Gehate Pol Pot gepensioneerd 'Ik heb geld nodig, maar wel op gunstige voorwaarden: ANC veroordeelt missie EG-troika Lange: Frankrijk is gek geworden Premier Thatcher poetst imago op Ex-dictator Cambodja treedt terug Martens 'overleeft' nieuwe kabinetscrisis Juristen-beraad over De Jonge DINSDAG 3 SEPTEMBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 BANGKOK (AFP/Rtr.) - Pol Pot, de vroegere premier van Cambodja, is afgetreden als opperbevelhebber van de Rode Khmer, de op China steunende guerrillabeweging die tegen de regering van Heng Samrin vecht. Dit heeft de radio van de Rode Khmers omge roepen. BRUSSEL (ANP) - De Belgische regering blijft aan tot na de ver vroegde verkiezingen van 13 okto ber aanstaande. Voor die tijd krijgt het Belgische parlement geen ver klaring meer voorgelegd die een grondwetswijziging na de verkie zingen mogelijk zou maken. Daar mee is de crisis over de onlangs op gelaaide schoolstrijd bezworen. Koning Boudewijn heeft het be sluit om het parlement te ontbin den, gisteravond ondertekend. Het afzien van elke verklaring tot grondwetswijziging betekent een politiek succes voor de Franstalige christen-democraten (PSC). De kleinste regeringspartij wilde on der geen beding akkoord gaan met een grondwetswijziging die een overdracht van het onderwijs aan de Vlaamse en Waalse gewestrege ringen mogelijk zou maken. De drie andere partijen in de re gering, PRL PVV (liberaal) en CVP (Vlaamse christen-democraten) waren wel voorstander van een wijziging van de grondwet. Vol gens Martens waren deze partijen zelfs bereid extra constitutionele en politieke garanties te geven voor het katholieke onderwijs in Wallonië, maar hield de PSC het been stijf. De onmiddellijke ontbinding van de Kamers betekent dat er he lemaal geen grondwetswijziging komt. Volgens het kabinet is het grondwettelijk niet mogelijk dat het parlement, waar een meerder heid voor grondwetswijziging is. een verklaring opstelt zonder ak koord van de regering. Doordat het ondanks de gerezen verschillen van mening niet tot een kabinetscrisis is gekomen, be houdt het kabinet-Martens al zijn bevoegdheden. Daardoor komt het sociaal-economische herstelbeleid niet in het gedrang en blijft het ver trouwen in binnen- en buitenland bestaan, aldus Martens.Premier Mariens kondigde vast aan. dat zijn partij nog op de onderwijs kwestie zal terugkomen. Ook zon der grondwetswijzigingen is het mogelijk de verdeling van midde len voor het onderwijs te wijzigen, aldus Mariens. Eén van de redenen voor de on verzettelijkheid van de PSC was juist de verdeling van het nationale onderwijsbudget over Vlaanderen en Wallonië. Het Waalse gewest krijgt op het ogenblik meer geld dan waar het alleen op grond van het aantal leerlingen recht op zou hebben. ellende die het volk van Cambodja troffen in de jaren dat hij het in het een hoger technisch land voor het zeggen had. de nationale defensie, Het vertrek van Pol Pot was één van de voorwaarden die Vietnam gesteld heeft voordat het over een oplossing van het Cambodjaanse probleem wil praten. Er is weinig bekend over de man die premier van Cambodja werd in april 1975, kort na het eind van de oorlog in Indo-China. Hij heeft vaak gezegd De 60-jarige Pol Pot is teruggetre den en zal voortaan optreden als voorzitter bureau vo aldus het' in Bangkok opgevangen bericht. Son Sen, de minister van defensie in de Cambodjaanse scha- duwregering van prins Norodom Sihanoek, is benoemd tot opvolger van Pol Pot. Het vroegere staatshoofd van Cambodja, prins Norodom Siha noek, heeft verklaard blij te zijn dat in een klasseloze maatschappij met de wijziging. „Het hele volk de leiders niet in de openbare be- i Cambodja wilde dit. Wij.mo- langstelling moeten staan. In zijn r 30.000 gen hem niet". De Rode Khmers, die ov< a 40.000 man beschikken, de sterkste groep binnen het Cam bodjaanse verzet. Het verzet be strijdt de 150.000 a 170.000 Vietna mese soldaten die in Cambodja den staan sinds de regering van Pol Pot Een rechtbank in januari 1979 uit Phnom Penh veroordeelde hem werd verdreven. haast om van Cambodja een zuiver marxistisch-leninistische staat te maken, dwong hij alle inwoners van de steden naar het platteland te verhuizen, schafte hij het geld af gaf hij opdracht tot het verbran- boeken. Phnom Penh 1979 ter dood op de aanklacht van volkeren- Pol Pot wordt verantwoordelijk moord, terwijl Sihanoek hem gehouden voor de executies en de moordenaar noemde. De Rode JOHANNESBURG/LEIDEN (AP GPD) - Het Afrikaans Nationaal Congres heeft gisteren het bezoek van drie Europese ministers van buitenlandse zaken aan Zuid-Afri- ka veroordeeld. De organisatie, die wordt beschouwd als de belang rijkste oppositiegroep tegen het apartheidsregime, had met name kritiek op de weigering van de be windslieden om zich na hun drie daagse bezoek uit te spreken voor sancties tegen Zuid-Afrika. Het in Zuid-Afrika verboden ANC verklaarde, vanuit zijn hoofd kwartier in Lusaka, Zambia, dat weging BOA zegt verbijsterd Khmers hebben verscheidene kin deren en verwanten van de prins geëxecuteerd. Vietnam Vietnam wil met de organisatie van Zuidoostaziatische staten (ASEAN) onderhandelen over de situatie in Cambodja. De Vietna- Jmese bereidheid tot onderhande len is in Hanoi uitgesproken door partijsecretaris Le Duan, die de be langrijkste spreker was bij de her denking van de 40e verjaardag van de onafhankelijkheid op 2 septem ber 1945. Het besluit Pol Pot te vervangen als hoofd van de Rode Khmer is een „positieve stap" op weg naar een akkoord in Cambodja. Dit heeft de minister van buitenlandse zaken van Thailand verklaard. Volgens de minister zullen alle strijdende partijen in het zes jaar oude conflict het besluit gunstig ontvangen. Minister Siddhi noem de Son Sen, de nieuwe leider van de Rode Khmer, „een heel goede man en zeker aanvaardbaar" voor de twee niet-communistische groe pen in de coalitie onder leiding van Norodom Sihanoek, die door de Verenigde Naties erkend wordt. De Thailandse minister be schouwt het terugtreden van Pol Pot als een concessie van de kant van de coalitie en hoopt dat Viet nam en de Sowjet-Unie hier goede nota van zullen nemen. ASEAN, een samenwerkingsver- k af te kondigt, als met iband van Brunei, de Filippijnen, spoedig hervormingen worden Indonesië, Maleisië, Singapore en doorgevoerd. Zy vermeden het Thailand staat vierkant achter de waTn-iT °P ,e r0epen V00r °n" coalitie-Sihanoek maar maakt er m ddellyke sancties. tegelijk geen geheim van dat het Dit is verraad van de hoop van niets moet hebben de onderdrukte meerderheid van het land, een arrogante afwijzing van de overheersende mening in West-Europa en de wereld die voor sancties is, en gedweeë acceptatie van het moorddadige en onwettige regime in Pretoria,' aldus het ANC- communiqué. De Nederlandse solidariteitsbe- LIMA - De mars van een groep van 520 mijnwerkers naar Lima is op 70 km i de politie onderbroken. De demonstrantendie een route van 700 km afleggen, e ge lonen. Ondanks de blokkade willen de mijnwerkers, die hier op de foto ir opdoen, hun actie vootzetten. i de Peruaanse hoofdstad door >n uitbetaling van achterstalli- en gaarkeuken nieuwe kracht het bezoek 'het apartheidsregime heeft gesteund'. De drie ministers riepen zondag diep geschokt te zijn door de uitla tingen van de ministers. BOA vindt dat Europa een zware verant- aan het slot van hun bezoek op tot woordelijkheid draagt ontmanteling van de apartheid. Zij ontstaan en instandhouden verklaarden dat de Europese rege ringen onder druk zouden komen economische sancties tegen wereld ontsiert". Pol Pot: schrikbewind (foto afp) Greenpeace: Rijn stinkt BONN (DPA) - De milieu-orga nisatie Greenpeace stelt dat de Rijn ondanks andersluidende berichten niet schoner is ge worden en dat het rivierwater nog steeds „stinkend en smerig vocht" is. Tot deze conclusie komt de organisatie nadat haar actieschip „Beluga" de afgelo pen twee maanden watermon sters heeft genomen tussen Rotterdam en Bazel. Greenpeace eist dat bedrij ven, die afvalstoffen in de Rijn lozen, zwaarder worden belast. Verder wil de organisatie inza ge in de boeken van de over heid, waarin de lozingsvergun ningen zijn vastgelegd. Onge veer twintig miljoen mensen krijgen een deel van hun drink water uit de Rijn. PRETORIA (ANP) - Nederlandse grond van de Wet op de Binnen- en Zuidafrikaanse juristen zullen landse Veiligheid, die het mogelijk binnenkort bijeen komen om te maakt iemand zes maanden vast te proberen de kwestie KJaas de Jon- houden zonder dat hij contact mag Boeing o Fpn TWincr 7T7 vnn rto AmPri °P te lossen. Dit heeft minister opnemen met de buitenwereld en wapens en springstoffen kaanse luchtvaarUuaafschTppij ^k?ae"Br°el^8isteren in Pretoria zonder dat een aanklacht tegen African National Congress (ANC), PoonlP Fvnrpcc is phUpIp minntpn verklaard, na byna 2,5 uur te heb- hem is inge geen aanklacht tegen De Jonge in gediend. In kringen van de veilig heidsdienst is zijn arrestatie in ver band gebracht met smokkel van het People Express is, enkele minuten hpn r^ïpn mpt ^n na vprtrpk van hpf vlipm/pld T">ii11ps J?P en .Z^P. Collega de Zuidafrikaanse na vertrek van het vliegveld Dulles by Washingtón, het omhulsel van R«lof Botha één van de motoren verloren. Het vliegtuig keerde onmiddellijk naar de luchthaven terug. minister De Jonge slaagde justitie, Kobie Coet- ambassadegebouw i: nen te vluchten, ma wapenderhand ;r 9 juli in het i Pretoria bin- ir werd er ge- uitgesleept. Tanaka Gisterochtend had minister Van Tien dagen later, na een uitermate den Broek De Jonge's advocaat, scherp Nederlands protest tegen Het hooggerechtshof van Tokio De Jonge zelf opgezocht is begonnen met het proces in ho- door politie omsingelde ambassa- De Nederlandse antropoloog en de zijn ex-vrouw Helena Pastoors, de vliegtuigfa- werden eind juni gearresteerd op ger beroep dat de voormalige pre- degebouw mier Kakuei Tanaka heeft aange- stad spannen tegen zijn veroordeling wegens het ai steekpenningen briek Lockheed ter waarde miljoen dollar. Een lagere recht bank veroordeelde Tanaka (67) in 1983 tot vier jaar gevangenisstraf voor het aannemen van het geld terwijl hij in functie was. Russische joden Het Solidariteitscomité voor de joden in de Sowjet-Unie heeft ver nomen dat het aantal joden dat in augustus de Sowjet-Unie mocht verlaten 27 is geweest, hetgeen Kathleen Thatchwell, ontmoet en de schending van de ambassade e ultimatium dat de ambassa deur zou worden teruggeroepen, keerde hij terug naar het ambassa degebouw, dat sindsdien dag en nacht wordt bewaakt, bespied en afgeluisterd. Zuid-Afrika heeft nog steeds Bij andere gelegenheden sproken over overtreding van de Vuurwapenwet en de Explosieven- wet, vergrijpen die minder zwaar worden bestraft dan het terrorisme volgens de Wet op de Binnenland se Veiligheid. Minister Van den Broek heeft de situatie zo gekarakteriseerd, dat Nederland niet kan worden ge dwongen De Jonge over te dragen en dat Zuid-Afrika niet kan wor den verplicht een vrijgeleide te ge ven. Het ligt voor de hand, dat het deskundigenoverleg mede zal gaan over de aard van de aanklacht. CHRISTCHURCH (AFP) - Frank rijk moet opheldering geven over „de aanwezigheid van zijn spion nen in Nieuw-Zeela'nd", zo heeft premier David Lange van Nieuw- Zeeland zondag in Christchurch gezegd. Verder moet Parijs „de drie mannen uitleveren die de Nieuwzeelandse politie van moord verdenkt, voordat wij weer goede betrekkingen met Frankrijk kun nen hebben". In een vraaggesprek over de kwestie-Greenpeace verhardde Lange zijn toon tegenover Frank rijk. Hij zei dat Nieuw-Zeeland geen nieuw .bewijsmateriaal aan Parijs zal verschaffen over de be trokkenheid van de drie onderoffi cieren bij de aanslag op de Rain bow Warrior, zoals premier Lau rent Fabius gevraagd had. Het al door Wellington verschafte bewijs heeft Frankrijk niet serieus geno men, aldus Lange. Lange ran het i rijk niet rechtstreeks betrokken was bij de aanslag op het actie schip van Greenpeace. Volgens Lange „lijkt Tricot niet meer in zijn eigen rapport te geloven" en „ver andert het standpunt van Frank rijk met de dag". De Nieuwzeelandse premier vindt dat Frankrijk de mannen niet langer kan beschermen naar wie de autoriteiten in Wellington op zoek zijn. „In de ogen van de inter nationale gemeenschap was er 'Kosmetische' wijzigingen in Brits kabinet LONDEN - Premier Thatcher de boodschap de regering dieptepunt is in de emigratie sinds zorgde gisteren voor onverwachte goed over te dragen, verhuist r ■PUI verrassingen in de lang verwachte het ministerie van handel en iridus- kwam. Vorige maand gaf een lichte hergroepering van haar regering, trie. Als minister van binnenlandse opleving te zien van 174, hetgeen Zij ontsloeg of verschoof een derde zaken was hij onder meer verant- van haar kabinet. De premier woordelijk voor „orde poogt met enkele strategische wij zigingen de regering meer aanzien te geven en het harde imago op het gebied van de werkloosheid te ver- De Amerikaanse militaire kunst- zachten. Het conservatieve econo- het afgelo- mische beleid zal echter ongewij- 19, toen de emigratie op gang Syncom-satelliet i gezag" en de Britse tien jaar. binnen- Syncom 3, die pen weekeinde door astronauten zigd blijven, van het ruimteveer Discovery werd gerepareerd, begint weer te kenen van leven te vertonen. De in april in de ruimte gebrachte Syn com kwam toen niet in haar juiste aardbaan doordat het startmecha- nisme van de raketmotor dienst weigerde. De kunstmaan draaide sindsdien volslagen onbruikbaar om de Aarde. door Lia van Bekhoven Vogelvangst De Europese Commissie is het Europees Hof van Justitie in Luxemburg een procedure begon- De kabinetswisseling wordt ge en als grotendeels kosmetisch m aard. Door een aantal „com municators" de regering binnen te de snelste groei gevangenisbevolking i De nieuwe minister landse zaken wordt Douglas Hurd. Hurd, die er zoals de gewoonte is bij conservatieve parlementariërs een tweede baan bij heeft, zal voor het schrijven van detective-boeken nauwelijks tüd meer hebben. Zijn promotie en vooral het tijdstip er van werden met gemengde gevoe lens begroet. Pas een jaar geleden werd Hurd belast met het Noord- Ierland-ministerie. Besprekingen tussen de Britse en Ierse regerin gen c het werkgelegenheidsbeleid van kans groot dat hü zelf op den duur verscheidene ministeries. Young, premier Thatcher zal opvolgen, die opleidingsprogramma's voor Het is bekend dat de premier hem jonge werklozen hielp ontwerpen, beschouwd als een „goede bood- staat zeer hoog in aanzien bij de schapper". Of het publiek zijn premier. „Anderen komen altijd boodschap lust. zal de komende bij me met problemen, maar David maanden duidelijk worden, komt met oplossingen", zei nrc- mier Thatcher eens van hem. Een andere eigenschap die de premier hoog aanslaat is dat Young tevens een self-made miljonair is. Het belangrijkste ontslag gold dat van Patrick Jenkin, de minister die tot taak had nieuwe wetten te introduceren om de gemeente Londen en zeven andere op te hef fen. Tot ergernis van premier That cher zijn die wetten er niet zonder kleerscheuren doorgekomen. Promotie is er ook voor Norman sprake van meer dan onaanvaard baar gedrag", aldus Lange. Maar op dit moment moet Nieuw-Zee land berusten in de Franse garan tie dat het zelf tegen deze drie men sen zal optreden, omdat het ze niet wil uitleveren. Over de in Frankrijk regerende socialisten, die net als zijn partij lid zijn van de socialistische interna tionale, zei Lange dat hij „weinig broederlijke gevoelens heeft voor een partij die spionnen naar mijn land stuurt". Volgens hem is Frankrijk „gek geworden in Muru- roa". Mururoa is een atol in de Stil le Oceaan waar Frankrijk kern proeven houdt. Nederland wil algeheel verbod op kernproeven GENEVE (AP) - Nederland heeft gisteren opgeroepen tot een alge heel verbod op alle kernproeven en gezegd dat een eenzijdig Russisch moratorium niet voldoende is. Het hoofd van de Nederlandse afvaar diging bij de Geneefse conferentie over het verdrag tege^i de versprei ding van kernwapens, Frans Ter- wisscha van Scheltinga, waar schuwde dat een zekere mate van nucleaire stabiliteit niet voor lief moet worden genomen. 'Instabiliteit kan ontstaan door veranderingen in het nucleair evenwicht tussen de twee super machten als gevolg van de steeds veranderende samenstelling van het kernwapenarsenaal,' aldus Ter- wisscha. Vele landen hebben op een ver drag aangedrongen dat alle kern proeven verbiedt, waardoor een ontwikkeling van nieuwe kernwa pens wordt tegengegaan. 'Een een zijdig Russisch moratorium kan geen vervanging van zo'n verdrag zijn omdat de naleving van de kernproefstop moeilijk te controle ren is, aldus de Nederlandse af gevaardigde. Syrië kiest vreedzame oplossing voor Libanon BEIROET (AFP/UPI) - Syrië heeft een militaire oplossing van de in terne Libanese problemen van de hand gewezen en wil de onderlinge dialoog in het buurland bevorde ren om een einde te maken aan de ruim tien jaar durende burgeroor log. Damascus is voorstander van een verzoeningsconferentie waar aan de islamitisché en christelijke gemeenschappen van Libanon deelnemen. Het Syrische standpunt komt voort uit de gesprekken, die de Sy rische autoriteiten de afgelopen dagen hebben gevoerd met ver scheidene Libanese leiders. De voorman van de sji'itische Amal- beweging, Nabih Berri, zou in Da mascus hebben gedreigd het Liba nese vraagstuk langs militaire weg definitief op te lossen. De Syrische vice-president Abdel Halim Chad- dam verzekerde een delegatie van de christelijke Falangistische par tij Kataeb echter dat Damascus ie dere militaire oplossing van de conflicten verwerpt. Het linkse blad As Safir meldde dat Syrië en de Falangisten het eens zijn geworden over een uitge breidere Syrische rol in Libanon. Zo zouden er kantoren moeten worden opgezet om zware wapens van de milities in Beiroet te verza melen. Chaddam vroeg de Kataeb- delegatie binnen tien dagen met een plan te komen voor oplossing van de Libanese crisis. Twee eer dere verzoeningspogingen - in 1983 in Geneve en in 1984 in Lausanne - leverden geen tastbare resultaten op. Aanslag op naaste Arafat BEIROET/JERUZALEM (AP/Rtr) - Onbekenden hebben gisteren in het vluchtelingenkamp Ein el-Hil- weh in Zuid-Libanon vanuit een voorbij ifjdende auto het vuur ge opend op een medewerker van PLO-voorzitter Yasser Arafat, de 50-jarige Hussein Haybi. Het slachtoffer werd met wonden aan zijn hoofd en arm opgenomen in een ziekenhuis, aldus een woord voerder van de Libanese politie. De aanslag had plaats nadat Haybi een gebedsbijeenkomst in een moskee had bijgewoond. Ein el- Hilweh ligt even buiten Sidon, on geveer 40 kilometer ten zuiden van Beiroet. De aanslag was de zevende op aanhangers van Arafat in de afgelo pen weken in het kamp, één van de grootste in Libanon, met een be volking van naar schatting 35.000 mensen. Tot dusver kwamen daar bij vijf aanhangers van Arafat om het leven. Aangenomen wordt dat de acties het gevolg zijn van onder linge conflicten tussen aanhangers van de PLO-leider en door Syrië gesteunde PLO-rebellen onder lei ding van kolonel Saeed Mousa. Jeruzalem Bij een bomontploffing bij een bushalte in Gilo, een buitenwijk van Jeruzalem, zijn gisteren vijf mensen gewond geraakt. Vorige maand werden in die buurt twee bommen door de politie onschade lijk gemaakt. ADVERTENTIE r Noord-Ierland, die twaalf Tebbit, oud-minister van handel en maanden geleden in alle ernst be- industrie, i omdat Italië zich niet houdt bereikt brengen, wil de premier de snelle gonnen, gaan deze week het laatste daling in de opiniepeilingen tegen- stadium in. In de Ierse Republiek, gaan. Volgens de laatste peilingen waar politici steeds gezegd hebben heeft de impopulariteit van pre-meer belang aan besprekingen te mier Thatcher bijna het dieptepunt hechten dan Londen, wordt het aan een EG-richtlijn tot behoud van de vogelsstand. In Noord-Italië beleid niet, worden veel kleine vogels gevan gen. Zorgen zijn vangst van vliegenvangers, lijsters en andere kleine vogels in Spanje en Portu gal. Deze landen worden met in gang van 1 januari 1986 EG-lid. r de Falklands-oor- plotselinge vertrek van Hurd ge- log. „De mensen bekritiseren ons zien als een bevestiging van dat beleid niet, ze hebben alleen maar vermoeden, kritiek op onbenullige dingen", al- Premer Thatcher promoveerde ook over de dus de premier. „En dat betekent ook Lord Young, die ze eerder het roodborstjes, volgens mij dat ze achter ons be- kabinet binnenhaalde als minister leid staan, nog steeds". zonder portefeuille, tot minister Op Binnenlandse Zaken viel de met bijzondere verantwoording grootste verrassing. Minister Leon voor de werklozen. Zijn taak zal Brittan, die het niet makkelijk viel bestaan uit het coördineren van beter bekend als de de camera's onder de puin van het hotel in Brighton werd gehaald na de IRA-aanslag van vorig jaar. Artsen achten Teb bit voldoende hersteld voor het voorzitterschap van de Conserva tieve Partij. In die functie zal Teb- bits zwaarste taak het tegenhou den zijn van de Labourpartij en de sociaal-democratische en liberale alliantie die in de opiniepeilingen de conservatieven achter zich la ten. Als Tebbit erin slaagt om de Conservatieve Partij de volgende verkiezingen te laten winnen, is de Een Persoonlijke Lening bij de NMB? Dat kan. Wat het kost? Kijk maar. Voor een Persoonlijke Lening van f15.000,- betaalt u 60 x f 330,40. Leent u f 20.000,-, dan is dat 60 x f440,54. De effectieve rente bedraagt dan 12,2% per jaar. Andere looptijden en bedragen zijn er natuurlijk ook. Misschien is een Doorlopend Krediet voor u wel veel handiger. Welke vorm u ook kiest, het overlijdensrisico is in elk geval gratis meeverzekerd. Kom snel eens met g De NMB denkt met u mee. ons praten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7