Botha: snel eind aan noodtoestand Helsinki: ontspanning krijgt geen nieuwe impuls Top in Helsinki blijft zonder slotverklaring Zware strijd om weg in Nicaragua Tutu hekelt beperldng begrafenissen Congres in Hamburg over psychologie en oorlog PAGINA 6 BUITENLAND VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1985 JOHANNESBURG - De noodtoestand in 36 Zuidafrikaanse districten zal zo snel moge lijk worden opgeheven. President Botha heeft dat gisteren gezegd in een toespraak voor twee werkgeversorganisaties in Johannesburg. Botha en vijf van zijn ministers na men deel aan een discussie met le den van de werkgeversorganisaties over de noodtoestand en de her vormingspolitiek van de regering. door Ruud de Wit Botha heeft zich echter niet uit gelaten over het tijdstip, waarop de noodtoestand zal worden ingetrok- Strauss: geef zwarten geen stemrecht MÜNCHEN (AP) - De Beierse minister-president Franz-Josef Strauss vindt dat het Westen de Zuidafrikaanse regering moet steunen 'op haar weg naar vreedzame hervormingen' en dat het verlenen van stemrecht aan zwarten in dat land tot een chaos zal leiden. In zyn partijblad Bayernku- rier schreef Strauss dat de val van de huidige regering van Zuid-Afrika zal leiden tot stam- menoorlogen, hongersnood en de dood van mogelijk miljoe nen Afrikanen. Als in Zuid-Afrika het alge meen kiesrecht wordt inge voerd, aldus Strauss, zal dat lei den tot Zimbabwaanse toestan den, waar een 'bloeiende eco nomie' veranderde in een ont vanger van ontwikkelingshulp. Strauss vroeg zich verder af waarom degenen die in het westen demonstreren voor zwarte rechten in Zuid-Afrika, niet ook demonstreren voor al gemeen kiesrecht in Oost-Eu ropa. ken. Integendeel, gisteren kwam het tot een verzwaring van de maatregelen, die van kracht zijn geworden sinds het uitroepen van de noodtoestand 12 dagen geleden. In de gemeente Graaff-Reinet en de daarbij behorende zwarte woon wijk Adendorp vaardigde het hoofd van de politie namelijk een aantal maatregelen uit die de inwo ners grotendeels zullen isoleren van hun directe omgeving. Een van de maatregelen is, dat scholieren zich tussen acht uur 's morgens en twee uur in de namid dag niet buiten hun schoollokalen mogen bevinden. Deze maatregel is een duideljke poging om de in de meeste zwarte woonwijken reeds maanden durende schoolboycot te doorbreken. Andere maatregelen in Graaff- Reinet zijn, dat slechts personen die kunnen aantonen dat ze in dat gebied wonen, toegang krijgen. De wijk is dan ook volledig door vei ligheidstroepen afgesloten. Ook is het bezit van benzine aan banden gelegd. Benzine mag alleen nog in de tank van een auto worden ver voerd. Er staan strenge straffen op het verbergen van benzine in jerry cans of flessen. Deze maatregel is genomen om het gooien van benzi nebommen tegen te gaan. Op een begrafenis in Tumahole, bij het plaatsje Parys, op zo'n 100 kilometer van Johannesburg, verT klaarde bisschop Desmond Tutu, dat de nieuwe beperkingen bij het houden van begrafenissen geweld alleen maar zal aanwakkeren. „Waar anders kunnen wij met onze mensen praten dan op begrafenis sen. Wij zijn niet bloeddorstig, we vragen slechts dezelfde rechten als de overige Zuidafrikaners". Tutu, die een beroep deed op de autori teiten om de noodtoestand in te trekken, zei, „dat door de rege- ringspolitiek de mensen worden aangespoord de wet naast zich neer te leggen". In Tumahole werden drie slacht offers begraven van onlusten die twee weken geleden uitbraken na afloop van een begrafenis van een ander slachtoffer van politieoptre den. Duizenden inwoners van deze relatief kleine zwarte woonwijk bleven van hun werk weg om bij de begrafenis aanwezig te zijn. De politie greep niet in, waarschijnlijk omdat Tumahole niet valt onder de 36 districten waar de noodtoestand van kracht is. De Zuidafrikaanse regering heeft nog niet officieel gereageerd op de mededeling, dat de ministers van buitenlandse zaken van de tien EG-landen zo snel mogelijk met hun ambassadeurs in Zuid-Afrika bijeenkomen om zich te beraden over verdere EG-stappen tegen Zuid-Afrika. Aanvankelijk be stond in politieke kringen in Preto ria de indruk dat alle EG-ambassa- deurs direct voor consultatie zou den worden teruggetrokken, maar nu duidelijk is geworden dat daar geen sprake van is, weigert de MANAGUA (AFP/Rtr) - Langs Panamerikaanse snelweg in Ni ragua zijn gisteren ten uitgebroken tussen het rege ringsleger en de rebellenbeweging FDN, zo is van officiële zijde in Ma- gevech- vliegdekschip is waargenomen. Het gaat om de Dwight D. Eisenho wer met minstens 80 toestellen die bij de San Andres eilanden op 235 Noord-Ierland Voor de derde maal in een week tijd heeft een autobom in Noord- Ierland zware schade veroorzaakt. In het plaatsje Ballynahinch ont plofte in de nacht van woensdag op donderdag een in een auto verbor gen springlading waardoor een deel van het winkelcentrum werd verwoest. Vijf mensen raakten ge wond. Wapensmokkel In de Verenigde Staten zijn in de nacht van woensdag op donderdag zes personen gearresteerd die wor den beschuldigd van het beramen van een grootscheepse wapen smokkel naar Iran. Onder de arres tanten is een luitenant-kolonel van het Amerikaanse leger, werkzaam op het ministerie van defensie in Washington, aldus een woordvoer der van de FBI. Madagascar Bij vechtpartijen tussen het leger van Madagascar en aanhangers van de vechtsport Kung Fu zijn gisteren 20 doden en 23 gewonden gevallen, zo heeft de regering van Madagascar bekendgemaakt. Vol gens de regering waren de Kung Fu-aanhangers fanatici, die een staat in de staat hadden gevormd en erop uit waren de politieke macht in het land te grijpen. Marcos Er zullen op de Filippijnen mo gelijk in november vervroegde pre sidentsverkiezingen worden ge houden en het parlement zal wor den ontbonden vanwege de plan nen van de oppositie om president Marcos aan de kant te schuiven. Dit heeft de Filippijnse ondermi nister van voorlichting, Amanate Bigornia, verklaard. El Salvador Amnesty International heeft pre sident Duarte van El Salvador gis teren verweten onvoldoende on derzoek in te stellen naar schen dingen van mensenrechten. De mensenrechtenorganisatie is be zorgd over de situatie in El Salva dor na de regeringswisseling in ju ni 1984. Amnesty trekt geen vergelijking met het vorige bewind, maar toont aan dat het nog steeds meldingen krijgt over de op grote schaal voor komende buitengerechtelijke exe cuties en martelingen. Wereldvrede Volgens de Chinese chefstaf van de krijgsmacht, Yang Dezhi, is het ondanks de groeiende bewape ningswedloop tussen de super machten onwaarschijnlijk dat zich in de nabije toekomst een nieuwe wereldoorlog zal voordoen. In een gisteren verschenen artikel in het jongste nummer van het blad van de communistische partij, Rode Vlag, zegt Yang: „De krachten voor de vrede zullen de oorlogs krachten overtreffen en de wereld vrede kan gewaarborgd worden". nagua vernomen. Bij de strijd bij mijl ten zuidoosten van Puerto Ca de plaats Trinidad op 130 kilome- bezas ligt. Vijf andere oorlogssche- ter ten noorden van Managua wer- pen zyn onderweg vanuit de Atlan tische oceaan naar het Panama-ka- communiqué. den elf FDN-strijders gedood één gevangen genomen. Niet be- naai, aldus kend is of er aan de zijde van het leger slachtoffers zijn gevallen. Een illegale zender riep eerder om dat de Nicaraguaanse lucht macht enkele boerendorpen bij Trinidad had aangevallen. Deze in formatie werd niet van officiële zij- ATHENE (AFP) - De hittegolf die de bevestigd. Het door de VS ge- sinds enkele dagen heerst in Grie- Doden door hitte in Griekenland verzet begon vorige kenland, heeft haar eerste slachtof- groctscheeps offensief, fers geëist: vijf personen van tus- de provincie Jinote- sen de 42 en 76 jaar. Ze overleden n 30 juli 50 rebellen woensdag aan de gevolgen van hart- en ademhalingsmoeilijkhe- steunde maand Daarbij zijn ga tussen 28 gedood, aldus het ministerie defensie. Met name bij de stad den Tientallen mensen met dezelfde verschijnselen zijn in ziekenhuizen Esteli is zwaar gevochten. De rebellen bliezen ook een brug over de Rio Viejo aan de Panameri- opgenomen, kaanse snelweg op. Als gevolg van Het ministerie van volksgezc de gevechten werd het verkeer op heid heeft mensen met een min de snelweg stilgelegd. Volgens de goede gezondheid aangeraden autoriteiten zijn de rebellen erop veel mogelijk binnen te blijven, uit wegen te vernietigen aanvoer van voorraden en kingen voor het leger n noorden te verhinderen. Het ministerie maakte verder be- De temperatuur in Griekenland verster- schommelt tussen de 40 en 45 gra- aar het den. In Athene is het milieuvervui lingsgemiddelde hoog, ook al door- bijna geen wind HAMBURG (AFP) - De Tweede Wereldoorlog heeft zulke diepe wonden geslagen dat de gevolgen ervan nog generaties later merk baar zullen zijn. Dat is één van de conclusies van de 1800 psychoana lytici, die in Hamburg bijeen zijn voor hun 34e jaarvergadering. Het is de eerste keer na de Tweede We reldoorlog dat de organisatie van psycho-analytici in West-Duitsland vergadert. De congresdeelnemers hebben zich gebogen over vragen als: Wat was de motivatie en de geestesge steldheid van nazi-misdadigers, van de politieman die in Berlijn op dracht tot executie gaf of van het overijverige partijlid, de kampbe waker, de SS-er of de Gestapo- agent? Wat was de psychische toestand van de slachtoffers die oorlogsver schrikkingen hebben overleefd? En wat is de psychische toestand van de kinderen van slachtoffers en beulen, die slechts van hun ou ders of op indirecte manier weten wat zich heeft afgespeeld? De gevolgen van de nazi-terreur hebben volgens de congresdeelne mers veel psychische storingen tot gevolg gehad. Volgens een aantal inleiders is de ernst daarvan gelijk er op dat „de samenzwering van de verdeeld over de nakomelingen stilte" van de periode na de oorlog van de slachtoffers en van de on- tot een „schuldoverdracht" heeft derdrukkers. geleid. De kinderen hebben zich bereid getoond de schuld van hun ouders op hun schouders te ne men. De psycho-analytici zijn by het beantwoorden van de eerste vraag op een muur gestuit: geen van de duizenden verantwoordelijken of uitvoerders van de nazi-misdaden heeft zich ooit willen onderwerpen aan psycho-analyse. De meesten hebben nooit een spoor van schuld getoond, ook niet tegen degenen die het dichtst bij hen staan, zo werd opgemerkt. Psycho-analyse zou voor hen heel zwaar zijn geweest maar „stu die naar hun psyche zou nauwge zet zijn geweest en zou er aan heb ben kunnen bijdragen nieuwe uit roeiingen te voorkomen", was de mening van de Amerikaanse hoog leraar Robert Wallerstein. Hij wees „Het is alsof ik me versteend voelde bij de verschijning van het gezicht van Medusa", was de reac tie van een jonge vrouw tegen de psycho-analyticus Eickhoff uit Tü- bingen. Zij schaamde zich voor de misdaden van haar vader. (Medusa was een monsterachtig vrouwelijk mythologisch wezen wier aanblik iedereen die haar zag, deed verste nen). Het zwijgen van de oud-nazi's is na de oorlog in West-Duitsland ge koppeld aan hun weigering tot rou wen, de onmogelijkheid om werkelijk eer te betuigen aan de slachtoffers, een verharding van hun houding en een verdringing van de feiten, zo betoogde de Ame rikaanse hoogleraar Harold Blum. Blum betoogde dat wat in de oor log is gebeurd „niet bedekt kan worden met een krans", zoals pre sident Reagan die in mei van dit jaar heeft gelegd op het oorlogs kerkhof in Bitburg waar 49 leden van de Waffen-SS begraven liggen. Mensen die de concentratiekam pen hebben overleefd, zijn vaak niet in staat te vertellen wat zij heb ben doorstaan. Ook voelen zij zich schuldig dat zij de verschrikkingen hebben doorstaan terwijl hun ou ders, broers en zusters zijn uitge moord. Drie psycho-analytici die een studie hebben gemaakt naar de ge volgen voor kinderen van kamp slachtoffers, hebben in Hamburg betoogd dat de angst van de ouders wordt overgebracht op de kinde ren. Een en ander heeft tot gevolg dat zij, de kinderen, een gebrek aan vertrouwen hebben in zichzelf en in het leven. De vragen die de Duitse jeugd zich stelt weerspiegelen volgens de drie onderzoekers eveneens dit schuldgevoel en dit gebrek aan zelfvertrouwen. Polen herdenken opstand Warschau WARSCHAU (DPA) - Duizenden Polen hebben gisteren op de erebe graafplaats Powazki de doden her dacht van de op 1 augustus 1944 uitgebroken opstand van War schau. Bij de opstand tegen de nazi's, die 63 dagen heeft geduurd, zqn naar schatting 200.000 Polen om het leven gekomen. De opstand van Warschau van 1944 geldt bij veel jonge Polen als symbool van het vrijheidsstreven van de Poolse natie. Hoewel de op stand militair tegen de nazi-bezet ters was gericht, keerde de opstand zich politiek tegen de Sowjet-Unie De opstand was uitgeroepen doo, de regering in ballingschap in Lon den toen Sowjettroepen Warschau naderden. De herdenking van de opstand ging dan ook gepaard met anti-re gering en anti-Russische leuzen. kend dat het leger in hoogste staat alarmpunt is nog niet bereikt. NICE (AP) - De twee bosbranden die woensdag aan de Franse Rivie ra uitbraken, hebben aan zes brandweerlieden het leven gekost. Het laatste slachtoffer was een 22- jarige brandweerman die gisteren overleed in een brandwondenkli niek in Lyon. Verder raakten 17 mensen ge wond en ging enkele duizenden hectare bos in vlammen op voordat gistermiddag het vuur onder con trole was. De autoriteiten hoopten het vuur geheel te kunnen doven als de wind van over de Middellandse Zee, de Mistral kalm bleef. Bij de bestrijding van de brand waren duizend brandweerlieden en 750 militairen ingezet. Verder werd het vuur bestreden met 15 blusvliegtuigen en 261 brandweer auto's. De branden woedden aan de rand van de departementen Var en Alpes Maritimes, in het Massif du Tanneron, en tussen Callas en Le Muy, ten oosten van de stad Dra- guignan. Volgens de autoriteiten in Alpes Maritimes zijn de branden veroor zaakt doordat twee hoogspan ningskabels tengevolge van de krachtige windstoten zijn gebroken en vonken hebben veroorzaakt. Het vuur greep in de vele dode mimosa, een gevolg van de ongewoon stren ge winter, snel om zich heen. De villa's in de heuvels achter de stad Mandelieu leden geen schade door het vuur, maar een groot aan tal tenten en caravans op een na bijgelegen camping, die bij de na dering van het vuur was ontruimd, viel ten prooi aan de vlammen. (foto AP) HELSINKI - Zonder gemeen schappelijke slotverklaring, maar met de stellige overtuiging dat het zinvol is de dialoog tussen Oost en West voort te zetten, zijn de 35 mi nisters van buitenlandse zaken in Helsinki gisteren uit elkaar ge- gaan. door Hans Geleijnse De ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Canada en van alle Europese lan den, behalve Albanië, hebben her dacht dat tien jaar geleden, ook in Helsinki, de slotakte werd gete kend van de eerste Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE). Minister Van den Broek (buiten landse zaken) bekritiseerde giste ren in zijn toespraak tot de verza melde conferentiegangers de Sow jet-Unie vanwege het niet publice ren van die Slotakte. „Het is onaan vaardbaar", aldus Van den Broek, „dat de Slotakte tien jaar na onder tekening slechts, zoals in sommige landen het geval schijnt te zijn, on dergronds kan circuleren". De Sowjet-Unie en verschillen de Oosteuropese landen zijn in het verleden regelmatig door het Wes ten op de vingers getikt vanwege het niet verspreiden van de Slotak te onder de bevolking. Dissidente groepen of individuen uit die lan- met een gemeenschappelijke ver klaring van de 35 landen, maar vooral de Westerse landen voelden weinig voor een nietszeggende ver klaring. In de Finse ontwerptekst kwamen volgens de Amerikaanse minister Shultz de mensenrechten den hebben zich herhaaldelijk be- onvoldoende aan de orde. roepen op de illegaal gepubliceer de mensenrechten-paragrafen uit de Slotakte. De Nederlandse bewindsman meende dat tien jaar CVSE „tot op zekere hoogte een nuttige ervaring was want we leerden om zo te zeg gen hoe we met elkaar moesten praten. De tien jaar was niet tien jaar van praktische uitvoering (van de Slotakte), maar tien jaar van on onderbroken dialoog". Hij pleitte ervoor dat die door de burgers van de 35 landen kan wor den gevoerd en niet alleen tussen de staten onderling. Evenmin als zijn collega's van de andere EG- landen die dinsdag en woensdag het woord voerden, noemde Van den Broek de Sowjet-Unie nog an dere Europese landen bij naam. Luxemburg was gisteren de laat ste spreker. De Finnen waren van plan de conferentie te beëindigen De bijeenkomst in Helsinki is door de verschillende ministers na tuurlijk gebruikt om ook over an dere lopende zaken met. elkaar te spreken. Zo hebben de nieuwe Sowjet-minister van buitenlandse zaken Sjevardnadze en zijn Ameri kaanse collega Shultz voor het eerst drie uur lang met elkaar ge sproken. Het belangrijkste onder werp dat bjj dat kennismakingsge sprek aan de orde kwam, was de Russisch-Amerikaanse top van medio november in Genève. Een andere bijeenkomst die voor opschudding zorgde in Helsinki was de vergadering van de tien mi nisters van buitenlandse zaken van de EG in de Nederlandse ambassa de in Helsinki. Zij besloten hun ambassadeurs in Zuid-Afrika te ontbieden voor overleg over een gezamenlijke strategie tegen het Zuidafrikaanse apartheidsbewind. HELSINKI - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) moet zich zeer op zijn gemak hebben ge voeld in Helsinki. Natuurlijk, er was een ingelaste, vrij vervelende en nachtelijke discussie met de „EG-collega's" over het probleem Zuid-Afrika. Maar verder ontrolde het scenario van tien jaar Slotakte van Helsinki zich als voorzien: er verandert niets tussen Oost en West, maar de kemphanen blijven in gesprek. door Hans Geleijnse Er mag dan een nieuwe garde zijn aangetreden in het Kremlin, voor verrassingen kwamen Van den Broek en zijn collega's niet te staan. Het 'CVSE-proces', waar mee kortheidshalve de Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa wordt aangeduid die tien jaar geleden de Slotakte van Helsinki tot resultaat had, wordt voortgezet. Daarover waren alle deelnemen de ministers het tenminste eens, hoe diepgaand ze verder ook van mening verschilden. „Oost en West blijven in gesprek, want er is geen alternatief', constateerde Van den Broek gistermiddag bij de afslui ting van de ministeriële bijeen komst in de Finse hoofdstad. Dat is heel andere koek dan het gejuich waarmee tien jaar geleden Oost en West de Slotakte aan de borst klemden als toonbeeld van de ontspannen verhoudingen tus sen twee tegengestelde maatschap pelijke systemen. De hoep dat ka pitalisme en communisme vreed zaam naast elkaar konden bestaan op een planeet was destijds springlevend. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken Genscher praat nu liever over de 'smalle weg' die Oost en West moeten gaan tussen 'over dreven verwachtingen' en 'de ont kenning dat met de CVSE-akkoor- den ook maar iets is bereikt'. Genscher, Van den Broek, Shultz, maar ook hun Oosteurope se tegenhangers, eendrachtig heb ben ze na drie dagen vergaderen vastgesteld dat het 'heel nuttig was' op ministerieel niveau elkaar te onderhouden met terugblikken en toekomstvisies over veiligheid en samenwerking in Europa. Maar als er één ding duidelijk is gewor den, is het wel dat er absoluut geen sprake is van herleving of een nieuw elan in de club van CVSE- landen. naam worden genoemd, krijgt de verwachte repliek van zijn kersver se Sowjet-collega Sjevardnadze: hij is het er niet mee eens, zo zeg gen woordvoerders na de eerste ontmoeting van de twee. Datzelfde ging op voor Sjevar- nadze's uithalen naar de Ameri kaanse Star Warsplannen. Shultz gaf geen krimp en beide zijden uit ten zich vervolgens positief over hun gesprek. Men is het er nog steeds over eens waar de menings verschillen liggen, dus de voorbe reidingen voor de top in Genève in november kunnen doorgaan. Aanklacht En de schendingen van de men senrechten dan? Reagan zal. als het aan de Amerikanen ligt, Gor- batsjov het een en ander onder de wrijven. Maar wat de Sowjets Van den Broek bijvoorbeeld zet Zijn beiden doof? zijn hoop liever op de komende top tussen Reagan en Gorbatsjov. *De Russische ambassadeur in Washington Dobrynin en minister van buitenlandse zaken Shultz van de VS praten tegen elkaar in Helsinki. doen als ze in moeilijkheden raken door 'systeemvijandige' opvattin gen. Van den Broek ontkende giste ren dat tussen Westeuropeanen en betreft, zo bleek in Helsinki, komt Amerikanen een soort taakverde- „Misschien geeft die een nieuwe impuls aan het dichterbij brengen van gemeenschappelijke doelstel lingen", luidde een op het laatste moment ingelaste zin in zijn korte redevoering. Vrijheid In feite is de Helsinki-slotakte het enige forum waarop Oost en West bij voortduring hun rituele dansen kunnen opvoeren. West verwijt Oost dat het systeem daar onderdrukkend is, geen waarde toekent aan de vrijheid en rechten van het individu. Oost beschuldigt West dat het de vrijheid van alle in dividuen in gevaar brengt door hen economisch uit Je buiten en de wa penwedloop te verhevigen. Mits de gedragsregels een beetje in acht worden genomen is CVSE dan ook een betrekkelijk onge vaarlijk gebeuren, waar beide kam pen hun ideologische vuurpijlen op elkaar kunnen afschieten. Het regelen van de machtsverhoudin gen, militair en politiek, gebeurt in onderonsjes tussen de aanvoerders van beide blokken, bij de wa penonderhandelingen in Genève en in mindere mate in Stockholm (Europese ontwapeningsconferen tie) en Wenen (onderhandelingen (foto AP) over wederzijdse vermindering van troepen). Van conferenties als deze in Hel sinki mogen dan ook geen (Van den Broek) 'spectaculaire resulta ten' worden verwacht. Zeker niet wanneer die in het teken staat van zaken doen tussen partners die el- kaars grenzen aan begrip en to lerantie eerst eens moeten aftasten. Shultz kreeg de gelegenheid om de van vroegere Sowjet-leiders be kende standpunten op hardheid te testen. Het nieuwe regime in Mos kou reageert als vanouds. Shultz' aanklacht tegen de schending van de mensenrechten, waarbij slacht offers en daders met naam en toe dat punt niet op de agenda i top de ling bestond: Amerika als super macht noemde man en paard, het Europa van de middelgrote en klei ne landen uitte zich in algemene principes en probeerde via 'stille overigens niet gezegd wil zijn dat diplomatie' individuen te helpen de Amerikaanse aanklacht precht is, wel dat mensenrechten ook gereedschap zijn om machts politiek mee te bedrijven) waren voor de Europeanen. Zij mochten, zoals de Franse mi nister Dumas en de Duitser Gen scher, voorstellen doen over de verdere behandeling in CVSE-ver- band van concrete zaken als fami liehereniging, het recht op uitreis visa en het opnieuw publiceren en distribueren van de Slotakte. Zo dat burgers in Oostbloklanden we ten waar ze een beroep op kunnen het Oostblok in moeilijkhe den zijn gekomen. Genscher nam daarom net als Van den Broek wat afstand van Shultz' optreden. Uiteraard werd het niet afgekeurd (Van den Broek: „We denken er hetzelfde over, maar hebben soms een wat andere benadering"). Beiden lieten er ech ter geen misverstand over bestaan dat het buiten de publiciteit hou den van dergelijke schendingen voor de slachtoffers veel effectie ver kah zijn. En voor de rest bleef het devies: praten is altijd beter dan vechten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 6