Acht jaar tegen huisarts geëist Damherten bij Het Loo worden te duur Verbod omstreden boek Schiermonnikoog geëist Sail '85 wordt weer groots zeilspektakel kilo 7,90 1,75 WOENSDAG 24 JULI 1985 PAGINA 5 Wegens doden bejaarde patiënten DEN HAAG (GPD) - Officier van justitie mr. De Waardt heeft gisteren voor de president van de Haagse rechtbank 8 jaar gevangenisstraf geëist tegen een 32-jarige huisarts we gens viervoudige moord. Volgens de officier is bewezen, dat de arts vier bejaarden uit het Haagse verzorgingstehuis De Terp ongevraagd en met voorbedachte rade om het leven heeft gebracht. De verdachte heeft bekend de be jaarden door het inspuiten van in suline te hebben gedood. Dat ge beurde naar zijn zeggen op verzoek van de patiënten. Hij kon dat ech ter niet aantonen, omdat de bejaar- ziekenhuis gestuurd". De verdachte beweerde dat het inroepen van specialisten of ver voer naar het ziekenhuis geen zin meer zou hebben gehad, omdat de patiënten in een stervensfase i den tijdens hun laatste levensfase keerden en beslist niet meer had- _i coma verkeerden. De huisarts beweerde, dat de be jaarden al jaren eerder om eutha nasie hadden gevraagd in het geval zij die wens niet meer kenbaar zou den kunnen maken. Zo had een be jaarde vrouw gezegd niet als een kasplantje te willen leven en een ander had de dokter gesmeekt „laat me niet stikken", wat tot den kunnen herstellen. De bejaar den leden volgens hem aan kanker, maar ook dat kon hij niet aanto nen. Hij had slechts in een geval een onderzoek in het ziekenhuis la ten verrichten, maar in plagts van kanker constateerden de specialis ten slechts een infectie. Bovendien waren de patiëntenkaarten, waar op de medische gegevens staan bazing van de president van de vermeld, tijdens de laatste rechtbank door de arts als verzoe ken tot euthanasie werden opge vat. Volgens mr. De Waardt heeft de arts naar eigen goeddunken gehan deld. Hij noemde de verdachte ei genzinnig en verweet hem een to taal gebrek aan normen. De eisen van zorgvuldigheid die bij een ver zoek om euthanasie in acht moeten worden genomen, zijn door de ver dachte volkomen genegeerd. „De arts heeft zonder meer gekozen voor de dood van de bejaarden. Hij heeft niet overwogen of het lijden van de patiënten op andere wijze kon worden verlicht. Er zijn geen specialisten geraadpleegd en de bejaarden zijn ook niet naar een den van het leven van de bejaarden niet meer bijgehouden. „Ik had daar geen tijd voor", zei de arts. De verpleegkundigen van De Terp hebben in hun getuigen verklaringen betwijfeld of de be jaarden wel zo ernstig ziek waren als de arts beweerde. Volgens de getuigen leden twee van de bejaar den wel aan kwalen, maar die wa ren op zichzelf niet dodelijk. Twee andere bejaarden zouden alleen maar dement zijn geweest. Een 85- jarige man werd op de dag voor zijn overlijden door een verpleeg ster nog zeer levendig genoemd. Zo levendig zelfs, dat zij in het dag rapport meldde: „Pas op, dat hij niet uit bed klimt". De president van de rechtbank, mr. S. Kootte, zette grote vraagte kens achter de manier, waarop een einde aan het leven van de bejaar den was gemaakt. De dokter had in alle gevallen voor een dodelijke do sis insuline gekozen. Volgens de president is dat een uiterst onge bruikelijke keuze. Hij noemde in suline een van de naarste midde len. „Het veroorzaakt krampaan vallen en leidt niet onmiddellijk tot de dood. Het kan uren, soms dagen duren voordat de dood intreedt". In één geval leidde de toediening van insuline tot een dramatisch ge beuren. Tot ontzetting van de fami lieleden kwam de stervende be jaarde plotseling overeind, liep rood en paars aan, spuwde bloed uit mond en neus en viel vervol gens dood neer. Mr. Kootte stelde dat er doeltref fender medicijnen in de handel zijn. Hij achtte'het niet uitgesloten dat de arts voor insuline had geko zen, omdat de aanschaf van dat middel in grote hoeveelheden niet verdacht is. Bovendien laat insuli ne geen sporen in het lichaam van de patiënt na, wat ook een overwe ging van de arts kan zijn geweest. De dokter ontkende dat. Tijdens de zitting werd niet dui delijk wat de arts heeft bewogen het leven van de bejaarden te bëeindigen. Volgens sommigen ge tuigen had de dokter een hekel aan bejaarden en kon hij maar weinig geduld opbrengen voor de klach ten van zijn patiënten. De hoofd verpleegkundige van het verzor gingstehuis, die van medeplichtig heid wordt verdacht en later voor de rechtbank moet verschijnen, heeft tegenover de politie ver klaard dat de huisarts vaak te be roerd was om naar De Terp te ko- In een psychiatrisch rapport, dat op verzoek van de verdachte zelf i door zich muisstil te houden. wgeen psychische stoornissen zijn geconstateerd. De officier van justitie toonde zich daarover nogal verbaasd, omdat de arts eerder een psychiatrisch on derzoek op verzoek van het open baar ministerie had geweigerd. De rechtbank doet op 6 augustus uitspraak. Ook in hoger beroep 7 en 15 jaar voor moord bij Teriet ARNHEM (ANP) - Het gerechts- echtpaar zich heftig tegen de in- hof in Arnhem heeft gisteren twee braak verzette, mannen veroordeeld tot gevange- Zijn 27-jarige medeplichtige nisstraffen van 7 en 15 jaar wegens werd door het gerechtshof veroor- doodslag en afpersing. Een 25-jari- deeld tot een celstraf van 7 jaar we- ge man kreeg 15 jaar cel omdat hij gens medeplichtigheid aan afper- vorig jaar juni tijdens een inbraak- sing. Het gerechtshof bevestigde poging by het Arnhemse zweef- hiermee de eerdere rechtbankvon- vliegcentrum Teriet de 41-jarige nissen over beide mannen die in restaurantbeheerder en zyn 40-jari- hoger beroep waren gegaan. £w»nWn»t0r»Bhoi!Mpfdf^.nd hpt Een derde betrokkene moet op ópgestëld, wordt de dokter een toe- schoten. Dat gebeurde toen 27 augustus voor het gerechtshof gewijde en hardwerkende huisarts verschijnen. Hij werd eerder door genoemd bij Til C In ho 1A71I de rechtbank veroordeeld tot een J USlllIC Wil gevangenisstraf van zestien jaar wegens moord. Hij schoot de ge- nyjpl wonde stiefdochter van het echt- IJ1 UCl O öiACA paar dood omdat hij vermoedde dat zij hem had herkend. Het 11- n o a v lVl o rn Ir Ir n jarige zoontje van het echtpaar ont- llclcll lTldlUlVlVU kwam destijds aan het bloedbad terugsturen DEN HAAG (ANP) - De Marok kaanse broers Moestafa en Yamani Boerimi zullen op korte termijn ons land moeten verlaten. Hun ou ders, die als gevolg van een gasont ploffing in de woning gewond wa ren geraakt, zullen naar het zich laat aanzien spoedig het zieken huis mogen verlaten, zodat de op vang van de jongens verzekerd is, aldus justitie. Zodra de omstandig heden het toelaten zal justitie daar om de politie Eindhoven opdracht geven de broers naar Marokko te rug te sturen. De gasontploffing in Marokko was eerder voor staatssecretaris Korte-Van Hemel (justitie) aanlei ding de uitzetting enige tijd uit te stellen. Nu gebleken is dat de ou ders spoedig hersteld zullen zijn ziet zij geen aanleiding de zaak nog verder op de lange baan te schui ven. Ook het kamerdebat dat de PvdA over de kwestie heeft aange- .vraagd, en dat in september wordt gehouden, zullen de broers niet in Nederland mogen afwachten. AMSTERDAM (ANP/GPD) - Ruim duizend schepen uit de meeste zee varende naties, variërend van ko lossale windjammers tot piepklei ne zeilbootjes, doen mee aan de derde zeilmanifestatie Sail '85 in Amsterdam. De manifestatie wordt van 1 tot en met 6 augustus gehouden. Vorig jaar bezochten ruim twee miljoen mensen het zeil- spektakel. Het twee miljoen gulden kosten de evenement is al uit de kosten, aldus de vice-voorzitter van Sail '85, mr. C. M. Goekoop, burge meester van Leiden. Deze derde Sail-week werd gefinancierd door sponsors en subsidiegevers, plus de verkoop van nu al honderddui zend programmaboekjes. Het Sail-evenement, dat tydens het 700-jarig bestaan van Amster dam in 1975 is begonnen als een ge zellig feest in de meestal rustige haven van de hoofdstad, is uitge groeid tot de grootste gratis toe gankelijke attractie in Europa. „We hopen dat het echt kermisweer wordt met wat bewolking en een lichte bries. Dat zijn ideale omstan digheden voor dit feest", aldus Sail-bestuurslid drs. J. H. J. van Doorn. In Amsterdam wordt driftig ge- BIDDINGHUIZEN - In Bidding huizen bij de Flevohof werden gis teren de eerste officiële Melkpakken Races gehouden voor kinderen tot en met 15 jaar. Lege meklkpakken worden aan elkaar gelijmd, roei spanen en natuurlijk de 'witte mo tor' zorgen voor de voortdrijving van de vaartuigjes. Het idee is ko men overwaaien uit Australië. (foto ANP) DEN HAAG - De PTT heeft het Haagse Madurodam tien op maat ge maakte telefooncellen aangeboden, die gisteren door een monteur werden geïnstalleerd. rtotoANP) T uinverfr aaiing straks zonder toestemming DEN HAAG (ANP) - Wie een tuinkabouter, konijnehok of stenen barbecue op zijn gazon wil plaatsen hoeft straks niet langer toestemming aan de ge meente te vragen. Minister Winsemius (volkshuisvesting) is van plan de woningwet uit het begin van deze eeuw te ver nieuwen. De bewindsman hoopt het ontwêrp mei volgend jaar gereed te hebben. Een tuinkabouter - evenals een zonnewyzer - is weliswaar geen gebouw maar wel een bouwwerk. Daarvoor moet men volgens de huidige wet naar het gemeentehuis, want de overburen zouden er wel eens last van kunnen hebben. De nieuwe wet maakt het de tuineigenaar een stuk gemak kelijker, omdat toestemming van B en W niet langer noodza kelijk is. ALKMAAR (GPD/ANP) - „Hield Bergmans zich maar aan de gewo ne, simpele feiten. Maar hij be schuldigt klakkeloos op grond van vage suggesties in de trant van 'er zal wel eens iets mis zijn geweest". Zo karakteriseerde de Tilburgse advocaat mr. F. A. van der Reijt gisteren in kort geding voor de Alkmaarse rechtbankpresident mr. T. W. Attema het boek 'Schier monnikoog, oogappel van Hitier'. In het boek wordt de verstandhou ding van de eilandbewonèrs mét de Duitse bezetter op omstreden wyze beschreven. Namens de zoon van oud-burge meester van Schiermonnikoog, wijlen Hendrik Willem van den Berg, die in het boek van verraad wordt beticht, vroeg mr. Van der Reijt gisteren vernietiging van de tweede druk van het boek en een verbod op toekomstige pogingen het opnieuw uit te (laten) geven. Het gaat de eiser vooral om pas sages waarin de auteur de toenma lige burgemeester beticht van ver raad. Auteur Bergmans beweert in zijn boek dat de Duitse Kriegsma- rine-delegatie die op 16 mei 1940 aan land kwam op Schiermonni koog, daartoe door Van den Berg schriftelijk is uitgenodigd. In 1972 doken uit de nalatenschap van een Duitse officier twee documenten op. Een telegram voor de Marine- nachrichtendienst op het oostelij ker gelegen Borkum en een briefje, ondertekend door Van den Berg, waarin hij verzoekt het gehele ei land Schiermonnikoog onder Duit se bescherming te stellen. Het telegram behelst de tevreden melding van de officier dat deze het eiland goedschiks onder con trole heeft kunnen brengen. Mr. Van der Reijt bracht naar voren dat het bewuste briefje nergens gedo cumenteerd ligt. Mr Van der Reijt sprak van „een schyn van authen ticiteit". De eerste uitgave van 'Schier monnikoog, oogappel van Hitier' werd zonder zijn medeweten op initiatief van gemeentebestuur en -raad van Schiermonnikoog ver nietigd. De tweede uitgave wil de auteur nu in eigen beheer laten verschijnen. Over veertien dagen geeft Bergmans een vervolg op het gewraakte boekje uit: 'Weerwolven op Schiermonnikoog', waarin hy de waarheid en intriges rond 'Schiermonnikoog, oogappel van Hitier' uit de doeken wil doen. Uitspraak 30 juli. BROODJE TARTAAR - Staatsse cretaris Van der Reijden (WVC) is op dit moment niet in staat duide lijke richtlijnen voor de hygiëne van broodjes tartaar op te stellen. In antwoord op schriftelijke vra gen van de PvdA zegt de bewinds man dat er geen wettelijk vastge legde 'microbiologische normen' zijn, op grond waarvan iets kan worden gezegd over de kwaliteit van tartaar. Dit naar aanleiding van de resultaten van een onderzoek van de Consumentenbond naar de kwaliteit van tartaar-broodjes. De prins is uitgejaagd, de dieren worden afgeschoten werkt aan de voorbereidingen voor Sail. De PTT heeft een acht kilo meter lange prikkabel langs de ka demuren aangelegd en een post kantoor gebouwd bij de passagier sterminal. Tijdens Sail zal men hier en in 39 andere Amsterdamse post kantoren een speciaal stempel kunnen halen voor de nieuwe Sail- postzegel, die samen met een enve lop waarop windjammers zijn afge beeld, wordt uitgebracht. Sail-promotie is overigens in rui me mate aanwezig binnen het hele wandelgebied bij de havens: bord jes, penningen, tegels, lepeltjes, glazen, tabakspotten en allerhande textiel. Van een vrijmarkt zal geen sprake zijn, maar wel heeft de ge meente besloten om de winkelslui tingswet voor zondag 4 augustus op te heffen. Van de duizend grote en kleine zeilschepen die zich hebben aange meld voor Sail '85 gaat alleen de komst van een Roemeense en een Portugese driemastbark niet door. Onzeker is de komst van de Gross- herzogin Elizabeth, en juist deze schoener is als lunchgelegenheid opgenomen in een campagne waarmee de nationale luchtvaart maatschappij toeristen naar Am sterdam heeft willen trekken. Nieuw in het programma is de komst van een grote Chinese drie mastjonk die vanuit Parijs naar Amsterdam is vertrokken. De vloot van 140 grote zeilsche pen die over zee naar IJmuiden is gevaren, zal daar op 1 augustus worden opgehaald door honder den platbodems, stoomsleepboten, de deelnemers van de City to Dam- race, Sail Brugge-binnendoor en de schepen van de Federatie Oud- Nederlandse Zeilschepen. Aan het eind van het zeilfeest in Amster- dam kunnen naar schatting dui zend Amsterdammers tegen een vergoeding meevaren met de Para de of Sail naar IJmuiden. Sail '85 biedt een druk program ma met demonstraties, I Jsselmeer- races voor buitenlandse beman ningsleden, pieremachochel-toch- ten, het Seaport Jazzfestival, een bloemencorso te water en een wed strijd tussen radiografisch bestuur de zeilbootjes en op zaterdag een spectaculair spiegelgevecht: een nagebootste zeeslag met tweehon derd schepen. Iedere Sail-avond zal met vuurwerk worden beslo ten. Dde Amsterdamse havenautori teiten hebben het IJ tydens het Sail-evenement afgesloten voor re creatie- en bedrijfsvaart, met uit zondering van de boten van de ge meentereiniging. De vele Neder landers die met hun eigen scheepje naar Amsterdam willen komen, worden gewaarschuwd voor de grote drukte. „Als iedereen over het water komt, staat ons een gi gantische armada te wachten. Laat het alsjeblieft een gezellige Kalver- straat op zaterdagmiddag lijken en niet uit de hand lopen. Kom naar Sail per rail", aldus een bezorgde havenmeester Muilwijk. Man steelt plezierjacht en verdwijnt spoorloos ARNHEM (GPD) - De politie maakt jacht op een 54-jarige man die er met een door hem gestolen plezieijacht van 60.000 gulden van door is, zonder ook maar het ge ringste spoortje achter te laten. De man, een goede bekende van de politie, woonde de laatste tijd ille gaal in een pension in Oosterbeek. Vorige week meldde de man zich bij de havenmeester van de jacht haven Het Eiland in het water- sportcentrum Rhederlaag in het Gelderse Lathum. Hy was, zo ver telde hij, op zoek naar een motor kruiser. Zo kwam hij in contact met de gebroeders De Reus uit Arnhem, eigenaren van De Cyg- nus, een stalen motoijacht van 9,5 meter lengte met een totale waarde van ruim 60 mille. De man toonde zich zeer geïnte resseerd en vertelde dat hij het jacht wilde kopen, zodra hij zyn ei gen schip zou hebben verkocht. Hij leverde bij de drie eigenaren zijn bankpasje in, in ruil waarvoor hij, in afwachting van de definitie ve koop, vrijelijk aan boord van de Cygnus mocht. Eind vorige week meldde de man zich opnieuw by de eigena ren. Hij had het bankpasje nodig „om geld van de bank te halen", waarna de koop zyn beslag zou krijgen. In ruil voor het bankpasje gaf hy nu zyn paspoort als onder pand om nog even een proefvaartje met het motoijacht te maken. Na dien werd het schip voor het laatst gesignaleerd in de jachthaven by Arnhem. Daarna zijn het schip en de 'nieuwe eigenaar' spoorloos ver dwenen. Bij de politie in zijn vroegere woonplaats Apeldoorn is de man geen onbekende. Zowel in Ulft als in Schagen verdween hij na oplich tingszaken eveneens met de noor derzon. In een pension in Wolfheze woonde hij drie weken met zijn vrouw voor niets, door eenvoudig te vertrekken zonder de rekening van 1400 gulden te betalen. By de Centrale Recherche Informatie dienst (CRI) in Den Haag staat hy 24 keer te boek voor oplichting en dergelijke delicten. Tijdens het onderzoek kwamen nog andere meldingen over de man binnen: hij bivakkeerde zonder be taling in een Renkums pension en in een vakantiehuisje te Wolfheze, en liet Vroom en Dreesmann in Nijmegen zijn onderkomen volle dig stofferen zonder daarvoor de rekening te voldoen. Saillant detail: de met de noor derzon vertrokken schipper had zijn laatste hospita beloofd, dat zij met haar hele gezin het schip een weekje mocht mee hebben. De fa milie was in afwachting van dat weekje varen al begonnen met het opstellen van vakantieplannen en een vaarroute... ADVERTENTIE APELDOORN - „We worden", zegt de VW-juffrouw in Apel doorn, „overstroomd met veront waardigde reacties. De mensen kunnen niet begrijpen waarom de 300 damherten, die ze op hun wild- speurtochten kunnen tegenko men, nu moeten worden doodge schoten omdat ze te duur in het voederen zijn". door Ary Jassies Het is alweer een jaar geleden dat de 300 damherten, die leven in de uitgestrekte kroondomeinen naast Paleis Het Loo, de dood werd aangezegd. De kostenfactor speel de een belangrijke rol. Maar het voornaamste was de overweging dat er in de wouden en wildbanen van de kroondomeinen te veel wild leefde. De raad van beheer die de zaken regelt in dit ruim 7000 hectaren grote gebied, met zijn bijna on-Ne- derlandse wilde schoonheid, koos voor een oplossing waarvan men zou kunnen zeggen dat ze in dit af gesloten Veluwse dierenrijk niet vrij was van discriminatie. De ko gel zou alleen voor de exoten zijn, de dieren van niet oorspronkelijk- Nederlandse komaf. De eerste, nog bescheiden fase van de opruimingsoperatie is in middels achter de rug. Een 60-tal mouflons, de bergschapen van Middellandse-Zee-origine, die op de Veluwe meegraasden, is in zijn geheel afgeslacht. De huidige op winding geldt de aankondiging dat de jacht op de 300 damherten, de gespikkelde familie van de wèl met puur vaderlands bloed gezegende edelherten, komend najaar zal be ginnen. Het kan een paar jaartjes zoeken en schieten duren, maar dan is ook deze kudde verdwenen. In de kroondomeinen zit, om een goed natuurlijk beheer mogelijk te maken, te veel wild. Voor- en te genstanders van de binnenkort te openen jacht op de damherten zijn het daar wel over eens. Vast staat ook wel dat, sedert de benoeming vijfjaar geleden van ir. J. H. Kuper tot opperhoutvester-jagermeester, er een modern en weloverwogen beleid wordt gevoerd. „Een goed beheer", oordeelt de bioloog dr. J. van Haaften van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer in Arnhem. „Progressief', zegt Ria Stockmann van Kritisch Faunabeheer, „er kwam ook een eind aan de echt feodale toestanden in de kroondo meinen". Hoezo, feodaal? „De kroondo meinen zijn", zegt Ria Stockmann, „altijd helemaal op de jacht gericht geweest. Ik ben er zelf meerdere malen bij geweest om te kijken. Er waren dan prinsen en andere hoge gasten uit Denemarken, Duitsland, Frankrijk, om te jagen. Het waren grote jachtpartijen, als aanbod van het Koninklijk Huis. Pure plezier jacht. Van de rasters tot de voer- weiden, alles was daarop gericht. De zwijnen werden zo naar de voe derplaatsen gedirigeerd dat ze voor de. lopen van de geweren langs kwamen. „Prins Bernhard was degene die er het meest van profiteerde. En ik ben bang dat, nu hij is uitgejaagd, die hele schietkermis ineens te duur blijkt te zijn. Dat ze zeggen: nu het toch niet meer zo voor de presentatie van het Koninklijk Huis hoeft te dienen, nu moeten die dieren maar afgemaakt wor den. Alsof zy het kunnen helpen dat ze jarenlang werden bijge voerd". Het bijvoeren van het vele wild gebeurt op tientallen voederplaat sen: mais voor de wilde zwijnen, grote hoeveelheden hartige herte brokjes om de herten op krachten te houden. Het verwijt van de be heerders is dat het bijvoeren te duur is geworden, en dat in schaar sere tijden het damhert in de strijd om het bestaan te veel de concur rent is van ons edelhert. „Niet waar", zegt drs. R. Akker mans, een Limburgse bioloog die zich al eerder dit jaar het lot van de damherten aantrok, „ze eten vooral kort gras, overwegend dingen die de edelherten niet eten. En te duur voor de bijvoeding? Alleen bij ex treme kou komen ze op de voeder plaatsen". Het Rijksinstituut voor Natuur beheer onderschrijft de gunstige mening over de eetgewoonten van het damhert. Het edelhert hoeft van het damhert geen kwaad te duchten. „Maar", constateert dr. Van Haaften, „ze vreten natuurlijk wel van de vegetatie. En inder daad: als er een te zware wilddruk is ontstaan, als het met de kosten uit de hand is gaan lopen, dan kan een van de oplossingen zijn het verdwijnen van de uitheemse die ren". De kroondomeinen worden gere geerd door een raad van beheer, waarvan koningin Beatrix voorzit ter is en prins Willem-Alexander een van de leden. Een adviesraad koos, bij de besluitvorming voor een lonender exploitatie van het voor de bosbouw belangrijke ge bied, voor het afslachten van de uitheemsen boven het verdelen van de kogels over meerdere groe pen. Een betere oplossing is er niet, zo luidt de rechtvaardiging. Maar Ria Stockmann van Kritisch Faunabe heer blijft het hoofd schudden in verbysterd onbegrip. „Er zyn daar te veel dieren. Maar waarom zeg gen ze niet: we stoppen met het bij voeren. Dan duurt het wat langer, maar dat betekent langs natuurlij ke weg veel minder edelherten, zwijnen en damherten dus. Bij het bijvoeren is de worp groter. Het is iets onnatuurlijks, omdat het moest voor de jacht. Als je daar nu mee ophoudt en de natuur de zaak laat regelen, dan heb je, als het niet goed zou gaan, pas recht van spre ken als je aan het afschieten zou willen beginnen". Rund en Varkens H.O.H. Gehakt, Botermalse Runderbiefstuk Gemarineerde Shaslicks 100 gram 2,98 100 gram Gekruide Eike i Cordon Bleu,4eGra,is 100 gram Uit Eigen Keuken a aq Verse Nasikilo 4,570 Runderhartkilo 5,50 Fijn Gerookte O /Ifk Coburger100 gram DEVLEESCHMEESTERS PROEF VAN HUN BEKWAAMHEID Leiden: 5 Meiplein, Korevaerstraat, Codi Levendaal.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5