'Die paaltjes daar, die heb ik laten plaatsen' Club- en buurthuizen op zoek naar jongeren Raad van State eens met maatregelen Stationsweg Leiden uit de lucht gezien (2) ÜJATERDAG 27 JULI 1985 LEIDEN iiij was tien jaar wethouder van ruimtelijke ordening en ver- jteer in Leiden, Daarvoor vier jaar raadslid in de oppositie or de Partij van de Arbeid: mr. C.J.D. Waal. De man die in Leiden de stadsvernieuwing tot speerpunt >an het gemeentelijk beleid maakte, het openbaar vervoer, iets en voetgangers de ruimte gaf en een ongebreidelde groei ran het autoverkeer in het stadscentrum aan banden wist te eggen. Een wethouder ook die de confrontatie niet schuwde >n, meer dan wie ook in de naoorlogse raadsperiode, de stad etterlijk en figuurlijk een ander gezicht gaf. Tegenstanders lullen in hem de grote autopester blijven zien, voorstanders ils de man die begrijpt wat de mogelijkheden en beperkingen ran een historische binnenstad zijn. Vorig jaar werd de nestor van de Leidse gemeenteraad be- 5 uulnoemd tot burgemeester van Deventer, de jongste die deze stad ooit heeft gehad. De nieuwbakken burgemeester kwam prompt landelijk in het nieuws door een voetbalwedstrijd van de plaatselijke eredevisieclub Go Ahead Eagles te verbieden uit vrees voor relschoppers. Hoe vergaat het de doorgewinterde Leidse bestuurder thans in het 'Moskou aan de IJssel', zoals het altijd roodgetin- te Deventer wel wordt genoemd? Begint hij al bedaagde trek jes te vertonen of zoekt hij nog steeds de confrontatie? Met welke problemen heeft de burgemeester van Deventer te kampen? En: beperkt Waal zich wel 'keurig' tot zijn wettelijk voorgeschreven taken of heeft hij inmiddels de portefeuille van de Deventer wethouder van stadsvernieuwing ingepikt? We zochten de burgemeester op in Deventer en spraken met hem in zijn werkkamer op het stadhuis en, zoals dat hoort op een zeldzaam zonnige dag, aan de oever van de IJs sel. Het burgemeesterschap bevalt mr. C.J.D. Waal DEVENTER - "Ik heb het hier best naar m'n zin", is burgemeester Waal zeer stellig na een opsom ming van de verschillen tussen iLeiden en Deventer. Hij doet, zoals een behendig politicus betaamd, zijn uiterste best te vermijden dat die opsomming ten gunste l Ha éne of de andere stad uitvalt. Maar toch: "De verschillen tussen Lei 'Nov|den en Deventer zijn hemels breed", zal hij later zeggen, "Het is hier allemaal veel gemoe delijker dan in het westen", aldus Waal."Een belangrijk verschilj natuurlijk dat Deventer geen versiteit heeft, en de structuur de werkgelegenheid is hier heel ivolders. Deventer heeft daarentegen het betaald voetbal". ingr door Jan Rijsdam - Welke stad vindt Waal nu leu- ?r was de vraag die hij behendig tracht te ontwijken: Leiden of De- mter? "Daar geef ik geen antwoord roept de burgemeester op do- ;nde toon. "Zo'n vraag daar je alleen maar fout op ant- irden". Na enig aandringen wil hij wel wijt: "Qua intellectueel klimaat is tiden aardiger. Maar het betaald itbal en de ijsbaan zijn dingen Deventer die weer heel leuk fajn. Ook de geschiedenis van De venter is aardiger. Het is een veel oudere stad dan Leiden, met een heel andere achtergrond. En de men sen vind ik overal interes sant". I "De problemen die je in een stad jals Deventer tegenkomt zijn eigen lijk de problemen van alle grote steden: werkloosheid, het beheer van de stad en openbare orde. An ders dan in Leiden is het criminali- jteitsprobleem hier heel groot. [Prostitutie en zware criminaliteit komen veel voor. Dat heeft mij wel verbaasd. Het is mij wel voorspeld, maar toen dacht ik: dat zal wel meevallen. Maar het valt helemaal iniet mee. Het politieapparaat staat jin geen verhouding tot het crimi- jnaliteitsprobleem dat hier be staat". Voor een foto wil Waal graag po seren in de burgemeesterskamer van het gerestaureerde stadhuis complex. Anders dan de naam doet vermoeden is deze kamer niet de werkkamer van de burgemees ter. Die bevindt zich op een verdie ping van de voormalige conciërge woning. "De burgemeesterskamer wordt wel gebruikt voor de verga deringen van B en W", vertelt Waal. De werkkamer van de burge meester wordt opgesierd door 'Ge zicht op het Rapenburg'. Een mi nuscuul schilderij dat Waal bij zijn vertrek uit Leiden in bruikleen heeft gekregen met de bedoeling dat het een plaatsje zou krijgen in zijn werkvertrek en niet, zoals later bleek, aan de wand bij hem thuis. "Dat heeft Schoute er destijds niet bijgezegd", aldus Waal schaterla chend. Over 'het verhangen' wil hij ei genlijk niets zeggen. "Je moet niet schrijven dat het hier hangt. Ik ben voornemens daarover nog een heel leuke briefwisseling te gaan onder houden met Fred Kuijers" (opvol ger van wethouder Schoute, red.), aldus Waal, zich bedienend van een understatement om van het onderwerp af te komen. De ex-wethouder maakt de in druk goed te kunnen aarde in de 'koekstad'. Deventer wordt be stuurd wordt door een links pro gramcollege, bestaande uit vier PvdA-wethouders en één PPR/ PSP-wethouder met gedoogsteun van de CPN. "In theorie het meest linkse college van Nederland", al dus Waal. "Maar, van een links/ rechts tegenstelling heb ik in De venter nog niets gemerkt. Er spe len hier veel meer persoonlijke te genstellingen. De politieke verhou dingen vind ik absoluut niet scherp. Deventer springt er wel uit als je het vergelijkt met gemeenten in de wijde omgeving. Dat is alle maal nog veel gemoedelijker. Maar, als je Leiden gewend bent, is het hier heel gematigd. Je kunt niet zeggen dat de standpunten van het linkse college van Deven ter progressiever zijn dan die van het Leidse PvdA/WD-college. Dat is een stelling die ik tenminste niet graag zou verdedigen". V ergadercultuur "Het grote verschil zit 'm vooral in de vergadercultuur", legt Waal uit. "Het functioneren van de De venter gemeenteraad verschilt he melsbreed met dat van Leiden. De Deventer raadsleden houden zich beter by hoofdzaken, zijn veel meer 'to the point'. Ze steken geen wetenschappelijke beschouwin gen af waar geen hond naar luis tert. Ik heb in de Leidse raad wel eens zitten tellen, als een bepaalde spreker aan het woord was, hoe veel mensen nog luisterden. Dat Waal in de burgemeesterskamer die eigenlijk geen burgemeesterskamer i, waren er nog geen vijf. Nee, nee, ik noem geen namen." "Als er in de Deventer raad ie mand spreekt, wordt er echt ge duisterd. Het is ook niet zoals in Leiden Öat men wegloopt naar de koffiekamer of dat men met elkaar gaat zitten praten terwijl er iemand aan het woord is. Iedereen luistert. Ik blyf zelf ook heel braaf zitten. Of ik nu ook korter spreek? Dat weet ik niet. Dat zit zo ingebakken. Maar ik heb wel de neiging mij aan te sluiten bij wat hier de gewoonte Die andere vergadercultuur is ook merkbaar in de ledenvergade ringen van de Partij van de Arbeid die Waal regelmatig zegt te bezoe ken. "Wat mensen te melden heb ben, is veelal hetzelfde als in Lei den. Er wordt hier heel behoorlijk gediscussieerd, alleen duurt het al lemaal weer minder lang. Om half elf is de vergadering meestal afge lopen, en er is geen drank. Het par tijkader in Deventer is ook een be tere doorsnee van het kiezersbe stand. In Leiden behoorde ik al tot de ouderen, terwijl ik hier als veer tiger echt in de middenmoot zit". Portefeuille - Bij zijn vertrek uit Leiden zei Waal zich te verheugen op een func tie "wat minder in de politieke frontlijn". Hoe bevalt hem dat na een jaar? "Ik verveel mij hier niet hoor. Ik ben heel aardig bezig, heb veel ex terne contacten en zit in de bestu ren van een aantal scholen. Maar als burgemeester sta je niet zo in de vuurlinie omdat er geen binding is met een bepaalde fractie. Dat is wel leuk. Ik ben daardoor veel vrij er in het innemen van een stand punt. Een leuk aspect van het burge meesterschap is ook dat je veel contact hebt met allerlei mensen zonder dat van je verwacht wordt dat je besluiten neemt over bepaal de zaken. Die contacten zijn daar door veel ongedwongener. Ik be zoek ook wel 60-jarige bruidspa ren. Dat vind ik heel leuk om te doen. Mijn vrouw houdt zich hele maal buiten alle gedoe. Dat kan in Deventer heel goed, net als in Lei den. In de kleinere plaatsen hier in de omgeving zou zoiets heel slecht vallen. Daar wordt van de burge meestersvrouw verwacht dat zij zich met allerlei activiteiten bezig houdt". Waal laat duidelijk blijken zich (foto GJ.A. Vrakking) niet alleen maar met de 'charmes' van het burgemeesterschap bezig te houden. "In Deventer heb ik als burgemeester een coördinerende taak die veel sterker is dan in Lei den het geval is", vertelt hij. "Ik heb elke week een gesprek met de voorzitters van de raadsfracties waarin ik hen bijpraat over de be sluitvorming in het college van B en W. Dat is heel nuttig", aldus Waal. "Er bestaat hier niet het ge voel dat er van alles buiten een deel van de raad om gebeurt. Iets voor Leiden? Dat weet ik niet. In Deventer werkt het. In andere ge meenten zou het ook kunnen werken". -Inde portefeuille van de burge meester blijken, behalve zijn wette lijke taken, ook een aantal politiek inhoudelijke zaken opgenomen waaronder het hoger beroepson derwijs en het anti-discriminatie- beleid. Bovendien is Waal voorzit ter van de projectgroep voor de De venter binnenstad waarin zaken als verkeer en stadsvernieuwing aan de orde komen. Heeft Waal daarmee niet een deel van de porte feuille van de wethouder voor ruimtelijke ordening ingelijfd? "Ik weet niet of je het zo moet zien", probeert de burgemeester overtuigend naar voren te brengen, maar kan daarbij een glimlach toch niet onderdrukken. Hij verklaart "om problemen te voorkomen" niet de indruk te willen wekken dat hij de winkel heeft overgeno men, zoals ook wel door het De venter Dagblad is gesuggereerd. "In de projectgroep worden dis cussies gevoerd en zaken voorbe reid", aldus Waal. "Ze zien hier het burgemeestersambt niet als een vooruitgeschoven post. Het beleid als zodanig is collegebeleid. Als burgemeester heb ik daarin ook een taak, maar die is een andere dan die van de wethouders. Ik werk in die voorbereidende fase mee, maar de wethouder voor ruimtelijke ordening moet uitein delijk zelf keuzes maken en de za ken politiek inkleuren. Ik probeer in de voorbereiding, en het effect dat 'dat heeft op het beleid, de ruimte daarvoor te laten. Als bur gemeester hoef ik mij niet zonodig naar buiten toe te profileren. Per slot van rekening hoef ik niet her kozen te worden". - In zijn Leidse tijd was Waal er altijd tegen gekant dat de burge meester meer dan zijn wettelijk toe geschoven taken kreeg toebedeeld. Heeft de Deventer praktijk hem van gedachten doen veranderen? "Neen, maar de taken van een burgemeester zijn natuurlijk altijd afhankelijk van het politieke krachtenveld in een stad. In Lei den is het niet verstandig de burge meester meer te laten doen dan de wet voorschrijft, hoewel je een man als Goekoop natuurlijk meer gunt. Maar ik vind nog steeds dat een burgemeester geen politiek ge prononceerde portefeuilles moet bekleden". Tevreden Terugblikkend op zijn Leidse pe riode toont de ex-wethouder zich een tevreden mens. "Leiden is een vrij goed georganiseerde gemeen te. De kwaliteit van het ambtelijk apparaat, de slagvaardigheid van ambtenaren, is er erg groot. Ik wil niet zeggen dat het in Deventer slecht is, maar Leiden is als organi satie beter". "Essentieel is denk ik ook dat het zelfvertrouwen van Leiden de afgelopen jaren enorm is gegroeid. Het werken aan die kwaliteitsver betering van de stad en van het ambtelijk apparaat is iets waar ik positief aan terug denk. Ik wil niet zeggen: met voldoening, dat is mis schien een te aanmatigend woord. Maar, ik heb anderen zien vertrek ken die zich nadien heel wat min der positief over Leiden hebben uitgesproken". De naam van oud burgemeester Vis valt. Waal glim lacht veelbetekend. - Heeft hij ook iets geleerd heeft van de Leidse burgemeesters die hij heeft meegemaakt? "Ik zou de waarheid geweld aan doen als ik zou ontkennen dat dat het geval was. Het belangrijkste dat ik geleerd heb, is misschien wel dat ik geen buitenstaander wil zijn. Dat is Goekoop ook niet. Het gevaar overal buiten te komen staan is in deze contreien heel groot. Hier in Deventer kijken mensen veel meer op tegen gezags dragers dan in het westen. Daar ben ik niet zo'n voorstander van. De mensen hier zijn ook gezagsge trouwer. Je ziet het ook aan de be stuurders. In Leiden zijn ze veel brutaler als ze bijvoorbeeld naar Den Haag gaan. Ik denk dat zo'n houding ook wél lonend is". Opvolger - Hoe denkt Waal over zijn opvol ger, de huidige wethouder van ruimtelijke ordening en verkeer, Jit Peters? "Ik heb niet de indruk dat het be leid veranderd is. Volgens wat ik hoor gaat alles goed. Ik heb daar ook geen moment aan getwijfeld. Er zijn anderen die het ook gekund hadden. Het mag niet zo zijn dat die post van één man afhankelijk is". Later, op het terras van het IJs- selhotel, zegt Waal: "Er waren op het laatst misschien wel dingen waar ik niet meer aan had durven beginnen. Dat Peters bijvoorbeeld de Lammenschansweg aanpakt vind ik heel goed. Die heb ik ook altijd te breed gevonden. Maar, ik heb nooit aangedurfd daar iets aan te doen. Dat vind ik heel goed dat Peters dat durft", herhaalt hij zich zelf nog eens om zich er van te overtuigen dat de verslaggever zijn woorden onthoudt. Wandelend door de Deventer binnenstad bewijst de ex-wethou der 'het ordenen van de ruimte' nog niet te hebben verleerd. "Die paaltjes daar", attenteert hij niet zonder trots: "Die heb ik laten neerzetten. Er komen nog andere, want deze zijn niet zo mooi". En, even later, wijzend op een plas water: "Daar moet een brug getje over komen. De flets- en voet gangersverbindingen zijn hier niet zo best. Ik maak sinds ik hier woon aanmerkelijk vaker gebruik van de auto". LEIDEN Maar weinig jongeren lijken op de hoogte van het feit dat club- en buurthuizen ook in de vakantiemaanden - beperkt - open zijn en speciale zomeractiviteiten organiseren. Ook schijnen ze niet te weten dat ze helemaal geen lid hoeven te zijn van een dergelijke instelling om aan die activiteiten deel te nemen. "Je kunt hier ge woon binnenlopen zonder iets te betalen, maar de meeste jongeren weten dat niet. Vandaar dat hier al tijd dezelfde jongeren komen. Maar het zou leuk zijn om ook eens wat nieuwe gezichten te zien", zeg gen Renée Schouten en Jos Fugers van 't Breehuys. Ze vinden het jammer dat het werk van club- en buurthuizen bij veel mensen niet bekend is. Vooral nu de gemeente dit jaar een subsidie ter beschik king heeft gesteld om extra activi teiten te organiseren. TIBET - In het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat wordt morgen een film vertoond over Tibet. Getoond wordt het Ti bet van voor de inval, het Tibet van na de Chinese inval, het landschap en de cultuur. De film wordt inge leid door drs. P. van Dongen, con servator van de afdeling China. De aanvang is 15.00 uur. Op die manier werd het voor de club- en buurthuizen in Leiden mogelijk zowel gezamenlijke als ei gen activiteiten te organiseren. Zo had afgelopen woensdag een zeil- dag plaats. Er staan nog twee geza menlijke activiteiten op het pro gramma: donderdag 8 augustus wordt een tafeltennistoernooi georganiseerd in het LVC aan de Brëestraat en woensdag 14 augus tus is in de Groenoordhal een voet baltoernooi. In 't Breehuys zelf wordt op de donderdagavonden film of video vertoond. Op>l augustus staat het thema horror centraal, op 8 augus tus muziek en op 15 augustus wes terns. Op woensdag 7 augustus wordt een zeskamp georganiseerd en op vrijdag 16 augustus is er een afsluitingsavond van de zomeracti viteiten met optreden van een band. Verder is 't Breehuys op dins dag- en vrijdagmiddag van twee tot vijf uur open. van 17 augustus tot en met maandag 9 september gaan de medewerkers zelf op vakantie. Dan is het buurthuis gedsloten. Wie meer over de activiteiten te weten wil komen kan bellen: 130983, vragen naar Renée Schou ten of Jos Fugers. LEIDEN - De verkeerssituatie in de Stationsweg/Steenstraat en om geving blijft zoals die nu is. De on- SPREEKUUR - De stichting Maatschappelijk werk Leiden (het samenwerkingsverband van Bu reau voor Maatschappelijk Werk en de afdeling maatscahppelijk 'werk van de sociale dienst) heeft de spreekuren gewijzigd. In drie sectoren is de reorganisatie door gevoerd en dat heeft met ingang van 1 augustus de volgende spreekuren opgeleverd: Oude Rijn 44c, maandag tot en met vrijdag 9.00-10.00 uur (tel. 142144); Rosmo len 2, maandag 11.00-12.00 uur en donderdag 14.00-15.00 uur (tel. 212195); Petronella Moensweg, donderdag 10.00-11.00 uur (311506). Het centrale adres blijft Oude Rij- n44c, telefonisch bereikbaar van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.30 uur. dernemersvereniging 'Actiecomité Stationsweg-Steenstraat' heeft het beroep tegen de gemeentelijke be slissing bij de Raad van State ver loren. Het actiecomité meent dat het gewijzigde wegenbeloop heeft ge leid tot een drastische omzetdaling bij winkeliers en bedrijven uit de omgeving van de Steenstraat. Evenals de gemeente, meent nu ook de Raad van State dat dit ten onrechte wordt geweten aan ge noemde verkeersmaatregelen. "De Stationsweg is na invoering van de bestreden maatregelen nog uit vier richtingen voor autoverkeer be reikbaar". In de bereikbaarheid rond de Steenstraat is volgens de Raad van State ook geen enkele wijziging ge komen. "Het gedeelte waar de win kels zijn gevestigd is reeds sinds 1972 voor autoverkeer, met uitzon dering van autobussen en taxi's, gesloten". LEIDEN - Eén van de randen van Leiden: het Lammenschansplein en omgeving. Van beneden naar boven loopt de Voorschoterweg. Rechts daarvan de kaalgetrapte velden van sportpark De Vliet en links de flats aan de Apollolaan. Rechtsboven een stukje Europawag en de Cronesteijnse polder. Linksboven - tamelijk geïsoleerd - de Cronesteynflat. De bewoners hebben een uitstekend zicht op de werkzaamheden op het Lammenschansplein. Die reconstructie moet overigens begin volgend jaar achter de rug zijn. (foto Frans Rombout)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3