Sluiting raffinaderij tond al lang vast' Belangstelling Sail '85 breekt records Advocate De Jonge weer in Z.-Afrika espreldng Lubbers Caracas was 'show Zaanstad maakt folder over gevolgen van atoomaanval De Koning teleurgesteld over atv-opstelling van ambtenaren Mishandelde Maastrichtse overleden Bijna vier miljoen bezoekers op Amsterdams zeilevenement 'Hoe ruiger het weer hoe stabieler de boot' AANDAG 5 AUGUSTUS 1985 ILLEMSTAD (GPD) - Premier Lubbers heeft al bij de onderhandelingen in Caracas eweten dat het onmogelijk was de raffinaderij op Curacao te redden. "Het Nederlandse rijsvoorstel voor ruwe olie was volstrekt onaanvaardbaar voor de Venezolaanse regering n dat wist de minister-president wel", zo heeft secretaris Paulina van de Shell-vakbond SEK verklaard. .9 ZAANSTAD (ANP) - In navolging van Leeds in Engeland laat de ge meente Zaanstad op 3 september een brochure verschijnen waarin de gevolgen van een kernaanval op het Zaanstad-deel Zaandam wor den beschreven. Het initiatief voor deze brochure werd anderhalf jaar geleden door de werkgroep gezondheidswerkers tegen kernbewapening genomen. Of Zaanstad de eerste gemeente in Nederland wordt met een dergelij ke brochure is nog niet zeker. Ook in Nijmegen is men er al mee bezig. De brochi door het bureau voorlichting van Zaanstad en de werkgroep gezond heidswerkers tegen kernbewape ning. Morgen bespreken burge meester en wethouders van Zaan stad de uitgave, die waarschijnlijk in een eerste oplage van 5000 ex- Iers handelt de brochure over de gevolgen voor de plaats waar een kernbom valt en over de gevolgen voor de directe omgeving. Volgens de woordvoerder gaat het absoluut niet om een rampenplan. Het boek je is ook geen alternatief BB-plan. iure wordt geschreven Volgens een van de samenstel- de gevolgen van een kernaanval handelen. De samenstellers hebben de bom in de brochure laten vallen op het sluizencomplex te Zaandam. Wel wordt ook algemene informatie over een eventuele derde wereld oorlog met gebruik van kernwa pens gegeven. Volgens de samen stellers is de grondtoon van het drukwerk datje niets kunt doen bij een kernaanval. Je zou je ook niet kunnen beschermen tegen kern oorlog. Vaak wordt door regerin gen een verkeerd beeld gegeven, alsof mensen met schuilkelders nog overlevingskansen hebben, al dus de samenstellers. ►wel Nederland als de Shell zijn volgens hem op uit om de raffi- ïaderij op Curacao met zo min mo gelijk sociale onrust te sluiten. Paulina stelt dat premier Lubbers ie Antilliaanse belangen niet kon Dehartigen, omdat deze strijdig sijn met de belangen van Shell Per- nis. "Als de Curacaose raffinaderij openblijft, betekent dit dat er zwa re concurrentie ontstaat met het Shell-bedrijf in Pernis". Vanwege de gunstige regeling via het 'heren- akkoord' heeft Shell fors geïnves teerd in de Rotterdamse raffinade rij, die nu uitgerust is om dezelfde zware olie te verwerken als Shell Curacao. Koninklijke Shell-groep heeft al enkele jaren geleden beslo ten niet langer te investeren in het bedrijf. De raffinaderij past niet langer in het geheel van de Shell- bedrijven. Daardoor werkt Shell Curacao ook steeds minder renda bel. Er was besloten om Venezuela [te interesseren voor participatie. Dan zouden olieleveranties op lan- Igere termijn gegarandeerd zijn. De Venezolaanse regering vond echter de personeelskosten te hoog, zodat een afvloeiingsregeling in het le ven werd geroepen en ook 10 pro cent op het salaris moest worden ingeleverd. Sluiting Toen echter in 1979 een winst van 400 miljoen dollar werd ge maakt, vanwege de oorlog in het Midden-Oosten, werden de bespre kingen met Venezuela over partici patie afgebroken. In 1983 werd dui delijk dat hierdoor sluiting van het bedrijf onvermijdelijk zou zijn. De toenmalige directeur Wilson was echter te veel emotioneel be trokken bij de raffinaderij, waar hij als jonge ingenieur was begonnen. Later werd hij technisch-manager en nu zou hij vlak voor zijn pen sioen enkele jaren algemeen-direc teur zijn. Hij weigerde na de kei harde loononderhandelingen met de vakbonden persoonlijk om aan het plan van de Shell-groep te vol doen en het bedrijf te sluiten. Wil son werd na anderhalfjaar vervan gen door de huidige directeur Van Mourik-Broekman. Deze had vol gens de vakbond een duidelijke opdracht van de Shell-groep, om de raffinaderij op zo goedkoop mo gelijke wijze te sluiten. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet betreurt het besluit van de ambte naren om niet langer in te leveren voor verdere arbeidstijdverkorting (atv), maar zal niet ingrijpen. Dat zei minister De Koning (sociale za ken en werkgelegenheid) gisteren voor de AVRO-radio. De bewinds man verklaarde ook niet te ver wachten dat de stap van de ambte narenbonden invloed zal hebben op de opstelling van andere bon den. De Industriebond FNV heeft al laten weten alles in het werk te stellen om het komende jaar tot een 36-urige werkweek te komen. Prinses Irene is vandaag jarig. De prinses viert haar 46ste verjaar dag. (foto ANP) De Koning wees er verder op dat er nu studies worden uitgevoerd hoe de arbeidstijdverkorting in de verschillende bedrijfstakken het best kan plaatsvinden. Hij is niet somber over de uitslag van deze studies en zei erop te vertrouwen dat ook volgend jaar verder aan atv gewerkt zal worden. Hij verwachtte niet dat het be sluit van de ambtenarenbonden het voornemen van het kabinet om de koopkracht van ambtenaren, uitkeringstrekkers en trendvolgers op zijn minst te handhaven, nade lig zal beïnvloeden. Garanties wil de hij niet geven. "Dat zien we wel op Prinsjesdag, wanneer de begro ting wordt gepresenteerd", aldus de minister. De ambtenarenbonden hadden verleden week bekendgemaakt niet langer te willen inleveren voor verdere invoering van een kortere werkweek. Zij wezen er in dat ver band op dat ze de afgelopen jaren als gevolg van het kabinetsbeleid te veel hadden ingeleverd. Beide regeringspartijen, CDA en WD, betreuren het besluit van de ambtenarenbonden, maar zijn het met minister De Koning eens dat er niet in de onderhandelingen tus sen de bonden en de verantwoor delijke minister Rietkerk (binnen landse zaken) ingegrepen moet worden. In 1984 dreigde premier Don Martina zelfs met een machtigings wet die de vakbonden zou dwin gen om 10 procent loon in te leve ren. „Wij kiezen voor een Curacao mèt Shell", zo verklaarde de minis ter-president. Toen hem'duidelijk was dat de raffinaderij ook in de toekomst niet meer rendabel kon functioneren, koos de Antilliaanse premier ervoor om af te treden na een incident met een van zijn par tijgenoten. De gevolgen van een eventuele sluiting waren zó enorm, dat premier Martina er alles voor over had om het bedrijf open te houden. Verkoopbaar Volgens Paulina heeft de sluiting van de Lago-raffinaderij op Aruba de uitvoering van de Shell-plannen vertraagd. Het zou politiek niet verkoopbaar zijn als twee multina tionals gelijktijdig hun raffinade-' rijen sluiten, die pilaren zijn van de Antilliaanse economie. De Shell-vakbond vindt het Ve nezolaanse voorstel om de raffina derij open houden vrijwel kans loos. Van de Nederlandse regering wordt gevraagd om honderd mil joen dollar per jaar in het bedrijf te investeren. "Het zou wel een kleine genoegdoening zijn voor de gigan tische winsten die gedurende ze ventig jaar naar de Nederlandse economie werden doorgesluisd", zo vindt Paulina. Volgens de ASEK moeten de Nederlandse, Ve nezolaanse en Antiliaanse regering gezamenlijk aan tafel gaan zitten wil dit plan enige kans van slagen hebben. Intussen is voor de 1900 Shell- werknemers bij de minister van so ciale zaken toestemming gevraagd voor ontslag. De onderaannemers op de raffinaderij zijn eveneens be gonnen met ontslagaanvragen voor de 1200 man personeel. Voor hun gelden nauwlijks afvoeiingsre- gelingen zoals die voor het Shell- personeel zijn opgesteld. CAMPINGS (ANP) - Nederland telt momenteel 3561 kampeerac- commodaties, ongeveer eenderde meer dan in 1972. Het aantal slaap plaatsen is 1.671.000. Dit blijkt uit tellingen van het CBS. Daaruit blijkt ook dat ruim eenderde van de accommodaties negen maanden of nog langer van het jaar geopend SCHIPHOL (ANP) - De Zuidafri- kaanse advocate Kathleen Satch- well, die de belangen behartigt van de Nederlandse antropoloog Klaas de Jonge en diens ex-vrouw Héle- ne Passtoors, is gisteren vanaf Schiphol vertrokken voor de te rugreis naar Zuid-Afrika. Ze heeft in Den Haag en in Brussel bespre kingen gevoerd op de ministeries van buitenlandse zaken. Verder heeft ze contact gehad met de fami lies van haar cliënten en met juris ten. Over de inhoud van het be sprokene wilde ze geen mededelin gen doen. TOPDRUKTE (ANP) - De politie in de Amsterdamse binnenstad heeft een druk weekeinde achter de rug. Op het bureau Warmoes straat, vlakbij het Centraal Station, zijn tweemaal zoveel meldingen van zakkenrollerij en berovingen geweest als anders. Ook voor zak kenrollers en berovers was Sail '85 aldus een buitenkansje. Tasjes en fotoapparatuur waren favoriete ob jecten van diefstal. Mensen van buiten de stad raakten daardoor ook vaak hun treinkaartjes kwijt, waardoor ze extra gedupeerd wer den. Hélene Passtoors, die zowel de Nederlandse als de Belgische na tionaliteit heeft, wordt al vijf we ken vastgehouden op grond van ar tikel 29 van de wet op de binnen landse veiligheid, die geïsoleerde opsluiting voor onbepaalde tijd zonder proces mogelijk maakt. Satchwell mag haar cliënte niet be zoeken. Wel heeft Hélene Pas stoors enkele malen bezoek gehad van de Belgische consul. Klaas de Jonge verblijft sinds 19 juli in de Nederlandse ambassade in Pretoria, waar hij wel zijn advo cate mag ontvangen. Zuid-Afrika verlangt dat Nederland hem over draagt aan de Zuidafrikaanse auto riteiten. Er is een arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd wegens overtreding van de explosieven- wet, waarop maximaal 15 jaar cel staat. Maar het eerdere aanhoudings bevel tegen De Jonge, uitgevaar digd op grond van de wet op de binnenlandse veiligheid, is nog niet ingetrokken, zodat voor de Zuidafrikaanse justitie ook de mo gelijkheid tot vervolging op grond van deze wet mogelijk blijft. De wet op de binnenlandse veiligheid kent als maximumstraf de dood straf of levenslang. ABCOUDE (ANP) -Inde 'stilte voor de storm', voorzover daar dan sprake van was, keerden gisteren al veel vakantiegangers voortijdig huiswaarts. De voor vandaag voor spelde zuidwesterstorm én de ui terst sombere vooruitzichten voor de rest van de week deden velen be sluiten om de tent maar op te bre ken. In Zeeland kwam gistermor gen de uittocht op gang. Op vrijwel alle campings, die in deze tijd van het jaar normaal gesproken over vol zijn, was gisteren al sprake van lege plaatsen. Overigens verliep ook de terugtocht niet altijd zonder problemen, zoals op de ANP-foto te zien is: kapotte fietsen en een ver nielde imperiaal lagen gisteren op de rijksweg bij Abcoude. Volgens de politie gebeurt dit soort ongeluk ken meestal omdat de imperiaal niet deugdelijk aan het autodak is bevestigd. VERKRACHTING (ANP) - Een 24- jarige vrouw uit Uden is dit week einde ernstig gewond geraakt toen een man haar probeerde te ver krachten. Om vijf uur zaterdag morgen werd de vrouw in haar wo ning overvallen door een haar on bekende man. Die stak haar met een scherp voorwerp, waarbij één van haar longen werd doorboord en haar keel gedeeltelijk werd doorgesneden. Daarna verkrachtte hij de vrouw. Vermoedelijk heeft hy de woning verlaten via het bal kon, waardoor de man volgens de politie ook is binnengekomen. Om haar katten de mogelijkheid te ge ven naar buiten te gaan, liet de vrouw die deur altijd op een kier staan. MAASTRICHT (ANP) - De Maas trichtse weduwe M. Lathouwers (67), die bij een overval op 25 juli door een 21-jarige geestelijk ge stoorde jongeman uit Maastricht ernstig werd mishandeld, issin het ziekenhuis van Maastricht aan de opgelopen verwondingen bezwe ken. Zij overleed vrijdagavond al, maar de politie van Maastricht deelde het nieuws pas gisteren De dader zegt uit wraak gehan deld te hebben, omdat hij woedend was over het niet meer aanwezig zijn van een ring, die de inmiddels overleden echtgenoot van me vrouw Lathouwers hem beloofd zou hebben. De jongen bracht me vrouw Lathouwers zodanige ver wondingen aan haar hoofd toe, dat zij sinds de overval niet meer tot bewustzijn is gekomen. Honden slachten schaapskudde af DALEN (ANP) - Twee honden hebben in dit weekeinde een ware slachting aangericht on der een kudde Drentse Heide- schapen in Dalerpeel (gemeen te Dalen). De beheerder van de kudde van 45 schapen trof gisteren vier van zijn dieren doodgebe ten aan, terwijl twee zodanig gewond waren dat ze door een veearts werden afgemaakt. Bo vendien waren vyf schapen er zo ernstig aan toe dat ze voor een noodslachting zijn afge voerd. Eén schaap wordt nog vermist, terwijl een deel van de kudde verwondingen heeft op gelopen. De rijkspolitie heeft de twee honden - een terriër en een bas taardhondje - kunnen opspo ren. Ze zijn in overleg met de eigenaar diezelfde dag nog af gemaakt. De eigenaar van de honden is verzekerd. De scha de wordt geschat op zo'n 2.000 gulden. De kudde schapen is eigendom van de stichting Het Drents Landschap. De schapen zyn uitgezet op een stuk na tuurschoon, waar ze de jonge boompjes in de heide weggra- AMSTERDAM (GPD) - De officier van wacht aan boord van de Georg Stage II moet even grinniken. "Veel werk om het schip vol zeil te maken? Ach kom nou, Toen we vorige week uit Zeebrugge vertrokken, lagen we net binnen het kwartier volledig onder zeil. En alles met de hand hoor. Maar ja, daar trainen we dan ook bijna dagelijks op". Het Engels klinkt met een sappig Deens accent. De Georg Stage is een van de deelnemende 'tall ships', om pre cies te zyn het kleinste. Een driemast volschip, gebouwd in Frede- rikshaven in 1935. De totale lengte is 52 meter. En ter vergelijking, de Krusenshtern, het Russische pronkschip, meet ruim 104 meter. Maar wel een uniek schip: als enige vaart het met een gemengde bemanning. Als alle tall ships is ook de Georg Stage II een opleidingsschip. Alleen niet voor de marine, maar voor de koopvaardij. De vaste staf aan boord telt circa 12 officieren, die de leiding hebben over zo'n zestig kadetten. Jongens en meisjes in de leeftijd van 16 tot 21 jaar, die op vrijwillige basis kiezen voor een stevige basisopleiding aan boord van deze zeilende parel. Vijf maanden duurt de oplei ding aan boord van de George Stage II. Dan gaan ze over naar modernere schepen of aan wal om hun opleiding te vervolgen. De uitrusting aan boord van de Georg Stage is zowel klassiek als van de modernste snufjes voorzien. Goed, het anker moet nog echt met de hand omhooggedraaid worden en de zeilen worden ook op mankracht gehesen. Maar de navigatie is zowel op de sterren als met de modernste apparatuur. Dat moet ook wel omdat de veilig heid van de kadetten aan boord natuurlijk gegarandeerd moet zijn en het overige scheepvaartverkeer nu eenmaal zo is toegenomen, dat aanpassingen onvermijdelijk zijn. Storm Maar varend met kadetten of niet, de motor wordt vrijwel nooit gebruikt. Alleen wanneer bestemming en wind niet met elkaar in overeenstemming zijn, wordt de motor gestart. Zelfs bij storm gaat het zeil uit. "Hoe ruiger het weer, des te stabieler vaart ze als we op zeil zijn. Natuurlijk niet met alle zeilen uit. Ik denk overi gens dat het voor alle tall ships opgaat. Als we met windkracht acht op de motor zouden varen, is het heel wat minder prettig aan boord". De naam Georg Stage is afkomstig uit een Deens geslacht van reders. De eerste Georg Stage werd gebouwd in 1882 en was eigen dom van de in dat jaar opgerichte stichting Georg Stage's Mind, een vroeg gestorven zoon van een van de reders. Het bronzen boegbeeld is nog afkomstig van die eerste Georg Stage, die nu als museum ergens in Amerika te bezichtigen is. "Was het maar waar", lacht de officier van de wacht als hem de vraag gesteld wordt of ze aldoor op evenementen als Sail Amster dam varen. "We hebben een vaarschema, waarbij we 's winters in het zuiden zitten en zomers en in de herfst wat noordelijker ko men. Manifestaties als Sail Amsterdam en Zeebrugge worden ui teraard wel ingepland. Niet alleen omdat het leuk is om dan in zo'n haven te liggen, maar ook omdat we dan iets van andere tall ships kunnen zien en leren. Er is een heël goed contact onderling tussen de bemanningen. Dwars door alle politieke tegenstellingen heen". AMSTERDAM - De derde editie van het Amsterdamse Sail is nu al een doorslaggevend succes waar het om de bezoekersaantallen gaat. Trok de eerste dag al bijna een mil joen bezoekers, ondanks al het slechte weer is het evenement ook in het weekeinde zeer druk be zocht. Gisteravond werd het totaal aantal bezoekers al op bijna 3,5 miljoen geschat. De organisatoren hadden tevoren verwacht zo'n twee miljoen bezoekers te zullen trekken. Sail Amsterdam '85 ein digt morgenochtend met een para de van alle schepen via het Noord- zeekanaal naar de sluizen van IJ- muiden. door Huub Klompenhouwer Aanvankelijk vreesden de orga nisatoren van Sail dat het aange kondigde slechte weer de belang stelling voor het zeilspektakel in de Amsterdamse haven zou dwars bomen. Maar onverwacht veel mensen trotseerden alle weergo den en genoten van spektakels als het paradezeilen, de spiegelge vechten op het water en de piere- machocheltocht door de Amster damse grachten. Ook het corso te het publiek, water, een unicum op dezè Sail, Voor de deelnemers kreeg warme belangstelling van te op het water niet. Sail wa ren er wat meer problemen. Een dieptepunt was de verdrinking van een Sassenheimse schipper van een van de platbodems in de Am sterdamse haven. Bij het Skütsjes- zeilen op het IJsselmeer sloeg een van de deelnemende schepen bij harde wind om en zonk, maar alle opvarenden konden gered worden. De onder Franse vlag varende Chi nese jonk La Dame de Canton ver loor in de drukte van de haven de bamboe boegstaken en kreeg nog wat averij door onervaren manoeu vreren van een varende toeschou wer op een kapitaal jacht. Fenomenaal Het Sail-feest wordt ook voor an dere doeleinden gebruikt. Ver scheidene zeilende schepen zijn in gehuurd door internationale be drijven die met een rondtocht door de haven indruk maken op hun buitenlandse relaties. Het Amster dams gemeentebestuur en het Olympisch Comité hebben de voorzitter van de onderzoekscom missie van het IOC, Gunnar Erics son uitgenodigd om met enkele an dere leden van het Internationaal Olympisch Comité het zeilende eventuele Spelen van 1992 te be zichtigen. Onder de gasten van het organi serend comité was onder meer or ganiserend directeur Allendorfer van het Newyorkse Sail 1986. In New York worden volgend jaar juli ruim acht mihoen bezoekers ver wacht. Die toonde zich zeer onder de indruk. "Wat ik hier zie over treft natuurlijk al mijn verwachtin gen. Dit is echt een fenomenaal ge zicht", aldus de Amerikaan. Het Amsterdamse spektakel laat zich door de aanwezigheid van zoveel schepen én door de beslotenheid van de Amsterdamse haven in elk geval niet vergelijken met het ge beuren dat het komende jaar in de haven van New York moet worden gehouden. Dan zullen 69 zeilsche pen uit 20 landen naar de VS ko men ter gelegenheid van Onafhan kelijkheidsdag en het opnieuw aansteken van de toorts van het Vrijheidsbeeld, dat momenteel wordt gerestaureerd. Allendorfer heeft in de loop der jaren een regel matig contact opgebouwd met de organisatoren van Sail om de we derzijdse ervaring en deskundig spektakel te bezien. Zaterdag werd heid uit te wisselen. De laatste een rondvaart gemaakt, zondag 'Sail'in New York werd in 1976 ge werd een rondvlucht gemaakt om houden en trok toen zeven miljoen ook de accommodaties voor de bezoekers.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5