SOT Volleyballen voor fooi Braziliaan Falcao: man van bijna zes miljoen Water komt tennissers Zee en Duin tot lippen Moeizame zege Feyenoord Turkse club eist gratie na degradatie Duurste voetballer van Europa Oranje-speelsters verdienen daalder per uur Van der Poel wint Grote Scheldeprijs Rick Hansen: 'Dit geeft nieuwe energie' Bearzot tot 1990 coach van Italië Verrassingen bij open NK schaken SPORT PAGINA 9 ARNHEM (ANP) - Feyenoord heeft gisteravond in de stromende regen het oefenduel tegen eerste- divisieclub Vitesse in Arnhem met 3-2 gewonnen. De Rotterdammers speelden weinig soepel en kwa men in de eerste helft op voor sprong door een eigen inzet van de Arnhemmer Gerritsen. De andere treffers van Feyenoord kwamen van de middenvelder Sörensen en Hoekstra, beide keren op aangeven van Ling. FC Groningen verloor in Waal wijk met 1-2 van eerste-divisieclub RKC. De vernieuwde ploeg van trainer Han Berger kwam op een voorsprong, maar speelde daarna zo slecht, dat RKC uiteindelijk vrij gemakkelijk won. De nieuwe cen trumverdediger De Wolf dacht Groningen dichterbij te brengen, maar RKC-doelman Von Seydlitz stopte zijn strafschop. Feyenoord 2-3 (0-2 doel), 29. Sörense Hoekstra 1 -3,70. Neyenhuis 2-3. Scheidsrechter: Hobé. Toeschouwers: 9000. Gele kaarten: Hiele en Duut (beiden Feyenoord). RKC - FC Groningen 2-1 (0-1), 30. Roossien 0-1, 63. Kraay jr 1-1. 83. Van Veen 2-1. Scheidsrechter: Slikkeveer. Toeschou- Walcheren - Excelsior 2-8 (1-4). Doelpun- ten Excelsior: Beukers (4), Leenheer, Boe- re, Ridderhof en André Wasiman. Doel punten Walcheren: Dek en Van de Rafe- laer. Toeschouwers: 150. Stade Leuven (3eKI)-GA Eagles 1-0. Mar- ting 1-0. Toeschouwers: 1500. WG '25 (zondag vierdeklasser) - De Graafschap 0-9 (0-5). Doelpun te:.: Cooke (3), Leeuwerik en Rosendaal (ieder 2), Peitsman en Wanders (ieder 1). Scheids rechter: Slotboom. Toeschouwers: 1000. Heer (zondag eerste-klasser) - MW 0-10 <0- 4). Doelpuntenmakers waren Adam, Dries- sen en Van Marwijk (ieder 2), Smeets, Van der Poppe, Delahaye en Ummels (eigen doel). Scheidsrechter: Klinkers. Toeschou wers: 1500. Limburgia (hoofdklasser) - FC VW 1-3 (0- 3). Verlijsdonk (2) en Valckx zetten VW al voor de pauze op 3-0. Na de pauze stokte de ,produktie en kon Labyed Limburgia op 1-3 brengen. Scheidsrechter: Lucassen. Toe schouwers: 700. Emmen - FC Twente 0-2 (0-2). Carbo en Ten Caat scoorden voor 1500 toeschou wers. Scheidsrechter was Bulthuis. ZUTPHEN (ANP) - De voetbal club „Turkse Kracht" heeft een kort geding aangespannen te gen de KNVB en de afdeling Gelderland van de voetbal bond. Mede als gevolg van een vorig seizoen opgelopen straf degradeerde de ploeg uit Zut- phen naar de derde klasse van de afdeling. Verzoeken om her ziening van de straf bij de tuchtcommissie van de afde ling en een gratieverzoek bij de KNVB werden niet gehono reerd. Het geding dient van daag bij de arrondissements rechtbank in Zutphen. „Turkse Kracht" wil het twintigjarig bestaan per se niet als derde-klasser vieren. De uit buitenlandse werknemers be staande club dreigt het komen de seizoen zo laag te moeten 'spelen, omdat de club aan het einde van het vorige voetbal jaar twee punten in mindering kreeg gebracht. Op 6 april moest het competitieduel in Borculo tegen DEO twintig mi nuten voor tijd worden ge staakt. Aanleiding vormde een handgemeen tussen de spelers. De sfeer in het veld was ver troebeld toen een solo van Mus tafa Göbel van „Turkse Kracht" op onreglementaire wijze werd afgebroken. Naast de puntenstraf kreeg „Turkse Kracht" ook een een boete van honderd gulden opgelegd. Aan voerder Göbel is thans ook voorzitter van de club. ROME (ANP) - Het Italiaanse Napolitaanse dienst brengt zijn sportblad Corriere dello Sport geld evenwel op. Opnieuw loopt de heeft verricht naar de salarissen topvoetballers in de belangrijkste landen in West-Europa. Belang rijkste uitkomst van de enquete was evenwel, dat in alle betrokken landen de financiële cijfers rood uitslaan en hulpkreten om over heidsbestand en gemeentelijke subsidies luid weerklinken. I de seizoenkaarten sneltrein. De eerste tien spelers op de loon lijst der best betaalden komen al len uit in de Italiaanse eerste divi sie. Na Falcao en Maradona volgen Rummenigge (1,75 miljoen gul den), Socrates (1,5 miljoen), Gior dano (1,5 miljoen), Rossi (1,4 mil joen), Altobelli en Fanna (1,25 mil- Het Romeinse sportblad verge- joen), Platini en Bagni (1,2 mil- leek de voetbalmarkt in de Bonds republiek, Spanje, Engeland, Frankrijk met die in eigen land. Duidelijk werd dat in Italië de sala rissen van de vedetten een veel voud bedragen van de verdiensten van de topspelers in andere lan den. De duurste speler op het con-l tinent is de Braziliaan Falcao,! joen). Pas na die tien volgen kele Spanjaarden, voornamelijk spelers van landskampioen Barce lona en Real Madrid, dat diep in de buidel tastte voor versterkingen. De Westduitser Schuster, aanvoer der bij Barcelona, en de Spaanse international Gordillo krijgen jaar- lijks 1,05 miljoen gulden overge- dienst van AS Roma. Hij ving het maakt op hun bankrekening. De afgelopen seizoen 5,6 miljoen gul- Argentijn Valdano en de Mexicaan den. Verzekeringsgeld overigens, Sanchez, beiden op de loonlijst van omdat de Braziliaan door een knie- Real Madrid, volgen op enkele operatie slechts een paar wedstry- tienduizenden guldens. den in actie kwam. Roma wil hem dan ook kwijt en Fiorentina zou i In de Bondsrepubliek neemt Ru- di Vóller de hoogst gewaardeerde teresse in hem hebben nu bij die positie, uitgedrukt in bankbiljet club Socrates („Plezier in voetbal- ten, in. De spits van Werder Bre ien hebben in Italië is onmogelijk") heimwee heeft Brazilië. De Argentijn Maradona neemt op de lijst van 'verdiensten' de en het nationale elftal zijn vaderland dient jaarlijks bij zijn club ruim acht honderd duizend gulden. Sö- ren Lerby, de voormalige Ajacied, goede tweede met een halve tweede plaats in met 2,8 miljoen ton minder. Zijn clubgenoot Mat- Falcao: bijna zes miljoen.. gulden. De kleine middenvelder in thaus toucheert wat minder, DEN HAAG (ANP) - De selectie van het nationale volleybalteam bestaat uit twaalf even spontane als verschillend geaarde meiden. Toch heeft het dozijn vier eigenschappen gemeen: ambitie, motivatie, gevoel voor discipline, vermogen tot relativeren. „Aan die voorwaarden moeten mijn speelsters voldoen", meent bondscoach Peter Murphy. „An ders kun je een groep niet 86 dagen bijeenhouden". Van juni tot september verblijft de groep dat aantal dagen (de mannen 102) bijeen. In trainingskampen, stages, toernooien in binnen- en buitenland, tot op 29 september de Europese titelstrijd in Leeuwarden geopend wordt met de wedstrijd tegen Roemenië. Een voor Neder landse begrippen even uniek als zwaar programma, dat een stevige duit (480.000 gulden) opslokt, maar volgens Murphy „relatief gezien niet zo erg veel is". „De Bondsre publiek, Frankrijk, Italië om een paar Westeuropese landen te noe men, steken een veelvoud van dat bedrag in de voorbereiding. Voor het Oostblok moet in nog heel an dere bedragen gedacht worden.". HartstocEt Volleybal. De naar fanatisme nei gende hartstocht van de in het Ca nadese Hamilton geboren Peter (spreek uit: Pieter) Murphy. Zijn brevier voor het doorstoten naar de Europese top: trainen, trainen en nogmaals trainen. „Dat is het toverwoord in de top van elke sport. Volleybal vormt daarop geen uitzondering. Maar in Neder land bestaat geen klimaat voor top sport. In ons maatschappelijk be stel heerst de filosofie van het ama teurisme. De recreanten-sport. Als je in Nederland aan topsport doet, word je als abnormaal afgeschil derd. In dit kneuterig landje staat een winnaar buiten de maatschap pij. Daar heeft de massa medelij den mee. Zeker als men ervaart, wat die winnaar er allemaal voor gedaan heeft". "Neem Vriesekoop. Wordt Europees kampioene. Zegt dat bereikt te hebben door zes, ze ven uur per dag te trainen en on middellijk gaat de massale vinger naar het voorhoofd. Die Vriese koop, die is hartstikke gek! Wie gaat er dagelijks zes, zeven uur te gen een pingpong-balletje slaan. In1 re landen ligt die situatie pre- dat bijv00rbeëid andersom. In de Verenigde h]ipk Staten is de winnaar een echte „winner". En de verliezer de stom meling". 'Globetrotter' hij door internationale collega's ge noemd wordt omdat hij alle be langrijke ontwikkelingen in het buitenland op de voet volgt, heeft veel respect voor zijn speelsters. „Zij ontzeggen zich veel voor dit EK. Zijn' akkoord gegaan met schijntje van twintig gulden als gen een pingpong-oaneije Slaan, in Hapverenpdinp Tprwiil 7P wpfpn andere landen ligt die situatie pre- daf bij4orbefïd in de Bondsrepu^ bliek de speelsters financieel veel rijker ondersteund worden door de Sporthilfe." De 37-jarige Murphy, die eind 1982 het werk overnam van Johan van der Haar en daarnaast het afge lopen seizoen heren-landskam pioen Martinus vijftien uur in de week trainde, zwijgt het liefst over zijn privé-situatie. In zijn praktijk als fysiotherapeut in Veghel werkt hij voortdurend met vervangers. Het gezinsleven met vrouw Frans je staat al maanden op vrijwel nul. „Maar Fransje weet exact wat er in dit wereldje omgaat. Met 208 inter landwedstrijden is zij nog steeds record-international. Zij is voor mij een uitstekend opvang- en rust punt. Bovendien kan ik goed rela tiveren. Bij winnen bereik ik nooit de hoogste top, bij verliezen val ik nooit in de diepste put. Dat leer ik mijn speelsters ook. Een uur na de wedstrijd richten we ons, ongeacht de uitslag, weer op de toekomst". „De 'Dutch Globetrotter', zoals of in noodgevallen van hun accom modatie gebruik mag worden ge- blemen ietwat verlicht. Dat neemt maiia_ niet weg dat we zo langzamerhand Marcèi met de handen is Taat bezorgd. KATWIJK - Van tennissen is giste ren op de accommodatie van Zee en Duin niet veel terecht gekomen. Van de 80 wedstrijden die stonden gepland konden er welgeteld zes worden afgewerkt. Tot zes uur gis teravond viel er met de beste wil van de wereld geen balletje te slaan. „We zijn hier zowat onderge- spoeld", treurde Willem Taat van de wedstrijdleiding 's middags, „de banen liggen er door de aan houdende regen troosteloos bij". Taat is met zijn collega-organisa toren ongeveer tot het midder nachtelijk uur bezig geweest met Hans Henne klopte de toerist Van De plaatsingslijst: Mannen enkel B: 1. Marco Jansen maakt. „Gelukkig hebben de clubs toegestemd. Daardoor zijn de pro- (Overgangsklasse Groningen), 3. Jan Siemerink (Rijnkanters), 4. Hardy Mans, 5. Bonk (winnaar Hillegom, 6. Rijn, 7. Marco van der Berg, het haar zitten 8. Henk Jansen. Vrouwen enkel B: 1. Xandra Weller (Jaagpad), 2. Marijke Guyt (Unicum). Toen het weer gistermiddag enigzins opklaarde, werden de Rh°^L Katwijkse banen in allerdroog- s ™bBer^Kann0s' MDB: 1. Jansen/Le Can, 2. Bandun/ gelegd'. Behalve een aantal mix AYiöW partijen in D, konden toen ook drie paridon. wedstrijden in C worden gespeeld. GDB: 1. Rhode/Marlon Verdegaal, 2. :einberg/Mans. MEC1: 1. Martijn Krans, 2. Onno van der Lippe, 2. Jan speel- Dijk met 9-4. In het dubbel dron- maar de vraag in gen Dave Wijnveld en Erik de Graaf alsook het als tweede ge- kan het opstellen schema. Het hoever daar de hand den gehouden, want een telefoon- plaatste duo Onno van Paridon tje naar het 'KNMI' van het nabij- Maicel van Maaren door naar de gelegen vliegveld Valkenburg leer- volgende ronde, de gistermiddag, dat er vooralsnog 'gladjes' zou verlopen. In de D-c MEC2: 1. Johan- Mens. VEC1:1. Willy den Hollander, 2. Jani- ne Junger. VEC2:1. M. Patywael, 2. Pascal Jong- MED: A. Vonk. VED: D. Krul. Anderhalve gulden Ook aanvoerster Carolien Keu len (192 landen wedstrijden) heeft zich al eens eerder laten ontvallen, dat volleybal in Nederland een ver schrikkelijke amateursport is, waarvoor je geld moet meebren gen, maar waarin wel al je vrije tijd gaat zitten. „In principe, is de situa tie voor het komende EK nog dras tisch verergerd. Ons inkomen wordt wel vergoed, maar met het volleybal verdienen we dagelijks anderhalve gulden per uur." Voor de Friese aanvalster veran dert haar leven na de Europese ti telstrijd volkomen. „Een dag na het EK vertrek ik naar Bologna. Heb daar een contract voor een jaar getekend. Word professional, als de lire tenminste niet te veel de valueert. Alleen drie uur per dag trainen en volleyballen. Zalig! Beleid Over de toekomst na het EK zijn Murphy en de speelsters somber. Murphy: „We hebben nu een een malig budget van 480.000 gulden. Dat zal het volgende seizoen auto matisch weer teruggebracht wor den tot het normale niveau van 180.000 gulden. Met zo'n bedrag kun je het huidige spelpeil niet waarborgen. Daarvoor moet je kunnen beschikken over drie tot vier keer dat bedrag. Dan kunnen we ons handhaven. Let op: hand haven. Niet verder ontwikkelen". De speelsters verwachten even eens een terugslag. Irene Klunder (111 interlands): „Na het EK valt er een groot gat. Wordt het aantal trai ningen hoogstwaarschijnlijk weer teruggebracht tot de proporties van de voorgaande jarer), terwijl het buitenland het aantal trainings uren blijft opvoeren. Ik denk dat het beleid drastisch zal moeten worden omgebogen om de aanslui ting met de Westeuropese top te houden en de achterstand op het Oostblok niet te groot te laten wor- dén. Misschien dat in die periode Carolien (Keulen) en Petra (Van de Linde) met hun in Italië opgedane ervaring de ploeg op de been kun nen houden. Maar wat zeur ik. Ik zelf ga na het Europese kampioen schap onmiddellijk een maand op vakantie naar Thailand". Adrie van der Poel kan juichen. (f0t0 Beiga) SCHOTEN (ANP) - Adri van der Poel heeft gisteren de Grote Schel deprijs, de traditionele Vla&mse wegwedstrijd voor beroepswielren ners, gewonnen. In de omgeving van Schoten versloeg de renner uit de ploeg van Jan Raas zijn Belgische mede-vluchter Ludwig Wij- nants. Het duo legde de 235 kilometer af in zes uur en twee minuten. De Belg Mare Sergeant eindigde met een achterstand van 35 secon den op Van der Poel en een voorsprong van twintig seconden op het peloton als derde. De uitslag is: 1. Adri van der Poel (Ned) de 235 kilometer in 6 uur 2 minuten, 2. Ludwig Wijnants (Bel) zelfde tijd, 3. Mare Sergeant (Bel) op 35 seconden, 4. Jef Lieckens (Bel) op 55 seconden, 5. William Tackaert (Bel) z.t. Kuiper Hennie Kuiper, die het einde van de Tour de France niet heeft meegemaakt, won gisteravond het profcriterium van Stiphout. De veteraan uit de Belgische formatie van Roger Swerts versloeg na de honderd kilometer Peter Winnen in de eindspurt. Op twintig secon den won Wies van Dongen de sprint van het groepje achtervolgers. Joop Zoetemelk leidde tien seconden later de aankomst van het pelo- finale niet langer dan negen games kregen' Dit geeft m!j ZUNDERT (GPD) - „Zo'n welkom heb ik tot nu toe nog nergens ge- (zogenaamde pro-sets) te laten du ren", zegt Taat, „anders kunnen we het programma niet afwerken". Uit voorzorg heeft Zee en Duin aan omliggende tennisverenigin gen (KLTV en Rijnsburg) gevraagd op de voorgrond trad, liep het fout. In C zijn tot nu toe een handvol wedstrijden gespeeld, in B is nog geen enkele krachtmeting afge werkt. gie met mijn wereldtoer door te gaan". Met deze woorden bedankte vanmorgen de Canadese rolstoelat leet Rick Hansen (27) de bewoners van het Brabantse Zundert, die hem zo'n hartelijke ontvangst had den bereid. De Canadees, bezig aan een we- werkte niet mee. Een moreel rug- reldreis in een rolstoel, was er gesteuntje kon hij daarom wel ge zichtbaar van onder de indruk. Op bruiken. Op zijn eerste stop in Ne- 21 maart vertrokken uit het Cana- derland kreeg hij dat voldoende, dese Vancouver waren de eerste 9000 van de in totaal 40.000 kilome- Met zijn prestatie wil Rick Han- ter voor hem niet over rozen ge- sen tonen waartoe de gehandicapte gaan. Verschillende blessures aan mens in staat is. Bovendien wil de polsen en ellebogen hadden zijn Canadees de oprichting van een trip bemoeilijkt, en ook het weer wereldwijd fonds voor rugwervel- maar staat derde. In Frankrijk en Engeland zijn aan de salarissen onder- en boven grenzen gesteld. De spelers heb ben daarentegen wel de kans zich van neveninkomsten te verzekeren via opbrengsten uit reclame. In Frankrijk verdient Alain Giresse, de international van Bordeaux, op de grasmat jaarlijks krap een half miljoen, maar zijn jaar-inkomen wordt geschat op het dubbele door de extraatjes. In Engeland voeren spelers van Manchester United de lijst aan. Jesper Olsen, geen onbe kende in de Meer, wordt door de Corriere dello Sport aangeduid als meest verdienende met ruim 600.000 gulden, gevolgd door zijn clubgenoot en aanvoerder van het Engelse elftal Brian Robson met 4,5 ton aan voetbalinkomen. ROME (SID) - Bondscoach Enzo Bearzot (57) heeft zijn verbintenis met de Italiaanse voetbalbond ver lengd tot 1990. Pas na de eindronde van het wereldkampioenschap in eigen land zal Bearzot een streep onder zijn loopbaan zetten. In Me xico verdedigen Bearzot en zijn pupillen volgend jaar de wereldti tel. Bearzot vormt in de voetbalwe reld een uitzondering. Hij is al se dert juni 1977 als bondscoach in dienst van de Italiaanse voetbal bond. In 1982 werd hij in Spanje met het Italiaanse elftal wereld kampioen. Niet lang daarvoor stond Bearzot op het punt ontsla gen te worden. De prestaties van zijn selectie in de aanloop naar de eindronde van het wereldkam pioenschap waren zo matig, dat zijn bekwaamheid ter discussie werd gesteld. Bearzot, op 26 september 1927 in Ajello geboren, had als actieve voetballer de reputatie van spijker harde verdediger. Als trainer ver wierf hij de bijnaam de zwijger van Frioel. In 1968 was hij tijdens de verovering van de Europese titel assistent-coach van de toenmalige chef-trainer Valcareggi. Na het ver trek van Valcareggi en het echec tijdens de WK-eindronde in 1974 in de Bondsrepubliek nam Bearzot in samenwerking met dr. Bernardini de verantwoording over de natio nale selectie. Begin 1977 nam Ber nardini op zijn beurt afscheid, waarna Bearzot benoemd werd tot chef-coach. Bij het wereld kam- pioenschapstoernooi van 1978 in Argentinië werd Bearzot, na onder andere verlies tegen Nederland, met zijn elftal vierde. DIEREN - De tweede ronde van het schaaktoernooi om het open Nederlands kampioenschap werd gekenmerkt door enkele grote ver rassingen. De Joegoslavische grootmeester Ivkov, één van de fa vorieten voor de eindzege, moest onverwacht tegen Booij een half punt inleveren. Daar moest de Joe- goslaag zelfs blij mee zijn, want zijn jeugdige opponent had de bes- te papieren. Ook grootmeester Ku- drin moest tegen Van de Oudewe tering met remise genoegen ne men. Bruno Carlier, de titelverdedi ger, bleef op het goede pad door in een spannend gevecht Katy van der Mije te verslaan. Met de maxi male buit gaan voorlopig negen man aan de leiding. Onder hen be vindt zich niet Jeroen Piket uit Leiderdorp en dat is zeker een ver rassing te noemen. Zijn tegenstan der de Amsterdammer Nep ge bruikte het voordeel van de witte stukken uitsluitend om op een puntendeling af te stevenen. Hoe wel Piket het wel probeerde was er voor hem geen doorkomen aan. Remise was daarna het logische re sultaat. Mogelijkerwijs kan Marcel Piket I zich nog bij de leiders voegen. Dan zal hij echter in tweede zitting zijn partij tegen De Wit uit Rotterdam tot winst moeten bregen. Wim Heemskerk uit Rijnsburg wist zijn goede start geen vervolg te geven. Tegen Verholt uit Utrecht bleef hij op remise steken. Christ-Jan Mannien uit Leiden kwam nog niet tot scoren. Zijn hangpartij tegen Schwartz uit Utrecht ging de mist in, terwijl in de tweede ronde Olof uit Zeist te sterk bleek. Nigel Short beschikte gister- I avond over een beter concentratie vermogen dan Eugenio Torre. De Brit won de partij uit de eerste ron de van de 'na-competitie' na in to taal 87 zetten. De partij was maan- - - dag twee keer afgebroken. Het was onderzoek bewerkstelligen. Daar- voor Short, die eerder verloor van NH| heeft hy reeds 60.000 dollar John van der Wiel. het eerste ingezameld. Hansen probeert in zes dagen Nederland te doorkruisen. Daarna gaat de rolstoelatleet richting Duitsland en de Scandinavische /instpunt in de extra ronde het interzonale schaaktoernooi Biel. Van der Wiel (die leidt met 1 punt), Short en Torre strijden landen. In augustus 1986 hoopt hij de vierde plaats, die recht geeft op zijn reis door vijf werelddelen te deelneming aan het kandidaten- beëindigen in zijn geboorteland. toernooi in Montpollier.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9