Het 'domineeskind' een uitstervend ras 'Wat goed was behoud je, de rest gaat als ballast overboord' ZATERDAG 27 JULI 1985 GEESTELIJK LEVEN Zet een stel volwassen domineeskin deren bij elkaar, vraag hen naar hun afkomst, jeugdervaringen en eventue le trauma's en je krijgt, mits ze zich bloot geven, de meest uiteenlopende verhalen, van rancuneus tot dankbaar, van triest tot vrolijk en alle mogelijke variaties daartussen. Zo heeft de schrijfster Annie M. G. Schmidt (73) een 'vreseljk negatieve kijk' - om haar eigen woorden te gebruiken - op het geloof en op domi nees. Voor een goed deel is dat te verklaren uit haar jeugd, die bepaald niet erg gelukkig en vrolijk was. Ze kijkt er niet graag op terug. 'Zwart' is het, wat ze dan ziet. Haar vader-de hervormde predikant dr. J. D. Schmidt - en moeder hadden een heel ongeluk kig huwelijk. Haar moeder - die graag de 'me vrouw' wilde uithangen - minachtte hem eigen lijk. Ze stak de draak met hem. En daarbij be trok ze Annie als kind. Van een echt gemeende godsdienst thuis was niets te merken. Dat kwam vooral door die spotlust. Dominee Schmidt was meer een studeerkamer geleerde. Hij leefde tussen zijn boeken en preken, las de filosofen Hegel en Kant, maar ook Nietz sche, Darwin en Freud. Gaandeweg werd het he le Oude Testament voor hem één grote mythe. Dat zei hij natuurlijk niet in 't openbaar, want dan zou hij de hele kerkeraad over zich heen heb ben gekregen. Toch stond hij op de preekstoel niet hypocriet ver boven z'n eigen geloof uit te preken. Nog het langst is hij in de geest van het Nieuwe Testa ment blijven geloven. Op zijn sterfbed, 80 jaar oud, had hij helemaal geen boodschap meer aan de collega die hem kwam bezoeken. Toen haar vader in het Zeeuwse Kapelle stond, had Annie het hart niet dat ze op zondag voor het raam ging zitten handwerken. Immers, dat vonden 'de mensen' niet goed. Dan maar naar de gesloten achterkamer. En haar broer mocht zondags in het dorp beslist niet tennissen. Daarom ging hij, zijn racket onder de jas ver stopt, naar Goes, met medeweten van zijn ou ders. Aan zulke dingen heeft Annie Schmidt haar haat tegen hypocrisie overgehouden. Men vindt dat in haar werk telkens terug. Zeker eens in de veertien dagen moest ze mee naar de kerk. Het liefst elke zondag. Maar pre ken vond ze iets vreselijks. Lang en saai. Ze haatte het naar de kerk gaan, ook al omdat de kerk lelijk was en het orgel en de organist slecht. Al vroeg had ze veel gevoel voor mooie dingen. En alles wat haar vanuit de godsdienst tegemoet kwam was, naar haar smaak, lelijk. Ook de gro te platen van Jezus in de consistorie. Jezus in een blauwe japon, met een goudblonde baard en met die rare engeltjes eromheen. Annie Schmidt gelooft, dat de lelijkheid in de kerk haar nog het meest van het geloof heeft af gehouden, naast dan die 'malle dingen' die je bijvoorbeeld op de zondagsschool te horen kreeg van zo'n onderwijzer: "je moet je hartje aan Je zus geven, want als je dat niét doet ben je voor eeuwig verloren". Daar heeft ze als kind heel wat over afgetobd. Haar vader en moeder lach ten er maar om. Trek je er maar niks van aan, was hun antwoord. Annie heeft, naar haar zeggen, nog nooit een goede, aardige, eerlijke dominee ontmoet. "Ze zijn er waarschijnlijk wel, maar ik ben ze nooit tegengekomen". Dat beroep zou eigenlijk niet moeten bestaan, "want het is een vak dat sowie so het enorme gevaar van hypocrisie met zich brengt". En dan moet je nog maar niet denken aan het 'beroep van de paus'. Daar kan ze hele maal niet bij. "Dat iemand zich plaatsbekleder van God noemt, dat ligt volstrekt buiten elk be grip". Het is een van de veertien verha len van domineeskinderen in het bij Bosch en Keuning (Baarn) verschenen boek 'Het glazen huis'. De journalisten Cisca Dresselhuys (41) en Kees de Leeuw (39) hebben ze opgete kend. Zelf zijn ze ook dominees kind. Cisca is een van de drie dochters van de gereformeerde predikant Frans Dresselhuys (overleden in 1955), Kees een van de vijf zonen van de hervormde predikant Arie de Leeuw (Maarn), die nog regelmatig voor gaat in kerkdiensten. De broer van Cisca is ook predikant. En Kees heeft maar liefst drie broers die voor het beroep van hun va der hebben gekozen. Met dit boek hebben de twee interviewers willen vastleggen, wat het betekent om dominees kind te zijn. Hun voorzichtige conclusie is, dat deze kinderen over het algemeen toch minder hebben 'geleden' dan de buiten wereld soms denkt Niet ieder een die hiervoor werd benaderd was tot medewerking bereid. Wie wél zijn of haar ervaringen wilde prijsgeven, deed dat zo vrij, dat het de lezer zeker kan boeien. Geen ziekte Harmen Siezen (43), nieuwsle zer bij het NOS-journaal, heeft aan zijn opvoeding geen trau ma's overgehouden. Hij is de oudste zoon van een hervormd predikant. Nee, voetballen op zondag was er in Peize niet bij. Wel fietsen. "M'n vader was geen fanatieke ling. In de kerkgang werd je vrij gelaten, maar dat dééd je ge woon. Het kwam als kind niet in je op, je daartegen te verzetten. Had m'n vader een uitwedstrijd - preken in Roden, Vries of Norg dan fietsten we daar samen heen. Hij met z'n koffertje achterop en ik op de fiets er naast. Voor zo'n buitenpreek kreeg hij 25 gulden". De nare dingen vergeet Har- men. "De fijne hou je bij je, zoals dat fietsen door het Drentse land en bij het uitgaan van de kerk het tellen van de mensen. Vader kon goed preken. Tenminste, dat zei den ze altijd. Zelf snapte ik er niet veel van". Langzamerhand zijn het geloof en het naar-de-kerk-gaan bij deze domineeszoon helemaal versle ten. "Een geleidelijk proces van vervaging en vervreemding". Wat hem in de kerk nog aantrekt zijn de liederen. "De oude psal men en gezangen dan, zoals ze vroeger werden gezongen". Men selijkheid vindt Harmen belang rijker dan geloof. Toch blijft hij dankbaar voor zijn opvoeding. "Het is geen last of besmettelijke ziekte waar je maar heel moeilijk van afkomt". "De dominees zijn intussen wel van hun troon afgedaald. Vooral op een dorp hadden zij een hoge status. En met de domi nee die verandert verandert ook het domineeskind. Het zal mét de oude pastorie ook wel ver dwijnen. Een uitstervend ras". Totaal vernieuwd De schrijfster Annie de Moor- Ringnalda (78), nu getrouwd met Hinne Feenstra, zou ieder mens op aarde net zo'n fijne jeugd gun nen als zij zelf heeft gehad. Een van de negen kinderen van do minee Dirk Ringnalda. "Poepge- reformeerd, zoals m'n eigen kin deren dat noemen, maar toch door S. J. de Groot niet saai. Als we een dagje uitgin gen, riep hij: kinderen, een ieder doet maar wat goed is in eigen oog. Mijn moeder was een gezel ligheidsmens. Ze waren samen erg gelukkig. Een vrolijke boel was het, zonder hel en verdoeme nis, hoewel goed-gereformeer- den toch wel in de hel, het eeu wig brandend vuur, moesten ge loven". Annie de Moor heeft het geloof behouden, maar heel anders dan vroeger. "Totaal vernieuwd. In De Bilt heb ik nu meegedaan aan een eucharistieviering samen met de rooms-katholieken. Ik stond naast de pastoor. Hij met het brood, ik met de beker. Ik dacht nóg: als mijn vader vanuit de hemel zou toekijken, zou hij vast zeggen: Annetje, waar ben je noü toch mee bezig. Maar ik vind het prachtig dat zulke dingen kunnen. Het goede van je opvoe ding behoud je, de rest gaat als ballast overboord". Opruiming Echt los van je opvoeding en achtergrond kom je niet, is Dieks Vissers (39) ervaring. Hij is een van de acht kinderen van de be kende Amsterdamse predikant Hennie Visser en musicus van beroep. Zijn vader, sinds 1976 met emeritaat, presenteert nog steeds het programma 'Onder de Hoogtezon' voor de NCRV-radio. Op zekere dag gooide Dieks al zijn boeken en foto's weg om uit te kruipen onder de 'enorme bal last van het verleden'. Hij had daar later wel spijt van - z'n va der wilde ze ook niet hebben -, maar toén was dat nodig "omdat ik eraan vastzat". "Je moet soms opruiming houden om iets De 'oude pastorie' is nog niet helemaal verdwenen. Zoals hier in Woubrugge. Ze is wel minder 'glazen huis' geworden. (foto Wim Dijkman» de ruimte te geven". Als domineeszoon heeft hij erg veel moeite gehad met het vinden van zijn eigen identiteit. Z'n school tijd was voor hem één grote er gernis. Hij begon pas te leven toen hij op het conservatorium zat. Het wel en wee van de kerk gaat Dieks nog wel ter harte, maar het is een soort haat-liefde verhouding, niet echt agressief. Kerkgang en geloof zijn de kin deren Visser niet met dwang op gelegd. "In feite vind ik de kerk vreselijk. Zó ouderwets en in-en- in-burgerlijk, dat ik me er nau welijks meer thuis voel. Ik ga er af en toe nog wel heen, maar als ik weer buiten sta, ben ik toch vaak teleurgesteld". Dieks Visser is wel gelovig. "Dat wil zeggen: ik geloof in God, niét in de hervormde kerk, hoewel ik mij door mijn opvoe ding altijd heel sterk ermee ver bonden heb gevoeld". Naar het oordeel van de jonge Visser kan een dominee beter niet getrouwd zijn, tenzij hij een vrouw treft die het gezin in haar eentje aan kan. Zijn vader was bijna nooit thuis. "Het is zelfs zo, dat als ik op dit moment mijn va der nodig zou hebben, ik de NCRV moet bellen. Je kunt hem bijna alleen te pakken krijgen als er iets ernstigs aan de hand is". Bert Berkhof (37), een van de vier kinderen van de Leidse hoogleraar theologie H. Berkhof, wou eerst de appel ver van de boom laten vallen, maar twee da gen voordat hij moest beslissen koos hij toch voor de theologie. "Ik kon die keuze niet ontlopen". Toen hij opgroeide, was zijn vader rector van het theologisch seminarium in Driebergen. Zijn opdracht was, in een half jaar tijd aanstaande dominees van alle fa culteiten en richtingen klaar te stomen. "Zo'n baan geeft je als opgroeiende jongen wel een tik mee of bepaalt in ieder geval de sfeer in huis. De ene keer zie je er zwarte pakken rondlopen en de andere keer grijze. Of lichte, want spijkerbroeken bestonden toen nog niet. Dat kwam alle maal regelmatig bij ons over tie vloer". Ook zat rector Berkhof in die tijd bij de Wereldraad van Ker ken. "Van over de hele wereld kreeg je ansichtkaarten en sou venirs. Geregeld kwamen men sen van die Wereldraad bü ons op bezoek. Een van m'n zusjes is er nog altijd trots op, dat ze eens bij Karl Barth op schoot heeft ge zeten. Je kwam er zo wel achter, dat de kerk niet alleen een ge meenschap rond de dorpspomp is, maar ook de grootste multina tional ter wereld". "Die ruimte bij ons thuis stond haaks op de verkrampte pastorie als glazen huis met alle geboden en verboden van dien. Een open huis met altijd bezoek en altijd telefoon. Voor ons als kind had God van meet af aan iets te ma ken met gemeenschap. Dóór was Hij aanwezig. Hij was niet dege ne die je op je vingers tikte als je uit de koektrommel had ge snoept. Met dót persoonlijke godsbeeld zijn we niet opge groeid". Overigens hebben de jonge Berkhofs hun vader er lange tijd van verdacht, onder de afwas te willen uitkomen. Het was zijn taak af te drogen, maar door al dat getelefoneer schoot dat er bijna altijd bij in. De kinderen hielden het erop, dat hij een aan tal mensen had ingehuurd om hem uitgerekend om vijf over zes op te bellen. Was hij eenmaal uit gepraat, dan was het keuken werk gedaan. Bert Berkhof (nu dominee in Hoogland) kan niet zeggen, dat hij bepaalde dingen die hij van huis uit meekreeg inmiddels ra dicaal heeft afgezworen. Dat was ook niet nodig. Eerder het omge keerde. "Wij dronken vroeger nooit koffie en er werd ook niet gerookt. Dat zijn we allemaal gaan doen". Maar uit eten gaan of benzine tanken op zondag doet Bert Berkhof,nog steeds niet, "hoewel dat niet echt uit de theologie valt af te leiden". Toch heeft hij het gevoel, een eigen weg te gaan. "Natuurlijk wordt mij vaak gevraagd, of ik een zoon ben vanEcht last heb ik daar nooit van gehad. Als ze vragen of dat familie van me is, zeg ik weieens: ja, dat is de schoonvader van mijn vrouw. Dan moetje ze zien denken"...... Hels giftig Andere vertellers in 'Het gla zen huis' zijn: Liselore Gerritsen (46): "Voor mij zijn alle religies in principe gelijk"; de Leidse kerkelijke hoogle raar ethiek Bert ter Schegget (57): "Dat je niet zou mogen vrijen, vond mijn moeder zo beneden al le peil"; de radio- en tv-presentator Wim Bosboom (56): "Ik werd hels giftig als ik telkens moest horen: is dat nou een zoon van de domi- de schrijfster Diet Verschoor (38): "Pas veel later heb ik ge leerd hoe prettig weekeinden kunnen zijn; dat leer je bepaald niet in een pastorie"; Job Jager (20), enige zoon van dr. Okke Jager: "Wie weet word ik ooit nog eens een gevierd kun stenaar en zeggen de mensen als ze mijn vader zien: kijk, daar gaat de vader van Job Jager"; de organist-dirigent Charles de Wolff (55, vrijgemaakt-gerefor- meerd): "Van 'Scheepje onder Jezus' hoede' zul je van mij geen noot horen; ik hou niet van senti mentaliteit". (Z'n vader, bekend kanselredenaar, vond het 'Ere zij God' maar een draaiorgeldeun. Als de gemeente na de dienst nog met het 'amen' van dit lied bezig was, zat hij al aan de kof fie); het CDA-kamerlid Jeltien Kraaijeveld-Wouters (53): "Er waren nogal eens gevechten tus sen ons en de kinderen van de openbare school; elkaar uitschel den in de trant van "De dominee van Takkebos, die wist niet waar die kakken mos, dus kakte hij in zjjn onderbroek een hele dikke oliekoek", waarop wij met een even verheffend vers antwoord den". 'Het glazen huis' (223 bladzij den, f29,50), met een inleidend verhaal van de Bijlmermeer-pre dikant Spijkerboer, is een boek, dat je, als het je interesse heeft, in één ruk uitleest. Omdat het zo levensecht is én 'nieuwsgierig' maakt. Je wilt weieens weten, wat zich achter de schermen van al die glazen huizen zoal heeft af gespeeld. En de vertellers heb ben het niet mooier of lelijker willen maken dan het was. Eén ding is zonneklaar: wat zij aan hun thuis en opvoeding heb ben overgehouden, hangt sterk af van de aard en de echtheid van hun ouders. Maar dat is niet al leen met domineeskinderen het geval. Wat dat betreft hebben die niets uitzonderlijks en is er nau welijks reden er een boek aan te wijden. Feit is wel, dat de eertijds nota bele dominee meer mens-onder- de-mensen is gewonden. Het domineeszoontje mag zon dags best weieens aan een ijsje likken of tegen een voetbal trap pen (uitzonderingen daargela ten!). En de gereformeerde dominee se van het dorp doet haar bood schappen gewoon bij de her vormde kruidenier zonder dat de toorn van de huisgenoten des ge- loofs haar treft. Als dót allemaal geen vooruit gang is LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. Aarents, Katwijk-Rijn; Maranathak. (L. Mors- weg) 10 dr. v.d. Zwaan; Oecumenische geloofsgem. Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Nauta; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Rietveld, gez. dienst; Bevrij- dingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Schou- Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) geen dienst; wijk 'Stevenshof zie na ge- ref. kerk; Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. v. Beinum; Diakonessenhuis 10.30 ds. Hemmes, elke zat. 10.30 rk. dienst; Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) gez. dienst in Bethl.kerk; Oude Vest 10 drs. P. de Bruijn, O.geest; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. 10 ds. Jansen, 5 ds. Rietveld; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Eringa, Den Haag; Merenwyk zie herv. gem.; wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 kand. De Roest. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 9.30 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10 ds. De Clercq. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Bosveld. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 10 evang. Dikkes. Evang. gem. Merenwijk (Flevoweg 5) 7.45 nam. avondmaal. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoeterw.singel 21)5 hr. W. Roos. Evangeliecentrum (Zijlsin gel 2) zo. 10, wo. 8. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. Eikerbout. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 5. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw- .singel) 10. RK Kerk Haagweg zat 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijn dijk (Leiden-V.schoten) zat 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30,10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 10 (miv 18 aug. weer 9.30 en 11); Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijn dijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Berg- AARLANDERVEEN: Herv. Gem. zie geref. kerk. Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. Modderaar. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 3 ds. Kok, Baarn. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. v.d. Broeck, Bode graven, 6.30 kand. N. Noorlander; Kruiskerk 9.30 ds. Bogers; Opstan- dingskerk 9.30 dr. v. Vliet; G. Herder kerk 9 drs. Brombacher, 6.30 dr. v. Vliet; De Bron 10.30 drs. Brombacher, 6.30 ds. Hoogendijk; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 kand. Prins, Waarder, 6.30 kand. Den Besten, Katwijk. Geref. Kerk Mar- .kerk 9.30 dienst, 6.30 kand. De Haan, Drogeham; Salv.kerk 9.30 dienst, 6.30 ds. Bogers. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school) 9.30 en 5. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9 ds. Janse, 6.30 br. Scholma. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 evang. J. Bol, 6.30 ds. J. v.d. Zeeuw. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. W. Veenstra. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10. Pinkstergem. (school Batenstein 16) 10. Leger des H. (Com. de Vlamingstr.) 10 en 6.30. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Smelt, Randwijk, 6 ds. Quist, Middel- harnis. GerefJHerv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10 ds. Pera. Geref. Gem. 9.30 BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. v.d. Hoef, 6.30 kand. Stam, Barendrecht; Salv.kerk 9.30 kand. Doel man, Utrecht, 6.30 kand. Boer, Nieuw- veen; Bethl.kerk 9.30 ds. Wieman, 6.30 ds. v.d. Hoef. Geref. Kerk 9.30 ds. v. Se- venter, Ede, 6.30 dienst Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 4.30. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 9 mevr. Muller, A.dam. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 dr. Haitsma, 6.30 zie geref. k.; De Stek 9.30. Geref. Kerk 9.30 ds. Bolwijn, Rijs wijk, 6.30 ds. De Leeuw, Maam. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. v. Langevelde, Vendal and. Geref. Gem. 9.30 leesd., 3.30 ds. v.d. Heiden, Woerden. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 kand. De Reuver, Nieuwerkerk a.d. IJs- sel, 6.30 ds. G. van Doom, Hilversum. Geref. Kerk 9.30 ds. Huisman, 5 ds. Oe- 11.15; Rijndijk z Anker zat. 7, zo. 8.45 e 7, z 10. HILLEGOM: Herv. Gem. zie geref. k. Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. Rothfusz. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 kand. Steensma, Hierden. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Driebergen, 6 ds. Wagter; Ontm.kerk 10 dr. v.d. Bank, Ede, 6.30 ds. Romein, R.dam. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. v. Breevoort, 6.30 hr. M. de Ridder, S.heim. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Schuurman, 6 ds. Hovius; O. Kerk 8.30 en 10 ds. v.d. End. Kampen, 6 ds. Schuurman; Ichthusk. 10 kand. W. Meijer, 5 ds. Hagen, Zwolle; Pniëlk. 9.30 ds. Hagen, 6 ds. De Jong; aula Beste- vaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. De Jong; Overduin 2.15 dienst; De Hoeksteen, Burgersdijkstr. 10 dovendienst, hr. J. L. v. Kempen, ook om 10 u. Duitse dienst. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen- college Pr. Frederikdreef 15) 9.30 ds. v.d. Lagemaat, Den Haag. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. Janssens, R.dam, 5 ds. v.d. Horst; Triumfatork. 9.30 ds. v.d. Horst. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 5.30. Ned. Geref. K. 11 en 7 ds. Janse (in Vredesk.) Chr. Geref. K. 10 en 5 lees- dienst. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 ds. v.d. Belt, 5 hr. T. Kroon. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang .gem. ('Tripodia') 9.45. Onafh. baptisten gem. (Ambachtsweg 2) 10 br. H. Bakker. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 en 6.30 ds. Knorth; Hoofdstr. 10.30 ds. Stegeman; Schep- pingsk. 9 ds. Stegeman. Elis.ziekenhuis 10 rector Vijftigschild. Bapt.gem. (wyk- geb. Zijlkw.) 10 br. De Vries. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp. Camping 'De Drecht' 10.30. Ge ref. Kerk 9.30 hr. L. Broek, O.geest, 7 hr. C. Voogt, Holl. Rading. Rk Kerk zat. 7. zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10.30 ds. De Gelder; Pauluskerk 9 en 7 ds. De Gelder. Geref. Kerk 10 ds. v. Arkel, Bloemendaal, 7 hr. Vercouteren, Voor burg. Geref. K. Vryg. 10.30 en 4.30 ds. Kamer. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10.45 en 7 student J. Mudde, gez. met chr. geref. k. Chr. Geref. Kerk 10.45 en 7 student Mudde. Geref. Gem. 10 en 4. Evangeliegem. (Vivaldistr. 69) 9.45 hr. J. v.d. Bergh. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30 en 10; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 hr. Goedhart, 6.30 ds. Kielder, Vianen. Ge ref. Kerk 9.30 ds. Scholten, Woerden. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesd., 2.15 ds. P. Roos. Evang. gem. (Kruispunt, Kenne- dylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, 6.30 ds. Molenaar, Puttershoek. Geref. Kerk 9.30 hr. C. Voogt, Holl. Ra ding. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. ref. Kerk 9.30 ds. Wijngaarden, 6.30 ds. Boersma, Badhoevedorp. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesd., 3 ds. Buys, Naarden. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Zoutendijk, Groningen. Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 ds. Hoogenraad, Zeist, 7 hr. Wolf, Alphen. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Broek, R.dam, 5 ds. A. Goyert, 't Harde, 7 ds. Keuning; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Keu ning; Sole Mio 9 ds. Keuning; De Rank (Golfbaan) 10 ds. Goyert, 8 nam. Duitse dienst. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofd str.) 10 en 7 ds. Korenhoff; Vinkenl. (Binnen) 10 prof. dr. J. Verkuyl; Stich- tingskerk 11 hr. M. de Ridder, S.heim. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 dr. L Siemonsma, Voorburg. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30 (in juli en aug. 7 nam. Duitse dienst); Binnen zat. 7, zo. 8,10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT. Dorpsk. 10 mevr. ds. v.d.Mey, ha. Rk Kerk Victork. zat 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Nortier; Pauluskerk geen dienst; Gemeentecentrum (Lytw.) 10.30 ds. A. Noorman, 7 ds. Friederich. Geref. Kerk 10 hr. W. J. Schot. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 8.45 ds. Kamer, Groningen, 4.30 lees- dienst. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 stud. J. Mudde, 4 ds. v.d. Berg, Utrecht. Van Wyckerslooth 4 dr. Jansen Schoonhoven. Endegeest 10 ds. Friede rich. Volle-evangeliegem. (Gem.cen trum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. K. 9.30 en 6.30 hr. J. Blom (nam. in 'De Spreng'). Remonstr. Gem. geen dienst Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Groenendijk, Scheveningen, 7 ds. v.d. Kamp, zat. 3 aug. 5 nam. korte kerk dienst ivm 'Kerkepad'. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Wagter, 5 ds. v. Niel; Be- thelkerk 9.30 ds. v. Niel. Camping 'Ko ningshof 10 dienst. Geref. Kerk Petrak. 9.30 hr. M. de Ridder. S.heim, 5 ds. De Waard, Schiedam; Imm.kerk 9.30 ds. Ferwerda, S.heim, 7 ds. Gesink; Mar- .kerk 9.30 ds. De Waard, 5 ds. Baayen. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15. Chr. Geref. K. 9.30 ds. v. Sorge, 5 ds. Kok, Baarn. Evang. Christengem. (aula mavo) 10. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9.30 ds. Barnhoom, Stryen, 7 ds. Ferwerda. Ge ref. Kerk 9.30 ds. Baayen, Rijnsburg. Chr. Geref. K. 10 en 7 kand. v. Dolderen, Nunspeet. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. 'Bate laan, Voorschoten, 6.30 ds. v.d. Pol, Bos koop. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. War ner, Utrecht, ha. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Vermeulen, 6.30 hr. Hoffenaar, Voor hout, gez. zangdienst. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Werff, Voorhout, 6.30 zie herv. gem. Geref. K. Vryg. 9.30 en 4 ds. v.d. Haar. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. v.d. Schoot, Voorschoten. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Do: kerk 10 ds. Lentz, 7 ds. v.d. Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. De Zeeuw; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. v. Leusden. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas-college, Beeth.laan) 9.30 ds. Westland, Scherpenzeel, 4.30 ds. Stoutjesdijk, Oud-Beyerland. Geref. Kerk 9.30 prof. dr. Berkouwer. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. Blokland. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Enge land (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Roetman, 5 ds. Marchand; Hoeksteen 9.30 ds. Goossen, 6.30 ds. Roetman; Bethelk. 9.30 ds. Marchand, 5 ds. Goossen; Imm.kerk 9.30 ds. F. Bos, Moordrecht. Geref. Kerk Kruisk. 9 ds. De Moor, 5 ds. Vüegenthart; Ontm.kerk 10.15 ds. De Moor. Remonstr. Gem. 10 ds. Hooykaas, Den Haag. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. J. E. van Veen, 4.30 ds. Wolters; Kie- vietk. 10 dr. Vlym; Messiask. zie Zyl- laankerk; Dorpscentrum 9.30 prof. dr. Graafland, Gouda. Geref. Kerk Zyllaan 10 ds. Los, Pijnacker, 7 ds. Hanenburg, Voorburg; Zuid zie herv. Kievietkerk. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. H. J. Bos, Schiedam. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Pol, Boskoop, 6.30 ds. Vermeulen, Val kenburg. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. Buikema. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Markus, Wadd.veen, 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk 9.30 hr. Karstens, Leiden, 7 hr. J. de Haan, gez. dienst. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. v. Achterberg, Leiden. Rk Kerk St Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meerburgkerk H. Ryndyk zat. 7, ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Eysenga. Geref. Kerk 9.30 ds. Buikema. 6.30 ds. Aalders.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11