'Sail' in het klein Directeur De Terp wordt met ontslag bedreigd Haagse arts ten onrechte als crimineel behandeld Akneloër met drie ton verdwenen Nazi-sympathieën braken weduwe Rost van Tonningen op Acties tegen kruitfabriek Kritiek op hulpactie voor Afrika Vrouwen en gokken braken begaafde cijferaar Ten Cate op Twee doden bij verkeersongeluk DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1985 BINNENLAND PAGINA 5 |DEN HAAG (GPD) - De directeur van het Haagse bejaar dentehuis De Terp, J, Thurlings, wordt met ontslag be dreigd. De directeur zou een klein jaar geleden zonder voorafgaand overleg met zijn bestuur de politie hebben ingeschakeld na klachten over vermeende diefstallen in het bejaardentehuis. DEN HAAG - Is de arts van het verzorgingstehuis De Terp in Den Haag nu een crimineel of iemand die met de beste bedoelingen niet de nodige zorgvuldigheid in acht heeft genomen bij het uitoefenen van zijn beroep? Als je het Open baar Ministerie moet geloven, is de man een crimineel die zich in niets onderscheidt van iemand die het met misdadige voornemens op het leven van anderen heeft gemunt. door Frans Weijzen Het onderzoek van de politie leid de tot de arrestatie van de hoofd verpleegkundige en de huisarts van het tehuis op verdenking van moord. De huisarts is begin deze week tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens moord op drie bejaarden. De hoofdverpleegkun dige, die wordt verdacht van mede plichtigheid, moet nog voor de rechtbank verschijnen. Volgens de officier van justitie in Den Haag heeft directeur Thur lings destijds aangifte gedaan van de diefstallen. Thurlings heeft dat tegenover zijn bestuur altijd ont kend. De hoofdverpleegkundige, broeder S., heeft gisteren in een in terview met het Vrije Volk op nieuw gezegd, dat de directeur de politie heeft gewaarschuwd. Volgens voorzitter Smits van het bestuur van het bejaardentehuis zal nu opnieuw een onderzoek worden ingesteld. Mocht de direc teur destijds inderdaad de politie hebben ingeschakeld, dan wordt het ontslag van Thurlings overwo gen. „Maar op dit moment is nog geen ontslagaanvraag ingediend", aldus Smits. De hoofdverpleegkundige is in middels wel ontslag aangezegd. De broeder vecht dat ontslag in een ci viele procedure aan. In afwachting van de uitspraak van de Haagse rechtbank is broeder S. op non-ac tief gesteld. Het voorarrest van de arts liep op tot drie maanden en werd nodig geoordeeld voor het verzamelen van bewijs; gevaar voor vlucht of gevaar voor het verdwijnen van be wijs was niet aanwezig. De enige wettelijke grond die overbleef was het feit dat de rechtsorde door de vermeende misdrijven ernstig was geschokt. Nog even los van de vraag met welke natte vinger dat is vastge steld, kun je de stelling verdedigen dat het optreden van het Openbaar Ministerie verantwoordelijk is voor die schok. Het Openbaar Mi nisterie is bij het toepassen van voorarrest aan wettelijke normen gebonden en dient deze uiterst zorgvuldig te interpreteren omdat het om mensen gaat die voor on schuldig gehouden dienen te wor den. Het Openbaar Ministerie was echter niet erg zorgvuldig want het sloeg op hol door vergelijkingen in de pers met de verpleger Frans H., die enkele jaren geleden wegens moord op een aantal bejaarden was veroordeeld. Je kunt het Openbaar Ministerie een angsthaas noemen: bang voor negatieve publiciteit wanneer het voorarrest van de 'cri minele' arts zou worden opgehe- De rechtbank in Den Haag ging genuanceerder te werk. Verwij zend naar de normen voor geoor loofde euthanasie, zoals de recht banken in Rotterdam en Alkmaar in eerdere euthanasiezaken heb ben geformuleerd, stelde de recht bank enige vraagtekens bij het ver eiste van 'ondragelijk lijden' nu het in twee gevallen ging om mensen in coma, die zich van geen lijden bewust kunnen zijn. Bovendien kon de arts onvol doende aannemelijk maken dat er sprake was van een nadrukkelijk en ernstig verlangen naar de dood. Maar de kroongetuigen zijn overle den. Hun medische toestand (o.a. lever- en maagkanker) maakt het verhaal van de arts in ieder geval meer dan aannemelijk. Zijn geloof waardigheid neemt verder toe door de verklaringen van familieleden van de overledenen die zich met de afloop van het lijden van hun ver wanten zeer tevreden en gelukkig toonden. Als laatste kritische noot sprak de rechtbank uit dat de arts geen overleg met een collega had ge pleegd over zijn voornemens. Het is duidelijk dat de arts zeer beken de richtlijnen van het openbaar mi nisterie inzake euthanasie op een aantal punten heeft genegeerd. Een veroordeling zat er dan ook dik in omdat die richtlijnen een ko pie zijn van de lijnen die de recht banken in Rotterdam en Alkmaar hebben geformuleerd. Onzorgvul digheid in de procedure kan de arts verweten worden, maar dan volstrekt te goeder trouw. Zijn straf heeft hij al gehad via het voorarrest en alle negatieve pu bliciteit. De rechtbank had beter een gevangenisstraf kunnen uit spreken die gelijk was aan dat voorarrest met een voorwaardelij ke gevangenisstraf daaraan gekop peld. Deze arts is geen crimineel en hoort dan ook niet in de gevange nis thuis. Het vonnis van de Haag se rechter is in elk geval een bijdra ge in de duidelijkheid over de eu thanasiepraktijk. De kans op ont aarding wordt door dergelijke uit spraken alleen maar kleiner. HARLINGEN (ANP) - De Wadden vereniging heeft gisteren aange kondigd alle mogelijke middelen aan te grijpen om de vestiging van de kruitfabriek in de Lauwersmeer tegen te gaan. De natuurbescher mingsorganisatie denkt aan ge rechtelijke stappen en eventuele acties. De kruitfabriek van Muiden Che mie staat volgens de Waddenver eniging precies gepland in een na- ZEIST (GPD) - Hulporganisaties voor Afrika hebben kritiek op de actie „Europa truckt voor Afrika" van Willem Woudenbergs Holland Duck Club in Zeist. De actie heeft te weinig vracht wagens opgeleverd voor transport van voedsel in Soedan. De wagens die er zijn, zijn niet van het goede merk. En de auto's vertrekken zon der te zijn beladen met hulpgoede ren, op zaterdag 10 augustus, uit het Brabantse Best. Aldus de Stichting Oekumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen (SOH) en de Stichting Sarepta. Mede-organisator Heet Land van „Europa truckt voor Afrika" zegt dat deze gegevens op zich wel kloppen, maar dat de actie „uit het hart komt", slechts in twee maan den moest worden opgezet en niet eenmalig zal zijn. Heet Land: „We hebben 17 wa gens klaar, in plaats van de ver wachte 30. Maar er komen meer rit ten, de tweede voor het einde van het jaar. Voor de SOH zijn de wa gens niet van het goede merk, maar er zijn meer hulporganisatiës in Afrika die onze hulp wèl op prijs zullen stellen. Wij hebben inder daad slechts weinig geneesmidde len bij ons, maar we zitten vol met onderdelen en met materiaal om in Afrika een werkplaats op te zetten. En die is er hard nodig". tuurgebied van de eerste orde. De natuurbeschermers wyzen erop dat voor industrie een terrein voor handen is in de Eemshaven. Verder is de vereniging van me ning dat de Lauwersmeer de ko mende jaren toch al geplaagd gaat worden door aanzienlijke militaire oefeningen. Een kruitfabriek zou de druk op dit natuurgebied alleen maar groter maken. De Waddenvereniging, die zich nadrukkelijk distantieert van de suggestie die de provincie Fries land heeft gewekt, dat de nieuwe lokatie voor milieuorganisaties aanvaardbaar zou zijn, beweert verschillende juridische middelen ter beschikking te hebben. Onder meer in het kader van de Hinder wet zouden stappen kunnen wor den ondernomen om de vestiging van de kruitfabriek lastig, zo niet onmogelijk te maken. Ook kan de vereniging bezwaar maken tegen de lozing van afval water, afkomstig van de toekomsti ge kruitfabriek. Eveneens wordt gedacht aan een AROB-procedure. Het regenpak-nieuwe stijl, uitgevoerd in camouflage-kleuren. (foto ANP) Jan Soldaat in 't nieuw gestoken ALMELO (GPD) - De nieuwe lich ting landmachtsoldaten in oktober gaat een proef nemen met nieuwe kleding. De huidige gevechtskle- ding en uitrusting is sterk verou derd en zal daarom geheel worden vervangen. Dienstplichtigen klagen al jaren over de oude kleding en uitrusting die nog stamt uit de jaren van en kort na de Tweede Wereldoorlog. De bepakking is niet meer doelma tig en de kleding biedt onvoldoen de bescherming tegen slechte weersomstandigheden en ge vechtsinvloeden als hittestraling, vlammen en scherven. De nieuw ontwikkelde kleding biedt een be tere bescherming en is ontwikkeld door Ten Cate Almelo, een dochter van Nijverdal Ten Cate. Het nieuwe gevechts-basispak. ALMELO (GPD) - Op de kantoren van de interne accountantsdienst van het bedrijf Nijverdal ten Cate in Almelo wordt sinds vorige week woensdag een plantje met extra zorg omgeven. Het is het enige dat de Almeloër Van B. achter liet na dat hij er met f 295.000 van zijn baas vandoor is gegaan. De 27-jari- ge controller kwam niet opdagen voor een zakenreis naar Grieken land en bleek te zijn verdwenen met bijna drie ton van zijn baas. GRAMSBERG (ANP) - Door een verkeersongeval in hun woonplaats De Krim (gemeente Gramsbergen) zijn gisteravond de 40-jarige G. Bergman en zijn vijf jarig zoontje om het leven gekomen. Mevrouw Bergman (23) en een achtjarig zoonlje raakten ernstig gewond. De auto van het gezin schampte op de weg De Krim - Gramsberg een tegemoetkomende auto (waarvan de bestuurder ongedeerd bleef) en bot ste vervolgens tegen een boom. De toedracht van het ongeluk is nog onduidelijk, aldus de rijkspolitie. Op een met knipperlichten beveiligde overweg tussen Castricum en Heiloo is gisteren een auto tegen een trein gebotst. De bestuurder van de auto kwam daarbij om het leven. geliefd, maar toch een gewaardeer de kracht op de afdeling. Hij was een jonge begaafde cijferaar die een goede positie binnen het be drijf had en zeker hogerop zou kunnen komen. Hij ging regelma tig voor de zaak naar dochteron dernemingen in Griekenland, Ethiopië en Spanje, deed zijn werk goed en leek in niets op een frau deur. De bekwame boekhoudkundige was in de ogen van de medewer kers van de afdeling een serieus mens, die gedegen zijn werk deed, postzegels verzamelde en zeer ac tief was voor zijn damclub. Nie mand wist dat Van B. daarnaast min of meer verslaafd was aan vrouwen en gokken. Hij was een trouwe klant bij gokclubs in Nij verdal, Goor en Enschede en werd vaak gezien in diverse huizen van plezier in de wijde omgeving van Almelo. ROTTERDAM - Wie het Sail-spek- takel in Amsterdam heeft gemist of maar niet genoeg kan krijgen van fascinerende schepen, kan deze week terecht in Rotterdam. Daar vindt in de drie vijvers van het Zuiderpark een soort Sail in minia tuurvorm plaats: de wereldkam pioenschappen voor scheepsmo dellen. Niet alleen op schaal nagebouw de zeilschepen strijden er om goud, zilver of brons, ook Russi sche oorlosschepen, Italiaanse vis sersscheepjes, Nederlandse sleep bootmodellen en Chinese onder- zoekschepen doen er aan mee. De snelheidsmaniakken kunnen hun hart ophalen aan spectaculaire ra ces van de talrijke radiografisch bestuurde miniatuur-speed bootjes. Voorzitter Govert Matser van de Algemene Nederlandse Scheepsmodelbouw Federatie stelt dan ook chauvinistisch vast: "Eigenlijk is dit meer dan Sail '85, omdat het veelzijdiger is". Het is voor het eerst dat deze kampioenschappen, waaraan zo'n 335 deelnemers uit zeventien lan den met ongeveer 450 scheepsmo dellen meedoen, in ons land plaats vinden. Zeer spectaculair zijn de Deelnemers aan de wereldkampioenschappen voor scheepsmodellen ge- zogeheten piloon-races: scheepjes concentreerd bezig met het besturen van hun vaartuigjes. (foto gpd» die meer lijken op vliegtuigjes zon der vleugels en via een stalen draad zijn verbonden aan een even boven het water uitstekende paal, leggen in een nauwelijks met het oog te volgen snelheid in een cirkel een parkoers af van ongeveer hon derd meter. "Het zijn de Niki Lau- da's op het water", bevestigt Mat ser. Zodra een deelnemer aan dit onderdeel - Russen, Bulgaren en Engelsen - na een aantal opwarm- rondjes zijn hand opsteekt, legt het snelheidsmonster vijf ronden of wel 500 meter af en wordt de hoogst bereikte snelheid geregi streerd. Een Engelsman kwam be gin deze week in een van de heats tot een snelheid van 260 km per uur. Hij werd echter gediskwalifi ceerd omdat hij met zijn bootje de geluidsnorm van 80 decibel had overschreden. Poort Minder snel maar minstens net zo fascinerend zijn de wedstrijden waarbij ongeveer twee meter grote marine-, koopvaardij-, of experi mentele schepen zonder afstands besturing een 60 meter verderop in het water gelegen poortje van twee meter breed moeten passeren. Een precies werkje, dat 100 punten kan opleveren maar strafpunten kost als het scheepje, dat bovendien op schaalsnelheid moet varen, van de rechte lijn afwijkt. Een ander onderdeel van het in ruim 20 klassen ingedeelde wereld kampioenschap is een behendig- heidsproef. Hierbij moeten de op schaal nagebouwde scheepjes in zeven minuten een driehoekig par- Die hobby's kostten hem veel geld. Teveel. Van B. was regelma tig platzak en klopte dan aan bij vrienden. Ook daarvan wisten zijn collega's niets. Achterafis gezegd: „Waarom heeft hij niet aangeklopt bij het bedrijf. Wij voeren een so ciaal beleid en hadden hem zeker kunnen helpen". Het vermoeden bestaat dat de Almeloër dit uit trots niet heeft gewild. Vanwege zijn functie was hij in de gelegenheid grote sommen geld over te maken naar andere bedrij ven en instellingen. Hij heeft die macht misbruikt door geld naar een eigen rekening te sturen en dat op te nemen. Bij zijn collega's leeft de gedachte dat Van B. in paniek heeft gehandeld. Zij twijfelen nog steeds niet aan zijn integriteit. Ze denken dat hij een noodsprong heeft gemaakt omdat zijn gok schuld te hoog was opgelopen. VELP (GPD) - "Ondanks haar neo-nazistische sympathieën heb ben we mevrouw Rost van Tonnin gen niet de laan uit gestuurd. Zij heeft alle kansen gehad om te func tioneren binnen het bedrijf. Ze kon relaties ontvangen en telefoonge sprekken beantwoorden. Maar steeds waren er confrontaties tus sen mij en haar waarin haar politie ke ideeën de boventoon voerden. Ze maakte haar bedrijf kapot". Dat zegt directeur R. A. Kenswil, sinds maart de nieuwe topman van Veri- na BV in Velp. Mevrouw Rost van Tonningen mag zich gedurende vijf jaar niet bemoeien met de leiding van het door haar opgerichte bedrijf. De maatregel is een compromis tussen Kenswil, de geldschieters, en me vrouw Rost van Tonningen. Op de ze manier willen de belanghebben den de firma uit de rode cijfers ha len. De tijdelijke schorsing van de weduwe van de in 1945 vermoede lijk door zelfmoord gestorven NSB-prominent mr. M. M. Rost van Tonningen, heeft te maken met haar neo-nazistische sympa thieën. De negatieve publiciteit, die zij zich daarmee op de hals haalde en het vermoeden van de geldschieters dat daardoor de enorme schuld van het bedrijf niet kon worden vereffend, waren voor zowel de Rabo- als de ABN-bank reden om geen bedrijfskapitaal meer aan haar te lenen. Haar poli tieke zienswijze bemoeilijkte het saneringsproces, aldus directeur Kenswil, die sinds maart de leiding in handen heeft. Om de zaak voor een faillisse ment te behoeden werd in het voorjaar ontslag aangevraagd voor vier medewerkers. Drie van hen hadden sterke sympathieën voor het neo-nazisme. Hun ontslag - Kenswil spreekt van een „zuive ring" - werd fel aangevochten door Rost van Tonningen. Uiteindelijk werden twee man ontslagen, beide anderen zijn nog met ziekteverlof. Het saneringsproces omvatte te vens een verdeling van het aande lenkapitaal. Mevroiiw Rost van Tonningen, die het bedrijf 34 jaar geleden oprichtte, beschikt nu over 20 procent van de aandelen. De rest is van de Verina BV. Directeur Kenswil zegt alles ge daan te hebben om mevrouw Rost van Tonningen in het bedrijf te houden. Haar woordvoerder, de ac countant H. Hessing van het gelijk namige accountantskantoor in Velp, stelt dat zij door Kenswil "onder het mom haar te helpen op alle mogelijke manieren buiten de deur is gezet". "Zowel de banken als Kenswil hebben haar onder enorme druk gezet", zegt hij. "Nu speelt hy mooi weer met de zaak, die in feite gestolen is". Het bedrijf, gespecialiseerd in de produktie van verwarmingsappa ratuur en dat de vertegenwoordi ging heeft van diverse merken sau na's, zwembaden en solaria, kampt al jaren met verliezen. De grootste debetpost is de pas opgerichte ver koopafdeling. Het Arnhems accountantskan toor Amiel is bezig met het door spitten van de boekhouding. Ge constateerd is inmiddels dat Rost van Tonningen privé-boekingen heeft verricht via zakelijke reke ningen. Volgens Kenswil gaat het om, de omvang van het bedrijf in aanmerking genomen, grote bedra gen. "We moeten toch wel denken aan ettelijke tonnen". De hypotheek van haar Velpse landhuis werd onder meer betaald via de zaak. Of er ook bedrijfskapi taal is afgevloeid naar neo-fascisti- sche organisaties is, aldus Kenswil, tijdens het lopend onderzoek niet ontdekt. "Wij hebben absoluut geen bewijs dat er bedragen zijn gesluisd naar de een of andere duistere club", zegt hij. Het onderzoek wordt begin okto ber afgesloten. AMSTERDAM - Ook gisteravond hebben buurtbewoners van de De Ruij- terkade in Amsterdam hun straat geblokkeerd uit protest tegen de heroï- neprostitutie. Met een container en auto's probeerden zij automobilisten te verhinderen de straatprostituees op te pikken die op de kade sinds gisteren - ondanks het buurtprotest - hun beroep mogen uitoefenen. (foto ANP) Koers afleggen. Het moeilijkste daarbij is het afmeren in een nauw haventje voor de wal. Op dit onder deel heeft de Nederlandse delega tie bij de laatste kampioenschapen, twee jaar geleden in Bularije, een gouden medaille veroverd. Matser: "De deelnemers zijn alle maal naar perfectie strevende knutselaars die de schepen zelf hebben gebouwd. Sommigen zijn er drie of vier jaar aan bezig. Door de schepen niet op de kast te zetten maar ermee te gaan varen geven ze een extra dimensie aan de model- bouwsport". 'Zeeslag' Het meest spectaculaire onder deel van het kampioenschap is zonder enige twijfel de complete show die verschillende teams van modelbouwfanaten aanstaande zondag opvoeren. Zo voert een Duits team een complete zeeslag op, inclusief zinkende schepen en overboord slaande zeelui. De Ita lianen zorgen voor lachpartijen aan de kant door een visvangst op de Middellandse Zee na te bootsen waarbij het nodige fout gaat. De Polen werpen een serie duikboten in de strijd met een hospitaalschip dat per ongeluk wordt geraakt, ter wijl de Bulgaren bij een vliegdek- schip met bijbehorende kruisers een aantal dingen met veel geknal en spektakel mis laten gaan. Een bezoek aan het Zuiderpark is beslist de moeite waard. Laarzen zijn daarbij aan te bevelen, want het gras rond de vijvers is erg dras sig.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5