Dijken breken door in 'Het wassende water9 'Klasgenoten' terug in de schoolbanken Ruim zestig popsterren naar Los-Vastspektakel NCRV legt laatste hand aan tv-serie ZATERDAG 27 JULI 1985 RAOIO-TV-KUNST PAGINA 25 5 door Dick Versteeg -• Koos Postema praat met bekende Nederlanders BERGAMBACHT (GPD) - Uit het door de late zon ruim schoots bedeelde weiland kruipt de onmiskenbare geur van ouderwets boerenland krachtig omhoog. Op de plaats waar het vee duidelijk zichtbare sporen heeft nagela ten, huist een feestend gezel schap, keuvelend aan lange tafels. De borden zijn gevuld met runderlapjes, spinazie en gebakken aardappelen. Al lang veel te koud om nog van te genieten. In de glazen staan laagjes rode en witte wijn. Veel te warm inmiddels. Van af het smalle, door sloten om geven landweggetje kijken omwonenden nieuwsgierig toe. Een sjofel geklede man, verderop in het weiland, na dert met de tred van een dron kaard. Als hij bij de feestgan gers is aangeland, klampt hij zich vast aan één van hen en slaakt enkele rauwe kreten. Na het langzaam verstommen van de conversatie roept hij hevig kwij lend kommer en kwel af over het gezelschap. De dijken zullen door breken en iedereen zal verzuipen. Enkele seconden later mag de kwijlende dronkaard weer gewoon voor Joost Prinsen spelen en blij ken de feestende disgenoten een mengeling van beroepsacteurs en amateurfiguranten. Het dorpje Bergambacht in de Lopikerwaard verkeert in de laatste dagen van een klein Hollywoodstatus. Een door de NCRV-televisie ingehuur de filmploeg is er bezig met de af ronding van een grootscheeps dra maproject, dat vanaf begin vol gend jaar onder de titel 'Het was sende water' in acht afleveringen op het scherm zal worden ge bracht. Al vanaf medio oktober vorig jaar wordt gewerkt aan de procLuk- tie van de serie die de roman 'Het wassende water' van Herman de Man als basis meekreeg. Het scena rio is geschreven door Peter van Gestel die het verhaal een eigen in terpretatie meegaf. Plaats van han deling is een puur Hollands land schap in de directe nabijheid van de grote rivieren, polders en dijken Hoofdrolspelers in 'Het wassende en het verhaal speelt zich af in het eerste decennium van deze eeuw in en om de grote hoeve 'Waters- noodt'. In een sfeertekening waarop de bewaakster van het script, Ella Weisbrod, het NCRV-personeel via een intern geschrift onlangs trak teerde, wordt het uitgangspunt van de serie als volgt beschreven: „Het vlakke land, de lange dijken, de dreiging van het water, en de norse en sterk aan hun religie gebonden boeren en boerinnen". Hoewel die streek nergens in de serie met na me wordt genoemd, speelt het oor spronkelijke verhaal zich af in de nog altijd schilderachtig ogende Lopikerwaard, het land tussen IJs- selstein en Gouda, langs de oevers van de Lek. In dat zelfde gebied is het grootste deel van de opnamen voor de NCRV-serie gedraaid. Hoe wel de boerderij waar alles om draait in de roman pal achter een rivierdijk was gesitueerd, hebben de makers van de film een dergelij ke lokatie niet kunnen vinden. Door gebruikmaking van drie ver r'; v.l.n.r. Sjoerd Pleijsier, schillende boerderijen en het royaal opentrekken van de truken- doos, worden de televisiekijkers straks niettemin geconfronteerd met een lokatie die sterke gelijke nissen vertoont met die in de ro- Watersnood Omdat de dreiging van waters nood een belangrijke rol speelt in het verhaal hoopte de filmploeg tij dens de winter op het in dat jaarge tijde doorgaans veelvuldig voorko mende omstandigheid van hoog water. Uitgerekend deze winter bleef dat verschijnsel hardnekkig uit. Een in het script opgenomen dijkdoorbraak moest daardoor noodgedwongen in de vooral door de James Bond-films befaamd ge worden Londense Pinewoodstu- dio's worden vastgelegd. De eerste draaidagen van de produktie speel den zich af in Dordrecht waar eerst enkele weken achtereen werd ge werkt aan de aanpassing van stra ten en gevels. Deze operatie stond rbois, Thorn Hoffman en Lia Bolte. (foto ANP) onder leiding van NOS-decorman Freek Biesiot, die overigens ook verantwoordelijk was voor de aan kleding van de overige lokaties. De serie bestaat voor 95 procent uit filmopnamen. Het restant werd in de Hilversumse NOS-studio's door televisiecamera's geregistreerd. Ontberingen Vooral tijdens de opnamen in de Lopikerwaard waren de ontberin gen die het opnameteam en de ac teurs en actrices moesten door staan, niet gering. Ella Weisbrod meldde het thuisfront: „De polder dus. Na een natte zomer kwam een vochtige herfst. Door de zuigende klei baanden wij ons dagenlang een verwoestend pad over de wei landen. De spatten zaten tot ver bo ven het kruis. Alles wat viel was reddeloos verloren. Toch raakten wij gehecht aan de vruchtbare lucht van Bergambacht, en aan rust. Alhoewel rust? Juist op mooie windstille dagen zijn vlieg tuigen minutenlang hinderlijk Bruiloftsscène uit 'Het wassende hoorbaar. Film-editor Liek Bouma informeerde later beleefd of wij in New York hadden staan filmen. Het lawaai op de achtergrond is on voorstelbaar en drijft geluidsman Pjotr van Dijk soms tot wanhoop". „We staan buiten te werken van negen uur 's avonds totdat het licht begint te worden over de rivier.- Het woord 'ontberingen' dringt zich onweerstaanbaar op. En daar bij de vraag: waarvoor, voor wie doen we het? Is het hobbyisme? Want door een zo lange produktie dreigen we volledig vervreemd te raken van ons eigen achterland, dat onder zware druk staat. Deze produktie dient een succes te wor den. Dat is de opdracht. Wie zei ooit dat kijkcijfers geen rol spelen? En daar zijn de financiële beper kingen. Moeiten mogen niet ge spaard worden - kosten wel. Met minimale middelen moet het hoogst mogelijke resultaat worden bereikt". In de plomp Ella Weisbrod liet in haar intern een NCRV-serie, i geschrift aan het NCRV-personeel verder weten te vermoeden dat weinigen van de acteurs zich heb ben gerealiseerd wat er bij deze produktie van hen verwacht zou worden. „Bijna iedereen kwam vroeg of laat in de plomp terecht. En zelfs met beschermende kle ding onder de kostuums kan het koud zijn in het water in april. Sommigen krijgen les in het men nen van paarden en het keren van karren op smalle dijken. Anderen leren melken. Een paar van de hoofdrolspelers moet zich de kunst van het baggeren eigen maken". „Op 19 april valt de duizendste klap. Dat betekent dat we duizends 'shots' gemaakt hebben. Dat Rob van der Drift duizend keer 'Camera klaar' heeft gezegd, dat Pjotr van Dijk duizend keer de band heeft gestart en dat regisseur Bram van Erkel duizend keer 'Actie' heeft ge roepen. De duizendste klap wordt gevierd met een bekertje goedkope champagne. Er wordt druk gewed inter zal worden uitgezonden. (foto anp) wat het nummer van de allerlaatste klap zal zijn". Aldus Ella Weisbrod een tijdje geleden. Die laatste klap zal over een dikke week vallen. Daarna volgt het veel tijd opslokkende montagekarwei. Uit 35 kilometer film moeten acht delen van elk een uur worden samengesteld. De kos ten van de produktie zullen uitko men tussen 2,5 en 3 miljoen gul den, een slordige 3,5 ton per uitzen ding derhalve. Bij de NCRV wordt er rekening mee gehouden dat een deel van de kosten terug zal vloeien door verkoop van de serie aan buitenlandse televisiestations. Daartoe worden ook afzonderlijke geluidsbanden gemaakt. In 'Het wassende water' spelen onder an deren: Kitty Courbois, Thorn Hoff man, Sjoerd Pleijsier, Nelia Boon stoppel, Lia Bolte, Will van Kralin gen, Guusje Eybers, Hans Veer man, Pieter Lutz, Joost Prinsen en Hans Dagelet. De eerste aflevering van de serie staat geprogrammeerd op dinsdag 7 januari. (foto gpd) Billy Preston. (foto anp) Herman Brood. 10 augustus in de Kuip (GPD) - „Een uniek gebeuren", zo noemt de NCRV het drie uur durende popconcert dat op zaterdag 10 augustus in het Feyenoordstadion zal worden gehou den. Het 'Lós Vast Kuipspektakel' moet geschiedenis maken als gratis toegankelijk popevenement. Tussen 12.00 uur en 15.00 uur op die bewuste zater dagmiddag - de zendtijd van het Hilversum-3-pro- gramma Los Vast - zullen ruim 60, voornamelijk Ne derlandse popsterren optreden in de Kuip. De NCRV- radio zendt deze drie uur rechtstreeks uit; op tv volgt 's avonds een samenvatting (Nederland-2, 19.35 uur). De presentator van NCRV's goedbeluisterde pop show 'Los Vast', Jan Rietman, maakte deze week in Rotterdam het vrijwel definitieve programma bekend. Onder de buitenlandse sterren staan nu, naast Chris Rea, ook geprogrammeerd: de Duitse rock&roll-groep Nena, de Amerikaanse soulzanger Billy Preston en het Britse trio The Fine Young Cannibals. De hoofdmoot wordt gevormd door Nederlandse ar tiesten - zo is de Los -Vastformule nu eenmaal. De lange lijst met zowel groepen als solo-artiesten bevat namen, uiteenlopend van George Kooymans (Golden Earring) tot Frank en Mirella. Een greep uit de overige binnenlandse attracties: Dennie Christian, De Dijk, BZN, Vitesse, Bonnie St. Claire, André Hazes, Danny de Munk, Koos Alberts, enkele leden van het voormalige Doe Maar, twee le den van Het Goede Doel, Powerplay, Herman Brood, Rob de Nijs, The Shorts en Lee Towers. Dat er in de drie uur Kuip-spektakel zeer uiteenlo pende genres de revu zullen passeren, is volgens Riet man geen bezwaar. „Dat is altijd zo in Los Vast, en het blijkt te kunnen". Los Vast gaat wekelijks het land in met gratis popshows die rechtstreek op de radio wor den uitgezonden en het meestal zeer jonge publiek komt daar altijd in grote getalen op af. Jan Rietman zal de show in het voetbalstadion pre senteren, nu en dan een praatje maken met de arties ten, en hij zal ook meespelen, achter de piano in het huisorkest: de Los Vast Band. Maar Rietman is ook organisator. Over het ontstaan van het Kuip-idee zegt hij: „Lee Towers en ik hadden allebei een paar keer Ahoy' gedaan. Toen hebben we tegen elkaar gezegd: als je Ahoy' hebt gedaan, wat moetje dan daarna? Toen zei hij: weetje wat jongen, we moeten volgend jaar de Kuip doen". „Maar ik heb daar wel meteen bij gezegd: als we de Kuip doen, dan moeten wel alle neuzen dezelfde kant op. Alleen als iedereen op volle kracht ja zegt, heb ik er een heleboel slapeloze nachten voor over om dit te organiseren". Rietman spant zich dezer dagen ook in om een aan tal, wat hij noemt, 'superbands' op het podium te krij gen. Dat zijn combinaties van artiesten die voor de gelegenheid met elkaar muziek maken, een verschijn sel dat na Band Aid en Live Aid kennelijk weer hip is. Ook de buitenlanders Billy Preston en Chris Rea hebben hun medewerking aan een dergelijke jam-ses sie al toegezegd. De ruim 60 artiesten moeten op 10 augustus in drie uur allemaal aan bod komen door slechts enkele nummers te spelen en vooral door veel samen te doen. Bij de NCRV zijn inmiddels 25.000 aanvragen voor gratis kaartjes binnen. In totaal zullen er 45.000 verge ven worden. Op de begroting van het Kuipspektakel staat volgens Rietman een bedrag van 4 a 4,5 ton, maar daar zijn de reiskosten van buitenlandse artiesten en de NOS-faciliteiten niet bij inbegrepen. De Neder landse artiesten krijgen overigens geen honorarium, maar een .opgehoogde' onkostenvergoeding. Finan cieel wordt dit evenement echter vooral gedragen door een groot aantal sponsors en door de medewer king van Sportclub Feyenoord. De Nederlandse Spoorwegen zullen op 10 augustus extra treinen bij de halte Feyenoord laten stoppen. Jan Rietman: „Hoeveel mensen er ook komen kij ken, voorop blijft staan dat we dit voor het publiek doen. Wij zijn er voor hen, en niet andersom. En Los Vast blijft natuurlijk ook heel gewoon doen. De week erna staan we gewoon weer in Burgh-Haamstede". HILVERSUM (GPD) - „In dit pro gramma wordt niet gezoend. Ge huild wordt er ook al niet, maar wel gelachen..." Voor de hand lig- _2nde vergelijkingen met andere tft-programma's, waarin ook be kende Nederlanders voorkomen, wijst Koos Postema af. Zyn nieu we praatshow die vanaf vanavond zesmaal gaat proefdraaien, is niet bedoeld om die ene beroemdheid nog eens extra te bejubelen. Niet de persoon staat centraal, rtfiaar het verleden. Vijf bekende iftannen en één vrouw hebben vijf- 21 door Henk Linse maal een lagere schoolklas en een gymnasiumklas uit hun eigen jeugd aangewezen. De VARA heeft die klassen zoveel mogelijk bij el kaar gezocht en in een tot schoollo kaal omgebouwde televisiestudio werd met die groepen leeftijdgeno ten het programma 'Klasgenoten' gemaakt - oud-onderwijzer Koos Postema is gespreksleider. Postema: „We lopen niet het hele léven na van onze gast. Het pro gramma gaat veel meer over de tijd waarin die klas een klas was. Ze sphetsen met hun twintigen een tjjdsbeeld - je krijgt een idee hoe in die tijd onderwijzers waren, hoe rfioeders waren en hoe mensen ver anderd zijn". Dé jongste gast in 'Klasgenoten' is een 22-jarige voetballer en de oudste een bejaard oud-politicus, waardoor al een grote mate van va riatie ontstaat. Zes keer wordt er over een andere tijd gepraat. Maar Mgasten zijn ook uit zeer uiteenlo pende milieu's afkomstig: van de ïcomiek uit een straatarm Rotter dams huisgezin tot aan het rijke luiszoontje dat in een auto met .'Chauffeur naar school werd ge bracht. Van de schrijver die naar een streng gereformeerde lagere school ging en de vakbondsvoor zitter die door zijn nu hoogbejaar de godsdienstonderwijzer nog Jsteeds onkerkelijkheid wordt ver béten tot het meisje op de meisjes school en het jochie uit een Am sterdamse volksbuurt. Maar deze programmaformule J piedt meer. De hoofdgast heeft zijn j of haar bekendheid te danken aan .een succesvolle loopbaan. Naast hem in die klas zit echter van alles: andere min of meer geslaagde klas- I genoten, minder geslaagden - hoe- wel uit die groep nog wel eens ge- weigerd werd om aan liet program- J ma mee te werken - en vooral veel j gewone mensen waarmee nog J maar eens onderstreept wordt dat ook bijvoorbeeld de filmster van vlees en bloed is. Deze veelkleurig heid is met name bereikt door de gasten een klas te laten kiezen, van lang genoeg geleden, toen er nog niet .geselecteerd' was. Dat die selectie niet altijd even rechtvaardig verliep illustreert de scene in 'Klasgenoten', waarbij een bepaalde jongen door iedereen als „de knapste van de klas" wordt aangewezen. Na de lagere school ging-ie naar de ulo. Postema: „Waaróm niet naar de hbs?" De man: „Die was er niet in de buurt - je buurt ging je niet uit". Toch komt Postema tot de con clusie dat de meeste goeie' leerlin gen het in het leven wel gered heb ben. Maar gelukkig laat het pro gramma ook zien dat een man die vroeger als jochie tot zijn grote schaamte .luizenkop' werd ge noemd en iemand die als kind nooit een gebakje van dichtbij ge zien had, wel degelijk dik tevre* den, welvarende en gelukkige mensen zijn geworden. Wie de afleveringen met elkaar vergelijkt, krijgt bovendien een in druk van het verschil in moraal, en de verschillende opvattingen over de inrichting van het leven tussen de generaties en godsdiensten die in de schoolbanken van Koos ver tegenwoordigd zijn. Postema: „De ouderen zijn zonder uitzondering getrouwd en niet gescheiden, met kinderen en wonen vaak nog in hun geboorteplaats. Maar bij de leeftijdgenoten van onze 22-jarige voetballer bijvoorbeeld was dat niet zo en werd er over die dingen ook heel anders gedacht". Verder kan de kijker smakelijke scène's verwachten bij de confron tatie tussen gast en klasgenoten. Wie herkent wie en wat is er van al die mensen geworden? Terugden ken aan de eigen lagere schooltijd is natuurlijk ook onvermijdelijk. In de schoolklasstudio staan dezelfde banken, hangt diezelfde plaat met Noormannen die Dorestad verove ren en staat er ook een heuse (ex) onderwijzer voor het krijtbord. Klasgenoten was een program- ma-idee van Jef Rademakers en is in opdracht van de VARA door het bedrijf Belbo-productions van Ben Eikerbout gemaakt. Voor de zes af leveringen zijn vanaf maart zes ver schillende producer-regisseurs in gezet om de zaak op tijd rond te krijgen. De namen van de bekende Nederlanders wilde de VARA het liefst tot aan de uitzending geheim houden, maar het laat zich raden dat op één van de komende zes za terdagen onder anderen Wim Kok, Maarten 't Hart en André van Duin terug in de schoolbanken zullen gaan. De makers van het programma zijn bereid om „nog veel meer afle veringen te maken", aldus Poste ma en als het programma aanslaat zal de VARA daartoe in een vol gend seizoen ongetwijfeld op dracht toe geven. Klasgenoten wordt vanaf van daag op zes opeenvolgende zater dagavonden uitgezonden, steeds via Nederland 1 om 21.10 uur.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 23