging naar een meer oecumenische beweging heeft omgebouwd. Na mens de Nederlandse bisschoppen was Fiolet lid van de commissie die de oprichting van de Raad van Kerken voorbereidde. Mede dank zij hem is de Rooms-Katholieke Kerk direkt bij de oprichting in 1968 tot de raad toegetreden. Daar: mee was Nederland het eerste land ter wereld, waar de R.K. Kerk lid werd van de Raad van Kerken. Proces Fiolet promoveerde in 1953 cum laude tot doctor in de theologie aan de Katholieke Universiteit Nijme gen op een proefschrift getiteld "Een kerk in onrust om haar belij denis. Theologische doorlichting van de belijdenisstrijd van de Ne derlandse Hervormde Kerk". Daarin erkende hij de Hervormde Kerk als "kerk", hetgeen hem een proces in Rome opleverde. Theolo gen van drie Romeinse universitei ten hebben hem toen grondig op zijn rechtzinnigheid onderzocht. De verdachtmaking bleek geen grond te hebben. Tijdens een parti culiere audiëntie werd Fiolet door paus Pius 12 gerehabiliteerd. Fiolet, die een tiental boeken op zijn naam heeft, constateerde re- centelijk in een vraaggesprek dat er sprake is van "een verkillend klimaat tussen de kerken". De be ginjaren van de Raad van Kerken vielen samen met het Pastoraal Concilie van de R.K. Kerk in Ne derland. De Nederlandse Her vormde Kerk had toen de Algeme ne Kerkvergadering en de Luthe ranen hadden hun commissie voor eenheid (voor mogelijke aanslui ting bij de Hervormden). In die ja ren kwamen ook de eerste ideeën los voor Samen op Weg, het proces tot hereniging van de hervormden en gereformeerden. Tijdens de Algemene Vergade ring van de Wereldraad van Ker ken in 1983 in Vancouver liet Fiolet zich kritisch uit over "de geruislo ze aanwezigheid" van de waarne mers van het Vaticaan. Hij vroeg zich toen af of de betrekkingen tus sen het Vaticaan en de Wereldraad zich niet op een dieptepunt bevon den. Over de Nederlandse situatie zei Fiolet kort geleden: "Voor de bis schoppen bestaan de andere ker ken nauwelijks meer; zij hebben het veel te druk met hun eigen kerk. Maar ten diepste erkennen ze andere kerken eigenlijk niet als kerk. De oecumenische betekenis van het Tweede Vaticaans Concilie ligt achter de horizon. In feite zijn we weer op de terugweg naar de situatie van weleer". Samenleving Hoewel Fiolet zeker geen tegen stander van het Samen op Weg- proces is, beschouwt hij dit toch als een achterhoedegevecht. Her vormden en gereformeerden kun nen elkaar alleen maar echt vinden als ze samen een analyse van de sa menleving maken. Daartoe is het, volgens Fiolet, nodig dat ze praten •over de eigenlijke problemen van de samenleving, niet over het in eenpassen van kerkordes. "Ik zou zo graag zien, dat men zijn krach ten zou inzetten op een veel breder vlak, namelijk het kerk-zijn in de samenleving". De nieuwe Missie- en Zendings kalender - resultaat van een hechte samenwerking tussen rooms-katholieke en protestantse missie- en zendingsinstellingen - is ditmaal gewijd aan Botswa na, een groot land met een kleine bevolking in de zuidelijke regio van Afrika. De verkoop van de kalender is deze week begonnen. Medewerkers van een weverij in het Botswaanse dorp Oodi zijn de makers van dertien geweven wandtapijten, waarop het leven van alledag in deze democrati sche republiek in simpele, maar treffende figuurtjes, kleurvlakjes en lijntjes wordt weergegeven. Zomaar een stripverhaaltje over het vee in dit vlees-exporterende land, over de spontane grasbran- den als gevolg van oververhit ting door de zon en over het bin nenhalen en bewerken van de oogst. Dit laatste is vrouwen werk, maar dat beperkt zich be slist niet tot de landbouw. Wat doen die Afrikaanse vrouwen ei genlijk niet? De zeven weefsters van de kalenderplaten doen daar een boekje over open. In het tekstgedeelte van de ka lender, op de keerzijde van de ge reproduceerde wandkleden, staan getuigenissen over het har de leven van de Afrikaanse vrouw, die zich door de nood ge dwongen zodanig begint te ver zelfstandigen, dat zij steeds meer kiest voor het vaderloze gezin. Want zoals de omvang van het veebezit (ook bij stadsbewoners) de status van de man bepaalt, 2 bepaalt het kindertal van d vrouwen in Botswana, gehuwd of ongehuwd, hun sociale a Botswana is dan ook een super jong land. Het is zo groot als Frankrijk, maar er wonen aan één miljoen mensen, wa van de meerderheid amper 15 jaar is. Het is ook een land dat de Zuidafrikaanse apartheid veraf schuwt, maar geen ander middel heeft om daarvan te doen blijken dan zijn gastvrijheid voor poli tieke vluchtelingen. En dat wordt de Botswanen natuurlijk weer niet in dank afgenomen, zoals een paar maanden geleden werd gedemonstreerd bij de grensover schrijdingen van Zuidafrikaan se commando's in dit geweldloze land dat zelfs geen leger heeft. Terwille van een zo groot moge lijke verspreiding hebben de uit gevers (het Centraal Missie-Com missariaat in Oegstgeest en de Nederlandse Zendingsraad in Amsterdam) de prijs van de ka lender weten te handhaven op 7 gulden. De opbrengst gaat nc verschillende doelen van mii en zending. De MZK'86 is overal in Nederland verkrijgbaar bij de plaatselijke missie- en zendings- comité's. 'Er is hoop'. De in Nederland be gonnen evangelisatie-actie 'Er is hoop' krijgt een Europees vervolg. In de meeste Westeuropese landen zullen in de komende vijfjaar acti viteiten onder dit motto worden ontwikkeld, zo meldt het Instituut voor Evangelisatie in Doorn. Daar bij maakt men ook gebruik van het in Nederland bekende vignet van de actie en voor een deel van het voor Nederland vervaardigde (maar dan uiteraard vertaalde) ma teriaal. In Noord-Ierland gaat volgend jaar maart een grote actie van start, waarbij gebruik wordt gemaakt van de vertaalde versie van het laatstverschenen en huis aan huis verspreide Nederlandse 'Er is hoop'-magazine. 'Campus Crusade for Christ Europa' - waarvan het Instituut voor Evangelisatie de Ne derlandse tak is - zal het grootste deel van haar activiteiten onder de 'Er is hoop'-vlag brengen, wat niet automatisch betekent, dat volledig volgens het Nederlandse model zal worden gewerkt. De strategie is er op gericht, dat christenen in eigen omgeving aan de slag gaan om mensen met het evangelie te berei ken. Veel wordt gedaan aan per soonlijke toerusting en motivatie. Bij het Instituut voor Evangeli satie in Doorn verwacht men, dat uit andere landen weer nieuwe im pulsen naar Nederland komen, waardoor men ook in de toekomst gebruik kan blijven maken van de bekendheid die 'Er is hoop' hier al heeft, ook onder buiten- en rand- kerkelijken. Vrede. Onder de titel 'Vrede, vraag voor kerk en samenleving' is de lang verwachte studie versche nen van de gereformeerde com missie voor het oorlogsvraagstuk. Het boek bestaat uit vier delen, drie bijdragen van de commissie zelf en één met antwoorden van vier uiteenlopende vredesbewe gingen op een zevental vragen. Voor een klein deel verwoordt het rapport het standpunt van de hele commissie. Voor een groter deel liepen de meningen van twee groepen binnen de commissie uit een. Daarnaast is één commissielid van oordeel, dat ook een leger met conventionele wapens door de kerk moet worden afgewezen. Het rapport is deze week in Leusden overhandigd aan de voor zitter van de gereformeerde syno de, dr. H. J. Kouwenhoven. Het is nu verkrijgbaar in de boekhandel. Het boek bevat 246 pagina's en kost f. 19,90. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Sterringa, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. Aarents, Katwijk aan den Rijn; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kool stra; Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 pastoor v. Well en ds. Hortensius, 11.15 pastoor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Mackaay, Leiden, opendeurdienst; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Rietveld; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta, doopdienst; Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10 ds. Jansen. Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg; Diakonessenhuis 10.30 ds. v. 't Hof, elke zaterdag 10.30 rk. dienst; Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Breder- veld, Soest; Oude Vest 10 ds. W. Bakker, Amstel- Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. 10 en 5 ds. Rietveld; bejaardenhuis Groenhoven 10 dr. D. Bakker, O.geest; Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 ds. Koek. Geref. K. Vryg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 9.30 en 5 Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10 mevr. ds. De Clercq. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Bos veld. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 10 evang. Dikkes. Evang. gem. Merenwijk (Flevoweg 5) 7.45 nam. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21) 5 nam. hr. J. Schreuder. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2) zo. 10 Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. E. v.d. Molen. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groe- nesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rynd. 24): 9.30 Zevendedag-adventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten) elke zat. 9.45 bijbel studie, 10.45 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. 'De Christengemeenschap' (beweging tót religieuze vernieuwing) 9.45 men- senwijdingsdienst in oud-kath. kerk, Cronesteinkade 2. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.) 9.30,10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zat. 7. Roonis-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschanswfeg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). Raad van Kerken: elke dinsdagavond van 7 tot 7.30 oecumenisch avondgebed in oud-kath. kerk hoek Zoeterw.singel/ Cronesteinkade. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 prof. dr. R. v.d. Broek, Beusichem, 7 ds. v. Driel. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Bos, Gouda, 6.30 ds. Hoogerwerf, Nieuwerkerk a.d. IJs- sel. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 2.45 ds. v. Sorge. Rk Kerk zat 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. Hoogendijk, 5 ds. Slofstra, Noordwijk, met gehandicap ten; Kruiskerk 9.30 ds. Bogers; Opstandingskerk 9.30 ds. v.d. Heiden, 6.30 kand. A. Spaans; G. Herderkerk 10 ds. Moll, ha, 6.30 ds. Verheul, ha; De Bron 9.15 ds. Nieuwenhuis, ha, 10.15 ds. Taselaar, ha. 6.30 ds. Moll, ha; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder, ha; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Planetensingel). 9.30 ds. Ou- wendijk, 6.30 ds. Siebelink, Linschoten. Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 ds. Wüschut, ha, 6.30 ds. Boer, ha; Salv.kerk 9.30 ds. Boer, ha, 6.30 ds. Wil schut, ha. Geref. K. 9 30 en 5 ds. Ned. Geref. Kerk (school WUlemstr.) 9.30 ds. M. de Jong, 4.30 ds. De Lange. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 2.30 ds. Blom. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 ds. G. van 't Wout, 6.30 hr. v. Ge- Volle-cvang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54) 10 hr. C. Visser sr. Pinkstergem. (school Batenstein 16) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Schreuders, Groenekan, 6 ds. Kooien, IJsselstein. GerefJHerv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10 drs. v.d. Sar, Zoetermeer. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst, dond. 12 sept. 7.30 ds. Blok, Nunspeet. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 kand. Stam, Barendrecht, 6.30 ds. Schipaanboord, Everdingen; Salv.kerk 9.30 ds. Wieman, 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl.kerk 9.30 kand. v. Dis, R.dam, 6.30 ds. Kaars, Haaften. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Berg, 6.30 ds. De Goede, Waarder. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 4.30 student Boersma. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 9 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 dr. Haitsma, 6.30 dr. v.d. Bank, Ede, jeugddienst; De Stek 9.30 ds. v.d. Pol. Geref. Kerk 9.30 ds. G. de Jong, 5 ds. Den Heeten, Hoofddorp. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 3 ds. Bac, 11 sept. 7.30 ds. C. Harinck. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 kand. Schuurman, Nieuwerkerk a.d. IJssel, 6.30 ds. De Graaf. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Velden, Leiden, 5 ds. Hagen, Westendorp. Rk Kerk: dorp zat. 7. zo. 9.30 en 11.30; Anker zat 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7. zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Kris pijn, ha, 7 ds. v.d. Werff, Voorhout, ha. Geref. Kerk 10 hr. Brouwer, Katwijk. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 kand. v. Mou- rik, Goes. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat 7, zo. 10 en 11.30. HOOG MADE: Herv. Gem. 10 ds. Boon stra. Rk Kerk zat 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 9.30 ds. Ger- dregt; O. Kerk Rk Kerk 2 110. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, 6 ds. Sma ling; Ontm.kerk 10 prof. dr. H. Jonker, De Bilt, 6.30 ds. Gebraad, jeugddienst. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-colle- ge) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. Kersten, 5 ds. Wolt huis, Heemstede. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. 10 ds. Vroegindewey, 6 ds. Schuurman; Ichthusk. 10 ds. Hovius, 5 ds. Teygeler, Scheveningen; Pniélk. 9.30 ds. Driebergen, 6 ds. Vroe gindewey; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 kand. J. van Beelen; Overduin 2.15; wijkgebouw Hoeksteen (Burgersdijkstraat 23) 10 dienst voor do ven, hr. J. L. van Kempen. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen- college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. J. van Veen, Wassenaar, doopdienst. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. v.d. Horst, jeugddienst, 5 ds. Koster; Triumfatork. 9.30 ds. Koster, 5 ds. Kerst- Geref. K. Vrijg. 9.30 en 5.30 ds. Heida. Ned. Geref. K. 11 ds. Janse, 7 ds. Bie- wenga, Zoetermeer, in Vredeskerk. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem('Tripodia') 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 br. Wesselius, Aalsmeer. dorp. Geref. Kerk 10 ds. Hagen, Westendorp, 7 zie herv. gem. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth, 3 ds. Bo venberg, Leiden, met gehandicapten, 6.30 cantatedienst, ds. Doesburg, mmv Leiderdorps Kamerkoor, uitvoering van motet 'Jesu meine Freude' van J. S. Bach; Hoofdstr. 10 ds. Doesburg; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Stegeman. Elis.ziekenhuis 10 deken H. F. van Zoe- len. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. v.d. Zeeuw. Rk Kerk zat 7, 11.30. LEIMUIDEN: Hem Oem. 9.30 ds. v. Driel. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi, 7 ds. Aal- ders. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10 ds. Pettinga, Utrecht. 7 ds. 't Hooft. Geref. Kerk 10 ds. Boswijk, start jeugd werk, 7 ds. Jaspers Focks. Geref. K. Vrijg. 10.30 en 4.30 ds. De Put ter. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 ds. Vos, ha, 5 leesdienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 leesdienst. Evangeliegemeente (Vivaldistr. 69) 9.45. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30. Mariakerk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ey- senga, Zw.dam, 6.30 ds. Wegerif. Geref. Kerk 9.30 ds. Stroes, 4.30 ds. Bou- ma, Noordeloos. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Roos, Utrecht. Remonstr. Gem. 10 dr. Meyering. Evang^ gem. (Kruispunt, Kennedylaan 110.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, 6.30 dr. Haitsma, Boskoop, jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Verheul, Alphen, 7 ds. De Boer, Hoofddorp. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Bergsma, 7 ds. Ten Voorde. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Wijngaar den, ha. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 hr. Schreu der, 7 dienst. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 dr. Henkei, Den Haag, 5 ds. Cammeraat, Leersum, 7 ds. v.d. Lee, muzikale vesper; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. v.d. Lee. 7 ds. El- De Rank (Golfbaan) 10 ds. v. Sliedregt, Katwyk aan Zee; Sole Mio 9 ds. Kuiper. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Elgersma; Stichtingskerk 11 ds. Slofstra. Zie ook herv. gem. Ned. Prot Bond (aula O.Zeew.) 10.30 ds. G. Bloemendaal, Delft. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30 (in juli en aug. 7 nam. Duitse dienst); Binnen zat. 7, zo. 8,10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. B. J. Roosjen; De Zilk 10 ds. v. Achterberg, Leiden. Rk Kerk Victork. zat. 7. zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. L. M. Verseput. Pauluskerk 10 mevr. drs. I. Eggink- Hoog; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 dr. Dirksen, 7 drs. Schwencke. Geref. Kerk 10 ds. Rang, N.-Vennep, ha. Zie ook herv. gem. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school) 8.45 ds. De Putter, 4.30 lees dienst. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 en 4. Van Wyckerslooth 4 hr. W. J. Schot. Endegeest 10 pater Boshouwers. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. K. 9.30 ds. Jaspers Focks, 6.30 ds. Boswijk. Rk Kerk zat 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Vlasblom, Boskoop, 7 ds. Heymans, Alphen. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Smaling, 5 hr. H. Binnen dijk, jeugddienst; Bethelkerk 9.30 en 5 ds. v. Niel. Geref. Kerk Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Ribberink, 5 ds. Snel, startdienst; Mar.kerk 9 en 10.30 ds. Snel. 5 ds. Rib berink. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. N. van Gemeren, H.woude. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem 9 en 10.30 ds. Koldewijn. 7 opendeurdienst in ge ref. kerk, ds. W. van der Kooy, Rockan- je. Geref. Kerk 9.30 hr. M. de Ridder, 7 ds. W. v.d. Kooy, Rockarye, opendeur dienst. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. v.d. Boom gaard, Den Haag. Rk Kerk zat 7. zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Teyge ler, Scheveningen, 6.30 ds. Stelwagen, Den Haag. Geref. Kerk 9.30 ds. Broer, 6.30 ds. v.d. Kooi. Rk Kerk Aardam zat 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Vermeulen, 6.30 ds. Klein Kranenburg, Ter Aar. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Oegema, ha. Geref. K. Vryg. 9.30 en 4 ds. Heida. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk zat 7. zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Schoot 7 ds. Blanken; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. De Zwart; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. W. D. Davids. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas- college, Beeth.laan) 9.30 ds. C. van Schoonhoven, Hardinxveld, 4.30 ds. Poort, Oisterwijk. Geref. Kerk 9.30 ds. De Zeeuw. Zie ook herv. gem. Geref K Vrijg. (Bachlaan) 10.15 en 4.30 ds. Boxman. Rk Kerk Laur.kerk zat 7. zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 en 5 ds. Maasland; Hoeksteen 9.30 en 6.30 ds. Roetman; Bethelk. 9 30 en 5 ds. Goossen; Imm.kerk 9.30 ds. Hulst, 7 ds. Kalkman. Geref. Kerk Kruisk. 9.30 ds. De Moor. 5 hr. A. J. Fluijt; Ontm.kerk 10 dienst Remonstr. Gem. 10 ds. H. J. v.d. Steen, R.dam. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis, ha. Rk Kerk zat 7, zo. 8.30,10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra; Kievietk. 10 dr. v. Bruggen; Messiask. 10 ds. Hartzheim, Schevenin gen, 4.30 ds. Wolters; Dorpscentrum 9.30 kand. Alblas, Barne- veld. Geref. Kerk Zyllaan 10 en 7 ds. Spilker, Renswoude; Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr. Vlijm. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 prof. dr. A. v.d. Meiden, Utrecht. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Koelewijn. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders. 6.30 ds. Broer. Rk Kerk zat 7. zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hr. J. de Haan. Geref. Kerk 9 30 kand. Wielsma. Uit hoorn, 7 hr. Schreuder. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus. Rk Kerk St Jan zat 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.3C en 11. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif, 6.30 ds. Buikema en ds. Eysen- ga, gez. dienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Elderman, Bode graven, 6.30 zie herv. gem. Remonstr. Gem. 10 mevr. ds. R. Thie- me-Tiesing, gez. dienst

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13