LEIDSCH DAGBLAD SD T Gifwolk van Union Carbide Ramp met Japans vliegtuig Doorbraak lijkt welhaast zeker in Zuid-Afrika WORTELTJES EN KIP Kamernood studenten erg groot Meer dan honderd Amerikanen ziek door lekkage Sa Kempeneers eigenaar van ijshal? De Koning geeft Aruba honderd miljoen extra Z.-AFRIKA EEN MENING DIE U PAST? MAANDAG 12 AUGUSTUS 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37778 Laatste Nieuws Tokio (RTR) - Een Boeing 747 van de Japanse luchtvaartmaatschap pij JAL met 524 mensen aan boord is vanochtend op een binnenland se vlucht neergestort tussen To kio en Osaka. Dit is meegedeeld door het Ja panse defensiebureau, dat fun geert als het ministerie van defen sie in Japan. Ooggetuigen in het bergachtige gebied van Centraal-Japan zeiden een „brandend, vallend object" te hebben gezien. Het vliegtuig was op weg van Tokio naar Osaka en stortte neei op ongeveer 56 kilometer van de luchthaven Yokota, zo meldde de BBC. De tot nu toe vrijwel onbekende 23-jarige Rus Rudolf Povarnitsin verbeterde gisteren het wereldrecord hoogspringen. Hij was de eerste atleet, die over de 2.40 meter sprong. (fotoTass) Hoewel de Westduitser Mi chael Gross zich in Sofia ont popte als een smaakmaker van allure vielen over het al gemeen de prestaties van de internationale zwemtoppers tijdens het Europees kam pioenschap in Sofia toch wat tegen. In het na-Olympische jaar bleek aan de macht van de Oostduitsers weliswaar niet te tornen, maar bleef de ver wachte regen aan records uit. Nederland pikte links en rechts een graantje mee. PAGINA 9 Voor een recordaantal toe schouwers revancheerde Ajax zich op het Amsterdam 710 toernooi voor de nederlaag die de ploeg vorig jaar leed tegen Atletico Mineiros. LEIDSCH DAGBLAD 18 PAGINA'S In de finale versloeg de ploeg van Cruijff de Brazilianen met 4-1. Ook PSV en Groningen wonnen hun toernooien. PAGINA 10 Het Nederlandse zijspanduo Streuer/Schnieders prolon geerde op het circuit van An dersdorp in Zweden zijn we reldtitel. De Asser combinatie versloeg in een rechtsstreeks duel de Westduitse concurrenten Schwarzel/Buck en bleef hen zodoende net voor. Freddie Spencer greep de titel in de 500 cc klasse. PAGINA 12 Wim Groeneveld legde op Roomburg beslag op de Open Leidse titel in het heren enkel spel. In drie sets versloeg hij in een aantrekkelijke finale te genstander Rob Simon. PAGINA 13 INSTITUTE, West Virginia (Rtr./AP/UPI) - Meer dan 100 mensen zijn gisteren ziek geworden na de ontsnapping van een wolk gifgas uit de verdelgingsmiddelenfabriek Union Carbide in de Amerikaanse stad Institute in West Virginia. LEIDEN/DEN HAAG (GPD) Nederlandse universiteitssteden hebben dit jaar te kampen met De gele chemische wolk. die stonk als rotte eieren en zich als een mist uitrolde over 20.000 mensen in In- De stitute, Dunbar, Nitro en St. Al bans, loste in anderhalf uur op. Een vrouw die vlakbij de fabriek ongekend grote toeloop van aanko- woont vertelde dat zij werd ge mende studenten die op zoek zijn waarschuwd door de zeer sterke naar een kamer. De wachtlijsten ëeur die *n haar huis doordrong, bij de stichtingen voor studenten- 'Ik dacht eerst dat het misschien huisvesting (SSH's) zijn in jaren niet zo lang geweest. Wachttijden kunnen oplopen tot acht maanden. De Leidse SSH heeft een wacht lijst van 2000 kamerzoekenden, dertig procent meer dan vorig jaar. Ruim de helft bestaat uit eerste jaars studenten. Zelfs de meest ur gente gevallen, de studenten die dagelijks meer dan anderhalf uur (alleen heen) moeten reizen, zullen hun treinabonnement nog onge veer een half jaar moeten aanhou den. Vorig jaar nog waren de mees te van deze 'urgente gevallen' bin nen drie maanden in Leiden en omstreken onder dak. Ook de directie van de Utrechtse SSH zit met de handen in het haar. De wachtlijst is inmiddels tot 4000 gegroeid, bijna een kwart meer dan vorig jaar. De situatie elders is identiek. Een greep: Amsterdam met minstens 1500 wachtenden, Rotterdam met 1000 zoekenden (een verdubbeling ten opzichte van vorig jaar), Delft met 1400 studen ten zonder kamer en Enschede (TH Twente) met een wachtlijst van 'slechts' enkele honderden. 31DRUKKERIJ IDELTABACH 071-899241 Energieweg 25 Zoeterwoude-Rijndijk fbü o"5 ha"dfenvertiiden sne"VliiK' r o^Hn'm0he's (van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De ijshal in Leiden wordt mogelijk verkocht aan de Leidenaar J.H. Kempeneers. De Stichting Schaatscentrum Leiden, een organisatie waarbij ijssportver- enigingen uit de Leidse regio zijn aangesloten, gaat de hal waar schijnlijk de komende vijf jaar be heren. De hal blijft zodoende be houden voor ijssport. De problemen - ontstaan toen exploitant EMY het beheer van de hal staakte - lijken nu te zijn opge lost. De Stichting Schaatscentrum heeft inmiddels een mondelinge huurovereenkomst gesloten met Kempeneers. Overigens heeft Kempeneers de hal nog niet defini tief in zijn bezit. De overdracht moet nog plaatshebben. Huub Zaalberg, voorzitter van de Stich ting Schaatscentrum, verklaart, dat de hal op 28 september weer open gaat. J.R. Voute, een van de directeu ren van de Westland Utrecht Hypo theekbank, die nu nog eigenaar is van de hal, wil pas mededelingen doen als de zaak 100 procent rond is. Kempeneers was vanmorgen niet bereikbaar. Zijn zoon beves tigde echter dat hij de ijshal heeft gekocht. de kattebak was, maar toen ik de deur open deed werd ik er bijna door geveld'. Volgens het bedrijf was het gas een combinatie van drie chemi sche middelen waaronder methyl- isocyanaat. Dit laatste is de stof die in Bhopal in India aan 2500 men sen het leven kostte toen het op 3 december van het vorig jaar ont snapte uit de fabriek die Union Carbide daar had. Een lekkende tankwagen van het chemisch bedrijf Union Carbide, geladen met vloeibare stikstof, heeft vanmiddag paniek veroor zaakt onder automobilisten op de snelweg van Assen naar Gieten. Geschrokken door een onduidelij ke wolk achter de auto, in combi natie met de naam van het be drijf, alarmeerden zij de politie. De uit België afkomstige tankwa gen werd bij Rolde aangehouden. Daar bleek dat de ontsnappende inhoud onschuldig van aard was. Door een lek veiligheidsventiel kon het gas ongeveer 10 minuten de lucht instromen. De plaatselijke autoriteiten sloegen alarm en waar schuwden de mensen hun huizen hermetisch af te sluiten. Bij de zie kenhuizen in en rond Institute meldden zich talloze mensen met klachten over moeilijke ademha ling, misselijkheid en brandende ogen en keelholten. Zes personeelsleden van Union Carbide liepen oogletsel op. Ver der raakte niemand ernstig ge wond. Ongeveer 30 mensen moes ten wegens ademhalingsmoelijk- heden een nacht in het ziekenhuis blijven. Na de ramp in Bhopal was ook de fabriek in Institute stil gelegd omdat ongerustheid bestond over de veiligheid van het bedrijf. De produktie werd op 4 mei hervat na dat voor vijf miljoen dollar nieuwe veiligheidsapparatuur was geïn stalleerd die volgens een bedrijfs- woordvoerder 'een veilige eenheid nog veiliger' maakte. Volgens Union Carbide heeft de gaswolk geen bedreiging gevormd voor de gemeenschap. Het bedrijf is niet van plan de produktie stil te leggen WILLEMSTAD (GPD) - Minister De Koning heeft vandaag op Aru ba tijdens het overleg over de ont wikkelingshulp het eiland een ex tra begrotingshulp toegezegd van 100 miljoen gulden over twee jaar. Het eiland wordt geconfronteerd met enorme tekorten als gevolg van de sluiting van de Lago-raffi- naderij. De minister van Antilliaanse za ken is tevreden over het feit dat de bezuinigingsadviezen van het Internationale Monetaire Fonds in grote lijnen zijn opgevolgd. Kans op een bui Perioden met zon en mogelijk een bui. Minimumtemperatuur ongeveer 13 graden. Middagtemperatuur rond 22 graden. Matige zuidenwind. De voor uitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: perioden met zon, af en toe een bui. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden, na woensdag iets lager. 13 augustus 1985 Zon op: 06.21 uur, zon onder: 21.08 uur. Maan op: 02.05 uur, maan onder: 20.09 Voor de Shell-raffinaderij op Cu racao ziet het er volgens De Ko ning somber uit. Overname door de Antilliaanse en Venezolaanse regering wordt zeer moeilijk. De Koninklijke Shell/Groep zal het Nederlandse verzoek om het ma nagement gedurende een over gangsperiode van één jaar op zich te nemen, vrijwel zeker afwijzen. De minister erkent dat zijn po ging om de raffinaderij voorlopig een maand langer open te houden is mislukt. Het sluitingsproces dat nu in gang is gezet is volgens De Koning nog steed omkeerbaar, maar hoe langer de installaties stil liggen des te moeilijker wordt het om ze weer op te starten. De delegatie onder leiding van mr. Van Lennep die deze week in Caracas met de Venezolaanse, staatsoliemaatschappij PDVSA onderhandelt, zal vooral nagaan of de raffinaderij rendabel kan draai en. Kan dat dan is volgens De Ko ning financiering van honderden miljoenen aan noodzakelijke in vesteringen mogelijk. De Neder landse regering kan zich dan ga rant stellen op basis van het bedrag aan ontwikkelingshulp dat de An tillen jaarlijks krijgen. Haarlemmerstraat 37, Leiden j 071-122050 JOHANNESBURG (GPD) - De ge- ruchten over realistische maar drastische veranderingen in de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek hebben het afgelopen weekeinde voor een groot deel het nieuws in Zuid-Afrika bepaald. Sommige speculaties gaan zo ver als staats burgerschap voor alle zwarte be woners van Zuid-Afrika en af schaffing van de thuislandenpoli- tiek. In welke richting de veranderin gen zich zullen begeven is echter nog lang niet duidelijk. Dat het ge hate pasjessysteem en de noodtoe stand zullen worden ingetrokken lijkt welhaast zeker, maar de rege- ring-Botha schijnt nu ook tot het inzicht te zijn gekomen dat drasti scher stappen onontkoombaar zijn. Ook het Amerikaanse con greslid Stephen Solarz, een van de belangrijkste campagneleiders in Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Geschrapte worteltjes, zak ±500 gram Hele kip, E! kilO &98 's Lands grootste kruidenierblijft op de kleintjes letten. de Verenigde Staten voor desin vestering, lijkt daar tijdens zijn huidige bezoek aan Zuid-Afrika van overtuigd geraakt. Hij sprak begin vorige week met Botha en sprak zich daarna opvallend gema tigd uit. Tot de mogelijke beleidswijzi gingen die Botha, naar verwach ting aanstaande donderdag, kan af kondigen zijn deelname van de zwarte bevolking buiten de thuis landen in de presidentsraad, een nieuw te vormen constitutionele raad en zelfs deelname op rege ringsniveau. In dat verband wordt het steeds aannemelijker dat de lei der van het thuisland Kwazoeloe, chief Mangosoethoe Boethelezi, zal worden uitgenodigd als kabinets minister toe te treden tot de rège- ring-Botha. Boethelezi is als leider van Kwa zoeloe en van de Inkatha-Zoeloe- beweging de meest uitgesproken exponent van gematigd zwart lei derschap. De afgelopen maanden bezocht hij een aantal malen Euro pa en de Verenigde Staten om daar zowel met president Reagan als mevrouw Thatcher van gedachten te wisselen. Intussen worden de geruchten over de vrijlating van de tot levens lang veroordeelde ANC-leider Nel son Mandela en andere veroordeel de ANC-leiders steeds sterker. Op een persconferentie herhaalde mi nister Botha zaterdag het stand punt van de Zuidafrikaanse rege ring, dat Mandela onmiddellijk in vrijheid zou worden gesteld als hij geweld openlijk zou afwijzen. Winnie Mandela, de echtgenote van de vroegere ANC-leider, heeft gisteren tijdens een interview met de BBC echter verklaard dat de vrijlating van Mandela nooit een einde kan maken aan de huidige onrust, als apartheid deel blijft uit maken van het regeringsbeleid. Hij zal vrijwel zeker opnieuw het lei derschap van het Afrikaanse Na tionale Congres op zich nemen, al dus Winnie Mandela.(Zie pagina V) LEIDEN - Een olifant i circus Krone is gisteravond op de vlucht geslagen toen hij met negen andere zwaargewichten werd teruggebracht naar de trein. Het beest zorgde voor gro te consternatie onder bewoners van een achttal woningen aan de Rijn- en Schiekade en richt te nogal wat schade aan in tui- Na de laatste voorstelling werden de olifanten naar het terrein van Van Gend en Loos aan de Haag weg gebracht. Daar ging een van het tiental er vandoor. De olifant deed zich eerst te goed aan wat groente in de tuinen en stapte toen de sloot De beschoeiing begaf het on der de last van de zwaarge wicht, die een modderbad nam. Pas toen een andere olifant was gehaald en langs de sloot was geleid sloot de dwarsligger zich weer bij zijn soortgenoten aan. De politie verwees de bewoners voor schadeclaims naar de ma nager van het circus. (foto Holvast) Het heeft lang, veel te lang geduurd, maar eindelijk lij- ken er nu barsten te zijn ge komen in het door Zuid-Afrika gehan teerde apartheidssysteem. Bij vroegere ongeregeldheden in het land slaagde het blanke bewind er steeds in met harde hand de orde te herstelen, waarna gedurende eni ge tijd weer sprake was van betrekke lijke rust. Zo lang die methodiek werk te, waande het regime in Zuid-Afrika zich veilig en bleek het niet bereid de zwarte bevolking ook maar enig uit zicht te geven op deelneming aan het bestuur van het land. Maar de tijd staat niet stil. Al maan den wordt Zuid-Afrika geteisterd door hevige spanningen tussen de bevol kingsgroepen en golven van geweld. In tien maanden tijd verloren al meer dan 600 personen het leven. Hoezeer het blanke bewind ook heeft gepoogd met de beproefde har de middelen de zwarte bevolking on der de duim te houden - het heeft dit keer alleen maar geleid tot meer on lusten en grotere chaos. Ook de af kondiging van de noodtoestand in een aantal gebieden heeft geen en kele resultaat gehad, ja eerder ge werkt als olie op het vuur. Zuid-Afrika heeft het isolement in de wereld, waartoe het door het alom gehate systeem van apartheid ge raakte, altijd op de koop toe geno men. Zo lang de afkeuring in de we reld bij woorden bleef en er van echte sancties nauwelijks sprake was, had het blanke bewind in Pretoria weinig te duchten. Maar de binnenlandse onlusten hebben de afgelopen maan den tot verscherpte reacties uit het buitenland geleid. Engeland en de Verenigde Staten, landen die Zuid- Afrika tot dusver 'constructief kri tisch', zoals dat zo fraai heet, tege moet traden, gingen dreigender taal uitslaan. In Washington werden stap pen genomen om een investerings stop voor Zuid-Afrika af te kondigen. De niet te doven binnenlandse brandhaarden (met bovendien een massale mijnwerkersstaking in het vooruitzicht) én de zich wijzigende houding van twee vitale handelspart ners heeft de regering in Pretoria nu dan toch van haar stuk gebracht. Vandaar dat minister Botha vorige week in Wenen met spoed contact zocht met vertegenwoordigers van de Engelse en Amerikaanse regering. Het totale isolement durft Zuid-Afrika niet aan. De inhoud van de besprekingen in Wenen is niet openbaar gemaakt. En zoals zo vaak in zo'n situatie draait de geruchtenmachine des te harder. Naar verluidt zou Botha Engeland en de VS hebben laten weten dat er ver anderingen op het gebied van de apartheidspolitiek zullen komen. Het is mogelijk dat Botha Londen en Washington min of meer heeft tevre dengesteld - van die kant zal ook niet het uiterste van het blanke bewind worden gevraagd. Maar dat op zichzelf zal de rust in Zuid-Afrika niet terugbrengen. Die zal er pas komen als het gehele verder felijke systeem van apartheid over boord wordt gezet en er een dialoog met de zwarte bevolking tot stand wordt gebracht over een wezenlijke deelneming aan de macht. Het blan ke bewind heeft in dit verband nooit wat willen weten van een geleidelijk voortgangsproces, de veranderingen zullen daarom met schokken tot stand worden gebracht, met alle moeilijkheden die daarmee gepaard gaan. De tijd voor wat geknutsel in de marge van apartheid is voorbij, daar voor heeft er de laatste maanden ook te veel bloed gevloeid. Alleen met verstrekkende maatregelen mag de regering-Botha nog hopen mede rich ting aan de loop der dingen te geven. Doet zij dat onvoldoende dan zullen chaos en geweld voortduren en haar op zeker moment eenvoudig dwingen de apartheidspolitiek op te geven. De vraag is dan slechts bij hoeveel do den het bewind in Pretoria bereid is de streep te trekken. NEEM NU EEN ABONNEMENT! per maand 22,10 (alléén mogelijk met automatische betaling) per kwartaal 65,70 per half jaar 131.40 1 per |aar 250,90 (uw voorkeur aankruisen) I Naam Straat I PnOrrvIp Plaate j Telefoon - (i v m controle bezorging)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1