Belgisch 'strooigoed' in Holland Baarle, een grensgrap ATERDAG 27 JULI 1985 EXTRA PAGINA 19 door Gerard van Putten Op het eerste gezicht is er aan het centrum van Baarle Nassau niets bijzonders te zien, alleen staan links van de weg de Nederlandse huizen terwijl het pand rechts in België staat. )e geschiedenis heeft hoogst op- nerkelijke erfenissen nagelaten, naar de meest bizarre heet Baarle lat als gemeente met twee nationa- iteiten ligt ingebed in het Brabant- e land, op vijf kilometer afstand ran de Belgische grens. Her en der leergekwakt op het Nederlandse rondgebied van Baarle-Nassau lig- ;en dertig stukjes grond te pronken net hun Belgische nationaliteit on- ler de naam Baarle-Hertog. Iet is een grap met een eeuwenlange >aard. maar voor de doorsnee bezoeker 'an het tweelingdorp schijnt het ook hans nog een dijenkletser van de eerste irde te zijn om staande voor de knippen- Ie camera een spel met de grens te spe en. Met de linker voet in het ene land en iet de rechter in het andere. De plaatse- jke bevolking haalt de schouders op oor een dergelijk gevoel van daar op traat liggende humor, is ermee opge roeid om langs de ongemakken van wee wetgevingen te leven en verdient 'eelal een redelijk belegde boterham an de dorpse landscheiding. Legaal, en ot afgrijzen van menig plichtsbeseffend frenskommies, zeker in het verleden >ok illegaal. kronkel De geografische kronkel is destijds •verigens in alle ernst ontworpen door wee voorname heren. In 1203 om pre- ies te zijn. Door Godfried van Schoten, :asteelheer van Breda, en door Hertog lendrik I van Brabant met goedvinden 'an Dirk VII, graaf van Holland. Om het tigendomsrecht van de landerijen die fan Schoten bezuiden zijn kasteel be leerde, hadden Dirk VII en Hertog Hen- Irik I aan het eind van de twaalfde eeuw nenig robbertje gevochten. Hertog Hen- Irik I beriep zich erop dat één van zijn oorgangers het bewuste stuk land als rrijgoed had geschonken aan de VQorva- ieren van Van Schoten. In 1190 stond de Iredase kasteelheer het land aan Hen- irik I af, een gebaar dat Van Schoten •ermoedelijk onder dwang heeft moeten naken en dat Dirk VII van al zijn aan- praken deed afzien. De hertog beloon- le die erkenning van zijn eigendoms- echt ruimhartig. Hij gaf Van Schoten iet-land in bruikleen terug, deed er nog ïen paar bossen en vennen bij, maar be- ïield zelf alle aanpalende bewoonde joederen. Later zou al het onbewoonde jebied vervallen aan de graven van Na- ;sau, de nakomelingen van Van Scho- Van toen af bestond de tweedeling fan Baarle, die talloze oorlogen en grensverdragen tot op de dag van van daag heeft overleefd. „Deze situatie is in elk geval uniek in Europa", weet Kees Neggers, als chef al gemene zaken werkzaam op de gemeen tesecretarie van Baarle-Nassau. „Ergens in Argentinië of Brazilië, daar wil ik ef- kes van af wezen, schijnt er ook zoiets te bestaan. Een student van de VU heeft daar een jaar of zes geleden een uitput- tende studie aan gewijd". Hij is import-Baarlenaar, maar na 13 jaar wonen en werken in de onmiddellij ke nabijheid van het „Belgische strooi- goed op Nederlands grondgebied" kijkt Neggers in zijn dorp nergens meer van op. Hooguit van de drommen vakantie gangers en dagjesmensen die zich zelfs vergapen aan de „dorpspomp die wij hebben willen weghalen, omdat we die een sta-in-de weg vonden". „Na al die ja ren ben ik er nog steeds niet achter wat Baarle als dagvullende trekpleister te bieden heeft". Smokkelnest In vervlogen dagen wisten smokke laars dat wel. Baarle, dat nu wordt be volkt door 7800 zielen (Neggers: „Nas- sau heeft 5700 inwoners, Hertog 2100"), ^vas een speeltuin voor het bedrijven van „de smokkelsport". Een paar kilo boter naar de overkant van de straat brengen, kon heel veel geld besparen. Het economische samenwerkingsver band van de Benelux en later de EG heeft het verschil in prijzen van de mees te artikelen geslecht. Uitgezonderd het douanekantoor bij de grensovergang Baarle-Nassau/Weelde hindert nu in de streek geen doorlaatpost nog de route naar België. „Maar dat wil niet zeggen dat er in Baarle niks meer gebeurt. Als je alleen al west-taferelen, die geheel in stijl met schietpartijen gepaard gingen. „Maar niemand maakt mij wijs dat er hier hele maal niks meer gebeurt. Ik denk dat er best nog zaken worden afgehandeld waarbij vraagtekens moeten worden ge zet". Over smokkel praten doet de rechtge aarde Baarlenaar niet. „Ik zou nie wéü- ten", is de vriendelijkste reactie op een poging om de sluikhandel als gespreks thema aan te roeren. Doorgaans valt de buitenstaander een diep stilzwijgen ten deel, waarbij hij vanuit de ooghoeken wantrouwend wordt aangemonsterd. „In het dorp kun je over bepaalde zaken niet praten, dat is een ongeschreven wet", zegt B.J. Kerkhof in zijn kwaliteit van onbezoldigd voorzitter van het plaatselijke VW. Ook Neggers had te voren al gewaarschuwd dat „geen mens hier" de erecode zou verbreken. „Zelf heb ik ooit geprobeerd om ernaar te hen gelen. Maar als je vraagt wie hier dertig jaar geleden smokkelde, kom je dat niet te weten. Terwijl je het misschien vraagt aan degene die dat toen deed. Ze zwij gen erover als het graf, wat dat betreft is Baarle één gemeenschap. Bels of Hol lander". Hoewel de grens zich dwars door hui zen, café het Hoekske en families slin gert, klitten „die van Nassau" en „die van Hertog" aan elkaar onder het aloude Brabantse devies „ons kent ons". Het nummerbordje van de ene woning mag dan zijn opgesierd met de Belgische driekleur en het andere met het Neder landse rood-wit-blauw, vóór alles zijn ze inwoner van „Baol" en wordt aan het na tionaal gevoel pas uiting gegeven op na tionale feestdagen. Knokken „Vroeger, toen ik nog jongen was, vochten wij Belse bokken nog wel tegen den Ollandse keeskoppen", herinnert si garenwinkelier Bax zich. „Maar na de oorlog is dat er helemaal afgegaan, dat knokken tegen mekaar". „Echt partij wordt nu alleen nog gekozen", zegt C.L.M. Kersemans, veldwachter van Baarle-Hertog, „als België tegen Neder land voetbalt". Hij heeft opperwachtmeester D. Stolk als Nederlandse collega, zoals nagenoeg iedereen in Baarle eikaars vakgenoot is. Het absurde resultaat van historisch ge sjacher met de landsgrenzen („voor ons dagelijkse kost") gebiedt de aan wezigheid van twee burgemeesters. Die van Baarle-Nassau heet drs. Y.C.Th.J. Kortmann. Baarle-Hertog heeft overeen komstig de Belgische wetgeving een ge kozen burgemeester in de persoon van J.C.M. van Leuven. De twee gemeente huizen liggen op loopafstand van elkaar verwijderd. De bestuurscolleges kunnen elk hun eigen gemeenteverordeningen uitvaardigen. Voorts hebben de beide Baarles 'vanzelfsprekend' hun eigen ge meenteraad, brandweer, postkantoor, school, voetbalvereniging en parochie. Van 1859 dateert die splitsing van de Roomskatholieke kerk. „Maar er komen hier ook Belgen, hoor", verzekert pastor A.P.M. Dekkers vanuit zijn pastorie van de Parochie O.L. Vrouw van Bijstand. „Ik denk dat de Baarlenaar naar die kerk gaat waar de mis het kortste duurt", gniffelt de 'Nederlandse' gemeente ambtenaar Neggers. Even afgezien van de plaatselijke har monie waarbinnen Belgen en Nederlan ders in harmonie hun partijtje blazen, mag Baarle dan alles dubbel hebben, van langs elkaar heen werken houden ze in het dorp niet. Al leest de een 'De Stem' en de ander 'De Gazet van Ant werpen', verder voorbijgaand aan el- kaars identiteit staat het algemeen be lang voorop. Zodoende konden de Bel gen en Nederlanders het eens worden over het gezamenlijke gebruik van de N ederlandse drinkwatervoorziening, terwijl het onder Nederlandse leiding staande VW-kantoor „ook door België" wordt gesubsidieerd. Deining Niet geheel naar tevredenheid van VW-voorzitter Kerkhof en de 'Neder landse' gemeenteraad overigens. Kerk hof: „Op dit moment staan de subsidie bedragen in een verhouding van 1 tot 30. Die kleine Belgische uitkeringen heb ben enige deining teweeggebracht in de Nederlandse gemeenteraad. Poma, de Belgische minister van cultuur, heeft ons nu een eenmalige bijdrage toege zegd. Maar het feit blijft bestaan dat de Belgische normen voor het verlenen van subsidie bepaald geen florissante zijn". „De wetgevingen zijn niet op elkaar af gestemd en dat geeft soms een hoop ad ministratieve rompslomp", onderkent ook gemeente-ambtenaar Neggers het probleem van twee landen in een dorp. „Gelukkig staat hier niemand op zijn strepen en dat kan ook niet. Zou je dat als ambtenaar wel doen, onherroepelijk dat je gefrustreerd raakte. Hier moet je als zakenman te werk gaan en op de praktijk gerichte afspraken maken". Zodat beide gemeentesecretarieën el- kaars post dagelijks omruilen, in plaats van de brieven een rondgang door het 'moederland' te laten maken. Df beide brandweerkorpsen maken er geen pres- tigezaak van om als het eerste bij de brand te zijn. Die wordt gewoon geza menlijk geblust. Zolang de hoge heren van Den Haag en Brussel zich niet met de zaken in Baarle bemoeien, komt het allemaal best voor elkaar. Die opvatting, valt in het hele dorp te beluisteren en' wordt ook door Neggers vertolkt. „Eens in de vier, vijf weken komen de gemeen tebesturen bij elkaar voor overleg. Doel van die besprekingen is om de plaatselij ke regelingen zoveel mogelijk aan elkaar aan te passen. Niet dat we maar een loopje nemen met de wetten, maar de si tuatie is er hier niet naar om te gaan rut- tetutten", licht hij toe., „In Den Haag weten ze echt niet wat hier gaande is. Ze denken daar echt dat de grens precies in het midden van het dorp loopt". Kabelnet Triomfantelijk neemt hij een praktijk geval bij de kop om aan te geven dat een klein dorp soms zó groot kan zijn, dat de landelijke overheid uiteindelijk buigt. „Wij mochten geen kabelnet aanleggen vanuit oud-Turnhout. Grensoverschrij dend verkeer was het argument. Het ge volg van een weigering zou zijn geweest, dat zowel Baarle-Nassau als Baarle-Her tog aan aparte kabelnetten had moeten beginnen. De kwestie is aangekaart bij de vaste kamercommissie, uiteindelijk volgde er overleg met Smit-Kroes die twee topfunctionarissen hierheen heeft gestuurd. Die gasten zagen hoe die Bel gische enclaves kris-kras door het dorp lagen en na een kwartier zeiden ze: Mij ne heren, jullie gaan je gang maar". „Eigenlijk", vindt D. Stolk, postcom- mandant van de Rijkspolitie, „zou er in de hele EG zo moeten worden gewerkt als hier. Met mijn Belgische collega Ker semans heb ik nooit problemen, het gaat grandioos. Zo bestaat er de afspraak dat ik een verdachte op Belgisch grondge bied mag volgen, als-ie in het Neder landse deel van Baarle een strafbaar feit heeft gepleegd. Voorwaarde is wel dat op dat vergrijp ten minste zes maanden gevangenisstraf staat". Zijn Belgische collega Kersemans laat doorschemeren dat het voor een politie man soms moeilijk werken is door „die zotte toestand, hier". „Stel je voor, je ziet een misdrijf voor je ogen afspelen op pakweg een meter afstand. Op Neder lands territorium. Dan moedde ge als Belgische veldwachter daar wel de han den van afhouen. Een kerel die in Olland het een en ander op zijn kerfstok heeft, maar in Hertog domicilie kiest, is voor de Nederlandse politie niet te pakken. De voordeur van een huis is bepalend voor het land waarin die woning staat. Dus wat moet er dan gebeuren om klaar heid te brengen in dit soort situaties? Dan moet de officier van justitie bij jul lie een verzoek tot uitlevering doen aan de procureur des Konings. Erg omslach tig. Tja, en dan kan het gebeuren dat een figuur als Rienk Kamer hier een bureau vestigt in een woning met twee deuren, zodat-ie de ene keer met zijn stoel in Ne derland kan zitten en de andere keer in België. We hebben hem uiteindelijk toch kunnen vatten". Voordelen De grensgekte kan ook voordelen bie den. Heel wat overtuigde dienstweige raars en andere jeugdige Baarlenaars die om de een of andere reden niet van zins zijn de wapenen in handen te nemen, pakken de denkbeeldige lijn door hun dorp dankbaar op als bondgenoot in hun gevecht met de militaire dienstplicht. Het is de Belgen onder de dorpelingen niet gegeven dat handigheidje toe te pas sen. Waar ook wonend, Belgen worden altijd onder des konings wapenrok ge moffeld. Maar een Nederlander die in België woont, glipt wel door de mazen van de wet. Eliza van Loon, uitbaatster van het ca fé 'het Hoekske', weet er alles van. Bin: nen haar gezin wemelt het van Belgen en Nederlanders. Zelf bezit zij de Belgi sche nationaliteit. Haar dochter heeft daar onlangs ook voor gekozen, maar haar echtgenoot en haar zoon zijn Ne derlander. „Nou kan die jongen van ne gentien voor z'n eenendertigste alsnog kosteloos Belg worden, maar voorlopig wacht-ie daar even mee. Want dan moet-- ie in Belgische krijgsdienst, terwijl hi| als ingezetene van België vanuit Holland; geen oproep krijgt. Hier in Baarle is hif niet de enige die zo handelt". Wat blijkt te kloppen, zoals navraag bij! de in Kerkrade kantoor houdende afde- ling dienstplichtzaken van het ministe» rie van defensie leert. Woordvoerster- Haas: „Inderdaad roepen wij in België wonende Nederlandse jongemannerf niet op". Als neringdoende zit Eliza van Loon met haar café letterlijk op de grens, maar niet op die van het bestaansrecht. Het tegendeel is waar, aan klandizie heeft „de familie" nimmer gebrek. Niet alleep besluiten in dat internationale drankloi kaal notabelen al biljartend tot het afge^ ven van bouwvergunningen die nodig zijn voor de bouw van een woning, waari van de voorpui in België komt te staaij en de achterkant in Nederland. „Maar ook hebben we hier veel aanloop van toeristen die zich bij het biljart op dè kiek laten zetten. Van Agt was hier pa| geleden nog, ook van hem is een foto gei maakt". Goedkoper Als alle Baarlese middenstanders nief gedwarsboomd door een winkelslui: tingswet, beleeft H.J. Bax, sigarenwin: keiier in het groot, vooral op zondag hoogtijdagen. Het Belgahuis is een be grip onder Nederlandse rokers, die ge lokt door de nog steeds bestaande prijst verschillen in drommen in zijn al honi derd jaar bestaande winkel verschijnen. Hoewel „Bels in hart en nieren" richt hij zich met zijn op Belgisch grondgebied opgeslagen handel in hoofdzaak op „01- landers". Gemiddeld kost bij hem eeri slof sigaretten vier gulden goedkopeü dan bij zijn beroepsgenote aan de Neder-? landse overzijde van de straat. Zij moet de concurrentie met lede ogen aanzien, maar van haar innerlijke roerselen wei gert ze ook maar iets prijs te geven. „Ik geef gien commentaor", klinkt het bits; „omdat het me al eens is overkomen dat in kranten juust het contraire werd ge-- schreven van wat ik had bedoeld". Bij Bax schijnen de zaken trouwens ook niet meer zo voorspoedig te gaan als voorheen. Althans, dat beweert-ie zelf. „Het loopt hard terug", klaagt Bax. „In België hebben ze de sigaretten pas met een kwartje per pakje opgeslagen en binnenkort komt daar nog es een dub-: beitje overheen. Aldus is er van enig prijsverschil nauwelijks nog sprake. Bo vendien kan ik goed merken dat het be stedingspatroon krapper is geworden. Dat is in België evengoed zo, maar Bel gen geven het geld makkelijker uit. D'n Ollander is nu weer bezig terüüg Ollan- der te worden. De zaak staat hier elke zondag wel vol, maar voor meer volk krijgen we dezelfde omzet. Anders ge zegd: eerst verkochten we aan de gemid delde klant tien plakken chocola, nu twee reepies". Thermosflesbezoekers Als voorzitter van het VW heeft ook oud-beroepsmilitair Kerkhof de indruk dat het aantal „thermosflesbezoekers" aan Baarle groot is, vandaag de dag. Wat al die mensen beweegt naar zijn woon plaats te komen, gemeente-ambtenaar Neggers zoekt nog altijd naar het ant woord. Kerkhof: „Enquetes hebben uit gewezen dat het de mensen vooral om de winkels te doen is". „Maar dat alles in Baarle goedkoper is, is ook maar betrekkelijk", reageert Neg gers. „Sigaretten en chocola, daar betaal je hier inderdaad minder voor dan el ders. Maar om daar nou een hele rit voor te .maken. We hebben op een regenachti ge zondag eens een verkeerstelling ge houden. Tussen 10 uur en 18 uur werden 12.000 voertuigen geteld. En dat alle maal voor een plaats die feitelijk geen ene moer heeft. Want laten we wel zijn, als die gekke geografische lijn niet zou bestaan was Baarle toch gewoon een doodgewoon Brabants dorp". De bewoners van Baarle-Nassau en Baarle-Hertog: zijn gewend bovenop de grens te leven. Voor hen is het dagelijkse kost dat ze zich het ene ogenblik in Nederland bevinden en het andere moment in België. Het tweelingdorp dat eens faam genoot als smokkelnest, leeft vandaag de dag voornamelijk van de inkomsten van het toerisme. Dagelijks vergapen vakantiegangers, dagjesmensen en thermosflesbezoekers zich hoogst verbaasd aan de plaatselijke situatie. Een verhaal over een dorp dat gewend is te leven met de grillige nalatenschap van drie voorname heren, die ooit in alle ernst een eeuwenoude grap bedachten. naar de reclames in het dorp kijkt, mag je dat al aannemen. Niet voor niets hou den we dan ook geregeld controles". Als hooggeplaatst ambtenaar bij het doua ne- en invoerrechtenkantoor in Tilburg („Ik ben best bereid toelichting te geven op het gebeuren ter plaatse, maar mijn naam wil ik niet in de krant terugzien") heeft hij al jaren te maken met de handel en wandel van de Baarlese gemeen schap. „De Benelux-grens is een intra- grens. Dat wil zeggen een open grens met op daartoe aangewezen plaatsen douaneposten. De consequentie daar van is dat er tegenwoordig op veel grens overgangen vrij verkeer bestaat. Maar dat ontslaat niemand van de plicht om die goederen bij het grenskantoor Baar le-Nassau/Weelde aan te geven die bo ven de als maximum gestelde hoeveel heid uitgaan". Strikt genomen mag de regiobewoner die binnen een rechte lijn van vijftien ki lometer van de Belgische grens woont bijvoorbeeld niet meer dan één pakje si garetten en één pakje shag van België naar Nederland exporteren. Vertaald naar Baarlese omstandigheden: de roker uit Nassau die, gelokt door de lagere prijzen, bij zijn Belgische buurman aan de overkant van de straat in Hertog meer dan twintig sigaretten inslaat, maakt zich volgens de wet schuldig aan smok kel. „Zoals ook", klinkt het streng uit de mond van het bewuste sectiehoofd, „de Nederlander van buiten de streek die met meer dan driehonderd in Baarle- Hertog gekochte sigaretten in z'n zak naar huis rijdt". Vergeten Zqn Belgische collega aan de grens post Weelde, die het al evenzeer verkiest naamloos te blijven („Ik heb mijn supe rieuren geen toelating gevraagd om vra gen van een journalist te beantwoor den"), laat het woord 'smokkel' voor zichtigjes over de tong gaan. Alsof hij proeft van iets waarvan de smaak al lang was vergeten. „Misschien dat er nog wel eens wat gebeurt, maar smokkelen is een groot woord. Zeker en vast is er een tijd geweest dat men het met de wet niet zo nauw nam. Juust tot eind februari 1982. Tot dat tijdstip werden de mone tair compenserende bedragen nogal eens ontdoken. Dat was een heffing die hier in België in het leven was geroepen om de koersverschillen te minimalise ren. Bij uitvoer van goederen moesten die worden betaald". De truc in die tijd was om de 'handel' gelijk een jojo heen en weer te laten gaan van België naar Nederland - zonder zich ook maar iets te bekommeren om uit voerrechten, monetair compenserende bedragen en invoerrechten - en na de 'operatie' restitutie te vragen van die niet betaalde 'tax'. „Er zijn er velen ge pakt, maar in verhouding tot het aantal gevallen vermoedelijk ook weer heel weinig. Nu die heffingen tot het verle den behoren en de prijzen van beide lan den nagenoeg gelijk zijn, heb ik niet de indruk dat er nog veel gesmokkeld wordt". Op gezette tijden voert de 'vliegende brigade' van de Nederlandse douane („Vroeger hadden we in Baarle-Nassau een post, maar die is in 1967 opgehe ven") controles uit op de naleving van de Nederlandse fiscale wetgeving. „Een heksenjacht wordt er niet gehouden, maar hier in het dorp lopen ze de boel nog altijd in de géten te houden. Onop vallend, in burger", weet Kees Neggers. „En de uitvalswegen zetten ze ook wei eens af. Zelf ben ik een paar maanden geleden nog aangehouden. Hoeveel slof fen sigaretten iemand bij zich heeft, daar vooral zijn ze meestal benieuwd naar". Erecode De spectaculaire achtervolgingen op gepantserde auto's, zoals Neggers die als pas in Baarle-Nassau begonnen ambte naar met eigen ogen vanuit het raam van de gemeentesecretarie mocht aanschou wen, behoren voorgoed tot het verleden. „Begin 1970 speelde zich dat af. Nu is dat vergane glorie", lijkt hij met enige weemoed terug té kijken op die wild Eliza van Loon wijst de Belgisch-Nederlandse grens aan die dwars door haar café Het Hoekske loopt.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17