'Het draait om geld' an der Wiel eerkrachtig Mogelijkheden Cram lijken onbegrensd Golf kruipt uit schulp, maar.... Ier stel in herkamp Sponsor jrofploeg jvumard ermoeiend wemtripje Eretekenen ev Jasjin Ook records Aouita en Kristiansen LEIDSCH DAGBLAD Marsh blijft Langer één slag voor Ook volgend jaar in Noordwijk „Alles was perfect", zei hij na de droommijl van Oslo. „De baan, het publiek en mijn gevoel. Het moest een snelle race worden. Als je hier niet goed loopt, doe je dat ner gens". Cram werd in het juiste rit me gebracht door James Mays-, de Amerikaanse 800-meterloper. Bij het ingaan van de laatste ronde kwam hij aan de leiding. Vooral daarna boekte Cram tijdwinst. Ter vergelijking: Coe was in 1983 bij zijn succesvolle recordpoging 1,14 seconden sneller, toen hij de slot- ronde begon. Eén van de voor naamste tegenstanders van Cram in de komende jaren is zonder twij fel Said Aouita. De atleet uit Fez, in de kinderjaren een talentvol lin kerverdediger op het voetbalveld, heeft zichzelf voor een reuzenop- dracht geplaatst. De Afrikaanse lichtgewicht wil behalve de vijf ki lometer ook de wereldrecords op de 1500 meter, de mijl, de 2000 me ter, de 3000 meter en de tien kilo meter. De opzet van Aouita, evenals Cram zonder trainer, maar werkend met een persoonlijke raadgever. mislukte zaterdag avond gedeeltelijk. De om prakti sche redenen naar Europa uitge weken volksheld van zijn land wil de als eerste man ter wereld vijf ki lometer onder de dertien minuten lopen. Tussen zijn eerste doel, het breken van het wereldrecord van David Moorcroft, en het tweede gaapte een gat van 0,41 seconde: 13.00,41. Aouita klokte 13.00,40. Hij verklaarde in de voorgaande dagen last te hebben gehad van de maag. „Bij het ingaan van de derde kilo meter kreeg ik opnieuw proble men. Daarom heb ik het drie ron den kalmer aangedaan. Daarna 'wilden de benen weer zoals ik het wilde". Aouita moest in Oslo afre kenen met Sydnee Mauree. „In dien Mauree eerder had aangeval len. hadden we beiden onder de dertien minuten gelopen. Nu heb ik alleen gelopen om te winnen. In augustus in Brussel probeer ik het misschien opnieuw". Toptijd De 20.000 bezoekers kregen ook een landgenote te huldigen. De Noorse Ingrid Kristiansen, reeds wereldrecordhoudster op de mara thon (officieus) en 5000 meter, ver beterde de toptijd van Olga Bonda- renko met meer dan dertien secon den. Zij bracht het op 30.59,42. In die race, haar eerste op de 10.000 meter van dit jaar, was Carla Beur- kens, Nederlands beste loopster al ler tijden op de lange afstand, bijna een minuut sneller, dan ze ooit was geweest. Het nieuwe Nederlandse record werd vastgesteld op 32.28,28. Van de bescheiden Neder landse afvaardiging maakte Elly van der Hulst de meeste indruk. De Rotterdamse atlete verbeterde •het bijna tien jaar oude record van Joke van Gerwen op de mijl. Van Hulst eindigde in de door Mary Slaney-Decker gewonnen race als derde in 4.28,24, een verbetering van' ruim acht seconden met be trekking tot de tijd van Van Ger wen. In het Olympische 1984 wa ren slechts zes atletes in de wereld sneller. Hans Koeleman stelde enigszins teleur. De hindernisloper werd vierde in 8.25,14. ADVERTENTIE ZEG MAAR (STL TEGEN KAMSTEEG OCCASION keus uit 200 occasions hAb 98 Sfeerbeeld uit Noordwijk: "Het doorweekte publiek liet zich als een stel gehoorzame kippen door de duinen leiden". cendoos ging nog even open, maar Van der Wiel liet zich geen mo ment misleiden en wikkelde nauw keurig af naar de overwinning. Problemen Tegen Eugenio Torre kwam Van der Wiel een dag later nimmer in de problemen. Hij bracht met zwart de dame-indiër op het bord, die hij in de ochtenduren met Lig- terink uitvoerig had voorbereid. Van der Wiel kwam zelfs beter te staan, verwierf een kwaliteit, maar de witte stelling bleek houdbaar. De grootmeester van schaakclub Rotterdam, die op de wereldrang lijst inmmiddels achter Timmman de tweede Nederlander is voor So^ sonko en Ree. stak nogal wat be denktijd in een poging zijn voor deel uit te buiten, meer dan remise was niet haalbaar. Voor Van der Wiel breken nu twee rustdagen aan. Maandag wordt de eerste ronde beëindigd met het duel tussen Short en Torre, waarna de tweede reeks van de drie-rondige verlenging woensdag geopend wordt met de partij tus sen Short en Van der Wiel. Short-Van der Wiel 0-1; Torre (Phi) - Van der Wiel (Ned) 0.5-0.5 Stand na twee ronden: 1. Van der Wiel 1.5 (uit 2); 2. Torre 0.5 (uit 1); 3. Short 0 (uit 1). iuld o AFP| BpT1j IEL (ANP) - John van der Wiel lijkt over een opmerkelijke veer- eft iii"3^ te beschikken. Na zijn dra- meniatische, mislukte poging zich di- ;ct te kwalificeren voor het kandi- atentoernooi in Montpellier, her- elde hij zich het afgelopen week- nde voortreffelijk van zijn stroe- e toernooi-afloop. In de noodza- elijk geworden schaak-driekamp n het vierde en laatste toegangs- ewijs voor Montpellier startte de i-jarige grootmeester uit Leiden oortvarend met anderhalve punt it twee partijen. Zaterdag ver- oeg hij met wit de Brit Nigel hort in 34 zetten, de dag erop eelde hij met zwart in 24 zetten et punt met de Philippijn Euge- üo Torre. j Met Nigel Short (20) had Van der Debiel zaterdag nog een rekening te lereffenen. De Brit had donderdag de slotronde van het interzöne- jernooi de rechtstreekse plaatsing an Van der Wiel voorkomen door Leidenaar op nogal gevoelige rijze de derde nul toe te brengen, aterdag in de openingspartij van e verlenging, die in een kleinere ie.n"aal van het Kongreshaus in Biel oor een handjevol toeschouwers rtup rordt gehouden, kwam de Franse pening op het bord. Short, die ich voor de herkamp kwalificeer- door uit de laatste vijf ronden r punten behalen, barstte van et zelfvertrouwen en trachtte met wart Van der Wiel te verrassen ooit door de Russische rootmeester Bronstein gespeelde ariant op het bord te brengen. Van der Wiel, die evenals zijn se- Dndant Gert Ligterink die variant og nimmer onder ogen had ge- ad. weerlegde met voortreffelijk, ositioneel spel de strategie van hort en na twintig zetten stond et voormalige Britse 'wonder- ind'. achttiende op de wereld- inglijst, volledig verloren. De tru- &RIJS (AFP) - Guy en Bernard lerlin. de succesvolle zaken- roers, hebben een aanbieding ge- ban van ruim 6,5 gulden aan de Selerploeg van Cyrille Guimard, je momenteel zonder sponsor is. oor dat bedrag dient Stephen Ro le te worden gehaald als verster- pg. Tot de. profploeg van Gui- jard behoort Laurent Fignon, de Innaar van de Ronde van Fran- jk in 1983 en 1984. Het Franse be- njf Merlin heeft naamsbekend- |id gekregen door het sponsoren In wielerwedstrijden, waaronder j Tour de France en de Ronde jn de Toekomst. Voor 1 augustus enen Guimard en de zijnen een plissing te nemen. VALETTA (DPA) - Nicky Far- ia uit Malta heeft zich gisteren Je recordboeken gezwommen. Maltees overbrugde als eerste immer de 96 kilometer brede ingte tussen Sicilië en Malta, e 24-jarige Ferrugia had voor •versteek van Marina di Ragusa Malta 30 uur en 20 minuten Ig. In 1930 kwam de Farrugia's jgenoot Turu Rizzo bijna zo maar hij klapte enkele kilome- Voor het einde in elkaar. IKOU (DPA/Rtr) - Lev Jas- algemeen beschouwd als este doelman aller tijden, t zaterdag uit handen van voorzitter Samaranch de npische eretekenen ont ren. De 55-jarige Jasjin kte in 1956 deel uit van Russische voetbalelftal, in Melbourne het Olympi- goud veroverde. Sama- ;h, in Moskou eregast bij >pening van het twaalfde eldjeugdfestival, onder- iidde Jasjin om zijn „grote iragen" aan de Olympische eging. De voorzitter van Internationaal Olympisch dité roemde ook de moed Jasjin, die enkele zware raties doorstond en bij wie ig jaar een been werd afge- isjin, nu lid van het sport- ïité van de Sovjetunie, elde 78 interlandwedstrij- l, nam deel aan de wereld- npioenschappen van 1958, 2 en 1966. In 1963 werd hij de voetballer van het jaar i Europa uitgeroepen. OSLO (AFP/Reuter/ANP) - De hoogespannen verwachtingen werden overtroffen. Met wereldrecords op de mijl (Steve Cram) en de 5000 meter (Said Aouita) was Oslo zaterdag getuige van een historische atletiekavond, waarbij het wereldrecord op de tien kilometer van Ingrid Kristiansen en de nationale toptijden van Elly van der Hulst (mijl) en Carla Beurskens (10.000 meter) enigszins in de schaduw bleven. ontrolde zich toch nog een uiter mate spannende strijd. Tot de 13- de hole noteerden Langer en Marsh evenveel slagen over vier ronden. Bij de 14de hole echter haakte Langer af. „Ik raakte in de war van het publiek", was het zwak ke excuus van de Westduitser. „Ik werd gek van al die klikken de fototoestellen. Daarom kon ik mij niet concentreren. In het bui tenland heb ik daar nooit last van, maar zodra ik in Nederland kom begint iedereen als een gek te fotograferen". Graham Marsh lipt zich echter niet van de wijs brengen. Tijdens de eerste twee dagen toonde de 41-jarige professional zich met twee series van 68 (4 slagen min der dan gebruikelijk) heer en meester op de banen van de Noordwijkse Golf Club. Zater dag, toen het typisch Nederland se weer zich tot ergernis van ie dereen aandiende, vertoonde Marsh slijtageverschijnselen. Terwijl de hemelsuizen gister middag ver open werden gezet, hervond de Australiër juist op tijd zijn zelfvertrouwen. Kwaliteit „Niet zozeer het verschil in kwaliteit is doorslaggevend", verklaarde Loesberg, trainer van de nationale jeugdselectie en zijn 'brood' verdienend als golfleraar, het verschil, „maar de trainings uren. Ik heb de mentaliteit en de tijd niet om acht, negen uur per dag te trainen, zoals die grote jongens doen. Ik heb gekozen voor wat anders. Ik ben niet on tevreden hoor, ik heb het nu ook goed. Dat neemt niet weg dat ik wel eens met jaloerse blikken naar de toppers kijk. Wat die jon gens alleen al verdienen, niet te geloven". Waar Loesberg werd afge scheept met duizend gulden, in casseerde winnaar Marsh, in '79 ook al succesvol in Noordwijk, het 95-voudige van dat bedrag. Althans, die som pecunia steekt de Austaliër officieel in zijn zak. Net als in het tennis is echter het 'onder de tafel schuiven' bij het golf te doen gebruikelijk. Erken de "toppers als Bernhard Langer en Curtis Strange kregen in ruil voor hun komst naar Holland een 'tonnetje' toegestopt. Zaken waarvan de Nederland se Golf Federatie weet heeft, maar in het belang van het toer nooi wordt een oogje dichtge knepen. Vooral nu de reputatie van de 'Dutch Open' de laatste jaren is opgevijzeld, kijkt presi dent Verloop wel uit om de vuile was buiten te hangen. „Alles draait om geld", is de NGF-prae- ses zich bewust, „als dat er niet was, hadden we geen toernooi van internationaal topniveau. Zo gaat het nu eenmaal. Je doet mee, of je haakt af. Er is geen tus senweg". Met Sergej Boebka, die onlangs met de pols-stok een hoogte over brugde van zes meter, zorgden Cram en Aouita tot dusverre voor de hoogtepunten in dit buitensei zoen, dat bij gebrek aan grote titel- toernooien het gevaar van kleur loosheid kende. Dat werd voor het Eerste hulp voor Ada Groot, die bij de ongelukkige valpartij beide hiel- eerst voorkomen op 16 juli in Nice, benen verbrijzelde. (fotoANP) toen zowel Cram als Aouita de grens van drie en een halve minuut op de 1500 meter doorbrak. Cram Stunt loopt verkeerd af HILVERSUM (ANP) - Wat bedoeld was als een vrolijk begin van de middagwerd een klein drama. Voor aanvang van de eindstrijd om het open Nederlands tennis kampioenschap in Hilversum tus sen de Zweed Carlsson en de West duitser Osterthini zouden vijf pa rachute-springers een landing ma ken op het centre-court. Al bij de als eerste neerkomende Frank Drie ling, een beroeps-springer van het para-centrum op Texel, ging het fi naal fout. Met een gebroken enkel en een kapotte knie werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Erger nog verging het Ada Groot, die bij haar mislukte landing beide hielbenen verbrijzelde. veroverde het wereldrecord, op de voet gevolgd door zijn Marokkaan se tegenstrever, die sportieve wraak zwoer. Dat toekomstige prestigeduel werd voor later be waard. Op de supersnelle baan van Bislet gaven beiden de voorkeur aan verschillende afstanden. Cram ging met succes op jacht naar het wereldrecord van Sebastian Coe, zijn landgenoot, over 1642 meter; Aouita probeerde in navolging van Boebka en Cram een grens te ver leggen, die op de 5000 meter, de fa voriete afstand van de allrounder. Opnieuw werd duidelijk, dat Ste ve Cram op de midden-afstanden de kroon heeft overgenomen van Steve Ovett en Sebastian Coe, eveneens in het bezit van de Britse nationaliteit. Coe verklaarde even wel hoop te hebben op herovering van de toptijd. „Na de wedstrijden in Zürich ben ik een beetje aan het sukkelen geraakt. Maar nog voor het einde van het seizoen hoop ik Cram opnieuw te ontmoeten". NOORDWIJK - Schoor voetend kruipt golf uit zijn schulp. De sport hield zich lange tijd nagenoeg afgesloten van de 'gewo ne' wereld, maar het lijkt er op dat ook buiten het als elitair te boek staande kringetje de activiteiten rondom de zorgvuldig ge schoren grasbanen de be langstelling toeneemt. Niet iedereen binnen de Nederlandse Golf Federa tie is daar blij mee, maar president Jan Willem Ver loop snoert de critici in felle bewoordingen de mond. „Het gaat om de sport. Met de rest hebben wij niets te maken. De be langstelling voor golf groeit. Die moeten we vasthouden". NOORDWIJK - Het staat vrijwel vast dat de ac commodatie van de Noordwijkse Golf Club ook volgend jaar het décor is van de 'Dutch Open'. Pre sident Jan Willem Verloop van de Nederlandse Golf Federatie moet nog enige plooien met het be stuur van de vereniging gladstrijken. Verloop: „Noordwijk heeft in Nederland verreweg de beste accommodatie. Maar het i„ vraag of de leden ac- coord gaan. Ten slotte kan men twee weken geen gebruik maken van de accommodatie, terwijl het ook nog maar de vraag is of de vrijwilligers ook volgend jaar hun tijd weer kostekoos ter beschik king stellen. Maar ik geloof dat we er wel uit ko men", wist Verloop. Het tijdperk van de uit Jarrow af komstige Cram begon in 1983 met het veroveren van de wereldtitel op de 1500 meter. Het Olympische seizoen werd een mislukking door fysieke moeilijkheden, maar de over een onverwoestbare mentali teit beschikkende atleet vocht te rug. Pas 24 jaar is Cram, hersteld van een opspelende kuitspier, in Steve Cram juicht om zijn we reldrecord. net bezit van een wereldtitel en twee wereldrecords. Op de Open Nederlandse kam pioenschappen in Noordwijk, waar de Australiër Graham Marsh juist voor Bernhard Lan ger zegevierde, was van de stij gende interesse echter niets te merken. Het kassapersoneel van de plaatselijke golfclub kreeg minder klanten dan vorig jaar in Arnhem binnen de poorten. „Maar dat lag aan het weer", wees Verloop onmiddellijk als oorzaak aan. „Na de eerste twee dagen zag het er naar uit dat we meer publiek dan ooit zouden krijgen. Regen en wind waren jammer genoeg spelbreker". De tegenvallende opkomst voor de 66ste editie van de 'Dutch Open' weerhield er niet van optimistische bespiegelin gen oever de golfsport te ventile ren. „Rond het jaar 2000 zullen er rond de 70.000 beoefenaars zijn", is Verloop overtuigd. „Voor waarde is wel dat er meer banen aangelegd zullen moeten wor den". Politiek Dat is makkelijker gezegd dan gedaan. In het toch al volge bouwde Nederland is niet veel ruimte voor grondverslindende golfbanen. Toch gelooft Verloop dat binnen afzienbare tijd golfac- commodaties uit de grond wor den gestampt. „Dat baseer ik op toezeggingen van de politiek. Vroeger werden wij als Golffede- ratie genegeerd. De politici heb ben hun mening inmiddels her zien. Er bestaan in het hele land plannen voor de aanleg van ba- Nederland telt op het ogenblik 17.000 geregistreerde leden. Bui ten die officiële groep is nog een aantal 'wilde' golfers actief. Om dat zij bij de bestaande vereni gingen (de meesten zijn daarbij besloten) op meterslange wacht lijsten stuiten, slaan zij bij ge brek aan beter op de terreinen van hockeyverenigingen een bal letje, alvorens tot een club te worden toegelaten Alexander Loesberg hoeft zich niet meer de bekommeren om een lidmaatschap. De 46-jarige inwoner van Wassenaar is sedert lange tijd gewaardeerd lid van de Haagsche Golf en Country Club. Nu hij in het afgelopen weekein de als beste Nederlandse prof speler werd geklasseerd, zal hij op de Wassenaarse banen nog méér in aanzien stijgen. Loes berg eindigde als 63ste in een veld van 66 deelnemers. Hij pro duceerde 26 slagen meer dan winnaar Graham Marsh. Gevecht Meer dan één miljoen gulden aan prijzengeld (waarvan een kleine 600.000 officieel), volledig opgebracht door in totaal 32 sponsors, werd er gistermiddag in de stromende regen uitgereikt aan 66 professionals. Twee 'broodgolfers' eisten in de slotfa se van het gevecht de volledige aandacht op van het doorweekte publiek, dat zich als een stel ge hoorzame kippen achter zijn fa voriet door de duinen liet leiden. Omdat Langer zich niet bij een (te verwachten) nederlaag neer legde en lijstaanvoeder Marsh een slechte laatste dag kende,

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7