Nieuw Groenhoven is in aiineipe bereid service- josten terug te betalen Een stap in stilte akenkoopman Van alderen naast zijn jronzen evenbeeld LEIDSE LAKENFEESTEN Huilende saxofoons op 'n druilerige zondagmiddag Dertig deelnemers aan Sail '85 in Galgewater 'Onjuiste cijfers werkloosheid niet erg' Lezers Schrijven ANDAG 29 JULI 1985 nde be ian Sai EIDEN - Naast het beeldje van de kenkoopman bij de Koornbrug, ond gisteren op de Lakenmarkt kraam van de enige Leidse la- jnkoopman Van Valderen. Uit de lilliete boedel van de firma Krantz ;eft hij nog een stuk of dertig, esperajeertig balen van het échte Leidse iken op de kop kunnen tikken. Bij [kaar is dat bijna twee kilometer ei Van Valderen heeft veertig jaar jstoch iken gedaan met de firma Krantz. leze lakenfabriek leverde laken an de Nederlandse regering. Daar rerden uniformen van gemaakt oor het leger en de douane. Nauw- ■ttend werd de stof gekeurd op 2 aulventuele oneffenheden. Wanneer r ook maar een klein weeffoutje in at, werd het afgekeurd. ■narkt h O word 5, Lei floor \nnemiek Ruygrok Van Valderen kocht veertig jaar bng die "tweede keus". Toen de fa- iriek van Krantz failliet ging, bel de curator op. Of mijnheer Van 'alderen trek had in een partijtje kken. Dat liet hij zich geen twee eer zeggen en hij mag Zich frotse bezitter echte Leidse laken. Behalve dat st zijl eeft n°g 150.000 meter stof van jantz opgekocht: wol en kamga- de beste kwaliteit, in dd Waarom dat laken zo wordt ge- Colig oemd, wil van Valderen tussen de bedrijven door wel uitleggen: "Die stof wordt eerst geweven en daar na pas vervild en waterproef ge maakt. Je kunt nu in Engeland nog wel laken kopen, maar dat heeft bij lange na niet de kwaliteit van het Leidse laken. Dat Engelse laken wordt eerst vervild en daarna pas geweven. Vreemd genoeg is dat Engelse laken eens zo duur als het Leidse". Dat Leids laken lang mee gaat, bewees de Drentse bevolking vroe ger. De jongemannen kochten voor hun bruiloft een echt lakens zwart pak. Wanneer de zilveren bruiloft werd gevierd werd dat gekeerd, zo dat het nog minstens vijfentwintig jaar meekon. "Wie van dit laken een pak of mantelpak laat maken, kan gerust in zijn testament zetten voor wie het later bestemd is, want het gaat meer dan een leven lang mee", aldus Van Valderen. Het slijt niet, er komen geen zwakke plek ken in en het gaat evenmin glim- Denk niet datje zomaar even wat laken kunt kopen bij Van Valde ren. Hij is er vreselijk zuinig op. "Ik ben van plan tien stuks zelf te houden. Uit curiositeit. En als geldbelegging. Want deze stof wordt alleen nog maar meer waard". Wie het geluk heeft een paar me ter van dit zwarte, koningsblauwe of rode laken op de kop te tikken, mag dus een spekkoper worden genoemd. 15 JULI T/M 3 AUGUSTUS 1985 LEIDEN - De zonnewijzer bij Molen de Valk veranderde gistermiddag in een regenmeter. Met parasols probeerde de Big Band van Hans Dubbe- laar de instrumenten nog een beetje droog te houden. Huilende saxofoons accentueerden tijdens het concert de druilerige zondagmiddag. De stoel tjes en terrasjes lagen er verlaten bij. Niemand riskeerde een natte broek; met paraplu's zochten de enthousiaste luisteraars bescherming tegen de niet aflatende regen. Niettemin speelde de band opgewekt. De muziek van Glen Miller schalde over de Nieuwe Beestenmarkt en daar werd je toch vrolijk van. Ook op de Lakenmarkt bleef het publiek niet echt weg. Onder regen schermen schuifelde men in groten getale langs de stalletjes. Maar de tentoonstelling in de Waag werd pas écht druk bezocht: daar bleef je tenminste droog. In de verte speelde een buikorgeltje "Santa Lucia". Net even scheen. (foto Holvast) auto'i naren edaan )f alle irniel- rtuig- :bben ïotor auto heb- /Van bewoners Oranjegracht en omgeving eg EIDEN - Het bestuur van NieOw ïroenhoven is bereid bewoners 192 beschutte woningen aan Oranjegracht en omgeving ventueel te veel in rekening ge- irachte servicekosten terug te be- alen. De bewoners, van wie een antal heeft geklaagd over de ioogte en duidelijkheid van de ser- icekostenafrekeningen, zegt het estuur zich aan het advies van de ïuurcommissie over deze kwestie e zullen houden. Eind vorige maand ondernam en aantal bewoners, gesteund loor SP-raadslid Cor Vergeer en et Stedelijk Komitee Beter Wo- len (voorheen de Renovatie Ad- 'iesgroep), actie om klaarheid te :rijgen over de servicekosten. De ilachten richten zich op de door brekende kosten voor zorg en flarmering, de huismeester, boi- groenvoorziening en verlich- van gemeenschappelijke uimten. "Er wordt maar raak gere kend", is één van de klachten. Heeft directeur A. Dijkstra van Nieuw Groenhoven in een eerste reactie laten weten niet van de klachten op de hoogte te zijn, in een brief richten twee bestuursle den van de stichting zich nu aan alle bewoners. "Wij menen te kun nen concluderen uit de verschil lende reacties die wij ontvingen, dat onze huurders vertrouwen in onze stichting blijven stellen, uit gaande van de juiste veronderstel ling dat het nimmer de bedoeling is geweest iemand meer te laten betalen dan nodig was en wij achteraf overbodige heffingen gaarne terugbetalen", aldus de brief. Misvatting Het bestuur bestrijdt voorts dat voor de uitoefening van het zorg en alarmeringssysteem niemand aanwezig zou zijn. "Over deze mis vatting kunt u zelf oordelen. Zowel LEIDEN - De eerste zeilschepen die deelnemen aan de Sail-binnendoor- ace zijn vanmiddag in Leiden gearriveerd. In het Galgewater is het tot norgen een komen en gaan van deze dertig binnenvaartschepen. De schuiten komen uit Brugge, vanwaar zij via Dordrecht en Leiden naar Amsterdam doorvaren. Daar zullen zij zich morgen bij de Sail '85-vloot voegen. De wedstrijdtijd voor de etappe Dordrecht-Leiden wordt afgeklokt bij Allemansgeest in Voorschoten. Op uitnodiging van burgemeester Goe- toop van Leiden, tevens vice-voorzitter van Sail '85, varen zij Leiden Dinnen om de Lakenfeesten op te luisteren. De Amsterdamse wethouder Jan Schaefer is één van de deelnemers aan deze binnendoorvaart. Aan de vloot neemt ook het expositie-schip Isis deel, aan boord waarvan acht beeldende kunstenaars uit Noord Nederland hun werk tentoonstel- én. Onder de titel Art for Sail '85 'vertalen' zij hun ervaringen en indruk ken onderweg in schilderijen, tekeningen, collage's, foto's en videoban den. Hun impressies worden in de 'stations' tussen Brugge en Amster dam geëxposeerd. De acht deelnemers zijn: aquarelliste Riny Bus uit Groningen, tekenaar schilder Jan van Loon uit Zwiggelte, tekenares Riki Messie uit Win- ïm, schilder Gerriet Postma uit Tolbert, videomaker Willem van der Schalie, tekenaar en schilder Jan Velthuis, tekenaar en schilder Geert de Weerd en fotograaf Heiman Alberda, de laatste vier uit Groningen. overdag als voor de nacht is altijd een 24-uursbewaking aanwezig". De klacht van de bewoners over het alarmeringssysteem richtte zich overigens meer op de persone le lasten ervan. "Het personeel is niet aanwezig maar moet van Groenhoven komen. Er wordt geen verpleeg- of andere hulp ge boden, het is slechts een verwijs systeem", hebben de bewoners la ten weten. Volgens het bestuur gaan de be jaarden voorbij aan het feit dat over de servicekosten en de kosten van zorg en alarmering advies is gevraagd aan dé huurcommissie. 'Deze commissie is thans bezig on ze wijze van berekening deskundig te bekijken en zal daarover een uit spraak doen, waaraan wij ons ui teraard zullen houden. Het heeft weinig zin hierop vooruit te lo pen". Een uitspraak van de huurcom missie over de servicekosten is door één van de huurders ge vraagd. Een rapporteur van deze instantie heeft inmiddels zijn be vindingen op schrift gesteld. Deze komt tot de conclusie dat de bewo ners van Nieuw Groenhoven over een periode van ongeveer ander half jaar 10.000 gulden servicekos ten te veel hebben betaald. De huurcommissie moet nog advies uitbrengen. Overigens is Nieuw Groenhoven na de uitspraak van de huurcom missie niet verplicht deze op te vol gen. Dwingend wordt het advies pas na toetsing door de kanton rechter, waarbij de laatste de vrij heid heeft om ervan af te wijken. LEIDEN - Het ioas gisteren tot laat feest in het clubgebouw van KenG aan de Oosterstraat. Daar werd het nationaal kampioenschap gevierd dat op het muziekconcours in Kerkrade is behaald. Wethouder Tesselaar was ook in het clubgebouw aanwezig om de feestvierende K en G'ers geluk te wensen. Trots prijkt dé erevlag van de nationaal kampioen showwedstrijden sinds gisteren in het clubgebouw. (foto Holvast) Geluidsoverlast LEIDEN - De politie heeft gister ochtend omstreeks negen uur het televisietoestel plus de pick-up en toebehoren van een 43-jarige Lei- denaar, woonachtig aan de Boshui- zerkade, in beslag genomen omdat hij voor geluidsoverlast zorgde. De Leidenaar had de volumeknoppen helemaal open gedraaid. Omdat hij de de deur van zijn woning niet wilde openen, verschafte de politie zich met geweld toegang tot de wo ning. Bus in brand LEIDEN - De brandweer moest in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks kwart over vier op de Rijksweg 4 nabij de afslag Zoeter- woude een geparkeerde volkswa genbusje dat vlam had gevat, blus sen. De politie vermoedt dat er sprake is van brandstichting. Brandwonden LEIDEN - Een 42-jarige vrouw moest vrijdagavond even na half negen met brandwonden naar het AZL worden vervoerd nadat zij een pan vet over zich heen had ge kregen. Het ongeluk gebeurde in de. Genestetstraat. LEIDEN - Het feit dat de registra tie van werklozen door de arbeids bureaus niet klopt is onvermijde lijk en geen hindernis voor het werk van het gewestelijke arbeids bureau (GAB) in Leiden. "Het is al leen hinderlijk voor iemand die da gelijks van cijfers leeft", zegt de Leidse GAB-directeur C.A.J. Tib- be wat meewarig. Onlangs antwoordden de staats secretarissen Kappeyne van de Coppello en De Graaf van sociale zaken, op vragen van VVD-kamer- leden, dat ongeveer 40.000 ten onrechte als werkloze staan geschreven bij de arbeidsbureaus. Het gaat dan om voormalige werk lozen, die vergeten zich af te mel den als zij een baan vinden. Omdat dit aantal flink wat invloed heeft op het werkloosheidscijfer (onge veer 738.000) in Nederland willen de bewindslieden een nader onder zoek naar werkwijze van de ar beidsbureaus. De werkgevers, verenigd in de Raad van Centrale Ondernemings organisaties, dringen er bij het mi- •nisterie eveneens op aan dat eën beter inzicht wordt gegeven in de aard, omvang en ontwikkeling van de werkloosheid. Zij hebben mi nister De Koning van sociale zaken gevraagd opheldering te verschaf fen voor het voorjaar van 1986. Volgens de Leidse GAB-direc teur Tibbe is dat echter onzin en een zekere afwijking van de werk loosheidscijfers onvermijdelijk. "Ik denk inderdaad dat het kan voorkomen". Hij wijt dit aan de werkwijze van de GAB's. Elke maand worden de bestanden van de ingeschreven werklozen nage keken. Minstens eens in de twee maanden wordt gecontroleerd of moeilijk plaatsbare werklozen in- Zwembaden Volgens mij zijn er in en om Lei den te veel open-baden, gezien de geringe toeloop van de laatste ja- Misschien door de steeds slechtere zomers en de tempera tuur van het zwemwater, dat is meestal te koud en dan de vrije re creatie mogelijkheden in de om trek (zwemmen kost daar immers niets). Stel een gezin, echtpaar met 3 kinderen: kosten voor één keer amen in het zwembad, 2x 3,25 3x 2,25 13,25, dat kan voor een enkele keer, meerdere ke- s haast niet meer op te bren gen, dus, dan maar in het buiten water met veel risico's vandien. Ik heb maar één oplossing, over kap de buitenbaden met een schuifdak, bij mooi weer open en bij slecht weer dicht, dan kan je al tijd zwemmen, dat binnenbad van nu heb je dan niet meer nodig, plus dat je minder personeel nodig hebt, want ik weet uit ervaring dat de meeste s zijn. En dan nog iets over het zwem bad de Zijl, dat moet een 50 meter- bad worden, een wedstrijdbad, en er moet een springplank komen met natuurlijk een verdiept gedeel te. Ik zwem er nog steeds maar de jongeren missen toch die plank, ja, het zal wel weer veel geld kosten maar op de manier zoals het er nu aan toe gaat kost het toch ook elke zomer weer miljoenen, dus Sport stichting en Gemeente denk daar eens goed over na W. Bodrij Langegracht 176 Leiden foto: Hans van der Meer 'Een stap in stilte' is de titel van een serie straatfoto's die Hans van der Meer lopend door Leiden maakte. Ze was begin dit jaar in het Prentenkabinet te zien; van daag de derde in een reeks die we deze weken op de stadspagina plaatsen. Het zijn foto's die in hun raad selachtigheid en absurditeit voor zichzelf spreken. Van der Meer: "Het heeft te maken met theater, bewegingen van de mensen, ze daar op betrappen. Je moet je niet afvragen wat die mensen doenmaar er gewoon naar kij ken". Collega-fotograaf Leo Di- vendal: "Er is wel afstand, maar geen afstandelijkheid. Het is een strelend aanraken van het straatleven, geraffineerd, onge kunsteld". Hans van der Meer is dertig jaar, woont in Warmond en stu deert aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten in Amster dam. Hij maakte deze foto maart vorig jaar in de Kraaierstraat. derdaad nog zonder werk zitten. "Er zit altijd wel een lek in. Dat is ook absoluut niet hinderlijk. Het kan hooguit een keer voorkomen dat we iemand, die al werk heeft, een baan aanbieden. Ik denk dat het alleen hinderlijk is voor men sen die dagelijks van cijfers leven", aldus Tibbe. Politie gestoord LEIDEN - De mobilofoon van de politie werd gisteren vijf keer ge stoord door een leukerd die mars muziek draaide op dezelfde fre quentie. Wie de boosdoener is, weet de politie nog niet. LEIDEN - Overleden: A. Don, geb. .9-4-1935, man; H. van Duijn, geb. 27-5- 1917, echtgen. van C. Guijt, vrl.; 29-4-1935, i Beelen, geb. 30-1-1901, vrl., echtgen. van C.J. van der Ham; J.E.H. Verdouw, geb. 20-3-1907, vrl., geh. gew. met N. Segaar; A. Ruis, geb. 28-8-1900, man; A.C.C. van Rijnswou, geb. 22-9-1897, man; B. Mer- bis, geb. 2-5-1931, man; D.W. Somaroe, geb. 7-11-1938, man; L. Rovers, geb. 8-1- 1924, man; J.A.P. Strijk, geb. 25-11-1934, vrl., echtgen. van J.B.J. Hogenboom; J. Stol, geb. 21-9-1915, man; H.J.J. Korte- kaas, geb. 26-12-1922, man; M. El Bouny, geb. 1939, man; C.P. van IJsendijk, geb. 8-4-1900, vrl., geh.gew. met N. Cnopius; A.B. Léman, geb. 27-7-1903, vrl. echt gen. van J. Oudenaarden; L. J. Onderwa ter, geb. 10-3-1909, man; A.C. Phielix, geb. 1-7-1898, vrl., geh.gew. met P.C. Ho- gestein; C.J. Singeling, geb. 22-7-1890, man; J.C. den Dekker, geb. 16-11-1920, man; A. Verburg, geb. 19-2-1921, vrl., geh.gew. met C. Stam. U.B. Hergarden, geb. 26-6-1895, vrl. geh. gew. met E. Teernstra; G.M. Beer, geb. 26-2-1916, vrl. geh. gew. met P.F. Barkmeijer; F.M. van Tol, geb. 23-8- 1914, man; T. van Schaik, geb. 3-6-1928, man; A. Nieuwenhuijse, geb. 8-3-1921, man; E.M. Parlevliet, geb. 20-6-1895, vrl. geh. gew. met J.C. Lammerse; C.J. van der Werf, geb. 28-4-1905, man; G. Ger- arts, geb. 1-6-1985, man. Gehuwd: J. Kruit en M.H.R. Donk; A. J. Kallenberg en M.E. van den Broek; A.G. van der Beek en J.M. van der Lin den; A. van der Linden en M.T.J. van Drunen; F.C. van den Berg en B.P.E.G. van Winden; A.W. Sierat en M.M. de Ruiter; P.J. Stikkelorum en W.C.J. Slie- rings; A. Barends en T.C.M.G. van Scha- gen; J.W.M. Schijf en S. Keereweer; G.. Piket en Y. Saveur; A.J. Montagne en der Velden en

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3