Aan elf Tamils asiel verleend Stichting schenkt niersteenvergruizer 'We laten ons dat kanon niet ontglippen' Overige verzoeken afgewezen DUBBELDEMAN Gasexplosie in hoofdstad verwoest twee woonhuizen Van moord op Nederlanders verdachte Noor ontsnapt Politiebond: hulpagenten moeten weg Man gewond door olifant Duikgroep Phileas Fogg op zoek naar onderzeese schatten VRIJDAG 26 JULI 1985 DEN HAAG (ANP) - Elf van de eerste 100 Tamils uit Sri Lanka die een asielaanvraag hebben ingediend hebben een verblijfsvergunning gekregen. De overige 89 asielver zoeken zijn afgewezen. Volgens het ministerie van justitie is de beslissing genomen na zorgvuldige en individuele afweging. De elf verblijfsvergunningen zijn verleend „om humanitaire redenen", gebaseerd op de ervaringen van de asielzoekers op Sri Lanka. De overige asielzoekers kunnen van de afwijzing herziening aan vragen. Of zij de afwikkeling van dat verzoek in Nederland mogen afwachten hangt af van individuele omstandigheden, zo blijkt uit de mededeling van het ministerie. Ta mils die bijvoorbeeld bij hun aan vraag onjuiste gegevens hebben verstrekt, zullen waarschijnlijk on middellijk worden uitgewezen, evenals asielzoekers waarbij spra ke is van een ander „land van eer ste opvang". Vier jaar geëist voor aandeel in 6 bankovervallen ARNHEM (ANP) - De procureur- generaal bij het Arnhemse ge rechtshof mr. F.Th. Boerwinkel heeft gisteren tegen twee mannen uit Rotterdam en Capelle aan den IJssel gevangenisstraffen van vier jaar geëist wegens hun aandeel in zes bankovervallen. Eerder heeft de rechtbank in Almelo beide man nen tot vier jaar cel veroordeeld. Tegen die straf gingen ze in hoger beroep. Een 23-jarige man uit Rotterdam wordt ervan verdacht chauffeur te zijn geweest bij drie bankoverval len vorig jaar in Enschede, Wage- ningen en Zutphen. In totaal werd bij deze drie bankroven ongeveer 80.000 gulden buitgemaakt. Het geld hebben de-overvallers opge maakt. Een 28-jarige verdachte wordt er eveneens van verdacht als chauf feur dienst te hebben gedaan bij bankovervallen. Deze vonden vo rig jaar plaats in Harderwijk, Drachten en Leiden. Daar bedroeg de buit in totaal 240.000 gulden. Ook van dat geld is vrijwel niets teruggevonden. Tegen een derde verdachte, een 32-jarige Rotterdammer, werd bij verstek een gevangenisstraf van zes jaar geëist. De man was niet op de zitting aanwezig omdat hij op 3 maart van dit jaar uit het Huis van Bewaring uit Assen was ontsnapt. Hij was door de rechtbank in Al melo tot een gevangenisstraf van zes jaar veroordeeld. Uitspraak 8 augustus. ADVERTENTIE bel: 071 - 220907 - 149556 In totaal hebben 3000 Tamils in ons land een verblijfsvergunning aangevraagd. Ook de overige asiel verzoeken zullen individueel wor den beoordeeld. Het ministerie streeft ernaar de meeste zaken voor 1 december af te handelen. De vereniging Vluchtelingen werk Nederland vindt dat de staatssecretaris van justitie de angst en onrust onder de Tamils heeft aangewakkerd door enkele Tamils een vergunning tot verblijf te verlenen. „Zij erkent daarmee dat er sprake is van een asiel-situa tie. Daarom moet aan deze asiel zoekers ook de vluchtelingensta tus (a-status) worden toegekend, of als daar redenen toe bestaan min stens een verblijfsvergunning om asielredenen (b-status)", zo vindt Vluchtelingenwerk Nederland. De vluchtelingenorganisatie zegt verder dat in ieder geval vast moet staan dat de asielprocedure in an dere landen voortgezet kan wor den. alvorens van uitzetting uit Ne derland sprake kan zijn. De Srilankaanse afscheidingsbe weging Tamil Tigers heeft zich in haar streven naar een onafhankelij ke staat op Sri Lanka voor de Ta- mil-minderheid, nu ook gericht op Nederlandse media. Per post arri veerde deze week bij het ANP in Den Haag een fotoboekje de bewe ging, waarin aan de hand van de meest afgrijselijke foto's verhaal wordt gedaan over moordpartijen die volgens de Tamil Tigers wor den aangericht door de gewapende strijdkrachten op het eiland. Er worden foto's getoond van de gevolgen van drie recente moord partijen. Op 15 mei dit jaar viel Sri- lankaans marinepersoneel een veerboot aan tussen Delft (op Sri Lanka) en Kurikadduvan, waarbij 46 Tamils gedood werden. Op 9 mei plunderden Srilankaanse strijdkrachten de kustplaats Val- vettiturai in het noorden. Vijftig Tamils, onder wie vrouwen en kin deren werden bijeen gedreven en opgesloten in de dorpsbibliotheek. De soldaten legden vervolgens ex plosieven rond het gebouw en blie zen dit met alle aanwezigen óp. In de straten van het plaatsje werden nog eens 25 Tamils bijeengedreven en in koelen bloede doodgescho ten, zo staat in het boeKje. Tenslotte wordt een gebeurtenis van 29 april aangehaald, toen strijdkrachten van het Navatkuli- kamp het dorp Ariyala, op drie ki lometer van Jaffna, binnentrokken en dood en verderf in het plaatsje zaaiden. Zestig vrouwen en kinde ren werden daarbij zinloos afge slacht en honderden huizen in brand gestoken, aldus de samen stellers. Zij wijzen erop dat de fo to's in het boekje authentiek be wijsmateriaal leveren van de afgrij selijke wandaden die gepleegd zijn door „de knechten van de Srilan kaanse overheid". UTRECHT (ANP) - De Nierstich ting Nederland heeft de lening van 4,5 miljoen gulden, die zij het Rot terdamse academisch ziekenhuis Dijkzigt had verstrekt voor de aan schaf van een niersteenvergruizer, omgezet in een schenking. Daar mee is een eind gekomen aan de ruzie tussen ziektekostenverzeke raars en het ministerie van onder wijs over de vraag wie de aanschaf van de vergruizer moet bekostigen. Een dreigende patiëntenstop voor de behandeling met het apparaat is daarmee voorlopig van de baan. Het Dijkzigtziekenhuis heeft de eerste Nederlandse niersteenver gruizer, die patiënten pijnloos en zonder operatie van hun nierste nen afhelpt, sinds maart in ge bruik. Gisteren behandelde uro loog dr. F. H. Schroder de driehon derdste patiënt. Zowel de particuliere verzeke raars als de ziekenfondsen hebben tot nu toe geweigerd de ingreep te betalen: zij vinden het oryuist dat het ziekenhuis behalve de exploi tatiekosten (3000 gulden per be handeling) ook 1500 gulden per be handeling als bijdrage in de aan schafkosten in rekening wil bren gen. Dergelijke investeringen in academische ziekenhuizen horen thuis op de begroting van het mi nisterie van onderwijs en weten schappen, zo menen zij. Bovendien zijn zij het niet eens met de bemid delende rol die de Nierstichting heeft gespeeld. Overigens heeft minister Deet- man (onderwijs en wetenschap pen) nog geen formele toestem ming tot plaatsing van de nier steenvergruizer gegeven. Daardoor kan het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG) gëen de finitief behandeltarief vaststellen, zodat het ziekenhuis de behande ling voorlopig uit eigen middelen moet betalen. Dat heeft tot nu toe geleid tot een kostenpost van één miljoen gulden aan niet betaalde behandelingen. Deze situatie zou volgens dr. Schroder binnen afzienbare tijd moeten leiden tot het stilzetten van de vergruizer: „Er is voor het ver gruizen een wachtlijst tot maart volgend jaar, dat is toch al erg ver velend, maar het kan toch niet zo zijn datje in die situatie een behan- delstop moet gaan afkondigen. Wij zijn de Nierstichting ontzettend dankbaar voor de schenking. Daar mee is een van de meest complice rende factoren voor het vaststellen van een tarief van de baan". Directeur J. Mann van de Nier stichting zei donderdag dat zijn or ganisatie met de schenking de im passe rond de niersteenvergruizer heeft willen doorbreken. Het is echter niet de bedoeling dat de stichting ook voor de twee andere niersteenvergruizers, die in nog na der aan te wijzen Nederlandse zie kenhuizen worden geplaatst, in de buidel zal tasten: „Wij willen alles doen om een snelle plaatsing van de apparaten te bevorderen, maar we zijn diet van plan opnieuw te betalen. Bij de aanschaf van de vol gende vergruizers zullen de minis teries van onderwijs en welzijn, volksgezondheid en cultuur het met de verzekeraars eens moeten worden". AMSTERDAM (ANP) - Een gas ontploffing heeft gistermiddag in de Amsterdamse Vancouverstraat een enorme ravage aangericht. Twee mensen zijn met brandwon den opgenomen in het ziekenhuis. Twee huizen, elk van drie verdie pingen met een zolderetage, zijn zodanig beschadigd dat ze zo snel mogelijk worden gesloopt. Voor de zestien mensen die in de verwoeste LULEA/STOCKHOLM (AP/TT) - Een 22-jarige Noor die ervan wordt ver dacht een jaar geleden het Nederlandse echtpaar Stegehuis om het leven te hebben gebracht is vlak voor zijn verhoor aan de politie ontsnapt. De man was vorige week in Noorwegen gearresteerd in verband met de moord op een 76-jarige man. De Zweedse politie wilde de man verhoren in verband met de moord vorig jaar op het echtpaar Stegehuis dat 400 kilometer ten noorden van Stockholm kampeerde. De Noor verblijft in een psychiatrische inrichting, maar wist te ont snappen nadat hij had vernomen dat hij zou worden ondervraagd in ver band met moord op de twee Nederlanders. De verdachte, die door de politie wordt omschreven als zeer atletisch en sterk, slaagde erin de tra lies voor het raam van zijn kamer uiteen te buigen en te ontsnappen. Hij wordt beschouwd als een uiterst onstabiele en gevaarlijke man. De poli tie van Zweden en Noorwegen is een zoektocht begonnen. Het echtpaar Stegehuis werd vorig jaar tijdens een kampeertocht in Noord-Zweden dood in een tent gevonden. Zij bleken te zijn doodgesto ken door een, zoals de politie toen zei, zeer sterk persoon. Kort na de moord werd de Noor in Zweden gearresteerd, maar de politie legde toen geen verband met de moord op de Nederlanders. Later in het onderzoek werd vastgesteld dat het alibi van de Noor niet klopte. Tijdens verder onderzoek vond de Zweedse politie aanwijzingen die naar de moordzaak op het echtpaar leidden. De vlucht van de Noor wordt door de Zweedse politie opgevat als een nieuwe aanwijzing dat hij bij de moord betrokken is. De gevluchte man heeft een briefje achtergelaten waarin hij zegt dat hij niet zal toestaan dat de politie hem levend in handen krijgt. Deze opmer king wordt door de politie serieus genomen. Mensen onwel door lek in vat HEERLEN (ANP) - Een lekkend vat met een mengsel voor smeero lie op een vrachtwagen bij de grenspost Heerlen heeft bij de chauffeur en bij dertien leden van de Heerlense brandweer, de mare chaussee en de gemeentepolitie, ziekteverschijnselen veroorzaakt. Ze hadden last van keel-irritaties. Uit veiligheidsoverwegingen moesten de betrokkenen zich on der doktersbehandeling stellen, maar allen zijn weer aan het werk, op de vrachtwagenchauffeur na. Bij hem is een lichte longaandoe ning geconstateerd, daarom is hij ter observatie in het ziekenhuis op genomen. Het lekkend vat werd opgemerkt toen de wagen op een parkeer plaats bij de Nederlands-Duitse grens stond. De Heerlense brand weer deponeerde het lekkend vat in een ander vat. panden woonden is vervangend onderdak geregeld. In een straal van 200 meter rond de twee verwoeste panden zijn bij na alle ruiten van de huizen ge sneuveld en is van een groot aantal panden de dakbedekking bescha digd. Zeker 30 auto's hebben scha de opgelopen. De totale schade zal volgens de politiewoordvoerder ze ker boven de miljoen gulden uitko- De oorzaak van de explosie is volgens de politiewoordvoerder waarschijnlijk een onoordeelkun dig speuren naar een gaslek. Uit verklaringen is gebleken dat de be- wonérs van het pand in de .Vancou verstraat een gaslucht roken waar van ze de herkomst niet konden achterhalen. „Daarop hebben ze een knutselaar in huis gehaald die een aansteker liet ontvlammen waarna de explosie volgde", aldus de politiewoordvoerder, (foto ANP). DIERENKWELLING - De politie van Rotterdam heeft proces-ver baal opgemaakt tegen een Duitser die zich schuldig had gemaakt aan dierenkwelling. De man had zijn hond tijdens het zeer warme weer in de auto laten zitten. De tempera tuur in de wagen liep zo hoog op dat het dier bevangen werd door de hitte. Een voorbijganger die het lijden van het dier bemerkte, opende de wagen met een ijzerdraadje. De hond werd per dierenambulance naar een dierenarts overgebracht, waar hij werd behandeld tegen uit drogingsverschijnselen. Massages liepen uit op ontucht AMSTERDAM (ANP) - Uit de hand gelopen massages, horend bij zijn paranormale behandelingen om jonge vrouwen van stress en overtollig vet af te helpen. Zo om schreef een 52-jarige Amsterdam mer de ontuchtige handelingen waarvoor hij gisteren in Amster dam terecht stond. Officier van jus titie bij de rechtbank mr P. Korten- horst achte de ontucht echter over tuigend bewezen: hij eiste 1 jaar gevangenisstraf. Verdachte zou ongeveer een half jaar geleden ontuchtige handelin gen hebben gepleegd met mini maal twee minderjarige meisjes van 15 en 17 jaar. Deze twee geval len waren hem ten laste gelegd maar volgens het dossier hebben in totaal negen jonge vrouwen aan gifte gedaan. Volgens de verklaringen van de slachtoffers pleegde de man de on tuchtige handelingen soms nadat hij hen eerst in een bewusteloze toestand had gebracht met een slaapmiddel. De verklaringen maakten ook melding van ver krachting. Die verkrachtingen werden de man niet ten laste ge legd. De rechtbank doet op 8 augustus uitspraak. DEN HAAG (GPD) - De Neder landse Politiebond (NPB) wil dat hulpagenten verdwijnen. In het jongste nummer van het bondsor gaan roept voorzitter Leen van der Linden zijn leden op om bijdragen te sturen voor een zwartboek over de reservepolitie. Van der Linden noemt de hulp agenten beunhazen, omdat ze steeds vaker worden ingezet voor normale surveillancediensten. De sterkteproblemen bij de korpsen worden daardoor verdoezeld, al dus de NPB-voorzitter. Volgens de NPB is de reservepolitie opgericht met het doel hulp te verlenen in tij den van oorlog en rampen. HILVERSUM (GPD) Een oli fant van het circus Krone heeft gis teren op het station van Hilversum een 83-jarige man levensgevaarlijk verwond. Ondanks herhaalde waarschuwingen begaf de man zich te dicht bij de wagon waarin de olifant stond. Het beest greep de bejaarde en slingerde hem meters hoog de lucht in. De man moest met ernstig hersenletsel naar het ziekenhuis. Circus Krone verzorgt van 25 tot 28 juli voorstellingen in Hilversum. De olifanten wachtten op het ran geerterrein van het station op transport naar de circustent aan de rand van de stad. ADVERTENTIE VLISSINGEN (GPD) De politie van Vlissingen heeft in het havenge bied van Vlissingen-Oost een container met ongeveer 4000 kilogram ma rihuana in beslag genomen. De partij vertegenwoordigt een handels waarde van 10 miljoen gulden. De container werd vervoerd op een diepla- der. De chauffeur van deze vrachtauto, is aangehouden maar na verhoor weer heengezonden. Hij heeft ontkend ook maar iets van de partij drugs af te weten. (fotoANP) „Zaterdag om 15.00 uur precies va ren we uit met de Texel 38, het schip van Jack. Dan gaan we dat bronzen kanon bergen. Dat houdt niemand tegen. We laten ons dat kanon niet ontglippen. Wij zullen het bergen en beschermen". Hans Eelman, leider van de duik- groep Phileas Fogg laat er geen twijfel over bestaan. De vondst die zijn groep vorige week ten westen van Texel in de Waddenzee deed is opmerkelijk en er moet nog een schat aan scheepswrakken rond Texel liggen. door Ko van Leeuwen Hans Eelman: „Er zijn kapers op de kust, er zijn meer duikers en er zijn rovers in de buurt. Die zullen we voor zijn. We hebben er expres geen boei bij gezet, maar we vin den de plek zo weer met de sonar. We kennen de positie precies. Za terdag om drie uur precies, als je mee wil ben je welkom!" Ladingen kanonskogels, legio scheepswrakken uit vroeger eeu wen liggen er op de zeebodem. Het legertje duikers dat zich als onder- waterarcheoloog naar de zeebo dem spoedt groeit snel de laatste jaren. Eelman: „Daar moeten we juist voor oppassen. Niet iedereen is zich bewust van de historische waarde en hoe je met die spullen moet omgaan". Op de rede van Texel liggen wel vijftig scheepswrakken. Allemaal schepen van twee tot vierhonderd jaar oud. "Wat denk je", zegt Jack Petsema een van de duikers van Phileas Fogg, "als het vliegende storm was en die schepen voeren met een woeste westenwind hier over het Marsdiep? Al die schepen moesten tussen Den Helder en Te xel door om naar Amsterdam te komen. De Heisdeur, heet het daar. Alles lag dan aan lager wal en dat wil wel spoken. Dat voer hier dan dicht bij mekaar, want de door gang is maar smal, en als er één schip in moeilijkheden kwam, dan volgde vanzelf de rest. Die schepen hadden enorme ra's en als die me kaar raakten, dan was het leed niet te overzien, dan werd het één grote puinhoop". Petsema kan sappig vertellen over rampen die hij zelf niet hoefde mee te"maken. De andere drie aan boord van de tweemaster kotter, die eveneens de naam van de reis lustige prof uit Jules Verne's 'Reis om de wereld in tachtig dagen' draagt, moeten vaak om hem glim lachen. Maar ze zijn niet te beroerd ook flinke duiten in het zakje te doen. Hans Eelman, Flip Duinker, Nan Westerlaken en Jack Petsema zit ten ontspannen in de sfeervolle ka juit van de Phileas Fogg, die nu in het haventje van Oudeschild ligt. Met Fogg's voorbeeld in gedachten stapte ik precies op de afgesproken tijd, klokslag zeven uur, aan boord van de zestig jaar oude zeilkotter. „Hans Eelman, de kanonnenmiljo- nair, de bronskoning!" riep Petse ma vrolijk over het voordek en Eel man, eigenaar van de kotter, stapt lachend op me af. „Zeg maar tin miljonair". grapt hij. Vier jongens en een oude schuit, het heeft iets van een spannend jongensboek. Vorig weekeinde ontdekten de vier mannen, die van het duiken naar oude scheepswrakken een ob sederende liefhebberij hebben ge maakt, hun zoveelste wrak: een veertig meter lang oorlogsschip uit de 17e eeuw. Natuurlijk als altijd grotendeels onder de zandbodem die het verleden liefdevol conser veert, maar toch ook met zoveel boeiends dat zichtbaar was, dat De duikgroep Phileas Fogg zelfs een officiële kring als het mi nisterie van WVC overtuigd is van een zeer opmerkelijke vondst. Het scheepswrak zit met de stuurboordzijde nog helemaal on der de grond. Klapstuk is een reus achtig bronzen scheepskanon, waarschijnlijk nog compleet met zwaar houten rolpaard. Een uni cum, zegt Eelman, want bronzen kanonnen werden maar weinig ge bruikt omdat brons in vroeger eeu wen niet te betalen was. De kanon nen werden meestal van ijzer ge maakt. Flip Duinker legt uit: „Brons is lichter dan ijzer. Daarom werden oorlogsschepen die actief aan een oorlogshandeling gingen deelne men vaak met bronzen kanonnen uitgerust. Omdat ze lichter waren dan ijzeren kanonnen, konden ze er veel meer van mee nemen. Als de oorlog voorbij was, dan gingen die bronzen kanonnen weer van boord, want daar waren ze puur zuinig mee". Verder zijn er merkwaardige musketkogels aangetroffen. Hans Eelman legt er een op tafel: twee ronde kogels die met een spiraal- veertje aan elkaar zitten. Nan Wes terlaken zegt: „Dat kwam natuur lijk dubbel zo hard aan, twee van die kogels tegelijk bij mekaar. Maar ik heb ze nog nooit zo gezien, zelfs niet in Ketelhaven, waar toch 71 heel wat mooi spul bij mekaar ge- 'f hrarht. is" bracht Flip Duinker: „De Texelse ree was in vroeger eeuwen de verza melplaats voor retourvaarten naar Indië. Vlissingen ook, maar de re de van Texel was belangrijker. De laatste lading werd duidelijk pas hier aan boord gebracht, want door Pampus was het bij Amsterdam zo ondiep, dat die schepen daar niet zwaar beladen konden vertrek ken". Samen met de groep Phileas Fogg gaat een team van WVC on der leiding van coördinator onder- waterarcheologie Thijs Maarleveld de komende maanden dat schip nauwkeurig verder onderzoeken. Dan moet de historische waarde worden vastgesteld en ook de geld waarde welke deze vondst verte genwoordigt. Het schip is volgens Maarleveld een nog vrijwel com pleet exemplaar dat deel uitmaak te van een groot konvooi oorlogs schepen of een escorte van koop vaarders. De vier mannen aan boord van de Phileas Fogg roepen om beur ten hun blijdschap uit over de jongste vondst. Misschien geen ka pitale vondst, helemaal al niet in vergelijking met de vondst, ook vo rige week, voor de kust van Flori da, waar staven goud en zilver uit gedragen konden worden. Petsema: „Wat zijn het toch een schitterende schepen hè en wat moet dat er mooi uitgezien hebben. Dat kan je prachtig zien in Enge land, in Portsmouth, daar ligt de Victory. Je mag dat schip bezichti gen. Nou, jongen, magnifiek! Als je daar tussen de dekken loopt en je ziet hoe het allemaal in elkaar steekt". De H.M. Victorie is inderdaad ja ren geleden gevonden en gebor gen. Het was het vlaggeschip waar op de beroemde admiraal Nelson dodelijk gewond door een vijande lijke kogel overleed. Op de brug is nu een glimmend gepoetst kope ren herinneringsplaatje aange bracht met daarop de tekst Here felt Nelson. Hans Eelman en de zijnen heb ben er ook een pelgrimstocht naar toe gemaakt. Eelman: „Die Engel sen pakken dat meteén goed aan. De overheid in ons land moet er nog aan wennen dat we hier ook van die mooie vondsten kunnen doen. We moeten die overheid maar een beetje opvoeden, dat ze d'r meer tijd en geld in gaan ste ken. Het begint een beetje te ko- „Vorig jaar hebben wij zo'n zelf de soort schip gevonden in de Noordzee. De Victory heeft hon derd geschutsstukken, het schip dat wij ontdekt hebben heeft er 74 aan boord. Van dat schip gaan we nu samen met WVC werk maken. Eerst alles meten en labelen ónder water. Dat kan nog wel een jaar of vijf in beslag nemen. Je kan name lijk niet zomaar elke dag duiken". Volgens Eelman is er voor de Te xelse scheepsduikers geen echte meldingsplicht. Eelman: „Op het land, als je daar een monument vindt, dan ben je verplicht dat bin nen driemaal 24 uur te melden bij de burgemeester. Maar de gemeen tegrens gaat hier slechts tot de laagwaterlijn. Dat houdt in dat je eigenlijk niet hoeft te melden wat je onder water vindt. Maar wij mel den alles zo gauw mogelijk. Met deze laatste vondst heb ik dat ook meteen gedaan. En ik heb het ook meteen in de publiciteit gebracht. Dat kanon moeten we via de publi citeit beschermen om eh laten we maar zeggen om ongewenste praktijken te voorkomen..." Er valt een veelzeggende stilte. Ongewenste praktijken? De man nen kijken elkaar eens aan. Dan komt het hoge woord eruit. Texel heeft meer duikers. Hans Eelman begint met enige aarzeling i „Als wij bezig zijn staan ze met vlaggen op de dijk, zetten merklij- nen uit. Ze peilen ons uit en als we by ons wrak vertrokken zijn, zyn ze niet te beroerd om het leeg te halen. Daarom willen we dat bron zen kanon goed beschermen". "We verwachten eigenlyk nog wel meer bronzen kanonnen aan boord van dit schip. Lijkt me een beetje vreemd als er maar eentje van aan boord was". Jack: „Ach, nou krijgen we af en toe een leuke bedankbrief van de burgemeester van Terschelling. Daar hebben we bijvoorbeeld een zeldzaam rolpaard heengebracht, ze waren er erg blij mee. Maar dat doet ons zeer hoor. Zo'n kanon hoort eigenlyk voor het museum hier op Texel, maar als het aan ons ligt krijgen ze het niet. Uit een an der wrakkie dat we ontdekten, zijn tassen vol heel interessante dingen gehaald. Door wie? Tja...maar die zijn ook niet in het museum te recht gekomen? Waar wel? Op moeders kastje thuis denk ik. Een ton of tien lood lag er zeker en nog een kist met leuk spul, allemaal weg". Hans Eelman: „Gewoon roverij. Ze zitten d'r gelijk met tien man op, gastduikers d'r bij. Zal ik uit leggen. Wy vinden een schip. Dat meld je bij WVC. Wij melden altijd meteen alles. Vijftig procent vin dersloon is voor ons en de andere helft is voor het rijk. Zo'n schip is dus van ons en van het rijk samen. Dan komen die anderen d'r bij en dan betekent dat heel ordinair dief stal. Punt uit".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5