Kustuitbreiding Zuid-Holland haalbare zaak Eis in euthanasiezaak wekt rumoer Kunstwerk na protest tot schroot verwerkt Proefdieren TNO krijgen beter lot Ontriiiiningsvonnis wegens huurachterstand 'zinloos' Verzamelwoede deed agent uit Amstelveen de das om Acht jaar celstraf voor Haagse arts 'extreem hoog' "JE SIERADEN?OH, DIE ZITTEN VEILIG IN DE BRUINE KOFFER." DONDERDAG 25 JULI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 Positief verslag over plan-Waterman (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Als rijk, provincie en gemeenten de ko mende jaren positief besluiten over een kustuitbreiding tussen Hoek van Holland en Scheveningen het plan- Waterman kunnen binnen tien jaar daarna de eerste wo ningen worden opgeleverd. APELDOORN (GPD) - Het spraakmakende Apeldoorns volks oproer van bijna twee jaar geleden heeft zijn uitwerking niet gemist. Getergde wijkbewoners koelden in september 1983 hun collectieve woede op een aantal roestige stalen platen die samen een kunstobject vormden. Om herhaling van die moderne beeldenstorm in de toe komst te voorkomen, hebben B en W van Apeldoorn nu besloten deze voor duur geld aangekochte kunst uiting tot schroot te laten omsmel ten. De betonnen sokkels waarop het geoxideerde staal rust, zullen worden gebruikt als wegverhar ding. Hieruit mag volgens ambtenaar Bas Hageman van culturele zaken echter niet worden begrepen dat de gemeente is gezwicht voor het volksoproer. „B en W stellen zich op het standpunt de bevolking niet langer te plagen met een kunst vorm die kennelijk niet zo op prijs wordt gesteld", aldus Hageman. Het hergebruik van het kunst project zogenaamde pylonen in de vorm van afval, dient om de schade voor de gemeente Apel- doorn nog enigszins beperkt te houden want dit avontuur heeft de gemeente al meer dan genoeg ge kost. Het kunstwerk, bestaande uit in totaal 140 stalen zuilen, is des tijds aangekocht voor 182.720 gul den. Toen veertig van die pylonen kriskras in een plantsoen in de wijk Zevenhuizen waren geplaatst, vonden de buurtbewoners het wel letjes. In een gezamenlijke actie werden de stalei) platen met spuit bussen besmeurd en van hun sok kels getrokken. De politie hield zich destijds afzijdig, „omdat hier geen sprake was van een ordinaire vernielpartij maar van een grote ui ting van maatschappelijke onvre de", verklaarde zij achteraf. Dat slechts veertig pylonen omver wer den gehaald was alleen maar gele gen in het feit dat de overige hon derd zich nog bevonden bij de Hengelose kunstenaar Evert Stro bos. B en W van Apeldoorn hebben inmiddels besloten dat Strobos de nog niet afgeleverde pylonen mag houden. In ruil daarvoor moet hij afzien van zijn aangekondigde claim van 8000 gulden voor opslag kosten van de honderd platen die nu nog steeds bij hem thuis voor de deur liggen. De overige veertig zijn sinds het volksgericht onder gebracht bij de gemeentereiniging in Apeldoorn. In de afgelopen maanden heeft het gemeentebe stuur trouwens nog naarstig ge zocht om het kunstwerk elders in Apeldoorn te herplaatsen. Uitein delijk viel het oog op een lokatie ver buiten de bebouwing, maar een enquête onder-de dichtstbijzijnde bevolkingsconcentratie leverde geen enkele positie reactie op. Cultureel ambtenaar Hageman: „Herplaatsing op die door ons overwogen plaats zou ongetwijfeld hebben geleid tot nieuwe vandalis tische acties, gericht tegen de pylo nen. Want als een project eenmaal een bepaalde faam heeft verwor ven, oefent het een geheimzinnige aantrekkingskracht uit op verniel- zuchtigen". Dat zou betekenen dat de gemeente telkens opnieuw op kosten zou worden gejaagd om de pylonen te ontdoen van vers aan gebrachte kreten uit spuitbussen. Het voor de tweede maal plaatsen van de stalen platen zou Apeldoorn bovendien nog eens 60.000 gulden gaan kosten. Hageman: „Maar het blijft bij zonder spijtig. Want als de kunste naar de kans was geboden de op stelling van de pylonen te voltooi en, dan was het een heel aantrek kelijk geheel geworden. De bevol king heeft daar niet op willen wachten en oordeelde te voorba rig". Dat zei gistermiddag de Zuidhol landse gedeputeerde drs. J. Borg man, voorzitter van een commissie die de wenselijkheid, noodzaak en haalbaarheid van kustuitbreiding op die plaats onderzoekt. De com missie presenteerde gisteren een tussenverslag. Het staat vast dat de plannen fi- RIJSWIJK (ANP) - Zes chimpan sees van het Primatencentrum TNO voor bio-medisch onderzoek in Rijswijk worden binnenkort naar de stichting Apen Adoptie en Protectie (AAP) in Amstelveen overgebracht. Aanvankelijk zou den de dieren naar het Lemsip In stituut van de Universiteit van New York gaan. Daar zouden ze voor verdere proeven worden ge bruikt. Nu is de apen een beter lot be schoren. Bij de stichting AAP wor den de chimpansees voorbereid op hun terugkeer in het wild. Na hun aanpassing zullen zij als groep wor den losgelaten in een wildreservaat in Afrika. Het land van hun be stemming zal waarschijnlijk Gha na worden. De voor huisvesting en verzor ging benodigde gelden worden bij eengebracht door de Anti-Vivisec tie Stichting (AVS). Verder heeft TNO besloten in dit speciale geval een eenmalige bijdrage te leveren aan de kosten van de bouw van de nieuwe verblijven. Een van de chimpansees in Rijs wijk die zullen worden overge bracht naar Ghana. (foto anp> nancieel haalbaar zijn. De eerste globale berekeningen tonen aan dat het exploitatietekort van de kustuitbreiding neerkomt op 1,5 tot 2 miljard gulden. Dit is afhan kelijk van de uiteindelijk te realise ren grootte ervan. Hierop zijn nog besparingen mogelijk van 25 tot 30 procent. Als die worden toegepast komt de grondprijs op rond 100 gulden per vierkante meter. Besparingen kunnen onder an dere worden gevonden door het vulmateriaal dichter onder de kust vandaan te halen en door eerst een duinenrichel in zee aan te leggen waarbinnen een binnenmeer onstaat dat kan worden uitgegra- De gisteren aangekondigde ver volgstudie zal gericht zijn op drie modellen voor de landaanwinst: het compactmodel, het vingermo del en het baaimodel. In het eerste model is de kustuitbreiding voor Den Haag het breedst en in de rich ting van Hoek van Holland steeds smaller. Borgman lichtte toe dat Den Haag tot nu toe ook veel en thousiaster op de plannen voor kustuitbreiding heeft gereageerd dan de gemeenten in het Westland. Die vrezen met name dat klimato logische veranderingen de lichtop brengst van de kassen nadelig zul len beinvloeden. Onderzoek in sa menwerking met het KNMI moet aantonen of die vrees al dan niet terecht is. De resultaten hiervan worden pas in 1988 verwacht. Men denkt toch aan de voorlopige resul taten van dit onderzoek begin vol gend jaar voldoende te hebben om in het eindrapport te kunnen ver werken. Het tweede model, het vinger model, telt twee binnenmeren en het derde, het baaimodel, gaat er van uit dat Kijkduin met de zee blijft verbonden. Op het nieuwe land moet, naast woningbouw, ruimte komen voor een vierde Scheveningse haven en havengebonden bedrijvigheid, als mede voor recreatie en toerisme, glastuinbouw en natuurbouw. De mogelijkheid voor de vestiging van nutsvoorzieningen wordt eveneens onderzocht, alsmede de opslag van havenslib. De voorlopige resultaten van het marktonderzoek tonen aan dat-er interesse is voor het bouwen van woningen en het aanleggen van re creatieve voorzieningen voor het toerisme. En volgens gedeputeer de Borgman toont het rijk ook steeds meer belangstelling, met na me als mogelijk alternatief voor de omstreden aanleg van de Marker waard. Hij wees ook op het maat-, schappelijk nut van de kustuitbrei ding (werkgelegenheid) en op de positieve macro-economische ge volgen. Overigens lijkt een van de be langrijkste initiatiefnemers van de kustuitbreiding, het Zuidholland se statenlid Waterman, steeds ver der van de plannen af te staan. Zo ïs een van de gepresenteerde mo dellen van de kustuitbreiding pre cies omgekeerd aan wat hem altijd voor ogen stond: breed bij Hoek van Holland en versmallend naar Scheveningen. Borgman vertelde dat Waterman maandelijks over de vorderingen van de commissie wordt ingelicht, maar er zelf geen deel van uitmaakt. Kraken van woningen die kort leeg staan strafbaar DEN HAAG (ANP) - Het kraken van woningen of gebouwen die nog geen zes maanden leeg staan, wordt strafbaar. Dit staat in het vöörlopig ontwerp voor de huis- vestingswet die minister Winse- mius (volkshuisvesting) aan de bei de Kamers heeft gestuurd en aan een aantal adviesorganen. 'Deze nieuwe regel is opgenomen om de eigenaar de tijd te gunnen om zijn onroerend gped (opnieuw) te ver huren of te verkopen. Volgens de nog niet ingevoerde leegstandwet, die in de huisvestingswet wordt opgenomen, is kraken strafbaar als het bewuste pand bij de gemeente als leegstaand is aangemeld.'De huisvestingswet gaat ervan uit dat alleen lege panden uit de „distribu tiesector" verplicht moeten wor den aangemeld bij de gemeente. Dat is dat deel van het totaal aantal woningen waarvoor gemeentelijke regels gelden bij de toewijzing aan woningzoekers. Die aanmelding is verplicht na twee maanden leeg stand. Woningen die niet in de dis tributiesector vallen, hoeven niet als leegstaand te worden geregi streerd.'" Zakenman eist verbod voor dubbelganger MAASTRICHT (GPD) Om zo goed mogelijk als de echte Leon Melchior voor de dag te komeij had de 50-jarige H. uit Brunssum zich goed op elk detail uit het leven van de Nederlandse zakenman en paar denfokker uit het Belgische Lana- ken georiënteerd. Zich voorstel lend als Melchior troggelde hij mensen geld en goed af, ging hij 'in zaken' en maakte hij goede sier in dure hotels en restaurants in Am sterdam. Bij justitie in Maastricht groeit de stroom klachten over zwendel en oplichting nog altijd. Om te voorkomen dat H. zich nog langer uitgeeft voor Melchior diende gisteren een kort geding voor de president van de recht bank in Maastricht. De raadsman van Melchior, mr. B. Moszkowicz, vroeg de president H. te verbieden als dubbelganger van de Maas trichtse zakenman door het leven te gaan of zich uit te geven voor een halfbroer van Melchior. Een en ander op straffe van een dwang som van 50.000 gulden per overtre ding. De Brunsummer liet zich giste ren nog niet veel aan de eis van Leon Melchior gelegen liggen. Noch hijzelf, noch een raadsman kwam opdagen om zich tegen de eisen te verweren. „We hebben taal noch teken van hem gehoord", deelde Melchiors raadsman mr. Baruch Moszcowicz uit Roermond Het Amsterdamse Detectivebu reau Toorenaar's Commercial Cri me BV van de voormalige com missaris G. Toorenaar van de hoofdstedelijke politie is de gan gen van de nep-Melchior nage gaan. Daarbij werd ontdekt dat H. in zfjn vermomming een Amster damse weduwe geld, sieraden, meubelen, een kostbare auto en andere goederen tot een waarde van 200.000 gulden had ontfutseld. H. moet een uitgebreide studie over Melchior hebben gemaakt. Hij wist alles van zijn woning, zijn paarden, zijn zaken, zijn verleden en zfjn toekomstplannen. Hjj-droeg in zijn vermomming dezelfde bril als Melchior en een van diens ge liefde stropdassen met het paarde- embleem. "De gedachte dringt zich op dat we met een professionele charlatan van doen hebben", aldus mr. Mosz cowicz. Volgens de advocaat lijdt Melchior financieel nadeel door onrechtmatig en onbetamelijk op treden van H. uit Brunssum. De president wijst woensdag 31 juli vonnis. ZANDVOORT - Terwijl badgas ten in een strandstoel gisterochtend al genoten van de eerste zonnestra len, liepen deelnemers aan de Strandzesdaagse langs de vloed lijn voor hun derde etappe in deze wandeltocht langs de Nederlandse stranden. (fotoANP) Opgraving VOC-schip AMSTERDAM (ANP) - De tweede opgraving van de lading van het VOC-schip Amsterdam is tot nu toe succesvol verlopen, ondanks het slechte weer in de eerste perio de. Zo is onder andere een vermoe delijk puntgaaf bronzen kanon, ge maakt in 1748, door duikers naar boven gebracht. Een andere bij zondere vondst uit het wrak is ta bak, in strengen gevlochten en met bamboe-pennetjes vastgezet. Dit is gisteren bekendgemaakt door de Stichting VOC-schip Amsterdam. De Amsterdam is vergaan in de winter van 1749 voor de kust bij het Britse Hastings. Het schip ligt negen meter onder de zeebodem van zand en slik. AMSTERDAM (ANP) - Een ontrui- mingsvonnis wegens langdurige huurachterstand heeft nauwelijks zin. Op het „fatale" moment van ontruimen blijken de wanbetalen- de huurders vaak met de noorder zon vertrokken. Dit zegt de Alge mene Woningbouw Vereniging uit Amsterdam in het jaarverslag over 1984. Eind vorig jaar had de vereni ging nog 140.000 gulden tegoed van al lang vertrokken huurders, aldus het jaarverslag. Huurachterstanden zijn onver mijdelijk en aan de oorzaken daar van valt weinig te doen, meent de vereniging. De woningbouwver eniging zegt alleen over te gaan tot ontruiming in die gevallen waarin 'ons absoluut geen alternatieven meer resten en de huurachterstand alleen nog maar zal toenemen'. Een ontruimingsvonnis (alleen mogelijk bij huurachterstanden van meer dan drie maanden) is vol gens de vereniging wel een goed pressiemiddel om alsnog het ver schuldigde bedrag binnen te krij gen. In meer dan 75 procent van de gevallen wordt inderdaad een beta lingsregeling getroffen of het ver schuldigde bedrag ineens betaald, aldus de woningbouwvereniging. *Dégenen echter die het op ontrui men laten aankomen blijken vaak al verdwenen te zijn wanneer de deurwaarder aanbelt. AMSTERDAM (ANP) - Een 40-jarige hoofdagent van politie uit Amstel veen is geen dief maar een verwoed verzamelaar. Bovendien werd het op het bureau waar hij werkte niet zo nauw genomen met in beslag genomen spullen. Zo vergoelijkte zijn advocaat gisteren de verduistering van een Volkswagen-Porsche van het politieopslagterrein door de hoofdagent en de verduistering van enkele zaken uit in beslag genomen auto's. Politie rechter mr. J. Groeneveld veroordeelde de man desalniettemin tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf en 1500 gulden boete. De agent had in januari 1982 een collega de sleutel gegeven van een Volkswagen-Porsche die bij een verkeerscontrole als „wrak" van de weg was gehaald. De collega, inmiddels veroordeeld voor diefstal, had gezegd electronische apparatuur uit de wagen te willen halen. Volgens de hoofdagent kwam het meer dan eens voor dat collega's onderdelen haalden uit in beslag genomen voor de sloop bestemde voer tuigen. Aanvankelijk was hq daar tegen geweest en had het probleem aangekaart bij zijn superieuren. Die schoven zijn mededelingen, volgens de verdachte, achteloos terzijde. Toen zijn collega hem benaderde met de vraag iets uit de auto te mogen slopen, gaf hij dan ook grif de sleutel om daarvan een duplicaat te laten maken en vertelde wat de rustigste tijd was om het onderdeel eruit te halen. Dat de ander niet het onderdeel, maar de hele auto meenam en voor vijftig gulden doorverkocht, wist de hoofdagent niet. De verduistering in dienstbetrekking - het tweede feit waarvoor de agent werd veroordeeld - gebeurde tussen juni 1979 en juni 1983. Toen nam hij een accu, een zonnebril en diverse auto-aanstekers, eveneens afkomstig uit in beslag genomen auto's die voor de sloop waren bestemd, mee naar zijn huis. Dit puilt al uit van alle spullen die erin staan, want de agent is een verwoed verzamelaar van van alles en nog wat. Een aantal jaren geleden schreef een weekblad een groot verhaal over de man die niets liever doet dan de meest vreemde voorwerpen sparen. De politierechter zei in haar uitspraak ondermeer rekening te houden met het feit dat de hoofdagent per 1 september dit jaar wordt ontslagen. ADVERTENTIE UTRECHT (GPD) Medische or ganisaties vinden de acht jaar ge vangenisstraf, die de officier van justitie deze week heeft geëist te gen een 32-jarige Haagse huisarts wegens moord op vier bejaarden, 'ongewoon zwaar'. Ook een woord voerder van de Nederlandse Ver eniging voor Vrijwillige Euthana sie noemt de eis 'extreem hoog'. De organisaties hopen en verwachten dat de uitspraak van de rechter op 6 augustus minder zwaar zal zijn. De huisarts bekende in april van dit jaar dat hij vier bejaarden van het Haagse verzorgingstehuis De Terp een dodelijke dosis insuline had toegediend. De dokter vertel de naar eer en geweten te hebben gehandeld en het leven van de vier bejaarden op hun uitdrukkelijk verlangen te hebben beëindigd. Of ficier van justitie mr. J. de Waardt vond echter dat niets op vrijwillige euthanasie had gewezen. Hij be schuldigde de arts van moord en eiste afgelopen dinsdag acht jaar gevangenisstraf. Secretaris-generaal Diepersloot van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst (KNMG): „Ik betreur het in hoge mate dat de officier in de zaak van De Terp de ongewoon zware eis heeft gebaseerd op moord en geheel is voorbijgegaan aan de mogelijkheid van euthana sie". De KNMG zegt beducht te zijn dat euthanasie door de affaire in De Terp in een kwaad daglicht komt te staan. „Daarover maken wij ons grote zorgen. Daarom heb ben we ons tot de minister van jus titie gewend om aan te dringen op een gesprek over de toekomst van euthanasie", aldus Diepersloot. Vrijwillige euthanasie en de juri dische consequenties worden mo menteel onderzocht door een door de regering ingestelde staatscom missie. Eind volgende maand zal de commissie een eindrapport uit brengen. Dan zal de Tweede Ka mer een besluit nemen. Hoewel over de inhoud van het rapport nog niets bekend is, is dui delijk geworden dat er grote ver deeldheid heerst in de staatscom missie. De algemene verwachting is dan ook dat euthanasie voor 'po litiek Den Haag' een heet hangijzer zal blijven. Diepersloot: „Maar de zaak De Terp toont weer aan dat er zo snel mogelijk wetgeving inzake euthanasie moet komen. Anders gaat euthanasie een ongebreidelde weg. Dat moeten we voorkomen". De KNMG heeft de Haagse, van moord beschuldigde huisarts de afgelopen maanden gesteund. Diepersloot: „We hebben overleg gehad over deze zaak met de offi cier, de verdediging en de arts zelf. Verder hebben wij ervoor gezorgd dat de praktijk van de huisarts ge durende zijn voorarrest gewoon bleef doordraaien". Voorzitter W. J. de Regt, van de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) zegt zich volledig achter het standpunt van de KNMG te scha ren. Hij denkt dat het groeiproces over het euthanasie-standjmnt on der de Nederlandse bevolking (een enquête heeft aangetoond dat een meerderheid voorstander is) niet door deze zaak zal worden bein- vloed. Wel vreest hij dat patiënten minder snel geneigd zijn met hun arts een vertrouwensgesprek over euthanasie aan te gaan. „Die pa tiënten zullen zich afvragen: kan ik mijn huisarts hier wel mee opzade len", aldus De Regt. Volgens secretaris F. van der Dussen, van de Nederlandse Ver eniging voor Vrijwillige Euthana sie, is de eis in de zaak-De Terp ko ren op de molen van tegenstanders van euthanasie. „Die mensen zul len zeggen: zie je wel, die huisartsen doen maar aan". Varl der Dussen wijst erop dat zijn vereniging niets met de zaak- De Terp heeft uit te staan. Niette min volgde de secretaris een groot deel van de rechtzitting. „Onze ver- len van de uitdrukkelijke wil van de patiënt om zijn of haar leven te beëindigen, 2. de periode van be sluitvorming, die gepaard gaat met overleg tussen meerdere artsen, de patiënt, eventueel een geestelijke en familieleden en 3) de daadwer kelijke uitvoering van de vrijwilli ge euthanasie", stelt Van der Dus sen. Hij vervolgt: „Ik wil niet op de stoel van de rechter gaan zitten, maar ik heb de voorzichtige indruk dat de huisarts op deze drie punten tekort is geschoten. Maar ik ga er absoluut van uit dat er geen sprake is van kwade opzet. Deze arts heeft te goeder trouw gehandeld". Als reactie op de eis Vbn De Waardt, die Van der Dussen ex treem hoog noemt, zegt hij: „Om dat er kennelijk in deze zaak niet voor de volle honderd procent zorgvuldig is omgesprongen met euthanasie, denk ik dat de officier een goede beurt heeft willen ma ken en daarom zo 'vreselijk hard' aan deze zaak tornt". Onderweg een koffer kwijtraken. Knap vervelend. Vooral als u zonder goede reisverzekering op stap bent gegaan. Zonder ANWB/Unigarant Reis verzekering bijvoorbeeld. Met z'n uiterst voordelige dagpremie. En z'n Eigen Risiko van nul komma nul. Met z'n makkelijke uitbreidingsmogelijkheden, op maat gemaakt voor uw vakantie. Die verzekering sluit u op het ANWB- kantoor. Waar u ook uw vreemde valuta, uw benzinebonnen en natuurlijk uw Internationale Reis- en Kredietbrief haalt, uw helpende hand in het buiten land. Zten we u> uiïENTHU|$METDEANWB ANWB-Leidea Stationsweg 2, tel. 071-146241.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5