Zomer *85 Verdwijnen twintig man bij gemeente levert knelpunten op Bruidsparen ondopen trouwzaal: chaos troef Service aan Voorschotens publiek afgenomen Winkelcentrum op jacht naar Leiderdorps talent Botsingen: schade aan 17 auto's Overvallers gepakt na achtervolging personeel PAGINA 2 REGIO LEIDEN VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1985 VOORSCHOTEN - Ongeveer de helft van de Voorschotense trou wenden ontloopt de Ambachtszaal en zegt het ja-woord in de raads zaal. Deze tweedeling bezorgt de gemeente veel overlast en ze wil aan het einde van het jaar een ste vige evaluatie over de vraag: kan het zo nog langer? Immers, nogal eens komt de ambtenaar van de burgerlijke stand vlak voor aanvang van de plechtigheid erachter dat de on misbare toga in de andere trouw zaal ligt. Een paniekerige race te gen de klok is het gevolg. Ook chauffeurs en bezoekers van de trouwerijen hebben het moeilijk: meer dan eens staan zij bij de ver keerde trouwlokatie. De burgemeester voorzag deze "heilloze chaos" vorig jaar mei al toen de gemeenteraad een bruid in spe, mevrouw Van Wijk, toestond in de als trouwzaal 'afgekeurde' raadszaal te trouwen. Haar argu menten: de Ambachtszaal heeft een ziekenhuisachtige sfeer en is Werd sollicitant slachtoffer van Berufsverbote? evenals de rest van het gebouw niet geschikt voor trouwfoto's. De romantische raadszaal zou met zijn donkere kleuren veel geschikter zijn: "daar komt een witte bruid ook visueel tot haar recht". Haar argumenten werden door velen gedeeld: enkele weken voor haar grote dag zeiden twee andere gelieven al ja tegen elkaar in de raadszaal, die als trouwgelegen- heid in de ban was gedaan omdat bij moeilijk bereikbaar zou zijn en iedere trouwerij veel voorbereidin gen vergt. Spreekijzers moeten worden verwijderd en planten ge plaatst voordat de ambtenaar van Reliëf Vroeger kwamen alleen raadsle den en ambtenaren in aanmerking voor deze baan, nu zijn ook drie ge wone burgers ambtenaar der bur gerlijke stand. Deze drie, twee mannen en een vrouw, ontvangen gasten, voltrekken het ceremonieel en houden een begeleidend praatje, toegespitst op bruid en bruidegom. De gemeente hecht aan een zorg vuldige vormgeving omdat een trouwerij "een heel belangrijke aangelegenheid is en het aandeel van de gemeente daarin aardig en waardig moet zijn. Het moet reliëf geven aan de dag. Men moet eraan terugdenken", aldus de gemeente secretaris. Om die doelstelling te behalen moet de ambtenaar natuurlijk van tevoren kennismaken met het bruidspaar en bij die gelegenheid iets lospeuteren over de levensach tergronden. Onmisbaar bij dit alles is een plezierige houding. Mensen moeten het prettig vinden bij hem/ haar te zijn. Menselijkheid, welbe spraaktheid en honderd procent beschikbaarheid waren dan ook belangrijke criteria bij de sollicita tieprocedure, die dit voorjaar in gang werd gezet. Berufsverbote Vijftien mensen, ook van buiten de gemeente, reageerden. Onder hen de journalist Joop Peeters. Hij beweert dat de burgemeester hem anderhalf jaar geleden had geadvi seerd het eens te proberen. En hij was dan ook diep teleurgesteld toen tijdens de raadsvergadering van juli slechts één raadslid op hem stemde. "Dit is een Berufsverbote", siste hij toen de uitslag bekend werd. "Journalisten mogen kennelijk geen ambtenaar van de burgerlijke stand zijn. Maar het slaat nergens op. want ik ben Nederlands staats burger en heb nooit gevangen ge zeten". Gemeentesecretaris De Graaff weet niet of het een rol heeft ge speeld dat Peeters journalist is. Of het zou moeten zijn omdat het een nogal onregelmatige baan is en de vereiste honderd procent beschik baarheid er niet in zit. Andef belangrijk argument van de sollicitatiecommissie kan zijn geweest dat Peeters slechts huwe lijken zou willen voltrekken van mensen die hij kent. Of zoals De Graaff dat zegt: "Peeters wilde de krenten uit de huwelijkspap ha- len". De gemeente voelt hier wei nig voor. Ze wil de frouwerijen juist via een rooster voltrekken Slechts bij uitzonderingen zou den de drukbezette ambtenaren en •raadsleden nog moeten bijsprin gen. Mogelijk kunnen op die ma nier de moeilijkheden met onder meer de toga wat worden inge damd. VOORSCHOTEN - Bij de gemeente Voorschoten zijn de afgelopen drie jaar twintig ar beidsplaatsen verdwenen door het niet opvullen van vacatures. Verschillende knelpun ten zijn door dit beleid ontstaan en de service aan publiek en gemeentebestuur is afgeno men. Sommige procedures duren wat langer en de gemeente komt bij voorbeeld niet meer direct langs wanneer een burger meldt dat een lantaarnpaal is uitgevallen. Ze wacht tot drie tot vier exemplaren het hebben begeven. Een persoon lijke toelichting op een bestem mingsplan is daarnaast beknopter dan vroeger. Aldus gemeentesecre taris De Graaff. Toch is het nog maar de vraag of de vacatures, die nooit officieel zijn opgegeven, worden opgevuld. In een rapport concludeert organisa tiebureau ODRP dat nog drie tot vier mensjaren zouden wegmoe ten. Dén pas zit Voorschoten op het "landelijke gemiddelde". Op het eerste oog een rare zaak: aan de ene kant zouden er knelpunten zijn op tal van afdelingen, aan de ande re kant kunnen er ambtenaren weg. Gemeentesecretaris De Graaff ziet dat anders. "Er is vrijwel altijd een verklaring voor te geven", zegt hij. Het zou bijvoorbeeld zo kun nen zijn dat de service aan het pu bliek van huis uit royaler is dan ge bruikelijk en het ziekteverzuim ho ger uitvalt. Ook de werkwijze van het gemeentebestuur kan een rol spelen. Als raadsleden en wethou ders veel rapporten willen zien, kost dat een aanzienlijk aantal ambtenarenuren. Gesloten deuren Welke verklaringen steekhou dend zijn moet eind volgende maand duidelijk worden. Dan bui gen raadsleden zich over een amb- Zwemvierdaagse in Voorschoten VOORSCHOTEN - Na Leiderdorp komt Voorschoten dit jaar ook weer met een zwemvierdaagse. Voor de zesde maal in successie georganiseerd door de Eerste Voorschotense Zwemvereniging. Het is de bedoeling dat mensen in de week van 19 tot en met 23 augus tus vier avonden lang steeds 500 meter zwemmend afleggen. Degenen die één avond niet 'kunnen' hoeven toch niet af te haken: zwembad Het Wedde is vijf avonden lang, van maandag tot en met vrijdag, voor dit doel geopend. Ook is gedacht aan zwemmers die 500 meter wat teveel van het goede vinden. In bijzondere gevallen is de leiding bevoegd om de afstand in te korten. Wel is het noodzakelijk om een zwemdiplorha te hebben. De medailles worden vrijdagavond uitgereikt. Die avond zijn er tevens extra prijzen voor de meest origineel geklede zwemmers. In de hal van het zwembad worden diverse andere aktiviteiten gehouden. telijk rapport. Zij doen dat achter gesloten deuren, tijdens een verga dering van de commissie bestuurs zaken. Het zal het einde van de rit betekenen, aldus de gemeentese cretaris. Een rit die tot nu niet echt ge stuurd was. Als een ambtenaar ver trok, kwam het aan op fingerspit- zengefühl. Dat gevoel, onder meer gevoed door tussentijdse onder- zoekjes, bepaalde of de vacature al dan niet werd vervuld. Het ant woord was dus vaak 'nee' en het personeelsbestand is inmiddels ge daald tot 220 mensjaren. De ambtenaren hebben dit niet lijdzaam over zich heen laten ko men. Hier en daar zijn procedures veranderd en werknemers anders/ beter ingezet. Een vermindering van de service was echter onont koombaar. Hoe de situatie zal wor den wanneer er nog eens drie tot vier vacatures onvervuld blijven, kan De Graaff niet zeggen. "We zullen moeten roeien met de rie men die we hebben, al vergt dat de nodige inspanningen", is zijn di plomatieke inschatting. De 'schuld' voor de ongemakken legt hij overigens niet bij de ge meente, maar bij de rijksbezuini gingen: "De gemeentes worden daardoor in het nauw gedreven". En omdat salarissen de grootste begrotingspost is, brengt beknib belen hierop veel geld in het laatje: 500.000 gulden voor de jaren 1985 en 1986, zo werd geschat in de ge meente-begroting voor 1985. LEIDERDORP - Het Leiderdorp- se winkelcentrum Santhorst viert komende maand het vijftienjarig bestaan ónder meer met een grootscheepse talentenshow. Daarmee zorgt Santhorst voor een regionale 'primeur': voor de eerste keer komen allerlei vormen van 'talent' aan bod. Zoals play- backers, soundmixers, maar ook dansgroepen, zangers, en zange ressen. Santhorst wil een uitge breid deelnemersveld op de been brengen dus is jong en oud wel kom. "Bij andere talentenjachten kunnen meestal alleen maar zan gers en zangeressen hun kunsten vertonen. Bij ons is dat niet zo. Ook mensen die bijvoorbeeld een muziekinstrument bespelen zijn welkom. Zelfs iemand die gedich ten voordraagt kan meedoen" aldus een woordvoerder van de organisatie. De enige voorwaar de die wordt gesteld aan het mee doen: de muziek moet op een cas sette of een bandje staan. Dit in verband met een soepele organi satie. De Allround Talentenshow vindt plaats op vrijdagavond 6 en zaterdag 7 september in het winkelcentrum bij de Laan van Oudenzorg. Voor het uitreiken van de prij zen komt zanger Albert West naar Leiderdorp. De presentatie is in handen van Monique Neute boom. Adspirant-deelnemers kunnen zich opgeven voor de talenten show bij het secretariaat van het winkelcentrum aan de Van der Valk Boumanweg 212, telefoni sche inlichtingen i 121942. Zoekactie voor Katwijkse kust De Katwijkse Reddings Brigade (KRB) organiseert weer een grote reddingsdemonstratie voor de kust van Katwijk. Dit jaarlijks te rugkerend spektakel wordt ge houden ter hoogte van restau rant 't Zwaantje. In samenwerking met de Ko ninklijke Marine, de Koninklijke Noord Zuid Hollandse Reddings Maatschappij (KNZHRM) en eenheden van diverse kustbriga- des wordt getoond op welke wij ze hulp bij noodgevallen hulp kan worden geboden. In voor gaande jaren trokken de demon straties veel belangstelling van de plaatselijke bevolking en toe risten. De KNZHRM is in Katwijk aanwezig met een motorstrand- reddingboot en een informatie stand. Om twaalf uur wordt met de reddingboot een demonstra tie op volle zee gegeven. Een kwartier later volgt de terugkeer op het Katwijkse strand. Om drie uur begint het mid dagprogramma met een grote zoekactie. Deze wordt gehouden om te laten zien hoe de samen werking verloopt tussen het vaartuig van de KNZHRM en de boten van de KRB. Verder is te zien hoe het redden van drenke lingen in zijn werk gaat. Bij dit laatste onderdeel wordt ook de Koninklijke Marine ingescha keld. Een helikopter en een van de Orion-opsporingsvliegtuigen van het vliegkamp Valkenburg is aanwezig om aan het reddings werk deel te nemen. Daarnaast 'levert' de Konink lijke Marine ook nog een blus- voertuig, een ambulance en een Lynx-helikopter. De Lynx wordt ingeschakeld bij reddingsacties Ruim 270 kinderen liepen gisteren met hun fietsjes n langs de kust. Het 'optreden' van de helikopter wordt rond nait twee verwacht. In het programma is ook een plaatsje ingeruimd voor de be zoekers. De dapperen onder hen kunnen een tochtje maken met een van de boten. Niet lui achter over in een comfortabele motor boot, maar roeiend in een red- dingsvlet. Dit onderdeel valt of staat echter met de weersgesteld heid. Waait het zaterdag te hard, dan wordt dit onderdeel van het programma afgevoerd. Het reddingsmateriaal is niet alleen in actie te zien. Op het bo- venplateau bij 't Zwaantje wordt een zogenaamde 'static show' ge houden. Daarbij is het materiaal voor de geïnteresseerde kijker van nabij te zien. Opgesteld wor den voertuigen, de redboot en een Lynx-helikopter van het vliegveld De Kooy. De helikop ter komt begin van de middag in Katwijk aan. De KRB is by de demonstratie als organiserende vereniging aanwezig met een aantal propa- gandastands, twee speciale bran- dingboten en roeivletten. Ook op zee zal een aantal KRB-boten in actie te zien zijn. Behalve de reddingsacties zijn ook de watersportverenigingen uit de kustplaats die dag actief. Die beginnen echter al om elf uur met het programma. Kindercorso groot succes Ruim 270 kinde ren hebben gisteren deelgeno men aan het Rijnsburgse kinder bloemencorso. Op fraai versierde fietsjes trokken ze door de stra ten van het dorp. Samen met dui zenden belangstellenden, onder wie natuurlijk veel ouders, zorg den ze ervoor dat ook dit onder deel van de Orarye-feestweek een succes werd. Het weer werk te, wonder boven wonder, ook mee. De hele rit is verreden zon der een druppel regen. Gewoontegetrouw zijn de fiet sen op woensdag in een hal van de veiling opgetuigd door cursis ten van verschillende bloem- bindcursussen. Gisteravond werd in het cen trum van het bloemendorp de Burchtronde verreden. Dit wie lerspektakel stond voor afgelo pen dinsdag op het programma maar moest, in verband met de uitzonderlijk slechte weersom standigheden worden uitgesteld. De snelste fietsers bij de junio ren waren Bram van de Eykel en Pauline de Mooij, bij de pupillen waren dit Henriêtte Vorst en Henk Grimbergen. H. van der Voort kwam als snelste veteraan over de streep. De eerste plaats bij de senioren was voor W. van der Plas. Voor M. van Delft en J. Heemskerken waren een tweede en derde plaats weggelegd. Vrijdag LEIDERDORP - Bij een aantal kleine botsingen vlak achter elkaar zijn gistermorgen rond negen uur zeventien auto's beschadigd op rijksweg 4 in Leiderdorp. Ter hoogte van het benzinestation van Boeters raakten de wagens - ver moedelijk door de hevige regenval - met elkaar in botsing. De politie had ruim twee uur nodig om de zaak in orde te brengen. Er vielen geen gewonden, wel werden een aantal wagens total-loss verklaard. WASSENAAR - Doortastend op treden van twee personeelsleden van het Wassenaarse Sterrebad heeft geleid tot de aanhouding van twee mannen die gisteravond een overvalletje op de kassa heb ben gepleegd. Toen het bad om ne gen uur ging sluiten, stapte een 24-jarige Hagenaar naar de kassa, duwde de kassière opzij en nam een plastic tas mee met daarin rolletjes kleingeld ter waarde van 362 gulden. De overvaller nam de benen, maar werd achtervolgd door twee personeelsleden van het Sterre bad. De Hagenaar gooide twee fietsen voor de voeten van de be lagers. Toen dat niet afdoende bleek te zijn en het personeel hem dreigde in te halen, draaide hij zich om, trok een alarmpistool en riep: "Daar blijven staan of ik schiet". De achtervolgers verko zen zekerheid en lieten de over valler lopen. Deze stapte in een gereedstaan de vluchtwagen. De personeelsle- den gaven de moed echter niet op en stapten bij een andere wagen in. Zij volgden de ontsnapte over valler tot ze het kentekennummer konden lezen. Nadat ze de cijfers en letters in zich hadden opgeno men, belden ze de Wassenaarse politie. De hermandad seinde col lega's in de omliggende gemeen ten in. Een kwartier later werd de wa gen op het Spui in Den Haag aan getroffen. De overvaller en zijn eveneens uit Den Haag afkomsti ge 25-jarige handlanger zitten nu op het politiebureau van Wasse naar. Zij worden dinsdag voorge leid aan de Haagse officier van justitie. 'Overval met bedreiging vuurwapen', zal hen ten laste worden gelegd. Leiden Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Nove- cento deel II' van Bertolucci, 22.15 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, vrouwenavond. 21-1 Lesbiese Vrouwen Leiden - Caecilia straat 18. disco, 21-2 uur. Zaterdag Leiden Lakenfeesten: bloemencorso door de binnenstad, van 14-16 uur. Nieuwe Beestenmarkt - 'Nachtwacht', 20-3 uur Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. VW-kantoor - Stationsplein, rondwan deling door de binnenstad, 10.30 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Nove- cento deel II' van Bertolucci, 22.15 uur. LEIDEN ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12 tot 12.30 uur, (alleen voor spoedeisen medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwijnenburg, Meijer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groeneveld, De Ruiter, B. Janssen: za van 8 uur tot zo 8 uur: Y. Groeneveld, Brikkenwal 19; spreekuur Rosmolen 2, 1. tel. 215510. Groep 2 - Mastenbroek, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis: za 8 uur tot zo 8 uur: A. v. Luyk, Was- straat 2a, tel. 122522. zo 8 uur tot 24 uur: J. v. Gent, Zoeter- woudsesingel 28, tel. 122538. Groep 3 - Pleiter, J. van Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Jurgens, Heren gracht 116, tel. 125820; spreekuur Burg- gra venlaan 102. zo 8 uur tot 24 uur: J. Stolk. tel. 125820; spreekuur Burggravenlaan 102. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Ryn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waard, Arnou: za 8 uur tot zo 8 uur: B. Roos, Zocher- straat 1. tel. 766123. zo 8 uur tot 24 uur: P Arnou. tel. 311414; spreekuur Petr. Moensweg 52. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, de Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein, A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Prince, Vondel laan 58, tel. 761754. zo 8 uur tot 24 uur: R. Mulder, tel. 134015. Leiderdorp za, F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139; zo, M. Landsmeer, Drakestein 2, tel. 413913; za en zo spreekuur van 12.30- 13 uur op Floryn 10, tel. 891000. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: E.W.F. van Walchren, Oranjelaan 29, tel. 174830. Voor de praktyk Haaswyk: J.J. Voor- zaafG.A. van der Steenhoven, Querido- laan 2, tel. 176867; dag en nacht bereik baar ook in het weekend. Voorschoten za, F. Koopmans, Churchillweg 19, tel. 6352; zo, A. Meiman, J.W. Frisolaan 13, tel. 2493. Warmond F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, tel. 01711-10030. Wassenaar Noord: M.F. v.d. Feen. Van Polanen- park 128, tel. 18309; zuid: R.J. van Nie- kerk. Van Polanenpark 92. tel. 19014. door: Apotheek Reyst, Steenstraat 35, Leiden, tel. 120136. Apotheek van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. DIERENARTSEN Voor de praktyk van Muurling, Helder, Roest: G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405. Voor de praktyk van Vestjens, v.d. Wouw: E.J.M. v.d. Wouw, Boshuizerlaan 26, Leiden, tel. 764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest. tel. 173266; of D.J. Brandt. Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- Voorschoten, Wassenaar: W. Maat, Van Duivenvoordelaan 21, Wassenaar, tel. 14138. LEIDSCH -£&, DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) per half jaar, aan huis bezorgd per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per maand, aan huis bezorgd per maand, per post (maandabonnement alleen mogelijk automatische betaling), ƒ250,90 345,20 131,40 65,70 89,30 22,10 30.- taling te worden yoldaan. Restitutie mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 REGIOKANTOREN Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: HIJ. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid. Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet. Zanger Albert West: volgende maand naar Leiderdorp.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2