Staatscommissie euthanasie mag onder voorwaarden 'Juristen zullen een flinke kluif hebben aan deze zaak 'Oppassen met zelf inmaken groenten' r Bezwaarschrift tegen saneringsplan Z.-Holland Opslag Rijnzout niet enthousiast begroet DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1985 PAGINA 5 DEN HAAG (ANP) - Het Voorlich tingsbureau voor de Voeding in Den Haag raadt de consument af zelf groenten of vlees in te maken wegens het gevaar van voedselver giftiging door botulisme. Het in maken of wecken van fruit of met azijn aangezuurde groenten kan volgens het bureau daarentegen geen kwaad. Het zelf inmaken wordt weer po pulair, aldus het bureau. Maar de omstandigheden voor het wecken zijn de laatste jaren sterk ge wij- meer precies hoe ze moeten Bij het wecken worden de mees te micro-organismen gedood mindere kwaliteit en meeste huizen zijn nauwelijks meer kelders te vinden waar de DEN HAAG (GPD) - De staatscomissie die zich bezig houdt met euthanasie adviseert de fatuur kunnen"worden'vfeggezet regering om euthanasie onder bepaalde voorwaarden toe te staan. De patiënt moet in een Bovendien weten veel mensen niet noodsituatie verkeren en dient zijn verzoek tot euthanasie vrijwillig en na zorgvuldige overweging te hebben gedaan. De arts moet een collega waarschuwen alvorens tot eutha nasie over te gaan. De staatscommissie zal haar rapport op 19 augustus aan minister Brinkman (WVC) aanbieden. zigd. Het water dat wordt gebruikt door de goede afsluiting van de weckfles kunnen geen nieuwe cro-organismen bij het ingemaakte produkt komen. Sommige micro- organismen vormen echter sporen die bestand zijn tegen hoge tempe raturen en na verloop van tijd weer kunnen uitgroeien tot bacteriën. Deze bederven het produkt of ma ken het op een andere manier on geschikt voor consumptie. De bac terie die het gevreesde botulisme veroorzaakt kan onder dergelijke omstandigheden in de weckfles extra goed groeien, omdat het geen „concurrentie" heeft van andere bacteriën die wel worden gedood. Botulisme veroorzaakt ernstige verlammingsverschijnselen, vaak met de dood als gevolg. In een zure omgeving kan echter geen botulisme ontstaan. Daarom kunnen aangezuurde groenten wel worden gewekt, evenals fruit waar in, hoe zoet het ook zijn mag, van nature zuren voorkomen. Het ver werken van groenten kan volgens het Voorlichtingsbureau het beste in de diepvries. In een huishouden kan de groente nooit zo worden verwerkt als in de industrie, waar alle geconserveerde groente in glas en blik altijd ruim boven de 100 graden Celsius wordt verhit. De enige mogelijkheid is nog de inge maakte groenten direct voor het eten opnieuw te koken, maar dan blijft er nauwelijks iets lekkers over, aldus de woordvoerster. De bewindsman zal overigens geen haast maken met het maken van wetsvoorstellen met betrekking tot euthanasie gezien de korte periode tot de verkiezingen. De staatscommissie, die onder voorzitterschap staat van mr. H. Jeukens, raadsheer bij de Hoge Raad, adviseert het bekende arti kel 293 van het Wetboek van Straf recht, dat euthanasie strafbaar stelt, uit te breiden met de voor waarden waaraan moet worden voldaan om deze strafbaarheid op te heffen. De staatscommissie is in meer derheid tot dit standpunt geko men; twee van de vijftien leden het in 1982 met dit werk be- D'66-kamerlid mevrouw Wessel- Tuinstra die zich daarvoor heeft beijverd. Zij wil met dit voorstel euthanasie wettelijk mogelijk ma ken voor mensen die dat te kennen geven en hun wil zelf kunnen be palen. Het zag er tot dusver niet naar uit dat de Tweede Kamer in meerder heid geneigd was het D'66-initia- tief zonder meer te.honoreren. Men zou dit slechts aangrijpen als het rapport van de staatscommissie niet zou komen. Nu het duidelijk is dat dit wel op tafel komt wordt de kans dat er van een behandeling van het D'66-voorstel iets komt nog maar steeds kleiner. Vooral de fracties van CDA en WD hebben gonnen gezelschap zijn tegen. Dat het initiatief weten op te schuiven zijn de hoogleraren dr. W. Klijn, die in afwachting van dit rapport. theologische ethiek in Nijmegen doceert, en dr. mr. W. Nieboer, die strafrecht doceert in Tilburg. De lange tijd die de staatscom missie voor het advies nodig heeft gehad, is nogal eens aan kritiek on derhevig geweest. In de politiek is de discussie over deze zaak keer op keer opgelaaid. Er is een initiatief wetsvoorstel bij de Tweede Kamer ingediend van D'66. Het was het Overigens is er wel een kamer meerderheid, zo is al jaren duide lijk, die de euthanasieverbodsbe- palingen wil afschaffen. PvdA en WD zitten in dit opzicht ongeveer op één lijn. Zij willen dus een libe ralisering van de wetgeving, in te genstelling tot het CDA, waar men zich steeds een tegenstander heeft betoond van het wettelijk regelen van euthanasie. In het ontwerp- verkiezingsplan van het CDA wordt actieve euthanasie onder al le omstandigheden afgewezen. Acties rond uitzetting Surinamers overwogen ROTTERDAM (ANP) - De Stich ting Surinaamse Vluchtelingen 'Makmur' in Rotterdam beraadt zich over acties om de uitzetting van twintig uit Suriname gevluch te verzetstrijders te voorkomen. De stichting zal onder meer de hulp inroepen van het Hoge Commissa riaat voor Vluchtelingen, Amnesty International en Tweede-Kamer fracties. De advocaat van Makmur heeft inmiddels om herziening van de gekomen tussen politie en enkele AMSTERDAM (ANP) - Bij een brandje in een bloemenzaak in de Amsterdamse Jan van Galenstraat is het gisteren tot een vechtpartij Love for sail, no love for sale' AMSTERDAM (GPD) - 'Love for Sail, no love for sale', zegt dit bord stappen tegen de uitwijzing. Voor zitter Paul Somohardjo van Mak mur heeft dat gisteren meege deeld. „Wij willen op alle mogelij ke manieren voorkomen dat deze mensen teruggestuurd worden naar Suriname. Dat zou hun dood betekenen, omdat zij zich met ver zetsactiviteiten hebben bezigge houden", aldus Somohardjo. De twintig Surinamers kregen onlangs van de Rotterdamse vreemdelingenpolitie te horen dat zij voor 5 augustus Nederland moe ten verlaten. Zij komen niet in aan merking voor een verblijfsvergun ning, evenmin zal hun de status van vluchteling worden verleend, aldus een woordvoerder van het ministerie van justitie. Somohardjo vindt de opstelling van de Nederlandse overheid 'on begrijpelijk'. „Het gaat hier om po litieke vluchtelingen die tijdelijk onderdak zoeken in Nederland. Ze zijn niet armlastig. Ze kosten de Nederlandse samenleving geen cent, omdat Makmur voor hun op vang zorgt. Het zijn dus geen nomische vluchtelingen. Die ver zetsmensen hebben allemaal hun het raam van een café aan de Amsterdamse De Ruijterkade. 'Liefde voor leven, een werk, familie en huis Sail, geen liefde te koop'. Vertaald gaat de woordspeling helaas verloren. Suriname. Ze willen daar zo sn Op deze manier geeft de Amsterdamse buurt rond het Centraal Station mogelijk naar terugkeren, uiting aan het ongenoegen met betrekking tot de komst van de heroïne- zijn door de situatie in het land prostitutie in deze wijk. In Amsterdam vormt de heroïneprostitutie in de hinderd. Nederland heeft omgeving van de Nieuwendijk veel overlast voor de bewoners van de ze mening Herengracht. Met name het nachtelijk autoverkeer dat die bedrijfsvorm de Surinaamse verzetsmensen tij- aantrekt. delijk op te nemen", aldus de voor- Gehoor gevend aan de protesten van de buurt heeft burgemeester Van zitter Thijn beloofd een andere gedoogplaats aan te wijzen voor deze vorm van prostitutie. Dat werd eerst de omgeving van Artis, maar buurtprotesten deden de plannenmakers van gedachte veranderen. De achterzijde van het Centraal Station en de De Ruyterkade werden aangewezen als ge doogplaats. In de buurt liggen de ambassades van Noorwegen, Denemar ken en Finland en zij protesteerden als eersten tegen de plannen. Die protesten werden overgenomen door de buurt en die heeft er, ge- bruik makend van de belangstelling voor het Sail-gebeuren een grote *paag een interview over Klaas de beschikking verzocht. Hij beraadt omstanders. De vechtpartij vul- *°nd toen de 28-jarige eigenaar de zaak het aan de stok kreeg met een politieman die hem som meerde bij het brandende pand vandaan te gaan. De man weiger de dit en kreeg daarop enkele klap pen met de wapenstok. Toen hij ook nog werd gebeten door een politie hond was de chaos compleet. Een omstander die te hulp schoot raak- gevecht met de poli- (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - De stichting Centrum Milieubeheer Zuid-Holland heeft een bezwaarschrift ingediend tegen het concept-meeijarenplan dat de provincie Zuid-Holland onlangs heeft opgesteld om vervuilde terrei nen in de provincie te saneren. Het centrum heeft met name kritiek op het voornemen om geen nieuwe terreinen meer toe te voegen aan de lijst van te onderzoeken gebieden. Er zijn volgens de stichting in Zuid-Holland 1200 terreinen bekend waarvan vermoed wordt dat zij verontreinigd zijn; zes daarvan zijn sinds 1981 gesaneerd, zeventien worden schoongemaakt of staan op de nomi natie; 510 lokaties zijn inmiddels onderzocht. morele verplichting Makmur. Van seksisme beschuldigde student trekt kort geding in AMSTERDAM (ANP) - Na twee en een half uur gepraat over onder meer het wel of niet seksistisch ge drag van een 34-jarige student psy chologie is gisteren een kort ge ding voor de rechter alsnog inge trokken. De student werd in juni dit jaar, samen met drie anderen, de onmiddellijke toegang tot de Vrije Universiteit in Amsterdam ontzegd in verband met klachten van vrouwen en homoseksuelen over seksistisch gedrag van de stu denten. Het College van Bestuur van de VU verbood de heren bo vendien zich opnieuw in te schrij ven voor het kómend studiejaar. De 34-jarige student ontkent de beschuldigingen en daagde de VU voor de rechter. Hij wilde op die manier de VU dwingen te zeggen wie welke klachten over hem had den ingediend. Bovendien eiste de man dat hij weer toegang zou krij gen tot de VU, dit jaar en ook het studiejaar 85/86. Nadat alle facetten van de zaak voor de rechter aan bod waren ge weest, bleek dat tegen de weige ring van het universiteitsbestuur om een student in te schrijven, be roep mogelijk is bij de universi teitsraad en daarna bij het College van Geschillen. Dit betekent dat de student eerst die beroepsweg zal moeten aflopen, alvorens de bur gerlijk rechter die uiteindelijke be slissing kan toetsen. Aanleiding tot de schorsing van de studenten waren anonieme klachten van 12 studentes aan de VU. Zij zouden door een groep ou dere studenten, allemaal tussen de 30 en 40 jaar, jarenlang lastig geval len zijn met seksistische, menson terende en bedreigende opmerkin gen. De vrouwen werden meestal benaderd wanneer zij alleen wa ren. Dan werd door de studenten op een grove manier over seks ge- raat. j Nadat het College van Bestuur Vriip ITniwrsi.pit de klachten nauwkeurig en gron- 'Romeinse' villa blijkt inheems Vrije Universiteit Amsterdam heb ben opgegraven, heeft niet toebe hoord aan Romeinse kolonisten, dig onderzocht had, werden de v studenten geschorst omdat zij bin- an Narfat seksistischcgedragingen^yoorde 34-jange student betekende dit dat hij zijn tentamen conflictuologie (onderdeel van de psychologiestu- van meenschap. Nadat vier jaar gele den de villa werd blootgelegd, bracht men de volledige omringen- Iraarf HPt öino vunueiueei van uc p&yuiuiugie:: an hn.'.tnn vS"r die> niet meer mocht afleggen. Volgens de student is hij zonder behoorlijk te zijn gehoord ge- de nederzetting om overblijfselen van houten boer derijen die stammen uit de eerste drie eeuwen na Christus. Van de Romeinse voorwerpen neemt men schorst en zijn er ook geen bewij- aan dat het dorpshoofd goede rela- zen dat hij zich als seksist opstelde, ties onderhield met de Romeinen Het belangrijkste voor hem is ech ter, zo bleek tijdens het geding, dat hij zijn studie kan voortzetten. PRETORIA - „Ik weet. dat u i actie van gemaakt om de te verwachte twee miljoen bezoekers ervan te ^on2e W1j afnemen, maar ik moet u overtuigen dat er in Amsterdam méér omgaat is dan dat fantastische zeSgen. dat wij strikte instructies watersportfestijn. Dat gebeurt dan met spandoeken als 'Wonen Werken Ja; Wippen Nee', 'Sailers yes, hookers no' en 'Amsterdam heeft Heroïne- hoeren,' voortgeborduurd op het thema 'Amsterdam heeft 't'. (foto gpd» Ambassadeur Carsten zwijgt over incident rond Klaas de Jonge Den Haag hebben ontvangen niets over hem te zeggen, noch iemand bij hem toe te laten". HELSINKI/PARIJS/AMSTER DAM (ANP) - Frankrijk gaat het Rijnzoutverdrag uitvoeren en van af 1 januari 1987 zoutafval van de kalimijnen in de ondergrond van de Elzas injecteren. De toezegging werd gedaan door de Franse minis ter van buitenlandse zaken, Ro land Dumas, in de marge van de conferentie over veiligheid en sa menwerking in Helsinki. Nederland heeft er jarenlang bij Frankrijk op aangedrongen een einde te maken aan de verontreini ging van de Rijn met zout van de kalimijnen, die voor de drinkwa tervoorziening in Zuid-Holland en de tuinders in het Westland grote problemen heeft opgeleverd. De stichting Reinwater is niet enthousiast over de toezegging van Frankrijk. Het heeft volgens de stichting al veeL te lang geduurd voordat Frankrijk tot deze gedeel telijke opslag overgaat. Ook zou de opslag de legalisering betekenen van de lozing van de overige ruim 3 de Rijn lozen, vanaf 1975 slaan^ Door "allerïei vertragingen y°°r z«n gr00t verlof naar Neder" bij de uitvoering van het project, land politieke onwil en het verzet van de Elzasser bevolking tegen de in- jectering van het zout, is er tot nu 1° u?.°§ geen gram zout uit de Rijn middels even beroemde als be- door Ruud de Wit Harer majesteits ambassadeur in Zuid-Afrika, Hugo Carsten, kijkt enigszins verlegen naar me, alsof hij wil zeggen: „Ik zou je graag hel pen, maar heb ook begrip voor mijn situatie". Morgen vertrekt hij Twee weken geleden zag het er nog naar uit, dat hij voortijdig zijn koffers moest pakken, toen het gehouden. Als Frankrijk met ingang van 1 januari 1987 uiteindelijk met die opslag begint, is het probleem van °c "°r° de zoutbelasting van het rivierwa ter nog lang niet opgelost. Ook al zal Frankrijk uiteindelijk de ruim 3 miljoen ton afvalzout per jaar in de grond injecteren, dan nog zullen grote hoeveelheden zout jaarlijks in de Rijn terechtkomen. De kali mijnen zijn slechts voor ongeveer 40 procent verantwoordelijk voor de zoutlast van het Rijnwater, zo dat de lozingen met niet meer dan een vijfde zullen worden terugge drongen. De overige zoutlozingen zijn afkomstig van de sodafabrie- ken in West-Duitsland. ruchte „ambassade-incident" rond Klaas de Jonge bijna leidde tot een de toch al niet zo beste verstandhouding tussen Ne derland en Zuid-Afrika. Hierdoor zal de schade die de miljoen ton zout per jaar, aldus de Westlandse tuinders lijden door milieu-organisatie. De stichting i van mening dat de Nederlandse re gering gerechtelijke stappen moet nemen om de opslag van al het af valzout af te dwingen. Op.de eerste Rijnconferentie van de verantwoordelijke ministers van de Rijnoeverstaten in 1972 in Den Haag waren de bewindslieden overeengekomen dat Frankrijk de helft van de 6,5 miljoen ton afval zout die de kalimijnen jaarlijks in het in de boezemwateren doordrin gende zoute Rijnwater, niet veel minder worden. Deze schade aan de gewassen wordt geschat op on geveer 30 miljoen gulden per jaar. Ook de waterleidingbedrijven die voor ongeveer 20 miljoen mensen in het Rijnoevergebied drinkwater uit de Rijn bereiden, ondervinden grote hinder van het zoute water uit deze rivier. De leidingen wor den door het zout aangetast. „Er zullen misschien zijn die zich afvragen, waarom ik in deze precaire situatie op vakantie ga, maar de plannen waren al zo lang van te voren gemaakt en daar komt nog bij, dat volgende week mijn dochter trouwt". Om eraan toe te voegen: „Maar als de situatie hier op de ambassade dat vraagt, neem ik aan dat de regering in Den Haag mij wel zal verzoeken terug te gaan". Het is een vreemd idee, je te rea liseren dat Klaas de Jonge hier vlak naast in zijn kamertje zit. De verleiding is groot om een van de vele gesloten deuren in de lange gang door te gaan, waar De Jonge zich moet bevinden. Een deur staat open en er staat een onopgemaakt bed, waarschijnlijk voor een van de ambassadeleden die om toer beurt De Jonge gezelschap moeten houden. Wanneer je de hal van het NED- bank-gebouw betreedt, waarvan de Nederlandse ambassade de tweede en derde verdieping be woont, staan er zeker drie veilig heidsagenten in burger, uitgerust met walkie-talkies en, hoewel niet duidelijk zichtbaar, sommige ook met revolver. Op de eerste etage zit er nog een agent voor de twee liften die het gebouw heeft. Ze vragen je niets, als je hen passeert, alleen kijken ze je nauwkeurig onderzoekend aan. In de paar keren, dat ik nu de afge lopen weken langs hen heen ben gegaan, hebben ze me steeds ge groet. Ook in de ruime werkkamer van ambassadeur Carsten zijn de wal kie-talkies zo nu en dan te horen, want de veilgheidsagenten, zeker 15 in getal, bevinden zich overal in en rond het gebouw. Mocht Klaas de Jonge al plannen hebben om er vandoor te gaan, dan weet hij door het geluid van de walkie-talkies dat daar weinig kans op is. „Ik weet niet hoe die verhalen over Zuidafrikaanse plagerijen en intimidaties in de krant zijn geko men, maar we hebben geen last van deze jongens. Natuurlijk is het ook voor hen vervelend om hier de hele dag niks te zitten doen en zo nu en dan zet er iemand zijn radio wat hard aan, maar last hebben we niet van ze. Ze zijn heel voorko mend en groeten beleefd. Verder hebben we geen contact met ze", meent Carsten. En over bepaalde kranten zegt de ambassadeur: „Het heeft me za terdag een dag gekost om die onzin recht te zetten, dat De Jonge in een Nederlandse diplomatieke auto Ambassadeur Carsten een felle tegenstander 1 heid'. Ondanks zijn spreekverbod pro beer ik toch een reactie van Car sten te krijgen. „Realiseert Klaas de Jonge zich in wat voor situatie hij zich bevindt?", vraag ik. En: „Wat was Klaas' reactie op het arti kel, dat ik een week geleden over hem en zijn ex-vrouw Hélène Pas toors heb geschreven?" Op de och tend van de publikatie van dit arti kel in de GPD-bladen heb ik een kopie van de tekst op de ambassa de laten bezorgen met het verzoek om een reactie van Klaas. te belangstelling hebben gelezen, maar een reactie vanuit de ambas sade zult u niet krijgen", stelt de ambassadeur. Die reactie kwam overigens wel van Klaas' advocate, Kathe Satch- well, die die dinsdagochtend ook op de ambassade was en twee da gen later belde met de mededeling, dat ze het artikel als „onethische journalistiek" kwalificeerde. Ambassadeur Carsten wil nog wel kwijt, wat zijn indruk is van Klaas de Jonge. „Het is beslist een vrien delijke, zachtaardige en intelligen te jongen en komt op ons niet over als een terrorist. Maar dat hoeft nog niet te betekenen, dat hij in zijn betrokkenheid met de anti- apartheidsstrijd niet de dingen op zijn geweten heeft, waarover u in uw artikel schrijft. Dat zal pas naar buiten komen als er te zijner tijd een proces plaatsvindt". Ook ambassadeur Carsten is een felle tegenstander van de apart heid. maar hij ondersteunt het Ne derlandse beleid volledig om ver anderingen in Zuid-Afrika op een vreedzame wijze tot stand te bren gen. Hij is dan ook blij, dat het am bassade-incident niet uitgelopen is op zijn oficiële terugroeping. „Voor iedereen in diplomatiek Pretoria kwam de stap van de Franse regering om haar ambassa deur Pierre Boyer terug te halen, als een grote verrassing, ook voor Boyer zelf. Ik weet, dat ik door sommige anti-apartheidsactivisten in Nederland als een collaborateur wordt beschouwd, alleen al door hier te zitten, maar wat denkt men „Hoe gering ook, door het open houden van een zeer kritische dia loog kunnen we misschien toch dat beetje invloed uitoefenen, dat de Zuidafrikaanse regering doet besluiten die veranderingen toe te passen die dit mooie land zo drin gend nodig heeft". En met een glimlach: „Voor mij is deze situatie niet nieuw. Toen ik nog ambassadeur in Ankara was, eiste PSP-kamerlid Van der Spek zo'n beetje om de vier weken mijn terugtrekking". Over hoe het nu verder met De Jonge gaat aflopen, kan ambassa deur Carsten ook niets zinnigs zeg gen. „Onze juristen in Den Haag zullen een hele kluif hebben aan deze zaak. Wat ik hier en in Neder landse kranten heb gelezen aan meningen van beroemde juristen, duidt ook niet bepaald op eensge zindheid". Hetzelfde geldt voor de ophan den zijnde verhuizing van de am bassade, naar alle waarschijnlijk heid in september. In Afrikaanse dagbladen wordt druk gespecu leerd over een eventuele mogelijk heid dat de politie De Jonge zal kunnen arresteren, wanneer hij van het huidige ambassadegebouw per auto naar het nieuwe moet worden vervoerd. Maar het blijven speculaties: „Ik weet ook niet wat kan en wat niet kan. Ik ben zelf jurist, dus dit vraagstuk interesseert me wel. maar het lijkt me een aardige kluif voor een doctoraalscriptie van een rechtenstudent

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5