1 'De Thieles moeten blijven, al kost dat ook een paar eenten' Gemeente wil tot 1989 zo'n 900 gesubsidieerde woningen per jaar bouwen Ontmuning pand Noordeinde gevraagd Conflict over beheerders dierenasiel Haarlemmerstraat over drie weken met palen afgesloten Glazenwasser omver gereden AZL: van operaties in 'beschonken staat' is geen sprake Mr. De Haan kantonrechter LI 1 WOENSDAG 24 JULI 1985 LEIDEN - Het is bonje aan de Bes jeslaan. De Leidse afdeling van de Dierenbescherming en het bestuur van het dierenasiel staan lijnrecht tegenover elkaar. Inzet van hun ru zie is het beheerdersechtpaar Thie- le van het asiel aan de Besjesleaan. Op 7 augustus zal de kantonrech ter uitspraak doen over het ontslag dat het bestuur van de stichting Dierentehuis Leiden en omgeving (DLO) beheerder Wil Thiele en zijn vrouw Mieke heeft aangezegd. Want zover is het al: de zaak is on der de rechter, omdat het arbeids bureau voorlopig nog geen aanlei ding ziet voor ontslag van het be heerdersechtpaar. De afdeling Leiden van de Ne derlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren is inmiddels voor het echtpaar in de bres gespron gen. "We zullen tot het uiterste gaan om het dierenasiel te behou den en de bestuursstructuur te ver anderen. De Thieles moeten blij ven. Desnoods gaan we in hoger beroep. Dan kost het maar een paar centen", aldus R. Schouten van de Dierenbescherming. De klacht van het stichtingsbe stuur komt erop neer dat Wil Thie le nogal gemakkelijk met de tarie ven omspringt. Kan hij een dier plaatsen, maar vindt de toekomsti ge eigenaar het bedrag daarvoor te hoog, dan wil hij nog wel eens een oogje toeknijpen. Als het beest maar bij een baas komt. Voorzitter Heilbron van de DLO: "Wij hanteren inderdaad bepaalde tarieven. Maar als er redenen zijn om die los te laten, houden wij er niet onvoorwaardelijk aan vast. Onze instructies verschaffen Thie le de mogelijkheid om van de richt lijnen af te wijken. Hij heeft een zelfstandige functie. Maar dan is het toch niet teveel gevraagd om desnoods achteraf het bestuur daarover in te lichten? Nu, dat is in veel gevallen niet gebeurd". Volgens Heilbron heeft Thiele zich de laatste tijd "buitengewoon halsstarrig opgesteld". Zo erg dat hij de richtlijnen van het bestuur juist tot in het oneindige heeft doorgevoerd, waardoor het kon ge beuren dat de eigenaar van een weggelopen hondje het dier niet meer terug kreeg, omdat de pen sionkosten niet konden worden betaald. Heilbron: "Met zo'n ma nier van optreden is natuurlijk nie mand gebaat". Hondje weg De lezing van Thiele over dit laatste geval is heel anders, zo blijkt uit een brief die hij aan het bestuur heeft gestuurd. In die ver sie komt het erop neer dat een hondje bij het asiel aan de Besjes laan werd gebracht, dat kennelijk was weggelopen. De eigenaar, niet goed de weg wetend in dierenbe- schermland, kwam pas na tien da gen op het idee naar het asiel te gaan om te kijken of zijn hondje soms daar was. Dat was het geval. Eigenaar blij, hondje ook. Thiele presenteerde de rekening van de gedwongen vakantie: 192 gulden, zijnde voedings- en verblijfskosten plus de prijs van de verplichte inenting. Nu zat de eigenaar nogal krap bij kas, dus die keerde voor beraad met vrouw en kind huis waarts. Zonder hondje. De volgen de dag kwam hij terug. De familie wilde het dier graag terug hebben, maar hikte nogal tegen die 192 gul den aan. Dat was niet zo snel op te brengen. Thiele wilde wel schik ken: voor honderd gulden, te beta len in twee termijnen, zou het hondje terug mogen naar het baas je. Daarmee kon de hondenbezitter akkoord gaan. Maar Thiele, die al eerder voor een dergelijke handelwijze door het bestuur op de vingers was ge tikt, nam voor de zekerheid toch maar contact op met mevrouw Eef- ting, penningmeesteres van het be stuur. Zij vertelde volgens Thiele dat deze manier van doen niet door de beugel kon. De eigenaar moest het volle pond betalen. De eigenaar verliet daarop het asiel aan de Bes jeslaan, zijn hondje opnieuw ach terlatend. De volgende dag meldde zich zijn vrouw bij het asiel, vergezeld van twee potige heren die het hondje wel eens zouden komen ontzetten. Thiele wist ze weg te praten, maar toen zich na enige da gen een nieuwe eigenaar voor het hondje meldde, durfde hij het beest, uit angst voor de sterke mannen, niet meteen mee te geven. Mocht binnen twee weken geen ac tie meer door de eigenaar van het hondje worden ondernomen, dan kon het diertje met zijn nieuwe baasje mee. Inderdaad werd binnen veertien dagen niets meer van de oude baas vernomen en de nieuwe baas mocht - tegen betaling van het vas te 'hondentarief a 95 gulden - het hondje mee naar huis nemen. "Een verliespost van jewelste natuur Het echtpaar Thiele van het Nieuw Leids Dierenasyl aan de Besjeslaan: ontslag aangezegd lijk", aldus R. Schouten van de Dierenbescherming. "Had hij het dier tegen betaling van 100 gulden met de oude eigenaar mee kunnen geven, dan was het verlies slechts 92 gulden geweest. Door dat extra verblijf van veertien dagen levert dat hondje een verliespost voor het dierenasiel op van meer dan twee honderd gulden". Statuten Dat de Dierenbescherming zich met de kwestie bemoeit, is niet zo vreemd: in de vroegere statuten van het bestuur zaten twee of drie leden van de afdeling Leiden en uit omliggende plaatsen zaten ook mensen van de betreffende afde ling van de Vereniging tot Be scherming der Dieren. In 1982 zijn die statuten gewijzigd.. Volgens DLO-bestuurder Heilbron omdat de afdelingen te veel voor hun af zonderlijke belangen opkwamen. Sinds 1982 staat de DLO dus los van de enige afdeling van de Die renbescherming. Schouten: "Ze willen wel geld van ons krijgen, maar we hebben niets te zeggen over wat daarmee wordt gedaan. Ze willen gewoon hun eigen gan getje gaan en geen verantwoording afleggen". Schouten staat volledig achter het echtpaar Thiele. "De DLO is helemaal niet soepel. Ze houden maar vast aan die tarieven, maar het belang van de dieren komt hierdoor in het geding. Het is ge woon de omgekeerde wereld: voor een jonge kat moet je 35 gulden neertellen, voor een oude kat 45 gulden. Terwijl jonge katjes veel sneller geplaatst kunnen worden dan oude. Daar blijf je mee zitten. Want ga maar na: oudere mensen willen best een oud dier in huis ne men. Maar het asiel ligt hier nogal afgelegen. Dan moet zo'n oud vrouwtje eerst nog een taxi nemen. Dat kost al gauw 25 gulden. Dan is ze 70 gulden kwijt om een kat in huis te nemen. Dat is toch van de gekke?" Als het aan de afdeling Leiden van de Dierenbescherming ligt, dan wordt het asiel veel toeganke lijker, verruilen de dieren hun hok veel sneller voor een comfortabel huis met baas en worden 's zomers dieren kosteloos opgenomen. "Al les beter dan ze aan een paal te bin den of langs de spoorlijn achter te laten". Dat zal geld kosten, maar op de manier waarop de DLO het asiel runt, komt het ook niet uit de kos ten. "Kijk hier eens die hondehok- ken. Ze staan leeg. Want er zijn de ze zomer niet veel honden onder gebracht. Die ruimte kun je toch benutten". Voor de katten ligt het trouwens anders: ruim honderd poezen en katers zitten in de Bes jeslaan. Het asiel is overvol, zodat sommige katjes zelfs in een hok in een hondehok zitten. Uitgebuit Volgens voorzitter Heilbron van de DLO zijn de problemen met het echtpaar Thiele overigens niet van vandaag of gisteren: "Al sinds ja nuari zijn er klachten over het nog al vrij omspringen met de tarieven. Toen wij Thiele daarop wezen is hij zich juist heel halsstarrig gaan op stellen. Dat geval met dat hondje heeft hij gewoon uiige', it. Daar is een zaak van gemaak: >k zijn er een tijd geleden problemen ge weest met de hygiëne. De dieren zouden vlooien hebben, te lang in quarantaine blijven. Maar daarin is nu toch verbetering gekomen? Heilbron geeft toe, dat die proble men inmiddels van de baan zijn. Niettemin staan ze schriftelijk te boek in de oproep aan Thiele om op 7 augustus voor de kantonrech ter te verschijnen. "Belachelijk. Wie dieren heeft kan wel eens last hebben van vlooien. Dat weet ie dere kattenbezitter. Laat staan als je honderd katten in je asiel hebt. Dan zal er wel eens eentje vlooien hebben. Maar er wordt hier elke dag keihard gewerkt om de boel schoon te houden", aldus Schou ten. Heilbron vindt het "uiterst be treurenswaardig" dat de Dierenbe scherming zich met de zaak be moeit. "Het is een kwestie tussen de werkgever en de werknemer. Daar heeft de Dierenbescherming niets mee te maken". Hoe de uitspraak van de rechter ook zal zijn, de arbeidsverhoudin gen zijn intussen danig vertroe beld. Ook al zegt Heilbron "met spijt" de Thieles te willen ontslaan, ook al willen de Thieles niets liever dan het dierenasiel zp goed moge lijk beheren, en oök al is de Dieren- becherming nog steeds tot overleg met de DLO bereid. LEIDEN - Leiden wil tot 1989 on geveer 850 tot 900 door het rijk ge subsidieerde woningen per jaar bouwen. Iets minder dan drie kwart van deze hoeveelheid moet goedkope huizen omvatten, pre- miehuur- of woningwetwoningen. Voor 1986 gaat de gemeente ervan uit dat 313 woningen in de Ste venshof en 549 binnen de bestaan de bebouwing worden neergezet. Het aantal ingeschreven woning- zoeken bedraagt momenteel bijna 3300. Het woningtekort wordt op 2540 woningen geraamd. In het ontwerp-meerjarenpro- gramma nieuwbouw en renovatie meldt de gemeente te mikken op een nieuwbouwprogramma van 850 tot 900 woningen per jaar tot en met 1988, met een geleidelijke da ling in de volgende jaren tot 700 750 woningen. In 1985 kreeg Lei den 752 gesubsidieerde woningen toegewezen, een tegenvallende hoeveelheid. De laatste jaren wa ren ongeveer drie op de vier gesub sidieerde nieuwbouwwoningen goedkope huurwoningen. In 1985 was het aandeel tweederde. Leiden stelt zich ongeveer 70 procent ten doel, merendeels drie- of vierka- merwoningen. De gemeente pleit voor een stij ging van de toegewezen hoeveel heid premie-A-woningen. On danks het feit dat staatssecretaris Brokx zich al meermalen een aan hanger van premie-C-woningen (met een eenmalige premie) heeft verklaard en heeft uitgeroepen dat er meer van deze woningen moe ten worden gebouwd. De gemeen te vindt dat de subsidiëring van meer (en voor het rijk voordelige re) premie-koopwoningen niet ten koste mag gaan van de goedkope huurwoningen. De nieuwbouw zal voor de helft plaats hebben in de Stevenshof en voor de helft binnen de bestaande bebouwing. In 1985 werden 409 huizen in de stad en 617 in de Ste venshof gebouwd. In 1986 ver wacht de gemeente er 313 in de Stevenshof en 549 in de stad, voor al in de open gaten, neer te zetten. Daarbij denkt zij vanaf 1987 wonin gen op het Schuttersveld te kun nen bouwen. Het voller bouwen van de bestaande naoorlogse wij ken wordt nog bekeken. Plannen Leiden wil de toegewezen aantal len gesubsidieerde woningen, de zogenaamde 'contingenten', volle dig blijven benutten. Er moeten daarom steeds meer plannen in ontwikkeling zijn dan er binnen het contingent beschikbaar is. Dit heeft het voordeel dat, als in het najaar de door sommige gemeen ten niet gebruikte contingenten worden herverdeeld. Leiden daar voor in aanmerking kan komen. Ten behoeve van de werkgelegen heid wil de gemeente bij de uitvoe ring van het programma aandacht geven aan de uitvoering van enkele projecten als leerling-bouwplaats. De renovatie van vooroorlogse woningwetwoningen in Leiden is bijna voltooid. Dit jaar zijn 114 wo ningen aan de Trompstraat van de woningbouwvereniging De Eens gezindheid, 51 aan de Kanaalstraat en omgeving (Ons Doel) en 53 ge meentelijke woningen, die ver spreid over de stad liggen aan de beurt. Daarna moeten nog onge veer 325 huizen worden aangepakt. De komende drie jaar is de reno vatie van 101 woningen aan de Gre- venstraat en omgeving en 71 aan de Ter Haarkade en omgeving van Werkmanswoningen gewenst. Van het verspreide gemeentelijke wo- ningbezit, dat volgens de nota on geveer 270 woningen omvat, ver wacht de gemeente zo'n 30 wonin gen per jaar te kunnen opknappen. Groot onderhoud van 600 naoor logse woningwetwoningen staat dit jaar op het programma. In 1984 en 1985 konden, dank zij terug- ploegregeling (waarbij langdurig werklozen worden ingeschakeld), 128 vooroorlogse en 796 naoorlogse woningwetwoningen worden op geknapt. Naar verwachting is jaar lijks de aanpak van ongeveer 800 naoorlogse woningen noodzake lijk, waarvan er 200 voor renovatie in aanmerking komen. Omdat subsidieregeling voor groot onderhoud zeer ongunstig is voor woningbouwverenigingen (zij moeten tweederde zelf betalen) en een aantal van hen in financiële moeilijkheden heeft gebracht, is het niet mogelijk voor 1986 een vastomlijnd programma in te vul len. De toegewezen contingenten zullen echter volledig worden be nut. De gemeente blijft overigens een gunstiger subsidieregeling blijft bepleiten. Particulier De gemeente vindt het verder noodzakelijk dat aan de grote ste den, waronder Leiden, aparte sub sidies worden toegekend voor re novatie en groot onderhoud aan particuliere voor- en naoorlogse huurwoningen. De dit jaar inge voerde regeling behelst een volle dige vergoeding van de jaarlijkse exploitatietekorten door het rijk. Het aantal aanvragen blijft echter achter bij de verwachtingen. In het najaar zal het gemeentelij ke Bureau Verbetering Particulie re Woningen de woningen syste matisch onderzoeken. Aan de hand van de ervaringen wil de gemeente een actief aanschrijvingsbeleid uit voeren, waarbij zij de verhuur ders) aanschrijft om eventuele ge breken te verhelpen. Gebeurt dat niet dan kan de gemeente het zelf doen en de rekening aan de huis-' baas presenteren. Wat de naoorlogse particuliere huurwoningen betreft geeft het rijk voor opknappen een bijdrage ineens. Complexen van beleggers zullen in dit verband de komende tijd speciale aandacht vereisen. Hoofdzakelijk groot onderhoud is naar verwachting nodig voor 170 woningen in 1986 tot 200 in 1988 en volgende jaren. Daarbij is geen re kening gehouden met de noodzaak tot onderhoud of renovatie van on geveer 3600 wooneenheden van de Stichting Studentenhuisvesting. Omdat de stichting, mede onder druk van het ministerie van onder wijs, nooit heeft mogen sparen vindt de gemeente dat het rijk hier voor een aparte subsidieregeling moet treffen. In het programma wordt gecon stateerd dat het aantal gebouwde bejaardenwoningen achterblijft bij het beleid: in 1986 65 in plaats van 78. De gemeente stelt zich daarom voor dat meer aandacht wordt be steed aan het geschikt maken van bestaande woningen voor bewo ning door ouderen. Tot slot denkt de gemeente dat de komende jaren de bouw van 75 tot 100 wooneenhe den voor studenten en werkende jongeren noodzakelijk is. Dit beeld mag inde Haarlemmerstraat na elf uur niet KRAAK - Twee panden aan Groe- nesteeg 92 en 94 zijn gistermiddag gekraakt. Het was de bedoeling dat er winkeltjes in zouden worden ge vestigd. Belangstelling daarvoor was er echter niet. De gemeente wil in september de panden ver bouwen tot woonhuizen. De kra kers hebben toegezegd tegen die tijd de woningen te zullen verlaten. LEIDEN De Haarlemmerstraat wordt naar alle waarschijnlijkheid over drie weken een 'echte' winkel- promenade. De plannen van de ge meente om de straat vanaf elf uur 's morgens voor alle autoverkeer af te sluiten, zullen dan gerealiseerd worden in het kader van een brade rie die de winkeliers 15 en 16 au gustus willen organiseren. Wet houder Peters zal bij het begin van die braderie de Haarlemmerstraat symbolisch van palen voorzien. De Haarlemmerstraat wordt her metisch afgesloten met bloembak ken en paaltjes. Vrachtwagens van leveranciers kunnen dan niet meer na elf uur 's morgens de straat inrij den, zoals nu tegen de regels in toch gebeurt. Tegelijkertijd krijgen fietsers officieel toestemming om 's avonds en op zondag over de Haarlemmerstraat te rijden. De winkelstraat wordt elke dag bij de ingangen aan de Turfmarkt, Peli kaanstraat, Lange Mare en Haven plein voor auto's onbereikbaar ge maakt. Het is nog niet volledig zeker dat de maatregelen donderdag 15 au gustus ingaan. Ambtenaar M. Was senaar: "De palen zijn in bestel ling; het is zeg maar voor 99 pro cent zeker dat ze er op tijd zijn". Wat er met de aangrenzende stegen bij de Haarlemmerstraat gebeurt, hangt af van een enquête, maar in principe zullen alle stegen even eens worden afgesloten. De Vrou- wensteeg aan de kant van de Apo- thekersdijk zal met sleutelpalen worden afgeloten. Orgelmannen kunnen die ontgrendelen en zo doende de Haarlemmerstraat in en uit rijden. Voor de winkeliers met bederfe lijke waar die er niet zeker van zijn dat hun leveranciers er voor elven zijn, is ook een regeling getroffen. Na de herinrichting van de Vrou- wenkerkkoorstraat zullen ook met sleutelpalen de daar gesitueerde koelcellen van de winkeliers be reikbaar blijven. Met handkarren kunnen zij dan hun waar naar de winkels overbrengen. Wassenaar: "Alle winkeliers zijn het daarmee eens, behalve slager Van der Zon". Een gesprek om als nog overeenstemming met hem te bereiken, zeg ze niet uit de weg te gaan. Maar: "Ons standpunt ligt vrij hard. Hij zal zich in principe toch moeten aanpassen". Met zijn medewerking is de ope ratie verder rond, al zegt ze er di rect bij: "Er zullen altijd dingetjes in de praktijk te voorschijn komen waar we niet aan gedacht hebben". LEIDEN - Een 38-jarige glazen wasser uit Den Haag is bij werk zaamheden op het Stationsplein door een borstelwagentje van de gemeentereiniging van zijn ladder gereden. De man is met een arm- fractuur naar het AZL gebracht. De 50-jarige bestuurder uit Lei den die met het karretje de stoepen aan het schoonmaken was, zag de ladder niet staan. Met de linkerzij de van zijn reinigingswagentje raakte hij de ladder, waardoor de glazenwasser naar beneden tuimel- LEIDEN - Er wordt niet in 'be schonken staat' geopereerd in het Academisch Ziekenhuis Leiden. Volgens de directie van het AZL heeft een diepgaand onderzoek uit gewezen dat deze beschuldiging, vorige maand geuit in het week blad De Tijd, niet op waarheid be rust. In een interview met hartchirurg Huysmans merkte een Tijd-ver- slagger op dat hij uit een betrouw bare bron had vernomen "ie mand die zo nu en dan in operatie kamers vertoeft" - dat er met gro te regelmaat in beschonken staat wordt geopereerd. Huysmans ant woordde daarop: "Op mijn afde ling is dat verschijnsel niet te sig naleren. Ik kan me niet voorstellen dat het elders in dit ziekenhuis wèl gebeurt, maar daar heb ik geen zicht op". In het medisch-verpleegkundig bulletin schrijft de directie: "Om er zeker van te zijn dat dit soort be schuldigingen ook in de toekomst kunnen worden weerlegd, wil de directie u er misschien ten over vloede op wijzen dat het nuttigen van alcohol houdende dranken, op een moment dat men nog voor pa tiëntenzorg taken zou kunnen wor den weggeroepen, niet toegestaan DEN HAAG/LEIDEN - De eigenaresse van het pand Noordeinde 40 heeft de president van de Haagse rechtbank in kort geding verzocht de ontruiming van haar pand. te bevelen. Er zit ten nu krakers in het gebouw. Zij zegt er het kantoor van haar uitgeversmaatschappij in te willen vestigen. Namens de drie gedagvaarde krakers betwij felde mr. T. Visser de bedoelingen van eigena resse M. Verhoeven met het pand. Visser bracht naar voren dat zij een relatie heeft met een onroerend goedhandelaar, die naar zijn mening in Leiden een reputatie als speculant heeft opgebouwd. Bovendien wist de raads man te melden dat het bestemmingsplan ge bruik van het gehele pand als kantoor niet toe staat. Voleens hem is de verdieping woon- Mr. C.H. van Leeuwen ontkende r eigenaresse pand dat speculatieve bedoelin gen ten grondslag liggen aan de wens tot ont ruiming. Hij legde uit dat de uitgeversmaat schappij van zijn cliënte nu op de zolder van haar woonhuis wordt gedreven en dat kan toorruimte bitter noodzakelijk is geworden. Zij had het huis bovendien voor drieëneen halve ton gekocht en meer zou het volgens hem ook niet opbrengen, dus van speculatie kan naar zijn mening geen sprake zijn. Van Leeuwen wees bovendien de beschuldiging van de hand dat de uitgeverij van zijn cliënten iets te maken heeft met de enige jaren geleden de failliet gegane drukkerij van genoemde ön- roerend goedhandelaar. Omdat vice-president mr. Offers meer dui delijkheid wil hebben over de gebruiksmoge lijkheden van het voormalige schoolgebouw, heeft hij de behandeling van de zaak tot vrij dag 2 augustus aangehouden. Tot die tijd heb ben de raadslieden van beide partijen de tijd om boven tafel te krijgen of het gebouw nu geheel als kantoor mag dienen of dat het ge deeltelijk bewoond moet worden.Verhoeven zei er echter zeker van te zijn dat haar pand bedrijfsruimte is omdat het altijd als zodanig dienst heeft gedaan nadat er een school had ingezeten en omdat notaris Karstens het als zodanig in de koopakte heeft omschreven. DEN HAAG/LEIDEN - Mr. J.L.A. de Haan is benoemd tot kanton rechter te Leiden. Hij is thans ar rondissementsgriffier te Den Haag, tevens rechter-plaatsvervanger in de arrondissementsrechtbank daar en kantonrechter-plaatsvervanger te Leiden, te Alphen aan den Rijn en te Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3