Geen politieke begrafenis meer 'Maak Slotakte weer openbaar' Ontreddering op Jordaanoever Aanslag India mogelijk werk sikhs Twintig doden in Zuid-Afrika BBC staakt om schrappen uitzending Steun slachtoffers van geweldsmisdrijven Bisschop hekelt luxe vertier Cost a del Sol Genscher in Helsinki: Politie Denemarken schiet op la-akers PAGINA 6 BUITENLAND DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1985 JOHANNESBURG - Herdenkingsdiensten in de open lucht voor slachtoffers van onlus ten in de 36 Zuidafrikaanse districten, waar de noodtoestand van kracht is, zijn met ingang van gisteren verboden. Als er mensen moeten worden begraven, mag er maar met één persoon tegelijk worden begraven. Er zijn strenge voorschriften gege ven voor wie een begrafenis- speech mag houden, welke onder werpen beslist niet aan de orde mogen komen en over welke route de begrafenisgangers zich mogen verplaatsen. Aldus blijkt uit een notitie, die de Zuidafrikaanse rege ring heeft vrijgegeven. door Ruud de Wit Dinsdag reeds kondigde de mi nister van wet en orde, Louis le Grange, aan dat begrafenissen van de slachtoffers van onlusten in de zwarte woonwijken aan beperken de maatregelen zouden worden on derworpen. De afgelopen 9 maan den kwamen meer dan 500 perso nen om bij onlusten in zwarte LONDEN (AP) - Televisiejourna listen van de BBC hebben besloten tot een 24-uursstaking als protest tegen de beslissing van de directie van de Britse tv-omroep om een documentaire over Noord-Ierland niet uit te zenden. De staking zal volgende week woensdag moeten plaatsvinden, de dag dat de ge wraakte documentaire op het scherm had moeten komen. De journalisten noemden het be sluit een 'grondige vergissing be gaan als direct gevolg van druk van de regering'. Zij namen een motie van wantrouwen aan tegen de raad van bestuur en eisten het aftreden van BBC-voorzitter Stuart Young. Young ontkende dat de BBC was gezwicht voor druk van de rege ring. Hij zei dat het programma uit sluitend was geschrapt 'omdat het klimaat niet geschikt was'. Pre mier Margaret Thatcher en minis ter van binnenlandse zaken Leon Brittan ontkenden dat de regering probeerde de BBC te censureren. De BBC-directie annuleerde dinsdag het programma nadat Brittan had betoogd dat het steun zou geven aan terroristen en publi citeit aan het verboden Ierse Repu blikeinse Leger IRA. In de documentaire kwamen twee extremisten aan het woord: de vermeende IRA-stafchef Martin McGuinness en Gregory Camp bell, een protestantse leider die vindt dat IR A-guerrillastrijders doodgeschoten moeten worden. BULGARIJE (AP) - De officier van justitie van Bulgarije heeft be kendgemaakt dat een Bulgaars staatsburger ter dood veroordeeld is 'in verband met een reeks sabo tagedaden' en is terechtgesteld. Dit heeft het Joegoslavische persbu reau Tanjug gemeld. De Bulgaar werd schuldig be vonden 'aan een reeks zware mis drijven tegen de maatschappelijke orde en het openbaar bezit,' aldus Tanjug. Hij zou onder meer een hoog spanningskabel vernield hebben en brand hebben gesticht bij een bos in de buurt van het kuuroord Borovec. Buitenland kort El Salvador Het Salvadoraanse leger heeft met hulp van Amerikaanse inlich tingen de moord van 19 juli op vier Amerikaanse mariniers en twee Amerikaanse burgers in San Salva dor vergolden, zo maakte de Ame rikaanse minister van defensie Caspar Weinberger gisteren be kend. Bij de aanval van het Salvado raanse leger werden 21 guerrilla strijders gedood en negen anderen gevangen genomen die geacht worden tot de organisatie te beho ren die verantwoordelijk is voor de dood van de Amerikanen. Een woordvoerder van het ministerie van defensie legde later uit dat Amerikaanse militairen niet deel genomen hadden aan de aanval op de guerrillagroep. Oeganda De militaire machthebbers in Oeganda hebben gisteren Paulo Muwanga, de voormalig vice-pre- mier en minister van defensie van het land, benoemd tot premier. Dit is bekendgemaakt door radio- Kampala. Muwanga zal vandaag worden beëdigd. De militaire leider van Oeganda is gisteren teruggekeerd van een kort bezoek aan Tanzania. Gene raal Tito Okello heeft daar onder meer gesproken met de Tanza- niaanse president, Julius Nyerere. woonwijken en de veelal massale begrafenissen liepen in een groot aantal gevallen uit op openlijke de monstraties tegen het politiege- weld en de apartheid. Een geestelijke, die aan het graf een laatste groet wil brengen aan de overledene, mag op geen enkele wijze het regeringssysteem en re geringsstandpunten aanvallen, verdedigen, bekritiseren, propa- ganderen of ter discussie stellen. Dit geldt ook voor onderwerpen als boycotacties, de noodtoestand of het optreden door de veilig heidstroepen. Begrafenisgangers mogen slechts in een voertuig rei zen en dan nog over een route, die is goedgekeurd door het hoofd van de politie van het desbetreffende gebied. Het is eveneens verboden gebruik te maken van luidsprekers en geluidsinstallaties of het ver spreiden of laten zien van pamflet ten, spandoeken, vlaggen en pos ters gedurende begrafenisplechtig heden. Het is niet bekend of onder deze maatregel ook het verbod op het dragen van t-shirts met politie ke leuzen valt. De nu afgekondigde maatregelen vallen onder de noodtoestandswet. Nadat dinsdagavond bisschop Desmond Tutu reeds had gezegd, dat hij deze beperkende maatrege len voor de bevolking van de zwar te woonwijken een ernstig gevaar voor nieuwe gewelddadigheden beschouwde, reageerden ook de dominees Allan Boesak en Beyers Naudé met een scherpe veroorde ling. Boesak noemde de maatrege len 'volledig onverantwoordelijk en gevoelloos', en Beyers Naudé zei, dat 'nu de laatste mogelijkheid voor de zwarte bevolking om haar België stelt fonds in BRUSSEL - Iedereen die in België door de rechter wordt veroordeeld, of dat nu is voor een verkeersover treding of een roofoverval met ge weld, zal binnenkort naast de ge wone straf een vaste boete van 300 franc (17 gulden) moeten betalen. Dat geld wordt in een fonds ge stopt voor steun aan slachtoffers van geweldsmisdrijven. door Hans de Bruijn Het kabinet-Martens heeft deze week besloten op deze unieke ma nier de slachtoffers van misdrijven tegemoet te komen. Minister van justitie Jean Gol benadrukte overi gens dat de staat hiermee geen ver antwoordelijkheid voor de nazorg van de slachtoffers op zich neemt. „Het is een uiting van solidariteit", zei hij. Voorop staat dat de dader zelf een eventuele schadevergoeding moet betalen. Maar als dat niet mo gelijk is, springt de overheid bij. Ook wanneer het slachtoffer een uitkering via een verzekering krijgt, blijft de kas van het fonds gesloten. Bovendien geldt de rege ling alleen voor Belgen of Belgi sche ingezetenen en moet het mis drijf zich in België hebben voorge daan. Is het slachtoffer overleden, dan kunnen de nabestaanden de vergoeding opeisen. Voorwaarde om voor een uitke ring uit het fonds in aanmerking te komen is voorts het oplopen van lichamelijk letsel of het ondervin den van nadelen voor de gezond heid. Een speciale commissie on- der voorzitterschap van een rech ter zal ieder geval beoordelen en de hoogte van de schadevergoeding vaststellen. Het maximum zal 2 miljoen franc (114.000 gulden) be dragen. Het ministerie van justitie heeft berekend dat op basis van het huidige aantal vonnissen dat- fonds en omvang van ongeveer 150 miljoen franc (ruim 8 miljoen gul den) zal krijgen. Uit de staatskas wordt daar nog eens 200 miljoen (11,4 miljoen gulden) aan toe- Er komt in België ook een scha- devergoedings-regeling voor poli tiemensen en personeel van de an dere ordediensten, die bij de uitoe fening van hun werk door geweld letsel oplopen. Zo ontvangën de nabestaanden van de drie brand weermannen, die op 1 mei als ge volg van een bomaanslag van de terreurorganisatie CCC in Brussel omkwamen, 2 miljoen franc. Dit geld komt uit een speciaal potje voor de ordediensten, waar ook burgers die de politie of brandweer helpen een uitkering uit kunnen krijgen. MADRID De Spaanse bisschop van Malaga, mgr. Buxarrais, heeft in een herderlijke brief deze week ongenadig hard uitgehaald naar de internationale jet-set, die zoals ie der jaar Marbella heeft uitgekozen als centrum van luxe vertier. Voor al het verjaardagsfeest van de Sa- door Gerrit Jari Hoek oedi-Arabische oliemagnaat en wa penhandelaar Adnan Kashoggi, dat volgens insiders meer dan an derhalf miljoen gulden zou hebben gekost aan kaviaar, kreeft en champagne, heeft de irritatie van de Spaanse prelaat gewekt. „Dat uiterlijk vertoon met pe perdure paleizen, luxe jachten en exclusieve auto's is een provocatie vergeleken met de problemen als de werkloosheid, armoede en de- linkwentie in deze regio", kettert de bisschop. „Men heeft de indruk toeschouwer te zijn van een Dan- tesk spektakel, waarbij het gelach van de rijken de wanhoopskreten van de armen probeert te over stemmen". Dat de jet-set in Marbella (door een journalist vanwege de orgieën al plastisch omgedoopt in 'Marbel la en Gomorra') af en toe collectes houdt voor de armen, noemt mgr. Buxarrais 'sarcasme', terwijl hij evenmin een goed woord over heeft voor het feit dat het meren deel van de feestvierders zich vol geling van Christus of Mohammed noemt. De boze bisschop kan binnen kort opnieuw in de herdelijke pen klimmen. Volgende week denkt Kashoggi, die in Marbella al wordt aangeduid als 'koning Midas', een opzienbarend feest te houden in de stijl van 1001 Nacht: alle genodig den dienen in het luxe uitgaans centrum Puerto Banus (waar de oliemagnaat zijn ruim 110 meter lange motorjacht heeft verankerd) in een speciale dracht te verschij nen: in plaats van kleren dienen hun edele delen bedekt te zijn met juwelen en sieraden- Overigens krijgt de bisschop na zijn tirade een koekje van eigen deeg. Een enkele criticus werpt de bisschop voor de voeten dat niet al leen de Arabische oliesjeiks en de toegestroomde miljonairs zich wat moeten intomen, maar dat ook de RK kerk in Andalusië zich best eens wat matiging zou kunnen op leggen tegenover de bestaande mi sère in de talloze processies met ju welen en goudbrokaat. afwijkende politieke overtuiging in Zuid-Afrika te kunnen uiten wordt ontnomen'. Zowel Beyers Naudé, Boesak als Tutu hebben de afgelopen maanden bij talrijke be grafenissen als gastsprekers gefun geerd. Doden Met de begrafenismaatregelen is de noodtoestand nu zijn twaalfde dag ingegaan. Volgens de politie werden er in totaal sinds vorige week zaterdag 1273 personen gear resteerd. Tijdens onlusten de afge lopen 24 uur kwam een zwarte man om het leven, toen de politie het vuur opende op stenengooiende jongeren. Het aantal doden door politiekogels in de noodtoestand periode is hiermee op 20 gekomen. In Durban kwam het tot een de monstratie van circa 200 medische studenten, die een pop van presi dent Botha en een geschilderde Amerikaanse vlag in brand staken op het universiteitsterrein. In een aantal zwarte woonwijken rond Port Elizabeth kwam het tot inci denten tussen veiligheidstroepen en demonstranten, waarbij min stens twee personen ernstig ge wond raakten. Eerder op de dag was er een bom ontploft in een bakkerij bij Durban, die alleen ma teriële schade aanrichtte. De Zuidafrikaanse rand heeft gisteren zijn waardevermindering doorgezet. Nadat bekend was ge worden dat president Botha een verzoek van bisschop Tutu om een ontmoeting had afgewezen, zakte de rand binnen enkele uren maar liefst met zes dollarcent en kon in de loop van de dag slechts een ge deelte van dit verlies terugwinnen. HELSINKI - De Westduitse minis ter van buitenlandse zaken Hans Dietrich Genscher heeft gisteren de Sowjet-Unie en de Oosteurope- se landen opgeroepen de Slotakte van Helsinki opnieuw te publice ren en onder de bevolking te ver spreiden. Genscher noemde deze landen niet met naam, maar een Westduitse woordvoerder beves tigde dat zijn oproep aan het adres van Moskou was gericht. De toe spraak van Genscher had, evenals die van de andere EG-ministers die tot nu toe aan het woord zijn ge weest op de conferentie in Helsin ki, een gematigde toon. door Hans Geleijnse KOPENHAGEN (AP) - De politie van Kopenhagen heeft gisteren op een kraakpand geschoten van waaruit jeugdige bezetters aller hande voorwerpen naar beneden gooiden om ontruiming te voorko men. Commissaris van politie Möl- ler verklaarde dat twee kogels wa ren afgevuurd, die niemand troffen omdat de bewuste agent opzette lijk tussen de vensters van het pand had gericht. Wel raakten acht personen onder wie twee politie mensen en een brandweerman ge wond door andere wapens. Möller zei dat de schoten werden gelost nadat het schild van een po litieman met zo'n kracht door een voorwerp was geraakt, dat de poli tie meende dat er geschoten werd. Later werd vastgesteld dat het voorwerp een stalen moer was, die met een katapult was afgevuurd. Na de kogelschoten vluchtten de krakers naar een huis aan de over kant van de straat, van waaruit benzinebommen en stenen naar beneden werden gegooid terwijl andere krakers een barricade op wierpen. Een brandweerman werd door een steen geraakt toen zijn voertuig de barricade trachtte te passeren. Een politieauto werd omgegooid en in brand gestoken. De ontruimingsactie van giste ren ging gepaard met het ergste ge weld sinds het begin van een reeks confrontaties tussen politie en kra kers in Kopenhagen in 1980. De po- Vastgesteld werd dat de rechtenbepalingen uit de Slotakte niet door alle ondertekenaars wor den nageleefd. De EG-ministers noemden geen namen, in tegen stelling tot de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Shultz die dat eerder wel deed. De mensenrechtschendingen werden betreurd, en bepleit werd naleving van de mensenrechtbepa- lingen uit de slotakte. Maar stuk voor stuk onderstreepten de minis ters dat de politiek van ontspan ning in Europa moet worden voort gezet en er geen einde mag komen aan het Helsinki-proces. De Franse minister Dumas stel de gisteren voor snel tot resultaten te komen over familiehereniging (dat zou in oktober in Bern moeten gebeuren, waar deskundigen uit de 35 landen dan over de menselijke contacten uit de Slotakte spreken). En de vrijheid het eigen land te mogen verlaten. Zijn Duitse collega Genscher herinnerde aan de internationale verdragen waarbij de na-oorlogse grenzen en daarmee de deling van Europa zijn bekrachtigd. Met ver wijzing naar de Berlijnse Muur stelde hij echter ook vast dat Euro peanen hun continent als een een heid zien. Dat gevoel is sterker dan muren en verbodsbepalingen, al dus Genscher die tevens bena drukte dat de Bondsregering blijft streven naar vreedzame hereniging van de beide Duitslanden. Genscher ondersteunde de voor stellen van Dumas en voegde er het zijne aan toe. Naast het op nieuw verspreiden en publiceren van de Slotakte zouden ook perso nen of groepen die een beroep op de Helsinki-akkoorden doen, geen enkele nadeel van mogen onder vinden. De Duitser doelde daarbij op de zogenaamde Helsinki-moni tor groepen die tot voor enkele ja ren actief waren in de Sowjet-Unie, maar waarvan de leden nu in ge vangenissen of in inteneringskam- pen zijn opgesloten. Hij riep op on middellijk in te stemmen met deze voorstellen.„Ze kunnen hier in Helsinki worden bekrachtigd, maar ook volgend jaar in Wenen", aldus Genscher. In de Oostenrijkse hoofdstad wordt dan de derde toet singsconferentie gehouden. Onaanvaardbaar De Nederlandse minister Van den Broek (buitenlandse zaken) sluit zich hierbij aan. Volgens de tekst van de vanmiddag uit te spre ken verklaring Zegt Van den Broek: "Het is onaanvaardbaar dat de Slotakte tien jaar na onderteke ning slechts, zoals in sommige lan den het geval schijnt te zijn, onder gronds kan circuleren". De Nederlandse bewindsman meent dat tien jaar conferentie van veiligheid en samenwerking in Eu ropa (CVSE) „tot op zekere hoogte een nuttige ervaring waren want we leerden om zo te zeggen hoe we met elkaar moesten praten. De tien jaar waren niet tien jaar van prakti sche uitvoering, maar tien jaar van ononderbroken dialoog". Hij pleit ervoor dat die door de burgers van de 35 landen kan worden gevoerd en niet alleen tussen de staten on derling. TEL AVIV - Veiligheidstroepen van het Israëlische leger hebben gistermiddag een grootscheepse huiszoeking in het op de bezette Westelijke Jordaanover gelegen Nabloes uitgevoerd. De stad is nog steeds van de buitenwereld afge grendeld en sinds dinsdagavond geldt een uitgaansverbod. De door Taco Slagter zwaarbewapende soldaten waren op zoek naar de dader van een dinsdagmiddag in Nabloes ver moorde joodse inwoner van Afula (bij Nazareth). Het slachtoffer ex ploiteerde in de meest militante Palestijnse stad öp de jordaanoe ver een kiosk tegenover een mili tair legerkamp. De derde moord binnen vijf da gen op joodse burgers heeft in Is raël grote beroering gewekt. Vori ge week vrijdag vond de politie twee doodgeschoten onderwijzers uit Afula in een grot nabij Nabloes. Drie Palestijnse verdachten zijn aangehouden en hebben inmiddels bekend. De onrust onder de Israë liërs leidde tot gewelddadige de monstraties in. de stad van de slachtoffers. Het waren hoofdzake lijk de Arabieren die het moesten ontgelden. Zij werden gemoles teerd. De zoekactie in Nabloes dreef de spanning in de bezette gebieden tot grote hoogte op. De stad was rond het middaguur uitgestorven. Winkels waren gesloten en geen in woner mocht zich op straat verto nen. De soldaten gingen van huis tot huis, haalden alles overhoop, NEW DELHI (AP) - De Indiase vei ligheidsdienst verdenkt Sikh-terr- roristen van betrokkenheid bij de aanslag op het Indiase parlements lid Lalit Maken en zijn vrouw. Dit is gemeld door het Indiase persbu reau United News of India. Volgens UNI was Maken enkele dagen geleden telefonisch be dreigd in verband met de rol die hij zou hebbben gespeeld bij het aan zetten tot wraakacties tegen Sikhs na de moord op Indira Gandhi. Volgens ooggetuigen waren de daders een jaar of twintig, en droe gen ze geen tulbanden en baarden, de traditionele herkenningsgte- kens van de Sikhs. Op het moment dat Maken en zijn vrouw Gitanjali hun huis verlieten openden ze het vuur op het echtpaar. Maken werd in zijn buik getrof fen, en vluchtte met zijn vrouw het huis weer in, maar daar werden ze achtervolgd door de moordenaars, die op hen bleven schieten. De 34- jarige Maken overleed kort na aan komst in het ziekenhuis, zijn vrouw bezweek later aan haar ver wondingen, evenals Balkrishan Khanna, een ander lid van de Con grespartij die ook werd geraakt tij dens de schietpartij. Ook Makens chauffeur raakte bij de aanslag ge- *Premier Gandhe spoedde zich na de aanslag op Maken onmiddellijk naar het ziekenhuis van New Delhi. (foto afp> wond, maar zijn toestand wordt stabiel genoemd. De daders ontsnapten op een ge stolen scooter. De politie heeft een beloning van 100.000 roepies (30.000 gulden) uitgeloofd voor in lichtingen die tot de arrestatie van de daders kunnen leiden. Er is een intensieve klopjacht op de moor denaars geopend. In het parlement verklaarde pre mier Gandhi dat de moord een te ken was van de toenemende 'ge- weldscultus' in India. Hij noemde Maken een jonge, veelbelovende dynamische collega. Hoewel de verdenking voor de dubbele moord in de richting van de Sikhs gaat, zijn de motieven nog niet duidelijk. Maken, die behalve parlementslid ook vakbondsleider was, was in New Delhi verwikkeld in een hevige vakbondsstrijd. Hij was de leider van het overheids personeel en van de chauffeurs van de stadsbussen. Daarnaast stond hij op de lijst met potentiële slacht offers van Sikh-terroristen. Hij en zijn vrouw golden destijds als fervente aanhangers van Sanjay Gandhi, de zoon van Indira, die was voorbestemd om haar op te volgen. Ze speelden een omstre den rol bij de gedwongen-sterilise- ringsprogramma's en het over heidsbeleid op de sloppenwijken op te ruimen. Gitanjali Maken is voorzitter geweest van de studen tenafdeling van de Congrespartij, de Nationale Studenten Unie van India. Het echtpaar laat een doch tertje van vijfjaar achter. In aanwezigheid van premier Ka- jiv Gandhi, Indiase ministers en honderden andere rouwenden is vandaag in New Delhi het stoffe lijk overschot van de vermoorde parlementariër en zijn echtgenote gecremeerd. maar de actie leverde tot nog toe niets op. Volgens radio Israël geldt het uitgaansverbod in Nabloes voor onbepaalde tijd. Halverwege de middag kregen de bewoners toestemming van het militair commando gedurende twee uur inkopen te doen. Daarna werd het huisarrest weer voor ie dereen van kracht. Tijdens het „luchten" wilden sommige Palestijnen uit Nabloes voor televisiecamera's wel uiting geven aan hun angst voor de lynch stemming onder de joodse bevol king. In Afula werken tweedui zend Palestijnen, die de afgelopen dagen uit vrees „te worden dood geslagen' niet op hun werk ver schenen. Palestijnen die de moed opbrachten met de media te praten keurden in de scherpste bewoor dingen de moorden af. „Wij willen ons medeleven tonen, maar krijgen daarvoor in de plaats een steen naar ons hoofd', zei een zichtbaar onthutste Palestijn op de Israëli sche televisie. „Afula is in het da gelijks leven onmisbaar voor ons. We werken er en zijn aangewezen op het postkantoor, banken en overheidsdiensten van deze stad." televisiejournaal gisteravond de geplande reportage maar ten dele kon uitzenden. Er deed zich woensdag in dit ka der nog een ander opzienbarend incident voor. De commandant van het noordelijke politiedistrict in Israël verbood een televsie-uit- zending vanuit Afula over de ge beurtenissen. Vanuit een geimpro- viseerde studio zouden de bewo ners van deze stad vragen aan twee ministers mogen stellen over de veiligheidsproblematiek var> dit moment. Ook zouden de anti-Ara bische sentimenten ter sprake ko men. Maar de politiecommandant verklaarde het gebouw van waar uit de uitzending zou plaatsvinden tot verboden terrein. „Om verdere ordeverstoringen te voorkomen", zo luidde het enige commentaar van politiezijde. PLO In Israël worden de moorden toegeschreven aan met de Pale stijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) verbonden „terroristen". Maar in alle gevallen ontbreken de overtuigende bewijzen of blind Pa lestijns-nationalistisch fanatisme het motief voor de moorden is ge weest. Maar voor de verdere esca latie van de haat over en weer in het Israëlisch-Arabische conflict doet dat er niet toe. Voor beide par tijen blijft de dramatische begrafe nis van de slachtoffers en de daar op volgende „leegte" het meest na bij. Opnieuw waren duizenden poli tiemannen gistermiddag op de been gebracht om de orde en rust te handhaven bij de begrafenis van de vermoorde 32-jarige inwoner van Afula. Bij de teraardebestel ling van het onderwijzersduo eer der deze week waren onlusten uit gebroken. De emoties waren weer hevig en werden op verslaggevers en een ploeg van de Israëlische televisie botgevierd. Een camera sneuvelde in het handgemeen, waardoor het Het is volgens raël de eerste keer in de geschiede nis van de staat dat de politie zich de bevoegdheid heeft toegeëigend de nationale pers te muilkorven. Een poging om de steeds verder afglijdende democratie in Israël weer wat op te vijzelen kwam gis teren van de Knesset (het Israëli sche parlement). Ter beteugeling van het toenemend racisme in Is raël, waarvan hoofdzakelijk de Arabieren het mikpunt zijn, nam de volksvertegenwoordiging na een heftig debat een wet aan die het racistiche politieke groeperin gen onmogelijk maakt aan de ver kiezingen deel te nemen. De wet was een initiatief van het gezamen lijke parlement om met name het opkomend „kahanisme" te bestrij den. Rabbijn Meir Kahane is de lei der van de met een zetel in de Knesset vertegenwoordigde racis tische Kach-beweging, die als voornaamste doelstelling de de portatie van alle Arabieren in Is raël en in de bezette gebieden op agressieve wijze propageert. Tijdens de stemverklaringen on stonden er chaostiche taferelen. Kahane kreeg van de kamervoor zitter wegens beledigingen aan het adres van Arabische parlementsle den een spreekverbod opgelegd. Bewakers haalden hem met ge weld van het spreekgestoelte af. Geklemd in de armen van deze po tige mannen beet hij het Arabische Knessetlid Darousja (Arbeiders partij) nog toe: „Met jou reken ik persoonlijk af'.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 6