Koudekerk in ban volleybalniterland Tennissers eindelijk meer mans Vakmanschap herken je zo. Timman houdt punt achterstand Van der Wiel deelt Clandestiene ournee All Slacks nog iet voorkomen Morgenavond Nederland-Verenigde Staten ïllf goals Ajax WK-ploeg Amerikaanse selectie wint eerste ontmoeting Nederlandse top handhaaft zich op het Melkhuisje DENSDAG 24 JULI 1985 DHANNESBURG (Reuter/AFP) - e Nieuwzeelandse justitie heeft steren nog net kunnen voorko en, dat een ultieme poging van Pt nationale rugbyteam All lacks om toch een clandestiene >urnee door Zuid-Afrika te ma- en, zou slagen. Dat heeft Chick énderson, een voormalig Schots temational en thans voorzitter an de Zuidafrikaanse rugbyclub he Barbarians (een selectie van 3 persoonlijke titel geïnviteerde >elers), in Johannesburg meege teld. Henderson verklaarde op een prsconferentie, dat hij graag had illcn vertellen, dat de dertig All lacks op hetzelfde tijdstip toch in et vliegtuig onderweg waren naar uid-Afrika. „Ze zouden woens- ag landen op het Jan Smuts-vlieg- 1 Johannesburg", aldus Hen- erson. „Maar kennelijk heeft de fieuwzeelandse justitie lucht ge regen van de voorgenomen trip n op de valreep ingegrepen". Henderson zei voorts, dat de ille- ale tournee een idee was van de oorzitter van de Zuidafrikaanse ugbybond Danie Craven en werd eorganiseerd door een niet nader enoemde club. Ces Blazey, de voorzitter van de rugbyfederatie in Nieuw-Zeeland, intkende dat hij op de hoogte was 7an een officieuze tournee. J Ook All Blacks coach Brian Lo- hore en forwards Andy Haden en Murray Mexted. die door de sport raden als mogelijke leiders van de ebellenclub werden genoemd, intkenden een alternatieve tour- lee door Zuid-Afrika te organise- KOUDEKERK - Koudekerk is vast van plan van het bezoek dat de nationale volleybal- ploegen van de Verenigde Staten en Nederland (vrouwen) morgen aan het dorp brengen een feestelijke gebeurtenis te maken. Niets is aan het toeval overgelaten: de ballenjon- gens zijn getraind, de extra tribunes voor de Poelgeesthal staan klaar en de boot die de dames voor de wedstrijd over het Braassemermeer zal rondtoeren is geregeld. De complete Nederlandse vrouwenselectie, die morgenavond acte de présence geeft De beide vrouwenploegen, die in Zeist logeren en deze totaal drie keer tegen elkaar uitkomen, wor den op de dag van de wedstrijd om 13.00 uur in Koudekerk verwacht. Samen met onder andere de burge meester en de loco-burgemeester van Koudekerk stapt het volleybal gezelschap meteen aan boord van een schip, dat een twee uur duren- SITTARD (ANP) - Bondscoach Piet Libregts heeft gisteravond in het sportcentrum van Sittard na overleg met de commissie be- roepswielrennen de samenstel ling van de Nederlandse prof- ploeg voor het wereldkampioen schap in Italië afgerond. Adri van der Poel, Joop Zoetemelk, Johan Lammerts, Johan van der Velde en Henk Lubberding kre gen de overgebleven vijf plaat sen in het nationale twaalftal voor de wereldtitelstrijd voor be roepsrenners, die op 1 september in de buurt van Venetië wordt af gewerkt. Jacques Hanegraaf, Ge rard Veldscholten, Teun van Vliet en Nico Verhoeven waren na het nationale kampioenschap in Geulle al aangewezen. Tijdens de Ronde van Frankrijk voegde Libregts daar Hennie Kuiper, Maarten Ducrot en Gerrie Knete- mann aan toe. Joop Zoetemelk, met zijn twaalfde plaats de beste Neder lander in de Ronde van Frank rijk, heeft gisteravond op het Vrijthof het criterium van Maas tricht gewonnen. De 38-jarige renner had op de eindstreep twaalf seconden voorsprong op Ad Wijnands. Er waren 60.000 toeschouwers. VORDEN (ANP) - Het Nederlands vrouwenvolleybalteam heeft de Eerste van drie oefenwedstrijden tegen de Verenigde Staten verloren. In Vorden werd het gisteravond voor 650 toeschouwers 2-3 (15-11, 3-15,15-12,10-15, 0-15). Het Nederlandse team bood in de eerste vier sets uitstekend partij aan het talentvolle Amerikaanse team. Vooral verdedigend klopte het uitste kend in het Oranje-team. Het enige nadelige punt was de Amerikaanse opslag, waarop Nederland onvoldoende antwoord had. Vooral in de be slissende vijfde set werd Nederland, dat in die slotfase een uitgebluste indruk maakte, afgeserveerd. In het Amerikaanse team ontbrak spelver- deelster Carolyn Kirby, die tijdens de ochtendtraining haar vinger brak. Nederland kan niet beschikken over Monique Booy, die aan een menis cus is geopereerd. de tocht zal maken. Hierna staat, afhankelijk van het weer, een be zoek aan de Hondsdijksche Molen of een kaasmakerij op het pro gramma. Alvorens de interland om 20.30 begint doen de leden van de ploegen zich in de slotzaal van het vrijetijdscentrum De Ridderhof nog tegoed aan een broodmaaltijd. Gemeentesecretaris Piet Zoon het initiatief tot het aanvragen de interlandwedstrijd. Sneller dan verwacht zegde de volleybal- bond de ontmoeting Nederland- Verenigde Staten toe en kon Zoon beginnen met het opzetten van een deugdelijke organisatie. Hij: "Er is direct een werkgroep geformeerd van zes man. Van de plaatselijke volleybalvereniging Aspasia heb ben Ineke Batelaan, Bas Vos en Karei van Winkel daarin zitting. Arie Hogenes vertegenwoordigt De Ridderhof en Marco Reedijk, bedrijfsleider van het zwembad, plus mijn persoon completeren het geheel". Zoon haalt vervolgens een dikke ordner tevoorschijn en toont hoe veel papierwerk er te pas kan ko men aan het organiseren van een simpel volleybalwedstrijdje. Te- door Chris Hartman )EN HAAG (ANP) - De uitslagen de op gisteravond gespeelde Oefenwedstrijden zijn: ERMELO: Veluws elftal - Ajax 1- 11 (1-5). Doelpunten Ajax: Van Jasten 3, Bosman 3, Koeman 2, fanenburg, Rijkaard, Drost (eigen loei); Veluws elftal: De Graaf.Toe- jchouwers: 5000. VEENDAM: Veendam - Hera- fles 1-0 (1-0). Doelpunt: 7. Metz. toeschouwers: 2000. Bijzonder- leid: Bij de nieuwe eredivisieclub leracles speelde de Deense aan- Jan Lewandowsky een half HILVERSUM (GPD) - Mede geholpen door een welwillende concurrentie voelden de drie overgebleven Nederlandse tennissers zich op het Melkhuisje eindelijk weer eens meer mans. Sinds 1981, toen zich ook een trio nationale vertegenwoordigers meldde in Hilversum, overleefde niemand van hen de eerste ronde. Maar Huub van Boeckel, Menno Oosting en Michiel Schapers maakten gisteren dan toch een eind aan die blamerende „traditie". Waarmee ze tevens de geplaagde toernooiorganisatie een dienst bewezen. De internationale tenniskampioenschappen van Nederland konden na alle afzeg-ellende im- Loggie '2. Toeschouwers: looo mers best een opsteker gebruiken. EE veel om op te noemen, reden om maar snel te informeren naar het waarom van deze wedstrijd in Koudekerk. Zoon: "In de eerste plaats om het volleybal in deze om geving te promoten. In de tweede plaats om De Ridderhof in de be langstelling te plaatsen en in de dèrde plaats om de volleybalver eniging Aspasia impulsen te ge ven. Bij Aspasia, ook een gymnas tiekvereniging trouwens, werd tot dusver alleen in recreatief verband gevolleybald". "Daar komt verandering in, want met ingang van het nieuwe seizoen neemt de club met een mannen- en vrouwenteam deel aan de competi tie van het rayon Leiden. Mogelijk levert zo'n interland de club toch weer wat nieuwe leden op. Ikzelf ga eveneens meespelen in de com petitie. Voordat ik in Koudekerk kwam wonen heb ik de sport ook steeds beoefend. Omdat we nieuw zijn moeten we met Aspasia hele maal onderaan de ladder beginnen. In de vierde klasse. Marco Reedijk, die het vorig seizoen aan de vereni ging Waterlanders uit Nieuwkoop verbonden was, wordt omze trai ner/coach". Reputatie Hij is is afkom- op proef r j van Kolding. BRUNSSUM: Limburgia - Roda iC 0-8 (0-3). Doelpunten: Van Geel 8, Meijer 2, Hanssen, Cramer en jans. Toeschouwers: 1200. WEHL: Concordia - AZ'67 0-6 (0- 2). Doelpunten: Lens 2, Tol, Kist, Loggie 2. Toeschouwers: 1000. EEN RUM: Eenrum - FC Utrecht 1- 12 (1-4). Doelpunten FC Utrecht. Van Loen 3, De Kruyk 2, Van der Hooft 2, Wouters, Adelaar, Van der Waart, Godee, Rietveld. Toeschou wers: 550 SCOREBORD Uitslagen Open Nederlands kampioen schap op het Melkhuisje Mannen enkelspel, eerste ronde: Menno Oosting (Ned) - Egan Adams (VSt) 6-4, 6-2; Claudio Mezzadri (Ita) - Stefan Simonsson [Zwe) 6-4, 6-4; Kent Carlsson (Zwe) - Tarik Benhabiles (Fra) 3-6, 6-1, 6-4; Huub van Boeckel (Ned) - Emilio Sanchez (Spa) 4-6, 1, 6-3; Tomas Smid (Tsj) - Fernando Roe- (Bra) 6-4,6-1; Henrik Sundstrom (Zwe) - mon Youl (Aus) 7-5, 7-5; Sergio Casal pa) - Damir Keretic (WD1) 6-4,5-7,6-4; Mi chiel Schapers (Ned) - Zoltan Kuharszky ÏZwi) 6-4, 6-3; Eric Jelen (WD1) - Ricky Os- terthun (WD1) 5-7, 5-7. Dubbelspel, eerste ronde: Rodriguez/San- ches-Rueda (Spa) - Barbosa/Kley (Bra) 7-6, Casal/Sanchez (Spa) - Koch/Roese (Bra) 6-3, 7-5; Hjertqvist/Svensson (Zwe) - De Minicis/Mezzadri (Ita) 4-6, 7-5, 6-1; Oos- ting/Van Boeckel (Ned) - Adams (VSt)'Al lan (Aus) 4-6, 7-5, 6-3. Met name de prestatie van Van Boeckel is vermeldenswaard. Zijn tegenstander Emilio Sanchez, die vorige week in het Zweedse Baa- stad de „Melkhuisje-afvallige" An ders Jarryd tijdens de eerste ronde klopte, neemt weliswaar een zeer bescheiden 161e positie in op de meest recente wereldranglijst - 31 plaatsen lager dan de Nederlander - maar is wel een erkend gravel- specialist, zoals vrijwel al zijn ten nissende landgenoten uit Spanje. Bovendien had Sanchez Van Boec kel onlangs tijdens de open Franse titelstrijd op Roland Garros nog flink de oren gewassen in de twee de ronde: 6-1, 6-2, 6-4. Maar de even degelijk als aan trekkelijk spelende 25-jarige Hage naar nam gisteren fraai revanche in Hilversum, waar hij net als al die andere vaderlandse „toppers" nooit kon imponeren. „Zeker op gravel is dit een van mijn beste overwinningen", besefte Van Boeckel. „Serve en volley, daar moet ik het toch van Jiebben. Ik maak wel meer fouten, maar ik wist dat ik vanuit het achterveld de wedstrijd nooit kon winnen. En ach, verder blijft toch veel afhankelijk van ge luk en een goede dag. In Parijs, waar de banen eigenlijk sneller zijn dan hier, miste Sanchez geen enke- ADVERTENTIE Ie bal. Nu speelde hij wisselvallig en had ik het gevoel dat ik aan het net onpasseerbaar was". Van Boeckel vertrekt volgende week naar de Verenigde Staten om aan vier toernooien (waaronder Cincinnati en Flushing Meadow) deel te nemen, zodat hij in elk ge val de nationale kamioenschappen in Scheveningen mist „Want ik wil mij helemaal op mijn ATP-klasse- ring storten. Een plaats bij de eer ste honderd blijft het belangrijkste doel", luidt zijn verklaring. Vervolgens gaat de reis naar het Verre Oosten (Tokio en Hongkong) en Australië, waar Van Boeckel sa men met maatje Menno Oosting ook zoveel mogelijk zal gaan dub belen. De laatste wil zich namelijk meer bekwamen op gras („ik heb er de goede retourneerslag voor") en ziet de trip tevens als een aange wezen gelegenheid om min of meer het winter-satellietcircuit te ontvluchten. „Erger dan dat bestaat niet", vindt Oosting. „Je moet wel vijf ronden winnen voor één ATP- punt, kwa mentaliteit kom je ook van alles tegen en het vaak eindelo ze wachten is een behoorlijke af knapper. Vervelend zijn die toer nooien allemaal: het enige voor deel in Nederland is dat ze hier ten minste nog goed georganiseerd zijn". De 21-jarige Brabander mag dan meer all-round willen worden, zijn toekomst ligt toch duidelijk op het gemalen baksteen. Dat bewees de krachttennisser uit Son pas nog tij dens het Davis Cup-duel met Fin land, toen hij als aanvankelijke re serve een groot aandeel had in de Nederlandse overwinning (4-1). Eni ook gisteren op hetzelfde banen- complex tegen de onbekende Egan Adams, de enige Amerikaan die het Melkhuisje wenste te bezoe ken, maakte Oosting zijn „wilde kaart" waar. Chauvinisme De bepaald niet met succes ver wende Nederlanders hebben een betere kans dan ooit tevoren om maximaal profijt te trekken van het matig bezette Gooise spelers- veld. Wat klantenbinding - er wa ren gisteren wel ruim 2000 bezoe kers - en een gezond chauvinisme zou trouwens beslist niet misstaan op het Melkhuisje. Zowel Van Boeckel als Oosting mag alle hoop koesteren om zich zelfs bij de laatste acht te kwalifice ren. Eerstgenoemde treft vandaag Givaldo Barbosa, de nummer 113 van de wereld en desondanks als achtste geplaatst. Bovendien heeft de Braziliaan de respectabele leef tijd van 31 jaar bereikt. „Ik ken hem niet en dergelijke jongens kunnen verradelijk spelen, maar het zal geen Jimmy Connors zijn", luidde Van Boeckels commentaar. Oosting ontmoet in de persoon van de Italiaan Massimo Cierro even min een opponent die hem slapelo ze nachten zal bezorgen. Moeilijker ligt de zaak voor Mi chiel Schapers, die ditmaal niet verkrampte zoals hij vorig jaar let terlijk deed en af wist te reken met de in Zwitserland woonachtige Hongaar Zoltan Kuharsky. De Rot terdammer is normaal gesproken kansloos wanneer hij vandaag al in de openingspartij op het centre- court aantreedt tegen favoriet Hen- rik Sundstrom, maar kan wellicht moed putten uit het feit dat de Zweed allerminst in topvorm steekt. De vermoeid ogende Sundstrom had onverwacht veel moeite met de Australiër Simon Youl, die met twee keer 7-5 verloor na in de twee de set nota bene met 5-0 te hebben voorgestaan. En zo bleef Tarik Benhabiles de enige geplaatste tennisser die gisteren sneuvelde. De ontspannen, bijna sloom bewe gende kleine Fransman, getipt als halve finalist, moest zich na drie bezienswaardige sets gewonnen geven tegen zijn neurotische Zweedse tegenpool Kent Carlsson. Huub van Boeckel behaalde op de Spanjaard Emilio Sanchez één va zijn beste overwinningen op gravel. (foto anp> Terug naar het volleybal in een wat hogere klasse, in casu de inter land. Met name het team uit Ame rika draagt een reputatie met zich' mee. In Los Angeles won de ploeg vorig jaar Olympisch zilver. Hoe wel enkele topteams uit Oost-Eu ropa ontbraken, maakte het Ameri kaanse team toch indruk. In eigen land groeide de belangstelling voor de sport, wat weer tot gevolg had dat de financiële en organisatori sche mogelijkheden vergroot wer den. Zo werd dit jaar, na afhaken van praktisch de hele lichting '84, gestart met een nieuwe selectie, die als doelstelling heeft Olym pisch goud in 1988 te veroveren. Caren Kémner (20) schijnt het grootste talent te zijn in de ploeg van de Verenigde Staten, die met de wedstrijd in Koudekerk een Eu ropese tournee afsluit. Eerder deed de formatie Italië, Frankrijk en Hongarije aan. Tot dusver kwamen equipes zeven keer tegen elkaar uit. Alleen de eerste confrontatie (in 1956) bracht Nederland winst. De overige duels werden (meestal met 0-3) verloren. De Nederlandse ploeg bereidt zich voor op de Europese kam pioenschappen, die van 29 septem ber tot en met 6 oktober in eigen, land worden gehouden. Het team heeft in de voorronde een zware poule geloot, waarin Italië, Honga rije en Roemenië de tegenstanders zijn. Meest ervaren speelster in de nationale ploeg is Carolien Keulen met 187 interlands achter haar naam. Ook Petra van der Linde (137 interlands), Ingrid Piersma (123 interlands), Els Tuynman (119 interlands) en Martje de Vries (112 interlands) kan enige ervaring niet ontzegd worden. Trainer/coach is Peter Murphy. Hoewel de wedstrijd om 20.30 uur begint, is de tot het vrijetijds centrum De Ridderhof behorend Poelgeesthal al om 19.00 geopend. Dit om het publiek (er is ruimte voor krap 700 toeschouwers) gele genheid te geven kennis te maken met de warming-up van de teams, hetgeen op zich al een beziens waardig iets is. AMSTERDAM (ANP) - Slobodan Martinovic liep gistermiddag trots door hotel Krasnapolsky in Am sterdam. De bijna 40-jarige Joego slaaf mocht zich er op beroemen in de kroongroep van het schaakfesti val wereldkampioen Anatoli Kar- pov als eerste deelnemer tweemaal een half punt afhandig te hebben gemaakt. Hij hoefde er in de acht ste ronde slechts elf zetten voor uit te voeren, al kostte hem dat wel ruim anderhalf uur bedenktijd. Jan Timman en de Brit John Nunn waren met hun dubbele aan tal zetten al een tijdje eerder tot de conclusie gekomen, dat er niet meer dan remise te halen was. Daardoor bleef het verschil tussen lijstaanvoerder Karpov en Timman een vol punt met nog twee ronden te spelen. Vrijdag speelt Timman met zwart tegen Karpov. Na ruim twee uur spelen beslo ten Nunn en Timman het voor ge zien te houden. In een Spaanse partij werd het evenwicht nimmer verbroken. Na 22 zetten achtte Nunn de tijd rijp voor een remise aanbod, waar Timman niet lang over hoefde na te denken. „De stand was zo saai, dat er met de beste wil van de wereld niets an ders meer dan remise uit te halen was", aldus de Britse wiskundige, die zich vervolgens ging uitleven op de bij het toernooi gebruikte computer. Martinovic was zo verguld met zijn twee remises tegen Karpov, dat hij maar al te graag bereid was het publiek in de bloedhete de monstratiezaal voor te lichten over zijn prestaties. Ook de zetten uit het eerste duel, waarin Martinovic zijn illustere tegenstander bijna een nederlaag bezorgde, kwamen op het bord. Ook de derde partij voor de kroongroep eindigde in remise. Al leen deden Sunye Neto en Miles er deze keer in de top geen Neder landse overwinningen te melden. De Wit kwam op 4,5 punten door een remise tegen Ree en weet zich nu vrijwel zeker van een tweede meesterresultaat. Piket zal daar nog hard voor moeten knokken. Hij brak zijn partij tegen de Frans man -Haik voor de tweede maal af, maar bleef verloren staan. Pliester boekte een verdienstelijke remise tegen de Hongaar Farago. De 16- daar in totaal zeven uur over. Pas jarige Zweedse Europese jeugd bij de tijdcontrole aan het einde kampioen Hellers bleef alleen van de tweede zitting werden de handen geschud. Stand na acht ronden in de kroongroep: 1. Karpov 6 punten, 2. Timman 5, 3. Mi- les 4,4. Nunn 3'/2,5. Sunye Neto 3, Martino vic 2l/z. In de grootmeestergroep waren Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze. En dat proefje. Vakmanschap is Meesterschap1 BIEL (ANP) - In de zestiende en voorlaatste ronde van het interzo nale schaaktoernooi in Biel heeft John van der Wiel in zijn partij te gen de IJslander Petursson het punt gedeeld. Van der Wiel speelde met wit. Na de eerste zitting res teerde er een toren-eindspel met lopers van ongelijke kleur, dat in de tweede sessie volgens verwach ting in remise eindigde. Van dei Wiel deelt nu de derde plaats met Torre en Sokolov. Van de concurrenten van Van der Wiel kwalificeerde de Rus Ra fael Vaganjan zich vrijwel zekei voor het kandidatentoernooi in Montpellier. Hij won met wit van Gutman uit Israel en schroefde zijn totaal op naar 11,5 punt. Hij speelt in de laatste wedstrijd tegen de laagggeklasseerde Partos. Alleen in theorie kan de Armeniër nog achterhaald worden. Ook de Ame rikaan Seirawan heeft goede voor uitzichten op deelneming in de Zuidfranse stad. Hij remiseerde met zwart tegen de Filipijnse scha ker Torre en kwam daardoor met 11 punten op de tweede plaats. De derde plaats wordt gedeeld door Van der Wiel, Torre en Soko lov. De Rus deelde het punt met de jonge Engelsman Short, de tegen stander van Van der Wiel donder dag in de slotronde. Door de remi se werd Short praktisch uitgescha keld voor een plaats bij de eerste vier. Stand na zestien ronden: 1. Vagar\jan 11V^, 2. Seirawan 11, 3. Var der Wiel. Torre, Sokolov 10'/*»,6. Short 9'/^. 7. Ljubojevic, Andersson 9. de leiding door de Amerikaan Ku- drin op remise te houden. Hij heeft nog anderhalf punt uit twee ron den nodig voor zijn eerste groot meesterresultaat. Dat zou voor een dergelijke jongeling een ongeken de prestatie zijn. Hort secondant Jan Timman zal tijdens het kan didaten schaaktoernooi in Mont pellier over de diensten van Vlasti- mil Hort (41) kunnen beschikken. De Tsjechoslowaakse grootmees ter, die zijn vaderland al geruime tijd heeft verlaten, is als geen ander op de hoogte met het repertoire van de Russische grootmeesters, die in Montpellier bijna de helft van het deelnemersveld zullen uit maken.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9