LEIDSCH DAGBLAD Van den Broek naar Z.-Afrika me Nieuwe auto kopen! Nieuwe poging om raffinaderij op Curasao te redden Route Rijnsburgs corso Wilde achtervolging na autodiefstal Om 'interne problematiek' met Botha te bespreken vraag eerst naar onze inruilprijzen Het Motorhuis Deelnemer aan Sail verdronken Belastingambtenaren moeten ook getuigen HELSINKI VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No.37770 RIJNSBURG/STREEK - Het Rijnsburgse bloemencorso trekt morgen weer door Rijnsburg, Leiden en Noordwijk. 13.00 uur - Vertrek van twaalf praalwagens, 32 personenauto's •en vele muziekkorpsen van het Floraterrein voor een rondrit door Rijnsburg. 13.45 uur - Vertrek van Flora richting Oegstgeest. Via de Rijnsburgerweg naar Leiden. 14.45 uur - Aankomst op Sta tionsplein in Leiden. De route door de stad leidt onder meer door Haarlemmerstraat, Hooi gracht, Breestraat, Turfmarkt, Rijnsburgersingel en Haarlem mertrekvaart. 16.00 uur - Vermoedelijke aan komst bij de Groenoordhallen waar wordt gepauzeerd. 16.00-18.00 uur - Bezichtiging stoet op het parkeerterrein Groenoordhallen. 19.00 uur - Vertrek voor rit door Noordwijk. Van de Schiestraat, via onder meer Zeestraat, Duin weg en Nieuwe Zeeweg naar de Wilhelmina Boulevard. Zondag zijn de wagens daar de gehele dag te bezichtigen. (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK - Diefstal van een auto heeft vannacht geleid tot een wilde achtervolging tussen Den Haag en Amsterdam waarbij snel heden werden bereikt van 170 kilo meter per uur. Tien politiewagens van de korpsen uit Noordwijk, Den Haag, Haarlemmermeer en de poli tie van Schiphol waren bij de ach tervolging betrokken. De 'race' begon in Noordwijk. Bij een routinecontrole betrapte de Noordwijkse politie een man op heterdaad bij het stelen van een motor. De agenten wilden een auto die zich in de buurt verdacht op hield eveneens aanhouden maar deze reed weg. Met drie wagens werd de achtervolging ingezet, spoedig uitgebreid met zeven au to's van korpsen uit de omliggende gemeenten. Ruim drie kwartier hebben de wagens achter elkaar aange- scheurd. Via Schiphol en Amster dam wist de Noordwijkse politie ten slotte ter hoogte van de afslag De Kaag, de auto klem te rijden. De wagen bleek te zijn gestolen in Duivendrecht. De dieven van de motor en de au to, beiden afkomstig uit Amster dam, zijn ingesloten. Een van de twee is een bekende van de politie. J* Venezolaans minister naar Willemstad EZ3E TTT-n vondellaan 80, lelden. Tel.: 071-769313. Boskoopse kat na weken uit boom gehaald BOSKOOP - Een kat die al veertien dagen in een boom aan de Puttelaan in Boskoop zat, is gistermiddag door de Boskoop- se brandweer uit de boom 'ge holpen'. Een eerdere poging, twee weken geleden, om de verwilderde kat uit zijn benar de positie te halen, was mis lukt. Na klachten van omwonen den besloot de brandweer gis teren een nieuwe poging te wa gen, maar de schuwe kat liet zich niet zomaar pakken. Uit eindelijk kwam het dier toch nog beneden doordat het van een hoogte van ongeveer zes meter uit de boom viel. De kat vluchtte vervolgens de bosjes Kans op onweer Half- tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Mini mumtemperatuur ongeveer 13 graden. Middagtemperatuur rond 18 graden. Zuidwesten wind, in het binnenland matig, aan de kust vrij krachtig. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: aanhoudend wissel vallig en tijdelijk veel wind. Middag- temperatuur ongeveer 18 graden. 3 augustus Zon op 6.04, onder 21.24 uur. Maan op 23.09, onder 9.55 uur. Hoogwater in Katwijk om 5.38 en 18.11 uur, laagwa- ter o i 1.49 en 14.01 t WILLEMSTAD/CURACAO (GPD) - In Willemstad zijn vanochtend de besprekingen begonnen tussen de Antilliaanse en Venezolaanse rege ring om de raffinaderij op Curasao alsnog open te houden. De Venezo laanse president Lucinchi stuurde zijn minister van buitenlandse za ken Alberto Consalvi en zijn on derminister van energie en mijnza- ken Anzola naar Fort Amsterdam, waar de onderhandelingen worden gehouden. Voor Nederland is daar de ambassadeur in Caracas, Thur- kov. Ook een afvaardiging van het Venezolaanse staatsoliebedrijf Pe- troleos de Venezuela (PDVSA), neemt aan de besprekingen deel. De Antilliaanse premier me vrouw Liberia Peters hoopt dat Nederland wil helpen met een be hoorlijke financiële bijdrage. Het is toch ook een Nederlands belang dat een nationale ramp op de Antil len voorkomen wordt, zo verklaar de ze. "We moeten proberen te red den wat er nog te redden valt. Er wordt naar mogelijkheden gezocht om de raffinaderij ten minste twee tot drie jaar open te houden". Volgens marketing-directeur Fernandez van de PDVSA is het de bedoeling dat Nederland en Vene zuela gezamenlijk de mogelijke verliezen van de komende jaren op zich nemen. De Nederlandse Antil len krijgen dan de tijd de economie om te bouwen zodat er andere mo gelijkheden komen wat betreft de werkgelegenheid. Op die manier wordt sociale onrust voorkomen. Venezuela is verder bereid om te investeren in de Curagaose raffina derij als uit studies blijkt dat dit commercieel verantwoord is. In dat geval zou het bedrijf zelfs een langer leven zijn beschoren dan de twee of driejaar die nu om politie ke redenen worden nagestreefd. Venezuela wil zijn olie-industrie namelijk internationaliseren, zo legde de directeur van Petroleos de Venezuela uit. En de Nederlandse Antillen hebben als deel van het koninkrijk toegang tot de afzet markt van de Europese Gemeen schap. Mevrouw Liberia erkent dat de Venezolaanse bemoeienissen met de raffinaderij gevolgen zullen hebben voor de politieke verhou ding tussen de Antillen en Vene zuela. De banden zullen steviger worden. De ligging van de Antil liaanse eilanden zo vlak voor de kust van Venezuela bepaalt dat. De Antilliaanse minister-president vindt dat Venezuela zich tot nu toe uiterst positief heeft opgesteld in zake de problematiek van de olie raffinaderij. Heroïnedealer doodgestoken ARNHEM (GPD) - Een Arnhemse heroïnedealer is vanochtend in zijn woning in Arnhem door messte ken om het leven gebracht. Vol gens nog niet door de politie beves tigde berichten is het slachtoffer gedood door twee Arnhemmers, eveneens geen onbekenden in de drugshandel. De moord is gemeld door twee vrouwen die de daders hadden zien wegrennen. De Arnhemse po litie wenste nog geen nadere mede delingen te doen in het belang van het onderzoek. Politiemensen in Chili in arrest SANTIAGO (Rtr./AFP) - De Chi leense regering heeft vandaag op dracht gegeven tot de arrestatie van 14 politiemensen en hen uit hun functie ontheven. Twee topfi guren van de politie hebben hun ontslag ingediend. De maatregel kwam nadat een rechter de politie verantwoordelijk had gesteld voor de moord op drie leiders van de communistische partij. De drie communistische leiders werden vier maanden geleden ont voerd en met doorgesneden keel terug gevonden in een greppel. Mensenrechten-groepen hebben van meet af aan gezegd dat alleen de veiligheidstroepen hiervoor ver antwoordelijk konden zijn. AMSTERDAM - De oevers van het Noordzeekanaal en de ha venkade langs het Amster damse IJ puilden gisteren uit van de mensen die een glimp wilden opvangen van de grote vloot zeilschepen die deelne men aan Sail '85. Handelaren - maar ook zakkenrollers - de den uitstekende zaken. De eerste dag van het zeil- feest verliep echter niet zon der wanklank. Eén van de deelnemers aan Sail Amster dam, de 40-jarige G. Hermans uit Sassenheim, viel de afgelo pen nacht door nog onbekende oorzaak van een botter en ver dronk. De botter lag afge meerd aan de Oostelijke Han delskade in de IJ-haven. Hoe wel vier mannen hem onmid dellijk nasprongen, werd de man niet gevonden in het don ker. Duikers van de brand weer haalden later het lijk uit het water. De rijkspolitie on derzoekt nog hoe het ongeluk heeft kunnen gebeuren. (fotc lefo) (zie verder pagina 5) In de Sail-parade voeren ook enige politici meeaan boord van het marineschip 'Noord- Holland'. Minister Brinkman (WVC) verwisselde nog gauw zijn stropdas voor een das met Sail-opdruk. (fotoANP) Voor computers en cursussen VLASVELD COMPUTERS Morsweg 21, tel. 071-120848 JOHANNESBURG/DEN HAAG (GPD) - Minister van den Broek (buitenland se zaken) gaat binnenkort samen met zijn collega's van Luxemburg en Italië naar Zuid-Afrika om de "in terne problematiek" in dat land met de regering-Botha te bespreken. Dit is gisteren in Johannesburg bekendgemaakt. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft het bericht bevestigd, maar wil nog geen nadere details geven. Een woordvoerder ver klaarde dat Van den Broek bijzon derheden zal bekendmaken wan neer hij is teruggekeerd van de conferentie in Helsinki. De Zuidafrikaanse regering stemt met het bezoek van de drie EG-ministers in, maar heeft er op gewezen dat de Europese Gemeen schap geen recht heeft om zich te mengen in de binnenlandse aange legenheden van Zuid-Afrika. Het verzoek voor het komend be zoek van de drie EG-ministers werd vanochtend door de Neder landse ambassadeur in Pretoria, Carsten, overhandigd aan de Zuid afrikaanse regering. Het werd ge daan door Luxemburg, dat voorzit ter is van de EG-c ANP) Het vermaarde filmduo Stan Laurel (r) en Oliver Hardy heeft een eigen mu seum in Ulverston, de Britse geboorteplaats van 'de dunne'. PAGINA 13 Politie verricht twee ar restaties bij vluchtelin- genstichting voor Surina- mers in Rotterdam. PAGINA 5 Topconferentie in Helsin ki beëindigd zonder slot verklaring. PAGINA 6 Verwarring in Nederland of inderdaad 100 miljoen aan de EG moet worden te rugbetaald. PAGINA 7 Werkloze tandarts lonkt naar baan in het buiten land. PAGINA 11 Grandioze architectuur show in Venetië. PAGINA 19 In de brief zegt de Luxemburgse minister van buitenlandse zaken, Jacques Loos, dat het bezoek moet worden gezien tegen de achter grond van "de oprechte behoefte van de EG om zich met de Zuid afrikaanse problematiek bezig te houden". De EG-ministers besloten giste ren in Helsinki om de ambassa deurs in Pretoria nog deze maand voor overleg terug te halen. Het ligt in de bedoeling dat de ambassa deurs in Brussel overleg plegen met een groep ambtenaren, het zo genaamde Comité-politiek. Dit co mité zal aan de hand van de infor maties van de ambassadeurs ad vies uitbrengen aan de minister van buitenlandse zaken van de EG- landen over een gezamenlijk optre den tegen het apartheidsregiem. Het is niet bekend of de drie EG- ministers naar Zuid-Afrika ver trekken voordat de ambassadeurs worden teruggehaald. Vier mannen doden zwarte advocate JOHANNESBURG (GPD) - Vier zwarte mannen hebben gister avond de bekende zwarte advocate Victoria Mxenge (43) voor haar huis doodgeschoten. Mevrouw Mxenge kwam net thuis van een vergadering. De mannen openden het vuur, terwijl ze nog op de oprij laan was. Haar oudste zoon bracht haar direct naar het ziekenhuis, maar op weg daar naar toe stierf ze. Mxenge was een van de advoca ten van de 16 UDF'ers. die maan dag in Pietermaritzburg terecht moeten staan op beschuldiging van hoogverraad. Volgens een col lega van haar speelde mevrouw Mxenge een vitale rol in het verza melen van bewijsmateriaal, dat de onschuld van de 16 UDF'ers moet bewijzen. Vier jaar geleden werd haar man, die eveneens advocaat was, vermoord. AMSTERDAM (ANP) - De drie ambtenaren van de Amsterdamse belastingdienst die door een hasj dealer van het Amsterdamse jon gerencentrum Happy Family wor den beschuldigd van omkoping, kunnen zich niet beroepen op hun geheimhoudingsplicht. Hun be roep op het verschoningsrecht heeft rechter-commissaris mr. R.A. Beukenhorst vandaag afgewezen. De belastingmensen zullen bin nenkort voor deze rechter-commis saris onder ede een verklaring moeten afleggen over de affaire rond het jongerencentrum, aldus Beukenhorst. Volgens de rechter-commissaris kunnen belastingambtenaren zich in beginsel wel beroepen op het verschoningsrecht maar brengen de omstandigheden in deze zaak met zich mee dat de waarheid aan het licht moet komen. De hasjdea ler beweert dat de drie belasting ambtenaren hem 30.000 gulden be lastingvermindering hebben aan geboden in ruil voor inlichtingen over Happy Family. De advocaat van de dealer zegt een geluidsband te bezitten met een gesprek tussen de dealer en een van de ambtena- De uitspraak van de rechter com missaris staat haaks op de mening van minister Ruding (financiën) die eerder verklaarde geen aanlei ding te zien om de drie belasting ambtenaren te ontheffen van hun geheimhoudingsplicht. Volgens de Algemene Wet Rijksbelastingen mag er door belastingambtenaren nooit informatie worden verstrekt over belastingplichtigen. Hoewel de hasjdealer in het eer ste voorlopig getuigenverhoor ver klaarde, dat alleen inspecteur Ver steeg hem een belastingverminde ring van 30.000 gulden had aange boden in ruil voor een belastende verklaring over het jongerencen trum wil de, rechter-commissaris ook de twee andere betrokken ambtenaren horen. Zij zouden vol gens de dealer van de „omkoping" op de hoogte zijn geweest. Op 2 september wordt het ver hoor voortgezet. In Helsinki heeft zich de af- gelopen dagen een politie- ke plechtigheid afgespeeld die op het eerste gezicht veel weg had van het zoveelste uitstapje van diplomaten en ministers. Tien jaar ge leden werd de slotakte van Helsinki plechtig ondertekend en een decen nium later zijn er op het toneel van de grote politiek allerlei nieuwe gezich ten verschenen die dit feit omstandig herdenken. Achter de afkorting CVSE, Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa, ging en gaat een diplomatiek en politiek pro ces schuil dat zijn weerga in de mo derne geschiedenis nauwelijks kent. De bittere tegenstellingen tussen de Oost en West, tussen de twee su permachten de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie, zouden ons bijna het zicht kunnen ontnemen op ons eigen continent, Europa. Ontsprongen niet hier de laatste twee grote wereldoor logen en bestaat niet de terechte vrees dat Europa het slagveld zou kunnen zijn van een nieuwe confron tatie tussen de supermogendheden? Redenen genoeg voor politici en di plomaten om zich langdurig en indrin gend bezig te houden met de veilig heid en samenwerking in Europa. Juist in Europa, met het gedeelde Duitsland en met de Oosteuropese staten die tot de invloedssfeer van de Sowjet-Unie behoren, zouden de spanningen tussen de grote machts blokken hoog kunnen oplopen. In het belang van de wereldvrede is het dringend geboden dat alle betrokke nen zich bijtijds realiseren welke ge varen dreigen en hoe deze bezworen kunnen worden. Kruisraketten en de Poolse crisis, Tsjechoslowakije en Star Wars, er zijn genoeg ingrediën ten op te sommen die het wankel evenwicht definitief kunnen versto- De conferentie van Helsinki leek tien jaar geleden, onder Ford en Brezjnev, een voorzichtige bekroning van de naoorlogse ontspanning. Sindsdien zijn de verhoudingen ech ter killer en gevaarlijker geworden dan in de periode van de echte koude oorlog. Desalniettemin zijn de 35 be trokken landen, alle Europese landen minus Albanië, en de VS en Canada, met elkaar in gesprek gebleven. Dat gebeurde niet alleen in Helsinki, maar ook tijdens die moeizame en tegelijk zo nuttige toetsingsconferenties in Belgrado (1977-1978) en Madrid (1980-1983). Al dat overleg op het hoogste ni veau maakt op de bezorgde en cyni sche toeschouwer vaak de indruk van een rituele dans, van een ordinaire propagandaslag, van een praatcircus dat uiteindelijk nergens toe leidt. Een dergelijke beoordeling, hoe begrijpe lijk ook gezien vanaf de zijlijn, is in het geval van het CVSE-overleg en het resultaat daarvan, de slotakte van Helsinki, niet terecht. Gelet op de grote problemen die op tafel liggen wordt er vooruitgang ge boekt. In de Oost-Europese satelliet staten van de Sowjet-Unie kunnen burgers in hun strijd om mensenrech ten verwijzen naar de slotakte van Helsinki, terwijl diezelfde mensen rechten in de wereldpolitiek, ook in het Westen, een grotere rol zijn gaan spelen. Dat is hoe dan ook winst, en de aanzet daartoe is zeker te vinden in het voortgaande CVSE-overleg. Het proces van ontspanning, of de mogelijke aanzetten daartoe in een permanente dialoog tussen Oost en West, blijft geboden. De Europese landen, als direct betrokkenen, kun nen bovendien in dit kader duidelijk hun stem laten horen en een con structieve dialoog helpen bevorde ren. Maar het CVSE-overleg gaat niet alleen over de strategische posities van supermogendheden, en over de rol van kleinere landen, al dan niet gebonden in een politiek en militair bondgenootschap. Aan de orde is ook het persoonlijke lot van miljoenen individuen, mede- Europeanen, die opkomen voor hun persoonlijke vrijheid, voor hun eigen mensenrechten. Ook dat blijft een be lang dat schuil gaat achter de slotakte van Helsinki. NEEM NU EEN ABONNEMENT! per maand 22.10 per half jaar 131,40 (alléén mogelijk met automatische betaling) per jaar 250.90 per kwartaal 65,70 tuw voorkeur aankruisen) Naam Straat Postcode'Plaats Telefoon (i v m controle bezorging)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1