i Brinkman trotseert kritiek mediawet 2.000 verpleegkundigen tekort Bouwfonds biedt u nu 'n hypotheekrente 30 jaar vast: 8,1% 1 O Ontwerp vrijwel ongewijzigd naar Kamer Provincie wil nieuwe hotels in Noordwijk en Katwijk Belastingambtenaar geeft 'omkoping' toe Kerkelijke stichting klaagt over BVD Celstraffen voor 14 jaar oude moord Twee mannen ontsnappen uit Bijlmerbajes Zieke krijgt schorpioen in fruitmand ■i J i mmm TA L'J Prognoses Nationale Ziekenhuisraad vanaf 1987 DINSDAG 3 SEPTEMBER ïyöO BINNENLAND PAGINA 5 (vervolg van pagina 1) DEN HAAG (GPD) - Minister Brinkman (WVC) heeft zijn ontwerp-mediawet ondanks de vele kritiek van de Raad van State vrijwel ongewijzigd doorgestuurd naar de Tweede Kamer. Brinkman stelde gistermiddag dat hij slechts 'aanvullingen en nuanceringen' in het ontwerp heeft aangebracht. De hoofdpunten - bescherming van het huidige omroep bestel en meer mogelijkheden voor de nieuwe media - staan volgens de minister recht overeind. De bewindsman ziet geen reden voor vertraging in de juridische procedure die de omroep bij de Haagse rechtbank heeft aangespannen tegen zijn plannen. Uit het advies van de Raad van Sta- te concludeert Brinkman dat hij de steun van dit hoge rechtscollege voor zijn plannen heeft gekregen. "Het is duidelijk: de Raad zegt dat dit voorstel juridisch door de beu gel kan", aldus de minister, die al leen ten aanzien van het ondertite lingsverbod en een aantal regels op het gebied van de rechtszekerheid het voorstel heeft aangepast. Zo mogen buitenlandse pro gramma's op de kabel nu toch voorzien worden van ondertitels en onderdelen in de Nederlandse taal. Maar op ons land gerichte re clame mag niet, ter bescherming van de Nederlandse omroep." Dit betekent dat bijvoorbeeld een van Nederlandse ondertitels voorziene Engelse film waarin een reclames pot voorkomt, niet op het scherm mag. De kritiek van de Raad van State op een groot aantal onderdelen van het wetsontwerp beschouwt Brinkman als 'nuttige aanbevelin gen om de juridische kracht van de wet te vergroten'. Maar hij legt bij na alle bezwaren naast zich neer. Een van de belangrijkste klachten van de Raad is dat het voorstel overloopt van ge- en verboden en er sprake is van een vérgaande re gulering, die kunstmatig aandoet. Brinkman verdedigt dat met de moeilijke positie waarin de omroe pen zich bevinden. Beperkingen Doordat de grenzen tussen cultu rele, informatieve, educatieve en verstrooiende programma's vaag zijn, is volgens de Raad de ver plichting om aan elk onderdeel een bepaald percentage .tijd te beste den niet uitvoerbaar. Ook de eis om de helft van de zendtijd te be steden aan zelf of in opdracht ge maakte programma's acht de Raad van State onaanvaardbaar. De beperkingen die in het wets ontwerp aan het exploiteren van abonnee-televisie zijn opgelegd (geen volledig programma, geen 'eerste keus' op programma's) acht de Raad niet in overeenstemming met de Europese wetgeving. Even min kan van de omroeporganisa ties worden verlangd dat zij voor een bepaald percentage faciliteiten betrekken van het verzelfstandig de Facilitair Bedrijf van de NOS. Ook de controle op de non-com- mercialiteit van het omroepbestel en de (on)toelaatbaarheid van sluikreclame moeten in de wet zelf worden geregeld. Tenslotte wijst de Raad erop dat omroeporganisa ties niet verplicht verenigingen hoeven zijn en zet hij vraagtekens bij de invoering van de 'positieve wilsverklaring'; eén lidmaatschap abonnement van een omroep(blad) maakt ook wel duidelijk dat men HEINKENSZAND (ANP) - Deze week organiseert het ministerie van economische zaken voorlichtingsavonden in de regio's die in aanmerking komen voor de houw van een of meer nieuwe kerncentrales. Gisteren werd in Heinkenszand de eerste informatieavond gehouden, waar de tegen standers van kernenergie op verschillende manieren hun bezwaren tegen de regeringsplannen kenbaar maakten. Onder het motto laat je geen oor aannaaien' lieten deze actievoerders blijken tegen uitbreiding van kern energie in ons land te zijn (foto anpj lid wil zijn. Het onttrekken van naar schatting 55 miljoen gulden BTW per jaar aan de omroepen als gevolg van de verzelfstandiging van het Facilitair Bedrijf moet, al dus de Raad van State, door de overheid gecompenseerd worden. Over deze BTW-problematiek heeft minister Brinkman, in tegen stelling dus tot vrijwel alle andere punten van kritiek van de Raad, aangekondigd op korte termijn te overleggen met de Raad van Be heer van de NOS. Brinkman zei tijdens zijn toelich ting dat de driedeling van de NOS door de Raad van State is goedge keurd. Maar met name over de ont neming van de zeggenschap van de omroep over de produktiemidde- len, de naasting van de financiële middelen en de ontbinding van de gezamenlijkheid onder de NOS- vlag, zegt de Raad van State niets in zijn advies. Daaruit kan blijken dat het college eerst een uitspraak van de Haagse rechtbank wil af wachten in het proces dat de om roep daartegen is begonnen. DEN HAAG (GPD) - Zuid-Holland heeft voldoende toeristische at tracties. Wel moet het huidige re creatie-aanbod worden versterkt, zo staat de lezen in het vandaag verschenen toeristisch-recreatief ontwikkelingsplan (TROP) van de provincie Zuid-Holland. In het actieprogramma beveelt het rapport onder meer de ontwik keling aan van Rode en Bospolder bij Leiden, een betere bereikbaar heid van de kuststrook, ontwikke ling van een boulevardhotel en een bungalowpark in Katwijk, uitbrei ding van de binnenhaven en de ontwikkeling van een zeejachtha ven in deze kustplaats. In Noord- wijk moeten meer slecht-weer voorzieningen komen, moet de nieuwbouw van hotel Hoog Duin ter hand worden genomen en is er ruimte voor een watersportcen trum. Het Wassenaarse Duinrell moet worden uitgebreid, en Hille- gom moet verblijfsaccommodatie krijgen. Er zijn daar plannen voor een vakantiebungalowpark. Al phen aan den Rijn moet volgens de onderzoekers een terrein voor dag recreatie krijgen. Als zwakke punten van het toe- ristisch-recreatieve produkt van Zuid-Holland wordt de overwe gend kleinschalige bedrijfssector genoemd. Ook de prijs/kwaliteits- verhoudig is niet optimaal. Verder is geconstateerd dat de openings tijden van attracties, musea en winkels te beperkt zijn. Nieuw in de TROP-studie is het pleidooi voor zogenoemde infor mele werkplaatsen, waar op het grensvlak van vrijetijdsbesteding en beroepswerkzaamheden aan in novatie, automatisering en recyc ling kan worden gedaan. AMSTERDAM (ANP) - Een Am sterdamse belastingambtenaar heeft gisteren bekend met mede weten van het hoofd van het ont vangkantoor van de Amsterdamse belastingdienst een hasjdealer van het Jongerencentrum Happy Fa mily een belastingvermindering van 27.000 gulden te hebben aange boden in ruil voor een belastende verklaring over de Happy Family. De ambtenaar gaf dit toe tijdens een voorlopig getuigenverhoor voor rechter-commissaris mr. A. de Jong bij de rechtbank in Amster dam. Op de vraag of dit niet een duide lijk geval van omkoping is, zei J. van Eijk namens het ministerie van financiën na afloop van het ge tuigenverhoor: „Het ligt maar aan het etiket dat je erop plakt". Vol gens hem heeft de Amsterdamse belastingdienst eén duidelijke af weging gemaakt tussen de 750.000 gulden die de fiscus van Happy Fa mily zegt tegoed te hebben en de 23.000 gulden die de hasjdealer zou zijn kwijtgescholden als hij de be lastende verklaring inderdaad zou hebben afgelegd. De man deed dit niet, maar schakelde de Happy Fa mily in. Dit jongerencentrum beschul digde daarop de fiscus van omko ping en wilde in een voorlopig ge tuigenverhoor de betrokken belas tingambtenaren horen. Hoewel de ze drie zich aanvankelijk beriepen op het verschoningsrecht, zei het ministerie van financiën later dat de drie toch moesten praten. De eerdergenoemde belastingambte naar kwam gisteren als eerste aan bod. Belastingschuld De hasjdealer had een belasting schuld van een kleine 63.000 gul den aan inkomstenbelasting om dat hij in '83, '84 en '85 soft drugs had verKocht aan de Happy Fami ly. Tijdens de besprekingen over deze aanslagen, die aanvankelijk 173.000 gulden bedroegen maar na nader onderzoek ambtshalve door de fiscus werden verlaagd tot 63.000 gulden, vroeg de belasting ambtenaar aan de dealer of hij eventueel bereid was een belasten de verklaring over de Happy Fami ly af te leggen. Van het gesubsi dieerde jongerencentrum zou de fiscus nog 750.000 gulden tegoed hebben aan omzetbelasting over barverkopen waaronder de omzet ten in hasj en marihuana. Omdat de belastingambtenaar, die de privézaken van de hasjdea ler behandelde, van het conflict tussen de fiscus en de Happy Fa mily op de hoogte was, zag hij in de dealer een mogelijke informant, al dus de ambtenaar tijdens het voor lopig getuigenverhoor. Na overleg met een collega bij de belasting dienst werd afgesproken dat de ambtenaar de hasjdealer zou vra gen of hij bereid zou zijn de verkla ring af te leggen. „Hij ging op dit aanbod niet in, maar wilde me eerst onder vier ogen spreken. Toen dat gebeurde zei hij de verklaring te willen afleg gen maar dan wel in volstrekte anonimiteit en voor geld", aldus de ambtenaar. Na contact met een be lastingontvanger kreeg de ambte naar de ruimte om de dealer een belastingvermindering aan te bie den van ruim 27.000 gulden. Als hy de verklaring zou afleggen, zou hij op 1 december van dit jaar slechts 35.000 gulden hoeven te betalen. Kwijtschelding Hiertoe zijn belastingambtena ren via een administratieve proce dure bevoegd. Volgens J. van Eijk van het ministerie van financiën wordt deze procedure wel vaker gevolgd wanneer mensen het ver schuldigde belastinggeld of een ge deelte daarvan niet kunnen beta len. Volgens hem is het echter geen kwijtschelding, want als de belas tingplichtige later wel geld of mid delen krijgt, moet men de belas tingschuld alsnog betalen, aldus Van Eijk. De hasjdealer had even wel gezegd dat hem het geld defini tief zou worden kwijtgescholden. ROTTERDAM (ANP) - De Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) probeert actief informatie te verzamelen via projecten van de Stichting voor Kerkelijke en Sociale Arbeid (KSA) in Rotterdam. Dat zegt de directeur van deze stichting, dominee drs. H. Visser. ïn een brief aan de directeur van de BVD schrijft Visser dat 'deze gang van zaken de stichting niet vrolijk stemt'. Niettemin kan Visser zich voorstellen dat de BVD geïnteresseerd is 'in be paalde activiteiten en zaken'. Daarom zegt de directeur van de stichting maar meteen ophel dering te verschaffen: de kritische houding van de stichting ten opzichte van de opiumwet betekent niet dat de stichting zich ook bezighoudt met heroïnehandel; de contacten met mensen uit het Midden-Oosten houden geen betrokkenheid in bij zaken die te maken hebben met terroristen, aldus de dominee in zijn brief aan de BVD. De stichting KSA is actief op sociaal gebied. Zo exploiteert zij een eethuisje voor drugsverslaafden in de Pauluskerk in Rotter dam en ontfermt zij zich over tal van vreemdelingen. De woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken, waaronder de BVD ressorteert, meldde desgevraagd dat de brief op het ministerie nog niet was gesignaleerd. Hij wees er verder op dat over de activiteiten van de BVD in principe geen mededelin gen worden gedaan. Volgens dominee Visser was een medewerker van een van de projecten - zonder succes - benaderd door een agent van de BVD met het verzoek informatie over de activiteiten van de stichting wat betreft hulpverlening aan drugsverslaafden en vreemdelin gen, aan de dienst door te spelen. Visser liet desgevraagd weten, dat de stichting KSA, waaraan de hervormde, doopsgezinde en remonstrantse gemeenten in Rotter dam meedoen, niets hééft te verbergen. De BVD kan altijd komen voor een gesprek. „Het bezwaar van uw manier van informatie inwinnen lijkt ons, dat u een bepaalde vorm van hypocrisie stimuleert binnen de or ganisatie, wat om voor de hand liggende redenen niet wenselijk is", zo eindigt Vissers brief. ADVERTENTIE zowel voor nieuwbouw als voor bestaande panden BOOREILAND (ANP) - Het wegspoelen van zand door grondzeeën is vrijwel zeker de oorzaak van het kantelen van het hefplatform Joost Nelis voor de kust van Den Helder. Zondag moesten tien opvarenden van het eiland ijlings in veiligheid worden gebracht, toen een van de vier poten in de zandbodem wegzakte en het stalen gevaarte bij stormachtig weer dreigde om te vallen. Volgens directeur Nelis van het gelijknamige Haar lemse bedrijf is een technisch defect als oorzaak van de-slagzij zo goed als uitgesloten. DEN HAAG ANP) - In Nederland verblijvende Tamils protesteerden gisteren voor de Indische ambassa de in Den Haag tegen de vredesbe sprekingen tussen India en Sri Lanka over het Tamilprobleem. Daarnaast was de demonstratie gericht tegen het feit dat India Ta mils het land uit zet. (foto anp) ALMELO (ANP) - De rechtbank in Almelo heeft vanochtend voor het medeplegen van moord een gevan genisstraf van drie jaar opgelegd aan een 37-jarige man uit Hengelo en van twee jaar aan respectieve lijk een 35-jarige inwoner van Ede en een 43-jarige man uit Ooster hout. Op de avond van 3 maart 1971 schoot de Hengeloër de toen 24-ja- rige Gerrit Wensink uit Losser in het toenmalige jongerencentrum 'Fashion' in Hengelo door het hoofd. Samen met de Oosterhoutse projectleider van het centrum en de man uit Ede begroef hij het lijk van Wensink vervolgens in een bosperceel in de buurt van Boeke- lo. Ondanks opgravingen in het voorjaar van 1985 is het lijk niet ge vonden. De moord is na veertien jaar uit gekomen toen mensen die op de hoogte waren, de politie inlichtten. Wensink werd geliquideerd om dat hy door zijn agressieve gedrag het voortbestaan van 'Fashion' zou hebben bedreigd. Bij het opleggen van de straf hield de rechtbank er rekening mee, dat de moord veer tien jaar geleden werd gepleegd. AMSTERDAM (ANP) - Twee gede tineerden zijn gistermiddag om streeks vijf uur met de hulp van een kikvorsman ontsnapt uit de to ren 'Het Schouw' van de Bijlmer bajes in Amsterdam. Een woord voerder van de politie heeft dat meegedeeld. De twee mannen, een 28-jarige Amsterdammer en een 35-jarige man uit Zwanenburg, hebben bij hun vlucht volgens de woordvoer der hulp van buitenaf gehad. De man uit Amsterdam zat een straf uit wegens overtreding van de opiumwet en doodslag. De ander zat vast wegens overtreding van de opiumwet- Het tweetal nam de benen op het moment dat ze buiten waren op de grote sportplaats van de toren. Een kikvorsman is het water rondom de Bijlmerbajes overgestoken met twee ladders. Een daarvan plaatste hij tegen de buitenmuur, een twee de schoof hij over de muur naar de sportplaats, waarlangs de twee ge vangenen wegvluchtten. Bewaarders die de ontsnapping zagen, werden volgens de politie 'verbaal bedreigd en gemaand te blijven staan' door de helper van de vluchtende gevangenen. De ontsnapten vluchtten in een ge reedstaande auto, die later leeg werd teruggevonden aan de Om vang. Van daaruit gingen de gede tineerden, vergezeld van twee 'hel pers', verder naar Oudekerk aan de Amstel, waar de speedboot werd teruggevonden. Van de mannen ontbrak elk spoor. De auto bleek eerder op de dag in Rotterdam te zijn gestolen, aldus de politie woordvoerder. LELYSTAD (ANP) - De fruitmand die de herstellende zieke T.H. Schaper uit Lelystad zondagavond van zijn familie kreeg zal hem lang heugen: in een druiventros bleek zich een schorpioen van een centi meter of zes schuil te houden. Het diertje is naar een biologisch labo ratorium overgebracht. Hoe de schorpioen in het ooft is beland, is volgens de politie van Lelystad een raadsel. De bewuste tros druiven bleek afkomstig te zijn uit een supermarkt in Apel doorn. De gemeentepolitie daar heeft de zaak meteen doorzocht, maar de schorpioen bleek daar in zijn eentje te hebben gezeten. Volgens deskundigen was het dier in de fruitmand een zwarte schorpioen uit het Middellandse- Zeegebied. Zijn beet is overigens niet levensgevaarlijk. 1 1 W Stuurt u mij alle informatie over de 30 Jaar RenteVast Hypotheek. JLL 1 I J_L 1 I i Naam: Adres:' 1_ I Postcode: I Telefoon: L j Ik heb wel/geen hypotheek. Opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar I Bouwfonds, Antwoordnummer 1479, 2500 XK Den Haag. JI Plaats:! JJ I I I Of afgeven bij het Bouwfonds-infocentrum Den Haag, Nassauplein 13. II Bescherm uzelf met de 30 JaarRenteVast Hypotheek van het Bouwfonds. UTRECHT (ANP) - Bij ongewij zigd beleid zal vanaf 1987 - en wel licht eerder - een landelijk tekort van ten minste 2.000 verpleegkun digen en ziekenverzorgenden per jaar ontstaan. Dat staat in het giste ren gepubliceerde rapport 'De ar beidsmarkt voor inservice-leerlin- gen' van de Nationale Ziekenhuis raad. Aanleiding tot het onderzoek van de NZR waren problemen die zich begin dit jaar in het westen van het land voordeden met het aantrekken van leerlingen. Het gaat daarbij om leerlingen van in- service-opleidingen (opleidingen in de instellingen bestaande uit theorielessen en praktykperiodes) voor verpleegkundige of zieken verzorgende in een algemeen zie kenhuis, een psychiatrisch zieken huis en een zwakzinnigeninrich ting. De NZR verwacht, dat proble men met de werving zich binnen kort ook in de andere delen van het land gaan voordoen. Als oorzaken noemt het rapport de verminderde belangstelling doordat het aantal jongeren in de bevolking afneemt en door het ne gatieve beeld van opleiding en be roep. Aan de andere kant zal de be hoefte aan gediplomeerden juist toenemen door het weer groter wordende verloop, door de ar beidstijdverkorting en doordat steeds meer verpleegsters en ver zorgsters in deeltijd gaan werken. Onderwijs Omdat uitbreiding van het dag onderwijs voor verpleegkundigen en ziekenverzorgenden niet op korte termijn te verwachten valt, zal het inservice-onderwijs tot ruim na 1990 de voornaamste leve rancier van gediplomeerden blij ven. Oplossingen voor het ver wachte personeelstekort moeten volgens de NZR dan ook voorlopig worden gezocht in vergroting van de capaciteit van de inservice-op- leidingen. Verder beveelt het rap port uitbreiding aan van bijscho lingscursussen voor verpleegkun digen en ziekenverzorgenden die hun beroep enkele jaren niet heb ben uitgeoefend. Het beeld van ie gezondheids zorg als werkgever heeft, aldus de NZR, gevoelige schade opgelopen als gevolg van overheidsmaatrege len: de vermindering van het aan tal bedden en de kortingen op de budgetten. Bovendien moesten leerlingen enkele jaren geleden nogal eens worden ontslagen als ze hun diploma hadden gehaald. Ten slotte bestaat er onzekerheid over de toekomstperspectieven van het inservice-onderwijs in relatie tot het dagonderwijs. Dit alles kan de werving blijvend bemoeilijken. Zeker, aldus het rap port, als de belangstelling van werkzoekenden - zoals uit ervarin gen van arbeidsbureaus blijkt - steeds meer blyft uitgaan naar be roepen in de techniek, produktie en commerciële dienstverlening. Mogelijkheden tot verbetering van het beeld van de gezondheids zorg ziet de NZR in het sociale be leid. Onderdeel daarvan is een functiewaarderingssysteem dat be tere financiële perspectieven biedt aan afgestudeerde verpleegkundi gen en verzorgenden. Niets extra's Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) liet in een reactie op het rapport weten, dat het in beginsel de aan bevelingen van de NZR onder schrijft. Wel zal uitvoering ervan niets extra's mogen kosten. Vol gens WVC bieden de bestaande fi nanciële regelingen voldoende mo gelijkheden. De CFO, de CNV-bond van amb tenaren en trendvolgers, zegt in een commentaar, dat ook de instel lingen zelf schuld hebben aan hun minder gunstige reputatie. In de afgelopen drie jaar zijn pas afgestu deerde verpleegkundigen en ver zorgenden ontslagen omdat ze als gediplomeerden niet op korte ter mijn konden worden geplaatst. Bij een beleid op wat langere termijn hadden die ontslagen kunnen wor den voorkomen, aldus de bond.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5