wSÈ Volvo handhaaft de 34f)-serie AUTO Subaru 1.6 GL: opvallend rustig DE WIT Noorden komt met 'economisch plan' IHC-werf ontslaat zestig werknemers PAGINA 17 Samengesteld door Koos Post Nieuwe en vernieuwde modellen bij Mazda, Mitsubishi en Opel Volvo blijft de huidige 340/360-serie voorlopig nog verko pen. Al geruime tijd circuleren er berichten dat de opvolger van het in het Limburgse Bom gebouwde model gereed staat. Er hebben al tekeningen in autobladen gestaan. Maar bij de presentatie van het programma voor het autojaar '86 liet de Zweeds-Nederlandse fabriek ondub belzinnig weten dat het huidige model nog jaren voor de boeg heeft. Hoeveel jaren werd er niet bij gezegd. En of dat naast een nieuw model zal zijn werd ook niet gezegd, maar dat wordt toch volgend jaar verwacht. Woordvoerder Max Rens formu leerde het zo: 'We hebben onge veer dertig miljoen gulden in de constructiewijzigingen voor dit jaar geïnvesteerd en we zijn ervan overtuigd, dat dit gestadige ont wikkelingswerk de auto's van de 300-serie nog meer concurrerend zullen maken gedurende lange tijd in de toekomst'. Wat zijn dan die veranderingen? Niets spectaculairs. Wijzigingen aan de achterklep van de drie- en vyfdeurs, een grotere achterspoi ler voor de 360 GLT, verbeterde afdichting van de grille, gewijzig de bumpers en een gladdere vorm van de velgen. Bij elkaar zorgt dat voor minder luchtweerstand en betere wegligging. Het belangrijkste nieuwtje was echter de introductie van een nieuwe motor. Het motorenpak ket van de 300-serie is uitgebreid met een door Peugeot en Renault in samenwerking met Volvo ont wikkelde 1,7 viercilinder benzine motor met een inhoud van 1721 cc en een maximum vermogen van 83 DIN-pk. Dat is in deze Volvo voldoende voor een topsnelheid van ongeveer 165 km/uur. De goedkoopste versie van de Volvo 340 met 1,7 liter motor is een DL van bijna 23 mille. De al- ler-voordeligste in de 340-serie is nog de 343 Winner, waarvan de prijs weliswaar is opgetrokken naar I8V2 mille, maar daarvoor krijgt men dan ook een wat meer aangeklede wagen dan vroeger. Tijdens een korte kennisma- kingsrit bleek de nieuwe 1,7 liter motor een aanzienlijke verbete ring ten opzichte van de 1,4 liter krachtbron, die tot nu toe alleen naast de twee-liter verkrijgbaar was. De 1,7 heeft net wat meer fut bij lagere toerentallen en geeft wat minder kabaal bij hogere snelheden. En dat maakt de toch Subaru is dit jaar met een ver nieuwde L-serie op de proppen gekomen. Een strak gestyleerde, comfortabele middenklasser, royaal voorzien van leuke acces soires, met wat gemoderniseerde techniek en prettige rij-eigen- schappen. De strakke vormgeving is in mijn ogen een aanzienlijke verbe tering ten opzichte van het kleine re vorige model. Het merk heeft daarmee weliswaar een stukje ei gen identiteit moeten prijsgeven en is meer gaan lijken op de 'ge middelde' Japanner - 'allemaal één pot nat', zeggen sommigen - maar ik vind dat hij er goed en ei gentijds uitziet. Het interieur is aantrekkelijk aangekleed, het dashboard even eens strak gevormd. De brede drukknoppengalerij achter het éénspakig stuurwiel doet aardig aan, maar dat voor de ruiten sproeier de rechterhand van het stuur moet worden genomen is wat minder geslaagd. Maar daar al sympathieke 340 van Volvo nog prettiger. Overigens blijft ook de oude en vertrouwde 240-serie nog in pro- duktie. Hoe lang weel; ik niet, maar Volvo heeft er weer een fiks bedrag tegenaan gegooid voor verlaging van de neus, vernieu wing van de grille, verandering van de kofferdeksel en het aan brengen van grote, vlakke wiel doppen. Het is inderdaad een ver betering, maar het is en blijft een bijna klassieke auto. Maar Volvo wil hem duidelijk nog niet kwijt. 'Een serie die nog gedurende vele jaren in produktie zal blijven', zei Max Rens. Verder betekent het begin van het modeljaar '86 tevens het begin van de levering van de nieuwe 740- en 760 Estate, die enige tijd geleden al werden geïntrodu ceerd. De snelle 740 turbo kreeg zowel in de sedan- als de estate- uitvoering een meer aan de pres taties aangepast in- en exterieur. En bij alle Volvo-modellen werd vooruitgang geboekt in de eeuwige strijd tegen roest: meer gebruik van verzinkt staalplaat voor de bouw van de carrosserie en verbetering van de toepassing van verf op polyesterbasis voor kwetsbare delen. 'Daardoor een nog langere levensduur', zeggen ze bij Volvo. Mazda Mazda heeft de 323 na vierenhalf jaar voor de tweede maal ver nieuwd. Van het laatste model - twee miljoen exemplaren - is nagenoeg niets overeind gebleven. Men zou dat op het eerste gezicht niet zeg gen. Maar Mazda heeft de taktiek van vele andere autofabrikanten gevolgd: ingrijpend veranderen met behoud van de herkenbaar heid. De derde editie van de Mazda 323 is voor alles groter geworden. Nagenoeg alle buitenmaten zijn royaler. De extra ruimte, die dat opleverde, is vrijwel geheel aan de achter-inzittenden ten goede ge komen. Niet dat men achterin zit tend nu een zee van ruimte heeft, maar het is in elk geval beter ge worden. Een andere opvallende verbete ring is het reduceren van het ge luid. Niet alleen door meer isola tie, maar ook door een stevige aanpak van de oorzaken van ge luiden én trillingen. En minder geluid betekent meer comfort. Daartoe wordt verder bijgedragen door verbeteringen aan de stoe len. Behoudens in het basistype hebben alle modellen stoelen met verstelbare lendesteunen. Zoals bij Mazda gebruikelijk wordt er weer een uitgebreid pro gramma aangeboden. In totaal niet minder dan 19 versies. Met gemoderniseerde 1.1,1.3 en 1.5 li ter motoren. Met drie, vier of vijf deuren. Met standaarduitvoerin gen op drie niveaus: L, LX of GLX. En als extraatje een nieuw sportief model in de vorm van een 323 GTX. De prijslijst begint bij 17 mille. Dat bedrag moet men neerleggen voor de 1,1 L met vierbak. De laagste geprijsde versie met een 1,3 liter motor (ook met vierbak) is de LX van 19 mille. Voor een an derhalve liter motor moet men tenminste dik 20 mille neertellen. En de sedan-serie begint bij 20V2 mille (1,3 LX met vierbak). Mazda-importeur Auto Palace De Binckhorst in Den Haag ver wacht dat de vernieuwde 323 spoedig de positie van de meest verkochte Japanse auto in Neder land zal overnemen van de Mazda 626. Dit jaar hoopt men er 3.300 te kunnen afzetten en volgend jaar 10.600. verbaar. De benzine-uitvoering kost 24 mille, de diesel 27 V2 mille. Een andere nieuwe verschij ning in het Mitsubishi-program- ma is de Galant 1800 GLX Turbo diesel met automaat. In feite gaat het om dezelfde dieselmotor als in de bovengenoemde Wagon. Al leen is die in de Galant wel van een turbo voorzien, in de Wagon niet. De turbodieselmotor met een inhoud van 1,8 liter levert na genoeg dezelfde prestaties als zijn twee liter metende voorganger. Dankzy de intercooler krijgt de motor meer (gekoelde) lucht te verwerken, wat een hoger rende ment oplevert. Daardoor wordt een vermogen van 80 pk geprodu ceerd. Zoals bij alle dieselmoto ren van Mitsubishi is er nauwe lijks meer sprake van voorgloeien, men kan dus starten als bij een benzinemotor. De bijzonder plezierige auto maat heeft in de Galant als vierde versnelling een overdrive om bij constante snelheden een zo gun stig mogelijk brandstofverbruik te verkrijgen. Bij het rijden met een aanhanger kan door middel van een druktoets de overdrive permanent worden uitgescha keld. Er mag 1300 kg worden ge trokken (geremd). Zonder stuur bekrachtiging kost de Galant met automaat 36 mille. Opel Mitsubishi Mitsubishi komt nog deze maand met een nieuwe 'stationwagon'. Op basis van de Lancer, met een gedeeltelijk verhoogd dak en veel glas rondom. De wagen biedt ruimte aan bestuurder, vier passa giers en veel bagage (510 kg). De wagen kan worden geleverd met een anderhalve liter benzine motor of een 1,8 liter dieselmotor (resp. 75 en 58 pk). Beide typen motoren zijn gekoppeld aan een vijf-versnellingsbak. Net als de gewone Lancer is deze Wagon uit gerust met voorwielaandrijving. Stuurbekrachtiging is als extra le- Nederlands meest verkochte auto - na vele jaren nog steeds de Opel Kadett - wordt binnenkort ook le verbaar met vier deuren en een grote kofferbak (inhoud 550 liter). De fabrikant noemt zo'n mo del een 'notchback', dit in tegen stelling tot de nu normale drie- deurs 'hatchtback'. De deksel van de koffer loopt door tot aan de achterbumper. De achterbank is neerklapbaar, in het meest lu xueuze model zelfs in delen. De brandstoftank werd vergroot tot 52 liter. De verschillende type-varianten stemmen overeen met die uit het bestaande drie- en vyfdeurs pro gramma. Ook het motorprogram ma is identiek, maar dan met twee katalysatormotoren extra. Alle benzinemotoren zijn geschikt voor loodvrije benzine. Over de prijzen valt nog niets te zeggen. Deze maand komt overigens De vierdeurs Opel Kadett. ook de Combo, een speciale be- bieke meter, direct achter de stelwagen-uitvoering van de Ka- voorstoelen. De klant kan kiezen dett, op de markt. Deze heeft een uit drie benzinemotoren en één gesloten laadruimte van 2,4 ku- diesel. staat dan weer een knopje tegen over, waarmee het stuur even om hoog kan worden gewipt om het in- en uitstappen te vergemakke lijken. Overdaad? Misschien wel, ik heb het althans nooit gemist, maar het doet toch attent aan. De Japanner moeten ook wel wat extra's doen om in de gratie te komen van de klanten voor druk de bezette middenklasse. De tijd van uiterst goedkope aanbie dingen uit het Verre Oosten is im mers allang voorbij. Dat blijkt ook wel uit de prijslijst van deze L-II- serie van Subaru. Die begint bij 20 mille. Daarvoor krijgt men een se dan met een 1,3 liter motor, vier deuren en vier versnellingen. De duurste sedan in de reeks is de vierdeurs GT met een 1,8 liter mo tor en vijf versnellingen, die kost 33 mille. Tussen die twee uitersten in hangt ergens de vierdeurs GL met een 1,6 liter motor, die ik voor lan gere tijd meekreeg van importeur Subaru Nederland in Aalsmeer. Toch altijd nog een wagen van 25 mille. En voor zo'n bedrag kan men ook bij andere Japanse - en ook Europese - merken goed te recht. Dus moet de wagen zichzelf ver kopen. Daar is hij overigens mans genoeg voor, want zoals al uit de eerste zinnen van deze impressie bleek, heb ik met veel genoegen in de 'Subaru 1,6 GL Sedan' - zo als hij voluit heet - rondgereden. Op het eerste gezicht mag er dan niet zoveel verschil zijn met de overige Japanners in de mid denklasse, onder de motorkap van deze Subaru vindt men nog een vloeistof-gekoelde viercilin der boxermotor en dat is vandaag de dag uitzonderlijk. Er zijn nog maar enkele fabrikanten die zulke motoren maken. Men kan het ook goed horen. Bij het optrekken maakt de motor een nogal over vloedig brommerig geluid, dat echter geheel verdwijnt als de mo tor op toeren is. Dan is de wagen weldadig stil. Het is trouwens toch zaak de motor wat op toeren te houden, want de prestaties imponeren niet. Om vlot weg te kunnen ko men moet men stevig in de ver snellingen doortrekken en de trekkracht in de vier is al niet bij ster groot meer, om van de vijfde versnelling maar helemaal niet te spreken. Die dient alleen maar voor brandstofbesparing. En voor rust in de cabine. Die is - zoals gezegd - verrassend goed. Het brandstofverbruik neemt snel toe als men royaal boven de 100 km/uur rijdt, maar normaal rijdend is een verbruik van één op twaalf best te halen. De fabriek geeft één op dertien aan, maar heb ik met deze 1,6 GL niet kunnen bereiken. Trouwens, de fabriek is met zijn opgaven toch een tikkeltje aan de optimistische kant. Zo geeft men in de de documentatie een top snelheid van 160 km/uur aan, maar ook dat heb ik niet gehaald. De naald van de snelheidsmeter kwam wel aardig in de buurt, maar wilde er toch niet voorbij. Ten slotte nog even twee novi teiten in deze Subaru. Op de eer ste plaats de ontwaseming van de achterzijruiten, waardoor alle in zittenden steeds vrij zicht hou den. De luchtstroom voor deze ontwaseming wordt vanuit de middelste ruitstijl naar de ramen van de achterportieren gevoerd en functioneert verder uitste kend. Als tweede: de z.g. hellingrem. Standaard op de 1,6 en 1,8 liter modellen. Een aardigheidje, dat het wegrijden na stilstaan op een helling vergemakkelijkt. Het sys teem houdt de remdruk vast als op de helling het koppelingspe daal wordt ingetrapt, nadat de wa gen tot stilstand is gebracht. Pas als het koppelingspedaal wordt losgelaten komt de rem weer vrij. Leuke voorzieningen, maar men zit er natuurlijk niet op te wachten. Maken zulke zaken de auto niet onnodig prijzig? Maar van de andere kant, het is best leuk die dingen aan boord te heb ben en de merken moeten zich toch in iets van elkaar kunnen on derscheiden sinds computer en windtunnel de meeste zaken - zo als vormgeving - dicteren. Daar door gaan ze immers al zoveel op elkaar lijken. Dat alles neemt niet weg, dat ik deze Subaru een plezierig te rij den auto vind. De vering is rede lijk comfortabel, de stoelen zitten goed, de besturing is gemakke lijk. Het geluid is alleen by het op trekken en by hoge snelheden wat hinderlijk, verder is het zeld zaam rustig in deze Subaru van ongeveer 25 mille. Dat is het aller grootste winstpunt. Gegevens Subaru L 1,6 GL Sedan. Motor van 1595 cc inhoud. Max. ver mogen 74 pk. Compressieverhouding 9.0 1. Max. koppel 123. Lengte 437 cm. Aanhanger (geremd) 1200 kg. Ac celeratie 0-100 km/uur 13 seconden. Max. snelheid 160 km/uur. Tankin- houd 60 liter. Tandheugelbésturing. Prijs 24.995,-. ADVERTENTIE Offic. Subaru-dealer voor Leiden e.o. Hogewoerd 56-58 Leiden Tel. 071-120206/124014 SUBARU vliegtuigtechniek op de weg bij DE WIT LEIDEN GRONINGEN (ANP) - De be stuurscommissie noorden des lands, waarin de provinciebestu ren van Friesland, Groningen en Drenthe samenwerken, heeft sa men met werkgevers en werkne mers een „kaderplan" gepresen teerd voor de noordelijke markt sector. In dit plan staan 62 aanbe velingen voor het ontwikkelen van de noordelijke marktsector. Zo wordt onder meer aanbevo len de rijksweg 43 van Groningen naar Nieuwéschans geheel te ver dubbelen, te streven naar lagere aardgasprijzen voor de noordelijke provincies omdat het gas daar uit de grond wordt gehaald (het zoge noemde „vindplaatsvoordeel"), meer informatica-onderwijs aan de Rijksuniversiteit Groningen te ver zorgen en te komen tot een regio nale vestiging van TNO in het noorden. Het plan werd gistermiddag in het provinciehuis in Groningen ge presenteerd door de Groninger commissaris der koningin H.J.L. Vonhoff en door vertegenwoordi gers van werkgevers- en werkne mersorganisaties. Volgens Von hoff is het een belangrijke ontwik keling dat provinciale overheden en sociale partners zich samen zul len inzetten voor de marktsector. In de toekomst zullen ook ande re zaken die in het kader van het regionaal-economisch beleid voor het noorden aan de orde zyn ge steld door provincies en sociale partners samen worden bespro ken. „Daardoor kan de nu overeen gekomen gemeenschappelijke aanpak verder worden uitge bouwd", aldus de bestuurscom missie en de sociale partners. Het kaderplan voor de marktsec tor bestaat uit aanbevelingen die zyn overgenomen van de advies commissie voor de noordelijke marktsector, de zogenaamde com missie Goudswaard. DEN HAAG - De regering gaat de premies voor bedrijven die vanuit de drukke Randstad naar het Noorden of Oosten trekken, verla gen. Dat blijkt uit de nieuwe Inves- terings Premie Regeling voor zwakke regio's, die het kabinet vandaag, 4 spetember, heeft doen ingaan. De Verplaatste duurzame be- drijfsuitrusting wordt niet meer bij de premieberekening betrokken, zodat een bedrijf dus minder geld vangt bij verplaatsing. Ook wordt er nog eens een correctie toegepast op de investeringen die een Rand- stadbedrijf in het Noorden doet, mocht dat bedryf in de randstad capaciteit afstoten. Minder steun bij verhuizing uit randstad algemene premiestelsel ziet er minder goed uit. Uitbreidingspro jecten die tot f 18 miljoen werden gepremieerd, mogen nu maar f 10 miljoen meer bedragen. Doorbre ken van dat plafond is mogelyk als de investeringskosten ongeveer twee keer het maximum bedragen en het project van bijzonder belang voor de regionale ontwikkeling moet worden geacht. Dit houdt in dat investeringen van f 15 miljoen bijvoorbeeld, maar in aanmerkin gen komen voor premie over een bedrag van f 10 mihoen. Ook wordt de volle uitbreiding niet meer gepremieerd, maar slechts 90 procent. Wel een verrui ming is dat de eis om in een IPR- kern te investeren komt te verval len. Als een industrieel bedryf ves tiging in een kern verhindert is ook premie mogelijk bij vestiging bui ten die kern. Dit is van belang voor de kruitfabriek die in Kollumer- waard komt, buiten een kern maar in het ISP-gebied. Door deze nieu we regels is premie voor de kruitfa briek van Muiden Chemie nu for meel mogelyk geworden. Investe ringen in grond zullen niet meer van premie worden Noorden. HOUTEN (ANP) - Binnen de vak centrale voor middelbaar en hoger personeel MHP zijn plannen in de maak voor de vorming van een In dustriebond MHP. De MHP-Meta- lekro, die hiertoe het initiatief heeft genomen, is samen met de verenigingen voor hoger personeel bij Philips en Hoogovens en bij de grote chemieconcerns al eind- weegs gevorderd met de voqrberei- ding. De vorming van een Industrie bond MHP heeft als doel de huidi- MHP wil eigen industriebond ge versnipperde organisatie van middelbaar en hoger personeel in de industrie op te heffen. Daarbij wil de bond een hechter tegen wicht vormen tegen het „ambtena- renblok" van de MHP, dat door de samenwerkingsbesprekingen met de ambtenarencentrale AC de „marktsector" binnen de vakcen trale dreigt de overvleugelen. Het is volgens vice-voorzitter O. Kouer van de MHP-Metalektro de bedoeling dat ook de industriële achterban van de Unie BLHP zich bij de nieuwe Industriebond MHP aansluit. De besprekingen hierover met de Unie moeten nog beginnen. Kouer verwacht niet dat die ge makkelijk zullen worden, maar hy hooDt wel op een positief resultaat. ROTTERDAM (GPD) - De scheepswerf IHC Sliedrecht gaat 60 van de 520 werknemers ont slaan. De oorzaak van de inkrim ping is de sterk teruggelopen afzet. De werf, een van de werkmaat schappijen van IHC Holland, maakt standaard-baggerschepen die voornamelijk worden geleverd aan landen als Nigeria, Mexico, In dia en Argentinië. Door de hoge schuldenlast waarin deze landen zich bevinden, zijn zij niet meer in staat bestellingen te doen. „Nog geen vijf jaar geleden gingen deze baggerschepen als broodjes over de toonbank", aldus directeur De Haan, bij IHC verantwoordelijk voor de sociale zaken. Omdat de werf jarenlang verze kerd was van vaste afname, is ze de schepen in voorraad gaan bouwen. Als gevolg van de stagnatie in de verkoop liggen nu dertien onver kochte schepen met een gezamen lijke waarde van 40 miljoen gulden werkloos voor de kant. De Haan verwacht overigens dat deze voor raad binnen anderhalf jaar groten deels zal zyn weggewerkt. In Vlaardingen is gisteren by de répara tie werf Vlaardingen-Oost (HVO) een wilde staking uitgebro ken onder de ruim vijfhonderd werknemers. De dagploeg blok keerde rond één uur de toegangs poort met containers, terwijl de nachtploeg niet aan het werk is ge gaan. Namens de stakers zei secretaris Piet Boogaard van de onderne mingsraad van HVO: „Wij voelen ons belazerd door onze directeur. Vorig jaar mei is er een reorganisa tie uitgevoerd die zeventig man hun baan heeft gekost. Het overige personeel heeft ruim een half mil joen ingeleverd om het bedrijf overeind te houden. Nu zijn er plotseling weer zeventig nieuwe mensen nodig, maar de directie is door het bewust verzwaren van de functie-eisen niet bereid de ontsla gen collega's van vorig jaar weer in dienst te nemen".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17