Zwarte dag' voor ruiters Pieters verreweg de snelste op NK baan SM Nagelkerken komt net tekort Bratislava bij Lisse Tweede nationale titel Torre brengt Curitiba wint Van der Wiel 'Copa BrasiT in problemen Dubieuze hoofdrol Cor Brom Teleurstellende resultaten bij EK Davisbeker Van der Sluis: 'Dit is mooie afsluiting' Korfbalteam klopt België VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1985 SPORT PAGINA 9 LISSE - Inter Bratislava komt van avond met vier internationals naar Lisse. De Tsjechische voetbalploeg, die vorig seizoen in de eerste ronde van de Europa Cup werd uitge schakeld door de latere winnaar Everton, fungeert als tegenstander van de plaatselijke FC. De trainers André Wahlen en Wim Eilander be palen hun keus uit de zaterdag en zondagselectie van de Ter Specke- bewoners. Om 19.30 wordt afge trapt. Volgende week woensdag komt AZ'67 in Lisse op bezoek. Dan wordt er om 20.00 uur begon- Overige oefenduels (KNVB- clubs kunnen hun programma's opsturen): Zaterdag Quick Boys-Sparta 2 (17.00), OWIOS-RCL, Noordwijk-EDO (19.00), Rijnsburgse Boys-Storm vogels (15.00), Katwijk-Wilskracht SNL (16.00). Zondag SJC-Telstar 2 (14.00), Oranje- plein-LDWS. Sjaak Pieters op weg naar het Nederlands kampioenschap sprint, zijn tweede nationale titel van 1985. (foto ANP) ALKMAAR (ANP) - Sjaak Pieters heeft op de Alkmaarse wielerbaan zijn tweede titel van 1985 binnen gehaald. Na het tandemkampioen schap van vorige week in Nijme gen, met Ab Harren, was Pieters in Alkmaar ook verreweg de snelste solist. Van serie tot Finale, tegen de nieuwkomer Thierry Detant, ont moette de Zwanenburgse sprinter nauwelijks serieuze moeilijkhe den. Het vacante kampioenschap bij de vrouwen, titelhoudster Mieke Havik startte niet, kwam niet in handen van Rita Timpers, maar Henriëtte Vos. De achtervol gingsnummers kwamen op de eer ste Alkmaarse dag tot de halve- eindstrijden. Bij de mannen was Omdat in Zwitserland een nationa le feestdag nog belangrijker is dan de schaakdriekamp tussen Van der Wiel, Short en Torre, werd de partij tussen de Nederlander en de Filip pijn na de. eerste zitting, 41 zetten, niet verder gespeeld. Het is trou wens de vraag of er nog wel een tweede sessie komt in het duel tus sen Torre en de Leidenaar. "Mijn situatie is zo goed als hopeloos", liet de Nederlandse grootmeester weten. „In de loop van de Spaanse partij heb ik een pion geofferd waaraan ik goede kansen dacht over te houden. Dat liep echter an ders. Het was een beetje een vreemde partij waarin nu moeilijk is aan te geven waar ik de fout ben in gegaan. De stand is zo nadelig voor mij dat ik betwijfel of ik nog verder speel. Waarschijnlijk geef ik deze partij gewonnen". Een nadere analyse van de eveneens afgebro ken partij tegen Short, leverde een hoopvoller resultaat öp. „Ik heb goede hoop dat daar nog éen remi se uit te halen is zodat we alle drie een gelijk aantal punten hebben." Jeroen Piket nadert leiders DIEREN - Voor de deelnemers aan het OHRA-toernooi om de open Nederlandse schaaktitel stond gisteren een rustdag op het programma. Niettemin moesten enkele spelers toch aantreden om hun afgebroken partijen af te werken. Het belangrijkste resultaat daar bij kwam op naam van Frans Cuij- pers. Hij bouwde tegen de Argen tijn Perez Garcia zijn pluspion in het ontstane toren-paard-eindspel fraai uit tot de volle winst. Cuijpers komt daardoor mede aan de lei ding. De Joegoslavische grootmeester Ivkov verraste opnieuw, door voor de tweede achtereenvolgende maal: niet verder dan remise te ko men. Ditmaal was Timmer de boosdoener. Voor Jeroen en Marcel Piket stonden ook nog hangpartijen op het programma. JeFoen dèed wat van het verwacht werd. Tegenstan der Volman uit Amsterdam moest na materiaalverlies de vlag strij ken. Door dit resultaat staat Jeroen Piket slechts een half punt achter op de koplopers. Marcel Piket slaagde er niet in zijn afgebroken partij tegen de Amsterdammer Van Manen tot winst te voeren. Door deze remise kwam Marcel op twee punten. ZWEEFVLIEGEN - Kees Musters is bij de wereldkampioenschappen zweefvliegen in het Italiaanse Rieti gisteren niet verder gekomen dan een achttiende plaats. De Alphe- naar staat in het algemeen klasse ment met ruime achterstand op de Amerikaan Jacobs derde. GO - Voorhouter Ronald Schlemper behield gisteren bij het Europees kampioenschap go op RIO DE JANEIRO (AFP) - Na de noodzakelijke verlenging en een serie strafschoppen is Curitiba voetbalkampioen van Brazilië ge worden. De wedstrijd om de 'Copa BrasiT tegen Bangu, net als Curiti ba een onverwachte Finalist, was in 1-1 geëindigd. Ook de verlenging in het Maraca- na-stadion van Rio de Janeiro, met 95.000 toeschouwers, leverde geen winnaar op. In de tweede serie strafschoppen viel de beslissing. Zeker was al, dat de Finalisten volgend seizoen namens Brazilië uitkomen in de Copa Libertados, de strijd om de Zuidamerikaanse beker. SITTARD (ANP) - Cor Brom eiste gisteravond bij het oefen duel tussen de amateurs van Sittard en de semi-profs van MVV (2-2) de hoofdrol op. De nieuwe trainer van MW som meerde zijn spelers het veld te verlaten, toen scheidsrechter Noordman het tweetal Van der Poppe/Delahaye de rode kaart had getoond. Het duo protes teerde al te fel, toen Noordman een handsbal van een Sittard- speler in het strafschopgebied over het hoofd zag. Na het drei gement van Brom zijn hele team terug te trekken, trok de arbiter zijn straffen in en werd de wedstrijd uitgespeeld. De karakteristieken: Sittard (hoofdklasse) - MW 2-2 (1- 1). Doelpunten Driessen en Goulding LENS (zondag 2e klasse) - FC Den Haag 0-2 (0-2). Doelpunten: Bouwens (strafschop) en Otto. Toeschouwers: Wuustwezel (Belgié, amateurs) - Ajax 0-6 (0-3). Doelpuntenmakers: Van Basten (3), Van Oostrum, Meeuws en Jalink. JVC (3e klasse) - NEC 3-4 (1-3). Doel puntenmakers: Seegers, Weijers, Her mens (allen JVC). Frans Janssen (2), Grim en Hasselbach (allen NEC). Achilles'29 (hoofdklasse) - Wage- ningen 1-0 (1-0). Doelpuntenmaker: Bertelink. Helden (le klasse) - Roda JC 0-7 (0- 2). Doelpuntenmakers: Van Geel (3), Meyer (2), Gorter. renveen), Van der Horst (2), Gillhaus Opnieuw geen gratie Kraay jr. ZEIST (ANP) - Hans Kraay jr. moet de eerste acht wedstrijden van zijn club RKC in het nieuwe seizoen op de tribune meemaken. Het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB heeft gisteren voor de tweede keer besloten de schor sing van de speler niet kwijt te schelden. Volgens het sectiebestuur zijn geen nieuwe gezichtspunten in de kwestie gekomen. Het college ba seerde zich op de visie van de com missie van beroep van de voetbal bond, die de aanbeveling deed het verweer van Kraay jr. af te wijzen. DINARD (ANP) - De Nederlandse springruiters staan voorlopig weer met beide benen op de grond. In het eerste onderdeel voor de Europese titelstrijd in de Bretonse badplaats Dinard, een lastig jachtspringconcours, toonden de Nederlanders zich zulke slechte .ja gers", dat zij elke hoop op een medaille nu al kunnen vergeten. Met een beetje pech zal het slotnummer van zondag, waarvoor alleen de eerste twintig van het klassement start- gerechtigd zijn, zich zonder Nederlanders afspelen. optimisme toch te hoog aangewak kerd. Johan Heins, deze zomer voor het eerst fungerend als bege leider, moest het na de rampzalige ritten op het sterk geaccidenteerde terrein van de Val Poree - waar on geveer 8.000 toeschouwers waren verzameld - toegeven. „Wij hebben niet de geschikte paarden voor een dergelijk zwaar jachtspringcon cours. Ik was er eigenlijk al een beetje bang voor. Daarom had ik opdracht gegeven vooral niet plank gas te rijden. Maar deson danks ging het mis. Onze paarden kregen nu iets voor de neus, wat ze het hele jaar nog niet hadden ge zien. De moeilijkheidsgraad was hoog, maar te doen. Met het hoge tempo er nog bij was het echter te veel gevraagd. En het vervelende is, dat je er niet op kunt trainen. Ook in de autosport heb je nu een maal snelle wagens en langzame baiTe^ totaal' karren". Om deze afgang te voorkomen zul len de prestaties vandaag danig op gekrikt dienen te worden. Van het nationale kwartet is Jan Tops als 21e de best geklasseerde. Emiel Hendrix (23e), de tevoren hoog in geschatte Rob Ehrens (26e) en ook routinier Henk Nooren (31e) deel den in de malaise. Door de uiterst matige indivi duele verrichtingen zijn de kansen op eremetaal ook in de landenrang schikking voor Nederland tot een minimum teruggebracht. Met een totaal van 45,34 strafpunten is Ne derland uitzichtloos zesde, van de acht deelnemende teams. Groot- Brittannië beschikte duidelijk over het meest homogene kwartet, de Fransen Frederic Cottier en Pierre Durand en de Zwitser Willi Melli- ger staan individueel voorlopig op de medailleplaatsen. Het Nederlandse gezelschap had zich van Dinard heel wat meer voorgesteld. Waarschijnlijk heb- Opletten ben de recente, plotseling goede T resultaten in Hickstead (tweede Jan ToPs. kw?m al als tweede met de ploeg). Aken (derde) en dee nemer in de ring Niet be- Geesteren (Henk Nooren eerste in Paal<* een voordeel aldus de 23- de Grote Prijs, Ehrens tweede), het >ar'Be rulter uit Valkenswaard^ „Je weet nog niet waar je aan toe bent, welke mogelijkheden het parkoers in zich bergt om bijvoorbeeld hier of daar seconden te winnen. Er was heel licht gebouwd. Dat beteken de, dat een flauwe aanraking van de balken al een fout kon beteke nen. Een kolfje naar de hand van de Engelsen, die dit in eigen land altijd meemaken. Bij ons ligt alles toch wat vaster. Dus het was voort durend opletten geblazen". Tops begon goed met Furist III, maar veroorloofde zich toch twee slordigheden, die zijn totaaltijd met veertien seconden tot 114,02 niet eens SYDNEY (Reuter) - Australië en Paraguay houden elkaar in de kwartFinalestrijd van het toernooi om de Davisbeker voorlopig in evenwicht. Paul McNamee bracht de thuisploeg aanvankelijk op een 1-0 voorsprong door in een twee uur en elf minuten durende partij te winnen van Francisco Gonzalez (3-6, 6-0, 6-3 en 6-1). In de tweede wedstrijd van de openingsdag her- deed kelderen" ~Ik deelt die na acht ronden met de Brit MacFadyen. door winst op John Fitzgerald (6-2, 6-3, 1-6 en 6-4). Terschelling zijn koppositie. Hij stelde Victor Pecci het evenwicht ontevreden. Voor mijn gevoel had j: lx j j T"' 'c Furist behoorlijk gereden en ik re kende op een plaats in de midden moot", aldus Tops. Die voorspel ling kwam redelijk uit. „Ik dacht, dat Tops zou afvallen voor de landenstand met het min ste resultaat, maar dat viel even an ders uit", zei Heins nadat de drie maten van Tops nog slechtere rit ten hadden afgeleverd. Hendrix zag Spargo al op de der de hindernis hardnekkig weigeren. De ruiter uit Baarlo stond er zelf raar van te kijken. „Zoiets gebeurt me verdorie met dit paard nooit. En het kwam me slecht uit, want ik had echt het gevoel, dat er een goed resultaat inzat". De combina- HOORN - "Een mooie afslui ting", noemde Ed van der Sluis gistermiddag zijn vierde Euro pese zeiltitelin de Javelin-klas- se. Gistermorgen wist de Wou- bruggenaar zich samen met zijn bemanning Jos Schrier uit Kor- tenhoef verzekerd van titelpro- longatie. Ondanks dat het zijn vierde titel was, werd er gister avond toch een feestje gevierd. "Want het is een mooie afslui ting, nu we overstappen naar de Flying Dutchman. En we waren dan wel favoriet, maar je weet toch nooit hoe het afloopt. De Engelsen kwamen met nieuw materiaal. Dat moesten we af wachten, maar na de eerste dag zagen we al dat het goed zat". De zware wind van de eerste dagen sprak duidelijk in het voordeel van Van der Sluis en Sebrier. Zij schreven de eerste vier races op hun na, geen moment meer hoefde te worden getwijfeld aan hun eindzege. Gisteren, tijdens de vijfde wedstrijd, stond er siechts windkracht 2 maar ook onder die omstandigheden zeil de het duo met de besten mee en Het de voornaamste concurren ten Riggs (Eng) en Schweer (WDI) achter zich. Van der Sluis gleed als tweede door de finish, terwijl bij aan een zesde plaats genoeg had voor het Europees kampioenschap. De laatste race hoefde hij daarna niet meer te zeilen. De Alphenaar Kees Ho- genbirk eindigde in het to taalklassement als zesde. Van der Sluis stapt nu over in de Olympische FD-klasse, waar in hij wil trachten de Olympi sche Spelen in Seoel ('88) te ha len. tie maakte nu nog twee springfou- ten en met vertrokken gezicht moest de tweevoudige Nederland se kampioen constateren, dat hij nog vijf seconden langzamer uit kwam dan Tops. Beteuterd Henk Nooren verging het nog slechter. De eerste helft van het parkoers verliep met de wispelturi ge Glenn naar wens. De tweede professional van de equipe (ook Hendrix is beroepsruiter) leek als vanouds in de van hem bekende, rustige, maar o, zo secure „hobbel- stijl" rond te komen. Maar plotse ling weigerde het dier elke mede werking. Van het laatste deel van het door Philippe Gayot sluw ge plaatste hindernispark bleef vrij wel niets meer overeind staan. Voor de man uit Borq resteerde het ran 137,15 seconden. „Ik heb er geen verklaring voor", aldus Nooren nogal beteuterd, „Het enige, wat ik kan zeggen, is dat de balken overdreven los la gen. Soms viel er eentje door een lichte windvlaag. Er werd teveel kwaliteit van de paarden gevraagd, meer dan wij konden bieden". Overigens zal Nooren met één paard meer in de container na het weekeinde de thuisreis aanvaar den. De paardenhandelaar uit Born legde de hand op een jong Frans paard, waar hij wel wat in ziet. Rob Ehrens, tevoren als het para depaardje van Nederland bestem peld, deed het niet veel beter. Hij zag zijn sprongen op de zesde en achtste hindernis mislukken en spoorde Oscar Drum daarna extra aan om toch nog een goede tijd te realiseren. „Dat had ik beter niet kunnen doen", zei de ruiter uit Weert spijtig. „Nu zei Oscar: doe het zelf maar. Ik kon hem niet meer in de hand houden en hup, daar had ik nog twee fouten aan Rob Ehrens en Oscar Drum in actie in Dinard. De Nederlander kwam niet door de voorronden van het Europees kampioenschap heen. (foto anpj mijn broek". De Nederlanders waren na af loop reëel genoeg in te zien, dat ze zich niet veel illusies konden ma ken. „Het was zeker een zwarte dag Rik Moorman in de kwaliFicaties veruit het snelste, maar in de kwartFinales moest hij een paar se conden toegeven aan Erwin Rovers en Ragnar Martens. Thierry Detant, is als sprinter niet uit de lucht komen vallen. De negentienjarige MTS-er uit Purme- rend werd in de vorige seizoenen kampioen bij de nieuwelingen en de junioren. De sprong naar de ca tegorie van de amateurs was voor hem echter te groot. Zowel in snel heid als ervaring moest hij het af leggen tegen Pieters, die bij de amateursprint al een jaar of negen tot de top behoort. Zoals Pieters in 1976 plotseling opdook, deed Jerry Venderink (nu derde) het een paar jaar geleden. Dit keer meldde De tant zich bij de sterkste Nederland se sprinters. Optimisme voor een betere toekomst mag daaraan niet worden ontleend. Internationaal sprinten is iets anders dan de Ne derlandse titelstrijd. Niemand heeft dat, sinds de Olympische Spelen van Montreal, duidelijker dan Sjaak Pieters. Het achtervolgingstoernooi bij de amateurs laat de beste overblij ver van vorig seizoen, Rik Moor man, de grootste kans op de titel. Moorman was in de ochtenduren duidelijk het best, maar reed 's avonds in de kwartfinale, tegen broer Ralf, minder overtuigend. De oudste van de Moormannen reed onzeker door het wegvallen van de tijdwaarneming, waardoor zijn coaching in de lucht kwam te han gen en trof daafdoor een ongeluk kige indeling voor de halve-eind- strijd. Zijn tegenstander wordt Er- win Rovers, die van buiten de baanselectie een plaats bij de laat ste vier veroverde. Bij de vrouwen handhaafde Pe tra de Bruin zich van het begin tot einde als sterkste. In de ochtendu ren reed De Bruin als enige onder de vier minuten en was daarmee zes volle seconden sneller dan Mo nique Kauffman, die ook in de kwartfinales de enige serieuze con current was voor de rijdster uit Nieuwkoop. Mieke Havik en Linda van de Berg zullen vanavond op weinig meer mogen hopen dan de bronzen medaille. De klassementswedstrijd was spekkie voor het bekkie van Ab Harren, de compleetste van de hui dige groep baanrenners bij de ama teurs. Harren, die zijn zilveren me dailles uit het vorige seizoen nu verguld heeft, veroverde zijn acht ste nationale baantitel met tenmin ste een ronde voorsprong op de concurrenten. Harren had bij dit voor combines geschapen kam pioenschap, zoals te doen gebrui kelijk is, mede- en tegenstanders. Met de tweede groep had hij geen moeite, de eerste had hij nauwe lijks nodig, want hij toonde zich van begin tot eind het slimst en het sterkst in de moordend snel gere den strijd. Harren nam in verschil lende combinaties twee keer een ronde winst op het veld, veroverde ook veruit de meeste punten en wist zich daardoor al ver voor het slot zeker van de titel. voor ons vandaag", zo vatte Hen drix samen. „Maar reken er op, dat we er alles aan zullen doen er van daag een zonnige dag van te ma ken" Thatcher wil in noodgevallen duels verbieden LONDEN (DPA) - De overheid moet in bepaalde gevallen de volmacht hebben voetbalwed strijden te verbieden. Dat heeft de Britse premier Margaret Thatcher gisteren gezegd tij dens een ontmoeting met sportjournalisten in Londen. Thatcher wees op het verhoog de riscio op supportersrellen bij sommige duels. „Het is nu voor plaatselijke of hogere be stuurders erg moeilijk een wed strijd tegen te houden", legde de premier uit. „Het is een ver schrikkelijke maatregel, maar noodzakelijk om de voetbal sport in leven te houden". LONDEN (ANP) - Het Nederland se korfbalteam heeft gisteren ook zijn laatste wedstrijd bij de wereld- spelen in Londen gewonnen. Van de enige serieuze tegenstander, aartsrivaal België, werd gewonnen met 12-8 na een ruststand van 8-4. Topscorer in het duel was Bram van der Zee met vijf treffers. KATWIJK - De organisatoren van het tennis toernooi op Zee en Duin kijken nog elke mi nuut met angstige blikken omhoog. Het KNMI voorspelde gisteren voor de eerstvolgende drie dagen volop kans op regen, waardoor blij vend moet worden gevreesd voor een slechte afloop van het toernooi. Gisteren liep het alle maal vlotjes op het Katwijkse tenniscomplex "en als we vandaag ook gewoon door kunnen gaan, zitten we morgen op alle onderdelen in de halve Finales", hoopte wedstrijdleider Wil lem Taat er gisteravond vooralsnog het beste van. "Dan schakelen we weer over op normale wedstrijden. Om zoveel mogelijk risico's uit te sluiten, werd gisteren nog de hand gehouden aan het noodrooster. De tennissers kunnen in het ge val van pro-sets maar beter op hun hoede blij ven, want de kans om een misser goed te ma ken is veel kleiner dan in een gewone partij. Dat werd de in het B-toernooi als tweede ge plaatste Joost Geuzen bijna noodlottig. Hij dacht even snel af te rekenen met Mare Nagel- kerken. De jonge Alphenaar speelde echter een uitstekende wedstrijd en met het beetje onderschatting van zijn Groningse tegenstan der, leverde hem dat een matchpoint op. Geu zen herstelde zich op het laatstê nippertje en won alsnog in de tie-break. Van hoog gehalte was de confrontatie tussen de Westduitser Hardie Mans en de Brabantse vakantie-ganger Nico Broeren. Eerstgenoem de won met 9-7. De nummer één geplaatste Nijmegenaar Marco Janssen, een lekker aan vallende gast, rekende zonder al te veel moeite af met Karl Mertens, al doet de 9-7 score mis schien anders vermoeden. Marco van der Berg elimineerde Stefan Rhode (9-6), Marcel van Rijn bood Erwin Meekers geen kans (9-5) en Jan Siemerink had geen enkel probleem met Alex Bandun: 9-3. In het Cl-toernooi gaat de aandacht uit naar Onno van Paridon, die 'aardig op tik' is in Kat wijk. De nummer twee van de plaatsingslijst elimineerde Maarten Lugthart met 9-3. Met hem ging Eric de Graaf over naar de volgende ronde, dankzij een benauwde overwinning in de tie-break op Harry Brandenburg (9-8). In C2 eist Noordwijk-voetballer Ivan Hermans de aandacht op. Na jaren geen bal te hebben ge slagen, bereikte hij de kwartfinale door een 9-4 zege op Tim Rosier. De grootste verrassing viel te noteren in het mannendubbel C. Lucassen/Bauw bezorgden de favoriet geachte gebroeders Krans met 9-5 een koude douche. Het was het eerste dubbel van het seizoen dat beiden verloren. Ook hier drong Onno van Paridon door naar de volgen de ronde. Bijgestaan door Maikel van Maaren, gaf hij het duo Eric de Graaf/Dave Wijnhout met 9-5 geen enkele kans. Belangrijkste uitslagen MED: Vonk (l)-See- ters 9-6, Lammens-Harteveld 6-9, E. Dielen- Stegers 6-9 en R. Dielen (2)-Paal 9-4. Roomburg Zondag begint op het tennispark Roomburg de strijd om het Open Leids tenniskampioen schap, een toernooi voor A-, B- en C-spelers. Het A-toernooi staat landelijk bekend als 'de generale voor de nationale', de warming-up voor de strijd om het nationaal kampioen schap over anderhalve week in Scheveningen. Het toernooi op Roomburg duurt tot volgende week zondag 11 augustus.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9