BS Leiden en 'De macht van het geld' Tm Ook records voor Cooman en Koeleman in Boedapest Twee shirtsponsors behouden basketbalploeg voor eredivisie Beste wereldseizoenprestatie Koch Record voor Spartaan Van Noort Cricketers van Ajax winnen en verliezen Wereldtitel voor Kats MAANDAG 5 AUGUSTUS 1985 PAGINA 13 LEIDEN - De macht van het geld, daaraan heeft basketballend Leiden nooit willen tornen. Wat de sponsor wilde, dat gebeurde ook. En het ging goed. Parker hield de wijdse Leidse regio in zijn greep, lokte duizenden liefhebbers naar de Groenoordhal. Elmex verging het iets minder, zo leek het althans, maar de kans op de landstitel was vorig jaar groter dan ooit. Maar toen, na de opnieuw van Den Bosch verloren play-offs, het sponsorcontract afliep en om wat voor reden dan ook de contacten met een nieuwe geldschieter verzandden, moest onder de zeven jaar durende glorietijd een dikke streep worden gezet. Optimis tisch werd nog wel voor het nieuwe eredivisie-seizoen ingeschreven, maar pas vorige week kwam er zekerheid dat Leiden medio september ook werkelijk met een 'aangepas te' ploeg op 's lands hoogste platform kan verschijnen. Dat gebeurt dan onder de naam 'BS Leiden' en wordt mogelijk gemaakt door het sportkledingbedrijf Itonic (Zoeterwou- de) en de Leidse Nutsspaarbank. Zouden de besprekingen met beide concerns niet tot een verbin tenis hebben geleid, dan had Lei den zijn inschrijving ongedaan moeten maken. "Dit was echt onze redding", zegt Gé van der Weyden, die sinds '77 deel uitmaakt van "de organisatie" en in het nieuwe sei zoen als teammanager zal funge ren. "Als je nu terug kijkt, zeg je inderdaad: het ging te hard met het geld. Er is op veel te grote voet ge leefd. Al het geld ging naar de top en aan de voet werd niks gedaan". Hij maakte zich daar nooit zor gen om. Niemand trouwens. "De macht van het geld", noemt Van der Weyden het. "Je was in feite niet meer dan een reclame-bureau van het bedrijf dat de vereniging sponsorde. En als dié sponsor één of andere speler wilde hebben, dan conformeerde je je daaraan. Het werd toch betaald... Op initiatief van Ruud Harrewijn is daar pas de laatste jaren verandering in ge bracht." Reputatie Tot die tijd bekommerde zich echter niemand om het feit dat de reputatie van het 'goede, oude' Bo na Stars op het spel werd gezet. De Leidse scholierenclub had de faam het langste in de eredivisie te heb ben meegedraaid zonder hulp van buitenaf. Zonder grote sponsor, en dus ook zonder sterke AmerikaaQ- se spelers. In '77 kwam Parker, "toen begon de glorietijd", blikt Van der Weyden terug. "Er was een hausse in het hele Nederlandse basketbal. Het kon allemaal niet op". Of toch wel? Van der Weyden: "In het eerste Elmex-jaar is er een foutief spon- sorbeleid gevoerd. Gaba, de moe dermaatschappij was teveel uit op publicitaire genoegdoening. Theo Kinsbergen moest komen en een sensatie-speler als Wilton Washing ton. Het tweede en derde jaar móest het toen wel minder, er was geen geld meer. Toen verdween het spektakel, er kwam solider en realistischer basketbal voor terug. Nee, geen slechter basketbal. Par ker leek mooier. Iedereen werd verwend, de spelers, de trainer, de manager, de journalist, iedereen. Maar als je nu vraagt: welke ploeg was beter, Parker of Elmex?, dan zou ik dat niet weten". Fantastisch "Ik, maar dan spreek ik helemaal voor mezelf, had echt verwacht dat we afgelopen seizoen kampioen konden worden. Vorig jaar rond de Kerst hebben we fantastisch ge speeld. We werden omhoog ge schreven, ook. Natuurlijk, dat mag, maar het legde toch een druk op de spelers die niet kon worden waar gemaakt. Ik weet niet of dat de oor zaak was, maar uiteindelijk kwam er niet uit wat erin zat. Verder kan een coach of speler het beste zeg gen wat er verkeerd ging. Ik zou het niet weten". Of dat met de onzekere toekomst van het basketbal in Leiden te ma ken had, kan Van der Weyden niet zeggen. "Ik heb daar wel eens met Emill Hagens over gehad. Hij ver telde dat er onderling nóóit over is gesproken, maar dat het onbewust misschien toch wel heeft meege speeld. Maar zelf hebben ze het er nooit over gehad. Je merkte voor een wedstrijd ook helemaal niet dat de groep teneergeslagen was, of zo". Het mislopen van het kampioen schap was voor de meeste spelers geen aanleiding om hun club te la ten vallen. Nadat de Amerikaanse gigant Commodore van sponso ring afzag, omdat dat nieuws voor tijdig werd gepubliceerd in een groot landelijk ochtendblad door Gerard Haverkamp ("Echt, dat is de enige reden die ze hebben opgegeven, maar wie weet kwam het hun zo wel mooi uit", denkt Van der Weyden hardop), zegde het Nederlandse deel van de ploeg toe in het nieuwe seizoen desnoods alleen tegen minimale vergoeding voor Leiden te willen blijven spelen. Coach Ruud Harrewijn, die aan biedingen had van Haaksbergen en Amsterdam, toonde zich daarop solidair met de groep. Eind mei verklaarde hij: "Ik heb geaarzeld, dat wel. Ik vind namelijk dat het uitgangspunt altijd moet zijn dat je kampioen wilt worden. Of je nu met Amerikanen speelt of niet. Maar na gesprekken met de basis- kern heb ik het vertrouwen dat ie dereen zich voor honderd procent zal inzetten. Er wordt nu natuur lijk een beroep gedaan op de eigen verantwoordelijkheid. Pressiemid delen zijn er niet meer. Maar ze durven het aan en dan ben ik niet degene die de boel voor een paar centen meer in de steek laat". 'Ze', dat waren Emill Hagens, nieuwkomer John Emanuels (Am sterdam), Henk-Jan Piket, Bert Kragtwijk, Hans Heijdeman en Toon van Helfteren. Piket uitge zonderd zijn dat allemaal (ex-) in ternationals. Hun toezegging vormde voor het bestuur van Lei den voldoende basis om achter de noodzakelijke financiën aan te gaan. Gé van der Weyden: "We hadden gehoord hoe ze bij Urk aan geld (drie seizoenen lang 125.000 gulden) van de plaatselijke mid denstand waren gekomen. Dat wil den wij ook proberen, maar in Lei den is dat veel moeilijker dan in zo'n kleine sociale gemeenschap, waar de één niet voor de ander on der wil doen. Wij hebben Leidse bedrijven benaderd, maar er was helemaal geen animo. Itonic en de Nutsspaarbank hebben ons uitein delijk gered, anders hadden we ons echt terug moeten trekken uit de eredivisie". *Gé van der Weyden: "Het is niet reëel te denken dat je op deze manier jaren topbasketbal kan blijven spelen". Fiets Toen de Leidse stuurgroep ach ter geld aanging, was er een bedrag van circa vijftigduizend gulden in kas. Dat was niet voldoende voor een seizoen in de eredivisie. "De spelers krijgen niet meer dan een reiskostenvergoeding, echt mini maal, maar de organisatie erom heen wilden we toch zo goed mo gelijk houden. Niet dat ze straks op afgetrapte schoenen lopen of op de fiets naar een uitwedstrijd moeten. Het seizoen nu is op 75.000 gulden begroot", aldus Van der Weyden. "De recettes spelen een belangrij (foto Holvast) ke rol, maar toch hebben we de en tree-prijzen verlaagd. Vroeger was het voor de hele regio 'in' om naar Parker te komen. Ik denk dat het basketbal in Leiden nog wel leeft, maar de laatste jaren kostte zo'n avondje veel geld. Zeker als je je vrouw en twee kinderen nog mee- Volgens Gé van der Weijden mag het publiek van het nu dus alleen door Nederlanders geformeerde Leiden best wat verwachten. "De basis-5 zou in het Nederlands team denk ik goed tot zijn recht komen. Kijk, de situatie is natuurlijk niet ideaal. Alle spelers werken over dag en zullen 's avonds best wei eens afgepeigerd zijn als ze nog moeten spelen. Maar het is voor hun toch een uitdaging om zó te gen de Amerikanen te spelen. We zullen het van de wilskracht moe ten hebben en heel belangrijk is dan hoe je het begin van de compe titie doorkomt. Verlies je de eerste vijf wedstrijden kansloos, dan zal het een erg zwaar seizoen worden. Maar als je wat verrassende resul taten boekt, dan krijgt zo'n groep veel meer zelfvertrouwen. Dan ko men we misschien toch dicht bij een plaats in de play-offs". Kwetsbaar Naast het eerder genoemde zestal spelers, bestaat de selectie nog uit de jeugdige talenten San- der Kales en Daan van Egmond, gekomen van respectievelijk Hoofddorp en Leiderdorp. "Meer spelers zijn er niet. Zo'n groep is kwetsbaar. Vijf basisspelers, drie bankzitters, meer niet. Wat gebeurt er als een speler geblesseerd raakt? Dan moet je wel zo'n jonge gast voor de leeuwen gooien. Het kan goed gaan, maar er zijn meer geval len dat het slecht uitpakt", ziet Van der Weyden de realiteit onder ogen. "Alle afspraken met spelers en sponsors zijn dan ook voor maar één seizoen. Het is -niet reëel te denken datje op deze manier jaren topbasketbal kan blijven spelen. Harrewijn wil best een jaar probe ren zonder Amerikanen te spelen, hij heeft zich bij die situatie neer gelegd. Maar dat wil niet zeggen dat hij dat volgend seizoen wéér doet. En de spelers houden het ook geen jaren vol om tegen minimale vergoeding naar Leiden te ko- BS Leiden, dat logischerwijs geen gebruik maakt van het recht om Europa Cup te spelen, blijft dan ook zoeken naar een grote naamsponsor. Met Itonic bestaat de afspraak dat hun naam van het shirt verdwijnt als inderdaad een gulle gever wordt gevonden. De se lectie start de training 12 augustus in De Tweesprong in Roelofa- rendsveen. Een week later pas gaat de thuishaven, de 5 Meihal open. Zegt Van der Weyden: "Wat BS Leiden betreft, kan de competitie beginnen". BOEDAPEST (ANP) - Op verzoek van Steve Cram was de 2000 meter, een weinig gelopen nummer, op het programma geplaatst van de wedstrijden in Boedapest. De Hon gaarse organisatoren wilden wel aan de vraag van de Brit voldoen op voorwaarde dat hij een aanval zou doen op het wereldrecord van de Nieuwzeelander John Walker. Cram moest lang wachten voordat officieel bekend werd dat hij zijn derde wereldrecord in een tijdsbe stek van negentien dagen had ver beterd. De officiële tijdwaarne ming was blijven staan op 4.51.40, wat gelijk was aan de tijd van Wal ker. De finishfoto gaf evenwel aan dat de Engelsman eenhonderdste seconde sneller was geweest. De Amerikaan James Mays maakte in Boedapest het tempo tot 800 meter, die in 1.55,73 werd ge passeerd. Bij het ingaan van de laatste ronde noteerde Cram op de 1600 meter een tijd van 3.53.42. Een voortreffelijke prestatie werd in Boedapest ook geleverd door de Rus Joeri Tamm, die voor de beste wereldseizoenprestatie bij het kogelslingeren zorgde met 84,08 meter. Van uitstekend gehal te was ook de 1.56,81 van de Roe meense Doina Melinte op de 800 meter bij de dames. Nederland boekte in Boedapest ook enkele leuke successen. Nelli Cooman, die komend weekeinde bij de B-finale van de strijd om de Europese beker opnieuw in het Nep-stadion in actie komt, won met een rugwind van 0,9 meter per seconde de 100 meter in 11,69 se conden. De Rotterdamse kreeg ne gen Grand Prix punten voor haar race tegen uitsluitend Hongaarse: loopsters. Hans Koeleman verbe terde voor de tweede maal in ne gentien dagen zijn nationale record op de 3000 meter steeple chase. De AAC-er kan zich met zijn tijd van 8.18.02 nu echt tot de toppers op het zware hindernisnummer reke nen. Schmid De Westduitse atletiekkam- pioenschappen in het Neckarsta- dion van Stuttgart, waar volgend jaar gestreden wordt om de Euro pese titels, hebben een aantal uit stekende prestaties opgeleverd. Voor in totaal 40.000 toeschouwers sneuvelde overigens maar één na tionaal record. Ulrike Denk won de 100 meter horden in 12,84 secon den, waarmee zij de zesde plaats op de wereldseizoenranglijst inneemt. Harald Schmid liep met 48,02 se conden de beste Europese seizoen- tijd op de 400 meter horden. Ralf Lübke, die zaterdag in 45,06 secon den tweede werd achter Erwin Skamrahl (44,92) op de 400 meter, pakte een dag later toch een titel. Op de 200 meter werd de Westduit ser in 20,38 seconden de snelste Europeaan van dit seizoen. Europees record Oleg Protsjenko gaf zich een week voor zijn 22e verjaardag het mooiste cadeau. Voor de 1,90 me ter lange en 80 kilogram wegende atleet was het revanche voor zijn door rugwind gesteunde prestatie eerder dit seizoen. Toen hinkte, stapte en sprong Protsjenko in Sao Paulo een af stand van 17,64 meter. De rugwind was bij die prestatie, zoals enkele dagen later bleek, 3,6 meter per se conde, bijna het dubbele van de toegstane twee meter per seconde. Protsjensko leverde zijn presta tie bij koud en regenachtig weer. De jonge Rus, die het Europese re cord weer in zijn land terugbracht, denkt binnen twee jaar de grens van achttien meter te kunnen over- schrijden.Protsjenko leverde zijn recordprestatie in zijn vijfde en voorlaatste poging. Ook Vladimir Plekjakov, die met 17,60 meter tweede werd bleef boven het oude Europese record van Keith Con- Koch Bij nationale wedstrijden in Dresden leverden enkele atleten uit de DDR voortreffelijke presta ties. Marita Koch zorgde met 21,90 seconden voor de beste wereldsei zoenprestatie op de 200 meter. Vladikana Op de derde dag van het toernooi om de atletiekkampioenschappen van de Sovjet-Unie heeft Olga Vla- dikina de 400 meter gewonnen in 48,96 seconden. Dat is de beste tijd die dit seizoen werd genoteerd en tevens een nieuw Sovjet-record. De wedstrijden worden gehouden in het Kirov-stadion te Leningrad. Het wereldrecord staat met 47,99 seconden op naam van de twee voudige wereldkampioene Jarmila Kratochvilova. AMSTERDAM (ANP) - Peter van Noort van De Spartaan uit Lisse heeft zaterdag tijdens at letiekwedstrijden in Amster dam het Nederlands record ko gelslingeren gebracht op 62,90 meter. De prestatie betekent een verbetering van de oude topper met 32 centimeter. Van Noort was al houder van het op 24 juni 1984 in Sittard gevestig de record. Het was de vijfde achtereen volgende keer dat Van Noort het record scherper stelde. Twee jaar geleden (21 augustus ,1983 in Dublin) nam de atleet van De Spartaan het bijna twin tig oude record van Jan Roma- ni over door de ruim zeven kilo gram zware kogel als eerste Ne derlander meer dan zestig me ter weg te slingeren (60,10 me ter). LEIDEN - Ajax Leiden kreeg gistermiddag niet de kans om de volle winst uit twee ontmoetingen binnen te slepen. Nadat zaterdag de uitwed strijd tegen Kieviten in winst om was gezet, moest het tweede duel gister middag tegen Quick 2 voortijdig worden beëindigd door de onophouden de regenval. Kieviten-Ajax was een open duel tussen twee middenmoters, met winstkansen voor beide formaties. Ajax deed het het beste. Eerst fiel dend hield de Leids/Oegstgeestse formatie de Wassenaarders lange tijd onder druk. Pas tegen het einde ontworstelde Kieviten zich daar aan. Paul Mahon (4 wickets voor 23 runs) en Ton Eldering (2 voor 24) waren de beste bowlers. Kieviten eindigde op 177 runs voor 8 wickets. Aan bat gaf Ajax prima antwoord. De Leidse spelers deden het stuk voor stuk goed. Mahon scoorde met 52 de meeste runs, gevolgd door Fazil Mahmoud (44), Huib van Langenvelde (39) en Dirk Jan Ryks (33). Het einde kwam by 178 voor 3. Gisteren wisselden de resultaten. De Haagse gasten mochten eerst bat ten. Leiden bowlde en fieldde redelijk, met ditmaal Ray van der Berg (zuinig maar goed op 1 voor 21) en Frits de Jongh (3 voor 55) als uitschie ters. Quick strandde op 199 runs all out, maar de regen maakte dat van dat resultaat helemaal niets overbleef. Het duel wordt volgende week overgespeeld. HALMSTAD (ANP) - De vierde wedstrijd van de strijd om het zeil- kampioenschap in de Laser-klasse voor de Zweedse plaats Halmstad, is voor de Nederlanders rampzalig verlopen. Hensen, de hoogst ge plaatste in het klassement, startte niet, Schuur kwam als dertigste en beste Nederlander door de finish. De Nederlandse zeilers weten hun matig presteren aan de onbe kende omstandigheden. Een wes terstorm met kracht zeven, in buien zelfs acht, zorgde in open zee voor golven die op het IJsselmeer niet voorkomen. De organisatoren, die zaterdag niet hadden laten va ren wegens de harde wind, wilden ook de vierde race aanvankelijk uitstellen, mede omdat het door de branding vrijwel onmogelijk was de boten naar buiten te brengen. Een stemming onder de deelne mers leerde dat de meeste zeilers toch wilden varen in het zware weer. Het slechte weer was overi gens nauwelijks een belemmering voor de sterksten, de beste drie uit het klassement kwamen bij de eer ste vijf binnen. •De Nederlander Serge Kats heeft voor de kust van Helsinki de wereldtitel zeilen in de Optimisten klasse veroverd. De dertien-jarige Rotterdammer won zaterdag de ze vende en laatste race. Al voor de slotdag was de talentvolle Kats, die vorig jaar werd onderscheiden met de Conny van Rietschoten-trofee, vrywel zeker van het kampioen schap. Kats won vier regatta's. De Fin Risto Tapper eindigde als tweede, Martin Castrillo uit Argen tinië werd derde. •Willy van Bladel, met zijn broer Cees als passagier, is tijdens de zeilstryd om de wereldtitel in de Tornado-klasse, net buiten de me dailles gevallen. De zeiler uit Den Bosch eindigde, als vierde. Die plaats was voor hem op de laatste wedstrijddag het hoogst haalbare. Wereldkampioen werd Robert White uit Engeland, met Jeremy Newman als fokkemaat. Wateroverlast in Sneekweek *SNEEK (ANP) - De eerste dag van de Sneekweek heeft veel gebroken masten en averij opgeleverd. De zeilers hadden aanvankelijk te ma ken met veel wind en zware regen val. Later klaarde het echter op en werd het wonderwel nog redelijk zeilweer. Windstoten evenwel brachten de zeilers in verwarring tientallen schepen liepen zware schade op. Zoals de boot op deze fo to. De bemanning staat op het punt om kopje onder te gaan. Daar lij ken deze zeilers zich al mee te heb ben verzoend. In de meeste klassen haalde slechts een deel van het deel nemersveld de finish. In de Regenboog-strijd tussen de teams van Holland en Friesland kreeg de 'thuisformatie' gisteren een dikke nederlaag te slikken. De eerste vijf plaatsen werden bezet door Hollanders. In de individuele strijd zegevierde Rotterdammer Peter Frech. (fotoANP)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13