Compromis over toeslag loodsen Beladingsgraad KLM-vloot blijft stijgen Toyota begint produktie in VS Staldngsdreiguig van de baan EG: hogere heffing op Japanse videorecorders Klynveld Kraayenhof gaat produktie OPEC bekijken Antivries in Duitse wijnen aangetroffen Multivez elakko o rd te duur voor ontwikkelingslanden Werkloze tandartsen naar het buitenland WOENSDAG 24 JULI lgj WOEIv ROTTERDAM (ANP) - De gemeente Rotterdam en de ambtenarenbonden CFO, CMHA en AC hebben gisteren een compromis bereikt over de honorering van de havenloodsen. Als ook de 160 havenloodsen ermee instemmen krijgen zij er een kleine achthonderd gulden per maand bij. Dat is 100 tot 130 gulden minder dan hun rijkscollegae, maar volgens de bonden en de gemeente Rotterdam is dit gerechtvaardigd omdat de haven loodsen volgens een ander, gunstiger rooster werken. Wethouder R. Janssen van perso neelszaken van de gemeente Rotterdam heeft dat gisteravond meegedeeld. BRUSSEL (ANP) - De tien EG- landen zijn het eens over een ver hoging van de invoerrechten op vi deorecorders van acht tot veertien procent, maar over de manier waarop handelspartners van de EG hiervoor gecompenseerd moeten worden bestaan nog grote verschil len van mening. Dit heeft staatsse cretaris Bolkestein van economi sche zaken gisteren gezegd na af loop van de ministerraad in Brus sel. De tariefverhoging is nodig, om dat, de Europese industrie niet is opgewassen tegen de stroom Ja panse recorders. Een vrijwillige exportbeperking, die vorig jaar werd overeengekomen, blijkt niet te werken. Bovendien vindt de Europese Commissie dat de invoerrechten voor de verschillende categorieën elektronica veel te ver uiteenlopen en eigenliik dringend aan harmoni- sering toe zijn. Zo rust er op halfge leiders een tarief van zeventien procent, terwijl het eindprodukt waarin de chips zijn verwerkt met niet meer dan vier procent wordt belast. Om die reden maakte een verla ging van het tarief voor halfgelei ders van zeventien naar veertien procent deel uit van het pakket waarmee de Europese Commissie naar de GATT (Algemene overeen komst inzake tarieven en handel) had willen stappen om over de ver anderingen in de importtarieven te praten. De regels van de GATT schrijyen voor dat bij een verho ging van de invoerrechten op een bepaald produkt elders compensa tie moet worden getroffen. Gisteren bleek echter dat binnen de Gemeenschap nog grote bezwa ren bestaan tegen het commissie voorstel. Landen die zelf chips pro duceren, zoals Italië, voelen er niets voor de invoer uit derde lan den te vergemakkelijken. Ook over de lijst met andere produkten die volgens de commissie binnen de GATT moet worden „aangeboden" is nog geen overeenstemming. West-Duitsland liet weten dat de invoerrechten op fototoestellen a cassettebandjes niet kunnen vel dwijnen. Omdat de ministers van bu landse zaken er dinsdag nog uit kwamen is de zaak nu verwe; naar de industrieraad van staande donderdag. Voor die moet de „cocktail" met compens tieprodukten ambtelijk nog een worden bekeken, aldus Bolk stein. De EG moet overigens wel oj schieten als zij voor 1 januari nt iets wil doen aan de invoerrechte De zaak zou eigenlijk nu al bij GATT moeten zijn aangekaart. Om het niet nog ingewikkeld? te maken heeft de commi voorstel om ook andere consumen tenelektronica aan de EG-buitei grenzen zwaarder te belasten al getrokken. Voor versterkers, radic tuners en kleurentelevisies verai dert er voorlopig niets. Met het bereikte compromis zijn de eisen van de havenloodsen in materiële zin in ieder geval groten deels ingewilligd. De wijze waarop de honorering is opgebouwd, beantwoordt echter niet geheel aan hun aanvankelijke eisen. Met na me over de functie-invulling van de havenloodsen in het nieuwe ak koord, is de dienstcommissie min der tevreden. „Maar het is een compromis. We hopen dat de colle gae ermee instemmen", aldus de secretaris van de Dienstcommis sie, L. Visser. In het akkoord wordt voor de toelage onregelmatige dienst (tod) gebruik gemaakt van de maximale ruimte (660 gulden) die de Rijksre geling Bezoldigingsbesluit Burger lijke Rijksambtenmaren biedt. Aan een beperkt aantal loodsen (maximaal 45) die bijzondere taken verrichten, zal een toelage van twee salarisperiodieken worden toegekend. Dat komt ongeveer overeen met de 316 gulden senio ren-toeslag die de rijksloodsen krygen voor het verrichten van bij zondere werkzaamheden. Het compromis zou vandaag tij dens twee bijeenkomsten in de Botlek aan de havenloodsen wor den voorgelegd. Er is voor deze manier van vergaderen gekozen om te voorkomen dat het scheep vaartverkeer hinder van de verga deringen ondervindt. Het compromis over de honore ring van de havenloodsen vormt een eerste fase van het overleg dat wordt gevoerd tussen bonden en gemeente over de situatie die is ontstaan na de schorsing van het Rotterdamse ambtenarenakkoord door minister Rietkerk (binnen landse zaken). Vrijdag zal het over leg worden vervolgd om tot een uitwerking te komen van de rege ling voor toeslag onregelmatige dienst (tod) voor alle categorieën ambtenaren die onder het geschor ste ambtenarenakkoord vallen. Het college van B en W heeft zich bereid verklaard daarbij uit te gaan van de intenties van dat akkoord en de ruimte die de minister heeft gelaten. Wethouder Jansen zei gister avond „alle wegen om het akkoord van 11 juni alsnog te kunnen invul len te willen onderzoeken". Bin nenkort zal hij overleg plegen met minister Rietkerk over een even tuele commissie van wijze mannen die een beoordeling moet geven van de verschillen van mening tus sen het rijk en de gemeente Rotter dam over de, extra onregelmatig heidstoeslag voor ambtenaren in de (vol)continuedienst. Daarbij Kort Zakelijk da. In het geschorste ambtenarenak koord was de verhoging van de tod tot maximaal 799 gulden geregeld, de harmonisatie van arbeidstijden in de volcontinuediensten en on derzoeken naar de efficiëncy en ef fectiviteit in dienstroosters en de positie van het brandweerperso neel en het RET-personeel (die nog niet in het akkoord waren opgeno men). De ambtenarenbonden CMHA, AC en CFO, waarin de helft van al le havenloodsen zijn georgani seerd, toonden zich redelijk opti mistisch over het bereikte compro mis. CFO-bestuurder H. Bruning verklaarde gisteravond het com promis met een positief advies aan zijn achterban te zullen voorleg gen. „Er zitten natuurlijk pijnpun ten aan alle kanten, maar dit was het uiterste wat eruit te halen viel", aldus de bondswoordvoerder. Ook het vervolgoverleg over de andere ambtenarencategorieën in de (vol- )continuedienst ziet Bruning met vertrouwen tegemoet. Abva/Kabo-woordvoerder N. van Haastert (waarbij overigens geen loodsen zijn aangesloten) wees erop dat het compromis slechts een klein stukje van de lan ge weg is die de onderhandelings partners nog voor de boeg hebben. GENEVE (UPI/Rtr) - De minis ters van olie van de Organisatie van Olie Exporterende Landen (OPEC) hebben besloten het Am sterdamse accountantskantoor Klynveld Kraayenhof opdracht te geven de produktie van de dertien OPEC-landen onder de loep te ne men, zo heeft OPEC-voorzitter Soebroto, minister van olie van In donesië, gisteren gezegd. Klynveld Kraayenhof had de ministers al een rapport overhandigd over de export van de olielanden afzonder lijk. De rapportage moet de contro- WERKLOOSHEID - De werkloos heid in in ons land is jaarlijks be meten ongeveer 40.000 man/vrouw teveel doordat werkzoékenden het gewestelijke arbeidsbureau (GAB) verzuimen te melden inmiddels een baan te hebben gevonden. Dit blijkt uit antwoorden van de staatssecretarissen De Graaf en Kappeijne van de Coppello (sociale zaken en werkgelegenheid) op schriftelijke vragen van de WD- kamerleden Nijhuis, Rempt en Van Erp. De bewindslieden bekijken of gezien deze effecten op de werk loosheidscijfers een nader onder zoek bij/door de GAB's nodig is. Ie op de naleving van de produktie- afspraken door de OPEC-landen vergemakkelijken. De ministers van olie hebben gis teren nog geen resultaat bereikt met hun besprekingen. Het ziet er naar uit dat ze zullen besluiten de prijzen van enkele soorten olie iets te wijzigen. Na het ochtendberaad verklaarde de minister van olie van Iran, Mohhammad Ghazari, dat zijn land voorstander is van het verlagen van de prijs van de - goed kopere - zware oliesoorten, maar alleen als daar een verhoging van de prijs van de lichte olie tegen over staat. Voordat het overleg verder ging liet de Saoedische minister van olie, Achmed Zaki Jamani, weten dat de omvang van de prijsverla ging voor zware olie afhangt van de omvang van de prijsverhoging voor lichte olie. Koeweit en Alge rije zijn ook voorstander van ge noemde prijswijzigingen. De OPEC-prijzen liggen officieel één a anderhalve dollar per vat (159 liter) hoger dan prijzen op de vrije markt. In kringen van de conferen tie in Genève is vernomen dat de ministers wellicht zullen besluiten de prijs van zware olie met slechts een halve dollar per vat te verla gen. ROTTERDAM - De Rotterdamse burgemeester Bram Peper heeft gisteren aan de Merwedehaven een nieuwe 'klimaloods' geopend. De loods moet de concurrentiepositie verbeteren wat betreft de fruitoverslag. Met de Rotterdam Fruit Terminal is een investering gemoeid van 12 miljoen. In de haven wordt nu jaarlijks ongeveer 400.000 ton fruit afgehandeld (foto anp> MAINZ (AP) - Behalve in Oost rijkse is nu ook in twee Duitse nen de chemische stof di-etl keenglycol aangetroffen. Dat_hi het ministerie van milieu ii land-Pfalz gisteren bekendj maakt. Het gaat om twee witt Rijnwijnen, de Framersheime Kreuzweg, Huxelrebe Auslesi 1983 en de Albiger Petersberg, Op tima Beerenauslese 1983. In d twee wijnen werden concentratie van 0,23 en 0,17 gram per liter ge vonden. Bottelarij In totaal zouden 3.900 flessa van de twee wijnen zijn gemaakl Volgens de bottelarij zijn de beid wijnen alleen aan eindverbruiker geleverd en daardoor in de hande noch in de horeca terechtgekomen aldus de woordvoerde van het mi nisterie. Van de zijde van de botte larij werd daarbij meegedeeeld da de beide Westduitse wijnen nie met Oostenrijkse wijnen in aanra king kunnen zijn gekomen. Wel de leverancier, de wijnproduce Römerhof, tevens importeur vi Oostenrijkse wijnen. DEI poli maa han troe rap] tior De geb: gen ond Inflatie In de eerste helft van dit jaar zijn de prijzen in Nederland minder snel gestegen dan in andere EG- landen. Dit blijkt uit cijfers van Eu- rostat, het Europese bureau voor statistiek. Het prijsindexcijfer steeg in Nederland met 1,2 pro cent. Het prijsgemiddelde voor consumentenprodukten in de EG als geheel ging in het eerste half jaar met 3,6 procent omhoog. Uit de cijfers blijkt verder dat Nederland het enige land in de EG is waar de prijzen in juni zyn ge daald (met 0,1 procent). De groot ste prijsstijgingen doen zich nog steeds voor in Italië (0,5 procent) en in Griekenland (1,8 procent). Auto's Japan heeft in de eerste zes maanden van 1985 een recordpro- duktie van 6,12 miljoen personen wagens, bussen en vrachtauto's be haald, een toeneming van 5,7 pro cent in vergelijking met dezelfde periode van het vorig jaar. Dit heeft de vereniging van autofabri kanten gisteren in Tokio bekend gemaakt. Van januari tot en met juni rol den 3,78 mi\joen personenwagens van de band, 2,3 miljoen vrachtau to's en 50.836 bussen. De afzet in eigen land nam toe met 0,8 procent en de export groeide met ongeveer acht procent tot 3,27 miljoen au to's. Videorecorders Het Zuidkoreaanse bedrijf Dongwon Electronics heeft giste ren bekend gemaakt dat het met Philips een joint venture heeft op gericht om videorecorders voor de Amerikaanse markt te produceren. In de nieuwe 'Video Corporation of Korea' zal Philips een 70-procents- belang hebben en Dongwon 30 procent. Volgens Dongwon zal voor 50 miljoen dollar bij Seoul een fabriek worden gebouwd die in september 1986 gereed moet zijn en een produktiecapaciteit krijgt van 500.000 recorders per jaar. GENEVE (Rtr) - Een aantal Derde- Wereldlanden heeft gisteren forse kritiek geuit op het Multivezelak- koord, en heeft de overeenkomst discriminerend, te duur en onvol doende genoemd. In een verkla ring, die door 21 landen is onderte kend, zeggen de ontwikkelingslan den dat het akkoord in toenemen de mate de textielexport vanuit de Derde Wereld beperkt, maar ze la ten in het midden of ze tegen een verlenging van het Multivezelak- koord zullen stemmen. Het Multivezelakkoord werd in 1974 door 51 landen ondertekend. Het akkoord geeft de industrielan den het recht om hun markt af te schermen via importbeperkingen om hun eigen textielindustrie te steunen. Toentertijd gold het ak koord als een tijdelijke afwijking van de grondregels van de Algeme ne Overeenkomst inzake Tarieven en Handel (GATT) om de westerse landen de kans te geven hun tex tielindustrie aan te passen en te moderniseren. De overeenkomst werd verlengd in 1978 en 1982, terwijl gisteren in Genève de eerste voorbereidende besprekingen gehouden werden voor een eventuele nieuwe verlen ging in 1986. De Verenigde Staten, de Europese Gemeenschap en Ja pan riepen tijdens deze ontmoe ting op tot een verlenging van de overeenkomst. De^merikaanse af gevaardigde Charles Carlisle waar schuwde ervoor dat de VS weieens protectionistische maatregelen kunnen nemen om hun eigen tex tielindustrie te beschermen. De EG en Japan daarentegen mee te willen werken aan een verdere li beralisering van de textielimport. 'Prof. Heertje was dekmantel voor zwendel met effecten' DEN HAAG (GPD) - De Am sterdamse hoogleraar dr. Ar nold Heertje (51) is er gister avond publiekelijk van be schuldigd dat h(j zijn naam heeft geleend aan twee beleg gingsfondsen die beleggers hebben opgelicht voor een be drag tussen 16 en 20 miljoen gulden. De hoogleraar zou voor de vermelding van zijn vertrou wen wekkende naam op een folder een jaarlijkse vergoeding van 50.000 gulden hebben geïn casseerd. De onthullingen werden ge daan door het blad Effect van de Vereniging Effectenbe scherming (V.E.B.) en voor de televisie nog eens toegelicht door de directeur van de VEB drs. A. Gerla. Heertje zelf kon geen commentaar geven. Hij was., volgens zijn zoon zonder van iets te weten, gistermiddag voor een vakantie van drie we ken richting Frankrijk vertrok ken. Gerla zei onomwonden dat Heertje, die econoom is en staathuishoudkunde doceert aan de Universiteit van Am sterdam, het prestige van uni versiteit en wetenschap heeft misbruikt door zich te be moeien met beleggingen zon der daar verstand van te heb ben. Volgens Gerla ging het in een van de gevallen om „een oplichter die niet met de pet, maar met een kist rondging" om geld te bemachtigen, met de vooropgezette bedoeling dat te laten verdwijnen. De VEB-directeur zei tenslot te te vinden dat er strengere voorschriften moeten komen voor bemoeienissen met beleg gingen, alsmede controle en toezicht. GRONINGEN/NIEUWEGEIN (GPD) - De meerderheid van de ruim vierhonderd werkloze tand artsen in Nederland moet naar het buitenland verkassen. Alleen dan maken ze kans binnen afzienbare tijd in hun vak aan de slag te ko men. De Nederlandse Maatschap pij tot Bevordering der Tandheel kunde (NMT) in Nieuwegein on derzoekt op het ogenblik of ze be reid zijn hun vaderland te verlaten. Dat gebeurt door middel van een enquête. „Het zit hier muurvast. Jaarlijks komen er enkele honderden werk zoekende tandartsen bij, terwijl er maar een paar praktijken vrijko men. Er wordt wel naar andere op lossingen gekeken, maar werken in het buitenland is een heel reële mogelijkheid", aldus een woord voerster van de NMT. Het landelijke Praktijk Erva- ringsplaatsenplan (PEP), dat werk loze tandartsen in staat stelt hun handvaardigheid bij te houden, kan de problemen niet oplossen. Een verlaging van de praktijknorm van 3250 patiënten is niet te ver wachten. De uitkomst van de enquête be paalt op welke manier het werk loosheidsprobleem wordt aange pakt. „Wij tasten af waar de belang stelling naar uitgaat", aldus de woordvoerster. De resultaten van het onderzoek zijn volgens haar over zo'n zes weken bekend. Binnen Europa kunnen jonge 'kiezepeuters' hun voorkeur uit spreken voor negen landen, waar onder Duitsland - waar al zo'n 2200 buitenlandse tandartsen werken -, Spanje en Portugal. Buiten Europa kan gekozen wor den voor de Afrikaanse landen, de Golfstaten (zoals Saoedi-Arabië), Indonesië, Midden- en Zuid-Ame- rika en Zuidoost-Azië. Ook wordt gevraagd hoe lang de tandartsen ir het buitenland willen werken. De kortste periode die kan wordei aangekruist is zes maanden. Er zijn al contacten met Saoedi- Arabië en zusterorganisaties in Duitsland en Spanje. Intern is hel binnen de NMT echter nog niet duidelijk of werken in het buiten land een permanente of een tijde lijke zaak moet worden. Dat mede afhangen van de uitkomst van de enquête. Wel staat volgem de NMT vast dat wie boor en ex tractietang in het buitenland han teert, op de wachtlijst blijft staan voor een praktijk in Nederland. De vrijkomende praktijken wor den op het ogenblik met ijzeren hand over de werkloze tandartsen verdeeld aan de hand va wachtlijst. Gemiddeld duurt het meer dan drie jaar voor ze aan bod komen. Het is de verwachting dat de wachttijden nog verder zullen stijgen. Wanneer alle afgestudeer den in Nederland blijven, staan bij ongewijzigd beleid in 1992 zo'n 2000 tandartsen als werkloos gere gistreerd, ongeveer een kwart van de beroepsgroep. TOKIO (Rtr) - Toyota, de grootste autoproducent van Japan, begint in 1988 met de produktie van per sonenwagens in Canada en de Ver enigde Staten, zo is gisteren in To kio bekendgemaakt. Toyota, die al samen met de Amerikaanse Gene ral Motors (GM) een autofabriek in Fremont (Californië) heeft, liet we ten dat er in de VS per jaar onge veer 200.000 en in Canada per jaar ongeveer 50.000 wagens zullen worden gemaakt. Bovendien zullen er vanaf eind volgend jaar in de fabriek in Cali fornië 50.000 wagens voor Toyota worden gemaakt. Op het ogenblik worden daar door Toyota ontwor pen wagens gemaakt die door GM worden verkocht. Toyota is nog op zoek naar een geschikte vestigings plaats voor de geplande fabrieken in de VS en Canada. De grootste autoproducent van Japan is de laatste Japanse autofa brikant die in Noord-Amerika gaat produceren. Honda maakt sinds 1982 in Ohio 150.000 wagens per jaar en wil er in 1988 300.000 van de band laten lopen. In maart begon Nissan, de op een na grootste auto fabrikant van Japan, in zijn vracht wagenfabriek in Tennessee met de produktie van personenwagens. Het is de bedoeling dat er in 1987 140.000 trucks en 100.000 perso nenwagens worden gemaakt. Mazda en Mitsubishi hebben (plannen om in de VS te gaan pro- 'duceren. Mazda denkt vanaf 1987 in Flat Rock bij Detroit 240.000 personenwagens per jaar te gaan maken en Mitsubishi wil vanaf 1988 180.000 wagens produceren. De Amerikaanse Ford heeft een Luchtvaartmaatschappij plukt vruchten van verbeterde wereldeconomie SCHIPHOL (GPD) - De KLM heeft het afgelopen jaar de vruch ten geplukt van een verbetering in de wereldeconomie. De groei van het luchtvervoer is daardoor "aan zienlijk groter geweest dan in de voorgaande jaren", zo schrijft de nationale luchtvaartmaatschappij in het jaarverslag over het afgeslo ten boekjaar 1984/1985 (van april tot april). De toename van passagiers- en vrachtvervoer stuwde de bela dingsgraad (de hoeveelheid passa giers en vracht in verhouding tot de beschikbare ruimte in de vlieg tuigen) van KLM omhoog. Hoewel de luchtvaartmaatschappij een be ladingsgraad van 65 procent vele jaren als een goed streven zag, schoot de beladingsgraad in het boekjaar van 65,4 naar 70 procent. Als alle KLM-vliegtuigen altijd geheel gevuld met passagiers en vracht vlogen, zou de maatschap pij een beladingsgraad van 100 pro cent hebben. Een onmogelijke op gaaf maar KLM schrijdt steeds ver der door naar de top. In principe was zeventig procent van de KLM- vloot non-stop geheel gevuld. Te gelijk met de toename in belading, schoot ook de kritische beladings graad mee omhoog: het percentage waarop de luchtvaartmaatschappij winst noch verlies maakt; het keer punt naar verlies. Alles boven dit percentage is winst, alles eronder verlies. Kwetsbaar Deze kritische beladingsgraad steeg in het afgesloten boekjaar van 64,4 naar 66,3 procent. De KLM vindt het verschil tussen de kritische en de werkelijke bela dingsgraad (nog geen vier procent verschil) te hoog. "Een hoge kriti sche beladingsgraad en een gerin ge marge tussen kritische en werkelijke beladingsgraad maken het bedrijf kwetsbaar voor tegen vallers. Wij streven op dit punt naar verbetering", aldus het jaarverslag. In het afgelopen boekjaar (het negende winstjaar in successie) ging het de KLM in ieder geval voor de wind. De luchtvaartmaat schappij verdubbelde de winst van 103 naar 290 miljoen gulden en kan de aandeelhouders nu eindelijk te vreden stellen in hun roep om uit kering van dividend. Of de aan deelhouders het dividend (5 tot 8 procent) voldoende vinden, zal blijken op de aandeelhoudersver gadering van 15 augustus. De inkomsten haalde KLM van zelfsprekend voor het leeuwedeel uit vervoer van passagiers (3.474 miljoen gulden is: 12 procent meer) en vracht (1.127 miljoen gulden is: 22 procent meer). Het postvervoer echter steeg ook flink (35 procent) en zorgde voor een totaal aan in komsten van 81 miljoen gulden. Het chartervervoer daalde (een be wuste politiek van KLM die met lijndiensten opereert) van 95 naar 58 miljoen gulden. In de grote cijfers zit de bijdrage van KLM dochter NLM-cityhop- per verwerkt. Het ging in het boek jaar 1984/1985 met de NLM meer dan goed. De immer verliesgeven de dochteronderneming kan nu bogen op een winst. NLM behaal de een winst van 4,1 miljoen gul den tegen een verlies van 2,3 mil joen vorig jaar. Kostenbesparingen en een passagiersstijging van bijna tien procent zorgden hiervoor. De bet aan de goede cijfers moet ook het afstoten van onrendabele luchtlijnen in het noorden des lands zijn. NLM werkte het afgelo pen jaar met 244 personeelsleden (230 vorig jaar). Hotels Naast het vervoer verdient KLM geld aan exploitatie van hotels en andere zaken. Zo worden er techni sche werkzaamheden voor andere luchtvaartmaatschappijen ver richt, iets wat KLM 256 miljoen gulden opleverde (een stijging van 15 procent). Belangrijk bij de tech nische werkzaamheden is het on derhoud van de General Electric straalmotoren (40 procent van alle bestaande straalmotoren) voor an dere maatschappijen. Opbrengst van winkels (tax free shop voor si garetten en drank op Schiphol) en de rijdende winkels aan boord van vliegtuigen, leverde ook een stij ging op van zestien procent met een totaal van 140 miljoen gulden. Andere posten daalden; zoals het verhuren van vliegtuigen (min 22 procent) of boordverzorging van passagiers voor andere maatschap pijen (min 11 procent). Het totaal aan overige inkomsten beloopt 858 miljoen gulden. De totale bedrijfslasten van KLM bedroegen in het verslagjaar 5.377 miljoen gulden. De overige bedrijfskosten nemen met 1.946 miljoen het grootste deel voor hun rekening. Dit zijn kosten voor lan dingsgeld, overvliegkosten, afhan deling door derden en commercië le reclamekosten. Daarna komen de salarissen en sociale lasten van alle KLM-ers (totaal 1.587 miljoen gulden) gevolgd door andere on ontkoombare kosten om een vlieg tuig in de lucht te krijgen: vlieg tuigbrandstof - 1.159 miljoen gul den. belang van 24 procent in Mazda, terwijl Chrysler overweegt zijn be- lang van vijftien procent in Mitsu bishi te vergroten. Deskundigen hebben laten weten dat Toyota naar Noord-Amerika wil gaan uit angst zijn grote marktaandeel in de VS te verliezen wanneer de andere Japanse fabrikanten daar produk- tievestigingen hebben. De autoproducenten in Japan beperken sinds enkele jaren op vrijwillige basis hun uitvoer naar de VS. In april is het uitvoercontin- gent vergroot van 1,85 miljoen tot 2,3 miljoen auto's. Toyota mag per jaar 620.760 auto's aan de VS leve ren, Nissan 547.920, Honda 428.590, I Mazda 229.720 en Mitsubishi 186.010. In de auto-industrie is ver nomen dat de autoproducenten in Japan ook naar de VS trekken om onder de exportbeperking uit te komen. Toyota maakte zijn plannen om in de VS te gaan produceren be kend een week voordat de Japanse regering maatregelen aankondigt om wat te doen aan het enorme overschot op de Japanse handels balans. Vorig jaar bedroeg het overschot aan Japanse kant in de handel met de VS 33,83 miljard dollar; de Japanse autoverkoop in de VS droeg daaraan 12,64 miljard dollar bij. ENQUÊTE - Volgens een enquête van het bureau Inter/View vindt een meerderheid van de kiezers (57 procent) dat minister Van Aarden- ne behoort af te treden naar aanlei ding van de geheime afspraken die hij zou hebben gemaakt met de zuidelijke provincies over de bouw van kerncentrales in Borssele en Moerdijk. Van 31 procent mag de minister aanblijven. De resultaten van de opniepeiling worden deze week gepubliceerd in het week blad De Tijd. Uit de enquête blijkt dat slechts veertien procent van de onder vraagden geloof hecht aan de ont kenning van Van Aardenne over de afspraken, die volgde op de pu- blikatie van documenten die door de actiegroep „De wraak van jhr mr De Brauw" uit het ministerie van economische zaken waren ge stolen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 6