Van der Heijden' wordt winkel met appartementen 'Geef Lakenfeesten nou ejfe een Drieduizend reacties op enquête over bibliotheek Erica Beheer koopt voormalig café-restaurant Huttendorp op terrein aan Galgewater Voormalig pand Brill gekraakt 983 DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1985 LEIDEN LEIDEN - De Haagse pro jectontwikkelingsmaat schappij Erica Beheer B.V. heeft het voormalige Van der Heijden-complex aan de Breestraat gekocht. Het monumentale pand wordt volgend jaar verbouwd tot winkelruimte met daarbo ven appartementen. Bij de koop is ook het belendende complex aan de Langebrug begrepen. Dat zal worden gesloopt om plaats te ma ken voor zes a acht nieuwe appartementen. Veel Leidenaren zullen zich nog het exterieur van het voormalige café-restaurant annex vergader centrum aan de Breestraat 85 her inneren. Het terras van Van der Heijden, omringd door bloembak ken en laurierboompjes, was een begrip in Leiden. Van de bovenza len in het pand werd onder meer gebruik gemaakt door Leidse poli tieke partijen die er hun vergade ringen hielden. Het vermaarde café-restaurant sloot begin jaren zeventig zijn deu ren, nadat al eerder tal van andere gerenommeerde horeca-inrichtin- gen aan de Breestraat (Hotel Cen tral, Het Gulden Vlies, De Harmo nie) het veld hadden geruimd. Het monumentale Van der Heijden- complex aan de Breestraat leed vanaf dat moment een kwijnend bestaan. Het gebouw, dat dateert uit de tweede helft van de achttiende eeuw, komt voor op de lijst van be schermde monumenten in Leiden om de rechte kroonlijst met haar rijk versierde ondersteuningen. Het pand is oorspronkelijk woonhüis. In later jaren werd in het monumentale complex het ho tel 'Levedag' gevestigd. Daarna werd het gebouw café-restaurant annex vergadercentrum. De laatste jaren (tot augustus 1983) werd het pand gebruikt door de Leidse universiteit. De West- land-Utrecht verzekeringsmaat schappij was tot voor kort de eige naar van het voormalige Van der Heijden-complex. In 1984, toen het gebouw bijna een jaar had leeg ge staan, werd het door een groep jon geren gekraakt. Projectontwikkelingsmaat schappij Erica Beheer B.V. heeft het pand aan de Breestraat, en het belendende perceel aan de Lange brug, gekocht met de bedoeling woon- en winkelruimte te realise ren. Met de krakers werd gekomen dat zij het pand vrijwillig zouden verlaten. Dat is vorige week gebeurd, zodat de ontwikke laar zijn plannen met het pand nu nader kan uitwerken. Het Oegstgeester architectenbu reau Prinsen Den Ouden heeft opdracht gekregen een restauratie- en bouwplan te maken. De bedoe ling van de ontwikkelaar is de be gane grond van het pand aan de Breestraat tot winkelruimte om te bouwen. Met monumentenzorg zal, volgens directeur Swaak van Erica Beheer, zorgvuldig worden overlegd welke veranderingen mo gen worden aangebracht in de ge vel van het oorspronkelijke woon huis. Op de verdiepingen van het pand komen vier Vijf apparte- Langebrug Het perceel aan de Langebrug, door een tuin gescheiden van het voormalige Van der Heijden-com plex, heeft volgens Swaak geen monumentale waarde en wordt ge sloopt. Aan de Langebrug moet een nieuw woongebouw verrijzen waarin zes a acht koop-apparte menten (premie-A) komen. De bouw- en verbouwplannen verke ren overigens nog in een pril sta dium. Het is de bedoeling van de ontwikkelaar dat begin volgend jaar een begin wordt gemaakt met de bouwactiviteiten. Projectontwikkelaar Erica Be heer, die geliêerd is aan de Haagse aannemingsmaatschappij Erica, ontplooit momenteel tal van activi teiten in de Leidse binnenstad. Vo rige maand nog baarde de ontwik kelaar opzien door een tweetal ge bouwen aankopen. De ontwikke lingsmaatschappij werd eigenaar van de Zuiderkerk aan de Lam- menschansweg en van de voorma lige koffiebranderij 'Het Klaver blad' aan de Korevaarstraat. Die gebouwen zullen plaats maken voor respectievelijk een kantoor gebouw en voor een complex met winkels en appartementen. Ook el ders in de stad houdt Erica zich be zig met de ontwikkeling van woon,- winkel- en kantoorprojec ten. Beeld uit het verleden: het café-restaurant annex vergadercentrum Van der Heijden c ;an de gerenommeerde horecta-inrichtingen die deze straat toen rijk was. i de Breestraat. Een P. Onderzoeksinstituut vindt response onvoldoende LEIDEN - Buurthuis 't Mierennest (Morsweg) heeft samen met zo'n zestig kinderen deze week een aan tal hutten neergezet op het kaalge slagen terrein aan het Galgewater waar de conservenfabriek Nieu- wenhuizen heeft gestaan. Het is de tweede achtereenvolgende zomer dat het buurt- en clubhuis zo'n mi- ni-huttendorp laat verrijzen. "Zo lang het terrein niet bebouwd is, blijven we dat doen", zegt een me dewerkster. De grond is bestemd voor wo ningbouw, al zal er dan geen woon toren komen, zoals even de bedoe ling is geweest. Elke dag, van half elf tot een uur of vier, is er van alles voor de kinderen te doen. van tim meren tot barbecue. Vandaag heb ben ze een boottocht gemaakt, van avond is er een buurtfeest met voor de kinderen de mogelijkheid om in de hutten te blijven slapen, mor genochtend staat sport en spel op het programma en morgenmiddag is de pret afgelopen: dan worden de hutten weer afgebroken. (foto Holvast) LEIDEN - Ongeveer drieduizend mensen hebben tot nu toe meege daan aan het bibliotheekonder zoek dat in opdracht van de Leidse openbare bibliotheek wordt uitge voerd door de Dienst Sociaal-We tenschappelijk Onderzoek (DSWO). Die respons valt de dienst tegen. "Wij zijn toch gewend dat er beter wordt gereageerd, maar mis schien heeft de vakantie er iets mee te maken", aldus DSWO'er De Bie. Het onderzoek wordt uitgevoerd omdat de directie van de biblio theek wil weten hoe de Leidse be volking over de bibliotheek denkt. Bent u tevreden over de informa tie-afdeling? Wat vindt u van onze service? Op dit soort vragen hoopt men antwoorden te krijgen. Zoals directeur De Caluwé het eerder omschreef: "Het is mogelijk dat de bibliotheek een ziekte onder de leden heeft. Is dat het geval, dan zullen wy naar aanleiding van de uitkomst van die enquête goede maatregelen kunnen nemen". Zesduizend enquêteformulieren gingen er ongeveer de deur uit. Tot nu toe kwam vijftig procent inge vuld terug. "We zijn een betere res pons gewend", zegt De Bie. "Ik zou Auto belandt in Rijn-Schiekanaal LEIDEN - Een langs de Rijn- Schiekanaal geparkeerde auto is vannacht rond kwart voor één ter hoogte van de Kanaalweg te water geraakt. De oorzaak is onbekend. De auto is eigendom van een Rijns- burger en vanochtend uit het water getakeld. Swingavond In het LVC ts vrijdag de laatste swingavond van het seizoen. De zaal gaat om tien uur open. Na de African Night op 16 augustus gaat het centrum aan de Bres straat 66 twee weken dicht voor een opknapbeurt. Koets-o-theék De Koets-o-theek aan de Kruis straat biedt tijdens de 'El Cid', de ontvangst van eerstejaarsstu denten volgende week, het vol den van zanger Hans de Booy en Les Deux; dinsdag een bier avond; woensdag de dichter Ju les Decider; donderdag de groep Mai Tai met in het voorprogram ma The Frog (de discotheek is voor deze gelegenheid tot twee uur geopendvrijdag een disco- slotavond tot drie uur. Afghaans gende programma, steeds in de avonduren: maandag een optre- In het museum voor volkenkun de aan de Steenstraat draait zondagmiddag de 44 minuten durende kleurenfilm 'Een Af ghaans stadje', met Engelse tekst. De film gaat over de bevolking van het marktstadje Aq Kupruk, die een tamelijk traditioneel be staan leidt en voornamelijk leeft van de bazaar en van agrarische activiteiten. Conservator Munne- ke van het Islamitisch cultuurge bied en Afrika, leidt de film kort in. Aanvang drie uur. Stroopwafels Bij het begin van de El-Cid- week treedt maandagavond het duo de Amazing Stroopwafels op in café Napoleon aan de Steen straat. Aanvang elf uur. "Kijk, en nu kun je wel zeggen: we gaan aan de slag met die vijftig procent, laat de rest maar zitten, maar weet je wat het vervelende is? Bij die vijftig procent kunnen wel de niet-leners zitten die we hebben benaderd. En hun ant woorden zijn voor ons ook zeer be langrijk". "Van wat die groep denkt moe ten we ook een beeld hebben. Ik LEIDEN - Het voormalige pand van drukkerij Brill aan de Oude Rijn 35 is gekraakt. Zo'n 25 perso nen hebben er bezit van genomen, volgens een dertigjarige woord voerder die zich gisteren op het po litiebureau meldde, sinds vrijdag 2 augustus. Het gigantische pand dat grenst aan het museum voor geolo gie en mineralogie stond al enige tijd leeg. Brill heeft het twee weken gele den overgedragen aan de Rijksge bouwendienst die namens de uni versiteit er nog een bestemming voor zoekt. Volgens een woord voerder van de universiteit bestaan er wel wat plannen, maar ligt er nog niets concreets vast. Contact met de krakers is er nog niet ge weest, alleen met de politie. De groep krakers bestaat uit kunste naars en niet-kunstenaars. De eer sten zeggen samen te werken in de vereniging 'De Spiraal'. Organisatoren willen evenement herhalen LEIDEN - "Moet dat nou een toeristische markt voorstellen, die drie kraampjes hier? En dat terras is ook niks. Een biertje drinken uit een plastic bekertje. Je zit hier weg te tochten. Trouwens die boten in het Galgewater stellen ook niks voor. Als dat anderhalve schip het moet doen. Ik zeg je die Lakenfeesten zijn typisch Leids. Waardeloos dus". De Leidenaar moppert graag, vooral als het weer niet meezit. En dat zat het niet tijdens de Leidse Lakenfeesten. Zegge en schrijve één zomerse avond. En uitgerekend toen was de Nieuwe Beestenmarkt niet voor het ver keer afgesloten. Hadden de orga nisatoren dat maar van tevoren geweten. VW-directeur Kees Hugens staat, ondanks de kritiek die op de Leidse Lakenfeesten te horen viel, alweer te trappelen voor die van volgend jaar. Want als het aan hem ligt komen de feesten jaarlijks terug. Ook Taeke Kui pers, die speciaal door de stich ting evenementenfonds voor de organisatie was aangetrokken, hoopt op een herhaling. 'Tja die toeristische markt, die is een beetje mislukt. De kritiek daarop is wel terecht", aldus Kuipers. Hugens: "Die marktkooplieden zijn heel consequent. Als ze geen handel zien, dan komen ze de volgende dag niet. Het zijn net vissers: ze gaan naar een stekkie waar je het meeste vangt". Nachtmarkt De toeristische markt zou dus anders moeten worden opgezet. Kuipers: "In elk geval niet voor zo'n hele periode. Misschien is het wel leuk de volgende keer een nachtmarkt te organiseren. Ergens in Zeeland doen ze dat ook en het slaat reuze aan". Hu gens bekent in de opzet van de toeristische markt enigszins be perkt te zijn geworden door de ambulante handel. "Die wilde zo min mogelijk concurrentie met de normale markt". Mochten er opnieuw Lakenfeesten in Leiden worden georganiseerd, dan ziet Hugens veel meer heil in het uit bouwen van de Lakenmarkt. Want dat is een enorm succes ge weest. De beslissing over een terug keer van het evenement valt half september, wanneer het bestuur van het evenementenfonds op basis van de gegevens die dan verzameld zijn een oordeel velt. Hopelijk is er dan ook al wat be kend van de sponsors, want zon der hen kan het feest niet door gaan. Kuipers is nu bezig de re- door Annemiek Ruygrok kening van de Lakenfeesten op te maken en hij vreest dat het budget enigszins is overschre den. "Maar niet rampzalig, ge lukkig". Half september komen Hu gens en Kuipers met een afgewo gen voorstel aan het evenemen tenfonds. Eigenlijk valt de be slissing al een beetje aan de late kant. Want het foldermateriaal moet dan al bij de drukker lig gen. In november wordt in Lon den de toeristische beurs gehou den en de Leidse Lakenfeesten moeten, als ze weer doorgaan, daar worden gepresenteerd. Goede formule De kritiek die hier en daar over de Lakenfeesten te horen was, leggen Hugens en Kuipers niet zonder meer naast zich neer. Maar, volgens Hugens, moet je ook niet te veel inééns willen. "Geef die feesten nou effe een Bezoekers van de Lakenmarkt bieden een wat troosteloze aanblik. Een beeld dat zich vaker voordeed tijdens de afgelopen Lakenfeesten. Het weer kun je nu eenmaal niet organiseren. (foto Holvast) kans. Je kunt niet in één jaar vol wassen worden. Ik heb de in druk dat we met een goede for mule bezig zijn. Ik heb mensen in het land gesproken die de in druk hadden dat de Lakenfees ten al jarenlang worden gevierd. Dan ben je goed bezig". De organisatoren schatten dat rond de tweehonderdduizend mensen de evenementen hebben bezocht. De Lakenmarkt was een grote trekpleister, het optre den van Pim Jacobs en Louis van Dijk in het Van der Werfpark vormde een hoogtepunt en het optreden van een Amerikaanse brass-formatie op het Stadhuis plein werd een regelrechte knal ler. Hugens: "Ook die samenwer king tussen de horeca-bedrijven op de Nieuwe Beestenmarkt was leuk. Ze hebben pech gehad met het weer, maar ze lieten zich niet uit het veld slaan". De schilder wedstrijd was volgens de twee organisatoren eveneens een suc ces; het afgeleverde werk is nog tot en met 10 augustus in de Hooglandse kerk te bewonderen. Hugens noemt ook de dagelijk se carillon-concerten: "Een sfeervolle aangelegenheid dit muzikale decor van de stad". Kuipers is zeer gecharmeerd van de orgelconcerten in de Harte- brug-kerk: "Er zaten gemiddeld toch steeds een stuk of vijftig mensen in de kerk. En de kwali teit van het gebodene was zeer hoog". Maar de 'show' van de binnen vaartschepen is toch mooi in het water gevallen. Hugens: "Het is een beetje flauw om alweer met dat weer aan te komen, maar die zeilrace is daardoor wel uit el kaar geslagen. De wedstrijdbo- ten zijn dan nog wel in de haven gekomen, maar de schepen die niet aan de wedstrijd deelnamen zijn rechtstreeks doorgegaan naar Amsterdam". Kuipers: "Van de organisatoren van Sai- 1'85 hoorde ik dat zo'n evene ment organiseren gemakkelijker is dan een race binnendoor". Het minst geslaagde evement? Hugens: "Alles wat is gebeurd is voor verbetering vatbaar. Toch komen er, als het aan ons ligt, volgend jaar weer Leidse Laken feesten. Je kunt natuurlijk ook niks doen, dan maak je geen fou ten". hoop dus maar niet dat die r hebben gedacht: de bibliotheek- ?...daar zijn we niet eens lid van- ...wat moeten die mensen van ons?" De DSWO is overigens niet van plan om een afwachtende houding aan te nemen tegenover de mensen die tot nu toe nog niks van zich hebben laten horen, integendeel: "Ongeveer een week geleden heb ben we die mensen nog een herin nering gestuurd. Wij gaan er ook een beetje van uit dat de vakantie er misschien wel tussen heeft geze ten". De eerste enquête-formulieren zijn overigens de computer al inge gaan, zoals dat heet. De Bie: "We hopen dat we in september de eer ste gegevens hebben. Dan komt ronde twee: er wordt een aantal mensen uitgeselecteerd met wie interviews worden gehouden over de bibliotheek". LEIDEN - Een 37-jarige fietsster heeft gistermiddag om tien over vijf een hersenschudding opgelo pen toen zij werd aangereden door een 17-jarige bromfietser. Dat ge beurde op het fietspad aan de Lan- gegracht. De bromfietser wilde de fietsster inhalen en kwam toen oog in oog met een tegenligger die op dat fietspad niet mocht brommen. Bij het uitwijken raakte hij de fiets ster, de andere bromfietser is door gereden en onbekend. Hofjesbewoner houdt buren uit hun slaap LEIDEN - Een 24-jarige bewoner van een woning in het Hof van Ve netië heeft buren vannacht uit hun slaap gehouden en de politie een hoop werk bezorgd. Om half vijf vanmorgen kwam een eerste mel ding binnen op het politiebureau over geluidsoverlast. De agenten die er naar toe gingen, kregen van de man te horen dat hij na hun ver trek de volumeknop opnieuw wijd open zou draaien. Exact een half uur later was het inderdaad opnieuw raak, maar de man weigerde de politie in zijn wo ning toe te laten. Daarom moest een hulpofficier uit zijn bed wor den gebeld om een bevel tot huis zoeking te tekenen. Daarmee ver schaften agenten zich toch toegang en namen de stereo-apparatuur van de man in beslag, hij zelf werd trouwens ook meegenomen naar het politiebureau. Rechtzaak Leidse moord aangehouden DEN HAAG/LEIDEN - De recht zaak tegen de dader van de moord op de Leidse jongerenpastor Ben Juffermans is vanochtend aange houden. De zaak is uitgesteld tot 24 oktober. Reden is dat de 38-jarige dader zich pas sinds een week in het Pie- ter Baancentrum te Utrecht be vindt. De psychiatrische rapporten die vanuit deze observatiekliniek moeten komen, zijn dus nog niet voltooid. Volgens mr. Jansen, raadsman van de dader, was het door de lange wachtlijst niet moge lijk hem eerder in het Pieter Baan centrum te laten opnemen. Ben Juffermans werd op 36-jari- ge leeftijd op 3 december 1984 met pistoolschoten om het leven ge bracht in zijn bovenwoning aan de De Sitterlaan. Jaloezie zou het mo tief zijn geweest van de dader, die op de fatale datum onder invloed van drank en medicijnen verkeer de. Een gesprek van Juffermans met de vriendin van de dader had diens jaloezie opgewekt.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3