aan^de wandel Schakend komkommertijd doden Geslaagde inhaalrace van organisatie Zee en Duin Geen interesse voor baan Blik in de weekbladen PAGINA 12 DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1985 ,5®!® Dit is de zevende aflevering van 'Aan de wandel', een wandelrubriek die gedurende de zomermaanden wekelijks in deze krant terugkeert. De wandelingen zijn uitgezet door Leidenaar Herman Amptmeijer en voeren de liefhebbers door de mooiste plekjes in de Leidse regio. Vandaag voert de tocht naar de Braassem. Langs grote delen van de Braassem en de Wijde Aa lopen fiets- en voetpaden. Gezien de lengte van een complete rondwandeling wordt de route bekort door het veerpont je over het Paddegat te nemenzodat de wandeling alleen maar rond de Braassem gaat. De tijds duur is: Oude Wetering - Paddegat: 70 minuten. Op dit deel zijn geen hekken. Na het Paddegat kunt u in 20 minuten naar de bus in Woubrugge. Paddegat - Rijnsaterwoude Kerk: anderhalf uur. Op dit deel zijn hekken met stapplan- ken. In Rijnsaterwoude is een bus en horeca. Rijnsaterwoude - veerpont - Oude Wetering: drie kwartier. Watercentrum De Braassem is een meer van natuur lijke oorsprong in het Hollandse veen gebied, op oude kaarten heeft het al on geveer dezelfde vorm als nu. Door ero sie van de veenoevers is het meer wat groter geworden. Dit geldt helemaal voor de Wijde Aa, die het bijvoeglijk naamwoord 'wijd' terecht draagt, het lijkt eerder een meer dan een rivier, wat het oorspronkelijk was. De Braas sem was een belangrijke schakel in het binnenscheepvaartverkeer en in de pe riode dat de Rijn bij Katwijk verzand was en daar nog geen uitwateringska naal was (1200-1800) ook belangrijk voor de waterafvoer uit de Rijnstreek richting Haarlemmermeer. Dat ver klaart waarom de Braassem naar alle windrichtingen grote waterwegen heeft: de Oude Wetering naar het noor den (nu tot de Ringvaart van de Haar lemmermeerpolder). de Wijde Aa/ Kromme Does naar het westen rich ting Rijn. de Woudwetering naar het zuiden en de Leidse Vaart naar het oos ten, richting Langeraarse plassen. Het valt op dat bij alle vier de vaarten de eerste brug pas een eind van de Braas sem af ligt. Oude Wetering De tocht begint door bus 111 of 112 naar Oude Wetering te nemen, de laat ste halte voor de Ringvaart van de Haarlemmermeer. Bus 111 stopt bij de Wetering zelf. bus 112 op een parallel weg, u moet dan een klein stukje naar rechts. Loop langs het water terug rich ting Braassem. Dat het hier Kerkstraat heet is niet verbazingwekkend, want vlak na elkaar passeert u een gerefor meerde. een remonstrantse en een her vormde kerk. De gereformeerde kerk is niet alleen opvallend door de voor een scheepvaartdorp zo toepasselijke gevelsteen "de beekskens der rivier zullen verblijden de stads gods", maar ook omdat de linker muur extra dik is en dubbele ramen heeft. Toen de gere formeerden hun kerk wilden bouwen vlakbij de oude remonstrantse kerk protesteerden de remonstranten om dat men overlast van het krachtig psalmgezang der mannenbroeders vreesde. Vandaar de geluidwerende voorzieningen aan de zuidmuur. Oude Wetering is een typisch lint dorp langs één kant van de vaart; van de vele schipperscafès, zeilmakerijen en winkels in scheepvaartbenodigdhe den is nog maar weinig over. Wel is het duidelijk dat het dorp al vroeg een ze kere welvaart genoot; het grote heren huis op nummer 46 bijvoorbeeld ge tuigt daarvan. De remonstrantse kerk (van 1645) heeft een bescheiden voor kant: de gouden eeuw kende wel een zekere tolerantie, maar andersdenken den mochten hun anders zijn niet de monstratief uitdragen. Dat standpunt doet verrassend eigenwijs aan. Na ongeveer een kwartier komt u bij het meer, nog een paar minuten verder moet u linksaf het fietspad op, onmid dellijk na het watersportcentrum. Het fietspad loopt grotendeels langs de wa terkant. Links ziet u de grote Leimui- dense Geestmolen en de kerktoren van Rijnsaterwoude. rechts het slotennjke tuinbouwgebied van Roelofarends- veen. Er worden nu veel bloemen (an jers) gekweekt, in vroeger eeuwen was dat groente voor steden als Amsterdam en Leiden. Het transport ging uiteraard per schip. Het fietspad eindigt bij een vervallen sluisje. In 1984 ontstond er opschudding toen het Waterschap de Oude Veenen aankondigde vanwege de kosten het sluisje te willen sluiten. Recreatie- en beroepsvaart protesteerden krachtig, omdat dit de laatste schutsluis tussen de Braassem en het omliggende pol derland is. Drie andere sluisjes waren al eerder gesloten. In de noordoostelij ke provincies van Nederland zijn ze slimmer. Daar geven ze juist veel geld uit aan vaarten, bruggen en sluizen, om de bevaarbaarheid terug te brengen. Daar was ook het nodige gedempt of afgebroken, maar nu wordt beseft wat voor bron van welvaart het watertoe risme kan zijn. De sluis is meer dan een eeuw oud. vertelde de bejaarde bewoonster van het groenhouten huis naast de sluis, want het stenen huis op nummer 1 (nu honderdelf jaar oud) kreeg het zwaar te verduren toen er, vlak nadat hel ge bouwd was. ten behoeve van de sluis geheid werd. Inderdaad staat nr. 1 fors uit het lood. Het houten huis is zijn be staan begonnen als schuur voor de aardappels die door grootvader met zijn schip in Zeeland werden gehaald. Ook vader was schipper, hij bracht groente naar Amsterdam, zeilend over de Braassem naar de Oude Wetering, waar het trekpaard stond te wachten, en dan via Wetering en Ringvaart naar de stad. Steek de sluis over langs de overkant en n« grindpad langs de oevc minuten gaat dit over i hard voetpad, dat door lijker omgeving loopt dan het fietspad van zoéven. Op een plaats waar het pad sterk naar rechts gaat krijgt u een goed beeld van de oever van de overkant: twee beboste stukken met een tussen doorgang. Het is het restant van een dijkdoorbraak (Hemdijk) twee eeuwen geleden. De nieuwe dijk werd meer landinwaarts gelegd, de overblijfselen van de oude dijk (eilandjes en moeras sig oeverland) vormen nu een staatsna- tuurreservaat. Er broeden reigers en er groeien bijzondere moerasplanten, al dus de beschrijving, maar u mag er niet Na 20 minuten voetpad komt u weer op de weg uit. Als u die een paar minu ten volgt komt u bij een aanlegsteiger met het bordje veerpont. De Braassem loopt hier uit in Woudwetering en Wij de Aa; door de veerpont te nemen snijdt u de lange omweg over Hoogma- de en Woubrugge af. Het water heet hier het Paddegat en de pont brengt u voor twee kwartjes per persoon naar de oostzijde van de Woudwetering. U bent nu ruim een uur onderweg. Naar Rijnsaterwoude Aan de overzijde is het einde van de Woubrugse Boddens Hosangweg. Als u rechtsaf gaat en deze weg afloopt komt u na 20 minuten bij de brug en de loop terug daarna het la een paar n gruisver- at lande- bushalte naar Leiden. Op deze weg zijn ook twee café-restaurants met terras, één halverwege en één bij de brug. Als u na de pont linksaf gaat kunt u het onverharde pad over de dijk volgen. Er zijn wat hekken, voor het merendeel van stapplankjes voorzien. Links ligt het natuurreservaat dat u net vanaf de overzijde zag. Denk erom dat als u een hek opendoet u dat ook weer goed sluit, dat u geen honden los laat lopen of rommel in het weiland achterlaat. Na een klein half uur komt het pad weer uit op de geasfalteerde Zwetweg. De weg ligt hoog, zodat u een goed uit zicht hebt op de weilanden. Na enige tijd ligt links de Leidse Vaart die langs de Langeraarse Plassen naar het Aarkanaal loopt. Bij de brug over de Leidse Vaart naar links en meteen wéér naar links, terug langs de overkant van de Leidse Vaart (Molenpad) totaan de Braassem. Bij twee nieuwbouwhuizen moet u een kleine omweg maken. Met een grote boog loopt u nu langs het water op de grote toren van Rijnsaterwoude af (be ter bekend als de Woudse Dom). Het verschil met de overkant is groot: daar tuinbouwgebied, hier weilanden; daar een begroeide oever, jachthavens en woonboten, hier een kale. versterkte oever met surfers en zonnebaders (die ene keer dat de zon scheen). De hekken zijn van stapplankjes voorzien. Op de plaats waar dijk en dorp elkaar naderen (met wat nieuwbouw aan uw rechterhand in de diepte) komt u bij een jachthaven die u links moet laten liggen. Even later moet u van de dijk af en via een klaphekje komt u op de weg. een zijstraat van de Herenweg, vlakbij de bushalte (144) naar Alphen-station (half-uur dienst). Er is ook gelegenheid tot het nuttigen van een consumptie. U bent dan bijna tweeëneenhalf uur aan net lopen geweest. Ik zelf heb daar nog eens drie kwartier aan toegevoegd on der het motto "een halve rondwande ling is geen rondwandeling" door de Herenweg verder af te lopen tot het kruispunt, linksaf de Heilige Geestweg op tot de veerpont over de Oude Wete ring. Na het veer een paar minuten naar links voor de bushalte van 111 en 112 naar Leiden. Bij dit laatste kwart van de Braassem heb ik geen voetpad langs de oever kunnen ontdekken. Als de gemeente Rijnsaterwoude deze op merking als een stille wenk wil be schouwen klopt dat. Dit laatste stuk is overigens ook over de weg niet onaardig, behalve dat het. met name op zondagmiddag met de ommetjesrijders, naar mijn smaak iets te druk is. Rijnsaterwoude is een oud dijkdorp; het omringende platteland is tot bijna aan de bebouwing van de turf ontdaan, waarna het zo ontstane meer weer is drooggelegd. Zo zijn de hoogte verschillen ontstaan. De Heilige Geest- weg wordt gedomineerd door de grote dijk van het meer links, terwijl rechts in de verte het silhouet van wat bomen langs het voormalige riviertje De Drecht te zien zijn. Nog verder weg naar rechts ligt de Ringdijk van de Haarlemmermeer. De vorige zes afleveringen van 'Aan de wandel' verschenen respectievelijk op 15 juni, 28 juni, 4 juli, 11 juli, 20 juli en 24 juli r De Braassem: watersport en tuinbouw den koersen z EERSTE KOERS. 2040 meter: 1. Yvonne Eik (H. Grift) 2.44.0 - 1.20.4; 2. Zeno Hou- berg: 3. Zon Oostwyck. Niet gestart: Zefar Berkum. Young Lover. Zarpa en Yvonne Flippa. Toto: winnend f. 14.50. plaats f. 1.40 f. 1,50 f. 3,30. koppel f. 14,70, trio f. 366.40. TWEEDE KOERS, 2040 meter: 1. Zeppelin King (A. de Wrede) 2.43,8 - 1.20,3; 2. Yvira 1,70 f. 2,00, koppel f. 4.80, trio f. 33,20. DERDE KOERS. 2040 meter: 1. Zodiac Vryenesse (W. Duivenvoorden) 2.43,8 - 1.20.3: 2. Whenever; 3. Zie die Detville. To to: winnend f. 8.80, plaats f. 1.90 f. 4.10 f. 1,90, koppel f. 86.10, trio f. 957.60. VIERDE KOERS. 1200 meter: 1. Lady Moon (C. Vandeuren) 1.19,0; 2. Sammy Jo; 3. Cry For The Moon. Toto: winnend f. 12,50, plaats f. 1,70 f. 1,20 f. 1,30, koppel f. 23,20, trio f. 186.30. VIJFDE KOERS, 2600 meter: 1. Zenith No- ra (H. Grift) 3.33.0 - 1.21.9; 2. Wild Rose; 3. Woodcock. Niet gestart- Yemen 2 Toto: SCOREBORD Stanley Dean; 3. Warko Speedy. Toto: nend f. 9.90. plaats f. 1.90 f. 1,80 f. 2,60, kop pel f. 15,80, trio f. 397,90. ZEVENDE KOERS. 2000 meter: 1. Boart- day (Mej. R. van de Kraats) 2.25,7; 2. Ma dammeke; 3. Sku Bal. Niet gestart: Mat thew. Toto: winnend f. 4,90, plaats f. 2,40 f. 2,40, koppel f. 6,20, trio f. 31,60. ACHTSTE KOERS. 2040 meter: 1. Tamara Rita (R. Hauber) 2.47.3 - 1.22.0; 2. Uresco Double; 3. Winston Dartel. Toto: winnend f. 14,30, plaats f. 1.70 f. U0 f. 1,50, koppel f. 20.80, trio f. 149.70. NEGENDE KOERS. 2040 meter: 1. War Glory (J. de Leeuw jr.) 2.74.3 - 1.22.0; 2. Waldje R: 3. Your Pleasure. Niet gestai f. 179,: TIENDE KOERS. 2040 meter: 1. Titus Wes- terhorn (A. Mollema) 2.42,1 -1.19.5; 2. Thor ter Lune: 3. Tony Butler. Toto: winnend f. 2.00. plaats f. 1.30 f. 1,30. koppel f. 4,90. trio f. 26.60. Buitenl. Voetbal 1. Rot Weiss Erfurt 5 gespeeld, 8 punten, 2. Wielrennen luybergen) de 100 kilometer in 2 uur 22 minuten 23 seconden, 2. Adri van Houwelingen (Zaltbommel) zelfde tijd, 3. Henk Lubberding (Voorst) op 20 seconden, 4. Henri Manders (Drunen), 5. Eduardo Chozas (Spa) beiden in de zelfde tijd als Lubberding. 6. Leon Nevels (Thorn) op 25 seconden. 7. Theo Smit (Zwanen burg) op 30 seconden. 8. Johan van der Vel de (Rijsbergen). 9. Fons van Katwijk (Op- loo), 10. Ron Groen (Baarn) allen in de zelf de tjjd als Smit. KATWIJK - Op het tenniscomplex van Zee en Duin werd gisteren een geslaagde inhaalrace gehouden. Na de overvloedige regenval van maandag zat de organisatie met de handen in het haar. "Maar gisteren hebben we er gelukkig meer dan honderd partijen doorheen kun nen jagen en als het weer vandaag ook meewerkt kunnen we vanaf de kwartfinale weer op gewone sets overschakelen en hoeven we niet meer gebruik te maken van het tenniscomplex in Rijnsburg waar we gisteren zo'n tien partijen heb ben laten spelen", aldus wedstrijd leider Willem Taat. De wedstrijdenreeks over negen games (zogenaamde pro-sets) bood het talrijke publiek in Katwijk gis teren een paar aardige partijen. Zo verweerde de jonge Haarlemmer Ton Boutellier in het B-toernooi zich dapper tegen de als vierde ge plaatste Duitser Hardy Mans uit stekend, maar kwam uiteindelijk toch wat tekort (6-9). laatste moment van zich af te schudden 9-7. De als tweede geplaatste Gronin ger Joost Geuzen kende geen par don met Alfred Geleverd, terwijl Marcel van Rijn (zesde geplaatst) een walk-over had. Ook de overige geplaatste spelers die gisteren in actie kwamen, wonnen hun partij en. Marco van der Berg versloeg Joost van Leeuwen (9-5), terwijl Henk Jansen zegevierde over Kan- neblay (9-6). In het C-toernooi werden giste ren drie interessante partijen afge werkt. De als eerste geplaatste Martijn Krans had alle moeite met Gerald Lucasien en wist pas in de tiebreak de overwinning te grijpen (9-8). De als tweede geplaatste On- no van Paridon deed het daarente gen heel wat beter door vlot af te rekenen met Tim van Dijk 9-2. Op merkelijk was het optreden van Paul Bamhoorn, die drie jaar geen tennisracket had aangeraakt, maar EK-titel lonkt voor Van der Sluis HOORN - Het Europese zeilkam- pioenschap in de Javelin-klasse lonkt voor Ed van der Sluis en Jos Schrier. Gisteren sloot het duo de 3e en 4e race op het IJsselmeer winnend af en nestelde zich door die resultaten aan kop van de rang lijst. Komen zij vandaag de 5e en 6e race zonder kleerscheuren door, dan valt de Europese titel hen ten deel. „Er woei gisteren een lekker windje", wist Woubruggenaar Van der Sluis, „daardoor gingen we lek ker hard. We zijn nu vol vertrou wen over een goede afloop". Nog aardiger om te z partij tussen Olivier Bonk en Tho mas Koemans. Koemans leek bij 8- 3 roemloos ten onder te gaan, maar vocht terug tot 8-7, waarna zijn Duitse tegenstander toch een be slissing wist te forceren (7-9). Span nend, maar van minder kwaliteit, was ook de ontmoeting tussen Jan Siemerink en Jan van den Akker. De als derde geplaatste Rijnsbur ger wist Van den Akker pas op het de ALKMAAR (ANP) - Voor de baan- lerbaan worden gehouden, bestaat bij de professionals slechts een zeer beperkte belangstelling. Voor de dag van de profs, de morgen met vier kampioenschappen, zijn ongeveer 25 inschrijvingen, maar tot nu toe slechts een zestal voor de achtervolging, het enige nummer dat internationaal enigszins aan spreekt. Bij die zes is Jelle Nijdam. de amateurkampioen van vorig jaar, maar niet oud-wereldkam pioen Bert Oosterbosch. Het grootst is de belangstelling voor de demie-strijd (onder andere Zoetemelk, Lubberding, Van der Velden) en de puntenkoers, maar dat zijn evenementen die passen in het circus van de criteriums, dat voor een dag wordt onderbroken door de baankampioenschappen, die feitelijk voor de professionals het criterium van Alkmaar zijn. De Tweede Kamer is met reces, maar de redacties van de weekbla den moeten gewoon doorwerken. Dat heeft tot gevolg dat er naar ver houding weinig Nederlandse poli tieke onderwerpen in de kolom men van de weekbladen figureren. Niet iedereen zal dat als een gruwe lijk gemis ervaren. Zo komen de schaakliefhebbers er deze week goed van af. Vrij Ne derland heeft een exclusief inter view met wereldkampioen Karpov te bieden. Haagse Post laat Hans Ree uitweiden over Karpov en De Tijd voert het Leidse schaaktalent Jeroen Piket ten tonele. In de Groene Amsterdammer heeft de schaakliefheber niets te zoeken, maar het zij De Groene vergeven; het blad had nog onlangs een groot en onderhoudend artikel over het vermogen van vrouwen om goed te schaken. Hans Ree oordeelt: De keren dat Karpov zich heeft uitgelaten over zijn stijl en over zijn inzicht wat de juiste manier van spelen is getuig de altijd van een grote zakelijk heid. Wat moet ik doen, zo zei hij een keer ongeveer, als ik de keus heb tussen een schitterende com binatie die onduidelijk is en een technische afwikkeling naar een stelling die ik zeker zal winnen? Natuurlijk neem ik die afwikke ling. Schoonheid is mooi, maar schoonheid moet ook waarheid zijn. Een fraaie wending die later incorrect blijkt te zijn geweest heeft voor Karpov geen enkele be koring. Het is een opvatting die ie dereen met verstand van zaken ei genlijk wel deelt, maar toch wint een zo praktische instelling meer respect dan ware liefde. In Vrij Nederland zijn de inter viewers Max Pam en Genna So- sonko, ex-Rus en een van Neer- lands beste schakers. Zij ontleden de gang van zaken bij de match Karpov-Kasparov, die bij de stand 5-3 werd stopgezet wegens zeg maar tijdsoverschrijding. U zou aan het eind van de tweekamp zijn ingestort, proberen Pam en Soson- ko. "Al die geruchten waren volko men onzinnig. Mijn arts heeft steeds verklaard dat ik de match kon vervolgen. Natuurlijk was ik moe na vijfeneenhalve maand schaken zonder onderbreking. Maar Kasparov was ook doodop. Tijdens de persconferentie had hij koortsuitslag, hij had zweertjes rond zijn hele mond. Zijn arts heeft de mijne gezegd dat Kasparov tij dens de tweekamp acht a negen ki lo aan gewicht heeft verloren". Karpov haalt in VN ongewoon fel uit naar zijn jeugdige opponent. "De tweede match zal heel wat moeilijker voor mij zijn, want ik heb hem 48 gratis schaaklessen ge geven. Hij is door de tweekamp sterker geworden, niet zozeer als schaker maar als persoon. Zijn ideeën voor de match hadden nau welijks enige relatie met de Anatoli Karpod: Botwinnik is ja loers. (archieffoto) werkelijkheid. Hij had van tevoren aangekondigd dat hy mij met 6-3 zou verslaan en dat zijn verliespar- tijen daarbij hoogstens van toeval lige aard zouden zijn. Zyn hele conceptie van de match was ver keerd. Hij dacht dat ik sterker zou zijn op het positionele vlak en dat hij, Kasparov, mij zou overtroeven in het tactische spel. Hij zou meer fantasie hebben, zijn vermogen tot combineren zou groter zijn. Over het geheel zou hij twee klassen sterker zijn dan ik. Maar al in de eerste partijen bleek niet ik, maar hij, tactisch de zwakkere te zijn. Dat verbaasde hem, niet mij. Hij wist niet wat hem overkwam. Hij kon geen enkele manier vinden om mij aan te vallen". Karpov ontkent alle verhalen als zou Kasparov tegenwerking onder vinden van de Russische schaak bond. "Toen Kasparov nog niet eens grootmeester was kreeg hij al twee volledig betaalde trainers tot zijn beschikking. Nikitin en Sja- charov. Geen enkele wereldkam pioen is in zijn jeugd zo in de wat ten gelegd. Al tijdens zijn match in de kwartfinale tegen Beljavski werd Kasparov terzijde gestaan door een volledige delegatie". Karpov bijt ook van zich af in de richting van oud-wereldkampioen Botwinnik. een aanhanger van Kasparov. "Het is volkomen duide lijk waarom Botwinnik partij kiest voor Kasparov. Botwinnik vindt zichzelf de grootste wereldkam- pioen die er na de Tweede Wereld oorlog is geweest. Hij is niet in staat om te accepteren dat ik in werkelijkheid zijn prestaties allang heb overtroffen. Er is een clubje van ex-wereldkampioenen, dat al tijd hoopt de regerend wereldkam pioen te kunnen inlijven. Want pas dan is hij weer afgedaald naar hun Geen wereldkampioen, althans nog niet, is het Leidse schaaktalent Jeroen Piket. De Tijd interviewde hem onmiddellijk nadat hij in het Ohra-toernooi in Amsterdam een nederlaag leed tegen de Joegosla vische grootmeester Ivkov. Je roen: "Ik speel altijd Koning-In disch met meestal een aparte va riant". Beetje verlegen: "Maar daar had ik geen zin in vandaag. En ik had mijn meester-resultaat toch al. Maar ja, nu heb ik verloren. Te recht". Piket wordt geportretteerd als een tamelijk onverschillige, non chalante en nuchtere middelbare scholier, die voetballen leuker vindt dan de theorie van het schaakspel bestuderen. Hoeveel uur per week studeer je? "Echt stu deren? Zo in mijn eentje gaan zit ten met boeken erbij? Kweet niet. Laatste paar maanden heb ik hele maal niks gedaan. Waarom? Geen zin. Ik moet al huiswerk doen. Dat is erg genoeg". Kaapstad Natuurlijk hoeven de weekbla den bij gemis aan Tweede-Kamer- gebeuren niet uit te wijken naar de sportwereld. In het buitenland ligt genoeg stof voor uitdieping. Een reportagetje over de landsgrenzen is in dit jaargetijde onder dergelij ke weersomstandigheden niet eens zo'n onaantrekkelijk idee. Haagse Post bezocht Kaapstad en ont moette Hans Heese. de historicus die openbaarde dat honderddui zenden Afrikaners blijken af te stammen van kleurlingen. "De Au straliërs losten hun problemen op door de Aborigines gewoon te eli mineren, dé Amerikanen elimi neerden de Indianen voor een groot deel. Ik wil het niet hebben over een edel motief want dat be staat niet, maar de blanke pioniers in de Kaap waren heel wat toleran ter dan die andere kolonisten", re lativeert hij. heeft het nationale vraagstuk ont dekt. schrijft de Groene en citeert de historicus Herbert Ammon (SPD), die de Duitse kwestie de centrale kwestie van de Europese vredesbeweging noemt. VN ging naar Londen om over Zuid-Afrika te schrijven. In Lon den verblijft de Zuidafrikaanse jood Denis Goldberg, lid van het ANC, die jarenlang in de Zuidafri kaanse gevangenis heeft doorge bracht maar onlangs plotseling vrijkwam. De Tijd stuurde Renate Dorre- stein naar Nairobi om de vrouwen conferentie te verslaan. Als vrou wen het voor het zeggen hadden, dan zou de wereld een stuk beter zijn, vindt Dorrestein: "Uit de Pea ce Tent klinkt de hele dag gezang in vele, vele talen. Daar zitten ze, de rechtstreeks betrokkenen en ge troffenen. Zij zijn het die mannen en zonen kwijtraken of verminkt terugkrijgen, zij zfin het die onder- tussen hun gezinnen bij elkaar houden en het dagelijks leven in hun maatschappij draaiende hou den, zij zijn het die in de vluchte lingenkampen belanden en hier praten ze met vrouwen van hun be zetter. Maar wat telt meneer, zijn de Camp David akkoorden. Ik zie hoe ze eikaars handen grijpen en, samen zingen en ik stik zowat in de gedachte wat hun aandeel voor de wereld zou betekenen als het ein delijk werd erkend". Faber Natuurlijk hebben de weekbla den nog andere uitwijkmogelijkhe den als de Haagse politiek stil ligt. In de sfeer van kunst en cultuur liggen de onderwerpen voor het oprapen en ook de geschiedschrij ving is nooit voltooid. En uiteinde lijk zijn er altijd nog politici in rus te. Tot die categorie kan ook de voormalige CD A-loyalist Sytze Fa ber wel gerekend worden, nu bur gemeester van Hoogeveen. Jan Tromp ontlokt hem in Haagse Post een aantal sombere uitspraken over het CDA. "Ik zal je zeggen: een van de vragen die mij tot op de dag van vandaag kwelt is wat Ruud Lubbers nou eigenlijk ge zien heeft in Bert de Vries". Optimistischer is Faber over de persoon Lubbers. "Hij kan premier zijn van dit kabinet, hij kan ook premier zijn van een kabinet met een andere kleur. Als de Partij van de Arbeid verstandig is kiest men straks ook voor een voortgezet pre mierschap van Lubbers in een eventuele coalitie met de socialis ten". "Kijk eens even, er is maar één mogelijkheid dat er geregeerd kan worden tussen PvdA en CDA en dat is als Lubbers premier wordt. Dat is geen chantage, dat is een vaststelling op grond van waarne mingen in de werkelijkheid. Het is een feit dat het CDA-electoraat in de loop der jaren is verrechtst. Dat maakt regeren met de PvdA al bij na niet op te brengen. Als de PvdA dan ook nog het primaat moet heb ben in zo'n kabinet, heb je het over een bijna surrealistische situatie". LEO MAAT Hakhout bij het Paddegat.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 12