LEIDSCH DAGBLAD Omroepen kraken mediawet Leids onderzoek: i's in Aldi-olie pcb' Abe Lenstra overleden Oplichting 2 miljoen Politiek reageert gematigd op Brinkmans plannen MotorkuisNotities LPG wordt steeds voordeliger Bel 071-120541 vooreen uiterst voordelige installatie aanbieding Waal bindt strijd aan tegen voetbalvandalen In VS 180 kg uranium verdwenen DINSDAG 3 SEPTEMBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37797 HEERENVEEN (GPD) - Abe Lenstra, de legendarische voetbal ler, is gisteravond in zijn woonplaats Heerenveen overleden. Hij werd 64 jaar. Abe speelde 47 maal in het Nederlands elftal. De eerste maal in 1940. Bijna zijn hele leven speelde hij voor Heeren veen; in de nadagen van zijn carrière voor Sportclub Enschede. De belangrijkste jaren in Heerenveen waren die tussen 1942 en 1950, toen zijn club negen keer noordelijk kampioen werd. Abe Lenstra was linksbinnen. Hij zou veel meer interlands heb ben gespeeld als hij niet zo vaak in conflict was gekomen met de selectiecommissie van het Nederlands team. Zij stelde hem vaak op als rechtsbuiten. Lenstra stopte met voetballen in 1964. Enkele jaren geleden werd hij getroffen door een beroerte, als gevolg i hij in een rolstoel terechtkwam, (zie ook pagina 14) (ANP-archiefToto uit 1962 t< n hij F n Oranje Nassau werd) ENSCHEDE (GPD) - Drie direc teuren en een werknemer van het inmiddels failliet verklaarde dak- dekkersbedrijf Vabodak uit Gla- nerbrug blijken diverse instanties voor zo'n twee miljoen gulden te hebben benadeeld. Twee van hen, een 32-jarige man uit Enschede en een 25-jarige inwoner van Eder- veen, hebben zich volgens de poli tie in elk geval schuldig gemaakt aan bedrieglijke bankbreuk in twee bv's, valsheid in geschrifte, oplichting en flessetrekkerij. In het zicht van het naderende faillissement bestelden ze nog goe deren zonder hun leveranciers te betalen. Daarmee zetten ze vijftien mensen aan het werk die ze zwart betaalden. De werknemers op hun beurt genoten uitkeringen van het GAK, het Sociaal Fonds Bouwnij verheid en de gemeentelijke socia le diensten van Enschede, Ede, Doetinchem en Barneveld. Onder de talloze gedupeerden bevindt zich ook de Nederlandse staat die voor een half miljoen gul den is benadeeld door valse factu ren en falsificaties met belastin gaangiften. DEN HAAG (GPD) - CDA, VVD en PvdA zijn gematigd positief over de mediawet die minister Brinkman giste ren heeft ingediend bij de Tweede Kamer. De omroepen daarentegen kraken het wetsvoorstel af. De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) stelt verontwaardigd vast dat alle advisering en inspraak 'volstrekt zinloos' is geweest en dat de regering geen aandacht heeft voor het 'financieel gezond functioneren van de gedrukte media'. De politieke partijen zijn van oor deel dat de verzelfstandiging van Facilitair Bedrijf van merkelijk verzwakt, aldus de christelijke omroep. De bemoeie nis van de overheid wordt veel te de NOS centraal moet staan in de groot. Bovendien onteigent het DEN HAAG (GPD) - Ook in De steekproef is gehouden naar Nederland blijkt motorolie aanleiding van een Duits onder- verkocht te worden waarin pcb S (polychloorblfenylen) daarvan bleken pcb's te bevatten, zitten. Motorolie die deze, Bij vier merken ging het om con- voor de vruchtbaarheid ge- eentraties die hoger waren dan het vaarlijke stof bevat IS vol- van vijft.g"mtöfjram perTni"^ gens de Nederlandse wet Dat maximum wordt overigens in verboden. 1988 verlaagd tot tien milligram. In de motorolie van Aldi is ook meer Uit een onderzoek van de afdeling dan vijftig milligram aangetroffen, milieuchemie van de Leidse uni- Volgens een woordvoerder van versiteit blijkt dat de stof voor- Aldi wordt de desbetreffende mo- komt in de merkloze motorolie die torolie ook in Duitsland verkocht de supermarkt Aldi in vijfliterjer- en zijn daar geen pcb's aangetrof- rycans verkoopt. fen. De zegsman liet weten dat het De Leidse onderzoekers, die zich Leidse onderzoek voor het bedrijf normaal bezighouden met onder- nog geen aanleiding is de olie uit zoek naar pcb's in moedermelk, de handel te nemen. Dat gebeurt hebben drie merken en drie wel als TNO, dat onlangs een mon- merkloze soorten motorolie onder- ster van Aldi heeft gekregen, aan zocht. Alleen in de olie van Aldi toont dat de olie pcb's bevat. Volgens prof. dr. R. Louw van de afdeling milieuchemie in Leiden zijn pcb's vooral schadelijk omdat ze zich kunnen ophopen in het vet van mensen en dieren en daardoor op den duur in gevaarlijke concen traties in het lichaam terecht kun nen komen. „De tijd is ernaar om die dingen rigoureus uit te ban- Naar aanleiding van het Leidse onderzoek zal Konsumenten Kon- takt in samenwerking met het r BONN - In de Westduitse Bonds dag is vanochtend het debat begon nen over het spionage-schandaal dat Bonn al enkele weken in zijn greep houdt. Alle belangstelling gaat uit naar de verklaring van kanselier Kohl, die er tot dusver het zwijgen toe deed. Op de foto v.l.n.r. staatsscrtetaris Hennig (binnen landse zaken), minister Genscher (buitenlandse zaken) en bondskan selier Kohl, bij aanvang van het op verzoek van de sociaal-democrati sche oppositie gehouden debat. (foto AP) discussies. Volgens CDA-media deskundige Van der Sanden moet dit bedrijf 'van en voor de omroep' blijven. Ook Hermans (WD) is die mening ook toegedaan, maar vindt .daarnaast ook dat het bedrijf de boer op moet kunnen gaan met zijn diensten. De PvdA'er Kosto complimen teert minister Brinkman met het indienen van het voorstel bij de Tweede Kamer, maar spreekt tege lijkertijd de verwachting uit dat de Kamer niet in staat is nog voor de verkiezingen een eindoordeel te vellen. Eerst moet de Kamer alle betrokkenen nog horen, aldus Kos- De omroepen hebben onoverko melijke bezwaren tegen het wets voorstel. De KRO verwijt de minis ter volstrekte onwil om naar kri tiek van bevoegde (advies)organen te luisteren. Met name de felle kri tiek van de Omroepraad is door Brinkman volledig genegeerd. Ook de NCRV is zwaar teleurgesteld over het definitieve wetsontwerp. Het doet afbreuk aan de gezamen lijkheid van de omroepen en de po sitie van 'Hilversum' wordt aan- Hoge Rijndijk 5 Leiden ontwerp het Facilitair Bedrijf, ter wijl de omroeporganisaties tegelij kertijd met handen en voeten aan dit nieuwe Audiovisueel Bedrijf gebonden zijn, aldus de NCRV. De lokale en regionale omroepen noemen de plannen 'rampzalig' en spreken van een 'gigantische be tutteling'. De besturen van de NDP (Nederlandse Dagbladpers) en de NOTU (tijdschrift-uitgevers) spre ken van een nog steeds even onvol dragen wettelijke regeling van het Bedrijfsfonds voor de Pers. (Zie verder pagina 5) Geboorte van kalfje met twee koppen (Van een onzer verslaggevers) AARLANDERVEEN - Boer Niek Groot uit Aarlanderveen heeft wel een heel bijzondere uitbreiding van zijn veestapel gekregen. Het is een kalfje met twee koppen. Romp en poten zijn normaal. Het beestje moet vijf tot zes keer per dag met de fles worden gevoed, want de moe der heeft het kalfje verstoten. "Ik ben 25 jaar veearts maar zo iets heb ik in mijn praktijk nog niet meegemaakt", zegt de Bodegraafse dierenarts J.H. van Oosterom, die het kalfje zondag met de keizersnee ter wereld bracht. Uniek is het ove rigens niet. In de Utrechtse univer siteit zijn volgens hem wel prepa raten van kalfjes met twee koppen aanwezig en ook uit de literatuur is het wel bekend. De levenskansen van het kalfje slaat de dierenarts niet hoog aan. (foto Nanno Bloupot) 1860-1985 Cambodjaanse ex-dictator Pol Pot is met pensioen. PAGINA 7 Belastingambtenaar geeft 'omkoping' van hasjdealer Happy Family toe. PAGINA 5 Mijnstaking in Zuid-Afri- ka maar moeizaam op gang. PAGINA 9 Wie is er nu eigenlijk blij met derde tv-net? PAGINA 11 Oranje een beetje Ajax: Beenhakker kiest voor de aanval. PAGINA 13 werden pcb's aangetroffen. Westoever: 20 Palestijnen gerarresteerd TEL AVIV (Rtr.) - Het Israëlische leger heeft afgelopen nacht op de Westoever twintig Palestijnse jon geren om „veiligheidsredenen" gearresteerd. Zij kunnen zes maan den zonder proces worden vastge houden. Met deze aanhoudingen is het aantal arrestanten in de recente an ti-guerrillacampagne op 55 geko men. Een militaire rechtbank be krachtigde gisteren de uitzetting van drie op de Jordaanoever wo nende Palestijnen wegens "sub- politieke activiteit". Bestuur Leids asiel verliest kort geding DEN HAAG/LEIDEN - Het be stuur van het Leidse dierenasiel heeft het kort geding tegen de af- nisterie van milieubeheer een gro- deling Leiden van de Dierenbe- ter onderzoek laten instellen, scherming verloren. De Haagse bij 30 merken motorolie onder de rechtbank heeft de loep worden genomen. inister op Schiphol (fotoANP) Koel en buiig Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur onge veer 12 graden, middagtemperatuur rond 17 graden. Noordwesten wind, vrij krachtig, aan de kust en op het IJs- selmeer van tijd tot tijd hard. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: enkele buien. Mid dagtemperatuur eerst rond 17 graden, in het weekeinde minder koud. 4 september 1985 Zon op: 06.57 uur, zon onder: 20.21 uur. Maan op: 22.02 uur, maan onder: 12.25 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 06.55 en 19.06 uur, laagwater 03.06 en 15.07 uur. Kern-picknick DEN HAAG (GPD) - De Basis groepen tegen Kerngeweld en Militarisme zijn van plan op zondag 6 oktober 'een landelij ke openbare pick-nick' te hou den in de tuin van minister Van Aardenne (economische zaken) in Dordrecht. Zaterdag 5 en maandag 7 oktober willen ze het industrieterrein van Moer dijk gaan bezetten. De groepen protesteren daar mee tegen de bouw van twee kerncentrales, waarvan er een - zo nemen ze aan - op de Moer dijk zal komen. Zaterdag 5 ok tober richten de actievoerders op de Moerdijk een tenten kamp in. De dag daarop gaan ze met de trein van Lage Zwaluwe naar Dordrecht om in Van Aar- denne's tuin te 'pick-nicken'. De bewindsman kan de stoet tegen 14.00 uur verwachten. Stichting Dierentehuis voux uex- den en Omstreken vanochtend af- Van den Broek terug gewezen uit Zuid-Afrika: De stichting die verantwoorde lijk is voor de asiels aan de Oegst- geester Haarlemmertrekvaart en de Leidse Besjeslaan had geëist dat de Leidse Dierenbescherming zou ophouden met het verspreiden van negatieve publiciteit over het asielbestuur. Het asielbestuur Dialoog op gang houden SCHIPHOL (ANP) - Minister Van dat hierdoor de jaarlijkse den Broek (buitenlandse zaken) is er 'diep van overtuigd' dat "wij er niet goed aan doen om isole- mentspolitiek te bedrijven ten aanzien van Zuid-Afrika. Wij moeten de bestaande druk en beïnvloeding handhaven en tege lijk de dialoog op gang houden, ook met de blanke machtheb bers". De minister (zie foto ANP) zei dit vanochtend op Schiphol bij zijn terugkeer uit Zuid-Afrika. Hij bezocht dat land met zijn collega-ministers van Luxemburg en Italië als EG-afgevaardigden. Van den Broek zei, dat hij niet vooruit wilde lopen op mogelijke te collecte in oktober niet de wachte opbrengst zou opleveren. Ook zou het de dierenbescherming verboden moeten worden in de omgeving (binnen een straal van vijfhonderd meter) van de asiels - 'open huis' te houden, zoals on langs nog is gebeurd. Op de achtergrond speelt een an der conflict tussen het asielbestuur en de dierenbescherming. Het be stuur wil de beheerder van het Leidse asiel ontslaan, terwijl de dierenbescherming het juist voor hem opneemt. De Leidse kanton rechter moet over deze ontslagaan vraag nog beslissen. DEVENTER (GPD) - Burgemees ter Waal van Deventer (de voorma lige Leidse wethouder) gaat de strijd aanbinden met het voetbal vandalisme. Supporters van bezoe kende clubs die met de trein naar Deventer komen, moeten in groe pen worden opgesplitst. Een deel van de voetbalfans zou in een an dere plaats (bijvoorbeeld Apel doorn) de trein moeten verlaten en op een andere manier naar het sta dion in Deventer moeten worden gebracht. Voor de terugtocht van de sup- portersschare zou dezelfde proce dure moeten gelden. De burge meester onderzoekt verder de mo gelijkheid om een grens te stellen aan het aantal toe te laten fans van de tegenpartij. Voor Deventer zou dat aantal tussen de 150 en 300 ko men te liggen Directe aanleiding voor de aan gekondigde maatregelen zijn de vernielingen die FC Utrecht-aan hangers in Deventer aanrichtten na afloop van de verloren wed strijd tegen Go Ahead Eagles. Bur gemeester Waal sluit niet uit dat de uitwedstrijd tegen FC Utrecht vol gend seizoen weer naar de zondag middag wordt verplaatst. De gemeente Eindhoven heeft gisteren beslist dat thuiswedstrij den van PSV en eerstedivisieclub Eindhoven dertig dagen tevoren bij het gemeentebestuur moeten letjes zullen hierbij speciale aan dacht krijgen. Ook is het de bedoe ling dat dergelijke wedstrijden al leen nog maar op zondagmiddag worden gespeeld. NASHVILLE (AP) - Bij twee ver rijkingsinstallaties voor nucleair materiaal in de Verenigde Staten wordt in totaal 180 kilo uranium vermist. Onduidelijk is nog of het uranium is gestolen. De vermis sing is al aan het licht gekomen bij controles die tussen oktober 1983 en maart 1984 plaats hadden, maar werd toen niet bekend gemaakt. Dat gebeurde pas gisteren in het gebruikelijk halfjaarlijkse schrifte lijke verslag. Bij de centrale voor nucleaire gasdiffusie in Oak Ridge blijkt 32 kilo uranium zoek en bij een centrale in Kentucky wordt 147 kilo uranium vermist. Senator James Sasser uit Ten nessee heeft gisteren opheldering geëist van minister Herrington (energiezaken). Hij sprak er zijn verbazing over uit dat de vermis sing niet eerder is gemeld, gezien de grote hoeveelheid waar het om gaat. Woordvoerder Bob Harris van het minsterie van energie acht het niet uitgesloten dat de vermis sing te wijten is aan een verkeerde schatting van de hoeveelheid ura- niumgassen die zich nog in de pijp leidingen van de diffusie-installa ties bevinden. Hij wilde echter niet de mogelijkheid uit sluiten dat het uranium gebruikt is voor wat hij noemde "doeleinden die tegenge steld zijn aan het beleid van de Verenigde Staten". Uranium is on ontbeerlijk als brandstof voor kerncentrales. Met plutonium, het afvalprodukt van uranium, kun nen kernwapens worden geprodu ceerd. Vrij van schuld UTRECHT (ANP) - De meervoudi ge strafkamer van de rechtbank in Utrecht heeft vanochtend een 45- jarige buschauffeur vrijgesproken van schuld aan een botsing met een sneltram, waardoor negen mensen gewond raakten. De recht bank kon niet tot een veroordeling komen omdat er over het buslicht, dat volgens getuigen op rood stond, nog niets is vastgelegd in het Reglement verkeerslichten en verkeerstekens. Daardoor ont breekt een wettelijke basis voor een veroordeling, aldus de recht bank. Alle getuigen hebben verklaard dat de buschauffeur op 16 oktober van het vorig jaar op het Stations plein door rood is gereden en met de sneltram in botsing is gekomen. Huurwaarde forfait in 1986 omlaag DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft besloten het bedrag dat een eigenaar-bewoner bij zijn inkomen moet optellen, het zogenaamde huurwaardeforfait, volgend jaar te verlagen. Deze verlaging is een regelrecht gevolg van het feit dat de tijdelijke regeling aftrekbaarheid groot on derhoud en schilderswerk volgend jaar vervalt. Deze regeling was in 1983 vooral op aandringen van de WD tot stand gekomen. De verhoging van het huurwaar deforfait was toen nodig om deze aftrekbaarheid te kunnen financie ren. Achter dit experiment wordt nu een punt gezet, omdat het een groot fiasco is geworden. Het besluit kost de schatkist on geveer 100 miljoen gulden. Als ge volg van de kabinetsbeslissing gel den nu weer de oude tabellen aan de hand waarvan het huurwaarde- forfait wordt vastgesteld. UW ACTUELE KENNIS BIJSCHAVEN? in nieuwe stappen van de EG in de worden aangemeld. Wedstrijden richting van Zuid-Afrika. met verhoogde kans op rel- NEEM DAN NU EEN ABONNEMENT! per maand 22.10 per half |aar/ 131.40 (alléén mogelijk mei automatische betaling) per iaar/ 250.90 per kwartaal 65.70 tuw voorkeur aankruisen) I Straat Posicode Plaats I Tplafrmn 1 m

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1