'Koudekerk moet bruisen' 'Comité van aanbeveling'volkspetitionnement Dorp in teken NCR V-Zeskamp beroepskeuze op de basisscholen niet neer gesubsidieerd PvdA wil dat Kamer formateur aanwijst Gevolg eventuele breuk olieleiding nog onbekend Douane kan werk niet meer aan INSDAG 3 SEPTEMBER 1985 REGIO LEIDEN Tweehonderd vrijwilligers halen kaarten op ALPHEN AAN DEN RIJN - In Alphen heeft een comité van aanbeve ling van 24 personen zich achter het volkspetition nement gesteld. Vanaf vandaag worden in heel het land door de PTT de kaarten verspreid waarop door het plaatsen van handtekeningen een 'nee' kan worden geuit tegen het plaatsen van kruisra ketten. In Alphen zullen 200 vrijwilligers op pad gaan om de kaarten in te zamelen. Tijdens de vre- desweek zal op 26 septem ber in buurtcentrum de Ridder bekend worden gemaakt wat het resultaat van de Alphense actie is. In Alphen is de actie georgani seerd door het Alphens Komitee Kruisraketten Nee. een werk groep van het Alphens Overleg orgaan tegen de Kernbewape ning. In het comité van aanbeve ling hebben onder anderen zit ting genomen de predikanten H.J. Ter Bals, J.J. van der Heij den en P.B. Buikema, pastor J.J. de Graaff, de arts C.S. Boss, kun stenaar J. Calsina, GEB-direc- teur J. Ketel, A.A.H. Maurice, rector van het Ashramcollege, M.R. Luttik-Lanting namens de buitenlandse vrouwen en meis jes, M. Sprey, directeur van een bouwbedrijf en de gemeente raadsleden L. Kleingeld en E. van der Wei-van der Veen. Na mens de WD en andere rechtse kringen was volgens het organi serend comité niemand bereid zitting te nemen in het 'comité van aanbeveling'. Dominee Van der Heijden ver klaarde zijn steun als volgt: "Het CDA zal in deze kwestie waar schijnlijk de doorslag geven. Veel mensen zien in het CDA de kerk. Maar juist de kerk heeft aan de wieg van de vredesbewe ging gestaan. Dè christenen zijn niet voor plaatsing van raketten, ik wil duidelijk maken dat dat niet het geval is. De mensen van de vredesbeweging moeten niet het gevoel krijgen dat de kerk hen laat vallen. Daarom doe ik mee". Ds. Ter Bals van de Ouds- hoornsekerk onderstreept, dat niet per se de helft plus een Ne derlanders het volkspetitionne ment hoeven te steunen om de kruisraketten uit Nederland te houden. "Bij het petitionnement in 1923, toen er acht miljoen Ne derlanders waren, werd met 1,3 miljoen handtekeningen de Vlootwet tegengehouden". En GEB-directeur Ketel: "De atoomwapens vergen dermate grote hoeveelheden kapitaal dat de kloof tussen arm en rijk alleen maar groter wordt, maar we moe ten die kloof juist dichten". Juist voordat omstreeks 1 no vember over plaatsing van kruis raketten wordt beslist, zal het re sultaat van het volkspetitionne ment aan premier Lubbers wor den overhandigd. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - "Heel veel Koude- kerkers, niet alleen sportie- velingen, maar ook mensen met technische vaardighe den en handige lieden die eens een speltoestel in el kaar kunnen knutselen waarmee we kunnen oefe nen zijn nodig om het mee doen aan de NCRV-Zes- kamp tot een groot succes te maken". door Nell Bruynes Wim Molenkamp, ambtenaar van de gemeente Koudekerk, is al druk bezig om alle activiteiten op poten te zetten. Koudekerk doet mee aan de Zeskamp en als het aan Molen kamp ligt zal het dorp vanaf nu tot aan april 1986 bruisen van deze ac tiviteiten. Het doel is de Zeskamp te winnen, maar als de tegenstan ders te sterk zijn, in ieder geval een behoorlijk figuur te slaan tijdens de wedstrijd die op 1 april 1986 op de buis komt. De NCRV-Zeskamp is een wed strijd tussen gemeenten en daarom is de gemeente Koudekerk dus de officiële deelnemer. Direct nadat de gemeente was geaccepteerd als deelnemer, is de organisatie losge barsten. "Om te beginnen gaan we een organisatiecommissie in elkaar zetten, de Zeskamp Organisatie Commissie (ZOC). Daarin moeten vijf mensen zitting nemen, een zo genaamde non-playing captain, een trainer/coach, een zakelijk lei der en twee algemene leden". Twee leden van de ZOC zijn in middels bekend: "Omdat de ge meente verantwoordelijk is voor de gang van zaken, vinden wij dat een 'zwaar' figuur zoals de non- playing captain iemand uit het ge meentehuis moet zijn". De ge meente heeft daarvoor Molenkamp uitgekozen. Hij krijgt van de ge meente 'alle ruimte' om er 'profes sioneel tegen aan te gaan'. Als trai ner/coach is Marco Reedijk, chef van het Prins Willem Alexander- bad benoemd. Reedijk heeft zijn kwaliteiten bij het organiseren en begeleiden van sportieve evene menten deze zomer in het zwem bad al bewezen. Molenkamp: "De overige leden moeten uit de ge meente komen. Waar vandaan we ten we nog niet". Deelnemers Er zijn twee voorwaarden om daadwerkelijk mee te kunnen doen aan de Zeskamp: de deelne mers moeten wonen of permanent werken in Koudekerk en zij moe ten voor 4 maart 1968 zijn geboren. Molenkamp: "Op 12 oktober willen we de eerste grote selectiewed strijd voor de deelnemers organise ren. Deze maand wordt er huis- aan-huis een boekje verspreid waar alles in staat over deze wed strijd. Het bevat ook een aanmel dingsformulier voor deelname aan dit eerste evenement. Het team dat deelneemt, zal bestaan uit vijf da mes en zeven heren, waarvan er twee reserve zijn". Uiteindelijk zul len er dus vier vrouwen en zes mannen overblijven om de eer van Koudekerk op 1 april in Zutphen te verdedigen. Aan welke vereisten de deelne mers moeten voldoen, weet Molen kamp nog niet precies. Hij heeft wel een beeld van de ideale zes kamper. "We hebben bijvoorbeeld geen specifieke voetballers of zwemmers nodig, maar we moeten mensen hebben die iets héél goed kunnen en verder van alles wat. Ik weet niet waarop je moet selecte ren, want de spelen zijn niet van tevoren bekend. We denken een in schatting te maken van de elemen ten die nodig zijn, zoals snelheid, kracht, evenwicht, kortom allerlei vaardigheden. Van de selectiewed strijd op 12 oktober willen we ook een zeskamp maken. Dus zes wed strijden, waaronder hardlopen, een klein hindernisbaantje, touwklim men enzovoorts. We gebruiken hiervoor 'De Ridderhof, het zwem bad, een stukje Kerklaan, het par keerterrein van 'De Ridderhof en nog wat andere mogelijkheden in het dorp". "Elk onderdeel levert een eind stand op en het totaal ook", gaat Molenkamp verder. "Op de een of andere manier zal de eindstand een groep mensen opleveren, die er gens in uitblinken. We denken uit eindelijk 24 mensen te selecteren. Daarnaast vissen we er nog eens twaalf uit, ongeacht de eindstand. Met deze 36 gaan we trainen en kij ken wat er gebeurt. Voorwaarde is wel dat deze mensen intensief trai nen, weinig trainen kan gewoon niet. Tijdens de trainingen zal naar voren moeten komen wie er toch niet zo geschikt is om mee te doen. De ploeg zal dus krimpen, zodat op 1 februari de definitieve ploeg plus twee reserves over is". Denkteam Behalve het sportieve team zul len er ook geestelijke actieve men sen nodig zijn: het denkteam. Dit zal bestaan uit één man en één vrouw. Om dit team te kunnen sa menstellen zal er op 23 november in 'De Ridderhof een grote quiz worden gehouden. De vragen die zullen worden gesteld, zullen gaan over actuele onderwerpen. "Het is niet verstandig om in één keer de uiteindelijke deelnemers te kie zen", zegt Molenkamp. Daarom worden er op 23 november zes mensen geselecteerd, die in januari zullen uitmaken wie van hun het denkteam vormen. Tijdens de gro te quiz worden vragen gesteld over onderwerpen uit de regionale pers en in de wedstrijd die de eindstand moet bepalen, gaat het om zaken uit de landelijke pers. Op donderdag 13 maart begint dan het grote festijn in Zutphen. "We zijn anderhalve dag de gasten van de NCRV. De avond van de 13- de maart wordt besteed aan het be kijken van de toestellen van de spelen, zodat er een indruk kan worden gekregen waar het om gaat. Waarschijnlijk wordt dan ook pas bekend wie reserve is. De vol gende dag kan er worden getraind en 's avonds is dan de opname". Koudekerk komt uit tegen de ge meenten Wassenaar, Uithoorn en Heino. Indien Koudekerk als win naar uit de bus komt, speelt het team mee in de finale die in Eind hoven zal plaatshebben. Over de financiële kant van de deelname aan Zeskamp zegt Mo lenkamp: "De NCRV betaalt alles wat te maken heeft met de wed strijd op zich. Verder moeten we alles zelf regelen en daar kun je alle kanten mee op. Je hebt gemeenten die er duizenden guldens instop pen en je hebt er die het met veel minder doen. Wij hebben de ge meente gevraagd zich garant te stellen voor een bedrag en we gaan de bedrijven langs. Ik denk dat we het daarmee moeten kunnen doen. Als er mensen zijn die financieel bijspringen, kunnen we natuurlijk veel meer doen. Bijvoorbeeld eens gaan trainen op de hindemisbaan van de marine in Doorn", Politie houdt snoekvissers iii de gaten ALKEMADE - Vissers die in bezit zijn van een speciale snoekvergun- ning kunnen tot 31 januari 1986 weer buiten de bedijking in de Veender en Lijkerpolder vissen op snoek. Die vergunning is verkrijg baar bij visclub 't Looze Vissertje in Roelofarendsveen. De politie zal controle uitoefenen op naleving van de regels, die onder meer bepa len dat niet meer dan één gevangen snoek mag worden meegenomen. De rest van de vangst moet in ver band met de visstand in de polder worden teruggezet. Afgelopen winter hield de over- heidskamer voor de binnenvisserij een onderzoek inzake vis en mi lieu. Het rapport daarover ver schijnt halverwege deze maand. Lissenaar (17) verongelukt LISSE - De 17-jarige Nigel Hom broek is gistermiddag door een verkeersongeval in zijn woon plaats om het leven gekomen. De Lissenaar kwam met zijn bromfiets op het kruispunt Heere- weg/Zwartelaan in botsing met een vrachtauto, bestuurd door een 19- jarige inwoner van Rijnsburg. De Lissenaar overleed tijdens het ver voer naar het academisch zieken huis in Leiden. De vrachtwagenbe stuurder bleef ongedeerd. De politie van Lisse stelt nog een onderzoek in naar de toedracht van het ongeval. BEKEURINGEN - De Noordwijk- se politie heeft bij een snelheids controle op de Secundaireweg 61 automobilisten bekeurd wegens te hard rijden. De hoogst gemeten snelheid was 121 kilometer per uur. Wegens wegwerkzaamheden zijn op de S 1 snelheidsbeperkende maatregelen genomen. EN HAAG (ANP) - Beroepskeu bureaus kunnen in de toekomst og wel subsidie van het rijk knj- en maar moeten dan jaarlijks in en plan laten zien waar ze het voor odig hebben. Ze mogen het geld venwel niet meer gebruiken voor voorlichtingswerk aan leerlingen van basisscholen. De bureaus moe ten bovendien samenwerken met scholen voor voortgezet onderwijs en arbeidsbureaus en hiervoor contracten afsluiten. Ook kan op verzoek subsidie worden gegeven voor bepaalde door het rijk aan te geven experimenten. De regeling gaat 1 januari in. Kabinet blijft bij bouw grote gevangenissen DEN HAAG (GPD) - Het kabinet houdt vast aan zijn plan om vijf nieuwe gevangenissen te bouwen. Ondanks de bezwaren van een meerderheid van CDA en PvdA in de Tweede Kamer meent het kabi net, dat het tekort aan celruimte al leen is op te heffen door de bouw van nieuwe, grote inrichtingen. De twee grootste fracties verzet ten zich gisteren tijdens een bijna twaalf uur durende commissiever gadering tegen de plannen van de beide bewindslieden van justitie, minister Korthals Altes en staats secretaris Korte-van Hemel. Alleen de WD en de kleine rechtse partij en steunden het kabinetsbeleid. Het kabinet wil met de bouw van vijf nieuwe gevangenissen in de loop van de jaren negentig 1.250 extra cellen realiseren. Zowel CDA als PvdA twijfelt ernstig over de noodzaak van zoveel cellen. Na 1990 zal het aantal jongeren in de leeftijd van 12 tot 25 jaar (de groot ste risicogroep voor een verblijf in de cel) sterk afnemen. Bovendien zien de beide fracties liever dat de overheid kleine inrichtingen voor maximaal 80 tot 100 gedetineerden bouwt. De bewindslieden voelen niets voor kleine inrichtingen, omdat de kosten - ook al worden er minder cellen gebouwd - dan s^k zullen toenemen. die de staatssecretarissen Kappey- ne van de Coppello (sociale zaken en werkgelegenheid) en Ginjaar- Maas (onderwijs en wetenschap pen) gisteren voor overleg hebben gestuurd naar de beroepskeuzebu reaus en het onderwijs. Gezien de behoefte aan beroepskeuzevoor lichting willen ze een bepaalde volgorde van belangrijkheid kun nen aangeven. Ook willen ze dat scholen voor voortgezet onderwijs en instellingen voor volwassene ducatie gaan samenwerken met beroepskeuze-instellingen. Provin ciale overlegorganen van beroeps keuzebureaus kunnen in het ver volg eveens subsidieaanvragen in dienen. Volgens de nieuwe regeling blijft het de bureaus vrij om beroeps keuzevoorlichting te geven aan wie zij willen. Aangezien de dienstver lening aan leerlingen van basis scholen niet meer wordt gesubsi dieerd, zullen daarvoor tenm inste kostendekkende tarieven in reke ning moeten worden gebracht, al dus beide ministeries. In het vervolg zullen de desbe treffende ministers of staatssecre tarissen jaarlijks de maximumsub sidie vaststellen per soort van acti viteit, het tarief dat de klanten in rekening mag worden gebracht, het subsidiebedrag per leerling en het minimumbedrag dat de school per leerling bijdraagt. De nieuwe regeling hoeft volgens de twee be windslieden niets extra's te kosten. Het kan ook zijn, dat er geld op wordt bespaard. In 1982 was er voor beroepskeu zevoorlichting 31 miljoen gulden beschikbaar. Hiervan is in de jaren daarna 23 procent 'ingeleverd'. De nieuwe subsidieregeling gaat uit van de 24 a 25 miljoen die er voor 1986 staan genoteerd. De voorlichting aan leerlingen van de basisscholen vormde tot nu toe 35 tot 40 procent van de activi teiten van de bureaus. De Nederlandse Vereniging van Beroepskeuzeadviseurs (NVB) er kent dat vermindering van activi teiten in het basisonderwijs, zoals die van schoolbegeleidingsdien sten, mogelijk is. Er blijft volgens directeur drs F. /ooren van de NVB behoefte aan gesubsidieerde hulp van de bureaus. Een punt van ernstige kritiek voor de vereniging is, dat kinderen uit lagere inko mensgroepen die -n het basison derwijs in moeilijkheden komen, mogelijk niet meer goed kunnen worden geholpen. ROTTERDAM (GPD) - De onge kend hoge in- en uitvoer van goe deren geeft de douane aan de grensposten, de zee- en luchtha ven, meer extra werk dan ze aan kan. "Bepaalde controles kunnen we niet meer uitvoeren of andere moeten we noodgedwongen door personeelstekort laten schieten. Het is hier een hap en daar een snap", zegt bestuurder Bartol van de pas een jaar oude Nederlandse Douanebond. Ambtsgeheim belet Bartol nadere details te noemen. In het eerste halfjaar bereikte de uitvoer de recordhoogte van 118,1 miljard gulden, een stijging van 10 procent. De invoer liep in die pe riode 14 procent op tot een record van 112 miljard gulden. Niet alleen een beter draaiende economie is oorzaak van de verhoogde werk druk bij de douane, ook de op 1 au gustus tot 38 uur ingekorte werk week speelt een rol. "Door herbe zetting zouden er ongeveer 400 mensen bij moeten komen, maar er is nog niks gebeurd", aldus Bartol. Het douanekorps telt in totaal ruim 6000 mensen, van wie de ene helft werkt in de Rotterdamse en in de Amsterdamse haven en op Schiphol en de andere helft aan de grensovergangen naar Duitsland en België. Naast de onvrede over de werkdruk klaagt de bond ook over de veiligheid van de douane mensen die door de bezuinigingen in het geding is geraakt. Bartol: "Het is mode aan het worden om op luchthavens en haventerreinen en grensovergangen voortaan maar een man te laten surveilleren waar dat vroeger met twee man ge beurde. Dat is levensgevaarlijk. Het is een koud kunstje voor ie mand die kwaad wil om een doua neman die hij kan missen als kies pijn uit de weg te ruimen". Bartol zegt daarom bevreesd te zijn voor een herhaling van de schietpartij in Kerkrade in 1978 waarbij twee douanemensen bij een routinecon trole werden doodgeschoten. Braks: vergunning 'Waddenleitling' DEN HAAG (GPD) - De regering weet niet hoeveel olie er bij een ramp met de F-3-leiding in de bo dem van de Waddenzee terecht kan komen. Minister Braks (land bouw en visserij) erkent tegenover de Tweede Kamer dat hij onvol doende gegevens heeft om nu te zeggen hoeveel olie maximaal in de bodem kan trekken. Braks meldt dit in zijn uitleg over de vergunning die hij begin deze maand aan de Nederlandse Aardolie Maatschapij wil geven OOSTERHOUT (ANP) - De 175 winkels van Jamin in ons land worden in een nieuw jasje gestoken. Met de operatie die gisteren begon is een bedrag gemoeid van 2,5 miljoen gulden. De verbouwing hangt samen met een nieuwe verkoopformule. Nadat eerder dit jaar nog 40 winkels werden besloten, werken er op dit ongeblik nog ruim 770 mensen in de winkels. De winkelketen werdnadat Jamin BV in maart failliet was verklaard, overge nomen door winkelbedrijf Oosterhout BV. De fabrieken in Oosterhout en in het Belgische leper werden later overgenomen door de Oosterhoutse Zoetwarenfabriek. Op de ANP-foto van deze Amsterdamse Jamin-vestiging is op de achtergrond het nieuwe beeldmerk van Jamin te zien. voor de leiding van het continen taal plat langs Schiermonnikoog naar de Groninger kust. Tegen de leiding maken natuurbeschermers bezwaar omdat ze voor een ramp vrezen als die pijp het begeeft. Volgens Braks heeft het eerste rampenplan van de NAM vraagte kens opengelaten. Nieuwe verbete ringen zijn deze dagen bij de minis ter beland. Het plan wordt nu beoordeeld, over enkele dagen wil Braks een positieve beslissing ne men. DEN HAAG (ANP) - Nog altijd is er geen kamermeerderheid te vin den voor het voorstel van de Staatscommissie-Biesheuvel om de Tweede Kamer een voordracht te laten doen voor een kabinetsfor mateur. De PvdA-fractie ziet er als enige grote fractie voordelen in en vertaalde dat gisteren in een motie om de Kamer dat recht te geven. PvdA'er Stoffelen was het met de commissie-Biesheuvel eens dat hierdoor de politieke partijen voor de verkiezingen aangeven welke coalitie hun voorkeur heeft. Bo vendien kan de kabinetsformatie erdoor worden bekort, terwijl de vorming van een kabinet meer een zaak wordt van de Kamer en min der die van een politieke elite. De regeringsfracties van CDA en WD wijzen het voorstel echter van de hand, zij het dat De Kwaad- steniet (CDA) liet weten dat een minderheid van zijn fractie wel wat voelt voor het voorstel. Een van de nadelen is dat de mo gelijkheid van de inschakeling van een informateur, kort na de verkie zingsuitslag, wordt uitgesloten. Bovendien zou van de verantwoor delijkheid van de formateur een te groot gebruik gemaakt kunnen worden door (delen van) de Kamer. WD-woordvoerder Wiebenga - 'het rapport van de staatscommis sie wekt weinig bewondering' - motiveerde zijn negatieve oordeel door er op te wijzen dat verplich ting bij wet de oorzaak van de lan ge duur van de formaties niet weg neemt. Engwirda (D'66) bepleitte in een motie rechtstreekse verkie zing van de kabinetsformateur. De regeringsfracties staan sym pathiek tegenover het voorstel van de staatscommissie om het tijdstip van de periodieke Tweede-Kamer verkiezingen te vervroegen van mei naar de maand maart. Daar door kan een nieuw kabinet zelf de begrotingsvoorbereiding voor het volgende jaar afronden. De Kwaadsteniet diende daarvoor een motie in. De PvdA ziet als nadeel dat als gevolg van de vervroeging eens in de vier jaar de raads- of statenver kiezingen naar eind april worden verschoven waardoor het nieuwe college minder invloed heeft op de nieuwe gemeente- of provinciale begroting. Verder zou de verkie zingscampagne in de winter ge voerd moeten worden terwijl de opkomst in maart vrijwel zeker la ger zal zijn dan die in mei. De PvdA zit dan ook bepaald niet te springen om vervroeging van de verkiezingsdatum. CDA en WD kiezen de zijde van het kabinet ten aanzien van de vraag of de grootste partij als eer ste geroepen zou zijn de kabinets formateur te leveren of dat de par tij die de verkiezingen 'wint' per se bij de kabinetsformatie betrokken moet worden. Hier kan niet ge sproken worden van een gewoon te, zegt het kabinet, en de rege ringsfracties zijn het daarmee eens. Ten aanzien van de kabinetsfor mateur bevat het commissievoor stel volgens Lubbers elementen die kunnen helpen de formatie sneller te doen verlopen. Toch heeft de premier, en met hem het kabinet, twijfels of een voordracht door de Kamer de zaken beter zou regelen. Een informateur kan, zo meent hij, nodig zijn: als er onmo gelijkheden en botsende meningen zijn en als doorbreking van bepaal de impasses nodig is. 'Verbetering betrekkingen Dnitslanden' BONN (AP) - De Westduitse rege ring heeft gisteren gezegd dat de toezegging van de Oostduitse staatsleider Erich Honecker om de reisbeperkingen voor Oostduitsers te versoepelen, tot een verbetering van de Duits-Duitse betrekkingen zal leiden. Honecker zegde de Beierse pre mier Franz Josef Strauss zondag toe dat Oostduitsers die ooms, tan tes, neven of nichten in de bonds republiek hebben, hun familiele den in de toekomst mogen bezoe ken. Strauss maakte dit bekend in een vraaggesprek met het dagblad Bild. In het verleden mochten al leen eerstegraads familieleden in West-Duitsland bezocht worden door DDR-burgers. Woordvoerder Ost verklaarde in Bonn dat de Westduitse regering grote waarde hecht aan de toezeg ging van Honecker. Honecker verklaarde zondag op Leipziger Messe dat hij de betrek kingen met Bonn optimistisch be kijkt, ondanks incidentele 'scher mutselingen.' Hij doelde daarmee kennelijk op het spionageschan- daal dat de gemoederen in de bondsrepubliek de afgelopen we ken beheerst heeft. Organisator Wim Molenkamp: "We moeten mensen hebben, die iets héél goed kunnen en verder van alles wat". (foto Wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15