Topdj Tikte bij eerste dag S« ail Amsterdam Arrestaties in opvangcentrum van Surinamers Achmed begroef ten einde raad zijn kind in Zandvoortse duinpan Kampeerders trekken massaal naar huis Man gearresteerd voor zware mishandeling Maastrichtse VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1985 NIMHÜJJ!!'! ROTTERDAM (GPD) - De 42-jarige voorzitter van de Suri naamse vluchtelingenstichting Makmur is gisteren door de Rotterdamse politie gearresteerd op verdenking van overtreding van de vuurwapenwet. De arrestatie volgde na een wapen vondst die de politie vorige week deed in een woning in Rotterdam. In het leegstaande pand werden drie geweren, een hoeveelheid mu nitie en explosieven aangetroffen. Ook een ander lid van de stichting is aangehouden. De Rotterdamse politie had gis teravond geen aanwijzingen dat het hier om voorbereidingen ging voor een gewapende actie tegen de Surinaamse leider Bouterse. „In deze affaire zijn tot nu toe acht mensen gearresteerd, waarvan er twee inmiddels weer zijn vrijgela ten. De zes die nu vastzitten, laten niets uit over het motief waarvoor zij de wapens nodig hadden", al dus een politiewoordvoerder. De Makmurvoorzitter werd gis terochtend gearresteerd in het op vangcentrum van de stichting. Het onderzoek richt zich volgens de politie met name op de herkomst van het gevonden wapentuig. Na de wapenvondst heeft de Rotter damse politie een inval gedaan in een voormalig klooster in de Maas stad, dat eigendom is van de Suri naamse vluchtelingenstichting. De stichting Makmur zet zich in voor de belangenbehartiging van Surinaamse vluchtelingen in ons land, onder anderen voor de twin tig in Rotterdam verblijvende Suri namers die vóór maandag ons land moeten verlaten. De stichting zegt tegen een gewelddadige oplossing van de problemen in Suriname te zijn. De vluchtelingenstichting ont kent iets met de gevonden wapens te maken te hebben. Volgens een woordvoerder wordt overwogen de hulp van de voorzitter van de Surinaamse Bevrijdingsraad, Chin a Sen, in te roepen. Hij zou dan met de Rotterdamse politie over deze zaak moeten bemiddelen. Kaden en boten langs de kant van het Amsterdamse IJ waren afgeladen met mensen, terwijl de zeilschepen de haven binnenvoeren. (foto anp> HAARLEM (GPD) - Verslagen over het onbegrip dat hij heeft ondervonden bij zijn pogingen zijn doodgeboren zoontje volgens islamitisch gebruik en toch legaal te begraven, zit de 39-jarige Achmed op zijn stoel. Dan wordt hij kwaad. „Het is toch gewoon pure discriminatie, dat een moslim niet op traditionele wijze mag worden begraven. Ik mocht mijn zoontje niet begraven volgens mijn geloof. De imam heeft de rituele wassingen in het ziekenhuis uitgevoerd. Dan moet je volgens de islam dezelfde dag begraven. Daar hadden ze op die begraafplaats geen begrip voor". Te midden van zijn vrouw (26) en zijn twee kinderen in zijn Sch&lkwijkse flat vertelt Achmed zijn verhaal. Hij wil niet met naam en toenaam in de krant. Hij beschrijft hoe hij donderdag 18 juli in alle staten raakte toen hij in Amsterdam van het kastje naar de muur werd gestuurd met het levenloze lichaam van zijn dood geboren zoon. De dagen van 18 juli tot en met vrijdag 26 juli, toen zijn kind werd gevonden in een Zandvoortse duinpan, waren een hel voor de traditionele Marokkaan. Het begon al in het ziekenhuis. Ach med moest hemel en aarde bewegen om zijn doodgeboren baby zelf te mogen begraven op het islamitische gedeelte van de be graafplaats Westgaarde in Amsterdam. Dat moest diezelfde dag nog gebeuren. De imam uit Amsterdam had tenslotte het kindje volgens de oude gebruiken gewassen en gereinigd. Uiteindelijk gaf de Haarlemse GG en GD toestemming om het stoffelijk over schot mee te geven, niet wetend hoe de verdere gang van zaken zou uitpakken. Achmed vertrok naar Amsterdam met het babylijkje in een reis- wieg op de achterbank van zijn auto. „De mensen bij de begraaf plaats wilden het niet begrijpen. Deden moeilijk. Het moest in een kistje en ze wilden zo rond de duizend gulden hebben. Ik zei dat is goed, hier heb je de baby. Maar dat mocht niet. Ik moest eerst een afspraak maken en het moest ook in een kistje. Die man zei toen, komt u na het weekeinde maar terug". Vervolgens ging Achmed met het lijkje naar een andere uit vaartvereniging. Ook daar rezen problemen. Vooral omdat Ach med er op stond dat zijn zoon in doeken gewikkeld werd begraven en dan nog diezelfde dag. Bovendien vond hij de kosten een be zwaar. "Toen dacht ik dat de duinen in Zandvoort de enige uitweg Hij reed naar Zandvoort en begroef vervolgens zijn zoon op tra ditionele wijze in de duinen in Zandvoort-Zuid bij het fietspad naar Noordwijkerhout. Zo zou hij het thuis in Marokko hebben gedaan zonder dat er een haan naar had gekraaid. In het zieken huis vertelde hij tegen zijn vrouw dat het babylijkje begraven was in Amsterdam. Zijn vrouw Fatima heeft achteraf veel begrip voor haar man. „Hij was helemaal de kluts kwijt. Dat kan ik me best voorstellen. Hij had thuis twee kleine kinderen, waarvoor hij moest zorgen en ik lag in het ziekenhuis. Hij wist niet wat hij met het lichaampje moest doen. Wat moest hij dan? Het in de ijskast bewaren thuis? Dat kan toch niet met die kleine kinderen over de vloer. Maar ik schrok natuurlijk wel toen ik afgelopen vrijdag van de Zandvoort se politie te horen kreeg dat ons zoontje in de Zandvoortse duinen was begraven in plaats van op de islamitische begraafplaats in Amsterdam". Op zichzelf had Fatima er geen moeite mee gehad als het kind in de duinen was gebleven. „Bij zijn familie in Marokko op het plat teland is dat heel gewoon. Ik kom zelf uit de grote stad. In de stad is er wel een bepaald gedeelte, waar mensen worden begraven. Daar is zelfs een speciale plaats voor buitenlanders. Die worden helemaal op hun eigen wijze begraven met kist, als de nabestaan den dat willen. Ik snap niet dat wij in Nederland niet op onze eigen manier mogen begraven". Eergisteren is de kleine begraven. Alsnog op het islamitische gedeelte van Wetsgaarde in Amsterdam. De Haarlemse sociale dienst heeft de lijkwagen en de andere kosten betaald. De ouders mochten ondanks een verzoek niet in de wagen waar hun zoon in zijn kistje lag. Achmed: „We zijn toen maar met onze eigen wagen gegaan. Ons kind ligt nu in een stapelgrafje. Dat kost maar een paar honderd gulden. Dat vinden we natuurlijk niet leuk. Maar wie had het anders moeten betalen? Wij hebben geen geld". LEIDSCHENDAM/DEN HAAG (ANP) - Vooral van kampeerterrei nen langs de kust, in de water- sportgebieden en in het noorden en oosten van het land zijn de kam peerders massaal huiswaarts ge keerd in verband met het slechte weer. De vakantiebungalows zijn in het hele land nog steeds goed bezet. De uittocht van de kampeerter reinen was minder groot op de Ve- luwe, in Noord Brabant, Limburg en Zeeland. De kampeerbedrijven melden verder dat er tot nu toe weinig of geen annuleringen zijn ontvangen voor gereserveerde plaatsen in augustus. Toch is de grootste drukte op de kampeerbe drijven nu voorbij. Overal is weer plaats, ook als de weersomstandig heden zullen verbeteren. Aan de kust en op de Waddenei landen is het ook voor de komende week weer moeilijk om nog een vakantiewoning te reserveren. In de rest van het land is meer ruimte. MAASTRICHT (ANP) - De politie van Maastricht heeft gisteren een 21-jarige Maastrichtenaar aange houden, die wordt verdacht van de overval met zware mishandeling van de Maastrichtse weduwe M. Lathouwers (67). Precies een week geleden werd zij in bewusteloze toestand en met brandwonden aan bovenbenen en onderlichaam in haar woning aangetroffen. De man heeft inmiddels bekend en zegt uit woede gehandeld te hebben, omdat de weduwe de aan De matige weersomstandigheden hebben in deze sector eerder een positieve dan een negatieve in vloed. De bungalowbedrijven ma ken geen melding van annulerin gen als gevolg van het slechte Vakantiegangers die in een hotel of pension willen logeren kunnen overal terecht, met uitzondering van het watersportgebied in mid den Friesland, rondom het Sneker- meer. Daar is het nu extra druk als gevolg van het watersportevene ment de 'Sneekweek'. Ook in en rondom Amsterdam is door de zeilmanifestatie 'Sail 85' hem beloofde ring aan een ander zou hebben gegeven. De overleden echtgenoot van mevrouw Lathou wers zou die ring eertijds aan hem hebben beloofd. De gearresteerde is volgens de politie geestelijk gestoord. Binnen kort zal hij worden voorgeleid aan de officier van justitie. Geruime tijd werd hij in een psychiatrisch ziekenhuis verpleegd. Mevrouw Lathouwers verkeert nog steeds in coma. Haar toestand blijft kritiek, aldus de politie. moeilijk voor de komende dagen hotelaccommodatie te vinden. Al leen de duurdere hotels daar heb ben nog wel kamers vrij. De drie grootste alarmcentrales in ons land hebben in de maand ju li een record aantal meldingen ont vangen van Nederlanders in nood in het buitenland. Zowel de ANWB, SOS-international als Eu rocross spraken gisteren van een aanzienlijke stijging ten opzichte van juli vorig jaar. De ANWB-alarmcentrale sprak over een stijging van 15 procent van het aantal meldingen ten op zichte van vorig jaar. De centrale repatrieerde ongeveer 1600 auto's met caravan en regelde de inzet van 850 huurwagens. Een woordvoerder van SOS-in ternational sprak van „enige hon derden dossiers meer dan vorig jaar". De woordvoerder weet de stijging van het aantal Nederlan ders in nood in het buitenland aan de haastige manier waarop velen van hen op vakantie zijn gegaan. Mensen besluiten vaak op het laat ste moment te vluchten voor het slechte weer, waardoor de voorbe reiding soms in het gedrang komt, Wat verder opviel was dat steeds meer Nederlanders juridische bij stand nodig hebben in het buiten land. „Opmerkelijk hierbij zijn de hoge boetes bij verkeersovertre dingen" aldus de ANWB. Verder nam het aantal berovingen in Italië af, maar werden in Spanje aanzien lijk meer gewapende overvallen op vakantiegangers gepleegd, zo deel de de alarmcentrale van de ANWB mee. Leidingwater in Roosendaal door duiven verontreinigd ROOSENDAAL (GPD) - Het lei dingwater in een groot deel van Roosendaal mag voorlopig niet worden gedronken voordat het is gekookt. Het water is besmet met coli-bacteriën afkomstig van dui ven die zich toegang hebben ver schaft tot het bassin van de water toren. Via een in allerijl gedrukte waar schuwing is de bevolking gisteren gewaarschuwd het leidingwater eerst twee minuten te koken alvo rens het te drinken. Wegens het ontbreken van informatie over de verontreiniging en de mogelijke gevolgen, leverde dit onmiddellijk boze reacties op. Coli-bacteriën zijn vaste bewo ners van het menselijk darmstel sel. In hogere concentraties kun nen ze echter stoornissen veroorza ken. In het Roosendaalse leiding water zijn twee bacteriën per 100 milliliter geconstateerd. Directeur ir. H. Crijns van het Roosendaalse waterleidingbedrijf noemt dit een lage concentratie die geen direct gevaar voor de volksge zondheid betekent. „Alleen bij het drinken van grote hoeveelheden water loopt men een risico. Van daar dat we iedereen voorlopig aanraden alleen gekookt water te drinken", zo licht hij toe. Inmiddels zijn maatregelen ge nomen tegen de besmetting. De watertoren is grondig schoonge maakt en blijft voorlopig buiten gebruik. Verder zijn alle leidingen in de wijken gespuid. Woeste autorit door Friesland DRONRIJP (GPD) - Een woeste autorit door half Friesland van een 24-jarige Groninger automobilist heeft gisterochtend voor veel consternatie gezorgd. De man trok in Hoogkerk de aandacht van de politie, toen hij met zijn auto overlast bezorgde. Hij reed in op wandelaars op het trottoir, reed door rode lichten en sneed andere automobilisten. Toen de man de politie in de gaten kreeg, sloeg hij op de vlucht. Die vlucht leidde naar Friesland. Tijdens de rit reed de automobi list met een snelheid van 150 kilometer door woonkernen. De Frie se politie, die de man met een auto op de hielen zat, dacht op een gegeven moment de man te kunnen grijpen toen hij een doodlo pende straat in reed. Hij zag echter kans te ontkomen. Daarbij werd de politieauto, die als barricade op de weg was gezet, zwaar beschadigd. De Groninger vervolgde daarna zijn dolle rit en be schadigde verschillende andere auto's en vrachtauto's. In Dronrijp raakte de man de macht over het stuur kwijt en belandde uiteindelijk met zijn auto in een sloot. Politie waarschuwt voor criminaliteit om niet per auto naar de hoofdstad te komen en goed te letten op geld en goederen. Zaterdag is er 's morgens een uniek bloemencorso op het IJ. Vanuit Aalsmeer vaart het corso via de ringvaart en de Kostverlo- renkade naar het IJ van elf uur tot vier is er voor het Noordzuidhol- lands koffiehuis een wedstrijd in varende scheepsmodellen. Op het IJ zeilen de skustjes een parade, 's Middags doen de bedrijfsvaartui gen dat nog eens dunnetjes over. door Huub Klompenhouwer De Nederlandse Spoorwegen werden gisteren geconfronteerd met een enorme drukte in de trei nen richting Amsterdam. „We wis ten dat het druk zou worden, maar dit slaat alles", aldus een woord voerder. De spoorwegen verwachten dit weekeinde de grootste stroom be langstellenden in de richting van Amsterdam. Het bedrijf hoopt die drukte op te vangen door met extra lange treinen te rijden. De wandeling van het Centraal Station naar de IJhaven duurt nor maal gesproken net tien minuten. Maar de bezoeker aan Sail doet er zeker twee keer zo lang over omdat er bijna geen doorkomen aan is. De weg vragen hoeft niet. Gewoon in de massa opgaan. Het handigst is dan wel om het Centraal Station aan de achterzijde, de IJ-zijde, te verlaten. Het spektakel op de kant heeft veel weg van een kolossale horeca- beurs. Uit het hele land zijn de slimme jongens gekomen met geimproviseerde kramen, snack wagens en mobiele biertappen. Drie Zaanse 'heren' verkopen blik jes bier die voor twee gulden 's morgens vroeg al grif van de hand gaan. Als tegen het middaguur de drukte op zijn grootst is, is de prijs van een blikje verhoogd naar f2,50. Het begon gisterochtend al toen de radio melding maakte van files tot zeven kilometer voor de Velser- tunnel bij IJmuiden: de eerste te kenen van een massaal bezoek aan het zeilevenement. Langs de kaden van het Noordzeekanaal vormde zich een lange rij nieuwsgierigen van IJmuiden tot Amsterdam. Soms klonk er bij het passeren van de parade een enthousiast applaus op. En af en toe had de kade veel weg van een foto- en filmbeurs. Een mensenmassa die bijna net zo indrukwekkend was als de stati ge parade van de grote zeilsche pen, omringd door allerhande bo ten en bootjes die als vliegen rond een paardehoop krioelden. Meer dan een half miljoen bezoe kers zou de eerste dag trekken, de avond nog niet eens meegerekend. En geen onvertogen woord van diezelfde kijkers die schuifelend langs de kaden liepen, 's morgens de regen trotserend, 's middags in een eerste vriendelijk zonnetje. Amsterdam swingt, leeft, bloeit en geniet. Overal wordt gelachen. Een onderneming uit het Drentse 's Avonds is er een spiegelge vecht, een van de hoogtepunten van eerdere Sailgebeurens. Met vuurwerk en zogeheten 'branders' wordt er met 200 schepen een zee slag nagebootst. Dat eindigt dan in een groot vuurwerk om elf uur. En er is een jazzfestival 's middags en 's avonds met de Bredase Dutch Dixie Machine en Rinus Groene- veld the Blues Bastards. Zondag is er om elf uur een con cert aan boord van een van de schepen voor de Passengers Ter minal Amsterdam, 's Middags va ren verschillende tallships een zei- lexercitie en is er het befaamde Ad- miraalzeilen door de rond- en plat bodems. Staaltjes zeemanskunst. In de avond is er als het weer het toelaat, een parachutistenshow. En uiteraard opnieuw het jazzfestival, nu met de Jos van Beest Combo en de Big Band van Frank Grasso. Maandag is er onder meer nog een vlootschouw van scherpe jachten en de prijsuitreiking van de Cutty Sark Tall Ship Race. Hans Dulfer, organisator en dochter Candy besluiten 's middags en 's avonds ieder met hun eigen band het jazzfestival, voor er om half elf voor het laatst nog een keer een vuurwerk wordt afgestoken. En dinsdag? Ja, dan vrezen de organisatoren opnieuw voor een volkomen gestremd wegenpatroon rond het Noordzeekanaal, wanneer om tien uur de honderden schepen opnieuw in parade vertrekken, richting IJmuiden. Tegen die tijd zijn de organisatoren hard toe aan een maand rusthuis en kunnen zij ongetwijfeld terugzien op een nieuw bezoekersrecord, dat de twee miljoen .waarschijnlijk zal overtreffen. AMSTERDAM (GPD) - De politie van het bureau Warmoesstraat heeft op de eerste dag van Sail Am sterdam '85 haar handen vol gehad aan de behandeling van aangiften van opengebroken auto's, zakken rollerij en tassendiefstallen. Alleen al gisteravond slaagden agenten er in om bijna tien arrestaties te ver richten, waarbij bleek dat het me rendeel van de daders een buiten landse nationaliteit had. Het aantal aangiften was zo groot, dat men op de Warmoes- straat meer dan de handen vol had om alle aangiften administratief te kunnen verwerken. „Wij raden ie dereen met klem af om van buiten per auto naar Sail te komen. En we adviseren de mensen bij het genie ten van Sail ook extra waakzaam te zijn op zakkenrollerij en tassen- Uit het hele land zijn slimme jongens gekomen met geimproviseerde diefstal", aldus de wachtcomman- eetkramen. Zo ook deze Drent met zijn os aan het spit. (foto gpdi dant van bureau Warmoesstraat. Bemanningsleden van een Poolse driemaster rollen de zeilen op bij het binnenvaren van de Amsterdamse haven. (f0t0 and AMSTERDAM - Het aantal men sen dat gisteren de eerste dag van de zeilmanifestatie Sail '85 in de Amsterdam heeft bezocht, bena dert volgens de organisatoren het miljoen. Met name de parade van de ongeveer 2500 schepen, waaron der vijf grote windjammers, van IJ muiden naar Amsterdam trok veel publiek. Honderdduizenden liepen gistermiddag- en avond langs de kaden van de Amsterdamse IJ-ha- ven om de windjammers en de on geveer duizend andere zeilende vaartuigen te bekijken. Een beeld van de parade zeilschepen gisteren op het Noordzeekanaal. Rechts de Mexicaanse windjammer Cuauhtemoc. <foto ANP) Annen heeft een hele os en een var ken aan het spit. Als de os goed deels afgesneden is en als broodjes warm vlees verkocht, steken de ribben van het beest als de spanten van een schip naar buiten. „Wat is dat?", vraagt een nieuwsgierige knaap. „Dat was nu een rhinoce ros", lacht de dikbuikige Drent. Op het water vaart een afgeladen pont vanaf de Adelaarsweg in een driehoek naar de verschillende ei landen. De pont fungeert vandaag als gratis rondvaartboot. Anders dan de 'gewone' rondvaartboten, die de slag moeten leveren om de toerist, die vanaf het water natuur lijk een fraai en comfortabel zicht hebben op het Sail-gebeuren. Tot zelfs uit de Biesbosch zijn de rond vaartboten gehaald. En de Leide- naren Parmentier en Veringa zijn met hun respectievelijke acht pas sagiers varende 'Schuitjevaart' en 'De Ouwe Douwe' present. Dat laatste schip wordt door middel van hefbomen voortbewogen en kan dertig passagiers varen, maar er moeten dan wel twaalf man hel pen aan de hefbomen. Sail is een echt volksfeest. Per kano, in roeiboot, rubberboot of wrakke sloep, alles waagt zich op het water, tussen de met veel bra voure rondscheurende militaire rubberboten door. Op de kant tre den drumbands en showbands op, er is een discotheek in een enorme hal, die tot Sailcafé omgedoopt is. Er wordt geleurd met eerste-dag- enveloppen en postzegels van Sail, programmaboekjes, stickers, pos ters en sigaretten. Overal in Amsterdam wordt ge rekend op een massaal bezoek. Zelfs het heroinehoertje Birgit heeft het gemerkt. „Het is hier nu hartstikke druk. Maar ze staan je meer aan te gapen dan dat ik er wat aan verdienen kan". In rijen staat het publiek te wachten om aan boord te mogen van de paradeschepen van Sail, de windjammers. Veel tienervolk flirt met de opvarenden ervan. Naar die klassieke schepen gaat ook de grootste belangstelling uit. Bij een dergelijk spektakel is er helaas ook een keerzijde en dat is de even spectaculaire stijging van de kleine criminaliteit. Ingeslagen ruiten van auto's die leeggehaald worden, zakkenrollerij en tassen- diefstal. Een aanbeveling te meer

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5