LEIDSCH DAGBLAD F.xtra Botha belooft ander beleid üliMiilAill Zakkenrollers zeer actief op Schiphol Spionage van ex- officier in VS bewezen geacht Winsemius 'sluit' oliebedrijf Dodental in Durban opgelopen tot 55 Gifwolk bij brand in Zevenhuizen Paus wijdt elf zwarten tot priester in Togo Smokkel van postduiven ontmaskerd ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37777 PTT: meer kijkgeld van wanbetalers DEN HAAG (ANP) - De PTT heeft vorig jaar 7,5 miljoen gul den meer aan luister- en kijkgeld weten binnen te halen dan was begroot. Dat lukte door bij de controle- en opsporingswerk zaamheden het accent te ver schuiven van zwartkijkers en -luisteraars naar wanbetalers. Dat blijkt uit het jaarverslag 1984 van de Dienst Omroep Bij dragen. Omdat de (voorlopige) kosten 4,5 miljoen gulden lager bleven dan was verwacht, viel het totale gunstige resultaat 12 miljoen gulden hoger uit dan verwacht. In totaal bracht tv-kij- kend en radio-luisterend Neder land vorig jaar 714.590.048 gul den op aan omroepbijdragen. SCHIPHOL (ANP) - Passagiers op de luchthaven Schiphol blijken in deze vakantiemaanden steeds vaker het slachtoffer te worden van dieven die het op hun bagage hebben voorzien. Bij de Rijkspolitie dienst lucht vaart komen dagelijks aangiften binnen van vertrekkende of aankomen de passagiers van wie koffers gestolen zyn. Zo werd gisterochtend aangifte gedaan van de diefstal van een comple te videoset, donderdag werd de diefstal gemeld van een diplomatenkof- fer met 45.000 gulden aan contant geld. "We maken ons zorgen over deze ontwikkeling. Afdoende optreden is heel moeilijk. We willen dan ook de passagiers nadrukkelijk waarschuwen om heel goed op hun bagage te letten", aldus een politiewoordvoerder. Ondanks intensieve controles met vijf politiemensen in de aankomst en in de vertrekhal, blijkt het op heterdaad betrappen van de dieven nauwelijks mogelijk. De dievep werken altijd in groepjes. Eén van hen leidt de passagier af, de ander gaat er met de bagage vandoor. NOORDZEE - Prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven brachten Vorige week werden twee mannen en een vrouw op heterdaad betrapt. gisteren een bezoek aan het produktie-platform van Mobil op de Noordzee. Het drietal was afkomstig uit Latijns-Amerika. Volgens de politiewoord- De prinses had wat moeite met de veiligheidskleding die zij verplicht was voerder zijn het in de meeste gevallen Zuidamerikanen, die op Westeuro- aan te trekken. Haar echtgenoot bood haar de helpende hand. (foto anp> pese luchthavens dit soort praktijken uitoefenen. JOHANNESBURG (GPD) - In Zuid-Afrika zijn binnen kort wezenlijke veranderingen in de apartheidspolitiek te verwachten. Minister van buitenlandse zaken Roelof Botha heeft dit in zijn geheime ontmoeting met Ameri kaanse regeringsfunctionarisen laten doorschemeren. DEN-HAAG - De werkgroep 'Elke zaterdag stil protest' is dit weekeinde een marathon-manifestatie begonnen i voor de ambassade van de Sowjet-Unie in Den Haag. Gezeten op palen tussen prikkeldraad symboliseren de I deelnemers het isolement en de onderdrukking van de joden in de Sowjet-Unie. (foto anp> NORFOLK (UPI/Rtr) - Oud-offi cier Arthur Walker (50) van de Amerikaanse marine is gisteren België schaft 'homo-wet' af BRUSSEL (RTR) - In België is gis teren de omstreden wet afgeschaft die de seksuele omgang tussen mindeijarigen (onder de 18 jaar) van hetzelfde geslacht verbood. Overtreding van de uit 1965 stam mende wet kon worden bestraft met maximaal drie jaar gevange nis. Homoseksuele actievoerders hebben herhaaldelijk tegen de wet gedemonstreerd. Voor de afschaf fing van de wet was sexuele om gang tussen homo's alleen toege staan vanaf 18-jarige leeftijd. Deze is nu verlaagd naar 16 jaar, de mini mumleeftijd die ook geldt voor het geslachtsverkeer tussen hetero's. schuldig bevonden ai voor de Sowjet-Unie. Hij 'had via familieleden geheime documenten van de marine doorgegeven waar mee de Sowjet-Unie volgens Ame rikaanse militaire deskundigen in zicht heeft gekregen in een onder zees waarschuwingssysteem voor kernaanvallen. Het vonnis tegen Walker wordt op 15 oktober geveld. Hij kan tot maximaal levenslange gevangenis straf en boetes tot 40.000 dollar worden veroordeeld. Later dit jaar zullen ook zijn broer John, diens zoon Michael en Jerry Whitworth, een vroegere maat van Walker, in deze spionagezaak terecht staan. Zij zouden samen twintig jaar lang militaire geheimen aan de Sowjet-Unie hebben doorge speeld. Volgens militaire deskun digen is deze spionagezaak de meest schadelijke geweest in de re cente geschiedenis van de Verenig de Staten. Zonnige perioden De Bilt verwacht voor morgen flinke zonnige perioden met tegen de avond kans op een onweersbui. Minimum temperatuur 13 graden oplopend over dag tot 23 graden. Matige zuiden wind, windkracht 4. 11 augustus 1985 Zon op: 06.17 uur, zon onder: 21.12 uur. Maan op: 00.41 uur, maan onder: 18.15 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 11.44 uur, laagwater 07.08 12 augustus 1985 Zon op: 06.10 uur, zon onder: 21.10 uur. Maan op: 01.16 uur, maan onder: 19.18 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 00.17 en 12.57 uur, laagwa ter 08.13 en 20.50 uur. ZEVENHUIZEN (ANP) - Een voormalige carrosseriefabriek in Zevenhuizen, die als opslag plaats voor plastic werd ge bruikt, is de afgelopen nacht vol ledig uitgebrand. De schade wordt geraamd op 1,2 miljoen gulden. Bij de brand kwam een wolk van het zeer giftige blauwzuur- gas vrij. Omdat gevreesd werd dat de wolk zou neerslaan in het dunbevolkte gebied dat Goudse Poort wordt genoemd, verrichtte de Goudse brandweer metingen. De politie bleek achteraf geen maatregelen te hoeven nemen omdat de regen de concentratie zo verdunde dat de meters van de brandweer nauwelijks uit sloegen. De blussing van de brand die vele uren duurde werd verricht door de korpsen uit Zevenhuizen en Moerkapelle. Daarbij raakte een brandweerman licht ge wond. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Een deskundige van het hoog heemraadschap Schieland con troleerde vanochtend het blus water op mogelijke giftige toe voegingen. Het waterschap wil de er zeker van zijn dat het zon der verontreiniging in de omrin gende sloten terechtkomt. Even tueel zou de directe omgeving worden ingedamd. De hele spionage-affaire kwam aan het rollen doordat de ex-vrouw van John Walker de Amerikaanse federale recherche er in november vorig jaar over inlichtte dat hij te gen het einde van de jaren zestig geheimen begon te verkopen. In mei van dit jaar werd Walker door de FBI gepakt op de beschuldiging dat hij een vuilniszak vol geheime marinedocumenten op een afgele- o i i i gen piek bij Washington had ach- DaDy voor vrouwen zonder eierstokken tergelaten om te worden opgepakt door een Sowjet-diplomaat. Botha sprak in Wenen met de na tionale veiligheidsadviseur Robert McFarlane en de onderminister voor Afrikaanse zaken, Chester Crocker, en een vertegenwoordi ger van de Engelse ambassade. Daarna sprak hij nog in Bonn met Westduitse regeringsfunctionaris- In Washington verklaarde woordvoerder Kalb van het Ameri kaanse ministerie van buitenland se zaken niet te weten wat die ver anderingen precies zouden inhou den. Hij wilde daarover niet specu leren. Volgens de Kalb heeft Botha de Amerikaanse delegatie verze kerd dat er iets belangrijks op komst is. De Amerikaanse delegatie heeft er bij Botha op aangedrongen dat de Zuidafrikaanse regering met de zwarte leiders gaat praten en haar apartheidsbeleid versoepelt. De geheime diplomatie van Zuid-Afrika komt niet lang nadat de EG-landen hadden aangekon digd dat zij hun ambassadeurs voor overleg zouden ontbieden en dat er een delegatie van drie minis ters, onder wie minister Van den Broek, naar Pretoria zal worden gestuurd voor overleg met de Zuidafrikaanse regering. De dele gatie zal naar verluidt 29 augustus naar Zuid-Afrika vertrekken. In Zuidafrikaanse en westerse politieke kringen wordt inmiddels druk gespeculeerd over de aange kondigde veranderingen, die hoogstwaarschijnlijk donderdag door president Pieter Botha zullen worden bekendgemaakt op het jaarlijkse congres van de Nationale Partij in Durban. De speculaties variëren van de vrijlating van Nel son Mandela, de afschaffing van de pasjeswetten, het intrekken van de noodtoestand, het terugtrekken van leger en politie uit de zwarte woonwijken tot uitbreiding van de burgerrechten voor de zwarte be volking. Dodental Inmiddels is het dodental van de onlusten in de zwarte en Aziatische woonwijken rond de Zuidafrikaan se havenstad Durban gisteravond opgelopen tot boven de 50. De poli tie heeft slechts 22 slachtoffers wil len toegeven, maar het plaatselijke radiostation Capital en woordvoer ders van ziekenhuizen in Durban en omgeving zeggen, dat zeker 55 mensen om het leven zijn geko men, terwijl zeker 300 mensen in het ziekenhuis zijn opgenomen, van wie er meer dan 100 ernstig aan toe zijn. De meeste gewonden zouden door kogels zijn getroffen. Volgens de laatste berichten is de rust in het geteisterde gebied rond Durban enigszins terugge keerd. Zwaargewapende pohtie- en legereenheden hebben de zwar te woonwijken afgegrendeld, ter wijl er tevens Aziatische burger wachten in en rond de wijk Inanda opereren. De meeste slachtoffers zijn gevallen in de zwarte woonwij ken Umlazi en KwaMashu, waar rondtrekkende groepen Zulu's grote schade hebben aangericht. De Zulu's hebben het met name gemunt op de winkels, woningen en bezittingen van de Aziatische minderheid in dit deel van Natal. De Zuidafrikaanse televisie liet ve le uitgebrande woningen, auto's en winkelcentra zien en duizenden Aziatische vluchtelingen hebben hun toevlucht bij familieleden in de omgeving of in opvangcentra gezocht. Tot de ernstig beschadigde hui zen bij Inanda hoort ook dat van wijlen Mahatma Gandhi, die in het begin van deze eeuw een twintigtal jaren in Zuid-Afrika was en daar het eerste verzet van de Aziaten te gen de blanke onderdrukking leid de. Gandhi's voormalige woning, dat een nationaal monument is, werd volledig geplunderd. Badseizoen '85: gejaagd door de wind pagina n Rolls-Royce: een rijdend paleisje Interview: mr. Elida Wessel-Tuinstra pagina 21 VANDAAG 32 PAGINA'S Wegens gerommel met subsidies en chemisch afval DELFZIJL/DEN HAAG (GPD) - Minister Winsemius (milieu) heeft de vergunningen van het oliebe drijf Bos Holding in het Gelderse Beuningen ingetrokken. Dat geldt ook voor de nieuwe dochteronder neming van het bedrijf, Bos Refi nery in Delfzijl. Bos wordt verdacht van fraude met subsidies en het illegaal ver werken van chemisch afval. Ook zou het bedrijf chemisch afval uit voeren naar België om het vervol gens weer te importeren en te ver kopen als stookolie. Bos Holding heeft al aangekondigd tegen in be roep te gaan bij de Raad van State. Door het besluit van Winsemius dreigen de bedrijven (met in totaal SCHM>£ 62 werknemers) stil te vallen. In beide gevallen gaat het om vergunningen in het kader van de wet chemische afvalstoffen. Bos Holding houdt zich bezig met de verwerking van chemisch afval en afgewerkte olie. In Beuningen heeft het bedrijf een paar inzameP schepen voor afgewerkte olie. Met name de schippers op de Waal le veren veel afgewerkte olie. Deze olie wordt in een nieuwe fabriek in Delfzijl gedestilleerd tot nieuwe brandstoffen. De vergunningen voor de inzamelschepen zyn ook ingetrokken. Om te voorkomen dat de schip pers hun afgewerkte olie gaan lo zen in de Waal, gaat het rijk de olie inzamelen. Vanaf 12 augustus komt er een inzamelschip op de Waal. De schippers moeten de olie kwijt omdat ze de Duitse grens niet mogen passeren met een grote hoe veelheid afgewerkte olie aan boord. Voor computers en cursussen VLASVELD COMPUTERS Morsweg 21, tel. 071-120848 JERUZALEM(Rtr/UPI/AFP) - Voor het eerst in de medische ge schiedenis verwachten twee vrou wen die zonder eierstokken zijn ge boren een kind door toepassing van een nieuwe behandelingsme thode met hormonen. Dit heeft het Hadassah ziekenhuis in Jeruzalem bekendgemaakt. Bij de nieuwe methode worden eicellen van anut reageerbuis geplaatst na bevrucht te zijn met het sperma van de echt genoot van de aanstaande moeder. Onmiddellijk nadat de bevruch ting tot stand is gekomen wordt de cel in haar baarmoeder geplaatst. Zij krijgt tot de vijfde maand van de zwangerschap de hormonale stoffen oestrogen en progesteron toegediend. MONS (AFP) - In het Belgische Mons is een smokkel van postdui ven ontdekt waarbij dieren uit on der andere Nederland waren be trokken. Op verzoek van de voorzitters van de Franse en Belgische vereni gingen van postduivenhouders hield de Belgische politie deze week in Baisieux (België) een vrachtwagen met 510 duiven aan. Een aantal duiven werd geïdentifi ceerd als wedstrijd vliegers uit Ne derland, Frankrijk, West-Duits- land, Groot-Brittannië en België. Ze waren verkocht aan groothan delaren en zouden worden door verkocht aan duivenmelkers of voor de consumptie. De vogels werden, in een dichte wagen, vervoerd in manden. Ze hadden al verscheidene dagen geen water en eten gehad. De smokkel zou al meer dan 20 jaar aan de gang zyn, verklaarde voor zitter Fievet van de Franse post duivenvereniging. PYA (AP) - Paus Johannes Paulus II heeft gisteren op de tweede dag van zijn bezoek aan de Afrikaanse staat Togo elf nieuwe priesters ge wijd, afkomstig uit alle delen van het land. In een preek benadrukte de paus dat zij allen 'zonen van de kerk van Togo' zyn en riep hij hen op te streven naar harmonie tussen de 40 stammen in het land. Een priester 'is niet de man van één fa milie, één groep of één stam, maar behoort aan iedereen,' zei de kerk vorst. Meer dan de helft van de 182 ac tieve roomskatholieke priesters in Togo zijn blanke missionarissen en het kweken van inheemse pries ters is een van de grootste uitda gingen waar de roomse kerk in Afrika voor staat. Eerder had de paus de christely- ke Togolezen opgeroepen in vrede en harmonie te leven met de meer derheid van 70 procent die traditio nele animistische religies aan hangt. DE JUISTE TOETS AANSLAAN? NEEM NU EEN ABONNEMENT! per maand 22,10 (alléén mogelijk met automatische betaling) per kwartaal 65,70 per half jaar 131.40 per jaar/ 250.90 (uw voorkeur aankruisen) Naam: Straat Postcode/Plaats Telefoon controle bezorging)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1