5 D T 'Ik baal van tegentreffers 'Laat Dave het toch alsjeblieft worden' Telstar hoopt op clementie BBI Britse clubs gaan overstag John van der Wiel breekt af in Biel Holverda met Fortuna schotvaardig PSV-manager niet tevreden in Noordwijk India tevreden ondanks nederlaag tegen Oranje DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1985 SPORT PAGINA 9 Reddingsplan voor Velsense club VELSEN (GPD) - Als de koers, die Telstar is ingeslagen om met de inbreng van ex-Ajaxspelers meer publiek te krijgen en zo uit de financiële schaduw te treden, ko mend seizoen geen haalbare kaart blijkt, zal per 1 april volgend jaar het besluit vallen de Velsense stichting te liquideren. Aldus het bestuur van Telstar dat gistermid dag op Schoonenberg de misluk kingen uit het verleden de revue nog eens liet passeren en enige ont wikkelingen ontvouwde die als „reddingsplan" kunnen worden aangemerkt. Momenteel is de situatie zo, dat de ingediende begroting naar het BBI niet „op de nul", dat wil zeg gen sluitend, uitkomt. Penning meester Chris van der Zwan hoopt op clementie van het BBI en houdt zich daarbij vast aan mogelijkhe den uit het bedrijfsleven die 60.000 gulden moeten opbrengen. Deze zijn al voor vijftig procent rond, met als enige restrictie dat de reste rende vijftig procent door anderen wordt ingevuld. Anders gaat de steun niet door. Voorts zijn zojuist besprekingen begonnen met een fabrikant van kettingpapier (voor telexen), ter wijl volgende week, als de selectie een trainingskamp doormaakt in Drenthe, een gesprek volgt met een tweede belangstellende uit een andere branche. Ook wordt ge speeld met de gedachte „dat een bedrijf de voetbalstichting best mag overnemen". Van der Zwan: „Zoals wij er nu voor staan hoeft dat een middelgroot bedrijf echt niet zo veel te kosten". Ook ziet het bestuur er wel brood in, Telstar volgens een Amerikaans systeem (farming) nadrukkelijk als depen dance van een topclub te laten fun geren. Gisteravond oefende de selectie thuis tegen Sparta - pas terug uit China - en sloot de partij met een gelijk spel (1-1) af. Voor Telstar scoorde de sterke centrumspits Marco Achmad. Op het appel ont brak onder andere de nieuwe doel man Piet-Jan Drommel, die maan dag bij de training een gebroken middenhandsbeentje heeft opgelo pen. Hij zal zeker zes weken niet in actie kunnen komen. Er waren 1000 toeschouwers. Crosser Strijbos dicht bij wereldtitel OSS (ANP) - Op de vierde zondag van augustus kan Dave Strijbos worden gehuldigd als de jongste wereldkampioen motocross aller tijden. De Nederlander, die in de Grote Prij zen van Argentinië en Brazilië zijn voorsprong in de wereldtitelstrijd van de 125cc-klasse moet verdedigen tegen Finse en Italiaanse aanvallen (Vehkonen en Maddii), is dan zeven tien jaar en negen maanden. Successen op die leeftijd zijn in de huidige topsport niet vreemd meer. Bij zwemmen en turnen was het al jaren gebruikelijk. Boris Becker zorgde met zijn zege op Wimbledon nog onlangs voor een doorbraak bij de tennissers. Dave Strijbos stijlvol in actie tijdens de Grote Prijs t hem een stuk dichter bij de wereldtitel bracht. DEN HAAG (ANP) - Ajax is de oe fenwedstrijd tegen de Belgische amateurvereniging Westerjp niet ongeschonden doorgekomen. Zo wel Sonny Silooy als Peter Boeve kreeg een gele kaart wegens ge vaarlijk spel. De Amsterdammers wonnen met 3-1. LONDEN (AP) - Britse voetbalclubs zijn in principe bereid een stelsel van identiteitskaarten in te voeren om geweld in stadions te beteugelen. Dat was de uit komst van een ontmoeting van het bestuur van de Britse voetbalbond met premier Thatcher en andere regeringsfunctionarissen. Als het plan wordt uitgevoerd zullen voetbalfans ge- Supporter Het Hof van Beroep in Brussel heeft gisteren een 19-jarige supporter van Liverpool vrijgesproken en di rect daarna weer aangehouden. De Brit was begin juli door de rechtbank in de Belgische hoofdstad veroor- dwongen worden identiteitskaarten bij zich te dragen deeld tot een gevangenisstraf van een jaar wegens me als zij naar het stadion gaan.^Bekejide relschoppers deplichtigheid aan het leegroven van een kassa van 4J een hotdog-kraam, vlak voor het begin van de finale om de Europa Cup 1 tussen Liverpool en Juventus. zullen geen kaart krijgen en de wedstrijden dus niet kunnen bijwonen. Eerder had de voetbalbond gezegd dat het systeem Het Hof achtte de schuld van de jongen echter niet te ingewikkeld en te duur zou zijn. Zij zouden mening zijn veranderd toen minister van binnenland- bewezen. Ondanks de vrijspraak kwam de Liverpool- supporter niet vrij. De Zwitserse autoriteiten hadden se zaken Leon Brittan aanbood toeschouwers die geen om zjjn uitlevering gevraagd in verband met een roof- kaart hebben te vervolgen. overval op een juwelier in Locarno. Strijbos neemt bij een geslaagd Zuidamerikaans avontuur de plaats in de recordboeken over van de Belgen Jobé en Geboers. Zij wa ren negentien, toen zij hun eerste wereldtitel binnenhaalden. Dave' Strijbos schrijft ook een nieuw hoofdstuk in de nationale motor sport-statistieken. Solo veroverde een Nederlander nog nooit het we reldkampioenschap motocross. Ton van Heugten en Frits Kiggen kwamen in 1981 in gezamenlijke inspanning en op drie wielen zo ver. Wolsink (1976 en 1979), Rond (1978) en Van der Ven (1980) bleven steeds steken op tweede plaats. Het missen van de wereldtitel, zoals zijn Nederlandse voorbeel den overkwam, kan Strijbos nog steeds gebeuren. „Die voorsprong van zestien punten kan in één man che vertrokken zijn. Motorsport blijft vol risico, het is een kwestie van mechanische", betoogt routi nier en begeleider Gerrit Wolsink. Van der Ven, die dit seizoen het achterwiel van Strijbos nauwelijks heeft kunnen bewonderen, is opti mistischer. „Als het op rijden aan komt, staat het voor honderd pro cent vast, dat Strijbos wereldkam pioen wordt. Calculeer je het on verwachte karakter van de Zuida- merikaanse omstandigheden in, dan is de kans nog 95 procent." Rond, zeven jaar geleden in de 125cc de kroonprins, hoopt op de wereldtitel voor zijn trainings maatje Strijbos. „Laat Dave het alsjeblieft worden. Afgunst is niet op zijn plaats. Het is alleen maar goed voor de Nederlandse motor sport, voor iedere coureur." De drie toonzetters van het voor bije decennium in de nationale mo tocross zijn eensgezind in hun lof zang op de kwaliteiten van Strij bos, in de vakpers al afgeschilderd als de nieuwe André Malherbe, sinds 1980 de heerser in de 500cc- categorie. Rond: „Hij is op dit mo ment dé man in de Nederlandse crosswereld. Absoluut het grootste talent, al spreekt het karakter van John van de Berk me ook aan. Of hij de beste van de wereld is in zijn leeftijdscategorie, weet ik niet. In de Verenigde Staten lopen ook heel wat jongens rond, die veel kunnen. Je kunt Dave wel de Euro pese Amerikaan noemen." Uitblinker Van der Ven: „De snelheid van zijn ontwikkeling heeft me ver baasd. Hij is in deze klasse vlugger dan de rest, een uitblinker zoals Geboers enkele jaren geleden was." Wolsink, zijn persoonlijke coach die als jurylid voor de KNMV in augustus naar Zuid- Amerika afreist: „Hij heeft de ta- Westerlo (Bel-ama) - Ajax 1-3 (1- 1). Doelpunten: Westerlo: Gzil. Ajax: Van Basten, Koeman en Van Oostrum. Toeschouwers: 4000. FC Boom (Bel)- NAC 1-3 (1-2). Doelpunten: FC Boom: Vanbegin- ne (strafschop). NAC: Van der Borgt (3). Toeschouwers: 1000. Nieuw Bruinen (zondag 2e klas se) - Veendam 1-5 (1-3). Doelpun ten: Nieuw Buinen: Van der Vlag, Steenge (strafschop). Toeschou wers: 1200. VKW (zondag 2e klasse) Den Bosch 0-4 (0-2). Doelpunten: NOORDWIJK - Waartoe een afgelaste oefentrip naar Au stralië al niet kan leiden. Naar een confrontatie Noord- wijk-PSV bijvoorbeeld. Handig speelde het bestuur van de zaterdageersteklasser in op de actuele situatie in Eind hoven, waar technisch directeur Hans Kraay binnen korte tijd een nieuw oefenprogramma moest samenstellen. aanbieding vanuit Noordwijk werd vlot geaccepteerd. yoor somma van 10.000 gulden wilde de Eindhovense eredivisionist wel de oversteek naar de kust wagen. Gade geslagen door zón 2500 kijkers (Voorzitter Korbee: „Net Hn^wn SR^hniVpn 6enóeg om de kosten te dekken") kreeg de thuisploeg een 2_10 necjerjaag te verwerken. Horst en Scholten (strafschop). Toeschouwers: 600. Heracles - Emmen 1-1 (0-1). Doelpunten: Heracles: Kruzen. Emmen: Faber. Toeschouwers: 2500. Scheidsrechter: Smeenk. De Wykels (afdeling) - Fortuna Sittard 0-22 (0-10). Doelpunten: Holverda (5), Linford (4), Koever mans (4), Hoyer (3), Ruys (3), Hou- tackers, Eleveld, Mordang. Toe schouwers: 250. Always Forward (zondag 3e klasse) - Volendam 1-5 (0-3). Doel punten: Always: Helling. Volen dam: Bannet, Steur (3), Testalamu- ta. Toeschouwers: 1000. Zierikzee (zondag 2e klasse) - Excelsior 0-9 (0-4). Doelpunten: Beukers (2), Jalink (2), Van Goozen (2), Van Tour, Boere en Latuheru. Toeschouwers 400. FC Horst (afdeling) - PEC Zwol le 0-5 (0-3). Doelpunten: Waslan- der, Doufïkar, Van Buuren, McNulty en Kamstra. Toeschou wers: 500. Helmond Sport - FC Utrecht 0-2 (0-1). Doelpunten: Van der Waart en Wouters. Toeschouwers: 1000. Scheidsrechter: Van Mierlo. DS '79 - KV Mechelen 0-0. Toe schouwers: 1500. Scheidsrechter Bannet. Venray (zondag le klasse) - FC Groningen 2-2 (1-0). Doelpunten Venray: John Mulder en Poels. FC Groningen: Huizing en Houtman. Toeschouwers 2500. Scheidsrech ter Slavenburg. Omdat pas vorige week vrijdag de eerste training was verordon neerd en de opponent PSV heette, wenste niemand in Noordwijk con clusies te verbinden aan de fors uitgevallen nederlaag. Dat de Eel- man-équipe in het voor de rust heel aardige duel driemaal scoor de, deed de roodwitten goed, maar beviel Hans Kraay heel slecht. „Het klopte aanvallend af en toe redelijk", wist de voor veel geld aangetrokken manager, „al hadden we zeker vijftien keer moeten sco ren. Maar dat verwijt ik het elftal ook niet. Er wordt de laatste dagen stevig getraind. Voor deze wed strijd waren de jongens niet geheel fris. Dat neemt niet weg dat ik ste vig baal van de tegentreffers. Die drie doelpunten bewijzen dat achterin niet goed zit". Loopvermogen PSV kon gisteravond niet be schikken over international Ernie Brandts, die nog steeds met een schouderblessure tobt. Toen de ook al niet topfitte auzputzer Huub Stevens in de tweede helft in de kleedkamers achterbleef, viel de organisatie in de achterhoede, met de jongelingen Verhagen en Koot, volledig weg. LONDEN (ANP) - Het Nederlandse korfbalteam heeft gisteren tijdens de Wereldspelen zijn derde overwin ning in successie behaald. India werd in Londen met 27-20 verslagen. Topscorers bij Nederland werden Petra Geelhoedt (Oost-Arnhem) en Koos Snel (Allen Weerbaar) met vijf treffers. Het achttal van India stapte zeer tevreden na de derde nederlaag het veld af. De Indiërs, die pas vier jaar korfbal spelen, hadden in Londen nog niet zoveel doelpunten in één wedstrijd gemaakt. In het duel tegen Nederland kregen de Aziaten alle kans hun schutterscapaciteiten te demonstreren. Het Oranje-team liet de tegenstander vrij uit spelen en beperkte zich de overwinning veilig te stellen. Met Nederland bleef ook België ongeslagen. De Belgen versloegen Engeland met 13-7. Nederland en België treffen elkaar donderdag avond in de fuiale. De uitslagen van de derde ronde zijn: Nederland - India 27-20 (14-9), Bel- gië - Engeland 13-7 (6-3), Bondsrepu bliek - Verenigde Staten 10-7 (5-2). Scores Nederlands team: Petra Geelhoedt (Oost-Arnhem) 5, Koos Snel (Allen Weerbaar) 5, Hans Heemskerk (Fortuna) 4, Peter Schal- lenberg (ROHDA) 4, Bram van der Zee (Allen Weerbaar) 3, Kees de Boer (LDO) 3, Margrita van der Kolk (DKOD) 1, Hanneke Cozijn (PKC) 1, Ariane van Leeuwen (PSV) 1. Stand na drie ronden: 1. Nederland, België 3-6,3. Bonds republiek 3-4, 4. Verenigde Staten 3- 2,5. India, Engeland 3-0. Trouwens, héél PSV toerde na de rust in een lagere versnelling rond dan de eerste helft. Met mil joenenaankoop Ruud Gullit als grote animator verwierf de prof- ploeg zich pal na het fluitsignaal van arbiter Baas een overwicht, zo als dat van een kandidaat voor de Nederlandse titel verwacht mag worden. - Noordwijk, dat zonder vakantie gangers en dus volledig - met And ré Wetzel - op de gladde grasmat verscheen, had weinig in te bren gen tegen de intelligente aanvals- opzetten, die vaak vanuit het druk bezette middenveld werden opge zet. Veelal was Ruud Gullit het startpunt. Tekenend voor de grote klasse en het loopvermogen van de ex-Feyenoorder is dat hij in veel gevallen ook fungeerde als eind punt. Met Gullit heeft PSV een speler in huis gehaald die niet al leen kwaliteit, maar tevens flair in zijn bagage meevoert. Noodzakelij ke ingrediënten, en daaraan heeft het in Eindhoven wel eens ontbro ken, om eigenaar te worden van de felbegeerde Nederlandse titel. Naast Gullit hebben Kraay en as sistent Reker ook nog de beschik king over René van der Gijp (giste ren opvallend actief), Hallvar Tho- resen en Rob MacDonald voor de frontlinie. De Brit bleef tegen Noordwijk wegens een enkelbles sure aan de kant, maar het staat vast dat de van Groningen gekoch te spits in de punt van de aanval zal worden opgesteld. „Dat betekent dat een van de grote jongens moet sneuvelen", liep Kraay alvast voor uit op de op de over ruim twee we ken beginnende competitie. „Dat zijn ze zich bewust en ze vechten nu allemaal voor hun plekkie. Een goede zaak". Evenals Kraay heeft Noordwijk- trainer John Eelman de keuze over een ruime selectie. De Amsterdam se docent liet René van Hensber- gen, Ivan Hermans en Robert Knauff aanvankelijk in de dug- Zege Quick Boys KATWIJK - Quick Boys heeft ook zijn tweede oefenwedstrijd gewon nen. Tegen de Rijswijkse hoofd klasser RVC werd het 3-1. René Biegel zette de bezoekers op voor sprong. Jaap Paap maakte gelijk, waarna Gerard Smit en Marco van der Plas (na een goede actie van Van der Kleij) de Katwijkers na de rust aan een zege hielpen. Ex-ju nior Bas van Dijk was uitblinker. Er waren ruim 1000 toeschouwers. lenten en de wil om de top te halen. Hij werkt keihard. Daar heb ik hem niet op hoeven te wijzen, in tegenstelling tot bijvoorbeeld Gert-Jan van Doorn, een rijder die ook erg ver kan komen. Dave pres teert vreselijk goed. Op alle banen, het Finse zand, de Belgische mod der en de Portugese rotsbodem." Strijbos luistert naar de routi niers, maar trekt wel zijn eigen plan. Hij heet een winnaar te zijn, die als het moet de kop in de wind gooit, maar goed weet wat hij wil. In Holzgerlingen, bij de Grote Prijs van Duitsland, kostte zijn eigenge reidheid hem een diskwalificatie, waartegen de nationale bond nu protest heeft aangetekend. Hij wis selde in de tijdtraining van machi ne, hetgeen een bekend reglemen tair verbod is. „Dave gaat zijn ei gen gang, adviseurs of geen advi seurs", is de mening van Gerrit Wolsink, die de begeleiding van zijn pupil desondanks met volle in zet doet. „Die jongen weet precies wat hij wil. Hij rijdt geen interna tionale wedstrijden. Alleen het we reldkampioenschap interesseert hem. Hij creëert om zich heen, wat hij denkt nodig te hebben. En hij heeft het getroffen. In Zuid-Ameri- ka is hij met de bemoeienis van Honda-Brazilië van de beste bege leiding verzekerd." De laatste weken is ook de nodi ge beweging ontstaan op het zake lijke vlak rond de jonge coureur, die met zijn tien jaren in het zadel al bijna routinier kan worden ge noemd. Honda-Japan bood hem een fabriekscontract. De Italiaanse concurrent Cagiva, de werkgever van concurrenten Vehkonen en Maddii, trekt ook aan Strijbos. Za kelijk gezien beschikt de Ossenaar volgens de kenners niet over de vertrouwde kracht, die hem kan helpen bij de snelle opwaardering van zijn talent. In plaats van over guldens wordt er volgens insiders binnenkort over tonnen gespro ken. Wolsink wil hem best adviseren in zaken. Rond, zelf door schade en schande wijs geworden, gelooft, dat Strijbos zijn steun in die zaken niet zo nodig heeft. „Hij is gehard voor zijn leeftijd. Onderschat hem niet. Hij heeft de kop en de teksten voor een jeugdidool." Eigengereid Ruud Gullit snelt voor de zoveelste keer langs zijn bewaker Sjaak Sluys. De ex-Feyenoorder scoorde drie keer. out. In de tweede helft mochten al len opdraven (ten koste van Marijt, Smits en Sluys) en lieten geen slechte indruk achter. Beste speler bij Noordwijk was Geert-Jan Bak ker. Waar de blonde spits in com petitieduels wel eens in slaap suk kelt, bleef de ex-prof gisteren tot het laatste fluitsignaal nadrukke lijk aanwezig. De twee doelpunten van zijn voet waren dan ook geen toeval. Nummer drie kwam, uit een strafschop, op naam van John Marijt. Scoreverloop: 0-1 Gullit, 1-1 Ma rijt, 1-2 Thoresen, 1-3 Gullit, 1-4 Van der Gijp, 2-4 Bakker. Rust. 3- 4 Bakker, 3-5 Lokhoff, 3-6 Hysén, 3-7 Thoresen, 3-8 Valke, 3-9 Gul lit, 3-10 Thoresen. ROB ONDERWATER „Alles klopt dit jaar perfect in het team van Strijbos", is de me ning van Kees van der Ven, bij aan vang van het seizoen met zijn KTM-stalgenoot Jacky Martens de te kloppen man in de WK-competi- tie. „John van de Berk, die rijtech- nisch misschien wel even sterk is, zou met een team als dat van Strij bos om zich heen misschien wel net zo ver gekomen zijn", denkt Gerard Rond. „De invloed van de coaching door Wolsink moet niet overdreven worden. Strijbos hoeft echt niet veel meer te leren. Maar op het gebied van voeding, medi cijnen en reisvoorbereiding heeft Strijbos straks in Zuid-Amerika een geweldige steun aan Wolsink. Dat kan de beslissende factor zijn." Met uitspraken over zijn toe komstplannen wacht Strijbos lie ver tot na de Zuidamerikaanse trip, met wedstrijden op de 18e (Argen tinië) en 25e (Brazilië) augustus. „Ja, ik heet eigengereid te zijn. Zo steek ik nu eenmaal in elkaar, daar kan ik niets aan doen. De zakelijke kant van mijn loopbaan? Die laat ik helemaal over aan mensen uit mijn naaste omgeving, die ik echt vertrouw", besluit de jeugdige cou reur, die vorig jaar voor het eerst in de recordboeken opdook, toen hij in Stevensbeek als zestienjarige schooljongen de jongste Grand- Prixwinnaar werd. Kees Musters zweeft naar overwinning RIETO (ANP) - Kees Musters heeft gisteren het eerste Nederlandse succes geboekt in de wedstrijden om de wereldkampioenschappen zweefvliegen in Riëto (Italië). De regerend wereldkampioen zweef de in de 15-meterklasse met een ge middelde snelheid van 99 kilome ter per uur naar de eerste plaats. Dat lukte hem in een retourvlucht over 237,6 kilometer. In de zelfde klasse werd Bert Kuiper dertiende. BIEL (ANP) - De vierde partij in de schaakdriekamp in Biel om één plaats voor het toernooi in Mont- pellier, tussen John van der Wiel en de Brit Nigël Short, is gisteren na 41 zetten afgebroken. De Neder landse ranglijstaanvoerder heeft in de vierde partij van de herkamp zwart. Ook na de tweede sessie werd de partij tussen Van der Wiel en Short afgebroken. In het Toren-eindspel heeft de Engelsman na 57 zetten een pion meer. „Hij had na de eer ste zitting al winstkansen", zei de Nederlander. „Ze zijn nu iets klei ner, maar nog wel aanwezig." NK Na de derde ronde van het OH- RA-schaaktoernooi om de Open Nederlandse titel is de kopgroep uitgedund tot vier man. Het zijn de Joegoslaaf Martinovic en de Ne- daardklasse) schaarden zich ook derlanders Rob Hartoch, Laurens Door Boel uit Apeldoorn te klop pen werkte Mannien de hatelijke nul van het scorebord. Voor Jeroen Piket uit Leider dorp krijgt de derde ronde nog een staartje. Hij brak zijn partij tegen de Amsterdammer Volman af. De hervatting zal voor Jeroen vermoe delijk niet al te veel problemen op leveren. In een duel dat lange tijd gelijk op ging, wist hij in de tijd- 3e'ronde: noodfase zijn tegenstander te ver- Cartier-Martinovic (Joeg.) 0-1, Perez Garcia rassen. In de tweede zitting zal hi; zijn voordeel moeten verzilveren. Belangrijkste uitslagen: afgebroken partijen 2e ronde: Van Gaalen- Campora (Arg.) 1/2-1/2, Schwartz-Borm 1/2 1/2, Hartoch-Bosman 1-0, Quist-J.Kuijf 0-1, mortel 1/2 1/2, Nijboer-Cmiel (Brd) 1-0, Timmer-Ivkov (Joeg.) afg., Kudrin (V.S.)- Ook Marcel Piket moet tegen Buisman 1-0, Booij-Sunye-Neto (Braz.) 0-1, bij de toppers. Kurstjens werd tiende, Teuling negende. In het al gemeen klassement moeten de Ne derlanders na drie wedstrijden vooralsnog met een bescheiden po sitie genoegen nemen. Storms en Friso Nij boer, die tot i toe de volle buit pakten. Titelver dediger Bruno Carlier moest voor lopig afhaken, doordat hij in een spannende partij het loodje moest leggen tegen Martinovic. a afg. Van Manen uit Amsterdam een hervatting aantreden. Winst was er voor de tijdcontrole wel reeds voor Wim Heemskerk uit stand Rijnsburg. Door een zege op de Rotterdammer De Wit staat hij vlak achter de koplopers. Voor Christ-Jan Mannien uit Leiden was er eveneens succes weggelegd. Garcia2+1 afg. Campora (Arg.)-v.d. Oudewéeterin Borm-Van Putten 1/2 1/2, Berg-Van Gaaien 1.0, J. Piket-Volman afg., M. Piket-Van Ma-

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9