SPAARSELECT REKENING S 0 T Oranje: een beetje Ajax Geen onderzoek naar oorzaak Bellof ongeluk RENTE 5%% Kragtwijk: 'Neem nog een biertje' nutsspaarbankÉ Beenhakker kiest voor aanval Brons voor Koeleman Jan Tiniman rukt op DINSDAG 3 SEPTEMBER 1985 SPORT PAGINA 13 De meeste kampioenschappen brengen dolle vreugde met zich mee (de Europa Cup triomfen van Feyenoord en Ajax destijds, het schaatsgoud van Verkerk en Schenk, de Tour-zege van Jan Janssen om maar eens wat te noemen), een heel, heel enkele wekt ontroering. De wereldtitel van Joop Zoete melk behoort tot die laatste cate gorie. Ach, die Joop, dat hij dat nou nog mag beleven op z'n ouwe dag, zo proefde ik de algemene reactie. Zelden zal iemand het zó van harte zijn gegund. Misschien heeft dat ook in be paalde mate meegespeeld bij de coureurs die bij hem in de kop groep zaten. Niet dat ze hem die titel cadeau gaven, absoluut niet. Daarvoor zit er veel te veel geld vast aan de regenboogtrui. Maar toen Joop, door op een merk waardig punt bijna onmerkbaar te versnellen, in die laatste twee kilometers eenmaal een gaatje had geslagen was er ook duide lijk niemand die voor geen prijs wenste dat hij zou winnen. De he ren keken elkaar eens aan. Wie het gat dicht zou rijden, zou kansloos zijn in de eindsprint, dat stond vast. Bij de WK in Lim burg in 1979 had Thurau dat in precies zo'n situatie wèl gedaan, waarna Jan Raas met de titel was gaan strijken. Lemond had wellicht wel de macht om de achterstand onge daan te maken, maar wenste de snelle Italianen niet op sleeptouw te nemen. En andersom: de Ita lianen voelden er niets voor Le mond te lanceren. Tegen Zoete melk, een algemeen gezien cou reur, een krijger in duizend slachten, had niemand in de ge geven situatie bezwaar als de nieuwe titelhouder. Zó moet het zijn gegaan. Zoetemelk is niet dé wereld kampioen van 1985. Hij is zijn hoogtepunt voorbij, zijn carrière loopt op z'n eind, dat weten we allemaal. Die titel moet je in een bepaald licht zien. In Hollywood geven ze acteurs die jaar op jaar net naast de Oscar grijpen op ze ker moment een Oscar voor hun totale oeuvre. Zoetemelk is jaar op jaar bij de besten geweest. Toch heeft hij betrekkelijk weinig overwinningen van importantie op zijn naam staan. Wel veel ere plaatsen. Het wemelt er van. Het imponerende van Zoetemelk zit hem in zijn vasthoudendheid, duurzaamheid, in het altijd mee tellen, in het nooit versagen. Die regenboogtrui bekroont.alles wat achter hem ligt; zijn prachtige, totale loopbaan. Het begin Toen Zoetemelk met dat 't-kan- niet-waar-wezen-gezicht op de wereldtitel afstevende, dacht ik met enige vertedering terug aan het moment dat hij voor het eerst internationaal aan de weg tim merde. In de zomer van 1968 werd hij in Mexico samen met Krekels, Pijnen en Den Hertog Olympisch kampioen op de 100 km tijdrit. Evenals nu maakte ook toen iedereen in zijn nabij heid zich vreselijk druk over dat succes, behalve Joop zelf. Hij leg de geduldig uit hoe het allemaal gegaan was en dat was dat. Bij zijn terugkeer in Rijpwete- ring had de familie de deur van het huis met bloemen omlijst en op een groot bord stond de tekst: "Welkom met het Goud". Aan Joops moeder vroeg ik terloops of hij zonder dat goud ook welkom was geweest. Ze gaf een mooie schaterlach weg en zei: "Tuur- lijk, tuurlijk". Joop zelf zat bin nen in een grote, eveneens met bloemen opgetuigde stoel, een soort Olympische-vorstenzetel, met de gouden medaille om de nek. Zeker, hij was Olympisch kampioen, "maar echt goed is het nog niet tot me doorgedrongen", meldde hij, als wilde hij zijn kalmte excuseren. Zondag zei hij in Italië met de regenboogtrui om de schouders exact hetzelfde. Van het bezoek aan huize Zoe temelk na de Olympische triomf heb ik het verslag bewaard. Ik lees daarin dat de melkboer op zeker moment aan de deur kwam en hard de gang in riep: "Joop, kom es effe hier met dat goud". Joop begaf zich naar de deurope ning, waarna de melkboer het goud meteen met beide handen beetpakte, opgetogen constateer de "allemachtig, wat een zwaar ding, zeg" en vervolgens met warmte zei: "Houen zo, Joop". Zoetemelk lachte wat goedmoe dig, vond dat de melkboer nou maar weer eens aan zijn werk moest gaan en keerde terug naar zijn zetel. "Houen zo". Nou, dat hééft-ie gedaan. Cruijff Laten we eerlijk zijn: de de ere divisie-competitie is verschrikke lijk saai. Al meer dan tien jaar maken Ajax, Feyenoord en PSV de dienst uit, de rest hangt er maar zo'n beetje bij. Alles en ie dereen die een beetje leven in de brouwerij kan brengen, verdient lof. Dus geen kwaad woord over Cruijff en zijn aanvallend expe riment bij Ajax. We prdten ten minste weer over voetbal. "Tegen het Ajax dat ik voor ogen heb, valt weinig of niets te Joop Zoetemelk met het goud van Mexico (1968). doen", zei Cruijff zelfverzekerd bij het begin van het seizoen in een interview met NRC-Handels- blad. Als coach zette hij zichzelf hoog te paard: "De één kan één speler overzien, de ander twee, een derde vier, maar ik kan ze alle elf overzien". Het seizoen is voor Ajax vier wedstrijden oud en de resultaten zijn matig: twee overwinningen en twee nederlagen. Voor het eerst sinds mensenheugenis heeft Ajax een doelgemiddelde met meer treffers tegen dan voor. Als dat nog even zo doorgaat, zal zich ongetwijfeld irritatie van de Amsterdamse aanhang meester maken, want aanvallend voetbal is prachtig, maar na een serie nederlagen is de aardigheid er gauw vanaf. Geduld is een schaars bloemetje in de voetbal- Het zou interessant zijn als Cruijff het experiment toch het hele seizoen zou kunnen volhou den. Dat schept aan het eind in elk geval helderheid: óf er is een Ajax waar niets tegen te doen is, óf Cruijff blijkt zijn hand schro melijk te hebben overspeeld. Piet Keizer schrijft dat Cruijff in feite probeert aan te knopen bij de gouden periode van Ajax toen Gert Bals behalve als keeper ook als een extra laatste man meedeed, wat Ajax in staat stel de om het agressieve pressing voetbal te spelen. Dat mag zo zijn, maar dat Ajax kon, als het moest, ook uiterst sterk verdedi gen. Kundig verdedigen hoort tot de basisprincipes van het spel en ik denk niet dat je daar ooit de hand mee kunt lichten. Maar ja, wie ben ik. De vraag is of Cruijff bij toene mend puntenverlies van Ajax (wat vooral in uitwedstrijden dreigt) zijn gang kan blijven gaan. Hij is er zeker eigenwijs genoeg voor, maar ik betwijfel of hem dat zou lukken. Ziet u die verschrikkelijke sneeuwman, Harmsen, dan rustig aan de kant blijven staan? Ik niet. Enfin, er wachten ons, hoe dan ook, boeiende tijden. De Koning De voorzitter van de tuchtcom- missie van de Afdeling Leiden van de KNVB, Wim de Koning, heeft zijn functie neergelegd, zo heeft men onlangs in de Sport krant van dit dagblad kunnen le zen, uit protest tegen het besluit van de clubbestuurders van de Afdeling om, net als bij de profs, een voetballer na drie officiële waarschuwingen automatisch voor één wedstrijd te schorsen. Tot dusver maakte de tuchtcom- missie bij de strafmaat onder scheid of iemand was opgeschre ven voor spelbederf dan wel voor licht gewelddadige of geiveldda- dige handelingen. Wat een speler nu ook uitvreet, hij komt er na drie officiële waarschuwingen met één wedstrijd af. De Koning vindt dat neerko men op een vrijbrief voor verdere verruwing en hij vreest dat als gevolg daarvan de sterkte van het scheidsrechterkorps nog ver der zal teruglopen. Hij verwijt de clubbestuurders dat zij eigenlijk helemaal niet geïnteresseerd zijn in het beteugelen van het geweld op de velden. Ik vrees dat De Koning in alle opzichten gelijk heeft. Met de nieuwe werkwijze zal er een steeds grotere kloof ontstaan tus sen (ernstige) overtreding en strafmaat. De eenheidsstraf is één wedstrijdje - ach en wie maalt daar nog om. Over een jaar zul je wel horen dat er minder straf is uitgedeeld dan de daaraanvoorafgaande periode. Slecht nadenkende lie den gaan dan ongetwijfeld roe pen dat er sprake is van een ver heugende tendens. Maar het zal duidelijk zijn dat die cijfers ui terst misleidend zijn. Ze zeggen niets meer over wat zich werkelijk op het veld afspeelt. Een beetje vreemd vind ik het dat De Koning er kennelijk nu pas achter komt dat clubbestuur ders niet echt geïnteresseerd zijn in het tegengaan van de verru wing. Dat was tien jaar geleden al zo. Onder het excuus van 'het gebeurt over en weer' heeft men er zich snel en willoos bij neerge legd. De raddraaiers in eigen ge lederen worden zelden of nooit aangepakt. Welke clubbestuur der let trouwens nog op het ge drag van zijn leden? De sfeer waarin de voetbal sport komt, wordt zo steeds groe zeliger. Maar niemand kan het blijkbaar iets schelen. Men stopt liever de kop in het zand. LEIDEN - Hel verloop van het oefenduel dat BS Leiden zondagavond tegen het Belgische Merksem afwerkte, werd indirect beïnvloed door arbiters die in de rust van de wedstrijd alcohol hadden genut tigd. Dat ontging de Leidse spelers niet en toen één van de spelleiders in de slotfase een dubieuze be slissing nam in het nadeel van BS Leiden, kon uit blinker Bert Kragtwijk niet nalaten de scheids rechter toe te voegen: "Neem nog een biertje". LEIDEN - Henk Jan Piket speelt het komend sei zoen voor Leiderdorp. De basketballer van BS Leiden werd in de wedstrijd tegen Merk sem niet ingezet, waarop hij besloot de ploeg van Harrewijn de rug toe te keren. Piket hoopt bij Leiderdorp meer speeltijd te krijgen. Wat mee speelt bij zijn beslissing is dat de Leidenaar in november in dienst moet en dan de trainingen van BS Leiden nauwelijks meer zal kunnen vol gen. Kragtwijk, die 25 punten scoorde, kreeg een technische fout toegewezen: zijn vijfde. Zonder de center verspeelde de ploeg een zeven punten tel lende voorsprong. Merksem, met de vorig jaar nog in Leiden actieve Jerry Beck in de gelederen, won uiteindelijk met 87-80. Aanstaande zaterdag vindt in Leiden de tweede oefenwedstrijd tussen het team van coach Harrewijn en Merksem plaats. Tijdens de Europese Volleybalkampioenschap pen, die van 29 september tot 6 oktober in ons land gehouden worden, zullen de arbiters voor de wed strijden op het gebruik van alcohol gecontroleerd worden. Deze in de sportwereld unieke maatregel is be dacht door de medische commissie van de interna tionale volleybalfederatie, de FIVB. Peter van Beek, sportarts van de Nederlandse Sport Federatie en lid van die internationale en ook nationale medische commissie: „Ik denk inder daad dat we internationaal een voorloper zijn. De maatregel is deels een gevolg van uitwassen in het verleden. Scheidsrechters die tijdens toernooien in de nachtelijke uren voor een wedstrijd nogal wat alcohol gebruikten. Niet dat het regel is, maar het gebeurt". Straks bij de Europese Kampioenschappen in ons land, zullen de volleybalarbiters een half uur voor de wedstrijd gecontroleerd worden. „Niet via een blaaspijpje, maar door de moderne, ook bij de politie bekende 'elektronische apparatuur'. Als richtlijn wordt de wettelijke grens genomen waar onder ook de automobilist moet blijven", aldus Pe ter van Beek, die van deze volgens hem ook in an dere sporten niet overbodige maatregel vooral een grote preventieve werking verwacht. - Saldo dagelijks opvraagbaar -Tot f3000,- per maand vrij opneembaar. - Zelfs contant aan de balie. - Daarboven 1% retourrente. DE DICHT BIJ HUIS BANK ZEIST (GPD) - Een opstelling voor de interland tegen Bulgarije kon Leo Beenhakker niet geven, wel liet de bondscoach zich uit over de speelwijze die zijn vertegen woordigende elftallen, var. scholierenteam tot Oranje, moeten spelen. an vijf. „Voetballen is geworden, iedereen voetbal gepraat. Het heeft het verdedigen geleerd, de kleinste voetballanden in Europa, de Afrikaanse landen. Verdedigen In de natte Zeister bossen is de af- gend blok gelopen zomer meer dan in het moeilijker verleden resultaat van het denkwerk nus Michels, Leo Beenhakker, Dick Advocaat en Bert van Lingen is tot kunst verheven", is een aanvallend concept, een beetje Engels, een beetje Ajax. Twee spitsen in het centrum, twee aanvallers aan de zijkanten met de opdracht om ook op het midden veld een deel van het werk op te knappen, geen mensen in de ach terste lijn, waarbij de laatste man moet voetballen als Koeman in het Ajax van Cruijff en een middenvel der die moet functioneren als Rij kaard bij de Amsterdammers doet. Oranje, verdeeld in een aanval lend blok van vijf en een verdedi- Ajacieden in Jong Oranje ZEIST (ANP) - De selectie voor het elftal van Jong Oranje, dat dinsdag 10 september in Monthey een vriendschappelijk duel speelt tegen Zwitserland telt drie Ajacie den: Vanenburg, Silooy en Van 't Schip. De groep, waarvan de maxi mumleeftijd 22 jaar is, komt zon dag al bijeen. Volgens bondscoach Leo Beenhakker „om te voorko men dat de spelers pas maandag in het vliegtuig naar Genève met el kaar kennismaken: Van Herpen (FC Den Bosch) en Storm (FC Gro ningen) zijn de zogeheten compen satiespelers. Wil je de vijandelijke defensie oprollen dan zul je meer man kracht moeten gebruiken, heeft de technische staf bedacht. „We heb ben voor spelen met twee centrum spitsen gekozen omdat we in Mar co van Basten en Willem Kieft twee mensen voor die positie heb ben. De tweede helft tegen de Hon garen in Boedapest heeft aange toond dat twee centrumspitsen el kaar echt niet in de weg hoeven te lopen. De twee aanvallers aan de zijkant moeten iets terugdoen op het middenveld, zo ongeveer als Jesper Olsen bij Manchester Uni ted". De opstelling tegen de Bulgaren hield Beehakker voor zich. Met Ro nald Koeman was niet zomaar een geselecteerde weggevallen, maar een speler die een hoofdrol toebe dacht was. Koeman werd in de se lectie vervangen door Dick Schoe naker. Zijn bedankje (dikke enkel) bracht een nieuweling in Zeist, Groninger-middenvelder Jan van Dijk, 28 jaar oud. „Na de prestatie van Joop Zoetemelk moeten ze met die leeftijd niet aankomen. Vo rig jaar al zat Van Dijk dicht bij de selectie, Michels heeft hem twee kweer bekeken, ik zelf twee maal, Advocaat een maal. Het is een al- leskunner, die we op vele plaatsen kunnen inzetten", aldus Beehak ker. Jan van Dijk blijft op de bank SANTÉ FE (EFE) - Ook in Zuid- Amerika is een ernstig ongeluk gebeurd tijdens autoraces. In een provinciale wedstrijd voor for mule 4-wagens in Rafaela, op vijf honderd kilometer ten noordwes ten van Buenos Aires, kwamen vier personen om. Danilo Werlen verloor de macht over het stuur van zijn auto, die vervolgens inreed op een groep monteurs en journalisten van een televisiemaatschappij. Twee technici, een camaraman en een bestuurder van de organiserende club Rafaela kwamen daarbij om het leven. Werlen bleef onge deerd. Acht toeschouwers werden licht gewond in het ziekenhuis op genomen. en de strobalen raakt, is het risico groot dat die op de weg terecht ko men en voor verder onheil zorgen", zei Parent. Bellofs crash volgde op een on geluk dat de Brit Jonathan Palmer had op vrijdag. „Het circuit van Francorchamps is erg snel en de 'rood water'-bocht is een riskante. Het ongeluk van Palmer werd ver oorzaakt door technische proble men. In het geval BelloF, had alleen de rijder zelf schuld", aldus Parent. Het werd bevestigd door Jackie Ickx, die gisteren zei dat de inhaal manoeuvre van Bellof aan zelf moord grensde. „Bellof had net zo goed kunnen wachten met passeren", vertelde Ickx, die zelf licht gewond was ge raakt. „Het was duidelijk, dat ik op mijn reservetank reed en het rustig aan moest doen. Twintig meter verder had Bellof ruimte genoeg gehad'.' Van het ongeluk was Ickx zich nauwelijks bewust: „Ik heb al leen een klap gehoord. Plotseling zag ik Bellofs wagen lang mij heen schieten". KOBE (ANP/Reuter) - Hans Koele man heeft gisteren op de negende dag van de Universiade in Kobe de eerste atletiekmedaille voor Neder land behaald. Op de 3000 meter hindernisloop eindigde de in de Verenigde Staten studerende Ne derlander als derde in de tijd van 8 minuten en 32,19 seconden. Het nummer werd gewonnen door de Italiaan Boffi in 8.28,75. Hij bleef in de eindsprint de Brit Wedderburn juist voor (8.28,90). Marjan Olyslager bereikte op de 100 meter horden de finale. De na tionale kampioene werd in de eer ste halve finale vierde in de tijd van 13.19 seconden. De snelste tijd in de halve eindstrijd kwam op naam van de Bulgaarse Zagorsjeva, die de afstand liep in 12,96 seconden. MOSKOU (AFP) - Uitdager Gary Kasparov begint vandaag de nieuwe tweekamp om het wereld kampioenschap schaken tegen ti telhouder Anatoli Karpov met wit. De loting voor de tweekamp werd gisteren in Moskou in twee etappes verricht. Eerst trok Kar pov een enveloppe waarmee be paald werd wie als eerste via het lot de kleur mocht bepalen. Kas parov verwierf dat recht. Hij trok wit en zal in de tweekamp, die maximaal 24 partijen zal omvat ten, alle oneven partijen met wit spelen. nu over volgend jaar zes uur achtereen te laten spelen, waar door de kans op directe uitslagen en grotere duidelijkheid in de stand aanmerkelijk zal toenemen. Van zondag en maandag zijn nu vier partyen naar de wachtkamer verwezen. Als de voorspellingen uitkomen is Ljubojevic nu virtueel leider met 3,5 punten met een half punt voorsprong op Romanisjin en Kortsjnoi. Voor Jan Timman ziet de toe- Jan van Dijk houdt een balletje hoog, terwijl Leo Beenhakker goedkeurend toekijkt. Van Dijk is de vervangei van Dick Schoenaker, die weer de vervanger was van Ronald Koeman (foto anp> met reserve-doelman Joop Hiele, PSV'er Huub Stevens, Feyenoor- der Mario Been en..., ja daar is Bee hakker nog niet uit. Twee blokken van vijf moet de coach formeren, een verdedigend deel met Ben Wijnstekers, Ernie Brandts, Frank Rijkaard, Adrie van Tiggelen en Willy van de Kerk hof. Een aanvallend part met Wil lem Kieft, Marco van Basten, Ruud Gullit, Rob de Wit en Simon Taha- mata dan wel Michel Valke. De interland tegen de Bulgaren, die zich voorbereiden op de kwali ficatiewedstrijd tegen Luxemburg op 25 september, wordt door de bondscoach serieus genomen. „We gebruiken de interland om te expe rimenteren, maar dat mag bij een slecht resultaat geen excuus zijn. heel Europa op de telex, daar moet De uitslag van de wedstrijd staat in een uitslag in ons voordeel staan". Schaaktoernooi Tilburg TILBURG (ANP) - Met opnieuw komst er in Tilburg even iets zon- twee afgebroken partijen in de vijf- niger uit. Hij brak weliswaar af te- de ronde van het internationale gen Lev Poloegajevski, maar de schaaktoernooi in Tilburg is de Sovjetrus staat hopeloos verloren. Hij wilde de stelling echter nog stand op de ranglijst nog zichtelijker geworden dan deze al was. Tot nu toe is precies de helft van de in totaal twintig partijen verdaagd geweest. De ontwikke lingen in de eerste week van het toernooi hebben inmiddels bij de organisatoren aanleiding tot enige bezinning gegeven. Men denkt er BRUSSEL (Reuter) - Er zal geen onderzoek worden ingesteld naar de oorzaak van het ongeluk, dat de Westduitse autocoureur Stefan Bellof zondag op het circuit van Francorchamps het leven kostte. De Belgische race-officials ver klaarden gisteren, dat het noodlot tige ongeval geheel te wijten was aan een beoordelingsfout van Bel lof zelf. De Westduitser trachtte op een onmogelijke plaats de Belg Jackie Ickx in te halen, raakte diens wagen en vloog met een vaart van 250 kilometer tegen de vangrail. Een woordvoerder van de organisatie zei, dat Ickx de man- voeuvre in die gevaarlijke bocht onbegrijpelijk vond en ook onmo gelijk. Official René Parent ver klaarde, dat niemand zijn twijfel heeft uitgesproken over de veilig heid van het circuit in de Arden- „Wanneer iemand met 250 kilo meter per uur van de baan vliegt, zijn de gevolgen logisch ernstig. Op het circuit zelf is niets aan te merken", zei Parent. Hoewel Bel lof pas na twintig minuten uit het wrak kon worden gehaald, waren helpers bijna onmiddellijk ter plekke en deden zij al het mogelij ke om Bellofs leven te redden. Parent wees de suggestie af, dat er strobalen geplaatst hadden moe ten worden in de betreffende bocht. „Dat is juist gevaarlijk op die plek. Als een wagen daar spint op zijn gemak bekijken alvo rens op te geven. Timman is daar mee eindelijk zeker van zijn eerste winstpartij en komt meteen op een score van vijftig procent.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13