Feyenoord tussen hoop en twijfel Tk zie tegen elke partij op' Streuer leidt zijspan-staking op Silverstone Aanwinsten revancheren zich Noord-Korea wil samen McEnroe versus McEnroe Been de beste LEIDSCH DAGBLAD Poloteam mist nog kracht en snelheid Short loopt in valstrik: herkansing Van der Wiel 'Hattrick' Steve Cram MAANDAG 5 AUGUSTUS 1985 PAGINA 9 ROTTERDAM (GPD) Twee dagen toernooivoetbal hebben aangetoond waar de kracht en de zwakte liggen bij Feyenoord. Het is voorlopig alles of niets met de danig gereno veerde formatie van trainer Ab Fafié, die voor de competitie nog twee weken de tijd heeft om zijn team de middenweg op te loodsen. Van evenwicht was geen sprake in het eigen Rotterdam-toernooi, waarbij het publiek gevangen werd gehouden tussen hoop en twij fel. De eerste voorstelling tegen het Braziliaanse Gremio was vrijdag avond ronduit zwak; het tweede optreden van gisteren tegen Hon- ved was buitengewoon aardig. Door een royale 4-1 overwinning op de Hongaren werd Feyenoord derde in de Kuip. Gremio pakte daar de grootste beker door een fi nalezege van 2-1 op Bayern Mun- chen. Hoewel zijn vernieuwde équipe dus niet meer dan troostprijzen pakte, toonde Ab Fafié zich toch content. "In zijn totaliteit ben ik te vreden", zo maakte de oefenmees- ter de balans op na de achtste uit gave van het evenement, dat toch weer winstgevend was door de komst van ruim 53.000 kijkers, 11.000 meer dan nodig waren om quitte te spelen. "Met dit elftal ga ik ook de competitie in. Ik zou niet weten wat ik er aan zou moeten veranderen". Wellicht moet hij dat voor de eer ste uitwedstrijd bij VW in het weekeinde van 17 en 18 augustus op één plaats noodgedwongen doen: door een charge van de Hon gaar Cseh kneusde Tscheu la Ling gisteren de enkelbanden in zijn lin kerbeen. De rechterspits gaat van daag voor onderzoek naar het zie kenhuis, "maar ik denk dat zijn blessure wel meevalt", aldus Fafié. In de Antilliaan Kwidama staat bovendien een vervanger klaar die in elk geval zeer snel is. Dat tekent ook de grotere kracht van Feye noord: het team is vooral in de breedte sterker geworden, kent in potentie meer mogelijkheden en heeft in vergelijking met vorig sei zoen ook veel meer creatievere Spelen STRATTON MOUNTAIN (Reuter) - Het lot heeft be paald, dat John McEnroe in de eerste ronde van het tennis toernooi van Stratton Moun tain uitkomt tegen Patrick, zijn jongere broer. John (26) en Patrick (19) ontmoeten elkaar voor het eerst als tegenstan ders in een belangrijke wed strijd. De oudste van de McEnroes is als eerste geplaatst in het toernooi, dat is gedoteerd met ongeveer een miljoen gulden. De wedstrijden in Stratton Mountain, die beginnen op maandag, gelden als voorbe reiding op het US-Open, het Open Amerikaanse kampioen schap, dat 26 augustus begint. De banen in Stratton Moun tain hebben dezelfde, harde ondergrond als in Flushing Meadows (New York). voetballers. Welke gevaren dat met zich brengt werd vrijdagavond be wezen, welke voordelen dat heeft werd gisteren aangetoond. Tegen Honved revancheerde de Rotterdamse ploeg zich een uur lang volledig voor de povere pres tatie die tegen Gremio was gele verd. Alles wat in dat duel niet was gelukt, slaagde nu wel en voor de ruim 22.000 kijkers die toch nog de gang naar de Kuip hadden ge maakt, viel er veel meer te genieten dan vorig seizoen. Snelle combina ties, leuke patronen en aardige in dividuele staaltjes, maar ook weer een terugval, die de hoop gedeelte lijk wegnam en de twijfel injecteer de. Gevarieerd "In het eerste uur speelden we zoals het me voor ogen staat", kon Fafié vergenoegd vaststellen. "Ge varieerd aanvallend en veel over de zijkanten. Inderdaad, een heel groot verschil met vrijdag. Maar toen was een x-aantal spelers veel te gespannen. Vooral de nieuwelin gen durfden niet, maar als je wilt PJONGJANG (SID/AFP) - Noord- Korea heeft het Internationaal Olympisch Comité verzocht het voorstel de Zomerspelen van 1988 samen met Zuid-Korea te organise ren te onderzoeken. Radio Pjong jang citeerde gisteren de vice-pre mier Chong Jung-Hi, die heeft ver klaard dat een co-productie van noord en zuid noodzakelijk is „om te voorkomen dat nieuwe twee spalt in de Olympische beweging ontstaat". Zuid-Korea heeft vrijdag al laten weten dat het plan van de Noord- koreanen als „niet realistisch" is afgewezen. De Zuidkoreaanse mi nister van sport, Lee Jung-Ho, ken schetste het voorstel als „absurd". Volgens het Olympisch handvest is de organisatie door twee natio nale comités niét mogelijk. Voor verwezenlijkening van de Noord- koreaanse plannen zouden dus eerst de Olympische regels moeten worden gewijzigd. ROTTERDAM (ANP) - Mario Been werd door een uit vier jour nalisten bestaande jury gekozen tot de beste speler van het toer nooi van Rotterdam. De spelbepalende middenvelder van Feyenoord dankte zijn ver kiezing niet alleen aan zijn drie doelpunten, maar ook aan het voor zijn doen constante spel. moetje ook durven verlie- De angst voor de nederlaag stond bij de eerste presentatie in de Kuip nadrukkelijk centraal bij de aanwinsten Molenaar, Sören- sen, Ling en Eriksen, die zich per sé wilden waarmaken. Dat lukte niet en dat leidde tot de 'oneven wichtigheid waarvan vooral op het middenveld sprake was. De zwak te in die situatie was dat er nie mand op stond om het elftal op sleeptouw te nemen. Mario Been was eigenlijk de enige die redelijk overeind bleef, had daar ook mede zijn uitverkiezing tot beste speler van het toernooi aan te danken, maar speelde vrijdagavond wel voornamelijk voor zichzelf. Te moeilijk in elk geval voor zijn ploeggenoten, van wie er velen Feyenoord kunnen opjagen als het eenmaal wél loopt. Dat was gisteren het geval. Na tuurlijk had dat ook te maken met het niveau van de tegenstand. Gre mio (dat in een zouteloze eindstrijd Bayern Munchen met 2-1 klopte door goals van Osvaldo, een eigen treffer van Augenthaler en een te gendoelpunt van Rummenigge uit een strafschop) was veel gemoti veerder dan Honved. Maar daarvan moet je als ploeg eerst nog maar wel profiteren. Dat deed Feye noord met grote gretigheid. Met name Jan Sörensen rehabiliteerde zich volledig. Bij zijn Kuip-debuut was hij onzichtbaar, in het tweede duel viel hij op. De Deen stond ook aan de basis van de eerste drie tref fers (Been, Duut en weer Been) en hielp in elk geval de idee uit de we reld dat hij te lui zou zijn. Hij steunde Been waar hij het kon bij het spelverdelen, en ook Keje Mo lenaar, tevens inzetbaar als laatste Feyenoorder Eriksen vliegt door de lucht nadat hij door een Honved-verdediger van de bal is gezet. (foto anp> man, deed dat beter dan Hoekstra in het verleden. In de misschien te veel op de aanval beluste ploeg kon alleen spits Eriksen zich nog niet waar maken, zoals blijkt uit het ontbre ken van zijn naam bij de doelpun tenmakers. "Maar hij speelt wel goed in dienst van het elftal", vond Fafié, die ook de verklaring voor handen had waarom Feyenoord te rugviel na de 4-0 van Kwidama (die stijf rechts lijkt maar die volgens de oefenmeester ook goed met links uit de voeten kan) en de te gentreffer van Detari. "Conditio- 1 neel zijn we nog niet waar we we zen moeten. We gaan er deze week dan ook nog pittig tegenaan in vijf oefenwedstrijden en we moeten ook nog werken aan de opbouw van achteruit en de combinaties voorin. Maar in grote lijnen staat het allemaal al wel vast". Totdat de details zijn uitgewerkt leeft het legioen nog even tussen hoop en twijfel. PAUL DE TOMBE 53M SOFIA (ANP) - De opzet van bondscoach George Geurtsen het nationale ze vental bij het Europees kampioenschap geladen het water in te jagen, heeft gisteren niet het gewenste resultaat opgeleverd. De beoogde reactie was in het gloednieuwe zwemcom- plex in Sofia, waar tot op de openingsdag nog drif tig werd geboord en ge schilderd, van iets te korte duur. Regelmatig vuur werk, maar nog iets te vaak alleen sissen. On danks de gewaardeerde aanwezigheid van Nico Landeweerd en doelman Ruud Misdorp was het Spaanse team van Manuel Estiarte niet echt in verle genheid te brengen: 7-9. Het gezicht van Geurtsen tijdens de wedstrijd maakte niet nieuws gierig naar de inhóud van zijn commentaar, hooguit naar de ge bruikte termen. Na afloop was de bondscoach echter opvallend rustig. Hij verweet de spelers slechts de domme fouten, maar was duidelijk opgelucht dat de confrontatie met Spanje alleen op een nederlaag was uitgelopen en niet op een fiasco. Aan de voorbereiding heeft het dan ook niet gelegen. De bond dacht na tionaal en internationaal aan alle mogelijke faciliteiten. Geurtsen ging door het geluid voor en te gen de ploeg, met als hoogtepunt het dreigement Ronald Hermsen voor er één wedstrijd was ge speeld naar huis te sturen. De zaak werd geklaard en de lastige, maar inventieve Hermsen groei de zelfs uit tot een van de bete- Conclusie De conclusie moet dan ook lui den, dat de huidige Nederlandse waterpoloselectie (nog) niet sterk en ervaren genoeg is om de Europese topploegen van de zor geloze houding af te helpen. Het ontbreken van Ton Buunk (bles sure) en Stan van Belkum (stu die/vakantie) mag niet als excuus worden gebruikt, maar is wel een verzwakking. En waarschijnlijk een te grote om op meer dan een degradatieplaats in Sofia te mo gen hopen. Hoop werd nog wel gekoes terd. Gisteren veranderde die in blijdschap over een redelijke prestatie, die niet goed kon wor den door een aantal blunders, waarvan Geurtsen alle toeschou wers op de tribune kond deed. Juist die fouten braken Oranje op tegen de efficiënte Spanjaar den. De krachttoer in de derde periode, toen een achterstand van 3-6 geheel werd ingelopen, bleek uiteindelijk te veel te heb ben gevergd. Nederland werd ook in de resterende minuten niet weggespeeld, maar was te zeer uitgeblust om voor een ver rassing te zorgen. Gemoedsrust Bondscoach Geurtsen was na afloop niet tevreden, maar wel in het bezit van een redelijke ge moedsrust. Lachend begon hij zelfs geheel tegen zijn gewoonte in met een excuus. Dat betrof de .problemen met de 35-secon- denklok, die herhaaldelijk dienst weigerde. „Er is voor gewaar schuwd, dat een dergelijk euvel op de eerste dag van zo'n toer nooi kan voorkomen. Vooral voor een jonge ploeg is dat verve lend. Al heeft het daar natuurlijk niet aan gelegen. Het ontbrak aan voldoende kracht en snel heid, maar er waren best ook mooie momenten. Toch zie ik te gen elke wedstrijd op met dit ze vental. Dat kreeg op het laatste moment te maken met Nico Lan deweerd als invaller. Gelukkig overigens, want Nico heeft een enorm goede invloed op de jonge jongens. Ik werd juist zo kwaad, omdat ook enkele routiniers we zenlijke fouten maakten. Van Es bijvoorbeeld. Ook Noordegraaf speelde een ongelukkige wed strijd tegen Estiarte", analyseer de Geurtsen het eerste duel in Erik Noordegraaf in balbezet. De Spaanse poloërs lijken er niet aan te pas te komen. In werkelijkheid waren de rollen evenwél omgedraaid. (fotoANPf vlot tempo en zonder stemver heffing. Gelijk Hij had gelijk. Nederland ken de goede momenten, maakte fraaie doelpunten, maar wel te weinig. Landeweerd nam het voortouw met een flitsend schot van afstand, dat doelman Moya zeer ongelegen kwam. De snelle en agressieve Spanjaarden schrokken niet en vertrouwden blindelings op hun kopman Es tiarte, die alleen met waterpolo al ruim.anderhalve ton per jaar ver dient. Hij beschaamde dat ver trouwen niet, al permitteerde hij het zich wel een strafworp te missen. Toen het 3-6 werd in de derde periode nam de wind rond Geurtsen toe tot orkaankracht, met John Jansen als „aangespro kene". De woede-uitbarsting, op de tribune woordelijk te ver staan, hielp zowaar. Een schitte rend achterwaarts schot van Hermsen werd een keerpunt. „Afgesproken was, dat er geen circustrucs ten beste gegeven zouden worden. Wat die jongen af en toe deed, daar heb ik niets van gezegd. Zijn probeersels kunnen niet aangemerkt worden als blunders", oordeelde Geurt sen opvallend positief over de speler, die bijna weer in Hilver sum had gezeten, maar tegen Spanje erg veel in het water lag en lef toonde. Moeilijk Zijn ondernemingslust hielp Nederland mede door een moei lijke fase. Plotseling bleek trai nen op de man-meer-situatie zin gehad te hebben. De verrassing leek bij 6-6 nabij. De geleverde inspanning werd - in stijl met de plaats van handeling - te duur be taald. De fut was weg en kwam niet op tijd terug. Hermsen had met iets meer geluk nog voor 8-8 kunnen zorgen, maar hij schoot tegen de lat. Toen pal daarop Pielstroom uit het water werd gestuurd, was Spanje zeker van de winst. Uitslagen: West-Duitsland- Sowjet-Unie 7-7, Italië-Grieken- land 14-9, Hongarije-Joegoslavië 7-4. SILVERSTONE (ANP/Reuter/SID) - De herfstachtige depressie, die vanochtend Nederland binnen stormde, heeft op zijn weg van Ierland naar het Oosten toegesla gen op het circuit van Silverstone. De mo torraces om de Grote Prijs van Engeland werden gisteren gehouden onder voortdu rende regenval en toenemende wind kracht. Voor de zijspan-coureurs aanlei ding hun race in Silverstone te boycotten. Zij weigerden uit veiligheidsoverwegin gen van start te gaan. De regen had de baan volledig blank gezet, de wind was toegenomen tot kracht acht. Vooral de Zwitser Biland en Egbert Streuer beijver den zich ervoor de race af te gelasten. Streuer had in de ochtenduren met Biland een proefronde gereden en toen al gecon stateerd, dat rijden tot de onmogelijkhe den behoorde. „Rijden is hier levensge vaarlijk. De driewielers liggen zo laag op de grond, dat je constant door een muur van water rijdt. Als er voor je iets gebeurt, rij je er met een snelheid van 200 kilome ter op in. Dat staat gelijk met moord", gaf Streuer als commentaar voor zijn unieke actie. De Assenaar werd uiteraard bijgevallen door zijn bakkenist Bernard Schnjeders en vond een gewillig oor bij Biland/Waltis- perg en de Westduitser Schwarzel/Buck. BIEL (ANP) - Wonderkinderen kunnen ook blunders maken. Dat heeft Nigel Short gisteren ervaren in zijn derde treffen tegen John van der Wiel in de verlenging van het interzonale schaaktoernooi in Biel. De 20-jarige Brit stond met zwart halverwege de partij royaal op winst. Gert Ligtërink, secon dant van Van der Wiel, noemde de stelling van de Leidse grootmees ter "troosteloos". Bij de winst, die door een fout van Van der Wiel in de Russische opening was ontstaan, had Nigel Short zich als zestiende en laatste speler geplaatst voor het kandida tentoernooi in Montpellier. In die euforistische stemming ontging de in Manchester geboren grootmees ter een geniepige valstrik van Van der Wiel. Met open ogen tuimelde de Brit in de val en binnen enkele zetten stond Short mat. Het 'zwendeltje' leverde Van der Wiel na 34 zetten het volle punt op en opnieuw de kans zich te kwalifi ceren voor Montpellier. Bij winst op Torre, vandaag, is hij zover. Bij remise hangt het eindresultaat af van de laatste partij tussen Short en Torre. In de derde ontmoeting tegen Short stond Van der Wiel voor de opdracht te winnen. Remise en verlies zouden in beide gevallen uitschakeling inhouden. In de ope ning maakte Van der Wiel evenwel een taxatiefout, die door Ligtërink als "vrijwel catastrofaal" werd ge noemd. Van der Wiel: Dat was door Gert juist gezien. Uit pure nood heb ik toen wat complicaties ingevlochten. Short reageerde in eerste instantie correct. Pas de laatste valstrik zag hij kennelijk over het hoofd. In ieder geval kon ik binnen enkele zetten mat geven en ontsnappen". Plaatsing Die opzienbarende ontwikkeling heeft de herkamp in Biel zijn open karakter teruggegeven. Alle groot meesters hebben nog kans op plaatsing. Van der Wiel heeft 3 punten. Short 2.5 (beiden uit vijf) en Torre 1.5 (uit vier). Zaterdag had Torre in de hangpartij tegen Van der Wiel zijn riante positie inder daad in winst omgezet. Van der Wiel speelde nog wel zeventien zet ten door, maar legde na 58 zetten (Spaanse opening) de koning om. Daarvoor had de Leidenaar op knappe wijze de afgebroken partij tegen Short in remise laten eindi gen. Short bezat aanwijsbaar voor deel, werd gesecondeerd door John Nunn, maar Van der Wiel vond de enige manier om de deling van het punt te forceren. Na 73 zet ten (Pirc) berustte Short zichtbaar aangedaan in de onvermijdelijke remise. Door dat halve punt redde Van der Wiel zijn kansen in de slijtage slag in het Zwitserse toeristenoord. Gisteren deed hij er opnieuw zijn voordeel mee. Terwijl Ligtërink verkondigde, dat Van der Wiel na zijn onfortuinlijke nederlaag tegen Torre een diepe inzinking door maakte, leefde de grootmeester zich zelf met de witte stukken uit: 1-0 tegen Short uit volkomen verlo ren positie. Vandaag speelt Van der Wiel met zwart tegen Torre, van wie hij in dit toernooi al twee keer verloren heeft. "Die nederlagen zitten me wel dwars", aldus Van der Wiel. „Maar het zegt niet zo veel, dat ik als een angsthaas achter het bord ga zitten. Ik weet hoe ik er voor sta. Ik neem aan dat Torre dat ook weet". Uitslag eerste partij slotronde: Van der Wiel (Ned) - Short (Gbr) 1-0. Stand: 1. Van der Wiel 3 (uit 5); 2. Short 2.5 (uit 5); 3. Torrail.5 (uit 4). BOEDAPEST - Steve Cram no teerde gisteren in Boedapest zijn derde wereldrecord in negentien dagen. De Britse atleet bracht over 2000 meter, een zogenaamde in courante afstand, 4 minuten 51,39 seconden op de klokken. Het oude record stond op naam van de Nieuwzeelander John Walker, die op 30 juni '76 4.51,4 had gelopen. Het Europees record was sedert 31 augustus 1982 in handen van Tho mas Wessinghage. De Westduitser had 4.52,2 achter zijn naam staan. Protsjenko Tijdens atletiekwedstrijden in Leningrad heeft Oleg Protsjenko (Sov) gisteren in Leningrad het Eu ropese record hinkstapspringen verbeterd en gebracht op 17,69 me ter. Het oude record stond sedert 6 juni 1982 op naam van de Engels man Keith Connor, die destijds in Provo (VSt) 17,57 meter haalde. Het wereldrecord staat sedert 16 juni van dit jaar op naam van Willie Banks, die tijdens de Amerikaanse kampioenschappen in Indianapo lis 17,97 meter bereikte. ADVERTENTIE Dit trio geeft dit seizoen de toon aan in de zijspanklasse en ondervond voldoende, zij het geen unanieme, steun om de race niet te laten doorgaan. Door de afgelasting werd het duel om de wereldtitel tussen de drie combinaties een week uitgesteld. Volgende week zondag wordt de Zweedse Grote Prijs in Anderstorp beslissend voor de invulling van de naam van de wereld kampioen. Bij een overwinning prolonge ren Streuer/Schnieders in alle gevallen hun titel op grond van het aantal seizoen zeges. ZEGMAARQkn TEGEN KAMSTEEG OCCASION (KIÉS'ÓÓK VCX)R i^^EG ZEKERHtlOj

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9