Werkloze tandarts lonkt naar baan in het buitenland Proces tegen de dictators doet Argentinië rillen Wereldraad-mensen liepen mee met Reportage Onderzoek van NMT levert honderden reacties op VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1985 PAGINA 11 De groeiende werkloosheid onder tandartsen heeft hun organisatie, de Nederlandse Maatschappij tot bevorde ring der Tandheelkunde, ertoe gebracht de blik op het buitenland te richten. In het laatste tandartsenblad loopt een vragenformulier mee, waarop tandartsen dui delijk kunnen maken of ze in het buitenland willen werken, in welke functie, waar en hoe lang. Aan de hand van de enquête-uitkomsten zal de NMT concrete plannen ontwikkelen om werkloze leden aan een baan over de grens te helpen. Hoe is de belangstelling vroe gen we hoofdbestuurslid A. Heyboer. De werkloze tandarts laat er geen gras over groeien. Binnen een week kreeg de NMT 232 positie ve reacties van tandartsen die zo wel binnen- als buiten Europa aan de slag zouden willen. Een duidelijke voorkeur is er voor West-Duitsland. Maar landen als Indonesië en de golfstaten sco ren ook hoog. Bestuurslid Heyboer verwacht dat er na de vakantie nog wel meer tandartsen van zich zullen laten horen. Dat er zoveel be langstelling voor een praktijk in het buitenland is, noemt hij niet zo verbazingwekkend. "Als ik in hetzelfde schuitje zou zitten, dan diende ik mü ook direct aan". Nederland herbergt op dit mo ment zo'n zeshonderd werkloze tandartsen. De NMT heeft uitge rekend dat dit aantal in de eerste helft van de jaren negentig zal zijn opgelopen tot ver boven de tweeduizend. Daarom is het voor Heyboer onbegrijpelijk dat de door Jan Westerlaken overheid nog altijd geen studen tenstop heeft ingevoerd voor tandheelkunde. Tien jaar gele den, zegt hy, heeft de vakorgani satie al gewaarschuwd dat er te veel tandartsen zouden komen als er niets zou worden onderno men. Dramatisch Heyboer: "Iedereen lachte ons toen uit. Nu zitten we met een gi gantisch overschot dat straks zelfs dramatische vormen zal aannemen. Het toelaten van tandheelkundige studenten aan de universiteiten moet drastisch worden aangepakt. Per jaar zou den er niet meer dan honderd twintig toekomstige tandartsen tot de opleiding moeten worden toegelaten. Het aantal studenten loopt wel terug, maar het blijven er nog altijd veel te veel. We lie ten tot voor kort zelfs buitenlan ders op onze universiteiten - die in eigen land waren uitgeloot - toe. Dat gebeurt nu niet meer. Maar als ze eenmaal zijn afgestu deerd, dan spreken ze onze taal behoorlijk en willen vervolgens hier een praktijk beginnen. Je kunt hun niet kwalijk nemen. De NMT kan zeker niet worden aan gesproken als veroorzaker van dit beeld. Wanneer tien jaar gele den de kraan was dichtgedraaid, dan hadden we nu niet met dit levensgrote probleem gezeten. En als je de komende jaren niet één tandarts meer opleidt? Nee, dat kan niet. Dan leg je een heel apparaat stil en schep je werk loosheid onder de tandartsen die de studenten opleiden". De eerste stap om de tandarts uit zijn werkloze isolement te ha len is gezet, omdat de situatie in Nederland uitzichtloos is. Nu zijn er zeshonderd afgestudeerde tandartsen zonder werk, maar elk jaar komen er driehonderd bij. De enige mogelijkheid om aan de slag te komen is een prak tijk overnemen van een collega die met pensioen gaat of er om een andere reden mee stopt. Ook dat biedt weinig soelaas, omdat er jaarlijks gemiddeld tachtig praktijken in de aanbieding zijn. Na het verrichten van wat cijfer- werk is de NMT tot de conclusie gekomen, dat - als het beleid niet drastisch omgaat - er over enkele jaren een op de vier tandartsen in Nederland zonder werk is. En dat baart de vakorganisatie toch wel grote zorgen. Buitenland Toen kwam de tandartsen- bond op het idee om eens. bij zus terorganisaties in het buitenland te informeren welke mogelijkhe den daar zijn om werkloze Ne derlandse tandartsen aan een praktijk te helpen. België viel af, omdat onze Zuiderburen met precies dezelfde moeilijkheden kampen als Nederland. In West- Duitsland kan een tandarts - zon der vestigingsvergunning - zo be ginnen. Het enige dat wordt ver langd is dat de Nederlandse tandarts een half jaar gaat werken bij een Duitse collega en zich de werkwijze van het zie kenfonds eigen maakt. Dan mag hij een praktijk voor zichzelf be ginnen. Hoewel de NMT nog lang niet alles heeft uitgezocht, vond zij deze basis voldoende om een en quête onder haar leden te hou den of er interesse bestond voor een baan over de grens. De werk loze tandartsen hebben een dui delijk antwoord gegeven: zij wil len wel. Heyboer: "De maatschappij kan dit probleem natuurlijk niet in haar eentje oplossen. We grij pen wel elke mogelijkheid aan om de tandarts zijn vak te laten uitoefenen. Misschien is het voor tijdelijk, maar het kan ook van blijvende aard zijn. Als ze stilzit ten verliezen ze hun handvaar digheid. Nee, we hebben niet de illusie dat we die grote vloedgolf die eraan komt in het buitenland kwijt kunnen. Wel een aanzien lijk deel. Ik gok op enige honder den". Heyboer: "We hebben daarom tevens besloten om de proef met de 'praktijk-ervarings-plaatsen', die in twee regio's draait, uit te breiden tot het hele land. Een praktizerend tandarts geeft een werkloze collega de gelegenheid om die handvaardigheid op peil te houden. Het is van belang dat die niet verloren gaat.". Arabieren Heyboer merkte het al op: alles aangrijpen om de tandarts werk te bezorgen. De maatschappij heeft haar blik ook gericht op de Arabische landen. Jaarlijks ko men er veel Arabieren naar Euro pa voor een medische - waaron der ook tandheelkundige - ver zorging. Met name Engeland en - in mindere mate - West-Duits land zijn zeer in trek. Heyboer: "Wij bekijken, in sa menwerking met een aantal an dere organisaties, of we die Ara bieren naar ons land kunnen krijgen voor een behandeling. Ach", tempert hij het optimisme wat, "je moet niet direct denken dat dan alle werkloze tandartsen aan een baan zouden kunnen worden geholpen. Maar wat in Engeland en Duitsland kan, kan ook bij ons. Dus doen we pogin gen om een graantje mee te pik ken. Ik kan met geen mogelijk heid zeggen om hoeveel patiën ten het gaat. Maar het is in elk geval belangrijk genoeg om te proberen een stukje van die me dische luchtbrug, die al jaren be staat, in onze richting te verleg gen. Bovendien", zegt het NMT- bestuurslid, "staan we vooraan in de rij als er in de Arabische Hoofdbestuurslid A. Heyboer: alle middelen aangrijpen c ze tandarts aan een baan te helpen. lingen is er een uitwisseling mo gelijk. De ervaring leert echter dat het in de praktijk toch niet zó gemakkelijk ligt. Neem nou al leen maar het feit dat je een half jaar bij een buitenlandse collega in dienst moet een een examen in de landstaal moet afleggen". Warenhuis Voor Heyboer is die eis, het goed beheersen van de taal van het land waar je gaat werken, wel te begrijpen. "De tandarts moet een patiënt begrijpen als hij ver telt wat er aan de hand is. Stel je voor dat er sprake is van pijn in de onderkaak, de tandarts trekt een kies in dat gebied en later blijkt dat de wortel van het kwaad in de bovenkaak huist. Ja, dat kan en andersom ook. Daar om al is het gewoon belangrijk dat arts en patiënt goed met el kaar kunnen praten. In het Duits, Engels en wellicht ook in het Frans zal dat over het alge meen niet zo bar veel moeilijkhe den opleveren. Heel anders wordt het als een Nederlandse tandarts zich in Spanje, Italië of Arabië vestigt. Dan zal hij eerst een taalcursus moeten volgen". De tandarts en het probleem- van de werkloosheid. Niet alleen de universiteiten hebben de laat ste tien jaar de markt overvoerd,- zelf hebben de tandartsen zich zo goed gekweten van hun taak, dat er aan de gebitten veel minder hoeft te worden gesleuteld, dan een paar jaar geleden het geval was. Minder werk dus. Een Haagse tandarts nam vorige maand een opmerkelijk initia tief: hij opende in een warenhuis een praktijk waarin hij uitslui tend adviezen geeft hoe de tan den gaaf kunnen worden gehou den en iets aan preventie (verwij deren van tandsteen) doet. Plom- landen bepaalde voorzieningen moeten worden getroffen. Soms worden hele ziekenhuizen over gevlogen. Kijk, als de tandheel kunde daar een onderdeel van uitmaakt, willen wij in beeld zijn. Wat het werk buiten Europa be treft: enkele ministerie hebben ons alle medewerking toegezegd. En daar zijn we vanzelfsprekend blij mee". De enquête zou het idee kun nen wekken dat Nederland zijn werkloze tandartsen andere lan den in de maag wil splitsen. Hey boer ontkent met klem dat daar van sprake is. Bemiddelaars Hij stelt: "De maatschappij weet dat er afgestudeerde tand artsen zijn die zelf het initiatief hebben genomen om in West- Duitsland te gaan werken. Watje ook ziet zijn advertenties van be middelaars die de helpende hand - uiteraard tegen betaling - willen bieden om een praktijk van de grond te krijgen. Ik noem West- Duitsland steeds, omdat het daar allemaal wat gemakkelijker ligt. Het is bepaald niet zo dat wij zeg gen, oh, daar zit één tandarts op zoveel inwoners dus kan er nog wel eentje bij. In elk land ligt het bezoek aan de tandarts anders. Laat ik maar in eigen land blij ven. Ik durf te beweren dat hier best nog plaats is voor een aantal tandartsen. Maar", benadrukt Heyboer, "dan zal wel iedere Ne derlanders geregeld op controle moeten komen. Zo'n vijftien pro cent van alle ziekenfonds-patiën ten - dan praat ik over anderhalf miljoën mensen - is zo verschrik kelijk bang voor de tandarts, dat ze alleen bij hem in de stoel krui pen als de nood zeer hoog is ge stegen". Wanneer zouden de eerste werkloze tandartsen op z'n vroegst in het buitenland aan het werk kunnen? Mevrouw M. Festen, die de en quête heeft voorbereid: "We moeten eerst maar eens afwach ten tot alle reacties binnen zyn en vervolgens de contacten die we in het buitenland hebben uit diepen. Ons streven is er in elk geval op gericht om zo spoedig mogelijk resultaten te boeken. Ik hoop, maar dat is nog niet voor honderd procent zeker, dat de eersten in de loop van het vol gend jaar in een nieuwe omge ving kunnen gaan werken. Waar aan we niet voorbij kunnen gaan is de toestemming die we nodig hebben van tandartsenorganisa tie in het betreffende land. Eer der kunnen wy geen stappen on dernemen. Volgens de EG-bepa- beren en trekken doet hy niet. Voor Nederlandse begrippen is het een volstrekt nieuwe weg, in Amerika kent men dit principe al langer. Wat is hierin het stand punt van de Nederlandse Maat schappij tot bevordering der Tandheelkunde in deze? Heyboer: "Wij voelen ons nog niet geroepen om deze ontwikke ling tegen te werken. Het is ove rigens wel te hopen dat zoiets zich niet als een olievlek uit breidt. Ik denk ook dat een pa tiënt niet zal staan te dringen om in een praktijk naast een hakken bar z'n tanden te laten behande len. We moeten er voor waken dat we geen Amerikaanse toe standen krijgen waar je in zo wat elke supermarkt ook een tand arts kan consulteren". Gat Een gat in de markt? Of het beeld van de toekomstige tand arts? "Tja, dat zal moeten blij ken. Voorlichting vind ik een pri ma zaak", zegt Heyboer. "Maar als een tandarts zich in een wa renhuis gaat vestigen, daar zet ik toch wel enkele vraagtekens bij. Je wordt toch geen tandarts om louter en alleen voorlichting te geven en wat aan preventie te doen? Nee, daar is de opleiding te duur voor". De eenvoudige boer Jose Julian Solenille heeft de vreemdste din gen meegemaakt tijdens de militai re dictatuur in Argentinië. „Mijn hondje 'Viruta' kwam van haar zwerftochten altijd terug met res ten van kadavers: stukken van schedels, botjes die van kinderen leken, kleren...". Het relaas van Solenille voor de burgerlijke rechtbank in Buenos Aires waar de negen leden van de drie wreedste junta's die Argenti nië ooit heeft gekend terecht staan, deed de Argentijnen de rillingen over de rug lopen. Solenille fokt schapen en koeien nabij de eigen dommen van het Argentijnse leger op zo'n 30 kilometer van de stad Cordoba. Vlak na de staatsgreep tegen Isabel Peron, in 1976, werd daar het concentratie kamp 'La Perla' opgericht. Solenille heeft van alles gezien: massagraven, helikopters waaruit lijken werden geworpen en zelfs door Rob Sprenkels Schuldig Volgens Strassera heeft hij al meer dan voldoende bewezen dat de negen junta-leden schuldig zijn aan alle misdaden waarvan ze wor den beschuldigd: massale moord-, folter- en ontvoeringspraktijken. De openbare aanklager is sinds het proces 15 weken geleden begon al verschillende malen met de dood bedreigd, evenals trouwens een groot aantal van de getuigen. Vorige week verliet de legendari sche Argentijnse schrijver Jose Luis Borges met tranen in zijn ogen voortijdig de rechtszaal. De hoogbejaarde en inmiddels totaal blinde schepper van angstaanja gende labyrinten was het teveel ge worden. Wellicht omdat hij de mili taire dictatuur tot het begin van de jaren tachtig publiekelijk had ge steund. Borges was naar de rechtszaal getrokken om een van de kroonge tuigen van Strassera te horen, Vic tor Melchor Basterra. Basterra werd in augustus 1979 met vrouw en dochtertje van twee maanden oud gevangen genomen en kwam terecht in de illegale cellen van de technische school van de marine in Buenos Aires. Basterra's folteraars wisten van geen ophouden. De elektrische voltage's provoceerden zelfs twee hartverlammingen, maar, wonder boven wonder, de graficus over leefde. Uitgeput, zowel geestelijk als lichamelijk, gaf hy uiteindelijk de namen van zijn kameraden toen zijn dochtertje van twee maanden op zijn borst werd gezet met de me dedeling van „als je niet praat mar telen we haar ook". Die medewerking en zijn vak manschap maakten van Basterra een heel bijzondere gevangene. Hij werd te werk gesteld als fotograaf en graficus in het concentratie kamp. Behalve het bijhouden van het archief moest hij ook tal van documenten vervalsen. executies. Afgaande op de getuige nis van de eenvoudige veeboer was La Perla het Auschwitz van de Ar gentijnse dictator Jorge Videla. In het bijzijn van generaal Luciano Menendez werden twintig, dertig gevangenen aan het graven gezet. Als het graf eenmaal groot genoeg was, werden de gevangen keurig op een rij gezet en gefusileerd. Julio Strassera, de openbare aan klager in het proces tegen de drie ex-presidenten en hun directe handlangers, vindt het onderhand wel genoeg. Hy wil het verhoren van getuigen volgens het originele tijdschema beëindigen, dat wil zeg gen in augustus. Strassera zal daar om afzien van meer dan 1000 getui genissen. Zo'n 330 van de in totaal bijna 700 zaken die hij oorspronke lijk had willen presenteren zullen daarom onaangeroerd blijven. Basterra presenteerde voor de rechtbank 53 mappen met docu menten en foto's die hij uit de tech nische school had weten te smok kelen nadat hij toestemming kreeg om regelmatig zyn inmiddels vrij gelaten vrouw en kind te bezoe ken. Het gaat om valse eigendom spapieren van auto's en huizen die de veiligheidsagenten buit maak ten op hun slachtoffers; wapenli centies voor bevriende burgers, valse perskaarten, paspoorten, fo to's van de martelkamers, en gege vens over honderden gevangenen die werden „overgeplaatst", een term die in de praktijk neer kwam op een massagraf als nabij La Perla of een dodelijke injectie om vervol gens in zee te worden gedropt. Terwijl het proces naar zijn einde loopt begint het Argentijnse leger zich steeds duidelijker te roeren. Er is deze maand grote opwinding ontstaan over een rapport van de Argentijnse stafchef, generaal Hec tor Rios Erenu, aan de burgelijke rechtbank. Het rapport werd na melijk begeleid door een omvang rijk dossier waarin de methodes die tijdens de zogenoemde „vieze oorlog" zijn gebruikt worden goed gepraat. Trots Het Argentijnse leger blijft voor alsnog trots op de bloedige wijze waarop men tijdens de dictatuur heeft gehandeld en lijkt steeds minder bereid om verschillende kopstukken op te offeren. Zo sprak vorige week het Hoge Militaire Ge rechtshof generaal Ramon Camps vrij wegens gebrek aan bewijs. Camps was tijdens de dictatuur de politiechef van Buenos Aires en heeft in verschillende interviews openlijk toegegeven verantwoor delijk te zijn voor de dood van 5000 „subversieven". Burgerpresident Raul Alfonsin heeft zich nog altijd niet van het militaire juk weten te bevrijden. Zo is kolonel Pedro Duran Saenz, die gedurende de dictatuur verant woordelijk was voor het uitroei ingskamp 'El Vesubio', nog altijd de militaire afgevaardigde op de Argentijnse ambassade in Mexico. Dat ondanks de onder ede afgeleg de getuigenis van Elena Alfaro, die zegt dat ze in El Vesubio door Du ran persoonlijk is gemarteld en verkracht op het moment dat ze al vier maanden zwanger was. Tegelijkertijd blijft Alfonsin vol harden in zyn poging om 161 offi ciers te promoveren. De lyst is al een keer verworpen door de Ar gentijnse senaat vanwege de aan wezigheid van militairen als kolo nel Francisco d'Allesandri en kolo nel Julio Cesar Durand. D'Allesandri wordt er van be schuldigd dat hij geld, levensmid delen en andere donatiés die be stemd waren voor de dienstplichti ge militairen die teggen de Britten vochten op de Falkland-eilanden achterover heeft gedrukt. Ook was hij direkt betrokken bij de kwestie „Hurlingham", de ontvoering van 30 zakenlieden waardoor het leger zich een bank en een metaalindus trie wilde toeëigenen. Durand staat bekend als een bloeddorstige mar telaar en werd in 1980 afgevaardigd naar Bolivia om daar de cocaïne- generaal Luis Garcia Meza bij te staan bij zijn staatsgreep. De 'Dwaze Moeders', die al ze ven jaren elke week een stille tocht hoyden voor het paleis van de Argentijnse president in Bue nos Aires, hebben gisteren more le steun gekregen van bestuurs leden van de Wereldraad van Kerken. Vele leden van het Cen traal Comité (algemeen bestuur) van de Wereldraad namen deel aan de tocht, waarmee de 'Moe ders' kracht willen bijzetten aan hun pleidooi om inlichtingen te krijgen over hun verdwenen fa milieleden en de schuldigen aan de misdaden van de militaire dic tatuur te berechten. Het was een indrukwekkende middag, zo meldde onze verslag gever bij de jaarvergadering van de Wereldraad in de Argentijnse hoofdstad, Hans Willems. Zeker voor de Wereldraad-mensen, die op deze manier een heel klein beetje meevoelden met het lijden in Latijns- en Midden-Amerika. De 'Dwaze Moeders' waren zicht baar onder de indruk van zoveel internationale kerkelijke steun voor hun geweldloze strijd. In het huis van de Moeders, waar aan de muren honderden foto's van verdwenen mensen een aan klacht vormen tegen de jarenlan ge onderdrukking, zei de leidster van de vrouwen, Hebe de Bonafi- ni, dat zonder steun van buiten hun organisatie ondenkbaar zou zijn. "Onze documenten zijn nooit in behandeling genomen", zei een van de Moeders. Volgens haar is tachtig procent van de rechterlijke macht uit de tijd van de militairen nog altijd in func tie. "Wij zullen niet rusten voor dat alle gevallen tot op de bodem zijn uitgezocht en alle schuldi gen berecht", verzekerde Hebe de Bonafini de mensen van de Wereldraad. "De Argentijnse samenleving is ziek uit de jaren van de dicta tuur te voorschijn gekomen", zei de methodistische hoogleraar Hugo Ortega gisteren bij de pre sentatie van de Argentijnse ker ken op de jaarvergadering van het Centraal Comité van de We reldraad. "Wij hebben in een hel geleefd en er zal een langdurig proces van psychologisch herstel nodig zijn om er weer bovenop te komen". Belangrijke delen van de Ar gentijnse samenleving kennen geen democratische traditie. Sommige kerken horen daarbij, zo constateerde Ortega, maar ook de strijdkrachten, grote vak bonden en bepaalde politieke partijen, die zo sterk aan perso nen zijn gebonden dat het leider schap langs erfelijke weg wordt overgedragen. Hij doelde daarbij op de nog altijd sterke peronisti- sche beweging. De passieve houding van de Rooms-Katholieke Kerk ten tij de van de dictatuur heeft, vol gens een vertegenwoordiger van de Pinksterkerk, Iglesaias de Dios, negatief gewerkt op de oe cumenische relaties in dit land, "hoewel ook niet alle protestant se kerken de jaren van onder drukking even moedig hebben doorstaan". Dat rooms-katholieken dat verwijt betwisten, bleek uit de woorden van Norberto Padilla, een advocaat die is verbonden aan het secretariaat van de Ar gentijnse bisschoppenconferen tie. Hij ontkende, dat zijn kerk passief was gebleven, al gaf hij wel toe, dat er in de kerk zowel onderdrukkers als onderdrukten zijn te vinden. ("Onderdrukking is niet altijd een zonde. Gerechtvaardigde on derdrukking, in sommige geval len noodzakelijk, is moreel te verantwoorden". Dat verklaarde deze week nog de Argentijnse le gerbisschop José Miguel Medina in een kerkdienst ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van een politiekorps waarvan hij de eerste kapelaan was. "De ware misdaad is, dat de mensen geen begrip hebben voor de politie"). n Argentinië wordt op het ogenblik volop gediscussieerd over de vraag tot hoever de be rechting van onderdrukkers uit de militaire periode moet gaan. Voor de regering is het een vraag, tot wóér lagere manschap pen van de politie en het militai re apparaat zich kunnen ver schuilen achter de bevelen die zij moesten uitvoeren. Schulden. De Braziliaanse kardinaal Arns, aartsbisschop van de industriestad Sao Paulo, geeft in een uitvoerige bood schap aan de Cubaanse leider Fi del Castro steun aan diens voor stel dat de Latijnsamerikaanse landen hun buitenlandse schuld niet betalen. Volgens Arns is het ondoen lijk, de hoge rentes te blijven be talen ten koste van ontwikkeling en welzijn van het volk. "In het geding zijn niet alleen de reke ningen van de internationale kre dietverschaffers, maar vooral het leven van miljoenen mensen". De schulden, zegt Arns, zijn een politiek probleem en moeten als zodanig worden behandeld. De Braziliaanse kerkleider roept in zijn boodschap ook op tot een 'nieuwe economische or' de', "die een eind maakt aan on gelijke relaties tussen rijke en ar men landen en aan de Derde We reld het volle recht geeft om over haar eigen toekomst te beschik ken, vrij van imperialistische in menging en uitbuitende maatre- Zuid-Afrika. In een scherpe verklaring vraagt de rooms-ka- tholieke bisschoppenconferentie van Zuidelijk Afrika de regering in Pretoria, de noodtoestand op te heffen, politieke gevangenen vrij te laten, zwarte nederzettin gen te demilitariseren en ook geen politie meer daarheen te sturen. De verklaring bevat de eis aan president Botha dat serieuze on derhandelingen worden begon nen met democratisch gekozen leiders van de onderdrukte zwar ten, "waarbij de in ballingschap levende leiders niet mogen wor den vergeten". Ook eisen de bis schoppen onmiddellijke beëindi ging van de gedwongen verhui zingen Hervormde Kerk: bedankt voor Wijk (bij Heusden) G. D. Kamphuis Stolwijk. Jehovah's Getuigen. Van 8 tot 11 augustus wordt in het Jaar beurs-complex in Utrecht een in ternationaal congres van Jeho vah's Getuigen gehouden. In to taal komen er zo'n 40.000 mensen uit 11 landen. Het thema van het congres is: 'Bewaarders van de rechtschapenheid'. Uit de toelichting hierbij: "Al heel wat jaren worden bijbelse wetten en principes verwaterd, met als gevolg dat veel mensen niet meer weten wat zij moeten geloven. Wie beweert christen te zijn, moet zich afvragen of hy (zij) rechtschapen vasthoudt aan Gods geopenbaarde wil en gebo den".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11