Fotografie: 'n vorm van geluk voor Lartigue Overzicht van Franse kunstenaar in Haarlem 'Macbeth': samurai onder kersebloesem Restauratie beschadigde Rembrandt 1983 MAANDAG 5 AUGUSTUS 1985 RADIO-TV-KUNST PAGINA 15 HAARLEM (GPD) - "Mijn vader tilde xne op onder het zwarte doek, waardoor ik het portret kon zien dat hij op het punt stond te maken. Een beeld dat - afgedrukt - een fotografie zal zijn. Op dat ogenblik is het nog een klein beeld op het matglas. Het is levendig! Bijna fascinerender en hélderder dan de werkelijkheid, die ik om mij heen zie. Ik po'seer voor papa: Beweeg je niet! Papa telt: één...twee- ...drie...klaar!" door Frans Keijsper Een dagboekfragment van de toen nog kleine Jacques-Henri Lartigue (geboren 1894), die als geen ander zijn hele leven gebiologeerd is geble ven door het fenomeen fotografie. Lartigue, nu 91 jaar, fotografeert nog steeds en maakt nog dagelijks aantekeningen over wat hij ziet en wat hem beweegt. Van deze bijzondere man zijn in de Haarlemse Vishal (on derdeel van het Frans Halsmuseum) tot en met 15 september 155 foto's te zien afkomstig van de Association des Amis de Jacques-Henri Lartigue uit Parijs, die de verzameling beheert waarover zij zich in 1979 heeft ontfermd. Een schenking van de grootmeester van de camera aan de Franse staat. De expositie was vóór Haarlem te zien in Turijn, hierna gaat ze terug naar de Franse hoofdstad. De tentoonstelling komt in Haar lem niet zo maar uit de lucht val- len. Zij is te danken aan het initia tief van de kersverse Stichting Ne- derlands Foto- en Grafisch Cen trum in samenwerking met de ge meente Haarlem, de provincie Noord-Holland, het Frans Hals en de Stichting Foto, Film en Video. De eerst genoemde stichting maakt zich sterk om in de toe komst in het gebouwencomplex van drukkerij Joh. Enschedé in Haarlem in de toekomst een foto- en grafisch centrum te vestigen. Met Lartigue als blikvanger had ze niet mooier kunnen starten want deze fotograaf intrigeert niet alleen de fijnproever, maar ook een zeer breed publiek. uit hout) dat groter is dan ikzelf. Er zijn ook filmhouders bij om de gro te platen in te steken. Ze zijn in zwart papier verpakt. Ik mag ze niet uithalen in het licht. En er zijn nog veel dingen bij, die te groot zijn, en te gecompliceerd voor een jongetje van 1 m 20". Is dat de reden dat het dan toch nog tot 1902 duurde voor hij zijn eerste foto's maakte? Het foto-ap paraat waarmee zijn vader hem op de gevoelige plaat, tezamen met zijn moeder en grootmoeder, vast- lg?t is eerder een box en zal dus met zijn .eerste camera zijn ge weest. Die "kiek" dateert uit 1903 en de kleine Lartigue had toen al zijn eerste platen geschoten. Hij ziet er uit als een blij kind en dat is hij eigenlijk zijn hele leven geble ven. En heel sensitief omschrijft hij zijn plaatjes: "Foto's zijn geur tjes, mysterieus, een beetje bizar, waar men schrik van krijgt en ook snel van gaat houden". Fotografe ren is volgens hem ook iets ma gisch, iets vreemds en beangsti gend. Was Lartigue in werkelijkheid geen amateur-fotograaf, net als zijn vader? Het beroep van fotograaf heeft hij nooit uitgeoefend. Tot 1963 had niemand iets over zijn fo to's gehoord, zo hij bekendheid ge noot dan was het als kunstschilder. Hij maakte veel portretten van fi guren van het witte doek en expo seerde geregeld in de Salon van de Onafhankelijken in Parijs. Nu weet niemand meer dat hij eigenlijk kunstschilder is (was). Zijn foto grafisch werk werd in dat jaar 1963 uitgestald in het Museum of Mo dern Art in New York, het week blad Life wijdde er uitgebreid aan dacht aan en Lartigue was in één klap beroemd. Een voorbije perio de hing daar aan de wand gena- 'NORMAAL' - Waar hard rijden op een motor toe kan leiden heeft Brekken Jan Schampschot, drum mer van de popgroep Normaal, gis terochtend in Arnhem moeten on dervinden. Tijdens filmopnamen van de band op een crossterrein kwam hij ten val. De zware motor kwam daarbij op zijn rug terecht. Met volgens de politie ,min of meer ernstige verwondingen' is hij in het ziekenhuis opgenomen. Dame met hondje, foto van Jacques-Henri Lartigue, tot en met 15 september in Haarlem In die paar zinnetjes waarin Lar tigue beschrijft hoe hij onder het zwarte laken van het fototoestel van zijn vader kroop ligt zijn be hept zijn met de fotografie beslo ten. Je ziet het tafereeltje voor je, een klein speels knaapje dat gehei men aan zijn vader wil ontfutselen, dat op het glas eigenlijk bewegen de foto's ziet - daar niet meer van kan loskomen. Dat pas zijn grote voldoening kreeg toen hij van papa - een verwoed amateurfotograaf - zelf zijn eerste fototoestel kreeg. Hij was toen zes of zeven jaar; de 13 x 18 camera was groot en moeilijk hanteerbaar en moest op een sta tief worden geplaatst. Dat prachti ge cadeau heeft hij natuurlijk be schreven: "Mijn toestel is van ge boend hout, het heeft een balg van groene Stof met rood afgebiesd en geplooid als een accordeon. Het zit in een grote kist met alle mogelijke een statief (ook al Geknutsel9 DUSSELDORF (DPA) - Een uit beuketakken en staaldraad bestaande plastiek die de 38-ja- rige beeldhouwer Pierre Weber uit Parijs de voorbije twee we ken had opgericht op het ter rein van het Europese Sculp tuurpark in Willebadessen bij Höxter in Noordrijn-Westfalen, is door arbeiders van Publieke Werken als 'geknutsel van kin deren' uit elkaar getrokken en met de vuilnisman meegege- Volgens Johannes Saggel van het bestuur van het Euro pese Sculptuurpark had Weber zijn 'bij het landschap betrok ken' kunstwerk gemaakt in verband met een ontmoeting van beeldhouwers uit de Bondsrepubliek, Frankrijk, Luxemburg en Nederland. geld. Elegant geklede japonnen reikend tot de grond en opgestoken kontjes. Zij lieten hun hondje uit in het Bois de Boulogne of op de Avenue des Acacias in Pa rijs. Hij fotografeerde experimen ten met de vroegste vliegtuigen van hout en zeildoek en prille ren- auto's waarin coureurs met grote stofbrillen zaten. Inderdaad, het begin van deze eeuw had nog zo veel weg van de sfeer van de ne gentiende, maar de "moderne tijd" was reeds sterk aanwezig. Het zijn zeker ook deze soort beelden die hebben bijgedragen tot Lartigue's roem, maar er is meer. Lartigue wist beweging in zijn foto's te suggereren en vast te leggen. Hij fotografeerde zijn di recte omgeving, zijn met vliegtoe stellen in de weer zijnde broer Zis- sou, zijn neefjes en nichten, ooms en tantes. Want als knaapje, toen hij zelf nog niet over een camera beschikte, jutte hij zijn vader, een welgestelde bankier, op al die fa milieleden te fotograferen. Maar daar had de.man de tijd niet voor. Eenmaal in het bezit van een fo totoestel kon Lartigue zijn gang gaan, alles en iedereen registreren. Hij schreef op waar iedereen heen ging, wie er op bezoek kwam en wat voor weer het was. Op elke pagina van zijn dagboek ook een tekening van een gefoto grafeerde situatie. Stel dat de foto mislukt was, dan was er altijd nog de schets waardoor dat moment was vastgelegd. Als kind keek hij op tegen zijn broer Zissou die met Concerten LEIDEN - De organist Haite van der Schaaf sluit vrijdagavond 9 au gustus de serie zomerorgelóoncer- ten van K&O af. Hij zal het orgel van de Pieterskerk bespelen. Het programma vermeldt werken van Bach, Scarlatti en Handel, compo nisten die driehonderd jaar gele den werden geboren. Het concert begint om kwart over acht. Het wekelijkse lunchconcert in de Hooglandse kerk wordt woens dagmiddag verzorgd door Gonny v.d. Maten. Deze orgelbespeling duurt van half één tot kwart over Amerikaanse jazzpionier Sam Wooding (90) overleden NEW YORK (Rtr) - Sam Wooding, de Amerikaanse pionier-jazzband- leider, die een unieke rol vervulde door hot jazz naar de Sovjet-Unie te brengen, waar deze muziek door het Stalinistische bewind al snel als decadent werd verboden, is op 90-jarige leeftijd overleden. Woodings 'chocolate kiddies' big band was een sensatie toen deze in 1926 in Moskou en Leningrad de Russen kennis liet maken met de hot jazz, een stijl waarin de impro- yisatie hoofdzaak is en die dus vrij- r wel uitsluitend op het ritme berust. Er ontstond onmiddellijk een enor me belangstelling voor jazz in de Sovjet-Unie. Dat zinde het commu nistische bewind niet en rond 1930 waren er wetten uitgevaardigd, waarin met boetes en zelfs gevan genisstraffen werden gedreigd voor iedereen die jazz-platen speel de. In de jaren 50 was de saxofoon r, verboden, zaten honderden musici achter de tralies en mocht het woord 'djhaz' niet meer worden ge bruikt. De big band van Wooding maak- t .te uitgebreide tournees in Europa en Latijns-Amerika. De band werd in 1931 opgeheven en Sam Woo ding is er daarna nooit meer in ge slaagd een nieuwe big band te vor men. Hij werd later muziekleraar. zijn uitvindingen in zijn ogen me'e'r was dan hijzelf. "Mijn broer Zissou had een levendige intelli gentie en hij vond veel dingen uit- houten paarden, kisten op wielen, zelfs een fiets maar ik was altijd het jongetje, dat in een hoek zat en zo graag mee wilde doen. Ik zat er enorm mee tot ik op een dag tegen mezelf zei: Nu zal ik de prachtige dingen die zij doen vastleggen. En ik vond mijn piége d'oeil uit, mijn ogenval die bestond uit het openen en dicht doen van mijn ogen, heel snel, drie keer achter elkaar". Al rap kwam hij er echter achter dat die beelden toch vervaagden, dat de herinnering ze niet genoeg vasthield. En zo bracht de camera uitkomst om al die betrapte ogen blikken vast te leggen. Fotograferen is op zich een sim pele handeling. Om te spreken met de Nederlandse schrijver (en ama teur-fotograaf) W. F. Hermans: "Fotograferen is alleen maar op een knopje drukken, wat iedereen kan, maar dit wonderkind deed het op de juiste plaats en het juiste ogenblik. Dat toestel gaf Lartigue ook een zekere macht, als ging het om een passie, een ongeneeslijke ziekte, iedereen om zich heen wil de hij vastleggen...". Fotografie is voor Lartigue een kinderlijk plezier, een vorm van geluk. Hij geniet ervan komend uit het zonlicht in de donkere kamer te duiken en zijn platen te ontwik kelen, de foto's te zien verschijnen die hij zojuist genomen heeft. In zijn boek Wilde Fotografie spreekt de Vlaamse fotograaf en docent aan de academies van Ant werpen en St. Niklaas Johan de Vos van "een familiealbum met 250.000 opnamen". Dat hij op de Haarlemse tentoonstelling geci teerd wordt is wel begrijpelijk, want hij pleit voor foto's waaraan mensen nog plezier kunnen bele ven. En dat kunnen ze aan Larti gue. Een onvoorstelbare hoeveel heid foto's die alle ontwikkelings fasen van de fotografie van het be gin van déze eeuw omvatten. De Parijse Association bezit nu zo'n 200.000 documenten, waaronder tienduizenden negatieven. Ook al zijn de tijden veranderd, voor Lar tigue geldt wellicht nog steeds het geen hij al in 1910 noteerde: "Ik wacht op haar, de goed geklede, modieuze, excentrieke, elegante lachwekkende of mooie vrouw. Je kan haar al van verre onderschei den, zoals je meteen een goudfa zant tussen de kippen ontdekt". En misschien wordt door Larti- gue's camera een gewone kip wel een goudfazant. Jacques-Henri Lartigue. Vishal, Gro te Markt, Haarlem. Open maandag tot en met zaterdag van 11 tot 17 uur, zon dag 13 tot 17 uur. Tot en met 15 septem ber. Toegang gratis. ANTIEKBEURS - In de Doelen in Rotterdam wordt van 31 augustus tót en met 8 september de twaalfde Kunst- en Antiekbeurs gehouden. De beurs staat dit keer in het teken van het Europese jaar van de mu ziek. Als attractie zal een drietal in strumentenbouwers blijk van zijn kunnen geven. De Rotterdammer Hans Vaatstra zal een luit vervaar digen en Robert Walters maakt een viool. Ivo van Dael ten slotte uit Breda zal zich bezig houden met het maken van eën clavecimbel. Aan de beurs nemen 42 anti quairs deel, waarvan één uit Bel gië. Het aanbod bestrijkt de perio de van de 16de tot en met de vroeg 19de eeuw. Italiaanse dirigent Previtali overleden ROME (AP) - Fernando Previtali, die 20 jaar lang dirigent was van het orkest van de Nationale Acade mie van Santa Cecilie in Rome, op 78-jarige leeftijd overleden. Previtali, die het belangrijkste orkest van Rome leidde van 1953' tot 1973, werd vooral bekend door zijn vertolkingen van Strawinsky. Bela Bartok en andere moderne componisten. De doodsoorzaak werd niet bekendgemaakt. Pianofestival voor kinderen Het Reder European Junior Piano Festival wordt op vrijdagavond 9 augustus afgesloten met een slot- concert. Dit concert, waaraan on geveer 15 kinderen in de leeftijd van 8 tot en met 15 jaar mee zullen doen, heeft plaats in het Casino in Den Bosch. De KRO zal hierbij aanwezig zijn voor een tv-registra- tie van 50 minuten. De presentatie van dit concert ligt in handen van Marie-Cecile Moerdijk. Deze be faamde muziekpedagoge, vindt het een goed idee om de kinderen de gelegenheid te geven op te treden zonder dat er een competitie ele ment aan het optreden verbonden is. De hele week kunnen deze kin deren naar hartelust oefenen tij dens de sessies. Deze sessies wor den gehouden onder léiding van vooraanstaande muziekpedagogen van internationale conservatoria. In totaal nemen er 40 kinderen deel aan het festival. Zowel de sessies als het slotconert zijn voor het pu bliek toegankelijk. Tragedie van Shakespeare in fascinerende Japanse bewerking Ninagawa Macbeth', door de Toho Company. Regie: Yukio Ninagawa; artistiek directeur: Jusaburo Tsuji- mura; producent: Tadao Nakane; hoofdrollen: Mikijiro Hira (Mac beth) en Komaki Kurihara (Lady Macbeth). Gezien op 4 augustus in de Stadsschouwburg, Amsterdam. Al daar dagelijks t/m 17 -augustus. AMSTERDAM - 'Banzai', dat is het enige woord dat ik in de Mac beth van de Japanner Yukio Ni nagawa heb verstaan. Toch heb ik de tweeënhalf uur dat deze voorstelling duurt ademloos ge noten. En niet alleen door de spectaculaire toneelwisselingen en de suggestieve belichting, maar vooral ook door de acteurs, hun weloverwogen bewegingen en exaltatische tekstbehande ling. Er was geen woord van te verstaan, en toch was wat ze zeg gen volstrekt duidelijk. Japan is in de laatste tientallen jaren sterk door de Westerse cul tuur beïnvloed. Op theaterge- bied kan het echter steunen op een eigen grote en sterke traditie. De No- en Kabuki-gezelschap- pen die hier de laatste jaren zijn geweest hebben dat getoond. Met deze verbluffende Macbeth is voor het eerst modern Japans repertqire-toneel in ons land te zien. Tenminste, als je de rock- Kabuki versie van Macbeth door de groep Super Ichiza, die eerder dit jaar in ons land was, even niet meerekent. Yukio Ninagawa is in Japan een zeer succesvol theatermaker. Hij regisseert niet alleen werken van Japanse auteurs, maar heeft ook veel klassiek Europees to neel bewerkt. Na 'Romeo en Ju lia' (1974), 'King Lear' (1975) en 'Hamlet' (1978) is deze 'Macbeth' zijn vierde Shakespeare. Zijn 'Medea' werd twee jaar geleden met veel succes in Athene en Ro me gespeeld. Ninagawa gebruikte de tekst van Macbeth integraal, maar heeft het drama verplaatst naar het zestiende eeuwse Japan van de Azuchi-Momoyama période. De Schotse edelen zijn samurai krijgers geworden, koning Dun can is een vorst uit de Japanse late middeleeuwen. De namen zijn veijapanst: Macbeth heet hier Makubesu en Malcolm is Marukomo geworden. Ook het decor is typisch Ja pans. Het is een reusachtige uit vergroting van de 'butsu-dan', het Boeddhistische altaar dat in de meeste Japanse huizen staat opgesteld. Belichting en rekwi sieten maken er echter naar be lieven een burchtzaal of een slaapkamer van. Twee oude vrouwtjes schuiven aan het be gin het toneel open en zetten zich aan weerskanten van de toneelo pening. Daar zullen ze de gehele voorstelling bijven. Ze eten en drinken wat met trage gebaren, ze breien en tonen nauwelijks belangstelling voor de tragedie die zich voor hun ogen afspeelt. Een ingebouwde relativering, die pas aan het eind wordt door broken. Dan willen ze, nog voor Macbeth dodelijk is getroffen, de schermen sluiten, als het ware om zijn dood te verhinderen. De loop der dingen trekt zich echter niets aan van oude vrouwen. Macbeth sterft, ineengekrompen als een foetus, want wie niet wil leren is gedoemd zich eeuwig te herhalen. Ook het scherm waarachter sommige cruciale scènes zich af spelen doet Japans aan, een doorzichtig kamerscherm dat de gehele toneelopening afsluit. Achter de mist van dat scherm doemen na de veldslag de drie heksen op die Macbeth een grote toekomst voorspellen, daarach ter ook wordt in opdracht van Macbeth de sluipmoord op zijn krijgsbroeder Banquo gepleegd. Het zijn taferelen uit een nacht- In die scènes bekroont een gro te kerseboom het toneel en strooit duizenden bloesemblaad jes in het rond. In Japan is de kersebloesem zowel symbool van het edele als van de waanzin en de dood. De bloei is door de harde winden in het voorjaar he vig maar kort en daarmee een treffend zinnebeeld voor Mac beth. Dat alles maakt deze Macbeth visueel zeer aantrekkelijk. Daar komt bij het tempo steeds zeer hoog ligt. De scènes wisselen vaak met de snelheid van een diavoorstelling. De boodschap pers die aan het begin van het stuk de Schotse koning melden dat lijn troepen aan de winnende hand zijn, spreken zelfs zo rad, dat het de kortste Macbeth aller tijden beloofde te worden. Het spel doet wel wat aan dat van Kabuki theater denken. De spelers bewandelen voortdurend toppen van emoties. Ze branden van woede, kronkelen van angst en worden verteerd door wroe ging. Het is steeds weer verba zend te horen wat Japanse ac teurs met hun stem kunnén doen. In één ademtocht kunnen ze van lispelend vleien overgaan in een hese roep om wraak. Die gemoedsaandoeningen worden zeer zorgvuldig met bewegingen en gezichtsuitdrukkingen onder steund. Dat geldt niet alleen voor de acteurs die Macbeth en diens vrouw spelen, maar ook voor de vele bijrollen. Zo weten de huur moordenaars van Banquo tjdens hun onderhandelingen met Mac beth prachtig tegelijk angst en afkeer te suggereren. Door die universele theatertaal is voor ie dereen die de plot van het ver haal enigszins kent het drama moeiteloos te volgen. Als Lady Macbeth opkomt voor haar waanzin-scène, zie je al van verre het lichtje van haar kaars door de kieren van een achterwand schijnen. Zo is alles aan deze voorstelling tot in de kleinste details doordacht. Het zou me niets verbazen als de dui zenden blaadjes van de kerse bloesem na afloop van elke voor stelling exact hetzelfde patroon zouden vertonen. ARIEJAN KORTEWEG Macbeth (Mikijiro Hira) knielt op de grond nadat hij de Schotse koning heeft vermoord. Naast hem zijn vrouw (Komaki Kurihara (foto p.r.) Te zijner tijd terug naar Hermitage Aartsbisschop Simonis (links) heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Passiespelen in Tegelen. In de pauze onderhield hij zich met v.l.n.rSef Houba (Pilatus), Theo Joosten (Jezus)-en Frans Lommen (Judas). (foto ANP) MOSKOU (AP) - Het Portret van Danae, het schilderij van Rem brandt dat in juni werd beschadigd met zwavelzuur, is gered en kan worden gerestaureerd, om uitein delijk terug te keren naar het Her mitage museum in Leningrad. Dat heeft het dagblad Prawda gemeld. Het uit 1636 stammende doek werd op 15 juni vernield door een volgens de autoriteiten geestelijk gestoorde man. Het is een van de belangrijkste stukken in de collec tie 17de-eeuwse Nederlandse kunst Boris Pjotrovski, de directeur van de Hermitage, verklaarde te- In eerste instantie, aldus de genover de Prawda dat intussen Prawda, werd gevreesd dat het aan de restauratie van het doek is doek voorgoed was vernield, maar begonnen. De identiteit van de uiteindelijk werd ontdekt dat een man die het doek beschadigde is laklaag op het canvas veel van het nooit bekendgemaakt.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15