Vaarwater wordt de binnenschippers nu werkelijk te smal Schuldencrisis woekert verder Voorzitters kerken vragen eind noodtoestand Reportage Voor romantiek is geen plaats meer in de binnenvaart VRIJDAG 26 JULI 1985 PAGINA 13 „M'n zwager kwam een maand geleden naar me toe. Hij vertelde dat hij plotseling werkloos was geworden. Ik zeg: man, dat ben ik na iedere reis". Arie van 't Hoff is een grijze 55-jarige en nuchte re binnenschipper die Rotterdam als thuishaven heeft. Risico heet zijn schip en dat valt niet uit de toon in het rijtje opti mistische scheepsnamen als De Goede Verwach ting, Concordia en De Hoop. Als hij nu echter de naam van zijn schip moest bedenken zou het de vol gende pessimistische wor den: Luctor et Abortus, hetgeen zoveel betekent als: ik worstel en drijf af. Na tien jaar betrekkelij ke rust vrezen de binnen schippers dat opnieuw de poten onder hun stoel worden weggezaagd en dat ze opnieuw door de op komst zijnde veranderin gen tegen elkaar worden uitgespeeld. door Bas Hoppel Voor romantiek is al jaren geen plaats meer in de binnenvaart. Die heeft de 85-jarige heer Boer tien nog wel gekend. Hij heeft het nog meegemaakt dat er met zeilen naar het Duitse Roerge bied werd gevaren. Nu komt hij nog twee keer in de week naar de schippersbeurs in Rotterdam om er een kaartje te leggen. Wie zegt de naam van Leo van Laak nog iets? In 1975 was hij de bekendste schipper in ons land. De toen pas 21-jarige en bemin nelijke jongeman die door het uitvoeren van een huzarenstukje wist uit te groeien tot een natio nale bekendheid. Binnenschip pers blokkeerden in de warme zomer van dat jaar onder zijn lei ding alle belangrijke vaarwegen. In de ogen van de schippers wil de de toenmalige staatssecretaris Van Huiten de bodem onder hun bestaan uitslaan door het sys teem af te schaffen dat hen juist had verzekerd van enig bestaans minimum. Kop aan kont en van wal tot wal en op sommige plekken zelfs in een dubbele rij lagen de sche pen. Geen zeeschip kon Rotter dam in of uit; hetzelfde gold voor IJ muiden. Maar ook meer lan dinwaarts kwam alles stil te lig gen, zodat tv-kijkend Nederland volop de gelegenheid had een schip als een kempenaar te on derscheiden van een spits. Opeens bleek ook het vitale belang van de binnenscheep vaart: bijna eenderde van het to tale binnenlandse vervoer en meer dan de helft van het inter nationale vervoer was lamge legd. De staatssecretaris kon aan die blokkade slechts een einde maken door zelf bakzeil te halen en het bevrachtingssysteem te laten zoals het was. Dan is het tien jaar stil en staat er plotseling een 3000 kilo zware boeg van een schip geparkeerd op het Binnenhof. Onverwacht en onbedoeld wordt daardoor het veiligheidsprogramma rond de juist op bezoek zijnde Ameri kaanse vice-president Bush in de war geschopt De Rotterdamse schippers beurs in het centrum van de stad is de bekendste en belangrijkste van de 15 beurzen in ons land. Hier wordt jaarlijks ongeveer 15 miljoen ton vracht verdeeld met een tegenwaarde van 100 miljoen gulden. De beurs heeft ook een sociale functie. De schippers ko men er hun post halen, ze spre ken er hun collega's en vaak ne men ze ook hun gezin mee dat dan gaat winkelen in de omee- Afdwingen Jacob Strijker, is ook 55 jaar en behalve binnenschipper, ook be stuurder van de kleine Algemee- ne Schippers Vereeniging. Hij waarschuwt: met praten alleen hebben we nog nooit wat be reikt. We hebben tot nu toe alles moeten afdwingen". Geholpen door de onderlinge verdeeldheid en hun geringe aantal, er zijn niet meer dan 5 a 6000 binnenschippers en on danks of juist dankzij de vuist uit het verleden draagt de politiek de binnenvaart geen warm hart toe. Andersom geldt het ook. De tekst op de boeg van het schip laat er geen twijfel over bestaan: „Is dit wellicht Neelie's Hoop, onze schepen naar de sloop, zesbaksduwvaart op Waal, weg tarieven radikaal. Leden van het parlement, redt ons toch van zo'n ser pent". Dat had al veel eerder, in de begroting van verkeer en water staat in 1981 laatdunkend ge schreven: „Zij (de schippers) hebben het gevoel gekregen dat zij een factor vormden, waarmee rekening moest worden gehou den". Vanaf 1960 is het Nederlandse kanalennet grootscheeps inge krompen. Bijna 2500 kilometer vaarweg werd gesloten voor de binnenvaart, vooral de kleinere regionale vaarwegen. Dat slui tingsproces is nog steeds aan de gang. Het kanaal Deventer-Raal- te is nu aan de beurt en ook het Eindhovens Kanaal wordt bin nenkort voor de schippers verbo den gebied. Waarom? Strijker: „De onderhoudskosten en de be taling van die ene brugwachter die alle bruggen bedient wegen de overheid kennelijk te zwaar op de maag. Het is zeer discrimi nerend ten opzichte van spoor- en wegvervoer". Uit cijfers van verkeer en wa terstaat voor de aanleg en het on derhoud van wegen, vaarwegen en spoorwegen blijkt dat de bin nenschippers er zeer bekaaid vanaf komen. Terwijl voor spoor wegaanleg tot 1989 per jaar f 230 mihoen en voor de aanleg, onder houd en uitbreiding van rijkswe gen in totaal f 1100 mihoen is uit getrokken, moet de binnenvaart het stellen met f 25 miljoen verbetering en ruim f200 miljoen voor (grotendeels achterstallig) onderhoud. Vrachtprijs De Rijn is Europa's drukste vaarweg. De helft van het aantal schepen is Nederlands. De vrachtprijs wordt bepaald door vraag en anbod. Omdat er veel schepen zijn en in verhouding weinig lading ligt die prijs laag. Toch moet er gevaren worden maar met afbraakprijzen is het moeilijk het hoofd boven water te houden. Niet veel anders ligt het op de vaarwegen naar België en Frank rijk, de zogeheten Noord-Zuid- verbinding. Hier werd tot 1975 ook met vrije tarieven gewerkt. Onder druk van de blokkade van toen konden de schippers echter een bodemprijs voor hun vracht afdwingen. Een van de Fransen afgekeken systeem dat berust op de onderlinge solidariteit van de schippers en dat daar tot volle te vredenheid functioneerde. Schipper Niek Deen, eigenaar van een 39 meter lange spits: „Dat zogeheten toerbeurtsys teem werkt eigenlijk heel een voudig. Het is te vergelijken met het trekken van een nummertje bij de slager of warme bakker. Wanneer een schipper zijn lading lost, krijgt hij daarvan een be- wijsje met tijd en datum waarop hij is leeggekomen. Wie het laatst komt, sluit achterin de rij aan. Net zolang totdat hij aan de beurt Het systeem begint echter lek te raken. Ongeduldige schippers, het soms twee, drie weken wach ten beu beginnen voor te piepen en zijn bereid om achter de beurs om tegen een lager dan het bo demtarief een vracht te accepte ren. Deen: „Het is een egoistisch standpunt. Die schipper denkt: voor een kwartje per ton minder kan ik niet drie weken lang aan de kant blijven liggen. Hij steelt echter de lading van zijn buur man die wel op zijn beurt wacht. Zonder de toerbeurt zal een kou de sanering plaatsvinden onder de schippers. Om nog werk te kunnen krijgen zullen ze voor steeds lagere prijzen gaan varen. Die zullen uiteindelijk zo laag worden dat er geen bestaan meer mogelijk is. Al tien jaar lang", zo vervolgt Deen, „dringen we daar om aan op een wettelijke rege ling zodat we niet zelf steeds als een soort politie-agent hoeven op te treden". Bezet Zo hebben boze schippers de afgelopen maand twee transport bedrijven in Rotterdam en een in Arnhem enkele uren bezet ge houden omdat die de zogeheten Toerbeurt Noord-Zuid hadden ontdoken. Strijker, net terug van een reisje Rotterdam-Antwerpen met zonnebloemschroot, een af- valprodukt van zonnepitten, hui vert bij de gedachte van een te rugkeer naar het spel der vrije krachten. „Acht jaar lang heb ik voor AKZO in Delfzijl zout geva ren naar een Belgisch plaatsje vlakbij Charleroi. Daar moest ik op een gegeven moment mee stoppen. De prijzen bleven zak ken. Op een gegeven moment kreeg ik nog maar f 4,75 per ton terwijl ik met f 8,50 was begon nen. Als je leeg was was het ie dere keer zelf bellen voor de vol gende vracht. Dan ging er weer een kwartje af. Dat was niet lan ger vol te houden". De binnenvaart is de laatste tijd bedolven onder regelingen en besluiten die men niet of nau welijks gewenst heeft. De be kendste is de proef met de zes baksduwvaart op het traject Rot- terdam-Duisburg. De kleine schippers keren zich hier niet te gen uit broodnijd. Het vrije on dernemersschap staat nog steeds hoog in het vaandel. Ze zijn be vreesd dat door de komst van die mammoetschepen hun vaarwa ter letterlijk en figuurlijk te smal wordt. Een veel groter gevaar dreigt echter vanuit het Europese hoofdkwartier in Brussel. Daar wordt met instemming van de betrokken ministers uit de EG- landen gewerkt aan een plan dat haaks staat op wat de binnen schippers willen. Dat plan komt neer op het vrijgeven van alle vervoer in een straal van 150 kilo meter van de zeehavens. Strij ker: „Dat zou voor ons de dood steek beteken. De EG regelt de landbouwprijzen, de hoeveel heid vis die mag worden gevan gen en de in- en uitvoerbeperkin- gen. Maar als de binnenvaart aan de orde is wil ze het liefst vrij heid van concurrentie". Jacob Strijker: "Met praten alleen hebben we nog nooit wat bereikt". Regeringsnota te optimistisch We schrijven 1987. Mexico weigert nog langer zijn miljardenschulden af te betalen. De financiële wereld reageert keihard door Amerika's zuiderbuur uit het Internationaal Monetair Fonds (IMF) te gooien. Het zuiden van de Verenigde Sta ten wordt overspoeld met illegale immigranten die in de grote steden onderduiken en een burgeroorlog ontketenen. Drinkwater wordt ver giftigd, computercentra worden gesaboteerd: de chaos is compleet. door Sjaak Smakman Toekomstbeèld of nachtmerrie? Voor oud vice-president van de Wereldbank Willam Clark, die dit beeld schetst in zijn boek 'De tijd bom van de schuldencrisis', het eerste. Voor de Nederlandse rege ring het laatste. Als iedereen zijn best doet is de schuldencrisis be heersbaar, zo schrijven de minis ters Ruding (financiën), Van den Broek (buitenlandse zaken), Schoo (ontwikkelingssamenwerking) en staatssecretaris Bolkestein (econo mische zaken) in hun vorige week verschenen nota over de interna tionale schuldenproblematiek. Bijna drie jaar geleden brak de paniek uit, toen Mexico liet weten zijn schulden niet langer te kunnen betalen. Toch had iedereen de pro blemen wel zien aankomen. De oorsprong ervan ligt in de jaren ze ventig, toen de OPEC-landen hun gigantische hoeveelheden oliedol lars doorsluisden naar de westerse banken. De westerse banken wis ten niet goed raad met het geld en leenden het gretig aan een aantal veelbelovende Derde-Wereldlan den. Dat de leningen veelal in dollars en tegen variabele rente werden af gesloten, was toen geen probleem. De dollar stond laag en de inflatie was hoog, zodat de reële rente (ren te min inflatie) soms zelfs negatief was. Toen de industrielanden ech ter de inflatie beteugelden, de ren te omhoog vloog en de dollar weer keihard werd, kwamen de proble men. Niet alleen moest er plotse ling veel meer geld op tafel komen, ook liepen door de economische recessie de exportmogelijkheden van de ontwikkelingslanden sterk terug. Kartel Na Mexico gaven ook landen als Argentinië en Brazilië er de brui aan. Paniek in de geldwereld, niet in het minst uit vrees dat de elf La- tijnsamerikaanse schuldenlanden een 'kartel' zouden vormen. In Car tagena kwamen ze regelmatig bij elkaar om hun problemen te be spreken. En zoals de econoom Keynes ooit zei: 'Als ik duizend gulden schuld heb bij de bank, heb ik een probleem. Als ik een ton schuld heb, heeft de bank een pro bleem'. In april van dit jaar werd het gevaar van een schuldenkartel tijdens een IMF-bijeenkomst ech ter definitief bezworen. In navol ging van de westerse landen kozen ook de schuldenlanden voor een individuele aanpak. Die keuze, gevoegd bij de flink gestegen exporten van de schul denlanden (vooral dankzij de enor me importen van de VS), zet de toon voor het optimisme in de re geringsnota. Een optimisme onder voorwaarden. Voor een oplossing dienen de industrielanden name lijk wel hun economische groei veilig te stellen, het protectionisme een halt toe te roepen, moeten zo wel industrie- als schuldenlanden in eigen huis orde op zaken stellen, en moet de kapitaalstroom naar de schuldenlanden op peil blijven. Het IMF is bij dit alles een spil functie toebedacht. Ruding, be windvoerder bij het IMF, gelooft rotsvast in het Fonds. In een inter view met Onze Wereld: "Jarenlang hebben IMF en Wereldbank de machthebbers een spiegel voorge houden, maar er is niet geluisterd. In de wat rijkere landen in Latijns- Amerika is het binnenlands beleid haast spreekwoordelijk slecht. Ze voeren een uiterst slecht sociaal beleid maar ze willen niet dat wij ons daarmee bemoeien. Ze verwij ten je dan paternalisme en neo-ko- lonialisme". Succes De regeringen van de schulden- landen zien het IMF echter, als een dwingeland. In theorie hebben ze alle vrijheid om zich al dan niet voor hulp tot het IMF te wenden, maar in de praktijk gaat zonder IMF-overeenkomst geen bank kluis open. Vandaar dat de meeste schuldenlanden overeenkomsten met het IMF hebben. En hoewel de schuld van de Latijnsamerikaanse landen het afgelopen jaar nog ver der toenam (van 575 tot 593 miljard dollar), ziet de Nederlandse rege ring in hun verbeterde handelsba lans (meer export, minder import) en een lichte afname van de schul den als percentage van het Bruto Nationaal Produkt tekenen dat het allemaal w,eer goed kan komen. Het succes van de IMF-program- ma's is echter nogal betrekkelijk. Ze vormen namelijk ook een aan slag op de interne politieke stabili teit. Toen de Argentijnse president Alfonsln in mei in een televisierede ingrijpende bezuigingen aankon digde, was een algemene staking zijn loon. In het afgelopen week einde tekende Alfonsin een nieuwe overeenkomst met het IMF, met daarin een nauwelijks afgezwakte versie van zijn mei-plan: een loon stop, acht procent bezuinigen op de begroting en de betaling van 3,4 miljard dollar achterstallige schuld. In ruil daarvoor krijgt Ar gentinië een nieuwe lening van 4,2 miljard dollar. De plannen zijn al onder vuur ge nomen door zowel werkgevers als werknemers. De werkgevers vin den dat ze te veel moeten bijdragen aan de strijd tegen de inflatie (in juni nog dertig procent), de vak bonden vrezen een verdere verdie ping van de crisis en een toene mende werkloosheid. Ook de Mexicaanse president De la Madrid heeft weer een bezuini gingsplan gelanceerd om de deze maand met 35 procent gedeva lueerde peso op te krikken. Het grote probleem voor Mexico is ech ter dat het sterk afhankelijk is van zijn olie-inkomsten, en die dalen. Enige tijd geleden al verlaagde Me xico zijn prijzen, maar dat kost wel jaarlijks 1,7 miljard dollar. En de prijzen staan nog altijd onder zwa re druk. In Brazilië, met een schuld van 104 miljard dollar absolute koplo per, is het van hetzelfde laken een pak. President Sarney zit als opvol ger van de voor zijn installatie overleden Neves wankel in het za del. Toch is ook hij vorige maand met het IMF gaan praten over een nieuwe (achtste) 'intentieverkla ring'. Een verklaring waarvan de uitkomst voorspelbaar is. Voor Argentinië en Brazilië speelt de vraag hoeveel deze broze democratieën kunnen hebben. De militairen hebben zich weliswaar teruggetrokken in de kazernes, ze blijven dreigend op de achter grond aanwezig. Het sociale kre diet dat Alfonsin en Sarney heb ben, kunnen ze bij al te ingrijpende maatregelen snel verspelen. De dan onvermijdelijk sociale onrust kan voor de militairen een dankba re aanleiding zijn om de macht weer over te nemen. In het blad Fo reign Affairs riep de voormalige Amerikaanse staatssecretaris voor Interamerikaanse Zaken Rogers dan ook onlangs op tot buitenland se financiële steun. De problemen zijn zo groot dat interne aanpas singsprogramma's wel eens tekort zouden kunnen schieten, aldus Ro gers. Handel Een in de regeringsnota onbeant woorde vraag is hoe het oprukken de protectionisme een halt moet worden toegeroepen. Ondanks veel mooie woorden zijn de han- delsoorlogen tussen VS, Japan en EG over produkten als staal, graan, auto's en elektronika al vrijwel een feit. Bovendien zijn de afspraken die in 1982 al in het GATT (wereld handelsovereenkomst) zijn ge maakt, nog steeds niet nagekomen. En Unctad (VN-handelsconferen- tie), waarin de ontwikkelingslan den al sinds jaar en dag een betere positie op de wereldmarkt beplei ten, is op sterven na dood. Krijgt Clark dan toch gelijk? Zelfs als dat hét geval is, is er nog een lichtpuntje. Als de storm is uit geraasd, zullen de westerse landen de schuldenlanden als een serieuze onderhandelingspartner gaan er kennen, zo verwacht hij. Een hele geruststelling: of Clark of de Ne derlandse regering nu gelijk krijgt, het 'happy end' is verzekerd. De voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland, professor dr. D. C. Mulder, en de voorzit ters van de hervormde en gere formeerde synode, ds. H. Huting en dr. H. J. Kouwenhoven, vra gen in een telexbericht aan de Zuidafrikaanse ambassadeur in ons land dringend om opheffing van de noodtoestand in 36 dis tricten van Zuid-Afrika. "Dat zou een eerste stap zijn naar een op lossing van de problemen in uw land", schrijven zij. Mulder, Huting en Kouwenho ven geven in het bericht uiting aan hun bezorgdheid over de si tuatie in de zwarte woonwijken. "Afkondiging van de noodtoe stand kan geen oplossing zijn". De drie voorzitters hebben ook een telexbericht gestuurd naar het Verenigd Democratisch Front in Zuid-Afrika, de belang rijkste oppositiebeweging. Daar in verklaren zij zich solidair met de strijd voor vrede en gerechtig heid. "Wij beloven u al onze steun totdat Zuid-Afrika en al zijn inwoners vrij zullen zijn". Willekeur. In het 'Hervormd Weekblad' (van de Confessionele Vereniging) van vandaag consta teert ds. C. Jongeboer (Baarn) een grote willekeur wat betreft de vergoeding aan predikanten voor preekbeurten buiten hun gemeente. "Er zijn gemeenten die gast- predikanten vragen die heel ver weg wonen. Maar men vergeet vaak, dat de man dan ook de reis heen en terug moet maken. Dat kost geld. Als men daar tegenop- ziet, moet men proberen iemand te krijgen die dicht in de buurt woont. Want al zal geen enkele predikant rijk worden of zelfs be ter worden van het uit preken gaan, hij hoeft er nog niet op toe te leggen, hetgeen nogal eens het geval is". Het zou goed zijn, schrijft Jon geboer (werkte onder andere in Valkenburg en Lisse), als predi kanten bij hun kerkvoogdijen eens informeerden of deze zich aan de regels houden. Hij is er van overtuigd, dat de meesten er geen flauw vermoeden van heb ben wat gastpredikanten in hun eigen gemeente ontvangen. Jongeboer besluit met het ad vies van de Bond van Nederland se Predikanten: f. 90 voor een preekbeurt plus een vergoeding van reiskosten volgens de eerste klas openbaar vervoer of bij ge bruik van een auto 45 cent per kilometer. Stage bij politie. Toekomsti ge dominees van de Evangeli sche Kerk in het noordelijke El- begebied (Bondsrepubliek) lo pen op het ogenblik stage bij de politie, in het kader van een ex perimenteel projekt dat het se minarie in Breklum in samen werking met de politie in de stad Neumünster heeft opgezet. Ze ven aanstaande predikanten, zo wel mannen als vrouwen, rijden drie weken lang in nachtdien sten mee met de patrouillewa gens van de politie. De deelnemers zeggen nu al, totaal «nieuwe ervaringen te heb ben opgedaan. Eén van hen: "Ik" heb mijn oordeel tegenover de politie op bepaalde punten wel moeten herzien. Het is onvoor stelbaar, met wat voor proble men deze agenten te maken krij gen". De politie blijkt tevreden. "Al les verloopt positief', zei een po litieman. "Er doen zich veel ge vallen voor waarbij een zekere vorm van pastoraat van groot be lang kan zijn. Neem bijvoorbeeld vechtpartijen. Dan is het voor ons in de eerste plaats zaak, de dronkeman aan te pakken en voorlopig mee te nemen. Maar we hebben geen tijd orh ook nog troostende woorden te richten tot ontredderde achterblijvers. Meestal ligt er alweer een volgen de opdracht te wachten". Een woordvoerder van de poli tie verklaarde nog, dat de politie graag alle faciliteiten blijft geven als de kerk zou besluiten met de ze stages door te gaan. Slapen in kerk De kloosterkerk in de Duitse plaats Riddagshausen (bij Braunschweig) zal op drie zonda gen in augustus 's middags open staan voor mensen die bij pas sende muziek eens rustig willen zitten, nadenken, bidden of....sla- pen. Het is een initiatief van de predikant Joachim Hempel, die tot de ontdekking is gekomen dat voor sommige mensen sla pen in de kerk genezend werkt en de gezondheid bevordert. Op affiches staat te lezen, dat slapen in de kerk een gunstige invloed kan hebben op nervosi teit en op hart- en vaatziekten. Men mag in de kerk aanwezig zijn zonder dat een ander iets wil. Motto van deze zondagmiddag besteding is: 'Gezond en gemak kelijk'. Het ongewone aanbod van do minee Hempel heeft nogal op zien gebaard. Maar niemand kan ontkennen, dat er tijdens de preek weieens een dutje wordt gedaan. Vliegtuigen. De regering van de Duitse deelstaat Beieren over legt op het ogenblik met het aartsbisdom München en Frei- sing hoe historische kerken kun nen worden beschermd tegen schade door laag overvliegende vliegtuigen. In Weipertshausen is onlangs een kerk ingestort. Vermoed wordt, dat het geweld van militaire vliegtuigen de be langrijkste oorzaak is geweest. Volgens het bisdom staan langs de meest gebruikte vlieg route zo'n 1500 kerken, waarvan de meeste historische betekenis hebben. Kerken ondervinden van het luchtgeweld steeds meer schade. Staatssecretaris Edmund Stoi- ber, die aan het overleg deel neemt, verklaarde, dat bij een groeiend milieubewustzijn ook de krijgsmacht zal moeten na gaan, in hoeverre bij militaire vluchten het milieu, dus ook ou de kerken, meer kan worden ont- Simonis en Möller. Kardi naal Simonis en bisschop Möller van Groningen zullen de Neder landse bisschoppen vertegen woordigen op het zesde bis- schoppensymposium van 7 tot 11 oktober in Rome. Het onder werp van deze bijeenkomst is: 'Secularisatie en evangelisatie in Europa vandaag'. Het symposium wordt georga niseerd door de Raad van Euro pese Bisschoppenconferenties, waarin elk nationaal bisschop pencollege met één man is verte genwoordigd. Voor Nederland is dat bisschop Möller.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13