Geen akkoord over haven-cao Wall Street als spelbreker A V Extra geld voor werkgevers in trendvolgende sectoren Fokker wil tijdelijk personeel werven Dollarkoers stijgt Nauwelijks stakingen op Curagao Prijzen niet gestegen Overheid begint cursus voor werkloze academici Werknemers Kerkraads bedrijf op straat ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1985 FNV ontdekt toch 'winstpunten' in overleg ROTTERDAM (ANP) - De onderhandelingen voor een nieuwe algehele (raam)cao voor de Rotterdamse en Amsterdamse haven (10.000 werknemers) zijn gisteren afgerond zonder dat een principe-akkoord is bereikt. Volgens bestuurder K. Marges van de Vervoersbond FNV is in dit eerder gestaakte overleg voor de vakbonden slechts één belangrijk winst punt geboekt: een aantal sectoren in de haven heeft zich bereid verklaard deel te nemen aan de uittredingsregeling voor 57,5 jarigen en ouder. De vrijkomende arbeidsplaatsen worden voor de helft opgevuld en wel door stukgoedwerkers. De bonden zullen het resultaat nu aan de leden voorleggen. In het recente sociaal akkoord over de stukgoedsector in de zogenoem-' de commissie-Van der Louw werd een beroep gedaan op de overige sectoren ook aan de regeling deel te nemen om meer stukgoedwer kers te kunnen herplaatsen. Vol gens Marges hebben nu in elk ge val de machinale bedrijven (erts en kolenoverslag) en de graanover- slagbedrijven zich daarmee ak koord verklaard; de container-be drijven vooralsnog niet. Nederland In de keuze van een vestigings plaats voor bedrijven uit de Ver enigde Staten en Japan speelt Ne derland in West-Europa een be scheiden rol. Deze zegt drs R. Buck (universiteit Nijmegen) in zijn stu die „Nieuwe Japanse en Ameri kaanse industriële vestigingen in West-Europa". Van de 345 Ameri kaanse vestigingen tussen 1977 en 1983 in de Bondsrepubliek, Groot- Brittannië, Frankrijk, Nederland, België en Ierland kwamen er 26 in Nederland, 7,5 procent van het to taal. Lage investeringspremies en hoge loonkosten werden nadelig genoemd voor vestiging in Neder land. Polynorm De omzet van Polynorm (metaal- en kunststofverwerking) is in de eerste helft van dit jaar met 28 pro cent toegenomen van 68 miljoen tot 87 miljoen gulden. De winst na belastingen ging omhoog van 3,4 miljoen tot 4,2 miljoen gulden.De omzetgroei in de eerste zes maan den kwam geheel voor rekening van de sector Technische Toeleve ringen. Ondanks de invloed van de strenge winter bleef de omzet van binnendeurkozijnen in de sector bouw praktisch op het peil van üehte België De basisrente in België (het dis conto) gaat maandag met een half procent omlaag tot 9,5 procent. Dat heeft de nationale bank in Brussel bekendgemaakt. Begin augustus is het disconto nog verhoogd met een half procent. Het promessediscon to wordt verlaagd van 10,5 tot tien procent. Daarmee zyn de tarieven weer op het niveau van eind juli dit jaar terechtgekomen. Hagemeyer Hagemeyer gaat zich terugtrek ken uit de koffiehandel, waarop in twee achtereenvolgende jaren gro te verliezen (dit jaar al 19 miljoen gulden) zijn geïncasseerd. Het han delsbedrijf gaat bovendien nieuwe aandelen uitgeven (tegen 55 gul den) om de kas aan te zuiveren. Dat gebeurt in samenwerking met het Amerikaanse Sears World Trade, dat 770.000 nieuwe aandelen koopt en een belang krijgt van twintig procent. Het belang van de Indone sische Liem-groep daalt dan tot on geveer 55 procent. Eén en ander le vert 80 miljoen op. Illegale import Chinese partijfunctionarissen in de oostelijke provincie Jiangxi hebben de afgelopen achttien maanden 1500 buitenlandse auto's illegaal geimporteerd voor eigen gebruik. Dat heeft het engelstalige dagblad China Daily gisteren be kendgemaakt. De laatste maanden zijn meer van dergelijke praktijken aan het licht gekomen. In juli werden de partijbonzen van het eiland Hainan ontslagen toen was gebleken dat zij illegaal ingevoerde auto's met grote winst hadden verkocht. In het jongste schandaal ging het om 1500 auto's voor een totaalbedrag van zes miljoen dollar. De betrok ken partijfunctionarissen kochten de luxe buitenlandse auto's nadat zy hun oude, in China gemaakte, auto's hadden afgedankt. Sommi ge van de uit Japan afkomstige modellen kostten 69.000 dollar en waren voorzien van airconditio ning en de modernste elektroni sche snuQes. Meer winst De nettowinst van Heineken is in de eerste zes maanden van dit jaar ten opzichte van dezelfde periode van 1984 gestegen met 16,7 procent van f 101 miljoen tot f 117,9 mil joen. De netto-omzet ging van f 3019 miljoen naar f3253,4 miljoen. De Spaanse deelneming El Aquila is naar rato van het belang van 37,8 procent in de consolidatie betrok ken vanaf 1 januari. Een aanmerke lijk deel van de stijging van de om zet en van de kosten en rente valt hieruit te verklaren. Heineken ver wacht, dat de winststijging in de tweede helft van het jaar gelijk zal zijn aan die van de eerste zes maan den. Het grote graan-overslagbedrijf GEM gaat bij het ministerie van so ciale zaken en werkgelegenheid een ontheffing op de vervangings plicht bepleiten, omdat het bedrijf volgens de directie teveel werkne mers in dienst heeft. Instrument De uittredingsregeling van 57,5- jarigen en ouder is een belangrijk instrument om overtollige stuk goedwerkers de komende jaren nog aan de slag te kunnen houden. Volgens berekeningen van de com missie-Van der Louw zouden daar door 350 stukgoedwerkers ver vroegd kunnen uittreden en in de overige sectoren 270 arbeidsplaat sen vrijkomen. Een tweede winstpunt is volgens Marges de bereidheid van de werk gevers met de vakbonden te gaan praten over de gevolgen van tech nologische ontwikkelingen. Eer der wezen de werkgevers voorstel len van de Vervoersbond FNV voor het sluiten van technologie overeenkomsten van de hand. Vol gens Marges zullen eventuele re sultaten in het komende overleg nog in de nieuwe cao-periode vast gelegd kunnen worden. In de onderhandelingen in de di verse sectoren is slechts één princi pe-akkoord bereikt, namelijk in de stukgoedsector. Voor het overige werden de onderhandelingen zon der voor de bond voldoende resul taat afgesloten. De nieuwe raam- cao zou tot eind maart 1987 moeten lopen. De werkgevers hebben eer der al handhaving van het systeem van automatische prijscompensa tie en aanvulling van het zieken geld tot 100 procent gegarandeerd. Referendum De Vervoersbond FNV gaat de resultaten maandag met de kader leden (sectorraden voor de cao-on derhandelingen) bespreken. Don derdag 12 september gaat er een schriftelijk referendum uit, waar van het resultaat 3 weken later be kend zal worden. In dat referendum worden overi gens ook de resultaten meegeno men van de onderhandelingen over de werkgelegenheidsproble men in het stukgoed, te weten in de commissie-Van der Louw (Rot terdam) en de commissie-Lems (Amsterdam). Met name in Rotter dam bestaat weerstand tegen dit akkoord, dat weliswaar tot 1990 ga randeert dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen, maar de werknemers laat meebetalen aan de verdere arbeidsduurverkorting. AMSTERDAM (ANP) - De koers van de Amerikaanse dollar is sterk gestegen. Gisteren werd er op de Amsterdamse wisselmarkt een of ficiële middenkoers opgemaakt WILLEMSTAD (GPD) - Op Cura sao is gisteren weinig te merken geweest van de aangekondigde vakbondsacties als protest tegen de 10 procent extra belastinghef fing die de Antilliaanse regering per 1 september heeft ingevoerd. De verenigde vakbonden van Cu rasao hebben de regering gevraagd om een gesprek. De toestand in Willemstad was rustig, wel werden er enkele acties gehouden. Een groep buschauffeurs legde gister morgen het werk neer, maar om elf uur was dat voorbij. Ook bij het elektriciteitsbedrijf werd even ge staakt, maar daar gingen de men sen na drie kwartier weer aan de slag. Bij het waterbedrijf KAE werd normaal gewerkt. Daarente gen weigeren de tankautochauf feurs benzine naar de pompsta tions te brengen. van 3,2740 gulden voor een dollar, bijna acht cent meer dan de mid denkoers van donderdag. De ban ken verhoogden hun advieskoer- sen met zes cent tot 3,20 gulden (aankoop) en 3,32 gulden (verkoop) De stijging is donderdag in New York al begonnen. Na een slot- koers van rond de 3,21 gulden in Amsterdam ging de koers daar in de avond omhoog tot ruim 3,24 gul den. De openingskoers van de dol lar bedroeg in Amsterdam iets meer dan 3,25 gulden. De oorzaak van de stijging ligt in de toeneming van de geldomloop in de VS. Die toeneming is veel groter dan de autoriteiten voor ogen hebben en het is volgens han delaren niet uitgesloten dat de kre dietteugels worden aangehaald. Ook de zeer sterke toeneming van de autoverkoop in de laatste perio de van augustus zou aan de stijging van de dollarkoers hebben bijge dragen. De wisselmarkt in Frankfort liet eenzelfde beeld zien als die van Amsterdam. De openingskoers be droeg 2,89 mark tegen een slot van 2,8525 mark op donderdag. Don derdagavond was in new York de koers al doorgestegen tot 2,8825 mark. De fixing in Frankfort was met 2,9105 mark ruim zeven pfen nig hoger. Uiteraard daalde de goudprijs. In Londen moest voor een ounce (31,1 gram) 318,75 dollar worden be taald, zeven dollar minder dan donderdag. DEN HAAG (ANP) - De prijzen zijn tussen midden juli en midden augus tus niet gewijzigd. Dat blijkt uit het vrijdag gepubliceerde prijsindexcij fer van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Vooral kleding, met uit sondering van dameszomerkleding, werd duurder. Benzine, LPG, en vers fruit werden goedkoper, evenals koffie, margarine, halvarine, da meszomerkleding en verse groenten. De geldontwaarding (het zoge noemde voortschrijdend twaalfmaandsgemiddeld) bedraagt op dit mo ment 2,6 procent. DEN HAAG (ANP) - Het Ge westelijk Arbeidsbureau in Den Haag en het ministerie van binnenlandse zaken werken aan een project om langdurig werkloze academici bij de over heid of elders in de collectieve sector aan de slag te krijgen. Het nieuwe initiatief is volgens een woordvoerster van het mi nisterie van binnenlandse za ken nog in een pril stadium. Het project heet „Be- stuursmanagementopleiding langdurig werkloze academi ci". De bedoeling van de oplei ding is het versterken van hun arbeidsmarktpositie via een in tensief opleidings- en trainings programma in combinatie met stages. opleiding tot betonreparateurs, die het euvel van betonrot moe ten verhelpen. Deze vaklieden zijn op de arbeidsmarkt niet te vinden, waarop het GAB (met het bedrijfsleven) een cursus betonreparateur op het Cen trum voor Vakopleiding voor Volwassenen in Den Haag heeft opgezet. Reeds 18 inge- cnVirpvpn werklozen hebben - met opleiding - een baan ge vonden. De minister zal ook een wer vingsactie van arbeidsbureau en banken noemen, die er toe heeft geleid dat driekwart van de uitgenodigde belangstellen den in het kader van een jeugd- plan bij banken aan de slag zijn gekomen. Het programma zal een jaar duren en zich richten op mana- gementsfuncties op middel baar niveau in de collectieve sector. Bij de uitwerking is ook het Opleidings- en onderzoek centrum voor Bestuurs- en Be drijfsmanagement betrokken. De eerste lichting zal 28 werk loze academici omvatten. Minister De Koning zal dit initiatief maandag tijdens de opening van het verbouwde GAB in Den Haag als voor beeld noemen van gerichte ac tie van de arbeidsbureaus. Er zijn meer van dit soort projec ten aan de gang. Een ander voorbeeld van snel en doelmatig inspelen op nieu we ontwikkelingen op de ar beidsmarkt is volgens hem de *r'NIEUWEGEIN - Staatssecretaris Van Zeil van economische zaken heeft gisteren in Nieuivegein in het startsein gegeven voor de campagne Voorlichting Automatisering in de Horeca. Hij deed dat door met zijn voet een knop op het toetsenbord in te drukkenwaarna op het scherm van de computer een dia-presentatie begon. (foto anpi DEN HAAG (ANP) - Het kabi net heeft voor dit jaar en vol gendejaren extra geld beschik baar gesteld voor de werkge vers in sectoren die gefinan cierd worden via premies of subsidies (trendvolgende sec tor). Het gaat om een compen satie voor gestegen werkgever slasten als gevolg van wijzigin gen in de ziektewet. Dat heeft het ministerie van wvc gisteren bekendgemaakt. Het gaat om onder meer be jaardenoorden, gezinsverzor ging, bibliotheken en de sector volksgezondheid. De aanvul lende bijdragen zijn bedoeld om de hogere aanvullingen van het ziekengeld te kunnen beta len. De werkgevers moeten krachtens de cao's het van 80 tot 75 procent verlaagde wette lijke ziekengeld tot honderd procent aanvullen, wat een las tenverzwaring betekent. Voorts moeten over de ziekte wetuitkeringen sinds 1 mei so ciale premies worden betaald. Voor dit jaar is 62 miljoen en voor volgende jaren 90 miljoen jaarlijks beschikbaar, dat even redig over de sectoren wordt verdeeld. KERKRADE (GPD) - Bremers Kerkrade BV heeft donderdag de poorten gesloten en het personeel naar huis gestuurd. De 38 werkne mers kregen woensdagavond een brief van de directie mee waarin werd meegedeeld dat het aardap pelen verwerkend bedrijf donder dag dicht zou gaan. Er is geen fail lissement aangevraagd. Volgens directeur Bremers heeft het bedrijf nogal wat vorderingen open staan. „Daardoor zijn we in de problemen gekomen. De bank wilde pas op de plaats maken, van daar dat we het bedrijf hebben moeten sluiten", aldus Bremers. Volgens directeur Rutten van het Arbeidsbureau heeft Bremers de sluiting van het bedrijf niet meegedeeld. Donderdagmorgen meldden de eerste werknemers van Bremers zich op het bureau. „Toen pas kwamen wij er achter dat het bedrijf dicht was gegaan", aldus Rutten. Steun voor Amerikaanse landbouwers WASHINGTON (DPA) - De Ameri kaanse regering is in principe be reid de in moeilijkheden verkeren de kredietinstelling voor boeren, het Federal Farm Credit System, financieel te steunen. Regerings woordvoerder Larry Speakes zei gisteren dat er nog wel ruimte is in de begroting om de nodige hulp te verlenen. Volgens gouverneur Donald Wil kinson van de Farm Credit Admi nistration, een orgaan dat toezicht houdt op kredietverstrekking aan de landbouw, heeft de kredietin stelling de komende twee jaar steun nodig van enkele miljarden dollars. Over een mogelijk red dingsplan wordt binnenkorton derhandeld met de regering en Congres-leden. SCHIPHOL (GPD) - Fokker zou bij toekom stige pieken in de produktie van de nieuwe vliegtuigen (Fokker 50 en Fokker 100) perso neel willen aannemen, dat bij vermindering van werk sneller kan worden ontslagen. Hoe wel deze zaak op dit moment nog niet actueel is, hebben Fokker en de vakbonden wel oriën terende gesprekken gevoerd over deze moge lijkheid. Vorig jaar sloten de vakbonden een dergelijk akkoord met Philips voor personeel bij de chipsfabriek in Nijmegen. Een woordvoerder van Fokker verwacht dat een dergelijk personeelsprobleem de komen de vier jaar nog niet zal spelen. Het hangt on der meer af van het tempo waarin beide nieu we vliegtuigen zullen worden geproduceerd. Waarschijnlijk nog dit jaar neemt de Fokker- top daarover een beslissing. Voor Fokker spelen op de achtergrond mee de problemen enkele jaren terug na het mis lukken van het MDF-100-project, een samen werkingsverband met McDonnell Douglas. Toen kregen meer dan 1000 werknemers bij Fokker ontslag aangezegd. Door personeel in produktiepieken op 'tijdelijke' basis aan te ne- Fokker en de vakbonden hebben daar het afgelopen jaar enkele malen oriënterend over gesproken. Fokker juicht het toe dat de vak bonden willen meedenken over meer moge lijkheden voor het bedrijf om in te spelen op veranderingen in het aanbod van werk. Het in schakelen van extra personeel kan in de toe komst met name gelden voor produktieperso- neel en voor personeel dat betrokken is bij de voorbereiding ervan. AMSTERDAM - De Amster damse effectenbeurs zette de nieuwe week feestelijk in. Door Labourday kwamen er geen ver storingen vanuit Wall Street zo dat alles en iedereen zich kon concentreren op het nieuwe no teringssysteem. In principe is nu ieder effect in Amsterdam door lopend genoteerd. Dat wil zeggen: er kan elk mo ment als er voldoende medevra gers of aanbieders zijn, gehan deld worden. Met dit verschil dat voor de overgrote meerderheid die doorlopende handel om half twaalf begint terwijl een aantal uitverkorenen waaronder de in ternationals al om tien uur star ten. Om half vijf sluit de beurs met opnieuw alleen de interna tionals als een soort toegift in de avondhandel. Het i i de vele tot stand komende noterin gen maar door nieuwsgierigheid gelokt konden blijkbaar vele be leggers de verleiding niet weer staan inkopen te doen. Zowel maandag als dinsdag sloeg het algemeen beursgemiddelde hier door een nieuwe historische top aan vooral dankzij een gunstige stemming voor de internationals, de verzekering en dinsdag ook voor de lokale industrie. Maar Wall Street gooide roet in het eten. Niet dat daar een zware koersval optrad na de beëindi ging van Labourday maar de al gehele stemming van apathie met minimale omzetten en af brokkelende koersen stond zo haaks op de feestvreugde in Am sterdam dat een harde ontnuch tering niet uit kon blijven. Bo vendien bleek opnieuw dat het niet allemaal rozegeur en mane schijn in het Nederlandse be drijfsleven is. Althans niet wat de beursver- wachting betreft want opnieuw 'bleven er een aantal bedrijfsre sultaten onder de maat. Econos- to kwam met een 10 procent la gere winst en Kluwer zelfs met ruim 60 procent minder. Maar ook de winststijgingen voor IBB Kondor, Verenigde Machinefa briek Stork en De Telegraaf wer den niet voldoende geacht om de opgelopen noteringen vast te houden. Daarbij kwam nog een extra domper op Bos Kalis we gens het voorgestelde afstempe lingsplan op de aandelen. De goede stemming voor de in ternationals die in het begin van de week als trekpaard voor de oplopende beursontwikkeling fungeerde was grotendeels geba seerd op de onverwacht vaste stemming voor de dollar. Deze stond midden in de week in Am sterdam al 10 cent hoger dan vo rige week. De meeste valutakrin gen waren bijzonder verrast door de plotselinge omslag hetgeen grotendeels werd toegeschreven aan de angst voor de Zuidafri- kaanse rand. Er konden echter ook oorza ken gezocht worden in de econo mie zelf. Zij die veel waarde hechten aan de geldcreatie we zen bijvoorbeeld op de enorme geldaanwas dit jaar in de Ver enigde Staten en verwachten daarom eerder een rentestijging dan een daling. En zij die de eco nomische groei voorop stellen konden op het resultaat van juli wijzen: een kleine verbetering, in elk geval geen achteruitgang, ten opzichte van juni. Ook werd ge wezen op een aanzienlijk kleiner tekort op de Amerikaanse han delsbalans in juli. Toch zit er in de economische groei en de rente-ontwikkeling van de Verenigde Staten niet veel schot. Het is nog steeds zo dat optimisten en pessimisten in Wall Street elkaar zo ongeveer in evenwicht houden met de kleur loze ontwikkeling van de laatste tijd als gevolg. Dagen van stij ging worden gevolgd door een serie reacties. Enig schot zit er nog wel in de rentedaling in ons land. De rege ring kan er in elk geval nog van profiteren want de volgende week dinsdag te plaatsen staats lening komt met een 6,75 procent coupon op de laagste rente sinds 16 jaar. Overigens schrok de obli- gatiemarkt wel even van de lage overheidsrente en de index liet prompt ruim 0,75 punt vallen. Nadien trad enig herstel op, zo dat een redelijk succes wordt verwacht. De teleurstelling over Wall Streets falen werd moeizaam verwerkt Zo hielden de interna tionals van de bijna vijf punten BEI JRS W E E K hogere stand na vier dagen maar ruim één punt over. Van de 2,5 punt hogere stand van het alge meen beursgemiddelde bestond toen maar amper een half punt meer. Toch bleven er fikse uit schieters naar boven over, zoals Blijdenstein, Schuitema en No rit. Daarentegen waren de verlie zen voor Verenigde Machinefa briek Stork, IBB-Kondor, HBG en Wolters-Samsom ook niet ge ring. De Europese optiebeurs kon een kleine stijging in de afgeslo ten contracten boeken van 92.000 tot ruim 106.000 stuks. Philips bleef met calls duidelijk nummer één gevolgd door Akzo. Ook voor calls KLM bestond redelijke be langstelling. Dit gold tevens voor opties op de staatsfondsen. EG-silo's barsten uit voegen BRUSSEL (DPA) - De koelhuizen en graansilo's van de Europese Ge meenschap barsten uit hun voe gen. Een jaar geleden lag er nog 7,6 miljoen ton aan voedingsmiddelen opgeslagen en nu is dat bijna twin tig miljoen ton, zo is gisteren in Brussel bekendgemaakt. De sterke toeneming van de voorraden is een gevolg van het enorme aanbod van graan en rund vlees krachtens de interventierege ling. Alleen al de voorraad gerst is binnen een jaar vervijfvoudigd tot 4,5 miijoen ton. De voorraad tarwe is met bijna elf miijoen ton drie maal zo groot geworden als een jaar geleden. In totaal ligt er zeven tien miljoen ton graan opgeslagen tegen vijf miljoen ton vorig jaar. Daarentegen is de voorraad ma- gere-melkpoeder gehalveerd tot 467.000 ton. De boterberg is iets ge slonken en de hoeveelheid olijfolie bedraagt nu 66.000 ton. bijna de helft van die van een jaar geleden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11