LEIDSCH DAGBLAD Bosbranden aan vijf Rivièra: doden, 18 gewonden r 1 EG-landen roepen ambassadeurs in Zuid-Afrika terug Urenlange stroom storing in Utrecht Amerikaanse order van 1,2 miljard voor Fokker Ook al gif in Oostenrijkse druivensap ANDENSERVICE ""IDS DIREKTSER Kolossale fraude op Chinees eiland 36/38 UUR DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1985 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 37769 Ontsnapt gas in brand gestoken (Van een onze verslaggevers) LISSE - Politieagenten in Lis- se keken vreemd op toen zij gistermiddag op de Heereweg het trottoir in brand zagen staan. Het bleek brandend gas te zijn. Een bewoner had ontdekt, dat er gas stroomde uit het trot toir voor zijn woning. Voor de man geen reden om de politie of het gasbedrijf te waarschu wen. Nee, hij stak de boel voor de aardigheid in brand. De toevallig langskomende politiepatrouille zag het vuur en sloeg alarm. Medewerkers van het gas- en waterleidingbe drijf hebben het lek later op de middag provisorisch gedicht. SCHIPHOL (GPD) - Fokker heeft een doorbraak geboekt op de Ame rikaanse markt met de verkoop van 20 toestellen van het nieuwe type Fokker 100 aan Usair. Usair is een belangrijke binnenlandse luchtvaartmaatschappij en in de VS de eerste klant voor de Fokker 100. Met de order, in geld uitge drukt de grootste in de Fokker-ge schiedenis, is een bedrag van 1,2 miljard gulden gemoeid. Daar naast heeft Usair een optie geno men op nog eens 20 vliegtuigen. Fokker ziet vestiging van de markt l de order een be- pijen in onderhandeling over ver- het vertrouwen dat koop van de Fokker 100. Een van het nieuwe vliegtuig de belangrijkste kandidaten langs gevolgd door de KLM die 10 25 toestellen zal kopen ter vervan- Fokker 100's bestelde. "Usair is de ging van de DC 9-vloot. derde kwalitatief hoogstaande luchtvaartmaatschappij die dit toe stel bestelt en dat geeft vertrou wen", aldus een woordvoerster van Fokker. Fokker is op dit moment ook nog met andere luchtvaartmaatschap- In verband met de produktie van de twee nieuwe toestellen (naast de Fokker 100 de Fokker 50) moet de fabriek op Schiphol-Oost worden uitgebreid. De voorbereidingen voor de bouw van een nieuwe pro- duktiehal zijn inmiddels in volle gang. Verder zal het personeelsbe stand (nu 9.500) moeten worden uitgebreid en gaan 1200 werkne mers de komende maanden 49 uur per week werken. Vanochtend werd bekend dat Fokker aan de Schipholdijk in Schiphol-Oost. een hangar mag bouwen voor de ontwikkeling van de nieuwe vliegtuigtypes. On danks het verzet van een aantal omwonenden hebben Gedeputeer de Staten een verklaring van geen bezwaar verleend. CANNES (AP/DPA) - Bij de bestrijding van een bos brand aan de Franse Rivièra zijn vanochtend vroeg vier brandweermannen in de vlammen omgekomen. Ook gis teren kwam een brandweerman om het leven. In totaal raakten al 18 mensen gewond. IJMUIDEN (ANPIGPD) - Tiendui- zenden belangstellenden stonden vanochtend langs het Noordzeeka naal voor de tocht van 250 wind jammers en andere zeilschepen van IJmuiden naar Amsterdam. Met aan kop het fraaie Italiaanse ma rineschip de Amerigo Vespucci ver trokken de schepen vanochtend rond tien uur uit IJmuiden voor de manifestatie Sail'85. In totaal be stond de Sailparade uit ongeveer 500 tot 600 schepen, want recreatie- boten en jachten mochten - als zij de parade niet zouden onderbreken - achter de zeilschepen aansluiten. Van deze mogelijkheid werd druk gebruik gemaakt. De Vespucci werd geëscorteerd door de Nederlandse marinesche pen Noord-Holland, met aan boord de ministers Smit-Kroes, Brink man en Ruding, en de De Een dracht en Urania. Rond het midda guur meerden de schepen af in de IJ-haven. De parade leidde tot grote ver keersopstoppingen rond het Noord zeekanaal. Bij de Velsertunnel stond een kilometerslange file, evenals bij het Haarlemmer Rotte- polderplein. Bij Diemen stond een file van vier kilometer. De Spoor wegen hadden richting Amster dam extra materieel ingezet om het massale reizigersaanbod te kunnen verwerken. Volgens de Algemene Verkeersdienst in Driebergen was er vanmorgen rond Amsterdam dertig procent meer verkeer op de weg dan anders. De bezoekers aan Sail '85 die de komende dagen met de trein willen reizen moeten rekening houden met overvolle treinen. Volgens de NS wordt voor het komend weekeinde alle beschikbare materieel achter de hand gehouden om de verwachte toeloop op te vangen. Op foto ANP rechts de Poolse windjammer Dar Mlodziezy, een driemast volschip van 109 meter lengte. 'Voor overleg' Een ploeg van 500 brandweerman nen proberen de brand onder con trole te krijgen, maar in de loop van de nacht laaide het vuur op door de mistral. Intussen is al vier duizend hectare land door het vuur vernield. Ook twee huizen werden verwoest. Als gevolg van de brand raakten tenten van vakantiegangers in brand en moesten drie campings in de omgeving worden geëvacueerd. De bosbrand brak gisteren uit tien kilometer ten westen van Can nes. Er hing een dikke rookwolk boven het gebied, dat in het hoog seizoen drukbezocht is met vakan tiegangers. Het vuur wordt onder meer met vliegtuigen bestreden. Verscheidene woningen in de omgeving van Mandelieu en Tan- neron worden door het vuur be dreigd. Op de autosnelweg A8 en de autoweg langs de kust raakte het verkeer gisteravond urenlang gestremd. Tientallen brandweer wagens werden met spoed naar het getroffen gebied gestuurd. Het bluswerk wordt met behulp van helikopters gecoördineerd. Een 20-jarige brandweerman nog eens vier brandweerlieden, waarvan drie vrijwilligers, door de vlammen verrast. Hun voertuig raakte in brand en allen kwamen De burgemeester, Louise Mo- reau, uitte het vermoeden dat het vuur is aangestoken. „Ik vind het vreemd, dat in het gebied rondom mijn gemeente op vier verschillen de plaatsen binnen enkele minuten brand is uitgebroken". Behalve in de buurt van Cannes zijn ook bosbranden gemeld aan de rand van het nationale park in het noorden van Corsica en in de omgeving van Draguignan. De Westduitse minister Genscher stelt Moskou voor de slotakte van 'Hel sinki' openbaar te maken. PAGINA 6 Staatscommissie advi seert euthanasie onder be paalde omstandigheden toe te staan. PAGINA 5 FNV teleurgesteld over de houding van de AbvaKabo inzake de 36-urige werk week. PAGINA 7 Tegen iepeziekte is nog steeds geen kruid gewas- PAGINA 10 Stripschapprijs voor Peter de Smet. PAGINA '5 .CjCII AU-ldUgc Uldliuwceillldll T TTDPPUT ,r-nr>r-v kwam gisteren om het leven toen "™^CH"piSfD) -,D?or ee",St°' b - - - ring m de Pegus-centrale op het m hij met zijn vrachtauto in de buurt j,ltr+•- T vin de plaats Mandelieu - langs de ïf"Weide heeft autosnelweg Aix-en Provence-Ni- Utrecht en een ce - door dï vlammen werd inge- Z ten .weste? van - - de stad vanmorgen gedurende en kele uren zonder elektriciteit geze ten. De exacte oorzaak van de stroomuitval is nog niet bekend. Rond half acht vanochtend viel het 50 KV-station van de centrale uit. De Utrechtse binnenstad en de TRANSSEKSUELEN (ANP) - Vanaf vandaag treedt de wet in werking die het voor transseksue- len mogelijk maakt de geslachts aanduiding in de geboorte-akte aan te passen. Die verandering was tot nu toe wettelijk niet mogelijk. Transseksuelen moeten wel licha melijk tot het verlangde geslacht behoren. Bovendien mag de be trokkene niet zijn gehuwd. Het verzoek tot aanpassing in de ge boorte-akte moet worden inge diend bij de rechtbank van zijn of haar woonplaats. WENEN (AP) - De Oostenrijkse au toriteiten hebben ook in druiven sap sporen van het gif diëthyleen- glycol aangetroffen. Dat heeft woordvoerder Hannes Drossier van het ministerie van volksge zondheid in Wenen gisteravond be kend gemaakt. In een pak druivensap.dat in een supermarkt van de schappen was gehaald, werd een gehalte diëthy- leen-glycol van 1 gram per liter ontdekt. Het monster was geno men nadat bekend was geworden dat sommige in verband met het wijnschandaal gearresteerde han delaren ook vruchtensappen in hun assortiment voerden. Zo wor den ook pakken appel- en sinaas appelsap op diëthyleen-glycol on derzocht. Daarvan zijn nog geen re sultaten bekend. De chemische stof, die ook bij de vervaardiging van anti-vriesmid delen wordt gebruikt, werd aange troffen in een pak druivensap van de firma Peer. Als vuldatum stond op het pak 20 oktober 1984 ver meld. De directeur en chemicus van de firma Peer behoren tot de 22 personen die in verband met het schandaal in Oostenrijk zijn gear resteerd. Voor zover bekend is de besmette druivensap niet geëxpor teerd. (zie ook pagina 7) sloten. Gedurende de nacht den in het Tanneron-massief, even eens in de buurt van Mandelieu, HELSINKI (GPD) - De tien EG- landen zullen hun ambassadeurs in Zuid-Afrika „voor overleg" te rugroepen. Dat is gisteravond be sloten in Helsinki waar de minis ters van buitenlandse zaken van de tien EG-landen tot vannacht in de Nederlandse ambassade overleg den over de noodtoestand in Zuid- Afrika. De ambassadeurs zullen, zo zei minister Van den Broek na afloop Volgens minister Van den Broek heeft de situatie in Zuid-Afrika zich verscherpt doordat premier Botha heeft geweigerd te spreken met aartsbisschop Tutu. Van den Broek noemde die weigering „hoogst ernstig". In het pakket ei sen dat de tien EG-landen vorige week aan Zuid-Afrika stelden. van het overleg, het Comité Politi- werd uitdrukkelijk gevraagd om que (een groep hoge ambtenaren van de tien ministeries van buiten landse zaken in de EG), van advies moeten dienen over gezamenlijk tegen Zuid-Afrika te nemen maat regelen. De ministers van buitenlandse zaken van de EG-landen zijn het eens geworden over de noodzaak om te komen tot een „gemeen schappelijke strategie tegen de apartheid". Het is de bedoeling dat die strategie met behulp van de ambassadeurs wordt opgesteld door het Comité Politique. Tevens zal er worden geïnventariseerd wat de verschillende EG-landen tot nu een dialoog tussen de Zuidafri- kaanse regering en de zwarte ge meenschap. Frankrijk had overigens zijn am bassadeur al teruggeroepen. Ier land en Luxemburg hebben geen ambassadeurs in Zuid-Afrika. Iedereen krijgt belastingnummer ENSCHEDE (GPD) - Iedereen van vijftien jaar en ouder krijgt in de loop van deze maand een belastingnummer. Binnenkort zal bij iedereen een brief van de belasting dienst in de brievenbus vallen waarin uitleg wordt gegeven over het gebruik van dit fis caal nummer. Dit persoonlijk nummer is ingesteld in ver band met de automatisering bij de belastingdienst. Na de brieven zullen er de komende tijd ook advertenties van de fiscus in de media verschijnen om het allemaal uit te leggen. Bel voor de scherpste prijzen De ambassadeurs zullen tegelij kertijd en op korte termijn uit VLOTTE WROEGING - Bij een ge- Zuid-Afrika vertrekken en vervol- wapende overval op een bijkantoor gens naar Brussel gaan voor het van de Bondsspaarbank in Hilver- overleg met het Comité Politique, sum is vanmorgen dertig duizend Volgens Van den Broek moet vóór gulden buitgemaakt, zij het niet september advies zijn uitgebracht voor lang. aan de ministers van buitenlandse Twee vrouwelijke personeelsle- zaken, omdat die dan hun geregeld den openden om negen overleg hebben. Het terugroepen van de ambas sadeurs moet gezien worden als een waarschuwing aan Zuid-Afri ka, aldus Van den Broek. Zij kun nen weer terugkeren naar hun standplaats. Van den Broek zei echter niet wanneer dit zal gebeu- HOGE RIJNDIJK 5. LEIDEN. TEL. 071-120248. (Diri Wisselvallig Vannacht veel bewolking met af en toe regen. Morgenochtend zonnige perio den. In de middag toenemende bewol king met af en toe een bui. Minimum temperatuur ongeveer 14 graden, ma lum temperatuur omstreeks 20 gra den. Matige wind uit zuidwest tot De vooruitzichten voor vrijdag tot n met maandag: perioden met zon af gewisseld door perioden met regen. Maximum temperatuur rond 20 gra- 2 augustus Zon op 6.03, onder 21.28 uur. Maan op 22.44, onder 7.22 uur. Hoogwater in Katwijk om 5.00 en 17.28 uur, laagwater om 3.04 en 14.25 uur. PEKING (AP) - Op het eiland Hai nan voor de Zuidchinese kust is massale fraude aan het licht getre den die vertakkingen had tot in het hoogste partijkader. Partijmensen op Hainan, dat de status van vrije economische zone heeft, zouden 14 maanden lang hebben gefraudeerd met buitenlandse deviezen, over heidsgelden hebben misbruikt en geïmporteerde goederen met grote winst hebben doorverkocht op de zwarte markt. De hoogste plaatselijke bestuur der van Hainan en een andere top- De partymensen importeerden functionaris zijn in verband met de afgelopen 14 maanden zonder het schandaal al de laan uitge- dat de centrale overheid in Peking stuurd. De tuchtcommissie van de hiervan wist 89.000 auto's, 2,86 mil- communistische partij heeft het joen televisietoestellen, 242.000 vi- schandaal twee maanden lang deorecorders en 122.000 motorfiet- diepgaand onderzocht voordat tot sen. stappen werd besloten. 'Het web Deze werden vervolgens met van corruptie, dat zich over heel grote winst in heel China doorver- China heeft verspreid en waarbij kocht. Een van betrokkenen bij de ook enkele centrale overheidsdien- fraude zou in een tijdsbestek van sten zijn betrokken, moet verder 'twee maanden een bedrag van worden onderzocht,' aldus een ver- ruim 2 miljoen gulden hebben ver klaring van de commissie. diend. zuidelijke wijken Kanaleneiland en Dichterswijk kwamen zonder stroom te zitten. Ook in Montfoort, Lopik, Vleuten, Harmeien en Haar- zuilens viel de elektriciteit weg. Het GEB, dat de stroomvoorzie ning in de stad Utrecht voor zijn rekening neemt, begon onmiddel lijk na het wegvallen van de span ning met noodmaatregelen. De ge dupeerde wijken werden overge schakeld op andere voedingssta tions die nog wel elektriciteit van de Pegus kregen. Vooral het centrum van de stad bleef langdurig zonder stroom. Het GEB diende voorzichtig te werk te gaan omdat gewoonlijk omstreeks negen uur de vraag naar elektrici teit sterk toeneemt en de kans be stond dat de noodvoorzieningen hierdoor zouden worden overbe last. Het dagelijks leven in de Domstad kwam zeer vertraagd op gang. Vooral winkels met elektri sche apparatuur en bedrijven met computers ondervonden grote hin der door de stoornis. De PUEM, die stroom distri bueert in de provincie, had om tien voor acht weer spanning op het net in Montfoort en Lopik. Het duurde tot negen uur voordat Vleuten, Harmeien en Haarzuilens weer van elektriciteit waren voorzien. Bij zowel het GEB als de PUEM stond de telefoon roodgloeiend. De maatschappijen zijn niet aanspra kelijk voor eventuele schade. De grootste bond binnen de FNV, de AbvaKabo, heeft -r middenin het zomerseizoen voor de nodige deining en bonje ge zorgd. Terwijl de overkoepelende Fe deratie Nederlandse Vakbeweging eerder het moedige besluit nam om de allerhoogste prioriteit te geven aan arbeidstijdverkorting, dit met het oog op de bestrijding van de werkloos heid, verbreekt de ambtenarenbond nu deze eenheid. Het bestuur van de AbvaKabo heeft immers afstand genomen van de FNV-eis dat het streven voor 1986 is gericht op een 36-urige werkweek. Voorlopig willen de ambtenaren erva ring opdoen met de 38-urige werk week, een argument overigens dat tot voor kort alleen de werkgevers voor in de mond bestorven lag. Even bui ten het directe kader van de FNV om hebben trouwens ook de christelijke ambtenaren, verenigd in de CFO, zich bij de AbvaKabo aangesloten. Maar de strijd tegen de werkloos heid kan niet alleen worden gewon nen met behulp van economische groei. De strijd tegen de werkloosheid kan alleen, en dan nog maar ten dele, worden gewonnen als ten minste het bestaande werk eerlijker wordt ver deeld. Als gevolg van automatisering en robotisering neemt op de korte ter mijn het beschikbare werk bovendien nog drastisch af. Daarom moet de vakbeweging doorgaan met het pro ces van arbeidstijdverkorting. De werkloosheid is zo omvangrijk en leidt tot zoveel maatschappelijke pro blemen en tot persoonlijk verdriet, dat er geen tijd is voor een pas op de plaats. De FNV heeft gekozen voor voort gaande arbeidstijdverkorting, en dat was een moedige keuze na jaren van fors inleveren. Het moet namelijk uit de lengte of uit de breedte. Na de ma gere jaren zouden echter voor het eerst weer twee doeleinden tegelijk kunnen worden gerealiseerd, name lijk op zijn minst behoud van koop kracht én voortgaande arbeidstijdver korting. Het behoud van koopkracht zou deels kunnen worden gereali seerd als gevolg van de lichte econo mische groei, deels ook zou het kabi net het nodige kunnen doen door middel van het verlagen van belastin gen en premies. Voor die weg heeft de FNV gekozen en dat is ook de in zet geworden voor de onderhandelin gen over de collectieve arbeidsover eenkomsten in 1986. De AbvaKabo en de CFO zijn ech ter minder optimistisch. Na jaren van forse bezuinigingen door de overheid vrezen de ambtenaren, dat hun baas, minister Rietkerk van binnenlandse zaken, nog lang niet is uitbezuinigd. Het kabinet heeft weliswaar gezegd te strevennaar behoud van koop kracht in de collectieve sector, maar de ambtenaren zijn bar ontevreden over het lage niveau waarop zij inmid dels zijn beland. Daar komt bij dat in sommige be drijfstakken al weer sprake is van een, zij het bescheiden, stijging van de koopkracht. Behoud van koop kracht voor de ambtenaren zou dus al kunnen betekenen dat de ambtena ren, in hun ogen, achterop raken bij het bedrijfsleven. Zou daaroverheen dan ook nog eens de voortgezette ar beidstijdverkorting komen, dan zou den de ambtenaren een soort nieuwe armen worden. Deze overwegingen binnen de boezem van de ambtenarenbonden zullen zwaar wegen en dat is heel be grijpelijk. Daar komt bovendien bij dat de overheid, notabene de grootste werkgever in ons land, nu niét be paald het beste voorbeeld heeft ge geven bij de herbezetting. Wat de ambtenaren aan loon en arbeidstijd inleveren, wordt maar zeer mondjes maat en in elk geval met veel vertra ging weer vertaald in nieuwe banen. Geen wonder dat de ambtenaren voor hun sector vraagtekens zetten bij het nut van arbeidstijdverkorting als middel in de strijd tegen de werk loosheid. Dat mag allemaal zo zijn, het is nog geen reden de eenheid van de FNV daarvoor te doorbreken. Als de over heid in gebreke blijft bij de herbezet ting, is dat reden genoeg voor een spijkerharde eis in de cao-onderhan delingen, en zeker geen aanleiding om al bij voorbaat het moede hoofd in de schoot te leggen. bank. Meteen liep een man mee naar binnen. De vroege klant trok in het bankgebouw een mes en dwong de vrouwen de kluis te ope nen. Hij wist te ontkomen met der tigduizend gulden, maar kreeg vrij wel meteen na zijn daad wroeging. Hij ging naar een vriend, die hij verzocht te politie te waarschu wen. De man verklaarde in acute financiële nood te zitten. NEEM NU EEN ABONNEMENT! 1 D per maand 22.10 Q per hall jaar 131.40 I I (alleen mogeli|k met automatische betaling) Q per jaar 250.90 1 per kwartaal 65.70 (uw voorkeur aankruisen) I U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, p/a Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. I.p.v. opsturen, kunt u ook even bellen (071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1