Becker als voorbeeld Stijlvol slot Zee en Duin Moeizame ouverture 'generale nationale' Euforie in West-Duitsland 'Voetballer' Jan Siemerink kiest voor tennis Carlsson in finale onderuit Mannenfinale verregend MAANDAG 5 AUGUSTUS 1985 SPORT PAGINA 11 Stand Masters LEIDEN - De stand van het Masters toernooi in de B-categorie is als volgt: MEB: 1. Jan Willem Lugthart 23, 2 Ben de Jel en Stephan Faas 21, 4 Hans Töx\jann, 5. Freek Tanis 12, 6. Freek van der Capellen 10, 7. Joost van Leeuwen 9, 8. Herman van der Capellen en Jan Siemerink 8,10. Wal do Jansen, Bob van Overbeeke en Ur ban Philipek 7. VEB: 1. Tine Langeveld 14, 2. Mar- got van Overloop 13, 3. Hennie Feh- ling en Christel Verwoerd 12, 5. Bri gitte van der Maarel en Xandra Weller 9, 7. Sandy Wenderholt en Jacqueline van Wijk 6, 9. Helene van der Berg, Imre Morsink en Irma van Seeters 4. KATWIJK - De vergelij king met de Wimbledon- winnaar van 1985 dringt zich op. Ook Boris Becker leverde op sportief gebied lange tijd een innige strijd met twee liefdes: tennis en voetbal. Boris wikte en een Roemeense geld-duivel be schikte. 'Raadgever' Ion Tiriac over tuigde de Westduitser (en diens ouders) van zijn ruim schoots voorradige tennista lent. Het gelijk nestelde zich al snel aan Tiriacs zijde. De even onverwachte als schitte rende overwinning op Kevin Curren in de 'Groene Kathe draal' was het tastbare bewijs voor de juiste visie van de handenwrijvende manager. Jan Siemerink weet zich nog niet omringd door voornamelijk op 'flappen' beluste adviseurs. Maar wat niet is kan nog komen. Ten slotte telt de Rijnsburger pas 15 le vensjaren. Gezien de ontwikkelin gen van de laatste tijd heeft hij een rijke tennistoekomst voor zich, maar ook het voetbal slokt de nodi ge aandacht op. Jan Siemerink kan moeilijk af stand doen van zijn eerste liefde. Begonnen als kleuter bij het Kat- wijkse MVKV kwam zijn aanleg voor het spel met de leren knikker al spoedig bovendrijven. Om zich nog beter te ontwikkelen, maakte de veelal goochelende 'linkspoot' op jonge leeftijd de overstap naar de Boys van Rijnsburg, het dorp waar de familie Siemerink domici lie houdt. Het voetbalspel alleen kon balvaardige Jan echter niet geheel bekoren. Via zijn vader kwam hij terecht op de tennisbanen van De Rijnkanters. Leen Parlevliet ont fermde zich over tennissende voet baller. "Ach", kijkt hij terug op die periode, "zo jong als ik was, vatte ik het tennis op als een aardigheid je". door Rob Onderwater Denken Die houding veranderde op slag toen Herman van der Capellen als tennisleraar in Rijnsburg opdook. "Hij gaf mij privé les", herinnert Siemerink zich. "Toen ging het in eens een stuk beter. Je wint 'ns een toernooitje en vooral daardoor kreeg ik er steeds meer plezier in. Ik kwam steeds vaker op de baan". De snelle ontwikkelingen zette Jan Siemerink aan het denken. "Ik merkte dat ik beter kon tennissen dan voetballen", oordeelt hij, "sportief gezien gaf mij het tennis ook meer voldoening. Als je een fout maakt, kun je jezelf alleen de schuld geven. In het voetbal kun je nog zó goed spelen, als je medespe lers het laten afweten, is het afgelo pen". "Maar qua gezelligheid", ver volgt Siemerink, "kies ik voor het voetbal. Na afloop met de maten nog wat drinken in de kantine, is me heel wat waard. De sfeer is met tennis dan niet te vergelijken. Met de BI van Rijnsburgse Boys heb ben we een uitstekend seizoen meegemaakt, net de promotie naar de regionale klasse gemist". Het lijkt er evenwel alleszins op dat jeugdtrainer Paul Bahlmann in de komende voetbalcompetitie niet over zijn linksbuiten Jan Sie merink kan beschikken, al heeft hij de twijfels omtrent die beslis sing nog niet geheel van zich af kunnen schudden. "In principe kies ik dit jaar voor tennis", lijkt hij vastbesloten, "ik wil weten waar mijn mogelijkheden liggen. In de winter probeer ik elke zo'n twee uur per dag te trainen. Dan kan ik het voetballen er niet meer bij doen, hoe erg ik dat ook vind". Jan Siemerink wordt op zijn weg naar de top bijgestaan door profes sionele krachten, van wie wordt verwacht dat zij kijk op tennis heb ben. Hun pupil is inmiddels door gedrongen tot fase 4 van de door de tennisbond geselecteerde jeugd spelers. Talenten Vandaag, morgen en woensdag toont de Rijnsburger zijn talenten in het nationaal kampioenschap tot en met 16-jarigen. Waar ande ren uit de Leidse regio zich in het zweet moesten werken voor een kwalificatie, wist Jan Siemerink zich al verzekerd van deelname voor de strijd in Den Bosch. Het typeert zijn aanleg. Ook de plaatsingscommissarissen weten inmiddels met wie zij te maken hebben. Bij het B-toernooi van Zee en Duin achtten de 'waarzeg gers' Siemerink goed genoeg voor een derde positie. "Dat heb ik dus niet waar kunnen maken", zoekt hij naar de reden van de eliminatie op vrijdag, "dat had te maken met de motivatie. Het weer was ver schrikkelijk en spelen met pro sets vind ik niks. Normaal had ik ver moeten komen, maar ik was erg moe. Ik heb pas een serie inter nationale toernooien afgewerkt. Ik heb daar goed gespeeld, maar het vergde wel veel kracht. Daarom kwam ik in Katwijk niet uit de verf'. Hij belooft beterschap straks bij de toernooien in Nieuw Vennep en de Leidsche Hout. Daar moeten snel nog wat puntjes worden ver diend om zich te plaatsen voor de 'Masters'. „Kan ik nog een leuk centje meepikken ook. Ik was me nooit bewust, dat je bij die regio- toernooien wat kon verdienen. Toen ik voor de eerste keer een en veloppe kreeg, stond ik met m'n oren te klapperen. M'n vader zegt nu: ,Joh, je kunt beter goed tennis sen in de vakantie, dan bollen pel len'. Hij heeft gelijk. Het leventje bevalt me best zo". "Tennissen heeft de familie eerst veel geld gekost", licht hij de finan ciële kant toe, "maar inmiddels is de situatie gewijzigd. Over m'n rac kets hoef ik mij niet meer druk te maken, evenals schoenen en trai ningspak. Voor die zaken heb ik nu een sponsor". Indien Jan Siemerink de weg omhoog blijft volgen, liggen grote re bedragen op hem te wachten. Vooralsnog stelt hij de sportieve verrichtingen als prioriteit. "Ik wil de top bereiken. Eerst in Neder land, daarna kijken we wel ver der". In zijn streven het hoogste te be reiken, dient niet alles te wijken wat hem voor zijn voeten komt. Siemerink weigert zijn VWO-stu- die op de Leidse Visser van 't Hooft-scholengemeenschap te la ten versloffen. "M'n school is voor lopig nummer één", trekt hij zijn NEU ULM (DPA) - De Zweed Kent Carlsson heeft in het afgelo pen weekeinde opnieuw de finale van een internationaal tennistoer nooi bereikt. Maar evenals een week geleden op het Melkhuisje, was gisteren tijdens het met 25.000 dollar (80.0000 gulden) gedoteerde toernooi in Neu Ulm de hoofdprijs voor zijn tegenstander. De Tsje- choslowaak Milan Srejber zege vierde verrassend in drie sets: 0-6, 6-4, 6-2. De 21-jarige Srejber, als lucky looser tot het toernooi toege laten, had in de halve finale de als eerste geplaatste Amerikaan San dy Mayer uitgeschakeld. Zijn eer ste toernooizege leverde de ruim twee meter lange Tsjechoslowaak twintig punten voor de wereld ranglijst op. Claudia Kohde en Pam Shriver bereikten de finale van het tennis toernooi van Manhattan Beach. De Westduitse versloeg in Californie de Canadese Carling Basset met twee maal 6-4. Shriver had in de eerste set veel moeite met haar Amerikaanse landgenote Zina Gar rison die zich pas na een tie-break gewonnen gaf. Jan Siemerink in actie: „Eerst de Nederlandse top, dan pas verder kij ken". (foto Holvast) toekomstplan. "Ik wil straks ver der in de maatschappij. Tennissen is nu leuk, maar hoe kijk ik er straks tegenaan? Als ik om mij heen kijk, weet ik hoe ik het niet moet doen. Jongens waarmee ik train gaan al niet meer naar school. Stom, want slechts een enkeling breekt door. En wat stelt de Neder landse top nu voor. Heb je dat be reikt, dan gaat het spel pas begin- Ene Boris Becker weet daar alles KATWIJK - Een afscheid in stijl. Met sterke hand regeerde Pluvius in de afgelopen week over het ten nistoernooi van Zee en Duin. Op de finaledag gunde de regengod de geplaagde organisatie geen 'maz zeltje'. Terwijl Michael van der Berg en Marcel van Rijn juist bezig waren aan de derde en dus beslis sende set in de finale MEB (de stand was 1-1, na 6-1 en 4-6), klet terden de druppels weer eens naar beneden. De spelers hielden zich paraat tot gistermiddag 17.00 uur, waarna in goed overleg met de organisatie werd besloten de buit en de Mas- ters-punten (ieder 5) te delen. Het zag er aanvankelijk naar uit dat Mi chael van der Berg de, hoofdprijs voor zich zou opeisen. Binnen en mum bracht de Koudekerker de eerste set (6-1) op zijn naam. Hij snelde vervolgens naar 3-1 door, waarna het ritme stokte. Het zelf vertrouwen vloeide weg bij Van der Berg, waardoor zijn tegenstan der uit Nieuw Vennep het iniatief kon overnemen en de stand vervol gens gelijktrok: 4-6. dat de MDB-finale moest opsieren (Geuze/Van der Berg tegen Van Zoelen/Hoekstra) bleef werkloos aan de kant. De heren besloten de prijs broederlijk te delen. De finale HDC tussen Bauw/Lucassen en Van Maren/Paridon wordt vandaag op Zee en Duin afgewerkt. De finale bij de vrouwen B was eenzijdig van karakter. De kenners voorspelden een spannende eind strijd, maar de jonge Duitse vakan- tievierster Martina Stemberger, die eerder had geimponeerd, had wei nig in te brengen tegen Xandra Weller. De tennisster uit Amster dam maakte haar ranglijstpositie volledig waar en kwam geen mo ment in gevaar: 6-2, 6-1. Ook Iwan Hermans kende in de MEC2-klasse geen problemen, maar dat was niet volgens de ver wachtingen. Hermans, voetballer in het eerste elftal van zaterdageer steklasser Noordwijk, schreef na een tennisloze periode van drie jaar voor de gein in. Hij verbaasde vriend en gisteren de als eerste ge plaatste vijand Johan van der Lip- pe. De jonge Noordwijker werd moedeloos van het vreemde, doch uiterst doeltreffende spelletje van Hermans, die luidkeels door zijn voetbalvrienden werd bijgestaan. In het MEC1 had Onno van Pari don de beste papieren, maar Mar- tijn Krans streek de eer op: 6-4, 3-6, 6-4. Willy den Hollander onder streepte in het VEC1 haar talent. Tegenstandster Janine Junger kwam geen moment in de wed strijd: 6-3, 6-2. Carola Geerlings bleef in het VEC2 Pat Heiligers ruimschoots voor: 6-3, 6-2. Overige uitslagen:,GDB: Marijke Guyt/Michael van der Berg-Made- lon Verdegaal/Stephan Rhode 6-1, 2-6, 6-4; GDC Petra Guyt/Johan van der Lippe-Van der Hoeven/En gel 6-3,4-6, 6-4; VEB: Nicole Bader- Suzanne Gijsberg 6-1, 6-4; MED: Roger Dielen-Erik Steegers 6-4, 7- 5; MED Jongbloed-Wesseling 0- 6, 4-6; VED+: Nel Verdoes-Els Guyt 6-3, 7-5. R.O. LEIDEN - In deze 'kwakkelzomer' is het eerder regel dan uitzonde ring dat nationale tennistoernooi en een moeizaam verloop kennen. De 'open Leidse' lijkt daarop geen uitzondering te gaan vormen, want op Roomburg kon gisteren slechts tussen de buien door een balletje worden geslagen. Hoewel het eerste dagprogram ma dus slechts voor een deel werd afgewerkt, ziet wedstrijdleider Kees Koole de nabije toekomst niet al te somber tegemoet. "In elk geval is de kop er van af en boven dien is het begin van het A-toer nooi pas voor woensdag gepland". De organisator van de dertigste editie van de Open Leidse tennis kampioenschappen mag zich voor dat A-toernooi in een brede belang stelling van de nationale toppers verheugen. De 'generale voor de nationale' is dit jaar de sterkst be zette opwarmronde aan de voor avond van de titelstrijd op de Metz- banen in Scheveningen. De laatste jaren kreeg Roomburg felle concurrentie van Leeuwen- bergh, maar de de organisatoren in Leidschendam hebben inmiddels besloten hun wedstrijdenreeks in de week voor de Open Leidse af te werken. Koole en consorten be schouwen de concurrentieslag met Leeuwenbergh dan ook als gewon nen en het voortbestaan van het enige A-toernooi in de Leidse regio verzekerd. In tegenstelling tot bijvoorbeeld de nieuwe Noordwijkse vereniging Casiono '85 koestert Roomburg niet de wens om de Open Leidse tot een internationaal evenement te laten uitgroeien. Koole: De titel 'generale voor de nationale' willen wij niet aantasten, daarom staan wij er op het nationale karakter van ons toernooi te behouden. Geen buitenlanders dus. Ook dit jaar hebben we tientallen verzoe ken van buitelanders naast ons neergelegd. Zelfs de bonden van Egypte en India wilden met hun Davis Cup-teams aan dit toernooi meedoen". Plaatsing Bij afwezigheid van Michiel Schapers, de titelhouder heeft competitieverplichtingen in Duits land, is Ton Sie als eerste geplaatst, gevolgd door Wim Groeneveld en Christiaan Feenstra. Vincent van Gelderen is als eerste vierde ge plaatst. In totaal doen 22 A-spelers aan de Open Leidse mee. Het dee- lenemersveld wordt gecomple teerd door vier B-spelers die via het kwalificatietoernooi kunnen doordringen naar het hoofdtoer- Datzelfde geldt voor het vrou wentoernooi, waar titelverdedig ster Nanette Schutte de plaat singlij st aanvoert voor Manon Bol- legraaf. De eerste uitslagen van de Open Leidse: MEB: Zuydam-Drijver 6-1, 6-0, V.d. Feen- Matulessya 6-1, 6-1, Kasten-Arnold v.d. Ca pellen 6-3,6-0, Simons-V.d. Zee 6-3,6-3, Go- mersbach-Nagtegeller 6-1, 6-2, Fiekert-V. Rooyen 6-3, 6-0. MEC: Van Riet- A. Van Paridon 6-7, 6-4, 6-3, Schreuder-Spierdijk 4-6, 6-3, 6-1, Kan- tebeen-Harmsen 6-0, 6-1, Staal-Santifort 6- 1, 4-6, 6-4, Sehoon-Rodenburg 6-2, 6-2, Wijnveldt-Van Leeuwen 6-0, 6-1, Post-V.d. Zeeuw 6-1, 6-4, M. van Paridon-Karstens 6- 0, 6-0, Hins-Crépin 6-2, 6-0, Liefboer-Vree- ken 6-0, 6-1, Nieuwenburg-V.d. Logt 6-1. 6- 3, 6-1. VEC: V.d. Voort-Kollan 6-2, 6-2, V. Ge- mund-V.d. Haak 6-2,7-5, Westhof-Karstens Rijnkanters Deze week begint ook het C-toer- nooi van de Rijnkanters. In Rijns burg is Loek Verhees de favoriet terwfjl Hairy Brandenburg een tweede positie op de plaatsinglijst inneemt. In het C2-toernooi staat Karei Vlekke als eerste genoteerd. Bij de vrouwen is Hetty Bos de ver wachte winnares en staat Nolly Bennink tweede op de plaatsings lijst. HAMBURG (ANP) - Het zal in ieder geval tot oktober duren, voordat tennissend West-Duitsland weer met beide benen op de baan staat. Onder leiding van Bo ris Becker verzekerde de Bondsrepubliek zich van een plaats bij de laatste vier in het toernooi om de Davis- beker. De zeventienjarige Wimbledon-winnaar sprok kelde gisteravond in Ham burg het laatste punt tegen de Verenigde Staten, dat de strijd aanging zonder John McEnroe en Jimmy Con nors. Hans Jörg Swaier. (foto dpa> Over twee maanden zetten de Westduitsers het toernooi voort te gen Tsjechoslowakije, dat niet van zins is zijn sterkste troef, Ivan Lendl, vrijaf te geven als het om met prestige beladen landenwed- strijden gaat. Tot dat moment mo gen de Westduitsers het sportpark Rothenbaum als een nieuwe Mek ka voor het tennis zien. Van West duitse zijde werd in het afgelopen weekeinde al menig keer de verge lijking met Wimbledon getrokken. Rothenbaum was gisteren zeker zo nat als de Londense tennisare- na. Mede als gevolg van de regen werden de 11.000 kijkers in het Hamburgse sportpark een lang weekeinde geamuseerd. Nadat de Westduitsers op de openingsdag een voorsprong (2-0) hadden geno men, herstelden de Amerikaanse dubbelspelers en Elliot Teltscher het evenwicht. Becker deelde de tweederangsploeg van Arthur As he de beslissende tik uit. Aaron Krickstein, zo jong als Becker en nummer 23 van de wereldranglijst, maar zonder de kracht van het ros sige idool, kreeg alle lijnen van de baan te zien: 2-6, 2-6, 1-6. Becker, had meer oppositie van de inval lende duisternis dan van de Ameri kaan. Meer tegenstand had Bec kers collega, Hans-Jörg Schwaier geboden aan Teltscher. Vijf sets en bijna vier uur duurde het gevecht dat Teltscher in het zijn voordeel Becker is de Westduitse tennis- held, maar afgaande op de euforie in dat land, doet de 21-jarige Schwaier nauwelijks voor hem on der. Alle ogen waren gericht op de Wimbledonkampioen, het was ech ter Schwaier die de ontmoeting met 28-voudige Davisbekerhouder interessant maakte. Met de zege van vrijdagavond op Krickstein manoeuvreerde hij de Bondsrepu bliek in een riante positie. De New York Times overdreef enigszins door reeds van „een tennisgodheid naast Becker" te schrijven. Dat de Amerikaanse dubbelspel-combi natie Flach/Seguso in vijf sets Bec ker en Maurer er onder hield, doet vermoeden dat een finaleplaats voor het Westduitse tennis -- wel bereikt in 1970 - momenteel nog een stap te ver is. Regen en spanning, die in Ham burg het tennisfeest deden voort duren, ontbraken in plaatsen als Guayaquil, Bangalore en Sydney waar de andere zes landen hun kwartfinales afwerkten. De win naar van Hamburg, West-Duits land, mag het begin oktober opne men tegen Tsjechoslowakije, dat het duel met Ecuador al na het dubbelspel had beslist. De Oosteu- ropenanen, met Ivan Lendl, profi teerden van de blessure waardoor Andres Gomez, de nummer vijf van de wereldranglijst moest opge ven. Gomez kwam niet verder dan een set: 3-5 en is met een een ge scheurd dijnbeenspiertje voor de rest van het jaar uitgeschakeld. Ook op het hobbelige gras in Bangalore in India kwam het tot een vlotte beslissing. Nadat Stefan Edberg en Anders Jarryd het dub belspel ten koste van de gebroe ders Vijay en Anand Amritraj had den opgeeist, waren de overige partijen van geen betekenis meer. De Amritrajs hadden het Zweedse duo echter wel aardig bezig gehou den: 19-21, 6-2, 3-6, 4-6. De Indiase spelers hadden nogal wat aan te merken op de arbitrage, maar de Zweedse aanvoerder Hans Olsson achtte uitsluitend de banen niet ge schikt voor Davisbeker-tennis. Spanning was er wel in Syndney, waar Paul McNamee en John Fitz gerald Australië in de enkelspelen op de laatste dag in een plaatsje in de halve finale bezorgden. McNa mee had tegen Victor Pecci vier sets nodig, Fitzgerald kon het er met drie af. Vooral McNamee was ingenomen met zijn winst, aange zien Pecci de eerste twee dagen briljant spel op het gras had ge legd. Beide Australiërs waren tot een krachtsinspanning gedwongen doordat Fitzgerald een steek liet vallen tegen Pecci en ook het dub belspel naar de Zuidamerikanep ging. Zonder regen hielden de dub belspelers elkaar vier uur bezig: 3- 6, 10-8, 3-6, 6-1, 3-6. Australië, dat de beker al 25 keer won, komt in de halve finale uit tegen Zweden. Het is de twaalfde achtereenvolgende keer- dat Australië de laatste vier bereikt. Twee jaar geleden waren de tennispelers van het Zuidelijk Halfrond in de eindstrijd van Mel bourne Zweden te sterk af. Hoofdgroep, kwartfinales HAMBURG: West-Duitsland - Verenigde Staten 3-2 Becker - Teltscher 6-2, 6-2, 6-3, Hansjórg Schwaier - Krickstein 2-6, 6-1, 2-6, 6-1, 8-6, Becker/Maurer - Flach/Seguso 2-6, 8-6, 1-6, 5-7, Schwaier - Teltscher 4-6, 6-2, 7-5, Andres Gomez - Ivan Lendl 3-5, Gomez geeft op met blessure, Viver - Mecir 0-6,1-6, 3-6, Icaza/Aguirre - Smid/Lendl 5-7, 4-6, 4- G.Ycaza-Mecir 4-6, 3-6 BANGALORE: India - Zweden 1-4 Vyay Armitraj - Jarryd 6-3, 5-7, 6-2,3-6, 2-6, Krishnan - Wilander 3-6, 3-6, 2-6, Armitraj/ Armitraj - Jarryd/Edberg 19-21,6-2,3-6,4-6, Vijay Amritny - Wilander 8-6,9-7, Krishnan - Jarryd 3-6, 6-4, 1-6. SYDNEY: Australië - Paraguay 3-2 Paul McNamee - Francisco Gonzalez 3-6, 6-0, 6-3, 6-1, Jphn Fitzgerald - Victor Pecci 2-6, 3-6, 6-1, 4-6, McNamee/Edmondson - Gonzalez/Pecci 3-6,10-8,3-6,6-1,3-6, McNa- Pecci 6-8, 7-5, 6-2, 9-7, Fitzgerald - o - Denemarken 0-5, Roemenië - Egypte Brittanië - Zwitserland 3-0. Boris Becker maakte gisteren het beslissende punt i Hij was daar kennelijk blij mee. Groep B: Oostenrijk - Israël 2-3, Groot- Amerikaanse zóne, halve finales, Brazilië Colombia 1-1, Canada - Mexico 2-1. Michael nooiwinst n der Berg stevende in Katwijk aanvankelijk af op de toer- het MEB. Halverwege de tweede set stortte de Koudekerker (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11