'Becker-effect' op Melkhuisje S D T Badgastentoernooi doet naam eer aan öi Timman kan Karpov niet van de eindzege afhouden Tennis in Noordwijk Fortuna verslaat Groningen Duitse tennissers in opmars Marsh leidt in Noordwijk ZATERDAG 27 JULI 1985 SPORT PAGINA 9 NOORDWIJK - Het badgasten- toernooi begint zijn naam steeds meer eer aan te doen. Op de gra- velbanen aan de Oude Zeeweg recreërden deze week vooral met tennisrackets uitgeruste badgas ten. Dat was vroeger wel even anders toen nationale en zelfs in ternationale toppers het satelliet- toernooi in Noordwijk combi neerden met een horizontaal ver blijf langs de Noordzeekust. Maar in plaats van tennisbe- grippen als Rod Laver, Richard 'Pancho' Gonzales en Kevin Cur- ren lieten zich van de week feno menen als Urban Philipek, Har dy Mans en Bub van der Zee op de oude 'casinobanen' bewonde ren. Het zal duidelijk zijn dat het open tennistoernooi van Noord- wijk dat morgen wordt afgeslo ten niet langer tot de verbeelding van de tennisliefhebber spreekt. Maar als het aan de jonge tennis vereniging Casino '85 licht gaat dat rap veranderen. De nivellering in Noordwijk is ingetreden op het moment dat de zo fraai in een duinpan gelegen tennisbanen in handen kwamen van zakenman Piet Veentjer. De importeur van tennisrackets zag zakelijke mogelijkheden in het complex, liet het oude casino slo pen en begon aan de bouw van een tennis- en squashhal en wil naast dit sportcentrum ook nog de nodige bedrijfsruimte neer zetten. De vervangende nieuw bouw is op dit moment in volle gang en bezorgt de'deelnemers aan het badgastentoernooi nogal wat overlast. Het tennispubliek denkt on dertussen met weemoed terug aan de tijd dat de notarisfamilie Punt het roemruchte complex beheerde. Willem Spierdijk heeft in het laatste stadium van het 'Punt-tijdperk' verscheidene toernooien helpen organiseren. "Wij werden als het ware inge huurd door 'Ma Punt'. Die be moeide zich met het tennispark en het badgastentoernooi was door Jaap Visser haar hobby. Ik heb begrepen dat zij in de beginjaren van het prof tennis nog zelf naar Wimbledon ging om spelers voor haar toer nooi te strikken. De kosten kwa men voor rekening van de Sport vereniging Noordwijk. Een naamloze vennootschap die bij voorbeeld inkomsten had door baanverhuur aan badgasten". Die inkomsten waren in de ja ren zeventig niet meer toerei kend om de echte tennistop naar Noordwijk te halen. Spierdijk: "Toch bleef het toernooi sterk bezet door deelname van zeg maar de tweederangs profs. 'Ma Punt' kon nog altijd zo'n dertig tot veertigduizende gulden voor het toernooi uittrekken. Een kleurrijke vrouw overigens. Als zij iemand in een zwembroek en met ontbloot bovenlijf op het complex zag rondlopen, liet zij onmiddellijk omroepen dat zoiets was verboden. Ook had zij er een handje van om uitgescha kelde spelers op hun centen te la ten wachten. Dan belde ik haar op met de mededeling dat speler zus en zo was uitgeschakeld en graag z'n geld wilde hebben zo dat hij naar een ander toernooi kon afreizen. Meestal kreeg ik als antwoord dat ze eerst nog even iets aan het huishouden moest doen en als ze dan pas heel veel later met het geld kwam, was zo'n speler meestal witheet. 'Ma Punt' merkte dan altijd op: 'A player can play and a player can wait". Elitair In het begin van de jaren tach tig hebben de zoons van 'Ma Punt' zich nog een paar jaar over het badgastentoernooi ontfermd, maar op zeker moment werd het complex verkocht aan Veentjer. Die stelde dat hij geen liefdadig heidsinstelling beheerde en het einde van het meest unieke ten nistoernooi in de Leidse regio leek een feit. In 1982 had het bad gastentoernooi nog de A-status, in 1983 was het nog slechts een evenement voor B-, C- en D-spe- lers en vorig jaar was er zelfs he lemaal geen badgastentoernooi. Dit jaar is de draad weer opge pakt met wedstrijdreeksen in B-, C- en D-klasse. Een laatste stuiptrekking? Be stuurslid Anton Will van Zoelen var. Casino '85, de vereniging die de banen van Veentjer huurt, wil er niets van weten. "We komen terug. We zijn op dit moment be zig om gesprekken te voeren met kandidaat-sponsors en als het even lukt, willen we op korte ter mijn weer uitgroeien naar een A- toernooi met een sterke interna tionale bezetting. Dat kost van daag de dag tussen de zeventig duizend gulden en een ton. We hebben hoop dat we in deze re gio voldoende sponsorgelden kunnen losweken". - m 4um n "5 ml ■4i l l Recreanten maken de dienst uit op het badgastentoernooi in Noordwijk. De tribunes bleven deze week dan ook nagenoeg leeg. (foto Holvast) Sinds het complex van eige naar verwisselde is er volgens Van Zoelen een heleboel ten goe de veranderd. "Een vereniging bestond niet. Alleen pasjeshou ders konden hiet terecht. Nu de zaak in handen is van Veentjer is er eindelijk een vereniging van de grond gekomen". Voor veel tennissers aanlei ding om de banen aan de Oude Zeeweg te mijden. Die vinden dat onder het bewind van Veen tjer de intieme en gezellige sfeer onherstelbaar is beschadigd. Van Zoelen: "Onzin. Wij moeten al maanden genoegen nemen met een noodbehuizing. Onze kantine is bijvoorbeeld een bouwkeet. Toch heb ik onze le den al vaak horen zeggen dat ze die gezelliger vinden dan dat he le casino waar je bovendien met een helm op je hoofd naar bin nen moest vanwege het vallende gesteente". Van Zoelen geeft toe dat er ook tennissers zijn die het park van Casino '85 de rug hebben toege keerd. "Maar dat zijn mensen die het elitaire karakter wilden handhaven. Maar wij wilden dat dus duidelijk niet. In het belang van de Noord wij kse gemeen schap en ook in het belang van de tennissport. Want hier is bij voorbeeld nooit iets aan jeugd opleiding gedaan. Daar zijn wij nu volop mee bezig. Begin dit jaar zijn we begonnen en we heb ben nu al zeshonderd leden. En thousiaste mensen die een beetje bouwoverlast voor lief nemen. Wat het badgastentoernooi be treft. Als dat dit jaar wéér niet was georganiseerd, zou iedereen dit evenement zijn vergeten. Om dat te voorkomen, hebben we ge kozen voor een toernooi met een bescheiden bezetting. Maar ge loof we. in de nabije toekomst wordt het badgastentoernooi het visitekaartje van onze vereni ging". NOORDWIJK - Het tennistoer nooi in Noordwijk had gisteren nogal te lijden onder de regen. Ge lukkig was de nattigheid ingecal culeerd, er behoefde dus maar wei nig verzet te worden. Bij de wed strijden die konden worden ge speeld, was tenminste één opmer kelijke uitslag. De Westduitser Ur ban Philipek tekende daarvoor. Hij veegde de baan aan met Jan Wil lem Lugthart, die na het eerste ge deelte van het zomerseizoen toch wel bestempeld mag worden met de term 'gevaarlijke B-speler'. Gis teren sloeg hij geen bal met als ex cuus dat hij grieperig was. De als tweede genoteerde Serge Carpen- tier belandde in de volgende ronde ten koste van Rhode. Ron Eleveld versloeg een overigens goed spe lende Michale v.d. Berg: 2-6, 6-4, 6- 2. Bij de vrouwen kon Els Veentjer het met al haar routine niet redden tegen de jeugdige Martine van Maarleveld. Ook bij SW in Voorhout had men te kampen met regen. Maar met behulp van een tiental vrijwil ligers waren de banen snel droog gemaakt. Annemarie Gemund zorgde voor opschudding door lij staan voerster Colinda Voskuil te elimineren. Bij de mannen gingen de nrs. 2 en 4 er uit. Jan baan ver loor van Jan Homan en Erik de Graaf legde het aftegen Sjoerd v.d. Mark, die later op de avond ook Martin Hoekstra uit het toernooi verwijderde. JACQUELINE VAN WIJK. DEN HAAG (ANP) - De karakte ristieken van de belangrijkste vriendschappelijke voetbalwed strijden van gisteravond zijn: Willem 2 - Den Bosch 2-1 (0-0). Willem 2 nam in het begin van de tweede helft afstand door doelpun ten van Rob en Ton Soffers. Een kwartier voor tijd scoorde Gillhaus tegen. Emmen - KV Mechelen 0-2 (0-1). De nieuwe club in de eerste divisie kon het tegen de Belgen niet bol werken. Voor Mechelen scoorden Martens en Cluytens. In het Belgi sche team speelde Erwin Koeman de gehele wedstrijd mee. FC Groningen - Fortuna Sittard 2-4 (0-1). Het eerste ontreden van Peter Houtman bij de Groningers tijdens een toernooi in Den Helder vefliep onopvallend. Arthur Hoyer, de aanvaller van Fortuna HILVERSUM (GPD) - Het „Boris Becker-effect" blijkt zijn reeds verwachte uitwerking sittard, deed het met drie treffers in alle rangen en standen van het Westduitse (profjtennis inderdaad niet te missen. De heel watlbeter. De EngelsmaoLm- jeugdige Wimbledon-winnaar heeft onmiskenbaar een positieve invloed op de prestaties FSC voor zi-n rekening voor Gro. van talrijke anoniem opererende landgenoten, die inmiddels aan een flinke opmars zijn ningen deed Huizingh (2) iets te- begonnen. „Alshij hetkan.kanikhetook. Jevoeltdatjezelfnetzoveellefenovertuiging rug. Scheidsrechter Blankestein krijgt", verwoordde Ricky Osterthun gisteren op het Melkhuisje het nieuwe Westduitse floot Broekster Boys FC Utrecht 0-2 (gestaakt). Bekerwinnaar FC tiende plaats in het enkelspel en ^^fn^df S |ïaa* Damwoide. |Tdt.'tegen de za- terdag tweedeklasser Broekster Andreas Maurer liet zich niet verrassen door de Nederlander Huub van Boekei en plaatste zich vrij eenvoudig voor de halve finale van het tennistoernooi in Hilversum. (foto anp> AMSTERDAM (ANP) - Jan Tim man heeft Anatoli Karpov niet van diens tiende toernooizege in Ne derland kunnen afhouden. De on derlinge partij voor de tiende en laatste ronde eindigde gisteren in remise, waardoor het verschil van een half punt in Karpovs voordeel onaangetast bleef. Karpov trok de rest van de middag de Amsterdam se binnenstad in om een deel van de eerste prijs van 10.000 gulden te gebruiken voor aanvulling van zijn collecties gouden munten en post zegels. Het duel tussen de nummers één en drie van de wereld vergde slechts zestien zetten. Toch was het zeker niet zo, dat Timman zich bij voorbaat met de tweede plaats in de eindrangschikking tevreden stelde. Hij had echter een grote handicap: met zwart zou het extra moeilijk zijn tegen de wereldkam pioen iets tastbaars te bereiken. In een Grünfeld-Indische opening probeerde Timman Karpov al vroeg uit zijn tent te lokken. Toen hij dat zag merkte toeschouwer Genna Sosonko op: „Het wordt vast een lange partij". Die voor spelling kwam niet uit. Na ruim twee uur achtte Karpov het mo ment gekomen remise aan te bie den. Timman ging daar aanvanke lijk niet op in. Hij dacht twintig mi nuten na om de stelling nog eens aan een grondige analyse te onder werpen en kwam tot de conclusie, dat verder spelen op winst onver antwoord zou zijn. Timman beschouwt Gari Kaspa rov nog steeds als favoriet voor de nieuwe tweekamp om de wereldti tel, die 2 september in Moskou be gint. „Nu ik Karpov hier twee we. ken aan het werk heb gezien hand haaf ik mijn mening onverkort", zei Timman. „Zeker, Karpov heeft hier een paar goede dingen ge toond. Maar ik sla de voorberei ding van Kasparov hoger aan. Die heeft zich gehard in oefentweek ampen met Hübner en Andersson. Bovendien is mij opgevallen, dat Karpov een paar keer in het vijfde uur een vermoeide indruk maakte. Dat zal hij zich tegen Kasparov niet kunnen veroorloven". Timman bevindt zich zelf in een belangrijke fase van zijn schaak loopbaan. Voor het eerst is hij doorgedrongen tot het kandidaten toernooi, dat 12 oktober in Mont- pellier begint. Grote bedenkingen heeft Timman nog over de inge wikkelde plannen, die voorzitter Campomanes van de wereld schaakbond (FIDE) heeft met de eerste vier spelers van Montpellier. Die plannen moeten overigens ngg tijdens het FIDE-congres in Graz, eind augustus, worden goedge keurd. „Als die onzin van Campo manes wordt overgenomen trek ik me na Montpellier terug als ik bij de eerste vier zit", heeft Timman voor zichzelf uitgemaakt. „Ik kijk nu naar Montpellier als een afzon derlijk toernooi met sterke bezet ting, waar ik een zo goed mogelijk resultaat wil neerzetten". Timman heeft Vlastimil Hort ge kozen als helper in zijn strijd tegen de Russen, die in Montpellier met zeven man aanwezig zijn. „Niet eens zo zeer vanwege het feit, dat hij de Russen haat", legde Timman uit. „maar vooral om zijn fabelach tige analytische vermogen, waar aan ik bij afgebroken partijen veel kan hebben". Over een week vertrekt Timman naar Merano in Noord-Italiè om een aantal dagen met Hort te trai nen. „Hij zal ook het tweede deel van het toernooi in Tilburg bijwo nen, zodat we nog het een en ander kunnen doornemen". Dat toernooi, een sterk bezëtte dubbelrondige achtkamp, begint 27 augustus. Hellers Ferdinand Hellers won op in drukwekkende wijze de groot- meestergroep met zeven punten uit negen partijen. Toen de Hon gaarse grootmeester Farago al na tien minuten remise aanbood, aar zelde de pas 16-jarige Zweed geen moment. Hij was toen immers ze ker van de eerste prijs van 5.000 gulden, een uitnodiging voor de kroongroep van volgend jaar en zijn eerste grootmeesterresultaat. Drie Nederlandse spelers haal den hun tweede meesterresultaat binnen. Dat waren Jeroen Piket (16), Jan de Wit (20) en Frans Borm (35). Laatstgenoemde merkte ove rigens juist voor de tijdcontrole, dat hij nog niet de vereiste 40 zet ten had uitgevoerd. Piket en De Wit verloren tot slot respectievelijk van Ivkov en Kurajica, twee erva ren Joegoslavische grootmeesters. Het nationale trio heeft nu nog één keer een dergelijk resultaat nodig om voorgedragen te kunnen wor den voor de internationale mees tertitel. De enige vrouw in het gezel schap, de ook nog pas 16-jarige Szusza Polgar, deed het lang niet slecht. Door een overwinning in de laatste ronde op Hans Böhm - waar de toeschouwers nogal om gniffel den - kwam de Hongaarse uit op vijf punten. 1. Hellers 7 punten, 2. Farago, Kurajica, Kudrin en Campora 6, 6. Georgiev, Ivkov en Bischoff 5,5 9. Rogers. Ree, Haik, Pol gar en Pliester 5, 14. Lombardy, Watson, Piket, Enklaar, De Wit, Boersma, Borm elan. De onbekende 21-jarige Hambur ger had zojuist Tomas Smid in twee sets van de baan geveegd („Ik heb nog nooit zo goed getennist") waarmee hij voor het eerst de laat ste vier bereikte in een Grand Prix- toernooi en de Hilversumse toemooiorganisatie met nog maar één geplaatste speler achterliet. Omdat de als derde getipte And reas Maurer geen fout maakte te gen Huub van Boeckel, die binnen drie kwartier (6-1, 6-1) werd afge serveerd, zijn de Internationale Tenniskampioenschappen van Ne derland reeds verzekerd van een Westduitse finalist. Osterthun, nota bene de nummer 14 in zijn land en 155e in de wereld rangschikking, moet vandaag met Maurer uitmaken wie dat wordt en mag aantreden tegen de winnaar van het duel Carlsson-Oosting. Fa vorieten aanwijzen is in dit geval hetzelfde als koffiedik kijken. To mas Smid, in '83 nog de sterkste op het Melkhuisje, weet daar sinds gisteren alles van. „Iedereen kan tegenwoordig iedereen verslaan Als ik een paar jaar terug terthun had verloren, zou men den ken dat ik dronken was geweest. koppositie in het dubbelklasse- ment. Met verschillende partners zegevierde Smid over 1984 in ne gen toernooien en was hij vier keer verliezend finalist. trouwens even elfde gestaan, maar daarvoor ben ik gewoon niet kies keurig genoeg. Ik let weinig op die computerlij sten. Als ik maar enkel en dubbelpartijen kan spelen, competitie mag leveren, want trai nen doe ik het liefst zo min moge lijk. Kijk, als ik wat selectiever te werk zou gaan en meer rust zou ne men, ben ik misschien wel in staat een plaats bij de beste tien te berei ken". Smid blijft een van de beste re kenaars van het circuit, voor wie Os- sp°riief succes kennelijk minder zwaar telt dan financieel gewin. Hij profiteert nog steeds flink mee van Er is veel veranderd. Ik ga in de de westerse dollarfestijnen, die toekomst ook minder graveltoer- overigens ook de Tsjechoslowaak- nooien spelen want ze passeren se overheid geen windleren leggen, me tegenwoordig te gemakkelijk", Professionele tennisvedetten staan grapte de over het algemeen onte- ongeveer 20 procent van hun lang vreden en sjagrijnig blikkende met misselijke inkomen af aan de Tsjechoslowaak, die allerminst ge- staat. En dat loopt flink in de pa- bukt ging onder zijn nederlaag. pieren. Zeker in geval van Tomas Smid, die zo mogelijk nog meer speelt dan Ivan Lendl. De minst getalenteerde van de twee werkt per jaar dertig toernooien af en is daarmee ruim veertig weken ac tief. Over 1984 was hij zelfs mondiaal recordhouder met 35 evenemen ten. Het prijzengeld dat de geregel de bezoeker van halve en hele fina les daarmee bij elkaar sloeg (591.037 dollar) bracht hem achter de „grote vier" op de vijfde plaats van de jaarlijkse verdienerslijst. Smid heeft in zijn hele carière nu al meer dan twee miljoen dollar op de bankrekening mogen bijschrijven en behoort dan ook tot de tien hoogst beloonden in de tennishis- torie. Niet gek voor een maar matig begaafde speler, die pas acht toer- nooioverwinningen rijk is, waar van eigenlijk geen enkele direct tot de verbeelding spreekt. Maar Smid kijkt nu eenmaal veel liever naar de Grand Prix-punten- rangschikking, in verband met de lucratieve verdiensten aan het eind van elk seizoen. Daarop behoort hij wel tot de toplaag. Afgelopen jaar kreeg de Oosteuropeaan 32.000 dollar uit de bonuspoule voor zijn Boys eindigde al na een half i Van Loen en Godee hadden toen, voor 400 toeschouwers, al raak ge schoten. Scheidsrechter Hendriks zag zich gedwongen de wedstrijd Ook wat dat betreft deed hij dit- te staken wegens een enorme on maal in Hilversum slechte zaken, weersbui. want samen met Andreas Maurer a ging Smid al in een eerder stadium °iJdl Ld verrassend ten onder op het Gooi- De hitte en het onvermogen te se gravel. De 27-jarige Westduitser scoren hebben Sparta in de finale deed het gisteren op eigen houtje van het voetbaltoernooi te Sjang- aanmerkelijk beter, al was Huub hai de zege gekost. De wedstrijd van Boeckel nauwelijks een serieu- tussen de Rotterdamse eredivisie- ze tegenstander te noemen. „Ik club en de gastvereniging was in denk dat hij als aanvaller het na- 0-0 geëindigd. De extra speeltijd le- deel had dat de baan trager en glib- verde Sjanghai twee doelpunten beriger was", probeerde Maurer de op. prestatie van de Nederlander nog Sparta was gisteren in de namid- goed te praten. „In het begin ging dag wel bestand tegen het lawaai het vrijwel gelijk op, maar als je van de 50.000 toeschouwers, maar dan op het nippertje belangrijke niet tegen de temperatuur van 38 punten verliest is dat gewoon fru- graden. strerend". „Dit was gewoon zeer slecht", wist de Hagenaar echter ook zelf. „Ik heb er geen excuus of reden voor. Twee jaar terug verloor ik in de eerste ronde nog net van hem (Maurer won toen met 7-5, 6-4) en ik dacht dat ik nu goede kansen had. Maar ik zat helemaal 'vast', vooral aan het net. Ja hoor, ik ben hier gauw genoeg overheen. Wan neer ik dat niet kon, had ik het ver keerde vak gekozen". Rekenaar Smid is al enige tijd niet meer de specialist op het gemalen baksteen die hij in het verleden was. Zijn grootste successen boekte de Oost europeaan de laatste jaren toch op de veel snellere indoor- en hard- coürt-banen. „Ik ben nu 29 en heb er geen zin meer in mijn spelletje nog te laten veranderen. Boven dien haat ik coaches. Ik wil mijn eigen baas zijn". De enige, van wie de streng besnorde man uit Praag nu en dan adviezen opvolgt, is zijn vader. Deze vroegere olympische crosscountry-skiër en doctor in de filosofie, reist in Europa ook zoveel mogelijk met zijn tennissende Kwart-finales enkelspel: Ricki Osterthun (BRD) - Tomas Smid (Tsj) Het programma vo< Oosting - Carlsson r de halve finales i NOORDWIJK (ANP) - Graham Marsh, de winnaar van 1979, heeft een voorschot genomen op een nieuwe zege in het toernooi om de open Nederlandse golftitel. De Au straliër heeft na twee ronden van achttien holes een voorsprong van twee slagen op David Feherty. Marsh staat vier onder par. Er wa ren op de zeebaan nabij Noordwijk 66 .spelers, die beneden het toege stane maximum van 148 bleven. De stand is: 1. Graham Marsh (Aus) 136,2. Da vid Feherty (Ier) 138, 3. Steve Elkington (Aus), Bernhard Langer (BrD), Eduardo Romero (Arg), Sam Torrance (GBr) 140, 7. Simon Bishop (GBr), Christy O'Connor (Ier) 141, 9. Gordon Brand sr. (GBr). Ma nuel Calero (Spa), Mats Lanner (Zwe), Curtis Strange (VSt), Grant Turner (GBr). Toplaag Bovendien klopte hij zelden of nooit een echte topper - slechts Lendl en Wilander moesten hem een keer feliciteren - waardoor Smid de laatste jaren rond de 20e plaats in de ATP-rangschikking blijft schommelen. „Ik probeer wel in de top-tien te komen - ik heb ADVERTENTIE WOENSDAG 31 JULI 19.00 UUR V.V. Noordwijk-P.S.V. Eindhoven SPORTPARK "DUINWETERING" Voorverkoopadressen: V.V.V. Noordwijk Sigarenmagazijn C. Bamhoom Sigarenmagazijn Noordermeer Aangeboden door de Bondsspaarbank Noordwijk e.o.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9