actief in vrije tijd Stichting wil Luxor overnemen Ruzie rond open dag in dierenasiel Besjeslaan 'Zo'n rijke traditie, zo'n ciiltuur' Betrokken instanties blijven bekvechten Bioscoop gaat mogelijk samenwerken met Kijkhuis Vrouw steekt NS-beambte met breinaald W inkel twee keer doelwit van inbraak Bloemencorso zorgt voor busomleidingen Rondleiding Academiegebouw Leidse Universiteit V DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1985 LEIDEN LEIDEN - Op de hoek van de Bachstraat en de Vivaldistraat zijn gisteravond rond kwart over tien een motorrijder en een automobilist met elkaar in botsing gekomen. De motorrijder, een 21-jarige Leidenaar, reed over de Bachstraat in de richting van de Verdistraat en werd daarbij verrast door een van rechts komende auto, bestuurd door een 20-jarige man uit Leiden. De automobilist kwam van een zijweggetje annex parkeergebied. Door dichtbegroeide bosschages is het overzicht bij deze kruising slecht. De botsing had tot gevolg dat de motor rijder met gebroken handbeentjes naar het AZL werd gebracht. De auto werd aan de voorzijde fors beschadigd. (foto Holvast) LEIDEN - Een 33-jarige vrouw uit Alkmaar is gisteravond om tien voor negen aangehouden, omdat ze zonder kaartje in de trein zat. Dat deed ze naar haar zeggen altijd. Nadat de politie proces verbaal had opgemaakt, is ze weggestuurd. Om kwart voor elf werd dezelfde vrouw, een studente opvoedkun de, aangehouden verdacht van mishandeling. Met een onbekend voorwerp, vermoedelijk een brei naald had zij de perronopzichter in zijn linkeroor gestoken. De man moest zich onder doktersbehande ling laten stellen. De vrouw wil niet zeggen waarom zijn de man in zijn oor stak. De politie houdt haar daarom nog even vast; de spoor wegrecherche werkt de zaak ver der af. Overigens bleek zij bij fouille ring tientallen vorderingen van de NS in haar zak te hebben. LICHTMASTEN - Op de Laan der Verenigde Naties en op de Flevo- d wars weg zijn twee lichtmasten vernield, nadat auto's er tegen aan gereden waren. De daders zijn spoorloos. LEIDEN - De Luxor-bioscoop aan de Stationsweg wordt mogelijk aangekocht door een stichting. In die stichting heeft zich een aantal filmliefhebbers verzameld, onder wie de Leidse advocaat Van Har- dingsveldt en ambtenaar Leo Meij er, de laatste fungeert tevens als voorzitter. Ook Jan Boer, de beheerder van het Kijkhuis, is er bij betrokken. De plannen van de stichting zijn al in een redelijk ver gevorderd sta- LEIDEN - Leiden universiteits stad. Het Academiegebouw de pa rel van de universiteit. Belangstel lenden, veelal toeristen, kunnen in dit bolwerk van de geleerdheid in augustus dagelijks een rondleiding maken. Een Engelsman die na drie kwartier weer buiten stond vond het "marvellous". De ingang van het Academiege bouw in het zwarte smeedijzeren hek aan het Rapenburg biedt tege lijk toegang tot de Hortus Botani cus. Een paar meter verder, aan de linkerkant, bevindt zich een impo- door Saskia Stoelinga santé, groene deur. Het is vakantie. Er is geen student of fiets te zien. Of het moet Jan Jacobs zijn, stu dent Engels, maar die is gedurende de zomermaanden dan ook gids in het Academiegebouw. Op 28 december 1574 kwam het voorstel van Willem van Oranje om een universiteit (of hogeschool zo als de Leidse instelling nog eeu wen bleef heten) op te richten. Op 3 januari 1574 viel het definitieve be sluit en op 8 februari 1575 was Lei den de Alma Mater rijk. Zoiets kon in die tijden heel wat vlotter wor den georganiseerd dan tegenwoor dig. De huisvesting leverde weinig problemen op, want er stonden in het toenmalige Holland nogal wat kloosters leeg. Eerst werd het St. Barbaraklooster aan het Rapen burg betrokken, twee jaar later werd dit pand ingeruild voor de Faliede Bagijnenkerk, en in 1581 verhuisde de universiteit naar het Klooster van de Witte Nonnen, dat werd omgedoopt tot Academiege bouw. Thans is het nog steeds de zetel van de universiteit, hoewel het bestuurscentrum naar het Sta tionsplein is verplaatst. De biblio theek werd overigens weer snel te ruggebracht naar de Bagijnenkerk vanwege de hoge vochtigheids graad in het voormalige onderko men van de orde van Dominicanes- Ook nu kun je nog de geur van nat gesteente opsnuiven. Bij entree vertelt Jacobs - onze Vergilius op deze tocht - dat we ons nu in de smalle beuk van de voormalige ka pel staan. We lopen dus op histori sche grond. Achter de gemerkte stenen bevinden zich graven. De dium, alleen de financiering is nog niet rond. De stichting voert daar over nog overleg met een bank. Luxor was eigendom van de Ha genaar R.J. Uges die vorige week op 78-jarige leeftijd overleed. Maar de eerste gesprekken over verkoop van Luxor, dat 77 jaar geleden aan de Stationsweg werd gevestigd, dateren al van voor zijn dood. Uges was bang dat met zijn overlijden de bioscoop zou verdwijnen en toon- witte nonnen lijken even tot leven te komen. In de brede beuk aan de linker zijde huisde de bibliotheek. Toen ze gingen omkrullen werden de boeken snel overgebracht naar de collegezaal van de theologiestu denten. Nu is de zaal ingericht als tentoonstellingsruimte. Waarde volle attributen, zoals de staf van de pedel, penningen, tekeningen en foto's van de universiteit door de eeuwen heen, zijn de moeite van het bekijken waard. Het wordt weer eens duidelijk waarom de Leidse bevolking het tweehonderd jaar geleden niet zo op het studen tenvolk had. Daaraan zijn niet al leen de hinderlijke drinkgelagen schuld. Men ergerde zich vooral aan het feit dat de heren studenten elke kamer die zij voor hun studie maar geschikt achtten, zonder toe stemming van de eigenaar moch ten innemen. Crème Van het Groot Auditorium, de zaal waar de hoogleraar die zijn sporen heeft verdiend zijn af scheidscolleges mag houden, en waar veelbelovende wetenschap pers hun proefschrift verdedigen, gaat een plechtige sfeer uit. De sta tige, met boenwas gewreven hou ten banken, voorzien van naam plaatjes, (want alleen de crème de la crème van de universiteit had daar een vaste zetel) sieren de zij kanten. We kijken dan ook niet vreemd op als Jacobs meldt dat dit een ge deelte van de kerk was. Want ook daar werden toch zetels gereser veerd voor de gegoede burgerij? De grafsteen, gemetseld in de ach terwand, is pas bij een restauratie in 1915 tevoorschijn gekomen. De ze steen, stammend uit de renais sance, bedekte het graf van een Friese familie en was vervaardigd door de Friese kunstenaar Vincent Lucas. De Engelsman is hogelijk ver baasd over onze rituelen tijdens een promotie. De twee spreekge stoelten die boven elkaar zijn ge plaatst hebben zijn belangstelling. De gids legt uit dat de promoven dus op de onderste zijn proef schrift verdedigt, terwijl de promo tor op de bovenste hem het vuur aan de schenen legt. Als de zitting na precies een uur wordt afgebro ken, en de promovendus de titel van doctor waardig is, mag hij naar het bovenste spreekgestoelte ver huizen. de zich daarom ingenomen met de plannen van de stichting. "Hij was zelfs bereid om het eerste half jaar mee te werken en een adviserende rol te vervullen", aldus Meijer. De onderhandelingen worden voort gezet door zijn zoon D. Uges. Deze voelt er zelf niets voor om de bioscoop te behouden. "Nee, daar heb ik absoluut geen trek in. De concurrentie is tegenwoordig moordend. Dan was het vroeger toch veel leuker en gemoedelij ker". Hij bevestigt wel dat zijn va der het liefst Luxor als bioscoop voortgezet wilde zien. "Dat is altijd de wens geweest van mijn vader. Mijn grootvader is er mee begon nen aan de Stationsweg en het zou zonde zijn als het als zodanig ver dween". Volgens Uges zijn er geen andere gegadigden voor de bioscoop. "Er bestaat in principe nu een akkoord met de stichting. Maar wanneer de overname plaats zou kunnen heb ben, kan ik echt niet zeggen. Het kan in elk geval nog wel even du ren". Tapijthal Het idee voor de 'Luxor-stich- ting' is gerijpt "in kringen van mensen die regelmatig het Kijk- De Engelsman wil het naadje van de kous weten. Afgebroken? "Ja", vertelt Jacobs, "ook al wordt er net een vraag gesteld of een be toog afgestoken, niemand hoeft daar nog iets mee te doen. Na 60 minuten is alles voorbij". Vervolgens trekt een gobelin van Koningin Wilhelmina, dat bijna aan het zicht is onttrokken omdat het heel hoog hangt, de aandacht. Volgens de gids heeft Wilhelmina, die student in Leiden is geweest, het niet zelf geknoopt, maar wel ontworpen. De kerken van Leiden staan er op. Als eredoctor van de huis bezoeken", aldus Leo Meijer. Men was bang dat na het overlij den van Uges Luxor als bioscoop zou verdwijnen. Meijer: "Krijg je weer zo'n tapijthal of iets derge lijks". Gezien ook het kwijnende be staan van de theaters Rex en Tria non zou dat betekenen dat het Li- do-concern aan de Steenstraat een monopoliepositie zou krijgen. "Een ongewenste situatie", meent Meijer. Vandaar de pogingen Luxor te behouden. Hoewel de plannen nog erg pril zijn, denkt Meijer dat er niet veel zal veranderen. Er wordt wel gedacht aan een mogelijkheid om de bioscoop in twee zalen te splitsen en ook de herinvoering van nachtvoorstellingen wordt overwogen. Sinds het verdwijnen van Camera, waarvan Uges mede eigenaar was, worden er in Leiden 's nachts geen films meer ver toond. Wat de programmering betreft zal er wel het een en ander veran deren. Meijer: "Hoewel, om een film als 'Police Academy II' kun je niet heen. Die heb je nodig om het financieel te redden. Maar we wil len aan de andere kant wel probe ren meer kwaliteitsfilms te draaien en het is bijvoorbeeld mogelijk dat universiteit van Leiden hangt ver der haar hoofd in brons boven de deur. Aparte aandacht verdienen de gebrandschilderde ramen. In vroe gere tijden bestonden er namelijk hele aardige studenten. Zij schon ken deze ruiten. Grote mannen als professor Telders, Huizinga en Van der Does zijn erop te herkennen. De wenteltrap naar de eerste ver dieping kun je niet even snel doen, want dan mis je de tekeningen. Wie meent dat 'graffity' van deze tijd is, komt bedrogen uit. Student Victor de Stuers besmeurde in 1865 zon- LEIDEN - Houdt het dierenasiel aan de Besjeslaan komende zater dag nu een open dag of niet? Vol gens een persbericht van de Leidse afdeling van de Dierenbescher ming wèl. Maar een telefoontje naar deze krant van mevrouw Roosjen, lid van het bestuur van het asiel, zaaide twijfel. "Zaterdag 3 augustus is geen open dag in het dierenasiel. Het bestuur verbiedt het", was de mededeling. "Al gaat het bestuur krom lig gen, die open dag komt er", aldus de heer Schouten van de Dierenbe scherming desgevraagd. We heb ben al duizend gulden betaald en alles goed voorbereid. Er zijn ad vertenties geplaatst, we hebben een draaiorgel gehuurd. De Leider- dorpse ruitervereniging zorgt voor tafeltjes en stoeltjes. We schenken films die het in het Kijkhuis heel goed doen, worden doorgescho- De rol van Jan Boer in het geheel is niet helemaal duidelijk. Hij dicht zichzelf de rol van adviseur toe, maar dat lijkt iets te bescheiden. Zo was hij het die gisteravond na mens de stichting overleg voerde met D. Uges. De invloed van Jan Boer op het Leidse filmleven zal met zijn eventuele belangen bij Lu xor wel drastisch toenemen. Zo zal hij binnenkort zijn oude kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorsteeg verruilen voor een nieuwbouw- complex even verderop in De Camp, waarin twee zalen zullen ko men. Ton van den Ende, tot voor kort bedrijfsleider in Luxor, lijkt het een goede zaak als de bioscoop aan de Stationsweg een 'uitvaltheater' krijgt in de vorm van het Kijkhuis. "Dat was vroeger met Camera ook zo. Films die net te weinig publiek trokken in Luxor werden dan doorgeschoven". De nieuwe exploitant zal boven dien de beschikking krijgen over het niet geringe aanbod van de dis tributeurs Warner en Columbia en "dat zou voor het Kijkhuis natuur lijk ook heel aantrekkelijk zijn", al dus Van den Ende. der toestemming, de gids zegt het nadrukkelijk, de wanden al. En nu, 120 jaar later, worden zijn uitspat tingen gekoesterd. Hij maakte een vijftal tekeningen over het 'harde' leven van studerenden. U kent het leed: waarschuwingen van vader en moeder, examenvrees en de eer ste baan. Gemakkelijke stoelen, audio-vi- suele middelen, amfitheaterachti ge collegezalen. In het nieuwe uni versitaire complex aan de Witte Singel is het allemaal te vinden. Toch krijgt menig Leids student zijn eerste onderricht in een ouder wetse omgeving, want de college zalen in het Academiegebouw zijn nog van het goede hout gesneden. Boven het Groot Auditorium be vindt zich de senaatskamer. In de ze kamer hangen onder toeziend oog van Koning Willem I de ge schilderde hoogleraren. Een in drukwekkende verzameling knap pe koppen. Het ene portret is nog mooier dan het ander. Professor Siemens (dermatologie) is de laat ste bijgehangene. Bij zijn naam staat het jaartal 1969. Toen is er blijkbaar een eind gekomen aan deze traditie. De gids bevestigt mijn vermoeden. Het werd te duur; er kwamen teveel mensen die zich belangrijk vonden aan de Leidse universiteit. De enige vrouw die zich heeft mogen laten schilderen heet Sophia Antoniades. Voorstel: om deze achterstand in te halen al- Je vrouwelijke hoogleraren portret teren. In elk geval tot het jaar 2000. Potlood Het zweetkamertje, waar alle af gestudeerden hun naam op de muur mogen zetten, ziet er weer prima uit. De beroemde handteke- en zoals die van Churchill en ngin Beatrix zijn van extra plasticjes voorzien. Een maand ge leden nog wilde men deze traditie bijna afschaffen. De studenten kladderden teveel. Onder toezicht mag nu alleen nog het potlood wor den gehanteerd. De Engelsman vindt alles even schitterend. Zo'n rijke traditie, zo'n cultuur en dat aan een Nederlandse universiteit. Hij is er beduusd van. Als de groe ne deur weer wordt gesloten, blijft hij nog een lange tijd zwijgend staan. Deze rondleiding is veel uitge breider dat spreekt, van maandag tot en met vrijdag te maken om 13.00,14.00 en 15.00 uur. Melden bij de portier. een kopje koffie of een frisdrankje. Het bestuur doet zelf geen blik sem. Terwijl er honderd katten in het asiel zitten. Met z'n drieën in een hok, omdat er geen plaats is. Het gaat ons in eerste instantie om die dieren". Wil Tiele, de beheerder van het asiel, begint echter te twijfelen. Hij zei vanmorgen: "Ik heb net een kwartier geleden een brief van de advocaat van het bestuur gekre gen. Daarin word ik gesommeerd goede nota te nemen van de richt lijnen van het bestuur en niet in strijd daarmee te handelen. Het komt erop neer dat als de open dag wèl doorgaat, er maatregelen wor den genomen". Welke die maatregelen zijn, wordt niet in de brief vermeld. Al eerder is Tiele door het bestuur op het matje geroepen, omdat hij de tarieven niet volgens de richtlijnen zou hanteren, waardoor het asiel geld tekort zou komen. Op 29 au gustus wordt zijn ontslagzaak voor het kantongerecht behandeld. Wordt Tiele een beetje als speel bal tussen de Dierenbescherming en het stichtingsbestuur gebruikt? Tiele bevestigt noch ontkent het: "Ik wil neutraal zijn en gewoon m'n werk doen. De open dag is een geval apart. De Dierenbescher ming wil die organiseren, omdat er nu gehandeld moet worden. Nu zit ten hier nog 80 katten, want na het bericht over de open dag is het be hoorlijk druk en zijn 20 katten ge plaatst. Na de bouwvakvakantie is zo'n open dag niet meer nodig. De ervaring leert dat dan weer veel mensen naar het asiel komen voor een kat of hond". Wat doet Tiele nu; wel of geen open dag?: "Ik kan er niet onder uit. Ik ben werknemer van het stichtingsbestuur en ik heb me aan de richtlijnen te houden. Aan de andere kant: het bestuur gaat op vakantie en doet niets. Terwijl er katten in overvolle hokken zitten. Normaal gesproken zijn we op za terdag altijd open. Misschien dat we die feestelijkheden van zo'n LEIDEN - Bij een wo ninginrich- tingszaak aan de Haarlemmer straat is twee nachten achter elkaar ingebroken. De eerste keer werd een ruitje geforceerd en namen de inbrekers een dekbed mee. De vol gende dag had men een provisori sche voorziening voor de kapotte ruit getroffen, maar die werd de nacht daarop weer vernield. Toen werden dekens, kussens, dekbed den en karpetten ter waarde van 4500 gulden ontvreemd. Ook bij een zaak voor geluidsap paratuur kwamen dieven via een raam binnen. Zij namen drie vi deo's en 450 gulden mee. DUIVENSPORT De Vriendenclub vloog van Pe- ronne en Chantilly. De uitslag Peronne: 1. comb. Kooy-Werkho- open dag achterwege moeten la ten". Voorzitter Heilbron van het stichtingsbestuur beaamt desge vraagd dat het bestuur de open dag heeft verboden: "Dat klopt geheel. Het is een bestuursbesluit, omdat ons de mogelijkheden zijn onthou den om iets dergelijks voor te be reiden. Enig overleg met Tiele heeft ontbroken". Dat is volgens Tiele niet waar: af gelopen vrijdag heeft hij met het bestuur rond de tafel gezeten om de mogelijkheid van een open dag te bespreken. "Maar dat gesprek is door het bestuur afgebroken. Zij kwamen met vreemde richtlijnen. Medewerkers die anders op zater dag hier helpen, zouden op die open dag niet aanwezig mogen zijn". Schouten: "Het bestuur heeft te gen mij gezegd dat de Dierenbe scherming geen bliksem met het asiel te maken heeft. Ik heb ze ge vraagd: zijn jullie zaterdag 3 augus tus gesloten? Het antwoord was nee. Wat mij betreft wordt het dus toch een open dag. Want het be stuur doet zelf geen bliksem. Ik verwacht tussen de 700 en 1000 Vanmorgen togen Tiele en Schouten naar de advocaat. Want ook de Dierenbescherming heeft een brief van de advocaat van het stichtingsbestuur gekregen. Schouten: "Wij moeten alles her roepen wat is gebeurd. De open dag mag niet doorgaan. Maar we krijgen vijf dagen de tijd om schrif telijk te reageren. Dan is die open dag al geweest". Schouten benadrukt nogmaals dat wat hem betreft het feest zater dag doorgang vindt: "Tiele houdt zich gewoon aan de instructies. Het asiel is net als elke zaterdag open. Ook zijn medewerkster doet gewoon haar werk. En zijn vrouw mag als gastvrouw toch wel een kopje koffie inschenken?" Hein van Woerden, die in de in tergemeentelijke adviescommissie voor het dierenasiel zit, is een beetje verbaasd over het hele ge beuren: "Ik vraag me af wat de Dierenbescherming in het asiel aan het doen is. Ik ben bang dat ze zich een beetje vergalopperen. Eerst bemoeien ze zich met het personeelsbeleid en nu gaan ze op eens weer iets organiseren. Ik kan ook wel zeggen dat ik iets bij een ander bedrijf ga organiseren. Dat is toch uiterst merkwaardig. Ik kan me de irritatie van het bestuur wel voorstellen". De adviescommissie wacht de gebeurtenissen rond de Besjeslaan gewoon af. Van Woerden: "Het is een zaak tussen het bestuur en het personeel. Wij hebben daarin geen gezaghebbende stem. Ik kan me voorstellen dat nu de zaak onder de rechter is het bestuur niet zo graag praat. Maar ik heb de indruk dat mijnheer Schouten van de Die renbescherming juist erg graag praat. Hij vindt het leuk om te vis sen in troebel water". ven; 2. T. Gijsman3. W. Vijl- brief; 4. M. Burgmeier; 5 en 7. Th. Dongelmans; 6. J. Boelee; 8. gebr. v.d. Voorn; 9. A. Ligtvoet; 10. comb. Bodyn-Vinkenstein. Uit slag Chantilly: 1. L. Koopman; 2 en 6. W. Vijlbrief; 3. C. Kop; 4 en 8. F. Compier; 5 en 7. J. Turk; 7 en 10. W. Siera jr.; 9. gebr. v.d. Voorn. De Rijnklievers vlogen ook van Chantilly en Peronne. Uitslag Peronne: 1. J. Kok; 2 en 9. A. de Vries; 3. H. Westemeng; 4 en 8. W. Pielanen; 5. J. v.d. Wal; 6. B. van Mil; 7. A. Honders; 10. P. Juffer mans. Uitslag Chantilly1. H. v.d. Star; 2, 4 en 10. H. Sladek; 3. P. v.d. Wal; 5. K. Dokkum en zn; 6. J. Zevenhoven; 7. W. Pielanen; 8 en 9. J. Kok. ADVERTENTIE GARNALEN COCKTAIL geserveerd met toast en boter. CONSOMME MADRILENE heldere tomatensoep met champignons en vlees. VARKENS MEDAILLONS twee malse varkensmedaillons met naar keuze, een groene pepersaus of COUPE JAMAICA romig vanille-, mokka-ijs, gewelde rozijnen en slagroorr LEIDEN - Het bloemencorso dat plaatst naar het garageterrein van aanstaande zaterdag van Rijnsburg de NZH aan de Rijnsburgerweg en naar Leiden en Noordwijk trekt, de rotonde bij het belastingkan- dwingt de NZH tot een aantal om- toor. De lijnen 45, 46, 48 en 49 zul- leidingen. Van ongeveer half één len gedurende deze periode niet tot ongeveer drie uur is Rijnsburg via het station rijden, maar worden voor al het busverkeer afgesloten, omgeleid via de Zijlsingel. De bussen worden omgeleid via Van ongeveer drie uur tot half Valkenburg. vijf zijn Breestraat en Korevaar- Van ongeveer half drie tot onge- straat voor alle verkeer afgesloten, veer vier uur is het Stationsplein in De bussen worden dan omgeleid Leiden afgesloten. De vertrek- via de Witte Singel. Vanaf half vijf plaatsen van de bussen is dan ver- rijden alle bussen weer normaal.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3