|Een succesvol concert is :en voetpomp voor je ego' [ark Knopfler van de Dire Straits: Hollywood-schrijver Bessie overleden PENSDAG 24 JULI 1985 RADIO-TV-KUNST PAGINA 19 SPD) - Mark Knopfler, harismatisch leider van de Ingelse supergroep de Dire |traits (de akelig bekrom- enen), vindt de compact Bsc het absolute einde. Pla in, zo zegt hij, zijn slechts lukken zwart plastic en bssettes deugen toch al liet. De wereldwijde tournee van ire Straits. 250 concerten ng, staat in het teken van de- revolutionaire muziekschijf. lij elk concert zullen de banie- n van Philips wapperen, 'ant deze multinational heeft aar liefst twaalf miljoen gul- en in de groep gestoken om e compact disc tot een be geerd artikel te maken. Niet oor niks. De elpee 'Love over old' is nog steeds de best ver- ochte CD van de wereld. Van- bovengenoemde uit- praak van Knopfler? Dire traits was in het afgelopen oorjaar in Nederland, een nooie gelegenheid om het de itarist zelf te vragen; loor Sjaak Hoogkamer Het is een stralende dag. Knop- tuurt slaperig in een Engels Bjdschrijft. terwijl een ober van het Rotterdamse Parkhotel koffie ser- De avond ervoor heeft de zes pan sterke formatie, die in 1978 pet 'Sultans of swing' haar zege braai begon, een zeer gedegen con cert gegeven voor een uitgelaten bubliek. Met een enerverende pchtshow en prachtige uitgevoer de nummers als 'Private Investiga tion' en 'Tunnel of Love' bracht Di re Straits het publiek in ware exta- Tegelijk met hun bezoek aan ons and verscheen hun nieuwe elpee Brothers in Arms', twee jaar na Love over Gold'. Uiteraard zijn tij pens het concert enkele nummers iran de nieuwe plaat ten gehore ge- >racht. Knopfler is zeer tevreden iver de tournee tot nu toe. „Ook Bisteren had iedereen weer een pri- na avond", zo roept hij ietwat af wezig in de microfoon. In feite hebben de Dire Straits an succes te danken aan Charlie jillett, een in die dagen van 1978 populaire discjockey op BBC Ra dio One. Mark Knopfler en ziin broer David, John Ilisley en Piek Withers hadden hun spaarzaam verdiende geld bij elkaar ge schraapt en een bandje laten ma ken. Gillett draaide dit bewuste bandje en de reacties lieten niet lang op zich wachten: het beteken de het begin van een grootse car rière. Anno 1985 heeft de band het nodige aan edelmetaal, goud en platina verzameld, dank zij de el pees Communiqué. Making Mo vies en Love over Gold. De groep dankt haar succes ook aan het tijdstip waarop men voor het eerst met de muziek naar bui ten kwam. Het was in de nadagen van de punk en New Wave, die tot dan toe het muziekminnendpu bliek hadden bestookt met melo- dieloze en schreeuwerige composi ties. De Dire Straits conformeerde zich aan de vóór die t(jd geldende normen van de melodieuze songs. En het publiek vrat ze. Sponsering De in 1949 geboren gitarist doe zelt wat in de zón, terwijl hij opval lend laat merken niet veel trek te hebben in dit vraaggesprek. Zijn trage en slome start aan het begin van het interview stemt overeen met die van het concert van de avond er voor. Wanneer de roadmanager een Spa met ijs heeft gebracht, gaat het spreken hem iets gemakkelijker af. Zoals ge zegd, zouden we het eerst over de CD hebben. „We geloven in de compact disc. Het wordt zeer waarschijnlijk een groot succes. Philips spendeert een heleboel geld aan promotie-ac tiviteiten, maar de sponsoring van de band blijft beperkt tot enkele duizenden dollars. Dat hebben we aanvaard, omdat een dergelijke tournee ontzettend veel geld kost. Je moet het zien als wanneer ik een nieuw overhemd koop en ie mand biedt aan om de helft te beta len. Maar dat wil nog niet zeggen dat ik dan afhankelijk ben van die persoon. We doen niets waar we niet achter staan", zo zegt hij vin- Gelukkig heeft de interviewer het door de platenmaatschappij ge maakte vraaggesprek bij zich ge stoken - een interview met Knop fler dat volgens bijgaande medede ling integraal door de kranten mocht worden afgedrukt waarin hij onder meer verklaart dat de CD het 'absolute einde is'. „Ik denk dat de mensen compact disc moeten kopen in plaats van platen. Zo moet muziek namelijk klinken. Het is alsof je luistert naar de mastertape, kerel!', zo roept hij - Jij kunt dat makkelijk betalen. Al jouw trouwe fans moeten het nog doen met een ordinaire platen speler. „Ik heb pas geleden met de ont werper van dat ding zitten praten en volgens hem is het een kwestie van een paar microchips. Hetzelfde is gebeurd met de pocketcalcula tor. Die werd kleiner en kleiner en via massaproduktie steeds goedko per. Zo zal het met de compact disc ook gaan", aldus Knopfler. - Een Belgisch radio- en tv-tijd- schrift heeft je al een 'handige stof zuigerverkoper' genoemd. „Dat is stom, kerel! Ik hoef geen stofzuigers te verkopen, evenmin als compact disc. Dat ding ver koopt zichzelf'. Einde reclame boodschap. - Hetzelfde blad oh, waar zou ik mijn vragen vandaan moeten halen als Humo niet bestond? - verwijt jou verder dat je rock 'n roll gedeformeerd hebt tot easy lis tening. Er zit geen seks in Dire Straits. „Dat is bullshit, kerel! Dit is niet waar. Deze band rockt beter dan welke andere band waarin ik ge speeld heb. Als je vraagt of het in het begin swingender was, dan zeg ik nee. Het was intenser, maar de band heeft nog steeds dezelfde wilskracht". - Heeft de band veel aan charme ingeboet omdat het zo'n groot cir cus is geworden? „Als je succesvol wilt spelen voor een groot publiek, dan is een dergelijk circus gewoon nodig. We kunnen nu al twaalf keer Wembley vol krijgen, wellicht zelfs voor een hele maand, maar dat is onmoge lijk. Je hebt een contract met je fans en je wilt iedereen tevreden stellen". Videoclips - Alom wordt de nieuwe elpee geprezen en men vraagt zich af in hoeverre deze plaat over de groep zelf gaat? „Iedereen moet maar voor zich zelf beslissen wat er achter de nieu we elpee schuilt gaat. Ik zelf zie het als een anti-gewelddocument. Ik heb geprobeerd de stompzinnig heid van het menselijke conflict tot uiting te brengen. Het is namelijk onmogelijk een mechanisme te vinden om dat uit te bannen, maar betekent niet dat je het moet weg stoppen. „Als voorbeeld noem ik de mijn werkersstaking in Engeland. Op de tv heb ik de politiemacht als aan stormende cavalerie op de mijn werkers zien inhakken met hun stokken. Ik vraag me af waarom en dergelijk oud motief steeds weer opduikt. Het lijkt alsof we sinds de Middeleeuwen nog niets wijzer zijn geworden. Dat maakt me on gelooflijk pessimistisch. „In Engeland heerst nog heel duidelijk het klassensysteem. On danks het feit dat een dergelijk sys teem funest is voor dat land, hou ik van Engeland. Net zoals ik van Holland hou, maar daar worden Nederlandse journalisten zo moe van. (lacht)". - Hebben jullie benefietconcer ten gegeven voor de mijnwerkers? „Nee, want we waren niet in En geland op dat moment. Ik heb er wel een lied over gemaakt, (zoekt naar de titel, zingt een stukje tekst). Ik geloof dat het 'The queen was shocked' heet. Dat is een ka rakteristieke BBC-manier om te zeggen: regering, je bent te ver ge gaan. Ik heb de tekst en de muziek reeds klaar. Ik hoef het alleen nog maar op te nemen". - Wat zijn voor jou de belang rijkste kicks om op tournee te gaan? „De mensen en de muziek. Een goed publiek is voor mij een kick. Het doet mij in elk geval beter spe len". - De rol van performer gaat je goed af? „Natuurlijk hou ik ervan. Ik zou een leugenaar zijn als ik iets anders zou zeggen. Ik sla mezelf niet op de borst en ik voel me absoluut geen god op het podium, maar een suc cesvol concert is een voetpomp voor je ego", aldus Knopfler, die zich, net als de meeste musici te genwoordig, in conditie houdt door elke dag een beperkt fitness programma te doen. Hij jogt niet, want dat is vervelend. - Jullie maken niet veel video clips. „We maken niet veel platen, dus... Nee, dat is gekkigheid. Ik be sef dat videoclips mensen aanzet ten tot het kopen van een elpee. Maar ik denk dat video's niets met muziek te maken hebben. Mensen maken zelf een film in hun hoofd zodra ze de muziek horen". -Je bent vaak vergeleken met - Mark Knopfler: 'We zijn sinds de Middeleeuwen niet veel wijzer geworden'. „Uiteraard. Dylan is een uitste kend songwriter en dichter. Muzi kaal gezien zijn we anders, omdat Bob muziek als een hulpmiddel ge bruikt voor zijn teksten. „Het was werkelijk geweldig om met hem op de elpee 'Infidels' sa men te werken. Ik heb hem pas ge leden nog in New York ontmoet tij dens de opnamen van zijn nieuwe elpee. Er was even sprake van dat ik ook zou meespelen, maar er wa ren reeds twee gitaristen. Alan Clarke heeft wel meegespeeld". Autocoureur Op de vraag of Knopfler, net als Sting, die overigens ook te horen is op de nieuwe plaat, ambities heeft om een film te maken, antwoordt de kalende gitarist dat dat een te tijdrovende klus zou worden. Ver der heeft hij niet veel fiducie in de producers, omdat die 'te snel uit hun bol gaan omdat er zoveel geld ingestoken wordt'. Zoals bekend maakte hij enkele soundtracks voor speelfilms als Local Hero en Cal. Volgens Knopfler een uitste kende vingeroefening en prima er varing, omdat dan niet met woor den of tekst wordt gewerkt maar met film. - Ben jij het type musicus dat midden in de nacht wakker wordt om snel een paar regels van een bloedhit te noteren? „Nee, ik ben het type dat wakker wordt van de muggen, ze neermept en weer probeert te slapen". - Velen zien jou als de grote gita rist. Zie jij jezelf ook zo? „Nee, ik lees geen noot en heb de ballen verstand van technische ap paratuur. Het gaat mij om de soul, om de touch die ik voel wanneer ik AlïlbitiCS de gitaar in mijn handen voel". ken. Ik ben trouwens te oud voor deze sport. Maar als ik die artistie ke bevlogenheid niet had gehad, dan had dit me een leuk alternatief geleken". - Klassieke vraag: welke drie dingen neem je mee naar een onbe woond eiland? „Een vrouw, een gitaar en een soort gecomputeriseerde biblio theek met alle boeken van de we reld". - Stel: jij had niet dit talent, wat was je dan gewórden? „Waarschijnlijk kunstschilder. Vroeger was de tekenruimte de ideale ontsnappingsruimte voor mij om weg te komen van het schoolgebeuren. Ik heb vroeger wel geschilderd, maar de tijd ont breekt nu helaas. „Ik zou ook wel autocoureur hebben willen worden. Ik ben wei eens op racebanen geweest en ik vind het gevaarlijk leuk. Ik bedoel, zolang je de boel niet uit de klauw laat lopen, is het een prachtige sport. Ik heb besloten het niet te proberen, omdat ik bang was dat iemand anders een fout zou ma- - Welke ambities zijn nog over gebleven? „Bah, zoveel eigenlijk, maar ik denk niet in ambities. Dat heb ik nooit gedaan. Ik wilde gewoon een professionele musicus worden. Ik wil doen waarmee ik nu bezig ben. Ik ben dus perfect gelukkig". Schaterlachend trekt hij zijn shirt uit, terwijl de zon loeiend bo ven het terras staat. De tourmana ger komt vragen of Knopfler zijn koffers al heeft gepakt, want de band gaat zo 'moven', richting Bel gië. Knopfler richt het vermoeide hoofd op naar de manager en zegt onvertogen: I never unpacked, man!, en toont zijn ontwapenende glimlach. 'Fers' Broodje DEN HAAG - Popzanger Her man Brood is vorige week op 38- jarige leeftijd vader geworden. Brood, die begin dit jaar trouwde, heeft zijn dochtertje Lola Pop ge noemd. Trots houdt hij haar op de zefoto in zijn armen (foto ANP) 16 (19) 12 (12) Frankie - Sister Sledge 13 7) So in love - Orchestral Manoeuvres in The Dark 14 (15) Crazy for you-Madonna 15 (25) Blackstar - Georgie Da- 1 1) I'm on fire - Bruce Springsteen 2 2) 19 - Paul Hardcastle 3 (8) Waarom fluister ik je naam nog - Benny Ney- 4 4) A view to a kill - Duran Duran 5(9) Axel F - Harold Falter- meyer 6(6) Duel eye to eye - Propa ganda 7(3) Dancing in the dark - Bruce Springsteen 8 (11) Josephine - Chris Rea 9(5) Clouds across the moon - Rah Band 10 (10) Bom in the USA - Bruce Springsteen 11 (14) Santa Lucia by night - George Baker 38 39 40 (32) Endless road - Time Ban dits Kayleigh - Marillion The word girl - Scritti Politti Love is in your eyes - Ge rard Joling All fall down - Five Star All cried out - Alison Moyet We don't need another hero - Tina Turner Suddenly - Billy Ocean You can win if you want - Modem Talking Johnny come home - Fine Young Cannibals The lady don't mind - Talking Heads Spend the night - The Coolnotes Tarzan boy - Baltimore Don't you - Simple Minds Life in one day - Howard Jones Mengelmoes - Danny de Munk This is our time - Band of Gold Let's talk - One Way She's so in love - The Cats Wasmasjien - Trafassi Tomb of memories/- Paul Young If you love somebody - Sting Bandolero - Vanessa Genie - BB and Q Band Desert moon - Dennis de Young LONDEN - De in Liverpool geboren Mark McGann (24) en de actrice Kim Miyori zullen de rollen van John Lennon en Yoko Ono vertolken en de verfilming van hun (liefdesHeven. De opnamen voor de drie uur durende film over de enkele jaren geleden vemioorde ex-Beatle en zijn relatie met Yoko Ono beginnen deze week in HOLLYWOOD - De Amerikaan se filmacteur Rock Hudson, de laat ste traditionele 'boudoirridder' van het witte doek, lijdt aan lever kanker, die waarschijnlijk met aids in verband staat. Hij is opge nomen in een ziekenhuis. De 59-ja- rige Hudson, die enkele jaren gele den een ingrijpende hartoperatie onderging, ziel er grauw en tot op het bot vermagerd uit en weinigen herkennen hem nog. Hij maakte zijn glorietijd door in de jaren vijf tig en zestig met films als 'Giant' met Elizabeth Taylor en een aantal romantische komedies met Doris Day, zoals 'Pillow Talk' en 'Send me no flowers'. Rock Hudson, die ooit a Is één van de grootste geldver- dieners van Hollywood werd be schouwd, verscheen vorige week voor het laatst in Pebble Beach in Califomië in het openbaar. Hij hielp er met Doris Day een door haar opgericht nieuw kabeltelevi siekanaal over dieren van de grond. (foto ap> SAN FRANCISCO (UPI) - Alvah Bessie, de Amerikaanse roman- en filmscriptschrijver die in de Spaanse Burgeroorlog vocht en la ter een van de tien schrijvers in Hollywood Werd die op de zwarte lijst kwamen te staan, is zondag op 81-jarige leeftijd in Terra Linda, aan de rand van San Francisco, aan een hartaanval overleden. Bessie, die de zoon was van een welgestelde effectenmakelaar en fabrikant en die de kunst van het schrijven leerde in Parijs en Ver mont, sloot zich in de jaren van de grote depressie aan bij de commu nistische partij en ging naar Spanje als vrijwilliger in de Abraham-Lin coln-Brigade van Amerikanen die vochten aan de kant van de repu blikeinen. Zijn boek 'Men in Battle', dat in 1939 verscheen, wordt in brede kring beschouwd als een klassiek werk over de Spaanse Burgeroor log. Bessie begon zijn loopbaan als schrijver als recensent van het dag blad 'The Brooklyn Eagle' in de ja ren dertig en had een aandeel in de oprichting van het American New spaper Guild. Later werd hij script schrijver in Hollywood, waar hij in 1945 werd voorgedragen voor een Oscar voor zijn werk aan de film 'Objective Burma'. Hij bevond zich onder de tien filmregisseurs en scriptschrijvers die als de 'Hollywood Ten' in 1947 de geschiedenis ingingen omdat zij weigerden vragen te beantwoor den van een Congrescommissie i de filmindus trie. Hij bracht op grond van min achting een jaar in de gevangenis door en werd op de zwarte lijst van Hollywood geplaatst. OVERLEDEN - In het Larense Rosa Spierhuis is maandag op 88- jarige leeftijd de Nederlandse mu ziekpedagoog Jaap Spaanderman overleden. Spaanderman was 50 jaar - tot 1970 - muziekpedagoog aan het Amsterdams Lyceum. In de jaren '30-'40 was hij dirigent van de Arn hemse Orkest Vereniging. Daar voor was hij leider van het Con certgebouw-Sextet. Hij ontving tweemaal de prix d'exellence één in 1914 voor piano en één in 1915 voor cello.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19