Grunerie Oegstgeest wellicht toch behouden Warmond komt niet in de knel' 'Soms raas je met 60 kilometer naar beneden' Helft monumentaal pand expositieruimte? Geen beslissingen, wel cijfers van woningbouw Wassenaar gaat compost maken Geen troep, wel geld weg Drie vinger topjes kwijt Frontale botsing PAGINA 2 REGIO LEIDEN DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1985 OEGSTGEEST - Het uit de tweede helft van de achtiende eeuw stammende huis de De Grunerie aan de Van Cuycklaan in Oegstgeest zal zeer waarschijnlijk volledig worden opgeknapt. Ook plaatsing op de monumentenlijst wordt bekeken. De Oegstgeester arts A. Peters is momenteel in onderhandeling over aankoop van het monumenta le pand. In elk geval tot half augustus is de familie Peters de enige mogelij ke koper van het pand dat op dit moment onderdak biedt aan stu denten. Burgemeester en wethou ders moeten dan een uitspraak doen over een mogelijke gemeen telijke bijdrage in de kosten die het herstel van De Giunerie zal vergen. Het zal afhangen van het bedrag dat de gemeente over heeft voor herstel van De Grunerie of de fami lie het pand inderdaad betrekt. Om het huis, een voormalig bui tenverblijf, ook voor de gemeen schap nuttig te maken, zijn er plan nen om in een gedeelte ervan een expositieruimte te maken. In een eerder stadium toonde een makelaar interesse in het pand en de bijbehorende grond. Deze zou het monumentale pand willen slo pen en huizen op de grond willen bouwen.De familie Peters is vorige maand met een paar ambtenaren van de afdeling bouw-, milieu- en energiezaken bij De Grunerie gaan kijken. De voornaamste conclusie van dat bezoek is dat herstel lo nend kan zijn en dat de ambtena ren aan B en W van Oegstgeest zul len adviseren om het gebouw te be houden. Bekeken zou worden of De Gru nerie op een nog samen te stellen gemeentelijke monumentenlijst kan worden geplaatst. Het huis WASSENAAR - De gemeente Wassenaar is van plan volgend jaar te beginnen met de bouw van 175 woningen in de gesubsidieerde sector en 119 woningen in de vrije sector. Het gaat hierbij om 50 be jaardenwoningen bij het Sophieke- huis, 20 bejaardenwoningen op het terrein van de firma Rooyakkers aan de Molenweg, 60 woningwet en 45 premiekoop A in het Wete ringpark en vrije sectorwoningen bij ondermeer de Seringenlaan, het Polanenpark en in Wassenaar- Zuid. Ook zullen er volgend jaar 137 huizen in het Oostdorp en in de 'rooie buurt' alsmede 137 wonin gen in de omgeving van de Heem- straweg worden verbeterd cq. op geknapt. Dit zijn enkele cijfers uit de noti tie "Planning woningbouwactivi teiten 1986 t/m 1990" die gister avond in een voor Wassenaar wel zeer vlot tempo werd besproken tijdens de vergadering van de com missies financieel-economische za ken en ruimtelijke ordening en openbare werken. Uit de notitie blijkt dat er in Was senaar tot 1990 ruimte is voor in to taal 702 woningen wanneer de ca paciteit van de zogeheten reserve woongebieden in het Wetering- park buiten beschouwing wordt gelaten. Wordt deze ruimten wel meegeteld dan komt het totale aan tal te bouwen woning op 932, waar van 454 woningwet, 225 premie- B en W willen bij de aanvraag van de contingenten voor de ko mende jaren de reserve-capaciteit van het Weteringpark wel meetel len. dit tot ongenoegen van de VVd-fractie die zoals bekend Was senaar zo veel mogelijk groen wil houden. moet daarvoor historische, culture le en architectonische waarde heb ben voor Oegstgeest. Als alles vol gens de planning verloopt kan rond december van dit jaar de res tauratie van het huis beginnen. De Grunerie zal ongeveer drieën halve ton moeten opbrengen. R. Zeestraten, mede-eigenaar van het pand, heeft de sloopplannen van projectontwikkelaars steeds afge wezen. "Weggegeven kan ik het al tijd nog", zegt hij over de geboden prijs en "laten slopen is het laatste waar ik aan denk", naar aanleiding van de emotionele waarde die zijn voormalig ouderlijk huis heeft. "Projectontwikkelaars gaan re kenen en kijken hoeveel de grond moet kosten. Ze zien het huis De Grunerie dan niet meer staan. Dat is hun vak en dat neem ik ze ook niet kwalijk. Maar ik ben gevoels matig bij dat huis betrokken. In zo'n geval heb je meer geduld met verkoop van het huis". Geschiedenis Het huidige huis De Grunerie is waarschijnlijk gebouwd in de tweede helft van de achttiende eeuw. Daarvoor stond op die plaats een ouder huis dat omstreeks 1635 moet zijn gebouwd. Die allereerste Grunerie leek op een kasteel. Op een tekening van het gebouw prij ken torentjes en een poort met brug over de gracht die het ge bouw omgeeft. Een "versterkt slot", zoals het Kastelenboek van DONDERDAG Lakenfeesten: Nieuwe Beestenmarkt - Rammeljetsers kroegentocht, 20-2 t Voorschoten Jongerencentrum de Lindehóeve - Burg. v.d. Haarplein, muziekcafé, 20-24 band,vanaf 16 t Filmhuis LVC - Breestraat. film 'Nove- cento deel II', 22.15 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, vrouwenavond, 21-1 Caecilia- De meer dan twee eeuwen oude Grunerie aan de Van Cuycklaan i subsidies voor worden gevonden. Een familie uit Oegstgeest wil het kopen e ten. Rijnland vermeldt, was het in elk geval niet. In de tweede helft van de acht tiende eeuw moet De Grunerie zijn verbouwd tot wat het nu is. In het boekje 'Bijdrage tot de geschiede nis van Oegstgeest' wordt de ou derdom van De Grunerie onder meer afgeleid van de 18e eeuwse deuren, omlijstingen en de houten opbouw van de zolderverdieping met haar kleine ramen. Op 9 maart 1805 werd De Grune rie openbaar verkocht. In de trans portakte wordt De Grunerie om schreven als "een extra fraaie en welaangelegde buitenplaats". De verschillende soorten behang van het huis worden afzonderlijk ge noemd. Ook een slaand uurwerk boven op het huis wordt vermeld. Ook de "kapitale en met smaak aangelegde houtbossen, lanen en andere plantagiën van vreemde ge wassen" worden geroemd. De buitenplaats is waarschijnlijk rond 1830 verdwenen. De bomen werden gerooid en het terrein werd geschikt gemaakt voor de bloem bollencultuur. De bollenvelden zijn in Oegstgeest nagenoeg ver dwenen. Om het voortschrijdende verval te keren vragen de schrij vers van eerder genoemde 'Bijdra ge tot de gecshiedenis van Oegst geest' zich voorts af: "De bollenvel- WASSENAAR - De gemeente Wassenaar kan binnen kort beginnen met het composteren van tuin- en plantsoenafval. De commissies financieel-economi sche zaken en ruimtelijke ordening en openbare werken gingen gisteravond akkoord met het beschik baar stellen van 225.000,- voor de aanschaf van appa ratuur die gebruikt kan worden voor de verwerking van het tuinvuil Het composteren zal gebeuren op een speciaal aan gekocht terrein achter de voormalige vuilstortplaats aan de Hogeboomseweg. Van het totale terrein, ter grootte van 30.000 vierkante meter, is tweederde be stemd voor onder meer een toekomstig fietspad langs de Zijlwatering naar Valkenburg, dijken, sloten en aan-en af'voerwegen, zodat er in feite een zeer beperkt terrein voor de eigenlijke compostering beschikbaar Mede omdat er geen ruimte is voor tuinvuil van bui ten Wassenaar, wil de gemeente er streng op gaan toe zien dat er alleen afval van Wassenaarse huishoudens wordt gestort. Alleen, zo vroeg commissielid J. Speel man (CDA) zich af, hoe controleer je zoiets? Wethouder Cocheret moest het antwoord hierop schuldig blijven. Wel wordt sinds kort, op last van ho gerhand, nauwkeurig bijgehouden wie wat en waar vandaan aan de Hogeboom deponeert. Wellicht, zo merkte wethouder Cocheret spottend op, kunnen we binnenkort een vuilbehoefte-onderzoek verwachten. De heren Speelman en Goulooze (PvdA) stelden een aantal nieuwe regels aan de orde met betrekking tot het storten van tuinvuil op zaterdag. De gemeente wil dat er op die dag maximaal 20 kg per aanbieder mag worden aangeboden, doch veel mensen werken juist op die dag in de tuin en hebben dan vaak forse hoe veelheden tuinvuil die ze kwijt moeten. Op zaterdag zal de composteringsinrichting geslo ten zijn. Het publiek dient haar tuinvuil op die dag voor de stortplaats bij de weegschaal in een container te deponeren, die 's maandags dan wordt geleegd. Om nu te voorkomen dat het ene personeelslid, die op za terdag aanwezig is, reeds vroeg in de morgen met een volle container in z'n maag zit, dienen de aangeboden hoeveelheden tuinvuil op die dag te worden beperkt. De plastic vuilniszakken, waarin veel tuinvuil wordt aangeboden, blijken een verontreinigende werking op de compost te hebben welke in het ideale geval im mers uit 100% organisch materiaal dient te bestaan. Bloemenmarathon voert rolstoelatleten door deze contreien "Ik hoop alleen dat het weer opknapt. Als het vol gende week weer regent, dann wordt het ontzet tend zwaar. Daar zie ik wel een beetje tegen op. Maar als het niet anders kan, dan werk ik maar een beetje harder. Het genoe gen zal er niet minder om zijn". door Kees van Kuilenburg Dat zegt Willem van den Bosch uit Hillegom. Van den Bosch is een van de deelnemers van de vierde internationale bloemen marathon. Deze marathon is be doeld voor rolstoelatleten en be gint zaterdag in Rijnsburg. Om twee uur 'valt' aan de Vliet de startvlag voor de eerste serie van drie kilometer. Een uur later volgt op hetzelfde parcours de fi- nalerit tussen de besten uit de twee series over eveneens drie kilometer. Volgende week zater dagmiddag eindigt de tocht in Oegstgeest. Dan hebben de on geveer 50 deelnemers er een tocht van z'on 300 kilometer per rolstoel opzitten. Volgens het etappeschema worden de deelnemers na de 'proloog' in Rijnsburg met de bus naar het Limburgse Heerlen gebracht. De volgende dag star ten zij in Aken. Via zuid-Lim burg, België, Brabant en Zuid- Holland bereiken zij volgende week zaterdag uiteindelijk de Lange Voort in Oegstgeest De commissaris van de koninging, neemt de prijsuitreiking op zich. Aan de marathon nemen behalve een grote groep Nederlandse, ook Belgische, Duitse en waar schijnlijk ook Engelse atleten deel. Ook enige dames verschij nen aan de start van de race. Voor Willem van den Bosch (36) is het de derde keer dat hij op de deelnemerslijst staat van de rolstoelmarathon. "De eerste keer kon ik het nauwelijks bij houden, maar vorig jaar ging het al lekker. Dat jaar had ik mij ook beter kunnen voorbereiden". Van den Bosch beoefent het rolstoelrijden ongeveer vier jaar. Maar het went snel. Vorig jaar ging het al een stuk beter en zelfs neem je dan ook meer risico in de afdalingen. Tenslotte moet je bijblijven. Je wilt uiteindelijk presteren. Daar doe je sport Sportstoel Willem van den Bosch (36), volgende week actief als rolstoelracer: 'Door spo Voor die tijd was hij een verdien stelijk handboogschutter. In 1976 maakte hij deel uit van de ploeg Nederlandse atleten die in Canada aan de olympische spe len voor gehandicapten deel nam. Ook vier jaar later plaatste hij zich voor de selectie voor de spelen die dat jaar in Arnhem werden gehouden. Door rugklachten moest hij het hand- boogschieten echter staken. Na een tijdje niets te hebben gedaan, nam de Hillegommer voor de aardigheid eens deel aan een stratenloop in zijn woon plaats. "Hoewel ik er wel een beetje tegenop had gezien, viel het ontzettend mee. Ik werd on- middelijk door de andere (valide) lopers geaccepteerd. Dat was fei telijk het begin van mijn tweede start als sporter", zegt Van den Bosch, die daarna met zijn rol stoel aan een groot aantal atle tiekwedstrijden deelnam, zoals de halve marathons van Amster dam en de bollenstreek. Afgelopen De Hillegommer is sinds 15 jaar gehandicapt. Bij een motor ongeluk brak Van den Bosch, die toen nog in Rijswijk woonde, zijn rug en kwam vervolgens in een rolstoel terecht. "Voor die tijd deed ik aan voetbal en zwem men. Maar dat was afgelopen. Je denkt alleen maar, het is afgelo pen met me. Je bent niets meer. Gelukkig ben ik na mijn ontslag uit het ziekenhuis prima opge vangen in het revalidatieoord. Daar deed ik aan sporten, zoals basketballen, tafeltennis en handboogschieten. Door dat sporten leer je terugvechten en weer opnieuw een plaatsje vero veren in de maatschappij, waar tenslotte ook gehandicapten thuishoren". Twee jaar geleden reed Vón den Bosch zijn eerste bloemen marathon. "Dat was eigenlijk ge heel onverwacht. Een vriend uit Leiden, die ook gehandicapt is, had mij opgegeven voor de mara thon. Op een gegeven moment ligt er een inschrijfformulier in de bus. En dan moet je wel hè. Daar ben ik dan sportman ge noeg voor, om aan die uitdaging gevolg te geven". De kennismaking met de bloe menmarathon beviel de Hille gommer uitstekend. "Alleen die heuvels in Limburg. Daar kom je eerst met veel moeite of hulp om hoog. Maar dan die afdalingen. Soms raas je met een snelheid van zo'n 60 70 kilometer naar beneden. Vooral de eerste keer is dat een wat griezelige ervaring. Dit jaar doet hij alweer voor de derde keer deel. Evenals vorig jaar start Van den Bosch in een 'sportstoel'. Dat'is een stoel die lichter is, maar waar bij het ook mogelijk is om grotere of kleine re hoepels op te monteren. "Als je een etappe voor de boeg heb, waar je omhoog moet dan mon teer je grote hoepels. Ongeveer hetzelfde principe als het verzet bij de wielrenners". Van den Bosch blikt al met plezier vooruit naar de marathon van komende week. "Onder el kaar en met de begeleiders is het ontzettend leuk. Behalve als er gereden wordt. Dan is de vriend schap als het ware voorbij. Dan telt alleen maar de prestatie. Des noods wordt iemand de kant in gereden, om als eerste over de eindstreep te gaan. Je kunt het vergelijken met een wielerwed strijd. Daar gebeuren ook din gen, die niet door de beugel kun nen. Maar na de koers is het alle maal weer vergeten en vergeven. Dan zijn we weer vrienden. En zo hoort het ook". Jammer vindt de Hillegommer het dat zijn sport nog maar nau welijks erkenning heeft. "Overal waar we komen kijken de men sen met bewondering naar ons op. Je hoort van alle kanten, dat het sport van de bovenste plank is wat wij brengen. Maar de me dia vergeten ons gewoon. Slechst een enkele keer lees je een klein stukje als gehandicapte atleten weer een aantal medailles hebben gehaald bij internationa le wedstrijden. Maar voor de rest worden we uit de sportrubrieken gehouden". Volgens Van den Bosch is sport voor gehandicapten enorm belangrijk. "Je moet in de maat schappij voortdurend knokken. Niet alleen wat jou persoonlijk betreft, maar ook voor betere voorzieningen, zoals bereikbaar heid van gebouwen, afritten van straten en dergelijke. Door de sport leer je van je afbijten. Dat heb je soms nodig. Uiteindelijk krijg je niets voor niets. Dat geldt voor validen, maar zeker voor ge handicapten". zal worden opgeknapt als er i de helft als expositieruimte inrich- (foto Holvast) den zijn verdwenen. Alleen het witte huis met zijn herinnering aan meer dan drie eeuwen dorpsge schiedenis staat er nog. Voor hoe lang? Laten we hopen nog zolang als de familie Zeestraten er woont. Maar dan? Wie peinst er tegen woordig nog over Oegstgeest's verleden en stelt prijs op het be houd van het bitter weinige dat tot nu toe aan de vaak onberaden sloopwoede van onze moderne tijd is ontkomen?" In de voetnoot neemt de veront waardiging nog grotere vormen aan: "De Grunerie werd niet op de Lijst van onroerende Monumenten geplaatst!" LEIDERDORP - In twee wo ningen aan de Leiderdorpse Brederode is vannacht ingebro ken. In beide gevallen kwamen de inbrekers binnen door een achterdeur te forceren. Zonder al teveel troep achter te laten, stalen de dieven een kleine hoeveelheid geld. LEIDERDORP - Bij een be drijfsongeval heeft een 22-jari- ge Leidenaar gistermorgen de toppen van drie vingers verlo ren. De jongeman was bij de Leidse Onderwijsinstellingen (LOI) bezig met het snijden van papier, toen het mes van het suijapparaat naar beneden viel, bovenop zijn vingers. De werk nemer is naar het Diaconessen- huis in Leiden vervoerd. Als kleine gemeente in SOB SOB-bestuurder Saris: Kleine ge meenten moeten evenveel te zeggen hebben als grote... (archieffoto) WARMOND - De gemeente War mond hoeft niet bang meer te zijn dat ze in de knel raakt bij het Sa- menwerkings Orgaan Bollenstreek (SOB). Onder de tien SOB-leden zou geen meerderheid te vinden zijn voor het voorstel van Lisse om grote gemeenten meer stemrecht te geven dan kleine (als Warmond). Dat is althans de indruk van me vrouw C. Saris, dagelijks bestuur der van het SOB én WD-raadslid in Warmond. Namens haar dorp heeft zij de afgelopen tijd duidelijk gemaakt dat kleine gemeenten ook in de toekomst evenveel te zeggen moeten hebben als grote. Concreet gezegd: iedere gemeen te vier stemmen in het algemeen bestuur en één lid in het dagelijks bestuur. Ideeën als: Katwijk zes al gemeen bestuurders en Warmond slechts twee, verwerpt de SOB-be stuurder met harde hand. Niet om dat dat direct grote gevolgen heeft ("het SOB is nog maar een heel lichte gemeenschappelijke rege ling"). Maar meer met het oog op de toe komst. Saris denkt dat met de in voering van de nieuwe Wet op de Gemeenschappelijke Regelingen het SOB, dat nu onder meer pro vinciale streekplannen bekriti seerd en woningbouwnota's op stelt, meer besluiten gaat Leiden Het zou dan dus "triest zijn als kleine minderheid" te moeten fun geren, is de indruk van de War- mondse. Niet in de laatste plaats omdat haar gemeente in het verle den samenwerking met bollen streekgemeenten heeft verkozen boven die met gemeenten in de Leidse regio juist omdat ze daar minder te zeggen zou hebben. Overigens moet hieruit niet wor den afgeleid dat Saris alsnog naar de Leidse regio neigt wanneer de stemkracht in het SOB kleiner wordt. "Die keuze is al bepaald", zegt ze. Bij deze keuze speelde, naast de kwestie van het stem recht, mee dat wanneer de ge meente richting Leiden opschuift, ze gemeenschappelijke regelingen zoals de Schoolbegeleidingsdienst, Schoolartsendienst, Muziekschool en de Maatschappelijke Dienstver lening moet verlaten. LEIDERDORP - Twee bromfiet sers van 17 jaar zijn gistermorgen met elkaar in botsing geraakt op het fietspad van de Leiderdorpse Engelendaal. Een van de twee, een Katwijker, reed tegen de rijrich ting in richting Elizabeth zieken huis. In de flauwe bocht achter het benzinestation nabij de Winkelhof reed hij tegen een uit tegengestel de richting komende Leiderdor per. De Katwijker hield aan de daaropvolgende confrontatie een kneuzing aan de linkerarm over. De Leiderdorper werd met gebro ken tenen naar het ziekenhuis ge bracht. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES van 8.30-17.00 uur (071144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij van 8.30-17.00 uur (071)144941 NABEZORGING ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) per half jaar, aan huis bezorgd per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per maand, aan huis bezorgd 250,90 345,20 131,40 65,70 22,10 30,- (maandabonnement alleen mogeli|k met automatische betaling). Bij automatische betaling geen administra- ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 REDACTIE (071)144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. i kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720)93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs J W E Metselaar Adj. hoofdredacteur: R D Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A A. van Brussel Stad: J Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, Tel

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2